MY.UAНовини
"Чіплялися за слово без змісту": як Українська Центральна Рада втратила шанс досягнути незалежності
"Чіплялися за слово без змісту": як Українська Центральна Рада втратила шанс досягнути незалежності

"Чіплялися за слово без змісту": як Українська Центральна Рада втратила шанс досягнути незалежності

Навіть Всеукраїнський національний конгрес не став початком руху до омріяної самостійності

Лютнева 1917 року революція у Петрограді, яка невдовзі охопила буквально всю територію вже колишньої Російської імперії, відкрила нові горизонти для національно-визвольних рухів на її окраїнах. Повалення самодержавства відбулося фактично 27 лютого (12 березня за новим стилем), коли повсталий гарнізон столиці імперії Романових повністю опанував місто. Увечері 2 (15) березня під тиском обставин Микола II підписав "Акт про зречення", і влада перейшла до Тимчасового уряду.

Ніхто не бажав захищати прогнилий деспотичний царизм. Для України, для її народу це був унікальний історичний шанс завоювати свої суверенні права на власній землі. Шанс, який, на жаль, так і не використали українські політики…

Свято свободи у Києві

Перший місяць після перемоги революції на всій території Російської республіки царювала ейфорія. В Україні відбувалися численні демонстрації під лозунгами "свободи і рівності", автономії – поки що в рамках Російської республіки. Відкривалися закриті царатом культурні установи, журнали та газети. У часи Столипінської реакціїй з початком Першої світової війни влада жорстко придушувала національно-визвольний рух, арештовувала і засуджувала провідників українського руху. Багато з них поверталися на батьківщину з тюрем і заслання. Невдовзі, на мітингах і демонстраціях, під час дискусій в партійних клубах все частіше лунали лозунги, які виходили за межі автономних устремлінь.

Питання самовизначення народу було поставлено руба і 7 (20) березня після чотирьох днів суперечок і консультацій представники партій, організацій і рухів узгодили рішення про створення Української Центральної Ради (УЦР). Визнаним і беззаперечним лідером українства був видатний історик Михайло Грушевський, якого й обрали заочно (ще не повернувся з заслання) головою УЦР. Через день ця громадсько-політична організація ухвалила першу відозву "До Українського народу", яка розпочиналася словами: "Впали вікові пута. Прийшла воля всьому пригніченому людові, всім поневоленим націям Росії. Настав час і твоєї волі й пробудження до нового, вільного, творчого життя після більш як двохсотлітнього сну. Уперше Український тридцятимільйонний народе, Ти будеш мати змогу сам за себе сказати, хто ти і як хочеш жити, як окрема нація. З цього часу в дружній сім'ї вільних народів могутньою рукою зачнеш собі сам кращу долю кувати".

Михайло Грушевський у своєму робочому кабінеті, 1917 рік

19 березня (1 квітня) 1917 року в Києві – визнаному центрі національного життя – відбулася грандіозна маніфестація, яка отримала назву "Свято свободи". На вулицях міста зібралися понад 100 тисяч здебільшого українських патріотів – військових, робітників, студентів і представників інтелігенції.

Демонстрація на Софіївській площі під час Свята свободи, 19.03 (1.04) 1917 року

Колони демонстрантів не ховаючись йшли з жовто-блакитними прапорами, колони козаків у одностроях очолив знаменитий актор Микола Садовський; біля Київської міської думи на Хрещатику відбувся мітинг. На вулицях майоріли і червоні прапори симпатиків соціалістичних партій, але їх було значно менше. У переддень маніфестації відбувся демонтаж пам’ятника Петру Столипіну на Думській площі Києва.

Демонтаж пам'ятника колишньому голові уряду Російської імперії Петру Столипіну. 18 (30) березня 1917 року

До речі, ще 12 (25) березня в Петрограді на честь Шевченківських свят відбулася велелюдна (від 25 до 30 тисяч) демонстрація українських вояків, студентів і робітників.

