MY.UAНовини
Під обстрілами, але не забуті: як Україна рятує культурну спадщину під час війни
Під обстрілами, але не забуті: як Україна рятує культурну спадщину під час війни

Під обстрілами, але не забуті: як Україна рятує культурну спадщину під час війни

Щороку 18 квітня у світі відзначають Міжнародний день пам’ятних і визначних місць, а в Україні – День пам’яток історії та культури. Це офіційне свято було запроваджене указом президента ще у 1999 році. А вже у 2000-му прийняли закон Про охорону культурної спадщини, що визначає, як саме потрібно зберігати та захищати культурну спадщину.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії тисячі культурних пам’яток і об’єктів опинилися під загрозою. Під обстрілами – музеї, заповідники, унікальні історичні експонати. Тому в Україні проводиться евакуація історичних цінностей.

Як в умовах війни в Україні зберігають і евакуйовують культурні цінності – читайте у матеріалі Фактів ICTV до Дня пам’яток 2025.

Зараз дивляться
  • Викрадення культурної спадщини України
  • Евакуація культурної спадщини після 24 лютого 2022 року
  • Як відбувається евакуація культурних цінностей в Україні
  • День пам’яток історії та культури: де зберігають евакуйовані пам’ятки
  • Прифронтові території: поточна ситуація на Харківщині, Сумщині
  • Криза культурної спадщини

Викрадення культурної спадщини України

У День пам’яток історії та культури в Україні варто зауважити, що культурні цінності страждають не тільки від обстрілів, а й від крадіжок. Російські окупанти виносять експонати з музеїв і галерей.

Так, із Херсона, Мелітополя, Маріуполя та інших міст загарбники вивезли тисячі унікальних експонатів: старовинні артефакти, картини, речі побуту з різних історичних епох.

Як Міністерство культури та стратегічних комунікацій (МКСК), станом на листопад 2024 року на окупованих територіях залишаються 90 музеїв і заповідників, у яких зберігається близько 1,7 млн музейних предметів. У п’яти деокупованих областях вже зафіксовано понад 34 тис. втрачених експонатів.

Факти ICTV також звернулися до Міністерства внутрішніх справ України щодо викрадення творів мистецтва та експонати з музеїв у Херсоні, Маріуполі, Бердянську та Мелітополі.

У МВС повідомили, що відкрито кримінальні справи за фактами викрадення експонатів із художнього та краєзнавчого музеїв у Херсоні.

Так, на початку листопада 2022 року російські військові вивезли цінності з Херсонського художнього музею. А вже наприкінці листопада, перед відступом з міста окупанти забрали експонати з краєзнавчого музею. Їх пакували в ганчір’я та вантажили в машини. Зараз обидва музеї – порожні.

Фото: Офіційний сайт місто Одеса

Евакуація культурної спадщини після 24 лютого 2022 року

Після початку повномасштабної війни з понад 60 закладів культури у різних областях України, зокрема Харківської, Миколаївської, Полтавської, Луганської, Донецької та Сумської, були евакуйовані цінні музейні предмети.

Нещодавно до цього переліку додали ще чотири музеї, а в межах чергової хвилі планується евакуація з трьох закладів Сумської області, шести – з Чернігівської, та 12 – з Харківської. Майже 4 тисячі експонатів готові до вивезення із Запорізької області.

Як відбувається евакуація культурних цінностей в Україні

Процес евакуації культурних цінностей (наприклад, музейних експонатів) в Україні відбувається за правилами, передбаченими законом. Цим займається Міністерство культури та стратегічних комунікацій (МКСК).

Як розповіла перша заступниця міністра Галина Григоренко під час 11 квітня, саме МКСК відповідає за евакуацію та збереження культурних цінностей із музеїв і заповідників, які йому підпорядковані.

Цей процес відбувається у співпраці з обласними військовими адміністраціями, місцевою владою та працівниками музеїв.

Рішення про евакуацію ухвалює МКСК після звернень від керівництва музеїв.

За словами Григоренко, міністерство регулярно проводить зустрічі з представниками областей і музеїв. На них обговорюють, як відбувається евакуація, питання безпеки, транспортування та оформлення документів.

За декілька днів до Дня пам’яток історії та культури в ефірі національного телемарафону Єдині новини Галина Григоренко повідомила, що більшість регіонів уже евакуювали найцінніші музейні колекції – предмети першої та другої категорій.

Водночас вона зауважила, що наявні інструкції щодо визначення цінності таких об’єктів застаріли, тому МКСК спільно з експертами розробляє нові документи. Вони будуть корисні не лише під час війни, а й у разі надзвичайних ситуацій чи техногенних аварій.

