MY.UAНовини
Майстриня з Донецької області: Дарую ляльки-мотанки військовим, щоб вони їх захищали
Майстриня з Донецької області: Дарую ляльки-мотанки військовим, щоб вони їх захищали

Майстриня з Донецької області: Дарую ляльки-мотанки військовим, щоб вони їх захищали

75-річна бібліотекарка Марія Гайдук із села Криворіжжя Покровської громади останні 15 років займається створенням українських ляльок-мотанок. За цей період майстриня створила понад 2000 ляльок, які, як вона вірить, оберігають людей від негараздів. У школі, де її бібліотека, є світлиця-музей її виробів. Кожна така лялька є унікальною і не схожа на інші.

Але через війну виникла потреба евакуювати хоча б частину ляльок, щоб зберегти цю унікальну спадщину від можливого знищення російськими окупантами. Так наприкінці березня понад 200 мотанок поїхали аж до Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

Подробиці про ляльки-мотанки та про те, як вони оберігають захисників, Марія Гайдук розповіла Коротко про.

Волонтери вивозили за дві ходки

- Маріє Миколаївно, як наважилися віддати ляльок так далеко? Аж до Тернополя. І як вони туди доїхали з прифронтової території? Вам запропонували чи це ваша ініціатива?

– Щиро кажучи, я навіть не знаю, хто про мене розповів. Одного дня мені зателефонував пан Ярема (Шатарський. - Ред.), директор Тернопільського краєзнавчого музею, та сказав, що до міської адміністрації Тернополя звернувся військовий, який був у нас у селі на ротації.

Він побачив нашу школу, світлицю, де зберігаються мотанки, фотографував її, захоплювався. Казав, треба вивозити бодай частину моєї колекції із зони бойових дій.

Через три дні мені зателефонували та сказали: «У вас часто проїжджають наші волонтери. Дороги закриті через дрони, бомбардування, обстріли, і через Криворіжжя їдуть майже всі».

- Волонтери й забрали?

- Так. Волонтери благодійної організації «Сонце надії» постійно привозять допомогу бійцям на Покровський напрямок. І з Тернопля заїхали до нас. Місця у них було мало, тому взяли частину мотанок. А за два тижні заїхали за другою партією. Так мої ляльки опинилися на виставці у музеї міста Тернополя.

І все так швидко сталося – навіть не було коли познайомитись із цими волонтерами, всі дуже поспішали. Знаю тільки, що одного звали Тарас.

- А ви самі на виставку до Тернополя не їздили?

– Я була на відеозв'язку з музеєм під час презентації моєї виставки. Мені дуже сподобалося, я їм вдячна. Отже, є люди, яким це не байдуже.

– А чи повернуться ваші ляльки-мотанки до вас чи залишаться у музеї?

– Ні, я залишаю їх там назавжди. Знаю, що вони там збережуться. Якщо їм потрібно буде, я можу передавати інші свої роботи – це не проблема. Я вже багато відправила і до Німеччини, і до Іспанії, і до Польщі. Щодня роблю нову лялечку, тож мій музей постійно поповнюється. І в мене не лише мотанки – є і українська піч, і вишиті рушники.

На виставці ляльок-мотанок у Тернополі Марія Миколаївна змогла бути присутньою через відеозв'язок. Фото: ФБ Тернопільський обласний краєзнавчий музей

Військові просять зробити оберіг - для себе, дружини, дочки

- А як ви прийшли до створення ляльок-мотанок?

– Я працюю сільським бібліотекарем понад 50 років. Десять років тому наша будівля Будинку культури прийшла в аварійний стан – директор школи виділив мені вільні класи, туди я й перенесла бібліотеку. Так я опинилася у школі, і це стало для мене дуже цінним та цікавим досвідом. З того часу сільська бібліотека розташовується у шкільній будівлі, я залишаюся завідувачкою, а ще працюю зі школярами. А з 2022 року, з перших днів війни, також працюю волонтером у їдальні для наших військових.

