MY.UAНовини
Майстриня з Донецької області: Дарую ляльки-мотанки військовим, щоб вони їх захищали
Майстриня з Донецької області: Дарую ляльки-мотанки військовим, щоб вони їх захищали

Майстриня з Донецької області: Дарую ляльки-мотанки військовим, щоб вони їх захищали

75-річна бібліотекарка Марія Гайдук із села Криворіжжя Покровської громади останні 15 років займається створенням українських ляльок-мотанок. За цей період майстриня створила понад 2000 ляльок, які, як вона вірить, оберігають людей від негараздів. У школі, де її бібліотека, є світлиця-музей її виробів. Кожна така лялька є унікальною і не схожа на інші.

Але через війну виникла потреба евакуювати хоча б частину ляльок, щоб зберегти цю унікальну спадщину від можливого знищення російськими окупантами. Так наприкінці березня понад 200 мотанок поїхали аж до Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

Подробиці про ляльки-мотанки та про те, як вони оберігають захисників, Марія Гайдук розповіла Коротко про.

Волонтери вивозили за дві ходки

- Маріє Миколаївно, як наважилися віддати ляльок так далеко? Аж до Тернополя. І як вони туди доїхали з прифронтової території? Вам запропонували чи це ваша ініціатива?

– Щиро кажучи, я навіть не знаю, хто про мене розповів. Одного дня мені зателефонував пан Ярема (Шатарський. - Ред.), директор Тернопільського краєзнавчого музею, та сказав, що до міської адміністрації Тернополя звернувся військовий, який був у нас у селі на ротації.

Він побачив нашу школу, світлицю, де зберігаються мотанки, фотографував її, захоплювався. Казав, треба вивозити бодай частину моєї колекції із зони бойових дій.

Через три дні мені зателефонували та сказали: «У вас часто проїжджають наші волонтери. Дороги закриті через дрони, бомбардування, обстріли, і через Криворіжжя їдуть майже всі».

- Волонтери й забрали?

- Так. Волонтери благодійної організації «Сонце надії» постійно привозять допомогу бійцям на Покровський напрямок. І з Тернопля заїхали до нас. Місця у них було мало, тому взяли частину мотанок. А за два тижні заїхали за другою партією. Так мої ляльки опинилися на виставці у музеї міста Тернополя.

І все так швидко сталося – навіть не було коли познайомитись із цими волонтерами, всі дуже поспішали. Знаю тільки, що одного звали Тарас.

- А ви самі на виставку до Тернополя не їздили?

– Я була на відеозв'язку з музеєм під час презентації моєї виставки. Мені дуже сподобалося, я їм вдячна. Отже, є люди, яким це не байдуже.

– А чи повернуться ваші ляльки-мотанки до вас чи залишаться у музеї?

– Ні, я залишаю їх там назавжди. Знаю, що вони там збережуться. Якщо їм потрібно буде, я можу передавати інші свої роботи – це не проблема. Я вже багато відправила і до Німеччини, і до Іспанії, і до Польщі. Щодня роблю нову лялечку, тож мій музей постійно поповнюється. І в мене не лише мотанки – є і українська піч, і вишиті рушники.

На виставці ляльок-мотанок у Тернополі Марія Миколаївна змогла бути присутньою через відеозв'язок. Фото: ФБ Тернопільський обласний краєзнавчий музей

Військові просять зробити оберіг - для себе, дружини, дочки

- А як ви прийшли до створення ляльок-мотанок?

– Я працюю сільським бібліотекарем понад 50 років. Десять років тому наша будівля Будинку культури прийшла в аварійний стан – директор школи виділив мені вільні класи, туди я й перенесла бібліотеку. Так я опинилася у школі, і це стало для мене дуже цінним та цікавим досвідом. З того часу сільська бібліотека розташовується у шкільній будівлі, я залишаюся завідувачкою, а ще працюю зі школярами. А з 2022 року, з перших днів війни, також працюю волонтером у їдальні для наших військових.

У 2010 році я проводила урок праці в школі. До цього ми з учнями опановували вишивку, бісероплетіння та інші рукоділля, але потім я вирішила спробувати щось нове. В інтернеті випадково натрапила ляльку-мотанку – ми почали працювати над нею разом із дітьми. Я допомагала їм, а потім сама захопилася цим ремеслом. Мені дуже сподобалося! Основні технології я опанувала саме на тому відкритому уроці.

Вже 2012 року відбулася моя перша виставка у краєзнавчому музеї Донецька.

Зараз, тому що ми у прифронтовій зоні, я ще допомагаю військовим як волонтер. Ми з колегами, хто залишився у школі, розподілили час: два дні допомагаємо хлопцям, два дні займаємось основною роботою. Звісно, ​​дуже важко та страшно, але треба жити, працювати та підтримувати наших захисників.

- Але ляльки-мотанки, як і раніше, створюєте?

– Так, я не заробляю на цьому, просто дарую їх людям.

– А чи рахували ви, скільки ляльок зробили за всі ці роки?

– З 2010 року вже понад дві тисячі. Багато моїх ляльок поїхали за кордон: до Німеччини, Польщі, Іспанії. У мене там живе племінниця, яка вже 20 років проводить Дні України – туди я надіслала багато своїх робіт. Також я часто дарую ляльок нашим військовим – намагаюся робити хоча б по одній маленькій ляльці за день.

Ляльки, які поїхали до Тернопільського музею, залишаться тут уже назавжди. Фото: ФБ Тернопільський обласний краєзнавчий музей

- Ви вірите, що ці ляльки можуть їх захистити?

- Лялька-мотанка - це сімейний оберіг, а не просто іграшка. Її призначення – оберігати людину. Раніше, коли народжувалась дитина, мати робила для неї мотанку зі свого старого одягу. Вона служила одночасно і іграшкою, і захисним талісманом. Також ляльки-мотанки оберігають дорослих людей.

– Що кажуть люди, отримуючи ваші ляльки? Чи були випадки, коли вони справді допомагали комусь?

– Усі дуже вдячні. У мене в бібліотеці (а вона водночас і музей ляльок) завжди відчинені двері для військових, які приїжджають до нас на ротацію. Вони приходять сюди, щоб відпочити душею, і іноді беруть ляльок із собою.

Фотографуються з ляльками, просять зробити оберіг – для себе, дочки чи дружини. І знаєте, багато хто потім дзвонить і каже, що лялька-мотанка врятувала їм життя.

Одним із таких був Сергій Борисенко. Коли його бригада вдруге проїжджала Криворіжжям, він спеціально заїхав до мене. Його подяка була настільки щирою, що я навіть розгубилася. Він сказав: «Марино Миколаївно, ваша лялька врятувала мені життя, але вона згоріла».

Я відповіла: "Сергію, не переживай, я зроблю тобі нову". Він сказав, що довго не затримається, але я пообіцяла, що знайду спосіб передати оберіг. Пізніше я зробила ляльку і відправила її через товаришів Сергія.

Через деякий час він знову приїхав – уже з новим проханням: створити сімейний оберіг – для мами та дочки. Виявилося, його дружина поїхала на заробітки, а дочка залишилася з бабусею та дідусем. «Я не хочу, щоб у неї склалося таке ж важке життя, як у нас», – пояснив він. Я виконала прохання і надіслала йому ляльок.

- А у вас є найулюбленіша лялька з тих, що ви зробили?

– Так, це «Панянка-селянка». Нині вона на виставці у Тернополі. Велика, красива, в українському вбранні – я хотіла передати в ній усі риси донеччанки: сильну, працьовиту жінку, яка знає своє коріння та береже традиції.

Вона приблизно метр заввишки. Все зроблено за традиційною технологією, але із сучасними елементами. Вона навіть має сумочку – українську, але стилізовану. Це символ того, що Донбас завжди був і залишається частиною України.

У шкільній бібліотеці Криворіжжя постійна виставка мотанок – сюди часто навідуються військові. Фото: надано Марією Гайдук Бувають парні ляльки-мотанки для щасливого шлюбу. Фото: надано Марією Гайдук

У кожного народу є свої ляльки-мотанки, але всі вони об'єднані загальними принципами

– Які матеріали ви використовуєте для своїх робіт?

- Найчастіше беру старий одяг і ретельно відгладжую його. Також купую стрічки, мереживо. Частина матеріалів залишилася від мами – вона багато в'язала гачком та вишивала. Сучасні тканини також використовую, це залежить від типу ляльки.

А взагалі ляльки-мотанки бувають різними: наприклад, «Бабуся-оберіг» чи «Щаслива жіноча доля» – світла лялька із двома довгими косами. Для них я спеціально купую пряжу і ретельно плету коси. Раніше вірили: якщо мати вирощує доньку з великою косою, то й життя у неї буде довгим і щасливим. Тому ця лялька завжди робиться із довгими косами.

- А які ще бувають ляльки-мотанки?

– Їх існує безліч видів. Наприклад, "Нерозлучники" – це парний оберіг, який мати створювала для доньки-нареченої перед весіллям. У ньому вперше поєднувалися чоловічий і жіночий початок: руки ляльок були нерозривно пов'язані однією ниткою.

Є також "Травниця" - її тулуб повністю набивають цілющими травами: і голову, і груди, плюс прикріплюють додатковий мішечок з травами. Ця ароматна лялька створювалася, коли дитина хворіла. Після одужання її пускали за течією річки, а мати робила новий оберіг.

Багато ляльок пов'язані з християнськими святами: Різдвяна (до Різдва), Вербниця (до Вербної неділі), Великодня. Вони відрізняються деталями: у Вербниці обличчя коричневе (під колір верби), а у Великодньої – червоне чи рожеве (символ - великодні яйця).

Невелику мотанку зручно носити із собою як оберіг. Фото: надано Марією Гайдук

- А зараз над чим працюєте?

- У вихідні я зробила 5 маленьких "Ангелів-охоронців" до Великодня - планую передати їх волонтерам для наших бійців. На мініатюрну лялечку йде близько двох годин.

Більш складна лялька з дотриманням всіх традиційних елементів (хустка, фартух, спідниця з під'юбником) вимагає 3-4 години роботи. Багато деталей я заготовляю заздалегідь.

- Роблячи ляльки, ви спиралися на традиції. А звідки брали інформацію про те, як вони мають виглядати?

- Я вивчала історію мотанок за різними джерелами: в інтернеті та журналах (адже я бібліотекар). Я маю дві книги, де докладно розповідається про значення цих ляльок.

Цікаво, що кожен народ має свої ляльки-мотанки, але всі вони об'єднані загальними принципами: відсутність обличчя або сакральний хрест замість нього, оскільки ми християни. Хрест – це символічне поєднання земного та небесного.

Розрізняється матеріал виготовлення: у одних народів це трава, в інших – глина чи дерево. У нашій християнській традиції лялька або безлика, або з хрестом на грудях чи обличчі.

– Чому важливо, щоб у ляльки не було обличчя?

– Якщо зробити ляльці обличчя, вона стане схожою на конкретну людину, отримає індивідуальність. А мотанка – це насамперед оберіг. Тому майстрині або залишають чисту тканину без рис, або наносять сакральний хрест – це важливо.

– У таких важких умовах, за постійних відключень світла – як вам вдається продовжувати робити ляльок?

– Якщо є бажання – знайдеться можливість. У мене є ліхтарі, свічки, навіть гасова лампа п'ятдесятирічної давнини, можу працювати і при відключенні світла.

Головне, щоб мої ляльки захищали наших хлопчиків, тих, кому я їх дарую. Це найголовніше бажання.

