MY.UAНовини
"Чіплялися за слово без змісту": як Українська Центральна Рада втратила шанс досягнути незалежності
"Чіплялися за слово без змісту": як Українська Центральна Рада втратила шанс досягнути незалежності

"Чіплялися за слово без змісту": як Українська Центральна Рада втратила шанс досягнути незалежності

Навіть Всеукраїнський національний конгрес не став початком руху до омріяної самостійності

Лютнева 1917 року революція у Петрограді, яка невдовзі охопила буквально всю територію вже колишньої Російської імперії, відкрила нові горизонти для національно-визвольних рухів на її окраїнах. Повалення самодержавства відбулося фактично 27 лютого (12 березня за новим стилем), коли повсталий гарнізон столиці імперії Романових повністю опанував місто. Увечері 2 (15) березня під тиском обставин Микола II підписав "Акт про зречення", і влада перейшла до Тимчасового уряду.

Ніхто не бажав захищати прогнилий деспотичний царизм. Для України, для її народу це був унікальний історичний шанс завоювати свої суверенні права на власній землі. Шанс, який, на жаль, так і не використали українські політики…

Свято свободи у Києві

Перший місяць після перемоги революції на всій території Російської республіки царювала ейфорія. В Україні відбувалися численні демонстрації під лозунгами "свободи і рівності", автономії – поки що в рамках Російської республіки. Відкривалися закриті царатом культурні установи, журнали та газети. У часи Столипінської реакціїй з початком Першої світової війни влада жорстко придушувала національно-визвольний рух, арештовувала і засуджувала провідників українського руху. Багато з них поверталися на батьківщину з тюрем і заслання. Невдовзі, на мітингах і демонстраціях, під час дискусій в партійних клубах все частіше лунали лозунги, які виходили за межі автономних устремлінь.

Питання самовизначення народу було поставлено руба і 7 (20) березня після чотирьох днів суперечок і консультацій представники партій, організацій і рухів узгодили рішення про створення Української Центральної Ради (УЦР). Визнаним і беззаперечним лідером українства був видатний історик Михайло Грушевський, якого й обрали заочно (ще не повернувся з заслання) головою УЦР. Через день ця громадсько-політична організація ухвалила першу відозву "До Українського народу", яка розпочиналася словами: "Впали вікові пута. Прийшла воля всьому пригніченому людові, всім поневоленим націям Росії. Настав час і твоєї волі й пробудження до нового, вільного, творчого життя після більш як двохсотлітнього сну. Уперше Український тридцятимільйонний народе, Ти будеш мати змогу сам за себе сказати, хто ти і як хочеш жити, як окрема нація. З цього часу в дружній сім'ї вільних народів могутньою рукою зачнеш собі сам кращу долю кувати".

Михайло Грушевський у своєму робочому кабінеті, 1917 рік

19 березня (1 квітня) 1917 року в Києві – визнаному центрі національного життя – відбулася грандіозна маніфестація, яка отримала назву "Свято свободи". На вулицях міста зібралися понад 100 тисяч здебільшого українських патріотів – військових, робітників, студентів і представників інтелігенції.

Демонстрація на Софіївській площі під час Свята свободи, 19.03 (1.04) 1917 року

Колони демонстрантів не ховаючись йшли з жовто-блакитними прапорами, колони козаків у одностроях очолив знаменитий актор Микола Садовський; біля Київської міської думи на Хрещатику відбувся мітинг. На вулицях майоріли і червоні прапори симпатиків соціалістичних партій, але їх було значно менше. У переддень маніфестації відбувся демонтаж пам’ятника Петру Столипіну на Думській площі Києва.

Демонтаж пам'ятника колишньому голові уряду Російської імперії Петру Столипіну. 18 (30) березня 1917 року

До речі, ще 12 (25) березня в Петрограді на честь Шевченківських свят відбулася велелюдна (від 25 до 30 тисяч) демонстрація українських вояків, студентів і робітників.

