MY.UAНовини
Під обстрілами, але не забуті: як Україна рятує культурну спадщину під час війни
Під обстрілами, але не забуті: як Україна рятує культурну спадщину під час війни

Під обстрілами, але не забуті: як Україна рятує культурну спадщину під час війни

Щороку 18 квітня у світі відзначають Міжнародний день пам’ятних і визначних місць, а в Україні – День пам’яток історії та культури. Це офіційне свято було запроваджене указом президента ще у 1999 році. А вже у 2000-му прийняли закон Про охорону культурної спадщини, що визначає, як саме потрібно зберігати та захищати культурну спадщину.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії тисячі культурних пам’яток і об’єктів опинилися під загрозою. Під обстрілами – музеї, заповідники, унікальні історичні експонати. Тому в Україні проводиться евакуація історичних цінностей.

Як в умовах війни в Україні зберігають і евакуйовують культурні цінності – читайте у матеріалі Фактів ICTV до Дня пам’яток 2025.

Зараз дивляться
  • Викрадення культурної спадщини України
  • Евакуація культурної спадщини після 24 лютого 2022 року
  • Як відбувається евакуація культурних цінностей в Україні
  • День пам’яток історії та культури: де зберігають евакуйовані пам’ятки
  • Прифронтові території: поточна ситуація на Харківщині, Сумщині
  • Криза культурної спадщини

Викрадення культурної спадщини України

У День пам’яток історії та культури в Україні варто зауважити, що культурні цінності страждають не тільки від обстрілів, а й від крадіжок. Російські окупанти виносять експонати з музеїв і галерей.

Так, із Херсона, Мелітополя, Маріуполя та інших міст загарбники вивезли тисячі унікальних експонатів: старовинні артефакти, картини, речі побуту з різних історичних епох.

Як Міністерство культури та стратегічних комунікацій (МКСК), станом на листопад 2024 року на окупованих територіях залишаються 90 музеїв і заповідників, у яких зберігається близько 1,7 млн музейних предметів. У п’яти деокупованих областях вже зафіксовано понад 34 тис. втрачених експонатів.

Факти ICTV також звернулися до Міністерства внутрішніх справ України щодо викрадення творів мистецтва та експонати з музеїв у Херсоні, Маріуполі, Бердянську та Мелітополі.

У МВС повідомили, що відкрито кримінальні справи за фактами викрадення експонатів із художнього та краєзнавчого музеїв у Херсоні.

Так, на початку листопада 2022 року російські військові вивезли цінності з Херсонського художнього музею. А вже наприкінці листопада, перед відступом з міста окупанти забрали експонати з краєзнавчого музею. Їх пакували в ганчір’я та вантажили в машини. Зараз обидва музеї – порожні.

Фото: Офіційний сайт місто Одеса

Евакуація культурної спадщини після 24 лютого 2022 року

Після початку повномасштабної війни з понад 60 закладів культури у різних областях України, зокрема Харківської, Миколаївської, Полтавської, Луганської, Донецької та Сумської, були евакуйовані цінні музейні предмети.

Нещодавно до цього переліку додали ще чотири музеї, а в межах чергової хвилі планується евакуація з трьох закладів Сумської області, шести – з Чернігівської, та 12 – з Харківської. Майже 4 тисячі експонатів готові до вивезення із Запорізької області.

Як відбувається евакуація культурних цінностей в Україні

Процес евакуації культурних цінностей (наприклад, музейних експонатів) в Україні відбувається за правилами, передбаченими законом. Цим займається Міністерство культури та стратегічних комунікацій (МКСК).

Як розповіла перша заступниця міністра Галина Григоренко під час 11 квітня, саме МКСК відповідає за евакуацію та збереження культурних цінностей із музеїв і заповідників, які йому підпорядковані.

Цей процес відбувається у співпраці з обласними військовими адміністраціями, місцевою владою та працівниками музеїв.

Рішення про евакуацію ухвалює МКСК після звернень від керівництва музеїв.

За словами Григоренко, міністерство регулярно проводить зустрічі з представниками областей і музеїв. На них обговорюють, як відбувається евакуація, питання безпеки, транспортування та оформлення документів.

За декілька днів до Дня пам’яток історії та культури в ефірі національного телемарафону Єдині новини Галина Григоренко повідомила, що більшість регіонів уже евакуювали найцінніші музейні колекції – предмети першої та другої категорій.