У 2010 році я проводила урок праці в школі. До цього ми з учнями опановували вишивку, бісероплетіння та інші рукоділля, але потім я вирішила спробувати щось нове. В інтернеті випадково натрапила ляльку-мотанку – ми почали працювати над нею разом із дітьми. Я допомагала їм, а потім сама захопилася цим ремеслом. Мені дуже сподобалося! Основні технології я опанувала саме на тому відкритому уроці.

Вже 2012 року відбулася моя перша виставка у краєзнавчому музеї Донецька.

Зараз, тому що ми у прифронтовій зоні, я ще допомагаю військовим як волонтер. Ми з колегами, хто залишився у школі, розподілили час: два дні допомагаємо хлопцям, два дні займаємось основною роботою. Звісно, ​​дуже важко та страшно, але треба жити, працювати та підтримувати наших захисників.

- Але ляльки-мотанки, як і раніше, створюєте?

– Так, я не заробляю на цьому, просто дарую їх людям.

– А чи рахували ви, скільки ляльок зробили за всі ці роки?

– З 2010 року вже понад дві тисячі. Багато моїх ляльок поїхали за кордон: до Німеччини, Польщі, Іспанії. У мене там живе племінниця, яка вже 20 років проводить Дні України – туди я надіслала багато своїх робіт. Також я часто дарую ляльок нашим військовим – намагаюся робити хоча б по одній маленькій ляльці за день.

Ляльки, які поїхали до Тернопільського музею, залишаться тут уже назавжди. Фото: ФБ Тернопільський обласний краєзнавчий музей

- Ви вірите, що ці ляльки можуть їх захистити?

- Лялька-мотанка - це сімейний оберіг, а не просто іграшка. Її призначення – оберігати людину. Раніше, коли народжувалась дитина, мати робила для неї мотанку зі свого старого одягу. Вона служила одночасно і іграшкою, і захисним талісманом. Також ляльки-мотанки оберігають дорослих людей.

– Що кажуть люди, отримуючи ваші ляльки? Чи були випадки, коли вони справді допомагали комусь?

– Усі дуже вдячні. У мене в бібліотеці (а вона водночас і музей ляльок) завжди відчинені двері для військових, які приїжджають до нас на ротацію. Вони приходять сюди, щоб відпочити душею, і іноді беруть ляльок із собою.

Фотографуються з ляльками, просять зробити оберіг – для себе, дочки чи дружини. І знаєте, багато хто потім дзвонить і каже, що лялька-мотанка врятувала їм життя.

Одним із таких був Сергій Борисенко. Коли його бригада вдруге проїжджала Криворіжжям, він спеціально заїхав до мене. Його подяка була настільки щирою, що я навіть розгубилася. Він сказав: «Марино Миколаївно, ваша лялька врятувала мені життя, але вона згоріла».

Я відповіла: "Сергію, не переживай, я зроблю тобі нову". Він сказав, що довго не затримається, але я пообіцяла, що знайду спосіб передати оберіг. Пізніше я зробила ляльку і відправила її через товаришів Сергія.

Через деякий час він знову приїхав – уже з новим проханням: створити сімейний оберіг – для мами та дочки. Виявилося, його дружина поїхала на заробітки, а дочка залишилася з бабусею та дідусем. «Я не хочу, щоб у неї склалося таке ж важке життя, як у нас», – пояснив він. Я виконала прохання і надіслала йому ляльок.

- А у вас є найулюбленіша лялька з тих, що ви зробили?

– Так, це «Панянка-селянка». Нині вона на виставці у Тернополі. Велика, красива, в українському вбранні – я хотіла передати в ній усі риси донеччанки: сильну, працьовиту жінку, яка знає своє коріння та береже традиції.

Вона приблизно метр заввишки. Все зроблено за традиційною технологією, але із сучасними елементами. Вона навіть має сумочку – українську, але стилізовану. Це символ того, що Донбас завжди був і залишається частиною України.

У шкільній бібліотеці Криворіжжя постійна виставка мотанок – сюди часто навідуються військові. Фото: надано Марією Гайдук Бувають парні ляльки-мотанки для щасливого шлюбу. Фото: надано Марією Гайдук

У кожного народу є свої ляльки-мотанки, але всі вони об'єднані загальними принципами

– Які матеріали ви використовуєте для своїх робіт?