Ці події заскочили зненацька російські політичні кола. Якщо до повалення самодержавства деякі російські ліберали ще говорили про права українського народу, якими нехтує самодержавна влада, то тепер навіть радикальні супротивники монархістів (соціал-демократи та соціал-революціонери) змінили риторику. В цьому нехтуванні "українського питання" вони знайшли консенсус з кадетами. Українські соціалістичні партії в ці доленосні тижні після початку революції знаходилися в стані ейфорії та навіть почали робити перші кроки до омріяної "самостійності".

Всеукраїнський національний конгрес

Нарешті, в ситуації небаченого підйому національного руху Українська Центральна Рада (поки що суто київська організація, яка поступово перетворювалася в загальноукраїнську) вирішила провести у столиці колишнього Південно-Західного краю Всеукраїнський національний конгрес. Призначили його на 6—8 (19—21) квітня 1917 року у Великодні свята – Великдень того року припав на 5 (18) квітня. Делегатів Конгресу обирали від усіх українських партій та організацій – робітничих, селянських, військових, культурних, студентських, професіональних, але з вимогою визнання ними національно-територіальної автономії України. У Конгресі брали участь представники українських громад з Кубані, Поволжя, Сибіру, Далекого Сходу, Петрограду, Москви…

Будинок Купецького зібрання в Києві (зараз Національна філармонія України), де відбувався Всеукраїнський національний конгрес. Енциклопедія сучасної України

Засідання проводилися у залі Купецького зібрання (сьогодні Національна філармонія України). Учасниками Конгресу стали близько 1500 делегатів (600 з правом вирішального голосу, а 200 – з дорадчим). Головним питанням був пошук методів і шляхів досягнення автономії України у складі новопосталої Російської республіки. "Конгрес ухвалив, що сучасною реальною потребою українського народу є широка національно-культурна автономія України; гарантував повний захист прав національних меншин, що живуть в Україні; заявив про початок запровадження автономного ладу ще до скликання Всеросійських установчих зборів; схвалив організацію при Тимчасовому уряді Крайової Української ради", – відзначав український історик Олександр Бойко.

Українська демонстрація поблизу Київської міської думи під час Всеукраїнського національного конгресу

Проте навіть така потужна маніфестація українців у захисті своїх прав (якої тоді смертельно боялися буквально всі російські політики) не стала початком щоденної роботи лідерів суспільних думок з досягнення поки що не опереткової незалежності, яка отримала назву "самостійність". Головні скрипки грали серед них здебільшого інтелігенти родом із сільської глибинки. У великих містах, де й стартували і перемагали революції, вони не мали широкої підтримки: там більшість складали люди, яким сама ідея незалежної України була абсолютно неприйнятна, а частіше навіть ворожа. В абсолютній більшості великих міст українці знаходилися в меншості. Цікаво, що така сама ситуація була й на Західній Україні – в Галичині, на Волині, Буковині та Закарпатті.

Чи вони не бачили, що і російські ліберали, й кадети, і різнобарвні російські соціалістичні партії (від есерів до соціал-демократів) після кількох тижнів летаргічного сну руками створеного ними Тимчасового уряду розпочали наступ навіть на такі мінімальні успіхи українського національно-визвольного руху. Але "прекраснодушні" українські політики, мабуть, жили під гаслом філософа-москвофіла Григорія Сковороди: "якось воно буде". Їхніми головними гаслами майже увесь період до більшовицького перевороту в жовтні того ж року, і навіть до прийняття першого насправді незалежного IV Універсалу УЦР, були федералізм, самостійність (але не незалежність), пацифізм та інтернаціональний соціалізм. І це в ситуації Першої світової, чи, як її тоді називали, Великої війни 1914—1918 років! Один з визначних провідників українського руху того часу, письменник Володимир Винниченко навіть на самому початку листопада 1917 року (коли у Петрограді вже панували більшовики) заявляв, що "політичний сепаратизм є провокацією, спрямованою на розрив федеративних відносин з Російською республікою".