Фото: Мінкульт

День пам’яток історії та культури: де зберігають евакуйовані пам’ятки

Після евакуації музейні цінності передаються у спеціальні приміщення, які відповідають низці вимог. Як пояснив заступник міністра культури Сергій Бєляєв, такі сховища повинні мати контрольований температурний режим, сигналізацію, а також особливі умови для зберігання цінних об’єктів – виробів із дорогоцінних металів, каміння, монет і зброї.

За словами Галини Григоренко, для збереження цінних предметів також організовується їхнє тимчасове переміщення в інші музеї в межах України. Це відбувається згідно з Положенням про Музейний фонд. У такому разі орган управління музею лише інформує МКСК.

Міністерство виконує координаційну функцію – збирає інформацію від музеїв у прифронтових регіонах про потребу в площах для зберігання музейних предметів. Станом на 12 квітня необхідно майже 19 000 куб. м і 527 кв. м приміщень, тоді як доступні в тилових областях площі становлять лише 934 кв. м.

Щоб розв’язати проблему браку площ, МКСК співпрацює з Фондом держмайна і просуває законодавчі ініціативи, які дозволять тимчасове зберігання колекцій за кордоном. Оскільки на сьогодні чинне законодавство дозволяє вивезення музейних об’єктів за межі країни лише для участі в виставках, дослідженнях або реставрації. Саме тому за підтримки міністерства у 2022-2024 роках було реалізовано 162 міжнародні виставкові проєкти.

Міністр культури Микола Точицький у проєкті Карп’як на Суспільному розповів, що уряд працює над створенням сховищ подвійного призначення – для збереження як культурної спадщини, так і людських життів. Два великі проєкти вже затверджено, проте їхнє розташування не розголошується.

Він наголосив, що в Україні гостро не вистачає таких сховищ, і це питання обговорювали на так званому Культурному Рамштайні, що відбувся на початку лютого на рівні міністрів культури. Там ішлося про українську спадщину, виклики та необхідну міжнародну підтримку.

Крім того, міністр повідомив про введення постійних переговорів із партнерами щодо підтримки у збереженні та експонуванні вже евакуйованих понад 520 тис. об’єктів культурної спадщини.

Фото: Мінкульт

Прифронтові території: поточна ситуація на Харківщині, Сумщині

Україна вже евакуювала понад 500 тис. культурних артефактів із прифронтових територій, але потребує допомоги Європи для подальшої евакуації їх за кордон. Про це розповів Точицький в інтерв’ю , зазначивши, що польське головування в ЄС запропонувало чіткий план дій для захисту культурної спадщини.

Голова правління Коаліції дієвців культури та співзасновниця Dofa.Fund у колонці для УП зазначила, що в Запорізькій, Сумській та Харківській областях, де, за словами президента Володимира Зеленського, можливий новий наступ РФ, досі зберігаються понад мільйон музейних експонатів з державного фонду.

Загалом у дев’яти найуразливіших областях їх понад 3 мільйони. Вона також уточнила, що з 2014 року Україна вже втратила 2 млн музейних об’єктів.

Криза культурної спадщини

18 квітня у День пам’яток історії та культури варто згадати про нерухомі пам’ятки України.

В аналітичній записці, розробленій у межах проєкту RES-POL, експерти кажуть про глибоку кризу у сфері нерухомої культурної спадщини в Україні. Більшість історичних будівель і пам’яток не інтегровані в сучасне життя, не приносять користі громадам і з часом руйнуються. Часто їх сприймають як тягар, а не як ресурс.

Основна проблема – спадщину здебільшого просто намагаються зберегти, але не розвивають і не використовують.

Закон Про культуру ставить за мету захист і збереження культурної спадщини. Але така політика часто зводиться до обмеження доступу до цінностей і їхнього вилучення з публічного простору. Це суперечить праву громадян на вільний доступ до культурних благ, яке також закріплене в цьому ж законі. Через це спадщину сприймають як щось застигле, що лише зберігається, але не живе.

Проте, як ідеться у записці, спадщина є частиною повсякденного життя. Якщо люди не розуміють її цінності й не мають чітких правил поводження з нею, це може призвести до занепаду.

– Основний закон Про охорону культурної спадщини, прийнятий у 2000 році, відображає недієву парадигму системи охорони і збереження спадщини. Є нагальна необхідність ретельно переглянути підходи до збереження спадщини: нові економічні важелі, система батога і пряника, інші заходи, – вважають експерти робочої групи з розроблення Містобудівного кодексу України, на чолі з Ганною Бондар.

