/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F76272cace4f89e66e92f8cb829c630b7.jpg)
Законна влада Маріуполя змінюється? Що означає указ Зеленського і чому радіють містяни-переселенці
Маріупольці в очікуванні, чи зміниться формат управління містом
Днями, а саме 16 квітня 2025 року президент України Володимир Зеленський утворив військові адміністрації в десяти громадах окупованої Донеччини, в тому числі й в Маріуполі. Саме навколо можливих змін керівництво цього міста (а очільника ВА тут й досі не призначено), точиться найбільше обговорень. Натомість міський голова Вадим Бойченко, що весь цей час виконував свої обов’язки "у вигнанні", вже опублікував пост, схожий на прощальний, але закрив до нього коментарі. Та маріупольців це не зупинило, вони роблять репости з критичними коментарями.
Отже, на цьому тижні стало відомо про створення шести нових військових адміністрацій, а саме у Кальчицькій, Мангушський, Микільській, Старомлинівській, Хлібодарівський та Маріупольській громадах, та реорганізацію чотирьох чинних військово-цивільних адміністрацій (відрізняються від ВА тим, які закони регулюють їхнє функціонування – Авт.) у Волноваській, Мирненській, Ольгинській та Сартанській. Всі ці населені пункти були окуповані ворогом ще на початку повномасштабного вторгнення й мали б відразу отримати новий керівний орган з урахуванням реалій воєнного часу. Адже ради та виконавчі органи в цих селах, селищах та містах не могли виконувати свої повноваження в повному обсязі.
Натомість в деяких населених пунктах, зокрема, в Маріуполі міська влада на чолі з Вадимом Бойченком продовжувала працювати "в екзилі" (від лат. exilium "вигнання"). Тобто фактично посадовці перемістились в інший населений пункт (у випадку з маріупольською – це було Дніпро), але продовжували розв'язувати питання, пов'язанні з громадою свого міста. Як пояснював в коментарі "Телеграфу" народний депутат Верховної Ради України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін, саме такий формат управління було обрано через переговорну позицію з міжнародними партнерами. Адже, за словами народного обранця, міжнародні донори, що фінансують програми з підтримки ВПО "неохоче дають ресурси на військові адміністрації".
Натомість маріупольці активно виступали за те, щоб військова адміністрація була створена, критикуючи дільність міського голови Бойченка. Навіть створювали петицію на цю тему, щоправда, вона не набрала необхідної для розгляду кількості голосів. Серед ключових претензій до очільника міста називалось те, що він покинув місто, яке атакував ворог, ще в перші дні повномасштабного вторгнення, а також те, що він ледь не одноосібно вирішував, як витрачались бюджетні кошти, адже засідання Маріупольської міської ради від початку 2022 року не проводились. Пересічних маріупольців дивувала кількість заступників Бойченка (їх в нього аж п’ятеро), та суми, які необхідні для їхнього "утримання". А саме на місяць в середньому на зарплату одного посадовця минулого року витрачалось 81,4 тис. гривень, а разом на місяць – 407 тис. гривень. Сам Бойченко працює за 43 тис. гривень на місяць. Такі цифри були зазначені у відповіді на запит "Телеграфа".
Виникали у маріупольців й питання до доцільності придбання різноманітної брендованої продукції, на кшталт вітражів на підставці, блокнотів, ручок, чашок, на які витрачались торік мільйони гривень. При цьому мешканці майже вщент зруйнованого росіянами міста очікували на виконання обіцянок щодо компенсації за втрачене житло. А особисто Бойченко говорив, що суми можуть сягати в середньому 50 тис. доларів й запевняв, що відповідне законодавство запрацює ще у 2023 році. Але цього не відбулось й досі, а основний упор влада зробила на створення тимчасових місць проживання для ВПО, перебудовуючи для цих потреб гуртожитки в Дніпрі та Києві. Але й тут не обійшлось без скандалів, адже витрати на охорону об’єктів, а на 2025 рік йдеться про 10 млн гривень,також викликали питання у маріупольців.
Тож наразі звістку про утворення Маріупольської міської військової адміністрації пересічні мешканці міста зустріли оптимістично. Хоча й із занепокоєнням, що й на третій день після публікації президентського указу, невідомо, хто ж очолить МВА. Містяни припускають, що за тепле містечко "тривають торги", натомість на офіційній сторінці Маріупольської міської ради у Facebook опубліковано пост від імені Вадима Бойченка, схожий на прощальний. В ньому наголошено, що новина викликала шквал звернень від стурбованих маріупольців, та підкреслено: "якими б не були подальші рішення, ми зробимо все можливе, щоб зберегти поточні ініціативи та програми підтримки переселенців та військових". Міський голова перераховує свої здобутки, а саме створення "екосистеми підтримки громади у вигнанні, попри бюджетні обмеження", маючи на увазі центри "ЯМаріуполь"; акумуляцію понад 5,5 млрд гривень для запуску будівництва та реновації соціального житла для 13 тисяч маріупольців; залучення 1,7 млрд гривень гуманітарної допомоги; відновлення роботи 6 шкіл в онлайн і офлайн форматі, запуск ініціативи "Mariupol Justice" для фіксації злочинів росіян у місті тощо.