"Московський народ хоче бути паном над українським народом"

Тисячу разів мав рацію філософ, публіцист, літературний критик, один з фундаторів світоглядних засад ОУН Дмитро Донцов: "Непевна в силах власної нації, не вміючи рішати і ставити питання ясно, ніколи не журячися тенденціями історичного розвою, пересякнута сентиментальним народолюбством, з мріями про "братерство народів" та інші гарні речі, шукала інтелігенція наша за тим трохи змодернізованим, але все ж ще неясним словом "федералізм" якогось змісту, якогось поняття… Федерація в першій лінії, шкідлива тому, що суперечить основній вимозі національної політики: могти виявляти свою волю, бо федерація робить з нації додаток чужої, накидаючи їй чужу волю, чужий національний ідеал… Чипляючися за слово без змісту, думаючи лише формулами, гадали в нас, що федерація справді можлива між двома народами, в котрих один не лише не визнавав рівно вартості другого, але навіть за осібну етнічну одиницю його не мав" ("Підстави нашої політики", 1921 рік).

"Усі росіяни хочуть – унітарної (объединительной) Демократичної республіки, бо росіяни хочуть продовжувати колишнє панування над українцями, українці ж хочуть визволитися з того панування… Московський народ – не та чи інша партія, але весь народ – хоче бути паном над українським народом. З того повстає боротьба між обома народами. Один бореться за своє визволення, другий – за своє панування над першим". Ці слова належать Миколі Міхновському (осінь 1917 року) – адвокату, публіцисту, палкому прихильнику дерусифікації та автокефалії православної церкви в Україні, автору маніфесту "Самостійна Україна", що був опублікований в 1900 році. Він бачив у слові "самостійність" саме беззастережну "незалежність", а не ефемерну "автономію", про яку мріяли такі лідери думок в Україні, як Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, і на першому етапі Національної революціїСимон Петлюра.

Микола Міхновський. З поштівки, Німеччина, друга половина 1940-х років. Національний історичний музей України

Міхновського звинувачували у шовінізмі, націоналізмі більшість представників української інтелігенції, які були інфіковані соціалістичними ідеями і виявилися у сухому залишку не українцями, а малоросами. На жаль, саме вони й стали в авангарді національно-визвольного руху, відкинувши вимоги Міхновського щодо створення власної армії. Що неминуче призвело до поразки Української революції 1917-1921 років і 70 років російської окупації більшої частини українських земель.

У боротьбі за незалежність не може бути півкроків. Про це ще 1913 року казав Дмитро Донцов: "Найбільше гнітять того, хто найменше вимагає".

