MY.UAНовини
"Чіплялися за слово без змісту": як Українська Центральна Рада втратила шанс досягнути незалежності
"Чіплялися за слово без змісту": як Українська Центральна Рада втратила шанс досягнути незалежності

"Чіплялися за слово без змісту": як Українська Центральна Рада втратила шанс досягнути незалежності

Навіть Всеукраїнський національний конгрес не став початком руху до омріяної самостійності

Лютнева 1917 року революція у Петрограді, яка невдовзі охопила буквально всю територію вже колишньої Російської імперії, відкрила нові горизонти для національно-визвольних рухів на її окраїнах. Повалення самодержавства відбулося фактично 27 лютого (12 березня за новим стилем), коли повсталий гарнізон столиці імперії Романових повністю опанував місто. Увечері 2 (15) березня під тиском обставин Микола II підписав "Акт про зречення", і влада перейшла до Тимчасового уряду.

Ніхто не бажав захищати прогнилий деспотичний царизм. Для України, для її народу це був унікальний історичний шанс завоювати свої суверенні права на власній землі. Шанс, який, на жаль, так і не використали українські політики…

Свято свободи у Києві

Перший місяць після перемоги революції на всій території Російської республіки царювала ейфорія. В Україні відбувалися численні демонстрації під лозунгами "свободи і рівності", автономії – поки що в рамках Російської республіки. Відкривалися закриті царатом культурні установи, журнали та газети. У часи Столипінської реакціїй з початком Першої світової війни влада жорстко придушувала національно-визвольний рух, арештовувала і засуджувала провідників українського руху. Багато з них поверталися на батьківщину з тюрем і заслання. Невдовзі, на мітингах і демонстраціях, під час дискусій в партійних клубах все частіше лунали лозунги, які виходили за межі автономних устремлінь.

Питання самовизначення народу було поставлено руба і 7 (20) березня після чотирьох днів суперечок і консультацій представники партій, організацій і рухів узгодили рішення про створення Української Центральної Ради (УЦР). Визнаним і беззаперечним лідером українства був видатний історик Михайло Грушевський, якого й обрали заочно (ще не повернувся з заслання) головою УЦР. Через день ця громадсько-політична організація ухвалила першу відозву "До Українського народу", яка розпочиналася словами: "Впали вікові пута. Прийшла воля всьому пригніченому людові, всім поневоленим націям Росії. Настав час і твоєї волі й пробудження до нового, вільного, творчого життя після більш як двохсотлітнього сну. Уперше Український тридцятимільйонний народе, Ти будеш мати змогу сам за себе сказати, хто ти і як хочеш жити, як окрема нація. З цього часу в дружній сім'ї вільних народів могутньою рукою зачнеш собі сам кращу долю кувати".

Михайло Грушевський у своєму робочому кабінеті, 1917 рік

19 березня (1 квітня) 1917 року в Києві – визнаному центрі національного життя – відбулася грандіозна маніфестація, яка отримала назву "Свято свободи". На вулицях міста зібралися понад 100 тисяч здебільшого українських патріотів – військових, робітників, студентів і представників інтелігенції.

Демонстрація на Софіївській площі під час Свята свободи, 19.03 (1.04) 1917 року

Колони демонстрантів не ховаючись йшли з жовто-блакитними прапорами, колони козаків у одностроях очолив знаменитий актор Микола Садовський; біля Київської міської думи на Хрещатику відбувся мітинг. На вулицях майоріли і червоні прапори симпатиків соціалістичних партій, але їх було значно менше. У переддень маніфестації відбувся демонтаж пам’ятника Петру Столипіну на Думській площі Києва.

Демонтаж пам'ятника колишньому голові уряду Російської імперії Петру Столипіну. 18 (30) березня 1917 року

До речі, ще 12 (25) березня в Петрограді на честь Шевченківських свят відбулася велелюдна (від 25 до 30 тисяч) демонстрація українських вояків, студентів і робітників.

Ці події заскочили зненацька російські політичні кола. Якщо до повалення самодержавства деякі російські ліберали ще говорили про права українського народу, якими нехтує самодержавна влада, то тепер навіть радикальні супротивники монархістів (соціал-демократи та соціал-революціонери) змінили риторику. В цьому нехтуванні "українського питання" вони знайшли консенсус з кадетами. Українські соціалістичні партії в ці доленосні тижні після початку революції знаходилися в стані ейфорії та навіть почали робити перші кроки до омріяної "самостійності".