У записці наводиться приклад Європи, де застосовується інших підхід: там спадщина – це ресурс для розвитку, туризму й локального бізнесу. Її вміло інтегрують у міське планування, що дає результат – створюються робочі місця, зростає економіка.

Зазначається, що хорошим прикладом, як культурна спадщина може допомогти розвитку територій і громад, є заповідник Тустань на Львівщині. Він не лише зберігає пам’ятку, а й  сприяє розвитку села Урич.

Завдяки йому тут з’явилися робочі місця – близько 50 місцевих жителів працюють у заповіднику, що для маленького села дуже багато. Поруч активно розвивається місцевий бізнес, пов’язаний із туризмом.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Прикордонники попередили про можливі затори на кордоні
ZN UA
2025-04-21T18:27:28Z
Смерть Папи Римського та відступ військ РФ з околиць Покровська. Головне за 21 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T18:21:54Z
У Ватикані офіційно оприлюднили причину смерті Папи Римського Франциска
24tv
2025-04-21T18:18:00Z
В Аргентині оголосили 7 днів жалоби: як переживає смерть Франциска його рідний Буенос-Айрес
24tv
2025-04-21T18:12:00Z
Американські розробники представили інноваційний підводний бойовий дрон Lionfish SUUV
InternetUA
2025-04-21T18:01:50Z
Мобілізація не матиме сенсу: в російського ВПК є одне слабке місце
24tv
2025-04-21T17:57:50Z
У Чернігові на Великдень усі християнські конфесії об’єдналися в молитві за Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T17:57:43Z
Виконавчою директоркою «Громадського радіо» обрали Руслану Брянську
Детектор М
2025-04-21T17:54:50Z
Літак ДРЛО Saab 340 AEW&C помітили над Львівською областю: у ЗСУ обурилися публікацією даних
Фокус
2025-04-21T17:51:17Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Чим може бути небезпечне 30-денне перемир’я: експерт описав загрозу
GlavRed
2025-04-21T18:27:42Z
Інституції ЄС приспустили прапори у звʼязку зі смертю Папи Римського
Европейская правда
2025-04-21T18:27:41Z
Росіяни почали використовувати китайські автомати Type 56-1 на війні проти України
24tv
2025-04-21T18:27:23Z
Новый "мирный план" Трампа, смерть Папы Римского, истоки из Пентагона: главное за праздники
Европейская правда
2025-04-21T18:25:39Z
«Бути послом США в Україні було честю»: Бріджит Брінк підбила підсумки своєї роботи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T18:24:37Z
У Білому домі спростували, що шукають нового міністра оборони
Европейская правда
2025-04-21T18:24:30Z
Маск хоче залишити роботу в уряді Трампа через "напади лівих сил", – WP
24tv
2025-04-21T18:18:18Z
Долар впав до трирічного мінімуму після нападок Трампа на главу Центробанку США
УкраинФорм
2025-04-21T18:06:57Z
Користь для мозку і контроль ваги: 9 переваг волоських горіхів
GlavRed
2025-04-21T18:27:53Z
Поширені комбінації харчових добавок можуть підвищувати ризик діабету 2 типу
24tv
2025-04-21T18:03:23Z
Тест на IQ: тільки 5% геніїв можуть знайти фальшивого лікаря за 5 секунд
GlavRed
2025-04-21T16:27:57Z
Названо ідеальну довжину для денного сну: це менше, ніж ви думали
24tv
2025-04-21T16:03:04Z
Регулярне споживання йогуртів знижує ризик раку молочної залози
360ua.news
2025-04-21T16:00:26Z
Несподівана причина головного болю – ваші зуби мудрості
24tv
2025-04-21T15:33:28Z
Позіхання — захисна реакція організму, яка допомагає відновити сили
360ua.news
2025-04-21T15:03:25Z
За пів року військовий госпіталь у Харкові розраховує зібрати ₴7 мільйонів на ремонт апарату КТ
УкраинФорм
2025-04-21T14:36:33Z
Як вивести жахливий запах з раковини: потрібно 10 секунд
24tv
2025-04-21T14:24:47Z
Ірландія на Євробаченні 2025: хто така Emmy та про що її пісня Laika Party
Факти ICTV
2025-04-21T18:06:22Z