Теги за темою
УкраинаИстория
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Китай обмежує держзакупівлі медичного обладнання з ЄС
УкраинФорм
2025-07-06T16:09:57Z
Чому волосся випадає через стрес — і як його врятувати
360ua.news
2025-07-06T16:06:08Z
Низькокалорійний, солодкий і корисний: ідеальний фрукт існує
24tv
2025-07-06T15:30:57Z
Які овочі мають найменше цукру: дієтологиня назвала 12 найкращих варіантів
Фокус
2025-07-06T15:30:19Z
Дієтолог наполягає, що ці 5 продуктів не можна їсти перед сном
24tv
2025-07-06T14:51:31Z
Від яких хвороб лікує виноград – цінні поради
Gazeta UA
2025-07-06T14:21:00Z
Не купуйте таку ковбасу: як не нарватися на шкідливий продукт у магазині
Telegraf
2025-07-06T12:48:30Z
Ціна шокує: кілограм популярного продукту вже майже 600 гривень
Знай
2025-07-06T16:00:13Z
«Укрзалізниця» додала потяги з жіночими купе: коли будуть доступні квитки
TSN
2025-07-06T15:36:58Z
Ці виплати надають вже 2 роки – хто з українців може отримувати 5 000 гривень
24tv
2025-07-06T15:27:56Z
Шахраї маскуються під банки у Telegram: нова схема обману
InternetUA
2025-07-06T15:01:01Z
Нерухомість у Литві: які ціни та як українцям купити там квартиру
24tv
2025-07-06T14:24:33Z
Попит на кредити росте: хто і навіщо найчастіше бере позики Україні
24tv
2025-07-06T14:15:18Z
На монетці номіналом в 1 гривню можна добре заробити: на що варто звернути увагу
Telegraf
2025-07-06T14:06:09Z
Геополітична нестабільність: ЄС створить стратегічні запаси копалин, продуктів харчування та обладнань
ZN UA
2025-07-06T14:00:54Z
ОПЕК+ збільшує видобуток: що це означає для України та Росії?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T14:00:19Z
ЄС та НАТО координуватимуть зусилля для забезпечення критичної інфраструктури
360ua.news
2025-07-06T16:18:55Z
У The Economist розповіли про роль Єрмака в українській політиці
ZN UA
2025-07-06T16:18:53Z
Трамп оголосив надзвичайний стан у Техасі: що відбувається
TSN
2025-07-06T16:18:22Z
Олігарх-утікач Шор заявив, що єдиний порятунок для Молдови – це союз з Росією
Европейская правда
2025-07-06T16:10:04Z
Келлог про розмову Зеленського і Трампа: "Співчуття – ключова складова лідерства"
Европейская правда
2025-07-06T16:09:46Z
Чому Трамп уникає питання продажу зброї для України - в МЗС назвали нюанс
GlavRed
2025-07-06T16:09:20Z
Президенти Литви та Німеччини обговорили підтримку України та тиск на Росію
УкраинФорм
2025-07-06T16:00:28Z
Велика гра Сі: аналітик розкрив три причини, навіщо Пекіну затяжна війна в Україні
GlavRed
2025-07-06T15:57:47Z
"Буде супервесело": Ілон Маск готується до першого з'їзду своєї партії
GlavRed
2025-07-06T15:57:03Z
Унаслідок російського удару у Костянтинівці загинули четверо людей
ZN UA
2025-07-06T16:18:37Z
Ворог упродовж дня понад 30 разів атакував два райони Дніпропетровщини, є поранений
УкраинФорм
2025-07-06T16:12:44Z
Без бронетехніки: у ЗСУ пояснили, як окупанти змінили тактику на Торецькому напрямку
24tv
2025-07-06T16:03:30Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на тиждень з 7 по 13 липня: місто накриє хвиля спеки, синоптики назвали дати
Политека
2025-07-06T16:00:46Z
Росіяни просунулися біля чотирьох сіл — DeepState
ZN UA
2025-07-06T15:51:11Z
Звільнення з полону: які пільги передбачені для українських захисників і захисниць
24tv
2025-07-06T15:42:01Z
Графік відключення води на тиждень з 7 по 13 липня у Миколаївській області: де чекати тривалих обмежень