Ці події заскочили зненацька російські політичні кола. Якщо до повалення самодержавства деякі російські ліберали ще говорили про права українського народу, якими нехтує самодержавна влада, то тепер навіть радикальні супротивники монархістів (соціал-демократи та соціал-революціонери) змінили риторику. В цьому нехтуванні "українського питання" вони знайшли консенсус з кадетами. Українські соціалістичні партії в ці доленосні тижні після початку революції знаходилися в стані ейфорії та навіть почали робити перші кроки до омріяної "самостійності".

Всеукраїнський національний конгрес

Нарешті, в ситуації небаченого підйому національного руху Українська Центральна Рада (поки що суто київська організація, яка поступово перетворювалася в загальноукраїнську) вирішила провести у столиці колишнього Південно-Західного краю Всеукраїнський національний конгрес. Призначили його на 6—8 (19—21) квітня 1917 року у Великодні свята – Великдень того року припав на 5 (18) квітня. Делегатів Конгресу обирали від усіх українських партій та організацій – робітничих, селянських, військових, культурних, студентських, професіональних, але з вимогою визнання ними національно-територіальної автономії України. У Конгресі брали участь представники українських громад з Кубані, Поволжя, Сибіру, Далекого Сходу, Петрограду, Москви…

Будинок Купецького зібрання в Києві (зараз Національна філармонія України), де відбувався Всеукраїнський національний конгрес. Енциклопедія сучасної України

Засідання проводилися у залі Купецького зібрання (сьогодні Національна філармонія України). Учасниками Конгресу стали близько 1500 делегатів (600 з правом вирішального голосу, а 200 – з дорадчим). Головним питанням був пошук методів і шляхів досягнення автономії України у складі новопосталої Російської республіки. "Конгрес ухвалив, що сучасною реальною потребою українського народу є широка національно-культурна автономія України; гарантував повний захист прав національних меншин, що живуть в Україні; заявив про початок запровадження автономного ладу ще до скликання Всеросійських установчих зборів; схвалив організацію при Тимчасовому уряді Крайової Української ради", – відзначав український історик Олександр Бойко.

Українська демонстрація поблизу Київської міської думи під час Всеукраїнського національного конгресу

Проте навіть така потужна маніфестація українців у захисті своїх прав (якої тоді смертельно боялися буквально всі російські політики) не стала початком щоденної роботи лідерів суспільних думок з досягнення поки що не опереткової незалежності, яка отримала назву "самостійність". Головні скрипки грали серед них здебільшого інтелігенти родом із сільської глибинки. У великих містах, де й стартували і перемагали революції, вони не мали широкої підтримки: там більшість складали люди, яким сама ідея незалежної України була абсолютно неприйнятна, а частіше навіть ворожа. В абсолютній більшості великих міст українці знаходилися в меншості. Цікаво, що така сама ситуація була й на Західній Україні – в Галичині, на Волині, Буковині та Закарпатті.

Чи вони не бачили, що і російські ліберали, й кадети, і різнобарвні російські соціалістичні партії (від есерів до соціал-демократів) після кількох тижнів летаргічного сну руками створеного ними Тимчасового уряду розпочали наступ навіть на такі мінімальні успіхи українського національно-визвольного руху. Але "прекраснодушні" українські політики, мабуть, жили під гаслом філософа-москвофіла Григорія Сковороди: "якось воно буде". Їхніми головними гаслами майже увесь період до більшовицького перевороту в жовтні того ж року, і навіть до прийняття першого насправді незалежного IV Універсалу УЦР, були федералізм, самостійність (але не незалежність), пацифізм та інтернаціональний соціалізм. І це в ситуації Першої світової, чи, як її тоді називали, Великої війни 1914—1918 років! Один з визначних провідників українського руху того часу, письменник Володимир Винниченко навіть на самому початку листопада 1917 року (коли у Петрограді вже панували більшовики) заявляв, що "політичний сепаратизм є провокацією, спрямованою на розрив федеративних відносин з Російською республікою".

