/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F828f494932ed866f200462cb55499f91.jpg)
Куди ставлять свічки за упокій: священик сказав, яку помилку робить більшість людей
Ви дізнаєтеся:
Під час відвідування церкви нерідко може виникати запитання, куди потрібно ставити свічку за упокій. Відповідь на це питання дав ієрей Артем Саранча, священик Собору Святої Трійці в м. Запоріжжя на своєму YouTube-каналі "Все про Церкву".
Він зазначив, що запитання, як і куди правильно поставити свічку, є одним із найрозповсюдженіших. Священик наголосив, що зазвичай віряни радять один одному, як саме і куди саме нібито правильніше ставити свічки у храмі. Проте відповідь на це питання набагато глибша.
"Для багатьох найрозповсюдженіше питання полягає в тім, як і куди правильно поставити свічки за ті чи інші свої потреби у своєму проханні. Насправді, відповідь на це питання полягає трошки глибше, ніж здається на перший погляд. Перша відповідь, яку можна почути здебільшого не від священиків, а від людей, які прислуговують при храмі, полягає в тім, що вам покажуть куди саме і для чого саме поставити свічки", – зазначив священик.
Проте найважливішою є молитва, яка звернена до Бога. Бог чує нашу молитву і бачить, що ми принесли йому ось цю жертву за ті чи інші потреби, або за ту чи іншу людину, за яку ми хочемо помолитися. Неважливо, чи це ми молимося за здоров'я, чи за успіх у справах, чи за благополучність у сім'ї, чи якісь інші потреби, які нам необхідні.
"Важливо те, що саме ми промовляємо під час того, коли ми запалюємо свічку. Ми запалюємо свічку і кажемо, наприклад, коротесеньку молитву: "Господи, допоможи моїй дитині тим, щоб вона виросла справжньою християнкою. І більше розуміла, для чого і за що ти постраждав, і до чого всі ми християни призвані". Ми запалюємо свічку і ставимо її на підсвічник", – пояснив священик.
Друге питання, куди ж ставити свічку. Відповідь на це питання дуже проста, вона витікає з першого, каже ієрей Артем Саранча. Якщо ми молимося живому Богу, який чує наші молитви і бачить нашу жертву, це означає, що підсвічник в храмі не має жодного значення, немає значення, куди саме ми ставимо свою жертву.
"Чому ж тоді підсвічників так багато? Відповідь на це питання також дуже проста. Тому що якби підсвічник стояв один, з цього приводу виникало б дуже багато суперечок, чи буде свічка горіти, чи не буде горіти, і так далі. Тому їх ставиться в храмі дуже багато. Для того, щоб кожна людина, яка хоче, наприклад, звернутися до особливого святого, такого, скажімо, як Миколай, архієпископ Мир Лікійських, вона могла би звернутися до нього, щоб він молив Бога за ту людину, за яку ми хочемо помолитися. Або ми можемо поставити це на іншому підсвічнику. Це не має жодного значення.
Має значення лише молитва. Тому, зважаючи на все вищесказане, сподіваюся, що ця коротесенька і, я сподіваюся, зрозуміла відповідь, дасть вам трішки більше розуміння про те, що є свічка і для чого вона потрібна", – пояснив священик.
Дивіться відео про те, куди потрібно ставити свічку за упокій:
Що означає свічка
Також священик розповів про історію використання свічок в церкві та їхнє значення колись і зараз. Він зазначив, що свічка, як один з видів жертви, бере свій початок від самих витоків християнства.
"Коли християни служили у катакомбах, тобто, в сучасній мові, якщо це перекласти, це звичайні цвинтарі... У катакомбах християни на могилах своїх мучеників служили перші християнські літургії. Серед цих катакомб, звичайно, не було ніякого освітлення, і люди мали якось побачити, що відбувається і яким самим чином відбувається літургія. Саме тому багаті християни перших століть приносили в ті спільноти, в яких вони перебували, свічки для того, щоб було видно, що відбувається в храмі, щоб було видно, що саме читати", – розповів ієрей Артем Саранча.
Свічка завжди слугувала одним із видів жертв. Пасічники, які робили свічки, приносили їх і жертвували їх на свою спільноту. Сьогодні сенс свічки не змінився – це так само пожертва.
Водночас священик пояснив, чому, якщо свічка є пожертвою, за неї у храмі встановлюється фіксована ціна.
"Сьогодні структура пожертв в Україні змінилася, так само змінилася і модель жертв, яку ми сьогодні приносимо. Свічка виглядає дуже простою. В ній немає нічого складного. Їх можна побачити по всій Україні. Але який в них сенс? Сенс полягає в тому, що кожен, хто приходить до храму і хоче зробити свою добровільну пожертву, може з доброї волі віддати або ціну, яка вказана на ній, або пожертвувати стільки, скільки вона вважає за необхідне поверх тієї ціни, яка вказана на ній", – сказав священик.
Але сьогодні вже немає такої традиції, щоб пасічники робили свічки і добровільно приносили їх як пожертву на всю спільноту.
"Тому, виходячи з обставин цього часу, ми робимо висновки такі, що необхідна зорова жертва, яку ми можемо побачити і яку ми можемо поставити на свічник у храмі для того, щоб бачити, що дійсно це моя частиця в цьому храмі", – підсумував священик.
Вас також може зацікавити: