MY.UAНовини
Майстриня з Донецької області: Дарую ляльки-мотанки військовим, щоб вони їх захищали
Майстриня з Донецької області: Дарую ляльки-мотанки військовим, щоб вони їх захищали

Майстриня з Донецької області: Дарую ляльки-мотанки військовим, щоб вони їх захищали

75-річна бібліотекарка Марія Гайдук із села Криворіжжя Покровської громади останні 15 років займається створенням українських ляльок-мотанок. За цей період майстриня створила понад 2000 ляльок, які, як вона вірить, оберігають людей від негараздів. У школі, де її бібліотека, є світлиця-музей її виробів. Кожна така лялька є унікальною і не схожа на інші.

Але через війну виникла потреба евакуювати хоча б частину ляльок, щоб зберегти цю унікальну спадщину від можливого знищення російськими окупантами. Так наприкінці березня понад 200 мотанок поїхали аж до Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

Подробиці про ляльки-мотанки та про те, як вони оберігають захисників, Марія Гайдук розповіла Коротко про.

Волонтери вивозили за дві ходки

- Маріє Миколаївно, як наважилися віддати ляльок так далеко? Аж до Тернополя. І як вони туди доїхали з прифронтової території? Вам запропонували чи це ваша ініціатива?

– Щиро кажучи, я навіть не знаю, хто про мене розповів. Одного дня мені зателефонував пан Ярема (Шатарський. - Ред.), директор Тернопільського краєзнавчого музею, та сказав, що до міської адміністрації Тернополя звернувся військовий, який був у нас у селі на ротації.

Він побачив нашу школу, світлицю, де зберігаються мотанки, фотографував її, захоплювався. Казав, треба вивозити бодай частину моєї колекції із зони бойових дій.

Через три дні мені зателефонували та сказали: «У вас часто проїжджають наші волонтери. Дороги закриті через дрони, бомбардування, обстріли, і через Криворіжжя їдуть майже всі».

- Волонтери й забрали?

- Так. Волонтери благодійної організації «Сонце надії» постійно привозять допомогу бійцям на Покровський напрямок. І з Тернопля заїхали до нас. Місця у них було мало, тому взяли частину мотанок. А за два тижні заїхали за другою партією. Так мої ляльки опинилися на виставці у музеї міста Тернополя.

І все так швидко сталося – навіть не було коли познайомитись із цими волонтерами, всі дуже поспішали. Знаю тільки, що одного звали Тарас.

- А ви самі на виставку до Тернополя не їздили?

– Я була на відеозв'язку з музеєм під час презентації моєї виставки. Мені дуже сподобалося, я їм вдячна. Отже, є люди, яким це не байдуже.

– А чи повернуться ваші ляльки-мотанки до вас чи залишаться у музеї?

– Ні, я залишаю їх там назавжди. Знаю, що вони там збережуться. Якщо їм потрібно буде, я можу передавати інші свої роботи – це не проблема. Я вже багато відправила і до Німеччини, і до Іспанії, і до Польщі. Щодня роблю нову лялечку, тож мій музей постійно поповнюється. І в мене не лише мотанки – є і українська піч, і вишиті рушники.

На виставці ляльок-мотанок у Тернополі Марія Миколаївна змогла бути присутньою через відеозв'язок. Фото: ФБ Тернопільський обласний краєзнавчий музей

Військові просять зробити оберіг - для себе, дружини, дочки

- А як ви прийшли до створення ляльок-мотанок?

– Я працюю сільським бібліотекарем понад 50 років. Десять років тому наша будівля Будинку культури прийшла в аварійний стан – директор школи виділив мені вільні класи, туди я й перенесла бібліотеку. Так я опинилася у школі, і це стало для мене дуже цінним та цікавим досвідом. З того часу сільська бібліотека розташовується у шкільній будівлі, я залишаюся завідувачкою, а ще працюю зі школярами. А з 2022 року, з перших днів війни, також працюю волонтером у їдальні для наших військових.

У 2010 році я проводила урок праці в школі. До цього ми з учнями опановували вишивку, бісероплетіння та інші рукоділля, але потім я вирішила спробувати щось нове. В інтернеті випадково натрапила ляльку-мотанку – ми почали працювати над нею разом із дітьми. Я допомагала їм, а потім сама захопилася цим ремеслом. Мені дуже сподобалося! Основні технології я опанувала саме на тому відкритому уроці.

Вже 2012 року відбулася моя перша виставка у краєзнавчому музеї Донецька.

Зараз, тому що ми у прифронтовій зоні, я ще допомагаю військовим як волонтер. Ми з колегами, хто залишився у школі, розподілили час: два дні допомагаємо хлопцям, два дні займаємось основною роботою. Звісно, ​​дуже важко та страшно, але треба жити, працювати та підтримувати наших захисників.

- Але ляльки-мотанки, як і раніше, створюєте?

– Так, я не заробляю на цьому, просто дарую їх людям.

– А чи рахували ви, скільки ляльок зробили за всі ці роки?

– З 2010 року вже понад дві тисячі. Багато моїх ляльок поїхали за кордон: до Німеччини, Польщі, Іспанії. У мене там живе племінниця, яка вже 20 років проводить Дні України – туди я надіслала багато своїх робіт. Також я часто дарую ляльок нашим військовим – намагаюся робити хоча б по одній маленькій ляльці за день.

Ляльки, які поїхали до Тернопільського музею, залишаться тут уже назавжди. Фото: ФБ Тернопільський обласний краєзнавчий музей

- Ви вірите, що ці ляльки можуть їх захистити?

- Лялька-мотанка - це сімейний оберіг, а не просто іграшка. Її призначення – оберігати людину. Раніше, коли народжувалась дитина, мати робила для неї мотанку зі свого старого одягу. Вона служила одночасно і іграшкою, і захисним талісманом. Також ляльки-мотанки оберігають дорослих людей.

– Що кажуть люди, отримуючи ваші ляльки? Чи були випадки, коли вони справді допомагали комусь?

– Усі дуже вдячні. У мене в бібліотеці (а вона водночас і музей ляльок) завжди відчинені двері для військових, які приїжджають до нас на ротацію. Вони приходять сюди, щоб відпочити душею, і іноді беруть ляльок із собою.

Фотографуються з ляльками, просять зробити оберіг – для себе, дочки чи дружини. І знаєте, багато хто потім дзвонить і каже, що лялька-мотанка врятувала їм життя.

Одним із таких був Сергій Борисенко. Коли його бригада вдруге проїжджала Криворіжжям, він спеціально заїхав до мене. Його подяка була настільки щирою, що я навіть розгубилася. Він сказав: «Марино Миколаївно, ваша лялька врятувала мені життя, але вона згоріла».

Я відповіла: "Сергію, не переживай, я зроблю тобі нову". Він сказав, що довго не затримається, але я пообіцяла, що знайду спосіб передати оберіг. Пізніше я зробила ляльку і відправила її через товаришів Сергія.

Через деякий час він знову приїхав – уже з новим проханням: створити сімейний оберіг – для мами та дочки. Виявилося, його дружина поїхала на заробітки, а дочка залишилася з бабусею та дідусем. «Я не хочу, щоб у неї склалося таке ж важке життя, як у нас», – пояснив він. Я виконала прохання і надіслала йому ляльок.

- А у вас є найулюбленіша лялька з тих, що ви зробили?

– Так, це «Панянка-селянка». Нині вона на виставці у Тернополі. Велика, красива, в українському вбранні – я хотіла передати в ній усі риси донеччанки: сильну, працьовиту жінку, яка знає своє коріння та береже традиції.

Вона приблизно метр заввишки. Все зроблено за традиційною технологією, але із сучасними елементами. Вона навіть має сумочку – українську, але стилізовану. Це символ того, що Донбас завжди був і залишається частиною України.

У шкільній бібліотеці Криворіжжя постійна виставка мотанок – сюди часто навідуються військові. Фото: надано Марією Гайдук Бувають парні ляльки-мотанки для щасливого шлюбу. Фото: надано Марією Гайдук

У кожного народу є свої ляльки-мотанки, але всі вони об'єднані загальними принципами

– Які матеріали ви використовуєте для своїх робіт?

- Найчастіше беру старий одяг і ретельно відгладжую його. Також купую стрічки, мереживо. Частина матеріалів залишилася від мами – вона багато в'язала гачком та вишивала. Сучасні тканини також використовую, це залежить від типу ляльки.

А взагалі ляльки-мотанки бувають різними: наприклад, «Бабуся-оберіг» чи «Щаслива жіноча доля» – світла лялька із двома довгими косами. Для них я спеціально купую пряжу і ретельно плету коси. Раніше вірили: якщо мати вирощує доньку з великою косою, то й життя у неї буде довгим і щасливим. Тому ця лялька завжди робиться із довгими косами.

- А які ще бувають ляльки-мотанки?

– Їх існує безліч видів. Наприклад, "Нерозлучники" – це парний оберіг, який мати створювала для доньки-нареченої перед весіллям. У ньому вперше поєднувалися чоловічий і жіночий початок: руки ляльок були нерозривно пов'язані однією ниткою.

Є також "Травниця" - її тулуб повністю набивають цілющими травами: і голову, і груди, плюс прикріплюють додатковий мішечок з травами. Ця ароматна лялька створювалася, коли дитина хворіла. Після одужання її пускали за течією річки, а мати робила новий оберіг.

Багато ляльок пов'язані з християнськими святами: Різдвяна (до Різдва), Вербниця (до Вербної неділі), Великодня. Вони відрізняються деталями: у Вербниці обличчя коричневе (під колір верби), а у Великодньої – червоне чи рожеве (символ - великодні яйця).

Невелику мотанку зручно носити із собою як оберіг. Фото: надано Марією Гайдук

- А зараз над чим працюєте?

- У вихідні я зробила 5 маленьких "Ангелів-охоронців" до Великодня - планую передати їх волонтерам для наших бійців. На мініатюрну лялечку йде близько двох годин.

Більш складна лялька з дотриманням всіх традиційних елементів (хустка, фартух, спідниця з під'юбником) вимагає 3-4 години роботи. Багато деталей я заготовляю заздалегідь.

- Роблячи ляльки, ви спиралися на традиції. А звідки брали інформацію про те, як вони мають виглядати?

- Я вивчала історію мотанок за різними джерелами: в інтернеті та журналах (адже я бібліотекар). Я маю дві книги, де докладно розповідається про значення цих ляльок.

Цікаво, що кожен народ має свої ляльки-мотанки, але всі вони об'єднані загальними принципами: відсутність обличчя або сакральний хрест замість нього, оскільки ми християни. Хрест – це символічне поєднання земного та небесного.

Розрізняється матеріал виготовлення: у одних народів це трава, в інших – глина чи дерево. У нашій християнській традиції лялька або безлика, або з хрестом на грудях чи обличчі.

– Чому важливо, щоб у ляльки не було обличчя?

– Якщо зробити ляльці обличчя, вона стане схожою на конкретну людину, отримає індивідуальність. А мотанка – це насамперед оберіг. Тому майстрині або залишають чисту тканину без рис, або наносять сакральний хрест – це важливо.

– У таких важких умовах, за постійних відключень світла – як вам вдається продовжувати робити ляльок?

– Якщо є бажання – знайдеться можливість. У мене є ліхтарі, свічки, навіть гасова лампа п'ятдесятирічної давнини, можу працювати і при відключенні світла.

Головне, щоб мої ляльки захищали наших хлопчиків, тих, кому я їх дарую. Це найголовніше бажання.