"Московський народ хоче бути паном над українським народом"

Тисячу разів мав рацію філософ, публіцист, літературний критик, один з фундаторів світоглядних засад ОУН Дмитро Донцов: "Непевна в силах власної нації, не вміючи рішати і ставити питання ясно, ніколи не журячися тенденціями історичного розвою, пересякнута сентиментальним народолюбством, з мріями про "братерство народів" та інші гарні речі, шукала інтелігенція наша за тим трохи змодернізованим, але все ж ще неясним словом "федералізм" якогось змісту, якогось поняття… Федерація в першій лінії, шкідлива тому, що суперечить основній вимозі національної політики: могти виявляти свою волю, бо федерація робить з нації додаток чужої, накидаючи їй чужу волю, чужий національний ідеал… Чипляючися за слово без змісту, думаючи лише формулами, гадали в нас, що федерація справді можлива між двома народами, в котрих один не лише не визнавав рівно вартості другого, але навіть за осібну етнічну одиницю його не мав" ("Підстави нашої політики", 1921 рік).

"Усі росіяни хочуть – унітарної (объединительной) Демократичної республіки, бо росіяни хочуть продовжувати колишнє панування над українцями, українці ж хочуть визволитися з того панування… Московський народ – не та чи інша партія, але весь народ – хоче бути паном над українським народом. З того повстає боротьба між обома народами. Один бореться за своє визволення, другий – за своє панування над першим". Ці слова належать Миколі Міхновському (осінь 1917 року) – адвокату, публіцисту, палкому прихильнику дерусифікації та автокефалії православної церкви в Україні, автору маніфесту "Самостійна Україна", що був опублікований в 1900 році. Він бачив у слові "самостійність" саме беззастережну "незалежність", а не ефемерну "автономію", про яку мріяли такі лідери думок в Україні, як Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, і на першому етапі Національної революціїСимон Петлюра.

Микола Міхновський. З поштівки, Німеччина, друга половина 1940-х років. Національний історичний музей України

Міхновського звинувачували у шовінізмі, націоналізмі більшість представників української інтелігенції, які були інфіковані соціалістичними ідеями і виявилися у сухому залишку не українцями, а малоросами. На жаль, саме вони й стали в авангарді національно-визвольного руху, відкинувши вимоги Міхновського щодо створення власної армії. Що неминуче призвело до поразки Української революції 1917-1921 років і 70 років російської окупації більшої частини українських земель.

У боротьбі за незалежність не може бути півкроків. Про це ще 1913 року казав Дмитро Донцов: "Найбільше гнітять того, хто найменше вимагає".