Фото
Фото
18 Квiтня17:43
Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Китай обмежує держзакупівлі медичного обладнання з ЄС
УкраинФорм
2025-07-06T14:27:00Z
Від яких хвороб лікує виноград – цінні поради
Gazeta UA
2025-07-06T14:21:00Z
Не купуйте таку ковбасу: як не нарватися на шкідливий продукт у магазині
Telegraf
2025-07-06T12:48:30Z
Як прати речі з делікатних тканин, щоб вони служили довше
24tv
2025-07-06T12:15:27Z
Три харчові звички, які повільно руйнують нирки
360ua.news
2025-07-06T12:00:14Z
Крабові палички по-новому: секретний інгредієнт, який здивує всіх
Telegraf
2025-07-06T11:15:17Z
Через ці 5 помилок ваші тренування стали удвічі менш ефективними
24tv
2025-07-06T10:45:01Z
Нерухомість у Литві: які ціни та як українцям купити там квартиру
24tv
2025-07-06T14:24:33Z
Попит на кредити росте: хто і навіщо найчастіше бере позики Україні
24tv
2025-07-06T14:15:18Z
На монетці номіналом в 1 гривню можна добре заробити: на що варто звернути увагу
Telegraf
2025-07-06T14:06:09Z
Геополітична нестабільність: ЄС створить стратегічні запаси копалин, продуктів харчування та обладнань
ZN UA
2025-07-06T14:00:54Z
ОПЕК+ збільшує видобуток: що це означає для України та Росії?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T14:00:19Z
Продовжить падати чи зросте: що буде з курсом долара до кінця 2025 року
24tv
2025-07-06T13:12:03Z
Бутерброди з маслом - дорожче, ніж з ікрою: ціни на "молочку" женуть наввипередки - що найбільше вдарить по кишені
Знай
2025-07-06T13:12:00Z
Китай активізував інвестиції у видобуток копалин за межами країни
ZN UA
2025-07-06T13:06:55Z
Який податок за пай платять орендодавці та спадкоємці
24tv
2025-07-06T13:03:46Z
Німецькі ультраправі хочуть "виправити манери", щоб привабити виборців
Европейская правда
2025-07-06T14:46:28Z
Зеленський підписав санкції проти криптовалютного ринку Росії
Комсомольская правда
2025-07-06T14:30:02Z
Проросійський блок «Перемога» олігарха Шора планує взяти участь у виборах в Молдові
УкраинФорм
2025-07-06T14:27:51Z
Дорогі подарунки і не лише: що у декларації судді Коротун, яка світилася у справі про незаконну забудову
Telegraf
2025-07-06T14:27:42Z
Путін пригрозив Заходу у разі продовження підтримки України
TSN
2025-07-06T14:21:41Z
"Краще, ніж в НАТО": Путін видав чергову порцію абсурдних заяв про російську техніку
TSN
2025-07-06T14:21:15Z
Келлог про розмову Зеленського і Трампа: "Співчуття – ключова складова лідерства"
Европейская правда
2025-07-06T14:06:51Z
Росія активно шукає перекладачів для північнокорейських робітників, – ЦПД
24tv
2025-07-06T14:03:06Z
Мільйони для війни: компанія у Шотландії обслуговує тіньовий флот Росії попри санкції, — ЗМІ
Фокус
2025-07-06T13:45:43Z
Хто в Україні може безкоштовно встановити газовий лічильник
360ua.news
2025-07-06T14:36:54Z
"Ну, проїжджай": одесит не поділив прохід із власним відображенням
24tv
2025-07-06T14:36:22Z
Розкриті технічні характеристики американського військового літака EL9
InternetUA
2025-07-06T14:31:20Z
Зеленський нагородив воїнів Військово-Морських сил ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T14:27:42Z
Дуже суворі прикмети 7 липня: що можна і не можна робити цього дня
GlavRed
2025-07-06T14:27:39Z
Морпіх Діанов одружився та вперше показав обраницю
GlavRed
2025-07-06T14:27:07Z
На Київщині відновили 23 тисячі пошкоджених росіянами об'єктів
УкраинФорм
2025-07-06T14:06:59Z
Зеленський у День ВМС відзначив військових держнагородами