Всеукраїнський національний конгрес

Нарешті, в ситуації небаченого підйому національного руху Українська Центральна Рада (поки що суто київська організація, яка поступово перетворювалася в загальноукраїнську) вирішила провести у столиці колишнього Південно-Західного краю Всеукраїнський національний конгрес. Призначили його на 6—8 (19—21) квітня 1917 року у Великодні свята – Великдень того року припав на 5 (18) квітня. Делегатів Конгресу обирали від усіх українських партій та організацій – робітничих, селянських, військових, культурних, студентських, професіональних, але з вимогою визнання ними національно-територіальної автономії України. У Конгресі брали участь представники українських громад з Кубані, Поволжя, Сибіру, Далекого Сходу, Петрограду, Москви…

Будинок Купецького зібрання в Києві (зараз Національна філармонія України), де відбувався Всеукраїнський національний конгрес. Енциклопедія сучасної України

Засідання проводилися у залі Купецького зібрання (сьогодні Національна філармонія України). Учасниками Конгресу стали близько 1500 делегатів (600 з правом вирішального голосу, а 200 – з дорадчим). Головним питанням був пошук методів і шляхів досягнення автономії України у складі новопосталої Російської республіки. "Конгрес ухвалив, що сучасною реальною потребою українського народу є широка національно-культурна автономія України; гарантував повний захист прав національних меншин, що живуть в Україні; заявив про початок запровадження автономного ладу ще до скликання Всеросійських установчих зборів; схвалив організацію при Тимчасовому уряді Крайової Української ради", – відзначав український історик Олександр Бойко.

Українська демонстрація поблизу Київської міської думи під час Всеукраїнського національного конгресу

Проте навіть така потужна маніфестація українців у захисті своїх прав (якої тоді смертельно боялися буквально всі російські політики) не стала початком щоденної роботи лідерів суспільних думок з досягнення поки що не опереткової незалежності, яка отримала назву "самостійність". Головні скрипки грали серед них здебільшого інтелігенти родом із сільської глибинки. У великих містах, де й стартували і перемагали революції, вони не мали широкої підтримки: там більшість складали люди, яким сама ідея незалежної України була абсолютно неприйнятна, а частіше навіть ворожа. В абсолютній більшості великих міст українці знаходилися в меншості. Цікаво, що така сама ситуація була й на Західній Україні – в Галичині, на Волині, Буковині та Закарпатті.

Чи вони не бачили, що і російські ліберали, й кадети, і різнобарвні російські соціалістичні партії (від есерів до соціал-демократів) після кількох тижнів летаргічного сну руками створеного ними Тимчасового уряду розпочали наступ навіть на такі мінімальні успіхи українського національно-визвольного руху. Але "прекраснодушні" українські політики, мабуть, жили під гаслом філософа-москвофіла Григорія Сковороди: "якось воно буде". Їхніми головними гаслами майже увесь період до більшовицького перевороту в жовтні того ж року, і навіть до прийняття першого насправді незалежного IV Універсалу УЦР, були федералізм, самостійність (але не незалежність), пацифізм та інтернаціональний соціалізм. І це в ситуації Першої світової, чи, як її тоді називали, Великої війни 1914—1918 років! Один з визначних провідників українського руху того часу, письменник Володимир Винниченко навіть на самому початку листопада 1917 року (коли у Петрограді вже панували більшовики) заявляв, що "політичний сепаратизм є провокацією, спрямованою на розрив федеративних відносин з Російською республікою".

"Московський народ хоче бути паном над українським народом"

Тисячу разів мав рацію філософ, публіцист, літературний критик, один з фундаторів світоглядних засад ОУН Дмитро Донцов: "Непевна в силах власної нації, не вміючи рішати і ставити питання ясно, ніколи не журячися тенденціями історичного розвою, пересякнута сентиментальним народолюбством, з мріями про "братерство народів" та інші гарні речі, шукала інтелігенція наша за тим трохи змодернізованим, але все ж ще неясним словом "федералізм" якогось змісту, якогось поняття… Федерація в першій лінії, шкідлива тому, що суперечить основній вимозі національної політики: могти виявляти свою волю, бо федерація робить з нації додаток чужої, накидаючи їй чужу волю, чужий національний ідеал… Чипляючися за слово без змісту, думаючи лише формулами, гадали в нас, що федерація справді можлива між двома народами, в котрих один не лише не визнавав рівно вартості другого, але навіть за осібну етнічну одиницю його не мав" ("Підстави нашої політики", 1921 рік).