- Найчастіше беру старий одяг і ретельно відгладжую його. Також купую стрічки, мереживо. Частина матеріалів залишилася від мами – вона багато в'язала гачком та вишивала. Сучасні тканини також використовую, це залежить від типу ляльки.

А взагалі ляльки-мотанки бувають різними: наприклад, «Бабуся-оберіг» чи «Щаслива жіноча доля» – світла лялька із двома довгими косами. Для них я спеціально купую пряжу і ретельно плету коси. Раніше вірили: якщо мати вирощує доньку з великою косою, то й життя у неї буде довгим і щасливим. Тому ця лялька завжди робиться із довгими косами.

- А які ще бувають ляльки-мотанки?

– Їх існує безліч видів. Наприклад, "Нерозлучники" – це парний оберіг, який мати створювала для доньки-нареченої перед весіллям. У ньому вперше поєднувалися чоловічий і жіночий початок: руки ляльок були нерозривно пов'язані однією ниткою.

Є також "Травниця" - її тулуб повністю набивають цілющими травами: і голову, і груди, плюс прикріплюють додатковий мішечок з травами. Ця ароматна лялька створювалася, коли дитина хворіла. Після одужання її пускали за течією річки, а мати робила новий оберіг.

Багато ляльок пов'язані з християнськими святами: Різдвяна (до Різдва), Вербниця (до Вербної неділі), Великодня. Вони відрізняються деталями: у Вербниці обличчя коричневе (під колір верби), а у Великодньої – червоне чи рожеве (символ - великодні яйця).

Невелику мотанку зручно носити із собою як оберіг. Фото: надано Марією Гайдук

- А зараз над чим працюєте?

- У вихідні я зробила 5 маленьких "Ангелів-охоронців" до Великодня - планую передати їх волонтерам для наших бійців. На мініатюрну лялечку йде близько двох годин.

Більш складна лялька з дотриманням всіх традиційних елементів (хустка, фартух, спідниця з під'юбником) вимагає 3-4 години роботи. Багато деталей я заготовляю заздалегідь.

- Роблячи ляльки, ви спиралися на традиції. А звідки брали інформацію про те, як вони мають виглядати?

- Я вивчала історію мотанок за різними джерелами: в інтернеті та журналах (адже я бібліотекар). Я маю дві книги, де докладно розповідається про значення цих ляльок.

Цікаво, що кожен народ має свої ляльки-мотанки, але всі вони об'єднані загальними принципами: відсутність обличчя або сакральний хрест замість нього, оскільки ми християни. Хрест – це символічне поєднання земного та небесного.

Розрізняється матеріал виготовлення: у одних народів це трава, в інших – глина чи дерево. У нашій християнській традиції лялька або безлика, або з хрестом на грудях чи обличчі.

– Чому важливо, щоб у ляльки не було обличчя?

– Якщо зробити ляльці обличчя, вона стане схожою на конкретну людину, отримає індивідуальність. А мотанка – це насамперед оберіг. Тому майстрині або залишають чисту тканину без рис, або наносять сакральний хрест – це важливо.

– У таких важких умовах, за постійних відключень світла – як вам вдається продовжувати робити ляльок?

– Якщо є бажання – знайдеться можливість. У мене є ліхтарі, свічки, навіть гасова лампа п'ятдесятирічної давнини, можу працювати і при відключенні світла.

Головне, щоб мої ляльки захищали наших хлопчиків, тих, кому я їх дарую. Це найголовніше бажання.