Фото
Фото
18 Квiтня17:43
Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
ЦАХАЛ признал вину за гибель 15 медиков в Газе
Корреспондент
2025-04-20T17:15:51Z
Исторический прецедент: трое экспрезидентов США выступили с критикой Трампа
Факти ICTV
2025-04-20T14:48:08Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
Вспомнил своих "обидчиков": Трамп сделал провокационное пасхальное поздравление
Comments UA
2025-04-20T18:30:40Z
США приветствовали бы продолжение перемирия после Пасхи, — Госдеп
Комсомольская правда
2025-04-20T18:12:59Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
В зоопарке Швейцарии на Пасху родился слоненок
Европейская правда
2025-04-20T16:57:04Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
"Телефонные повестки" военнообязанным: как реагировать на устный вызов в ТЦК
Знай
2025-04-20T18:30:42Z
Митрополит Эпифаний рассказал, когда закончится война
Comments UA
2025-04-20T18:12:43Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Удивите себя и родных. Все языковые нюансы, которые нужно знать к Пасхе
Telegraf
2025-04-19T16:12:53Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Как вывести пятна от вина, кофе, травы и чернил: простые и действенные советы
UAToday
2025-04-20T16:03:33Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Желтое, голубое или зеленое: о чем может рассказать цвет маминого молока
Знай
2025-04-20T13:51:57Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
2025-04-20T16:51:14Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Огневич раскритиковали за российский “кулич” в пасхальной корзине
Факти ICTV
2025-04-20T18:31:53Z
Ностальгия в глаз попала: мультфильм 2013 года 10 недель не покидает топ Netflix
Фокус
2025-04-20T18:15:48Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Чубаров придумал для Севастополя защиту от россиян на случай возвращения города
Апостроф
2025-04-20T18:27:40Z
Россияне нарушают "перемирие" на границах трех украинских областей - Демченко
Gazeta UA
2025-04-20T17:48:26Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Возле больницы на Тернопольщине нашли новорожденного
Апостроф
2025-04-20T17:24:06Z
В Виннице произошло смертельное ДТП: трое погибших
Gazeta UA
2025-04-20T11:57:14Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Потеря работы и сплошное безденежье: почему нельзя класть вещи на стул и кровать
Gazeta UA
2025-04-20T16:57:01Z
Их красоте обзавидуются соседки: как сажать бархатцы в апреле и что нельзя делать
Telegraf
2025-04-20T15:42:46Z
Лунный календарь стрижек на май 2025: когда идти к парикмахеру
Факти ICTV
2025-04-20T14:51:46Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Морковь взойдет через 3 дня: как правильно сажать и каких ошибок следует избегать
Знай
2025-04-20T12:52:10Z
10 высказываний, которые должны забыть родители в разговоре с детьми
Gazeta UA
2025-04-20T11:51:58Z
Китай готовится открыть самый высокий мост в мире
Comments UA
2025-04-20T06:57:35Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Подорожание проезда в маршрутках во Львове: к каким ценам готовиться
Политека
2025-04-20T18:31:50Z
Фермеры взвинтили цены сразу на 55%: украинцы разорятся на популярном продукте
Знай
2025-04-20T18:12:26Z
Повышение тарифов на газ в Днепре: принято решение об окончательных ценах после 1 мая
Политека
2025-04-20T17:01:55Z
Электроэнергия бьет по карману: почему тарифы в Украине больше чем в Европе
Знай
2025-04-20T14:31:50Z
"Все для буржуя": Lifecell запустил новый тариф, но украинцам не по карману
Знай
2025-04-20T13:12:45Z
Компания в Германии поставляла хром для российских орудий - СМИ
Корреспондент
2025-04-20T13:10:23Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Спасибо тем, от кого была поддержка: Свитолина о победе в Руане
Корреспондент
2025-04-20T17:48:20Z
Украинская гимнастка, победившая на Кубке мира, показала свое отношение к россиянке и беларусске
Фокус
2025-04-20T17:34:34Z
Верес здобув вольову перемогу над Чорноморцем
Football.ua
2025-04-20T16:58:50Z
Арсенал громит Ипсвич и полагается на шанс стать чемпионом
Корреспондент
2025-04-20T16:28:18Z
Свитолина выиграла престижный турнир, не отдав ни сета
Telegraf
2025-04-20T15:42:31Z
Манчестер Сити присмотрел потенциального вратаря
Корреспондент
2025-04-20T15:36:27Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Магнитные бури никак не оставят украинцев: календарь, когда они будут сильнейшими
Telegraf
2025-04-20T18:30:03Z
«Перепутал Воскресение с Рождеством»: владелец Telegram Дуров удивил своими фото
Апостроф
2025-04-20T16:54:43Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
10 японских авто, ставших хитами на рынке подержанных машин
UAToday
2025-04-20T14:03:58Z
Эксклюзив за $7,5 миллиона: на аукцион выставили Ferrari знаменитого кутюрье
Фокус
2025-04-20T10:57:10Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z