Водночас вона зауважила, що наявні інструкції щодо визначення цінності таких об’єктів застаріли, тому МКСК спільно з експертами розробляє нові документи. Вони будуть корисні не лише під час війни, а й у разі надзвичайних ситуацій чи техногенних аварій.

Фото: Мінкульт

День пам’яток історії та культури: де зберігають евакуйовані пам’ятки

Після евакуації музейні цінності передаються у спеціальні приміщення, які відповідають низці вимог. Як пояснив заступник міністра культури Сергій Бєляєв, такі сховища повинні мати контрольований температурний режим, сигналізацію, а також особливі умови для зберігання цінних об’єктів – виробів із дорогоцінних металів, каміння, монет і зброї.

За словами Галини Григоренко, для збереження цінних предметів також організовується їхнє тимчасове переміщення в інші музеї в межах України. Це відбувається згідно з Положенням про Музейний фонд. У такому разі орган управління музею лише інформує МКСК.

Міністерство виконує координаційну функцію – збирає інформацію від музеїв у прифронтових регіонах про потребу в площах для зберігання музейних предметів. Станом на 12 квітня необхідно майже 19 000 куб. м і 527 кв. м приміщень, тоді як доступні в тилових областях площі становлять лише 934 кв. м.

Щоб розв’язати проблему браку площ, МКСК співпрацює з Фондом держмайна і просуває законодавчі ініціативи, які дозволять тимчасове зберігання колекцій за кордоном. Оскільки на сьогодні чинне законодавство дозволяє вивезення музейних об’єктів за межі країни лише для участі в виставках, дослідженнях або реставрації. Саме тому за підтримки міністерства у 2022-2024 роках було реалізовано 162 міжнародні виставкові проєкти.

Міністр культури Микола Точицький у проєкті Карп’як на Суспільному розповів, що уряд працює над створенням сховищ подвійного призначення – для збереження як культурної спадщини, так і людських життів. Два великі проєкти вже затверджено, проте їхнє розташування не розголошується.

Він наголосив, що в Україні гостро не вистачає таких сховищ, і це питання обговорювали на так званому Культурному Рамштайні, що відбувся на початку лютого на рівні міністрів культури. Там ішлося про українську спадщину, виклики та необхідну міжнародну підтримку.

Крім того, міністр повідомив про введення постійних переговорів із партнерами щодо підтримки у збереженні та експонуванні вже евакуйованих понад 520 тис. об’єктів культурної спадщини.

Фото: Мінкульт

Прифронтові території: поточна ситуація на Харківщині, Сумщині

Україна вже евакуювала понад 500 тис. культурних артефактів із прифронтових територій, але потребує допомоги Європи для подальшої евакуації їх за кордон. Про це розповів Точицький в інтерв’ю , зазначивши, що польське головування в ЄС запропонувало чіткий план дій для захисту культурної спадщини.

Голова правління Коаліції дієвців культури та співзасновниця Dofa.Fund у колонці для УП зазначила, що в Запорізькій, Сумській та Харківській областях, де, за словами президента Володимира Зеленського, можливий новий наступ РФ, досі зберігаються понад мільйон музейних експонатів з державного фонду.

Загалом у дев’яти найуразливіших областях їх понад 3 мільйони. Вона також уточнила, що з 2014 року Україна вже втратила 2 млн музейних об’єктів.

Криза культурної спадщини

18 квітня у День пам’яток історії та культури варто згадати про нерухомі пам’ятки України.

В аналітичній записці, розробленій у межах проєкту RES-POL, експерти кажуть про глибоку кризу у сфері нерухомої культурної спадщини в Україні. Більшість історичних будівель і пам’яток не інтегровані в сучасне життя, не приносять користі громадам і з часом руйнуються. Часто їх сприймають як тягар, а не як ресурс.

Основна проблема – спадщину здебільшого просто намагаються зберегти, але не розвивають і не використовують.

Закон Про культуру ставить за мету захист і збереження культурної спадщини. Але така політика часто зводиться до обмеження доступу до цінностей і їхнього вилучення з публічного простору. Це суперечить праву громадян на вільний доступ до культурних благ, яке також закріплене в цьому ж законі. Через це спадщину сприймають як щось застигле, що лише зберігається, але не живе.

Проте, як ідеться у записці, спадщина є частиною повсякденного життя. Якщо люди не розуміють її цінності й не мають чітких правил поводження з нею, це може призвести до занепаду.

– Основний закон Про охорону культурної спадщини, прийнятий у 2000 році, відображає недієву парадигму системи охорони і збереження спадщини. Є нагальна необхідність ретельно переглянути підходи до збереження спадщини: нові економічні важелі, система батога і пряника, інші заходи, – вважають експерти робочої групи з розроблення Містобудівного кодексу України, на чолі з Ганною Бондар.