Фото
Фото
18 Квiтня17:43
Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Іди собі": що відомо про повернення втікачів Винника та Потапа
GlavRed
2025-07-28T07:27:04Z
У Японії відкривається виставка акварелей про українські міста
УкраинФорм
2025-07-28T07:24:55Z
Із тортом за 3 тис. грн та в барбі-сукні: Тіна Кароль у рожевому відзначила особливе свято
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T07:12:04Z
У Молдові провели фестиваль Ukrainian Day in Moldova
УкраинФорм
2025-07-28T06:57:28Z
Настя Цимбалару несподівано вийшла заміж і приховувала доньку. Але тільки у кіно
Вива
2025-07-28T06:48:24Z
Стендапер Василь Байдак зібрав рекордні 20,5 мільйона гривень у європейському турі
Комсомольская правда
2025-07-28T06:43:43Z
Рідкісний вихід доньки з татом: принцеса Шарлотта і принц Вільям показались разом у Швейцарії
24tv
2025-07-28T06:42:38Z
Зірка "Спіймати Кайдаша" вперше зізнався в залежності: "Злидні підштовхують"
GlavRed
2025-07-28T06:27:48Z
"Не звідси": спливла скандальна історія із Софією Ротару
GlavRed
2025-07-28T06:27:33Z
Лікар ампутував собі ноги заради страхових виплат
Украина Криминальная
2025-07-28T07:27:54Z
Ядерні відходи першої у світі ядерної бомби лікують рак: Манхеттенський проєкт рятує життя
Фокус
2025-07-28T07:16:27Z
Воїн вихідного дня: всього одного-двох тренувань на тиждень виявилося достатньо
Фокус
2025-07-28T07:16:18Z
Вирівнюємо засмагу швидко та легко: як прибрати сліди від купальника
24tv
2025-07-28T07:06:49Z
"Святий Грааль" механіки старіння: чому насправді шкіра зморщується з віком
Фокус
2025-07-28T06:27:58Z
З картоплею вони смакують неперевершено: як приготувати смажені лисички
24tv
2025-07-28T06:21:12Z
Синдром Аспергера. Безугла відповіла, чи з таким діагнозом має доступ до держтаємниці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T05:51:40Z
Проживете ще багато років: вчені з'ясували, скільки годин треба спати, щоб зберегти молодість
Знай
2025-07-28T04:51:32Z
Чи впливають протеїнові добавки на чоловічу фертильність
24tv
2025-07-28T04:06:45Z
Забутий напій предків: як приготувати ягоданку – автентичний рецепт
24tv
2025-07-28T07:30:24Z
Китайський гороскоп на завтра 29 липня: Мавпам - гнів, Щурам - проблеми
GlavRed
2025-07-28T07:30:20Z
Забудьте про мармур: плитки з неочікуваного каменю стали новим розкішним трендом в інтер'єрах
24tv
2025-07-28T07:30:19Z
Гороскоп на завтра 29 липня: Дівам - неймовірний успіх, Скорпіонам - розчарування
GlavRed
2025-07-28T07:27:33Z
Стали відомі найкращі аеропорти Європи: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T07:27:22Z
Урожаю вистачить на всю зиму: готуйте відра для картоплі після цього добрива
24tv
2025-07-28T06:51:58Z
5 місць, де ніколи не слід садити гортензії
24tv
2025-07-28T06:33:56Z
Сезон закруток у розпалі: як не зіпсувати огірки при консервації однією дрібницею - ніколи не кладіть це у банку
Знай
2025-07-28T05:51:31Z
"Чорне золото": варення зі смородини "як в селі" – ідеальна структура та насичений смак
24tv
2025-07-28T05:09:59Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Орбан заявив, що наступний бюджет ЄС стане «бюджетом війни»
УкраинФорм
2025-07-28T07:33:18Z
Син ексначальника охорони Януковича отримав вирок за знущання з українки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T07:33:08Z
Пентагон витратить понад $900 млн з ядерної програми на "засекречений проєкт" Трампа, — NYT
Фокус
2025-07-28T07:30:39Z
У КНДР відкинули пропозиції Південної Кореї щодо відновлення діалогу
УкраинФорм
2025-07-28T07:30:08Z
Збирав дані про оборону кордону. СБУ затримала агента ще однієї країни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T07:24:52Z