УкраинФорм
2025-07-06T14:03:25Z
Епіфаній освятив новозбудований храм у селі на Франківщині
УкраинФорм
2025-07-06T13:39:53Z
Вони вірили, що буде спокій: в ДСНС показали, як літня пара рятувалася від ворожого обстрілу
24tv
2025-07-06T14:45:59Z
Графік відключення води на тиждень з 7 по 13 липня у Харківській області: де та коли чекати перебоїв у постачанні
Политека
2025-07-06T14:30:23Z
Графік відключення води на тиждень з 7 по 13 липня у Миколаївській області: де чекати тривалих обмежень
Политека
2025-07-06T14:18:04Z
В Україну повертається справжня спека: до +36°C
Gazeta UA
2025-07-06T14:15:45Z
В одному з районів Києва пролунав вибух: над містом підіймається чорний дим
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T14:06:56Z
Подвійна атака рашистів на Костянтинівку: 4 загиблих, серед них подружжя в авто
Украина Криминальная
2025-07-06T14:06:56Z
Гороскоп на 7 липня: любовні захоплення у Близнюків, доленосні зустрічі у Левів
Telegraf
2025-07-06T14:03:29Z
Прогноз погоди в Одесі на тиждень з 7 по 13 липня: спека не відступить, коли припече до +33
Политека
2025-07-06T14:00:58Z
Пектиме: в Україну ідуть аномальна спека і дощі з грозами
Фокус
2025-07-06T14:00:43Z
Такого Лондона ви не бачили: куди піти та що подивитися у столиці Британії
24tv
2025-07-06T14:45:16Z
Як зберегти огірки хрусткими: господині розповіли простий лайхфак
24tv
2025-07-06T14:45:14Z
Чому ми не пам’ятаємо сни: наукове пояснення і що з цим робити
GlavRed
2025-07-06T14:27:44Z
7 ритуалів, які допоможуть краще прокидатися вранці: це цікаво знати
24tv
2025-07-06T14:15:26Z
У що пограти біля басейну: топові ідеї для літнього відпочинку з родиною
24tv
2025-07-06T14:09:56Z
Як правильно збирати та зберігати насіння петуній: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-06T14:06:10Z
Медитація як секретна зброя лідерів у сучасному бурхливому світі
ZN UA
2025-07-06T14:04:40Z
Дві любові в одній мові: чому «кохати» — це не те саме, що «любити»
GlavRed
2025-07-06T13:27:39Z
Ці 5 рослин очищують повітря у спальні: тримайте їх у кімнаті
24tv
2025-07-06T13:24:25Z
Ікона бойовиків: 4 найкращі фільми з Сильвестром Сталлоне, які ви мусите побачити
24tv
2025-07-06T14:42:58Z
Дмитро Гордон приголомшив фото з молодою Бужинською: як артистка змінилася до невпізнання
TSN
2025-07-06T14:33:39Z
Оззі Осборн виступив востаннє разом з оригінальним складом Black Sabbath
360ua.news
2025-07-06T14:03:10Z
KHAYAT: Я мало слухаю української музики, бо мені це об’єктивно не подобається
Комсомольская правда
2025-07-06T14:00:28Z
Бейонсе запалила на концерті в Г'юстоні у шубі від українського бренду
24tv
2025-07-06T13:51:52Z
"Заручена зі сценою": у Львові показали виставу, що відкриває таємниці життя Марії Заньковецької
24tv
2025-07-06T12:39:51Z
Перший тизер Cyberpunk: Edgerunners 2 / «Кіберпанк: Ті, що біжать по краю II» — CD Projekt RED і Netflix анонсували другий сезон
ITC
2025-07-06T12:25:37Z
Рецензія на серіал «Залізне серце» / Ironheart
ITC
2025-07-06T12:25:10Z
50-річна зірка Spice Girls Мел Бі вийшла заміж утретє: хто її обранець і незвична церемонія наречених
TSN
2025-07-06T12:18:47Z
У Києві стався вибух в районі ТЕЦ: що каже влада
Фокус
2025-07-06T14:42:37Z
У Німеччині українці потрапили у ДТП, загинула дворічна дитина
TSN
2025-07-06T14:36:06Z
В Угорщині у ДТП потрапив автобус з українцями: постраждало багато дітей
24tv
2025-07-06T14:27:50Z