"Усі росіяни хочуть – унітарної (объединительной) Демократичної республіки, бо росіяни хочуть продовжувати колишнє панування над українцями, українці ж хочуть визволитися з того панування… Московський народ – не та чи інша партія, але весь народ – хоче бути паном над українським народом. З того повстає боротьба між обома народами. Один бореться за своє визволення, другий – за своє панування над першим". Ці слова належать Миколі Міхновському (осінь 1917 року) – адвокату, публіцисту, палкому прихильнику дерусифікації та автокефалії православної церкви в Україні, автору маніфесту "Самостійна Україна", що був опублікований в 1900 році. Він бачив у слові "самостійність" саме беззастережну "незалежність", а не ефемерну "автономію", про яку мріяли такі лідери думок в Україні, як Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, і на першому етапі Національної революціїСимон Петлюра.

Микола Міхновський. З поштівки, Німеччина, друга половина 1940-х років. Національний історичний музей України

Міхновського звинувачували у шовінізмі, націоналізмі більшість представників української інтелігенції, які були інфіковані соціалістичними ідеями і виявилися у сухому залишку не українцями, а малоросами. На жаль, саме вони й стали в авангарді національно-визвольного руху, відкинувши вимоги Міхновського щодо створення власної армії. Що неминуче призвело до поразки Української революції 1917-1921 років і 70 років російської окупації більшої частини українських земель.

У боротьбі за незалежність не може бути півкроків. Про це ще 1913 року казав Дмитро Донцов: "Найбільше гнітять того, хто найменше вимагає".