Британія шокувала заявою: вона назвала країну поза блоку НАТО, за яку готова воювати
24tv
2025-07-28T07:15:41Z
"Невидимі" витрати: ремонт літака Трампа таємно оплатили з ядерної програми Пентагону, – NYT
24tv
2025-07-28T07:15:30Z
Уночі авіація Польщі піднімалася в повітря через ракетні атаки РФ по Україні
Комсомольская правда
2025-07-28T07:13:10Z
Хлопець без досвіду став директором і заробляє 150 тисяч доларів: що він вигадав у резюме
24tv
2025-07-28T07:30:09Z
Депутатка від "Слуги народу" Мар’яна Безугла вперше розповіла про свою психічну хворобу
Известия Киев
2025-07-28T07:27:15Z
США передадуть Україні 33 тисячі комплектів ШІ для дронів
InternetUA
2025-07-28T07:21:06Z
РФ створює децентралізовану мережу автономних дронів "Діктіон": що про це відомо
Фокус
2025-07-28T07:06:52Z
Колумбійці на «нулі». Велике інтерв’ю з командиром Другого інтернаціонального легіону
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T07:00:44Z
Який виш зараз є найпопулярнішим в Україні серед вступників на бакалаврат
24tv
2025-07-28T06:48:29Z
У Нідерландах на українців масово полюють телефонні шахраї
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T06:48:20Z
Воєнний стан: нові податкові пільги для бізнесу та землевласників
Хвиля
2025-07-28T06:45:17Z
Незламні навіть у неволі: в Україні вшановують День пам'яті закатованих або загиблих у полоні
24tv
2025-07-28T06:39:57Z
У Греції масова евакуація через масштабні пожежі: вогонь підібрався до столиці
24tv
2025-07-28T07:30:34Z
На Одещині дерево впало на підлітків через негоду: є загиблий та травмовані
24tv
2025-07-28T07:27:02Z
На Київщині затримано рецидивіста за розбійний напад на жінку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T07:09:01Z
Лісові пожежі на Сардинії: туристи рятувались човнами від вогню
24tv
2025-07-28T07:06:48Z
Google мовчав – тисячі загинули: як система сповіщення дала збій під час землетрусу у Туреччині
Фокус
2025-07-28T07:06:06Z
ДТП на Хрещатику: водій Volkswagen ледь не влетів у підземний перехід на Майдані Незалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T06:48:12Z
У Кропивницькому внаслідок російської атаки пошкоджена філармонія
УкраинФорм
2025-07-28T06:42:53Z
У Кременчуці жінка розбила каменем авто ТЦК: її затримала поліція
ZN UA
2025-07-28T06:42:22Z
На трасі Одеса - Рені перекинулася вантажівка, рух ускладнений
УкраинФорм
2025-07-28T06:39:06Z
Годинник, що бачив Балаклаву: артефакт з Кримської війни продали в Британії
24tv
2025-07-28T07:33:10Z
Зменшенням втрат на фронті цілеспрямовано не займається ніхто
GlavRed
2025-07-28T07:27:36Z
Гороскоп на серпень 2025: Близнюкам потрібна допомога, Раку - борги
GlavRed
2025-07-28T07:27:33Z
Кличко уточнив наслідки атаки дронів на Київ: п’ятеро постраждалих, серед них дитина
УкраинФорм
2025-07-28T07:21:57Z
Загарбники знову вдарили по Херсону, є пошкодження
УкраинФорм
2025-07-28T07:16:24Z
Як звільняли Кіндратівку: ЗСУ показали епічне відео боїв
24tv
2025-07-28T07:12:27Z
Сотню російських пропагандистів завезли на окуповані території для роботи з дітьми, — ЦНС
Детектор М
2025-07-28T06:57:05Z
Ця вулиця в Києві не схожа на жодну іншу: чому вона унікальна і де знаходиться
Telegraf
2025-07-28T06:48:53Z
Ідеально в спеку: де у Тернополі є мальовниче озерце, про яке мало хто знає
24tv
2025-07-28T06:36:50Z
Ювентус зірвав перехід Тімоті Веа до Марселя через незадовільні умови угоди
Football.ua
2025-07-28T07:27:59Z
Протестували проти росіян. У Грузії поліція силою вивела активістів з арени чемпіонату світу з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T07:24:14Z