Знищення репутації та малі роялті: як ШІ-компанії купують обличчя акторів і користуються ними
Фокус
2025-04-21T17:30:47Z
"Підвішена ситуація": Коляденко розповів, коли закінчиться війна в Україні
GlavRed
2025-04-21T17:27:54Z
Зірка "Сутінків" офіційно уклала шлюб зі своєю коханою дівчиною
GlavRed
2025-04-21T17:27:52Z
Учасниця "Лісапетного батальйону" відверто розповіла про смерть сина: "Заснув і не прокинувся"
24tv
2025-04-21T17:27:41Z
«Біс попутав». 66-річна солістка «Лісапетного батальйону» пожалкувала про ботокс
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T16:54:09Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-04-21T16:46:30Z
Ексдружина Дзідзьо розповіла про кризу в їхніх стосунках та зізналась, чи спілкуються вони зараз
24tv
2025-04-21T16:21:11Z
Марія Бурмака показала архівні фото: реакція доньки співачки здивувала
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T16:15:33Z
У Києві викрили шахраїв, які купували iPhone за фальшиві долари
InternetUA
2025-04-21T18:19:05Z
Біля берегів Нідерландів судно наїхало на вітрову турбіну, є постраждалі
Европейская правда
2025-04-21T18:13:15Z
На Тернопільщині 19-річна породілля покинула новонародженого сина на вулиці - її знайшла поліція
УкраинФорм
2025-04-21T17:33:12Z
На Полтавщині в ставку знайшли тіло 5-річного хлопчика: деталі трагедії
24tv
2025-04-21T17:18:37Z
На Вінниччині затримали водія автобуса, який спричинив смертельну ДТП
УкраинФорм
2025-04-21T17:18:21Z
Дістав з автівки зброю та погрожував: у Кропивницькому п'яний чоловік влаштував конфлікт
24tv
2025-04-21T16:45:05Z
Фальшиві банкіри та “правоохоронці” обдурили двох жінок на тисячі доларів
InternetUA
2025-04-21T16:37:51Z
На Одещині зловмисники видали себе за військовослужбовців ТЦК та незаконно позбавили волі чоловіка
Украина Криминальная
2025-04-21T16:21:03Z
Почули моторошний тріскіт і з жахом озирнулись: льодовик ледь не вбив альпіністів у Перу
24tv
2025-04-21T16:15:08Z
"Перемир'я" закінчилося: Росія знову атакує "Шахедами"
24tv
2025-04-21T18:21:51Z
У Маріуполі в березні-квітні з’явилися дві нові військові бази росіян - Центр вивчення окупації
УкраинФорм
2025-04-21T18:19:43Z
Відключення води у Харкові: кому доведеться потерпіти до 16 травня
Политека
2025-04-21T18:01:35Z
На Дніпропетровщині жінка підірвалась на міні, ще двоє людей поранені через атаки росіян
УкраинФорм
2025-04-21T17:54:40Z
"Відповзають" від західних околиць: де ЗСУ потіснили російську армію
Telegraf
2025-04-21T17:54:18Z
Шлях до пекла, – у 24 ОМБр розповіли, де масштабно знищують росіян попри їхні маневри
24tv
2025-04-21T17:36:31Z
Графіки відключення світла в Запоріжжі 22 квітня: енергетики зробили попередження
Политека
2025-04-21T17:30:44Z
Росія втратила пляжі Анапи та Сочі через екологічну катастрофу, – Андрющенко
24tv
2025-04-21T17:27:28Z
На Куп’янському напрямку нацгвардійці взяли у полон російських піхотинців
УкраинФорм
2025-04-21T17:19:45Z
Фінансовий прогноз за місяцем народження: коли народжуються справжні мільйонери
GlavRed
2025-04-21T17:27:31Z
Те, що треба після свят: як приготувати улюблену "Мімозу" по-новому – поринаємо в ностальгію
24tv
2025-04-21T17:12:25Z
Усіма улюблений салат Мімоза заграє новими смаками - оригінальний рецепт
GlavRed
2025-04-21T16:27:10Z
Чому в огірків гіркі "попки" і як цього уникнути: поради щодо вирощування овоча
Telegraf
2025-04-21T15:54:33Z
Колишні повертаються: 4 знаки зодіаку, яким незабаром нагадає про себе минуле
Знай
2025-04-21T15:51:49Z
Ламінат, що здувся: чи можна його ремонтувати самотужки
24tv
2025-04-21T15:24:07Z
Нове захоплення підлітків: які небезпеки приховує гра «Червоні двері, жовті двері»?
Комсомольская правда
2025-04-21T15:19:12Z
Сміття краде гроші: 5 ознак, що ваш будинок блокує фінансову енергію
Знай
2025-04-21T14:51:47Z