У Львові акушерка постала перед судом через бійку з колегою у пологовій залі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T14:15:33Z
В Балтійське море впав вертоліт: люди врятувались на його корпусі
Европейская правда
2025-07-06T14:12:03Z
Ворог вдарив по будівлі Кременчуцького районного ТЦК та СП
24tv
2025-07-06T13:54:36Z
В РФ вибухнув танкер з аміаком: через пробоїни судно почало тонути
Фокус
2025-07-06T13:27:49Z
Серйозна ДТП з машиною поліцейських сталася під Києвом
Telegraf
2025-07-06T13:21:18Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівок постраждали троє людей
Мій Харків
2025-07-06T13:13:45Z
Nio випустила електрокросовер Onvo L90: 6 місць, холодильник, 600 км пробігу менш ніж за $42 тис
ITC
2025-07-06T12:25:36Z
Великовантажні автомобілі з нульовим рівнем викидів хочуть звільнити від дорожніх зборів до 2031 року
AutoCentre
2025-07-06T11:49:54Z
Ви будете вражені, наскільки дешево можна придбати Kia SUV у Китаї
Топ Жир
2025-07-06T11:48:15Z
Неможливо триматись за кермо, бо воно гаряче? Є один простий лайфхак, який спасе ваші руки у спеку
Telegraf
2025-07-06T11:15:58Z
Надзвичайна ситуація за кермом, як зупинити авто без гальм
360ua.news
2025-07-06T11:00:52Z
Tesla розкрила, як деградують батареї електромобілів: пробіг – не єдиний фактор
24tv
2025-07-06T08:06:15Z
У Польщі водіям загрожує штраф за кондиціонер в авто: важливий нюанс
TSN
2025-07-06T06:51:01Z
Король Сільверстоуна Гамільтон чи Ферстаппен: хто з пілотів F1 заробляє найбільше
24tv
2025-07-06T06:27:14Z
Що купують на вторинці: рейтинг найпопулярніших авто червня
24tv
2025-07-06T06:06:41Z
Бандейра: Старанно тренуємось та працюємо над фізичними кондиціями
Football.ua
2025-07-06T14:42:31Z
Лемкін: В Європі спочатку двічі подумаєш, перш ніж сказати, що ти з Ізраїлю
Football.ua
2025-07-06T14:24:33Z
ПСВ домовився про перехід Коваржа з ​​Баєра
Football.ua
2025-07-06T14:21:40Z
Український дзюдоїст Свідрак здобув «золото» на Кубку Європи в Естонії
УкраинФорм
2025-07-06T14:21:37Z
Вісім червоних карток та 40 учасників: у Росії на матчі юнацьких команд сталася масова бійка
24tv
2025-07-06T14:15:55Z
Феліш: Я або залишаюся в Англії, або повертаюся в Бенфіку
Football.ua
2025-07-06T14:15:48Z
Мав трьох дітей. ЗСУ знищили російського футболіста та окупанта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T14:15:28Z
Мессі повторив рідкісне досягнення Анрі в МЛС
Football.ua
2025-07-06T13:40:08Z
Куртуа: Гюйсен облажався
Football.ua
2025-07-06T13:33:52Z
Жінка знайшла "дивний предмет" у своєму саду: в мережі назвали ймовірні версії
Фокус
2025-07-06T14:42:31Z
5 брехливих кліше про хакерів, які показують у кіно
InternetUA
2025-07-06T14:04:09Z
ШІ ChatGPT сів за штурвал космічного корабля — що з цього вийшло?
ITC
2025-07-06T13:40:36Z
На новітньому британському авіаносці встановили комп'ютерний клуб із ПК на RTX 4080
InternetUA
2025-07-06T13:33:45Z
На функцію оглядів штучного інтелекту від Google подали антимонопольну скаргу в ЄС
Детектор М
2025-07-06T13:24:14Z
У Шотландії 5G-роботи трансформують точне землеробство
AgroPortal
2025-07-06T13:00:59Z
До якого замка підходить ключ: загадку треба розгадати за 8 секунд
GlavRed
2025-07-06T12:27:37Z
Як B2B-компаніям правильно обирати канали комунікації: повний гайд від сайту до соцмереж — колонка
AIN
2025-07-06T11:33:12Z
Чекати ще довго: інсайдер розповів, коли Sony випустить Playstation 6
InternetUA
2025-07-06T11:31:00Z