У записці наводиться приклад Європи, де застосовується інших підхід: там спадщина – це ресурс для розвитку, туризму й локального бізнесу. Її вміло інтегрують у міське планування, що дає результат – створюються робочі місця, зростає економіка.

Зазначається, що хорошим прикладом, як культурна спадщина може допомогти розвитку територій і громад, є заповідник Тустань на Львівщині. Він не лише зберігає пам’ятку, а й  сприяє розвитку села Урич.

Завдяки йому тут з’явилися робочі місця – близько 50 місцевих жителів працюють у заповіднику, що для маленького села дуже багато. Поруч активно розвивається місцевий бізнес, пов’язаний із туризмом.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Польщі заплановані масштабні мітинги проти імміграції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:09:17Z
У Польщі стався серйозний збій системи управління повітряним рухом
Европейская правда
2025-07-19T09:48:08Z
Половина жителів Німеччини вважають Росію загрозою
Европейская правда
2025-07-19T09:36:14Z
Конгесмени США підтримали продовження військової допомоги Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:18:35Z
Румунія і Німеччина поглиблюють оборонне партнерство
Европейская правда
2025-07-19T09:13:10Z
Трамп заявив, що БРІКС "згасає" після його погроз
Европейская правда
2025-07-19T09:01:55Z
Капітуляція? Про «перемовний трек» з Росією і завдання Умєрову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:51:48Z
По всій Польщі пройдуть протести проти міграції
Европейская правда
2025-07-19T08:19:03Z
Скільки у росіян «Орєшніка». Українська розвідка розкрила секрет Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:39Z
Чехія легалізувала вирощування та зберігання канабісу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:45:19Z
Prometey виставив на продаж діючий елеватор на Дніпропетровщині
AgroPortal
2025-07-19T09:00:56Z
Світові ціни на фундук зростуть: причина — погода в Туреччині
AgroPortal
2025-07-19T08:30:36Z
В Україні прогнозують 29,26 млн т урожаю кукурудзи
AgroPortal
2025-07-19T07:30:25Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Конфлікт у столичному метро: поліція розшукала дівчину, яка схвалювала РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:54:30Z
У клубі Києва під час вечірки вмикали російську музику
VGorode
2025-07-19T08:18:04Z
Російський командир наказав пристрелити власного пораненого бійця – перехоплення ГУР
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:12:41Z
«Атеш» виявив польовий госпіталь у бригаді морпіхів РФ в Севастополі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:18:30Z
Суд відмовився арештувати «будинок розпусти» у центрі Києва, пов'язаний з Кличком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:49Z
Виконував бойові завдання на рідній Лиманщині та в районі Авдіївки. Згадаймо Ярослава Труша
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:00:23Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:54:37Z
Продовольчі ярмарки у Києві 19-20 липня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:24:37Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 19 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:33:45Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Рік без Ірини Фаріон. Спогади найкращої подруги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:45Z
У Фінляндії можна безкоштовно отримати житло: як працює програма
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:44Z
Вступна кампанія 2025: майже 400 тис абітурієнтів вже готові до вступу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:54:42Z
Україна повернула з окупації 11 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:45:41Z
Літературознавиця, що викладає в західних університетах: Міф про «велику російську культуру» досі живий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:38Z
Рік після загибелі Ірини Фаріон: Львів вшановує пам'ять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:06:07Z
Чи правильно казати «зеесушник», «есбеушник»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:15:26Z
19 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:21:32Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Іспанії на аукціоні продали найдорожчий сир у світі
AgroPortal
2025-07-19T06:30:18Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
У Німеччині через інцидент з феєрверками на ярмарку постраждали 19 осіб
Европейская правда
2025-07-19T08:37:27Z
Українські військові ліквідували міну, прибиту хвилями до узбережжя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:27:05Z
Атака на Павлоград: пошкоджено пожежну частину, підприємства, п’ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:45:18Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
«Дипломатичний» виїзд за $18 тис: у Львові викрили ексвикладача вишу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:06:03Z
Залишив напис і підпалив храм: на Закарпатті затримано підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:45:30Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
Головний бій року. Все, що потрібно знати про протистояння між Усиком та Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:42:05Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
В Туреччині розпочали перевірки Visa та Mastercard
Европейская правда
2025-07-19T07:13:58Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Липневі тарифи: скільки коштує зарядити електрокар в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:00:44Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z