Чому не росте кріп на городі: основні причини
GlavRed
2025-04-21T14:27:49Z
Британський боксер ефектно нокаутував суперника у реванші: відеоогляд бою
24tv
2025-04-21T18:27:38Z
Вінісіус: Я хочу надовго залишитися в Реалі та увійти в історію, як один з найвеличніших футболістів світі
Football.ua
2025-04-21T18:25:46Z
Навіть не вмовляйте: російський чемпіон світу не захотів битися з Усиком
24tv
2025-04-21T18:15:31Z
Циганков із перших хвилин протистоятиме Антоні у матчі проти Бетіса
Football.ua
2025-04-21T18:15:11Z
Флік: Реал – фантастична команда, і вони теж хочуть досягти своїх цілей
Football.ua
2025-04-21T17:54:36Z
Снігур програла аргентинці у півфіналі відбору турніру WTA в Іспанії
УкраинФорм
2025-04-21T17:24:48Z
Хабі Алонсо: Реал Мадрид? Не хочу обговорювати всілякі чутки та спекуляції
Football.ua
2025-04-21T17:22:13Z
Рафінья може повернутися до Англії
Football.ua
2025-04-21T17:19:28Z
Експерша ракетка України відмовилася від участі в "тисячнику" в Мадриді
24tv
2025-04-21T17:18:33Z
ПФУ розкрив важливі моменти щодо виплат за квітень: що з пенсіями, субсидіями та лікарняними
Хвиля
2025-04-21T18:21:48Z
Ринки різко обвалилися після критики Трампа на адресу голови Федеральної резервної системи
УкраинФорм
2025-04-21T18:18:56Z
Офіційний курс євро сягнув рекорду
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T18:06:33Z
Євро підскочив до нового максимуму: огляд курсів провідних банків України
Хвиля
2025-04-21T18:00:04Z
"IT-коаліція" передала Україні обладнання на майже 2 млн євро
Европейская правда
2025-04-21T17:57:30Z
Дубайська шоколадна лихоманка: як TikTok спричинив світову кризу фісташок
InternetUA
2025-04-21T17:48:56Z
Шведський Saab 340 здійснив тестовий політ в Україні
iPress
2025-04-21T17:31:48Z
Єврокомісія пообіцяла кращі умови торгівлі Україні
iPress
2025-04-21T17:31:12Z
Українців попереджають: через це, можуть повернути графіки відключення світла
Знай
2025-04-21T17:30:58Z
Кіберполіція попереджає про шахрайства: фішингові посилання
Украина Криминальная
2025-04-21T18:00:25Z
Ілон Маск готується піти з уряду
iPress
2025-04-21T17:31:48Z
ОАЕ першими в світі використовуватимуть ШІ для написання законів
iPress
2025-04-21T17:31:02Z
Дуров пригрозив виходом Telegram з ринку: яка причина такого категоричного рішення
InternetUA
2025-04-21T17:28:26Z
Жінка знайшла замкнені двері у своєму 200-річному будинку, шокована тим, що за ними ховалось
24tv
2025-04-21T17:27:28Z
В Оксфорді створили квантовий комп’ютер, що обчислює за секунди — деталі прориву
InternetUA
2025-04-21T16:57:31Z
У Таїланді розкрито незаконну мережу онлайн-гемблінгу на $96 млн
InternetUA
2025-04-21T16:49:59Z
У Японії успішно протестували дрони для управління блискавками
InternetUA
2025-04-21T16:28:55Z
NASA пообіцяла $3 мільйони тому, хто придумає, як утилізувати на Місяці пакети з людськими екскрементами
Фокус
2025-04-21T16:07:24Z
Як у Франції зробили перший у світі автомобіль
AutoCentre
2025-04-21T18:09:41Z
Toyota завершує розробку RAV4 2026
360ua.news
2025-04-21T18:00:47Z
Tesla кібервантажівка розпізнає себе як смітник
Топ Жир
2025-04-21T18:00:40Z
Швидке заряджання батарей CATL робить зарядження ЕС настільки швидким, як заправка бензином
Топ Жир
2025-04-21T18:00:19Z
Продаж Dodge Challenger SRT Super Stock на 1,300 миль доводить, що FOMO вже минув
Топ Жир
2025-04-21T17:30:56Z
Спека налетіла на Україну: як швидко охолодити салон авто без кондиціонера
GlavRed
2025-04-21T17:27:58Z
Irizar показав рекордний запас ходу для водневих автобусів у Європі
AutoCentre
2025-04-21T17:00:08Z
Zeekr 009 у золотому покритті: розкішний мінівенного класу
Топ Жир
2025-04-21T16:45:31Z
"Всюдихід, Ілоне?": копи відкопали Tesla Cybertruck на пляжі через загрозу припливу
Фокус
2025-04-21T16:30:01Z