Политека
2025-07-06T15:30:50Z
Навіть не посоромилися: росіяни показали відео, як наводили дрони на рятувальників у Херсоні
24tv
2025-07-06T15:30:06Z
Україну накриває аномальна спека: синоптик здивував прогнозом на найближчі дні
GlavRed
2025-07-06T15:27:55Z
Майже до 20 000 гривень: як зростуть зарплати вчителів до 2028 року
24tv
2025-07-06T16:18:33Z
BILD опублікував таємний список озброєння, що Україна запросила у Німеччини: що у ньому
Лига
2025-07-06T16:06:25Z
Що не можна викидати з дому після похорону
24tv
2025-07-06T15:51:50Z
Обіцяли курку - дали "Мівіну": гості на весіллі залишилися голодні, бо молодята вирішили "пожартувати"
Знай
2025-07-06T15:51:50Z
"Писати між рядків": як виживали журналісти в СРСР
Telegraf
2025-07-06T15:42:44Z
Відмовтеся від слова "садьба", "заміжжя" і "женітьба" для цієї важливої урочистості
24tv
2025-07-06T15:42:14Z
Британія зупинила виробництво винищувачів Typhoon через брак замовлень, – FT
24tv
2025-07-06T15:39:08Z
Батьки, запасайтеся терпінням: дитячі садки в Україні працюватимуть по-новому
Знай
2025-07-06T15:30:51Z
Як за прізвищем дізнатись історію свого роду - все вирішує кілька літер
GlavRed
2025-07-06T15:27:00Z
4 речі, які миттєво можуть змінити вигляд оселі
24tv
2025-07-06T16:15:41Z
Цей трюк знають не всі: приготуйте малосольні огірки в пакеті, і вони будуть хрумтіти, як ніколи
Telegraf
2025-07-06T15:54:21Z
Цю консервацію краще не купувати: корисно знати
24tv
2025-07-06T15:06:20Z
Такого Лондона ви не бачили: куди піти та що подивитися у столиці Британії
24tv
2025-07-06T14:45:16Z
Як зберегти огірки хрусткими: господині розповіли простий лайхфак
24tv
2025-07-06T14:45:14Z
Чому ми не пам’ятаємо сни: наукове пояснення і що з цим робити
GlavRed
2025-07-06T14:27:44Z
7 ритуалів, які допоможуть краще прокидатися вранці: це цікаво знати
24tv
2025-07-06T14:15:26Z
У що пограти біля басейну: топові ідеї для літнього відпочинку з родиною
24tv
2025-07-06T14:09:56Z
Як правильно збирати та зберігати насіння петуній: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-06T14:06:10Z
Рве на частини, – Джамала заспівала з батьком та довела мережу до сліз
24tv
2025-07-06T16:15:34Z
«ЛЮДИНА РОКУ-2024»: церемонія нагородження
УкраинФорм
2025-07-06T16:03:42Z
"Дякую вам": Оззі Осборн зіграв свій прощальний концерт
GlavRed
2025-07-06T15:27:47Z
Марк Фейгін офіційно уклав шлюб з українкою та розкрив правду про її характер
TSN
2025-07-06T14:48:22Z
Дмитро Гордон приголомшив фото з молодою Бужинською: як артистка змінилася до невпізнання
TSN
2025-07-06T14:48:21Z
Ікона бойовиків: 4 найкращі фільми з Сильвестром Сталлоне, які ви мусите побачити
24tv
2025-07-06T14:42:58Z
Оззі Осборн виступив востаннє разом з оригінальним складом Black Sabbath
360ua.news
2025-07-06T14:03:10Z
KHAYAT: Я мало слухаю української музики, бо мені це об’єктивно не подобається
Комсомольская правда
2025-07-06T14:00:28Z
Бейонсе запалила на концерті в Г'юстоні у шубі від українського бренду
24tv
2025-07-06T13:51:52Z
В РФ вибухнув танкер з аміаком: через пробоїни судно почало тонути
Фокус
2025-07-06T15:54:17Z
У Києві на Троєщині загасили пожежу, що спричинила вибух технічної ємності
УкраинФорм
2025-07-06T15:48:50Z
Ворог вдарив по будівлі Кременчуцького районного ТЦК та СП
24tv
2025-07-06T15:48:19Z
В Балтійське море впав вертоліт: люди врятувались на його корпусі
Европейская правда