Теги за темою
УкраинаИстория
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Кремлі відповіли, чи продовжить Путін "великоднє перемирʼя"
GlavRed
2025-04-20T16:54:56Z
Вистава для одного глядача: Путін задумав "великоднє перемир'я" з єдиною метою
24tv
2025-04-20T16:51:53Z
Одна фраза представника Трампа зіпсувала спробу США налагодити відносини з Європою, – The Times
24tv
2025-04-20T16:51:52Z
Путін дратує росіян своєю непоступливістю, а Трамп – хаотичністю, – NYT
24tv
2025-04-20T16:40:41Z
Кремль зробив заяву щодо продовження «великоднього перемир’я»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T16:40:31Z
Путіну про дещо доповіла розвідка, – Тимочко припустив, навіщо Кремлю "перемир'я" на Великдень
24tv
2025-04-20T16:39:04Z
Українська команда буде на перемовинах у Лондоні щодо припинення вогню — ОП
ZN UA
2025-04-20T16:37:06Z
Сибіга: наступні дні покажуть, чи налаштована Росія на мир
Европейская правда
2025-04-20T16:33:33Z
Taurus і авіація: Мельник запропонував Мерцу п’ять кроків, щоб підтримати Україну
Факти ICTV
2025-04-20T16:30:07Z
Британські винищувачі тричі за тиждень перехоплювали російські літаки над Балтією
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T16:42:36Z
Жінка знайшла за шафою старовинний секрет: тепер орендна плата за житло може збільшитись
Фокус
2025-04-20T16:30:50Z
Винищувачі Британії кілька разів перехопили літаки РФ у повітряному просторі НАТО
Европейская правда
2025-04-20T16:28:52Z
"Вони офігелі": Попенко розповів, як українські мігранти вразили поляків та німців
Хвиля
2025-04-20T15:45:09Z
Життя на 18 квадратних метрах: блогерка показала свою крихітну квартиру і як облаштувалася у ній
24tv
2025-04-20T15:33:40Z
Українців масово готуватимуть до спротиву ворогу: запрацюють спеціальні центри
Знай
2025-04-20T15:30:26Z
Дружина Бориса Джонсона показала, чим вони з чоловіком займалися в Техасі
Фокус
2025-04-20T15:21:52Z
Патріарх Кирило, який підтримує вбивства українців, порівняв Великдень із днем перемоги
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T15:12:34Z
Кейт Міддлтон вдруге поспіль пропустила великодню службу: що сталося цього разу
Фокус
2025-04-20T15:00:16Z
"Ти - мій": обраниця Дмитра Кулеби показала романтичне фото з політиком
GlavRed
2025-04-20T16:25:09Z
У Великдень Христина Соловій поділилася рідкісним фото з мамою
24tv
2025-04-20T14:36:25Z
Разом із сином за святковим столом: як відзначає Великдень Софія Ротару
GlavRed
2025-04-20T14:27:14Z
Українській співачці у Росії загрожує 20 років тюрми
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T13:12:17Z
Майбутній "Холостяк" Тарас Цимбалюк замилував спільним фото з мамою: рідкісний кадр
24tv
2025-04-20T12:54:15Z
У студентському архіві знайшли плівки двох кінострічок 1920-1930 років
Детектор М
2025-04-20T12:39:18Z
Режисер "Чорного ворона" мобілізувався до ЗСУ та розповів, де проходить службу
24tv
2025-04-20T12:21:58Z
Рецензія на фільм «Грішники» / Sinners
ITC
2025-04-20T11:49:31Z
Литва на Євробаченні 2025: хто такі Katarsis, чия пісня стала хітом ще до конкурсу
Факти ICTV
2025-04-20T11:37:15Z
“Великодне перемир’я”, зміна тактики обстрілів і переговори: події тижня на фронті
Факти ICTV
2025-04-20T16:51:32Z
Українські військові відкинули росіян у районі Покровська, – ЗСУ
24tv
2025-04-20T16:48:11Z
Графіки відключення світла в Одесі та області на тиждень з 21 по 27 квітня: термінове попередження ДТЕК
Политека
2025-04-20T16:45:18Z
В Екопарку під Харковом випустили в природу сотню диких тварин
УкраинФорм
2025-04-20T16:43:52Z
Перемир'я на фронті та реальні наміри Росії: головні новини України
GlavRed
2025-04-20T16:33:49Z
Заплатите за всіх сусідів: "Київводоканал" терміново попередив споживачів
Знай
2025-04-20T16:30:06Z
Квіткові локації Києва: куди піти, щоб побачити тюльпани, магнолії та екзотичні рослини
24tv
2025-04-20T16:27:46Z
Росія може накопичити сили на Харківському напрямку під час "перемир'я", – "Хартія"
24tv
2025-04-20T16:25:38Z
Окупанти відступають на Покровському напрямку через значні втрати - ОСУВ "Хортиця"
Gazeta UA
2025-04-20T16:21:14Z
Як миттєво позбутись запаху часнику з рота. Вчені здивували відкриттям
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:22Z
Шість продуктів, які зменшують тривалість життя
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:21Z
Все життя ви робили це неправильно: як насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-04-20T11:42:52Z
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
2025-04-20T09:57:36Z
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
2025-04-20T07:42:52Z
Ранкові ритуали після яких ви будете бадьорі цілий день
24tv
2025-04-20T07:30:01Z