Цікавий момент, до цієї публікації автори завбачливо обмежили можливість коментувати. Адже маріупольці не стримують критику як цього звернення Бойченка, так й загалом його діяльності.
"Побудували "наЇбільшу екосистему"… Прикриватися маріупольцями, яких вони кинули, та військовими коли запахло смаженим — це як називається? Коментарі як завжди закриті, бо знають, що люди будуть писати правду, яка їм не подобається", – зазначає мешканка Маріуполя Любов Товкач.
Журналістка Наталія Дєдова, що займається збором свідчень маріупольців в рамках проєкту "Меморіал", здивована інформацією Бойченка про нібито наявність у влади "бази свідчень, що вже налічує понад 12 тисяч унікальних повідомлень про вбитих країною-терористом цивільних". Адже про цей аспект діяльності посадовців чомусь невідомо пересічним громадянам.
В коментарях під її дописом маріупольці наголошують на своїх основних болях. "Пусті слова. Десятки тисяч маріупольців покинули місто та втратили житло. Тисячі, із виживших, були поранені. Ці два питання за 3 роки так і не вирішені. А ні житла, а ні компенсацій. Один трьоп. Гидко читати", – зазначає Олег Гусак. "Житло надали тимчасово. Ремонтували будівлі під гуртожитки. Київ, Дніпро. АЛЕ ці будівлі – власність приймаючих громад, і жити люди можуть до кінця воєнного стану та 6 місяців після завершення! Ось така оборудка, гроші ввалили, а як не було нічого, так і немає!" – підкреслює Анастасія Купалкіна.
Депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін у своїх постах припускає, якщо Бойченко втратить таки посаду, він намагатиметься показати, що вся система допомоги маріупольцям зупиниться. Також він закликав Донецьку обласну військову адміністрацію бути прискіпливими до діяльності влади Маріуполя у бюджетних питаннях.
"Велика увага на тендери та ті закупівлі по яких справи в судах. Бо там реальні підводні камені, якими Вадік вимивав бюджет на власні забаганки та особистий комфорт. Паливо, оренда приміщень, ремонти автівок, особиста охорона тощо. Все це спеціально прописувалось довгостроково і так, щоб потім було проблемно розірвати до кінця року. Так Вадік робив собі подушку безпеки у разі неочікуваного призначення ВА. Наприклад, у 2023 році Вадик бив себе рукою в груди і казав: жодної гривні більше не піде з бюджету на реконструкцію орендованих гуртожитків. Все тільки за гроші донорів. Збрехав. Зараз ми бачимо тендери на сотні мільйонів гривень на реконструкціях", – вважає обранець і дорікає міському голові, що він вдається до маніпуляцій на горі маріупольців.
Питання, хто ж очолить Маріупольську міську військову адміністрацію, а, відповідно, може розпоряджатися чималим бюджетом, лишається відкритим.
- Наразі жодної інформації, – розповів в коментарі "Телеграфу" депутат Маріупольської міської ради Максим Бородін. – Кажуть, що Бойченка на цій посаді точно не буде, але ні в чому не можна бути впевненими. Відзначу тільки, що жодної публічної комунікації щодо призначення керівника МВА з депутатами не проводилось. Хоча логічно було б поговорити з представниками маріупольців, пояснити, хто керуватиме адміністрацією, вислухати наші думки.
- Станом на зараз немає указу президента, стосовно призначення, – зазначив також Дмитро Забавін. – Можу лише сказати, що 99,9 % це не буде діючий мер чи будь-хто з його оточення. У Маріуполя понад 2 млрд гривень заблоковано. З лютого 2022 року немає кворуму у міськраді, через велику кількість зрадників серед депутатів. Відповідно ті гроші, які були накопичені, не можуть витрачатись у повному обсязі. Тому бюджетом міста керує міський голова майже особисто в ручному режимі, використовуючи 1/12 його обсягів. Я та інші депутати порушували питання створення військової адміністрації ще з 2023 року. Думаю, що логічним було б частину грошей з бюджету направити на оборону Донецької області. Виходячи з цього, мій прогноз, що головою Маріупольської міської ВА буде призначена якась посадова особа можливо з вертикалі Донецької обласної військової адміністрації або хтось з військових.