2025-07-06T15:42:02Z
Все перекреслила трагедія: як виглядає нині покинутий супераквапарк на Тайвані
Фокус
2025-07-06T15:30:08Z
У Києві стався вибух в районі ТЕЦ: що каже влада
Фокус
2025-07-06T15:27:35Z
Чоловік із жінкою продавали фейкових корів та крали гроші у українців
InternetUA
2025-07-06T15:27:34Z
У Італії батько роками тримав двох дітей у лісовій хатині, побоюючись коронавірусу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-06T15:12:59Z
Поліція Мукачівщини встановлює обставини ДТП, у якій смертельно травмувався мотоцикліст
Украина Криминальная
2025-07-06T15:06:20Z
Фахівці назвали найбрудніші місця в салоні автомобіля та прості способи їх чищення
Gazeta UA
2025-07-06T16:15:11Z
Геймер перетворив авто Honda CR-V на контролер для Need for Speed ​​Underground
ITC
2025-07-06T16:01:29Z
Запасне колесо — у минулому, чи готові ви до ризику на дорозі?
360ua.news
2025-07-06T15:00:22Z
Nio випустила електрокросовер Onvo L90: 6 місць, холодильник, 600 км пробігу менш ніж за $42 тис
ITC
2025-07-06T12:25:36Z
Великовантажні автомобілі з нульовим рівнем викидів хочуть звільнити від дорожніх зборів до 2031 року
AutoCentre
2025-07-06T11:49:54Z
Ви будете вражені, наскільки дешево можна придбати Kia SUV у Китаї
Топ Жир
2025-07-06T11:48:15Z
Неможливо триматись за кермо, бо воно гаряче? Є один простий лайфхак, який спасе ваші руки у спеку
Telegraf
2025-07-06T11:15:58Z
Надзвичайна ситуація за кермом, як зупинити авто без гальм
360ua.news
2025-07-06T11:00:52Z
Tesla розкрила, як деградують батареї електромобілів: пробіг – не єдиний фактор
24tv
2025-07-06T08:06:15Z
Померла одна з найсильніших шахісток світу українка Лідія Семенова
24tv
2025-07-06T16:00:12Z
Болонья підписала контракт із захисником Спарти Вітіком
Football.ua
2025-07-06T15:54:12Z
Зоря – Єсеніце: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-06T15:33:28Z
"Шахтар" — "Словацко": онлайн-трансляція контрольного матчу
Telegraf
2025-07-06T15:15:47Z
Мамо, я вмію літати: Усик звернувся до найдорожчої людини напередодні битви з Дюбуа
24tv
2025-07-06T15:06:09Z
Мілан цікавиться захисником Гента Брауном
Football.ua
2025-07-06T15:03:37Z
Мілан поновив інтерес до нападника Удінезе – Ді Марціо
Football.ua
2025-07-06T14:54:01Z
Бандейра: Старанно тренуємось та працюємо над фізичними кондиціями
Football.ua
2025-07-06T14:42:31Z
Лемкін: В Європі спочатку двічі подумаєш, перш ніж сказати, що ти з Ізраїлю
Football.ua
2025-07-06T14:24:33Z
Як зберегти колонку в хорошому стані під час використання на природі: поради
InternetUA
2025-07-06T15:48:05Z
Не працює будильник на смартфоні Android: причини та способи вирішення проблеми
Gazeta UA
2025-07-06T15:30:39Z
Абонентам Lifecell: monobank показав, як поповнити рахунок без інтернету
Хвиля
2025-07-06T15:03:29Z
Жінка знайшла "дивний предмет" у своєму саду: в мережі назвали ймовірні версії
Фокус
2025-07-06T14:42:31Z
5 брехливих кліше про хакерів, які показують у кіно
InternetUA
2025-07-06T14:04:09Z
ШІ ChatGPT сів за штурвал космічного корабля — що з цього вийшло?
ITC
2025-07-06T13:40:36Z
На новітньому британському авіаносці встановили комп'ютерний клуб із ПК на RTX 4080
InternetUA
2025-07-06T13:33:45Z
На функцію оглядів штучного інтелекту від Google подали антимонопольну скаргу в ЄС
Детектор М
2025-07-06T13:24:14Z
У Шотландії 5G-роботи трансформують точне землеробство
AgroPortal
2025-07-06T13:00:59Z