Теги за темою
УкраїнаІсторія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сергій Притула показав сюрприз для 8-річної доньки і залишив їй послання на майбутнє
TSN
2025-07-27T14:48:48Z
На сторінках друкованого випуску Vogue з’явилася модель, згенерована ШІ
Детектор М
2025-07-27T14:48:44Z
"О сьомій в неділю": Потап заявив, що приїде в Україну
Фокус
2025-07-27T14:42:30Z
Наречений Лесі Нікітюк розкрив секрет щасливих стосунків із ведучою
GlavRed
2025-07-27T14:33:11Z
"Зеленський здавався дещо більшим": дизайнер розповів, чи змінився президент за 5 років
Telegraf
2025-07-27T14:12:53Z
100 мільйонів переглядів на ютуб: пісня Kalush і SKOFKA стала однією з найпопулярніших в Україні
24tv
2025-07-27T14:09:51Z
Нові сцени з фільму «Трон: Арес» — на Comic-Con показали видовищні погоні й підтвердили головну сюжетну інтригу
ITC
2025-07-27T14:01:31Z
Потап заявив про повернення до України: артист назвав точну дату
TSN
2025-07-27T13:48:03Z
Наречена Міка Джаггера показала сина від 82-річного музиканта і здивувала його схожістю з батьком
TSN
2025-07-27T13:33:39Z
Салат із крабових паличок, який витіснить Олів'є: до літнього столу та на кожен день
Telegraf
2025-07-27T14:39:16Z
Унікальна можливість: на продаж виставили острів з замком, фермою і вертолітним майданчиком
24tv
2025-07-27T14:21:46Z
Серед вісімок заховане зайве число: спробуйте знайти за 12 с
Gazeta UA
2025-07-27T13:57:27Z
Чайна ложка на літр води — і вікна сяятимуть чистотою до глибокої осені
TSN
2025-07-27T13:06:34Z
Зникають цілі острови: росіяни гроблять унікальні українські території на популярному курорті
Telegraf
2025-07-27T12:57:47Z
Що варто зробити за кілька годин до польоту: прості поради для комфортної подорожі
24tv
2025-07-27T12:57:36Z
Як приготувати сирну запіканку з сезонними ягодами: простий рецепт від фудблогерки
Gazeta UA
2025-07-27T12:57:01Z
Чи потрібно вимикати пральну машину з розетки щоразу: відповідь стане несподіванкою
24tv
2025-07-27T12:54:27Z
Плоди почнуть рости як на дріжджах: підживіть цим баклажани у липні
24tv
2025-07-27T12:36:00Z
Чи правда, що кабачки сповільнюють старіння: скільки треба їсти, щоб омолодитися
TSN
2025-07-27T14:21:02Z
Корисні властивості та ризики: що варто знати про безкофеїнову каву
24tv
2025-07-27T12:12:39Z
Не "лікуючий лікар": як правильно розповісти про роботу медиків
24tv
2025-07-27T12:06:23Z
Скільки годин краще спати, щоб не зашкодити своєму оранізму
24tv
2025-07-27T11:36:51Z
"Наше мислення дійсно дещо інше" - Безугла розповіла, що має синдром Аспергера
Gazeta UA
2025-07-27T11:24:26Z
Чому після схуднення на Оземпік "падають" сідниці
24tv
2025-07-27T08:12:38Z
Уряд доручив МОЗ та Мінсоцполітики вирішити проблемні питання з протезування
УкраинФорм
2025-07-27T07:30:53Z
Які хвороби можуть загрожувати кожному знаку зодіаку: пояснення астрологів
TSN
2025-07-27T07:18:47Z
Червоний рівень магнітної бурі, як уберегти себе?
360ua.news
2025-07-27T07:18:00Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Зеленський обговорив законопроєкт щодо НАБУ і САП з президенткою Єврокомісії
УкраинФорм
2025-07-27T14:48:24Z
Держсекретар США заявив про приховану допомогу Пекіна Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T14:42:37Z
В Ірані стратили двох членів опозиційної групи за напад на цивільну інфраструктуру
УкраинФорм
2025-07-27T14:42:17Z
Про Президента Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T14:36:14Z
