/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2Fcd80513078c5a4699866d3fd34f0168d.jpg)
Вчені виявили потенційні ознаки життя на далекій екзопланеті K2-18b
Ознаки молекул, що на Землі утворюються виключно живими організмами, були виявлені в атмосфері планети за допомогою космічного телескопа James Webb (JWST) NASA, інформує 24 Канал.
Це вже другий випадок виявлення потенційно біологічних сполук на K2-18b, однак цього разу дані є більш переконливими. Попри це, науковці наголошують, що потрібні додаткові дослідження для підтвердження результатів.
Планета K2-18b, яка розташована на відстані понад 700 трильйонів миль від Землі, удвічі з половиною більша за нашу планету. Телескоп JWST настільки чутливий, що здатен аналізувати хімічний склад атмосфери планети, фіксуючи світло, що проходить крізь неї від її зорі – малої червоної зірки.
Команда під керівництвом професора Нікку Мадхусудхана виявила хімічні сигнатури принаймні однієї з двох молекул, пов’язаних з живими організмами: диметилсульфіду (DMS) та диметилдисульфіду (DMDS).
На Землі ці гази виробляються морським фітопланктоном та бактеріями. Дослідники були вражені високою концентрацією газу, зафіксованою під час одного вікна спостереження – вона перевищує земну у тисячі разів.
Втім, наукова спільнота поки не вважає це відкриттям. Для підтвердження результатів потрібна точність на рівні "п’яти сигм" (99,99999%), тоді як наразі отримано лише три сигми (99,7%). Для порівняння, перше дослідження, проведене 18 місяців тому, мало лише одну сигму (68%).
То життя на іншій планеті знайдено?
Навіть якщо пізніші вимірювання досягнуть п’яти сигм, це не стане остаточним доказом існування життя. Подібні молекули можуть мати й геологічне походження, незнайоме нам на інших планетах. Саме тому команда Кембриджу працює з іншими лабораторіями, щоб перевірити, чи можливо утворення DMS і DMDS неорганічним шляхом.
Додаткову невизначеність вносить і дискусія щодо складу планети. Деякі вчені припускають, що відсутність аміаку в атмосфері свідчить про наявність величезного океану з рідини, в якому аміак міг бути поглинутий.
Водночас існує гіпотеза про океан розплавлених гірських порід, що виключає існування життя. Інші дослідження, зокрема NASA, припускають, що K2-18b може бути міні-газовим гігантом без твердої поверхні.
Попри наукову суперечку, професор Мадхусудхан вважає, що його команда на правильному шляху. За його словами, нинішній момент може стати історичним поворотом у пошуках відповіді на фундаментальне питання: чи ми самі у Всесвіті?