Збірна України з баскетболу 3х3 - в топ-10 загального заліку Жіночої серії
УкраинФорм
2025-07-28T07:18:17Z
Ювентус запропонує Спортінгу Артура в обмін на капітана "левів"
Football.ua
2025-07-28T07:13:08Z
Син Франческо Тотті завершив кар’єру у 19 років
Football.ua
2025-07-28T07:03:25Z
"Це був наш спільний секрет": хто навчив Усика удару Іван, яким він уклав спати Дюбуа
24tv
2025-07-28T07:00:31Z
Хав'єр Чічаріто Ернандес: як сексистські вислови можуть знищити спадщину форварда
Football.ua
2025-07-28T07:00:19Z
Українець перебрався до ПСВ: Антон Мартинюк поповнив склад U-19 нідерландського гранда
Football.ua
2025-07-28T06:58:57Z
Дерек Чісора прагне вдруге зустрітися в ринзі з абсолютним чемпіоном світу Олександром Усиком
Известия Киев
2025-07-28T06:36:57Z
Не лише соцвиплати: які гроші можна залишити собі й не оподатковувати
Знай
2025-07-28T07:30:11Z
Скільки буде коштувати долар та євро на початку серпня: банкір здивував прогнозом
GlavRed
2025-07-28T07:27:57Z
Тарифи на електроенергію зростуть, але не для всіх: хто платитиме більше
Знай
2025-07-28T07:12:15Z
Київстар попередив про зміни для абонентів – чого очікувати з 1 серпня
InternetUA
2025-07-28T07:10:45Z
Які підприємства найчастіше потрапляють до Клубу білого бізнесу: статистика
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T07:10:02Z
Коливання відчутні: як змінився курс злотого після вихідних
24tv
2025-07-28T07:09:42Z
Як українським аграріям вберегти поля та врожай від нашестя сарани
24tv
2025-07-28T07:06:39Z
Дефіцит продуктів у Одеській області: нестача важливого товару вплине на українців
Политека
2025-07-28T07:00:47Z
НБУ порахував, скільки Україна втрачає через повернення квот ЄС
AgroPortal
2025-07-28T07:00:38Z
Переломний момент: вчені сказали, коли відбувається пришвидшення старіння
TSN
2025-07-28T07:33:30Z
Хакери зламали додаток, у якому жінки скаржились на чоловіків: злито дані 13 000 учасниць
24tv
2025-07-28T07:33:20Z
Схожа, але не Taurus: іспанці самостійно розробили гібрид дрона і ракети
InternetUA
2025-07-28T07:25:40Z
Договорився: Гейб Ньюелл з Valve любить працювати з російськими партнерами та хоче поїхати в росію
ITC
2025-07-28T07:19:33Z
NVIDIA RTX 5070 у процесорі ПК — Geekbench розкриває GPU чипа N1X
ITC
2025-07-28T07:19:06Z
Найбільший апарат NASA зробив рідкісну фотографію Марса і його супутників разом
Фокус
2025-07-28T07:06:47Z
Google закрив Catwatchful - шпигунську програму для телефонів, розміщену на його серверах
InternetUA
2025-07-28T07:00:21Z
Ілон Маск хоче відродити відеосервіс Vine
InternetUA
2025-07-28T06:54:54Z
Розширення криптогаманця MetaMask виявилося причиною прискореного зносу SSD
InternetUA
2025-07-28T06:39:13Z
25-річну Acura Integra продали з аукціону за $200 000
AutoCentre
2025-07-28T07:18:03Z
Зміниться до невпізнання: новий Mercedes V-Class вперше показали на фото
Фокус
2025-07-28T07:00:56Z
Нові версії Maserati Grecale за привабливой ціною – вже в Україні
AutoCentre
2025-07-28T06:45:10Z
Audi готує нове спортивне купе на базі Porsche
AutoCentre
2025-07-28T06:13:36Z
Як орендні компанії можуть оцінювати збитки за допомогою штучного інтелекту?
Топ Жир
2025-07-27T23:21:33Z
Цей дорогий пікап Dodge з впливом Mitsubishi відреставрували — і це безглуздо, але чудово!
Топ Жир
2025-07-27T21:36:59Z
Купили електромобіль? Тепер спробуйте його відремонтувати
Топ Жир
2025-07-27T19:51:23Z
У США продали Acura Integra Type R за $204 000, новий рекорд для моделі
360ua.news
2025-07-27T18:21:57Z
Чоловік скаржиться, що динаміки Volvo довгі роки видавали нестерпний звук
Топ Жир
2025-07-27T18:06:08Z