Санкції зачепили не лише РФ: хто з посібників Кремля увійшов до списку
GlavRed
2025-07-27T14:27:36Z
Вучич пояснив, чому Сербія не запровадить санкції проти РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T14:24:01Z
Міжнародні партнери повністю підтримали новий законопроєкт про НАБУ і САП - Кравчук
УкраинФорм
2025-07-27T14:21:15Z
Британська розвідка відзначила перше скасування в РФ параду до дня ВМФ
Европейская правда
2025-07-27T14:15:28Z
Пенсіонерам загрожують штрафи: за що можуть покарати літніх людей
24tv
2025-07-27T14:30:59Z
Атестація наукових установ: чи загрожують українським ученим масові звільнення
TSN
2025-07-27T14:21:51Z
"Куріть бамбучелло": росіяни намагалися одночасно вбити усіх командирів "Лінії дронів"
Фокус
2025-07-27T14:12:53Z
Молоді сім’ї масово переїжджають в одне із селищ заради дитячого бонусу — що їм пропонують
TSN
2025-07-27T13:48:46Z
Розкриті технічні характеристики тайванського бойового гелікоптера UH-1H Huey
InternetUA
2025-07-27T13:34:27Z
Росія вперше застосувала морські БпЛА на навчаннях у Балтійському морі, – ЗМІ
24tv
2025-07-27T13:30:10Z
Шлюби по рознарядці. Чому в СРСР люди одружувались не з любові
Telegraf
2025-07-27T13:24:20Z
Мобільний зв’язок у ЄС: що зміниться для українців після приєднання до роумінгу
TSN
2025-07-27T13:21:36Z
Поліція нагадує як убезпечити себе від телефонного шахрайства
Украина Криминальная
2025-07-27T13:18:44Z
Війська РФ ударили по автобусу на Сумщині, є постраждалі
УкраинФорм
2025-07-27T14:48:47Z
Шматок металу прошив салон авто: на Київщині сталася моторошна ДТП
24tv
2025-07-27T14:30:20Z
У Туреччині через рекордну спеку вирують лісові пожежі, є загиблі
УкраинФорм
2025-07-27T14:28:37Z
Люди кричали у паніці: у США пасажирський літак дивом уникнув зіткнення з винищувачем
24tv
2025-07-27T14:12:03Z
У ДР Конго бойовики напали на церкву та вбили 38 людей
УкраинФорм
2025-07-27T14:03:10Z
На півночі Індії через тисняву в храмі загинули шестеро людей, десятки постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T13:33:39Z
Трагедія на аеродромі "Скнилів" 23 роки тому: через помилки пілотів загинули майже 80 осіб
Фокус
2025-07-27T13:12:32Z
Кривавий напад у США: 11 постраждалих після різанини у супермаркеті
24tv
2025-07-27T13:03:11Z
У Кривому Розі поліція перевіряє відео побиття чоловіка військовим ТЦК – відео
Лига
2025-07-27T12:57:51Z
Графік відключення світла на тиждень з 28 липня по 3 серпня у Полтавській області: мешканців попередили
Политека
2025-07-27T14:48:06Z
У Сумах після обстрілу проблеми зі світлом, водою та транспортом
Комсомольская правда
2025-07-27T14:45:16Z
Загарбники обстріляли з артилерії село на Херсонщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2025-07-27T14:45:05Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на тиждень з 28 липня по 3 серпня: синоптики попередили про спеку, коли розжарить найбільше
Политека
2025-07-27T14:30:31Z
У Сумах частково немає світла: росіяни знову били по критичній інфраструктурі
24tv
2025-07-27T14:27:39Z
Кого можуть забрати в ТЦК з блокпоста: пояснення юриста
24tv
2025-07-27T14:24:50Z
Де зосереджуються бої: повідомили новини з передової
Gazeta UA
2025-07-27T14:21:48Z
Негода і обстріли, чому в деяких регіонах України вимикають світло
360ua.news
2025-07-27T14:15:45Z
Бійці 57-ї ОМБр контролюють більшу частину Вовчанська, росіяни використовують тактику "випаленої землі"
ZN UA
2025-07-27T14:09:31Z
Щесни – про ігровий стиль Фліка: Не мій футбол
Football.ua
2025-07-27T14:25:07Z
Ганцко: Сімеоне – одна з найбільших фігур у футболі
Football.ua
2025-07-27T14:06:46Z
Арсенал із Зінченком "перестріляв" Ньюкасл у контрольному поєдинку
Football.ua
2025-07-27T14:00:03Z
Тренер ПСЖ поспілкувався з Забарним щодо трансферу
24tv
2025-07-27T13:51:00Z
У МОК розповіли про можливий допуск росіян на зимову Олімпіаду-2026
ZN UA
2025-07-27T13:39:41Z
Лілль знайшов кандидата на заміну Шевальє в Нідерландах
Football.ua
2025-07-27T13:36:49Z
Верона орендувала захисника Сельти
Football.ua
2025-07-27T13:34:03Z
Дзюдоїст Савицький здобув «золото» на турнірі серії Grand Slam в Монголії
УкраинФорм
2025-07-27T13:30:49Z
У Грузії відбулися акції протесту проти допуску росіян на ЧС із фехтування
ZN UA
2025-07-27T13:27:52Z
Зеленський підписав закон щодо факторингу в Україні: що змінилося
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T14:48:55Z
Пенсію можна отримувати інакше: як змінити спосіб виплати
24tv
2025-07-27T14:39:08Z
Судитимуть посадовицю, через злочинні дії якої бюджет втратив майже ₴2 млн
Украина Криминальная
2025-07-27T14:24:28Z
Китай використовує свій контроль над рідкоземельними металами – WSJ
iPress
2025-07-27T13:39:16Z
Що буде з цінами на хліб восени: експерт сказав, до чого готуватися українцям
GlavRed
2025-07-27T13:27:53Z
У серпні частина українців не отримає пенсій: кого це стосується
TSN
2025-07-27T13:06:11Z
Що робити, якщо межі ділянки у кадастрі не відповідають фактичним межам
24tv
2025-07-27T13:03:55Z
У що інвестує родина Арно: їхні статки лише примножуються
24tv
2025-07-27T13:03:10Z
Важливі ліміти: скільки готівки можна зняти в українських банкоматах за раз
24tv
2025-07-27T12:42:08Z
Учені надрукували на 3D-принтері робота-слона, що грає в боулінг
InternetUA
2025-07-27T14:34:05Z
У лінійці iPhone 17 будуть помаранчеві та світло-золоті варіанти
InternetUA
2025-07-27T14:03:36Z
Найбезглуздіші в історії технологій: гаджети, які ніколи не були потрібні
Фокус
2025-07-27T14:00:27Z
Як подовжити час роботи батареї на iPhone та Android: 5 простих порад
Фокус
2025-07-27T13:57:12Z
Nintendo розповіла про стосунки Маріо і Піч — когось це засмутить
ITC
2025-07-27T13:43:03Z
У росії розробляють "невидимий" дрон
iPress
2025-07-27T13:39:41Z
Лондон — Нью-Йорк за 54 хвилини, фантастика чи реальність підводного тунелю?
360ua.news
2025-07-27T13:09:32Z
Honor готує смартфон із двома 200-Мп камерами
InternetUA
2025-07-27T13:01:01Z
Вчені показали павука, що створює неймовірний “золотий” шовк
TSN
2025-07-27T12:48:55Z
Ford Trucks зміцнює позиції на європейському ринку
AutoCentre
2025-07-27T13:03:08Z
Власник Cybertruck повернувся до розрядженого електрокара після двох тижнів зарядки
Топ Жир
2025-07-27T12:36:09Z
Porsche в заручниках: Білл Гейтс 13 років щодня платив по $28 за авто своєї мрії, яким не міг користуватися
ITC
2025-07-27T12:12:02Z
Як чотиривісні вантажівки використовують для перевезення цінностей
AutoCentre
2025-07-27T11:03:33Z
Швидкісний Corvette E-Ray прибуває до Європи за подвійною ціною та з функцією безшумного руху
Топ Жир
2025-07-27T10:51:41Z
Потужність — понад 700 сил: у Києві помітили новітній BMW на "бляхах" за $160 000
Фокус
2025-07-27T10:42:13Z
Дорога капсула часу: 24-річне купе від Honda продали за ціною Porsche 911 Turbo
Фокус
2025-07-27T09:51:26Z
Toyota оновила моделі Corolla Cross і Frontlander
Gazeta UA
2025-07-27T08:00:48Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z