Нові дані про звичні уявлення щодо користі вина
24tv
2025-04-20T06:12:36Z
Сподобається навіть тим, хто не любить печінку: рецепт смачного печінкового рулету
Telegraf
2025-04-20T06:12:20Z
Дієта 4:3 — як вона працює та чому ефективніша за дефіцит калорій
TSN
2025-04-20T02:38:42Z
На Тернопільщині біля закинутого магазину знайдено новонароджену дитину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T16:57:20Z
У Казахстані під час напівмарафону померли двоє учасників
УкраинФорм
2025-04-20T16:25:23Z
Румунські рятувальники шукають 40-річного українця, який заблукав у горах
Европейская правда
2025-04-20T15:57:16Z
Везли телефони на пів мільйона гривень: на Буковині затримали двох чоловіків
InternetUA
2025-04-20T15:19:45Z
Великоднє диво: на Закарпатті поїзд врізався в авто, у людей лише синці та подряпини
Фокус
2025-04-20T15:15:46Z
На Вінниччині автобус з пасажирами злетів у кювет: постраждали семеро людей
Факти ICTV
2025-04-20T15:07:10Z
Фігуранти справи про вбивство активіста з Бахмута мобілізувалися, заявив брат загиблого
Комсомольская правда
2025-04-20T14:39:45Z
На Київщині другу добу гасять пожежу на торфовищі біля Гостомеля
УкраинФорм
2025-04-20T14:33:42Z
У Саксонії у великодню ніч влаштували дебош, втрутилась поліція
Европейская правда
2025-04-20T14:00:46Z
Вчені вивели "формулу успіху": які риси характеру вам необхідні
24tv
2025-04-20T16:21:27Z
Назустріч пригодам: 2 знаки зодіаку, яким у травні треба піти у відпустку
24tv
2025-04-20T16:09:17Z
1100 євро за 3 ночі: у Німеччині готуються запустити найбільший круїзний лайнер у світі
Фокус
2025-04-20T16:03:52Z
Як виростити солодкий буряк — секрети посадки, поливу і підживлення
GlavRed
2025-04-20T15:27:13Z
Парфуми для жінок на весну: аромати, які закохують в себе з перших нот
24tv
2025-04-20T15:12:59Z
Впала та розбилася крашанка: ось що означає прикмета
24tv
2025-04-20T15:09:52Z
Чим підгодувати часник навесні — добрива, що дійсно працюють
GlavRed
2025-04-20T14:27:49Z
Нізащо не викидайте волосся у смітник: притягнете до себе біду
24tv
2025-04-20T13:45:04Z
"Надсучасні" кухонні стелажі Енн Гетевей вражають з перших секунд: чим вони особливі
24tv
2025-04-20T13:12:41Z
Газ у травні подорожчає: чому виростуть рахунки за комуналку
Хвиля
2025-04-20T16:30:28Z
Подорожчання кави в Одесі: які несподіванки сталися з цінами
Политека
2025-04-20T16:30:26Z
Літак Boeing для Китаю повернувся до США через тарифи - Reuters
УкраинФорм
2025-04-20T16:27:46Z
Що буде з доларом після Великодня: банкір поділився прогнозом
GlavRed
2025-04-20T16:25:40Z
Беззаперечні лідери: скільки коштують найбільші нафтові компанії світу
24tv
2025-04-20T15:54:49Z
Великі та середні підприємства отримали торік на 22% більше прибутку - Держстат
УкраинФорм
2025-04-20T15:36:21Z
За скільки можна купити 100 злотих на Великдень
24tv
2025-04-20T15:30:29Z
Шалений попит на дубайський шоколад став причиною глобального дефіциту фісташок
24tv
2025-04-20T15:21:13Z
Ціни на квартири в Дніпрі: скільки коштує квадратний метр залежно від розташування
Политека
2025-04-20T15:01:29Z
Конфлікт у Барселоні: Торрес, Фаті та Форт незадоволені рішеннями Фліка
Football.ua
2025-04-20T16:55:44Z
Інгулець — ЛНЗ 0:0 Огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-20T16:55:43Z
Еліна Світоліна виграла тенісиний турнір в Руані
УкраинФорм
2025-04-20T16:51:51Z
Ліверпуль проявляє інтерес до вінгера Брентфорда
Football.ua
2025-04-20T16:43:33Z
"Електрик з Йоркшира" нокаутував сербського боксера: потужне відео
24tv
2025-04-20T16:33:29Z
Тростянець вшанував жертв теракту в Сумах футболками з написом "Russia is a terrorist state"
Football.ua
2025-04-20T16:28:11Z
Юнацька хокейна збірна України розгромила угорців на чемпіонаті світу
УкраинФорм
2025-04-20T16:25:38Z
Непереможений українець нокаутував суперника на турнірі в Ер-Ріяді
24tv
2025-04-20T16:24:16Z
Вільярреал і Реал Сосьєдад не виявили сильнішого
Football.ua
2025-04-20T16:19:43Z
Експерти розкрили способи захисту гаджетів від стеження у 2025 році
InternetUA
2025-04-20T16:34:38Z
У Чорнобилі вперше помітили гібридів коней Пржевальського
FaceNews
2025-04-20T15:54:47Z
Експерти розповіли, як смартфон «вмирає» через одне налаштування
InternetUA
2025-04-20T15:46:21Z
220 днів у космосі: найстарший чинний астронавт із США приземлився на Землю у свій 70-й день народження
Фокус
2025-04-20T15:33:10Z
Вчені з'ясували, що найбільше шкодить акумуляторам телефонів й ноутбуків
InternetUA
2025-04-20T15:01:30Z
Інсайдер показав нові зображення iPhone 17 Pro в різнокольорових чохлах
InternetUA
2025-04-20T14:31:03Z
В Україні запустили AI-бота, який дає бізнес-поради мовою Коломойського та Корбана
24tv
2025-04-20T14:21:15Z
Нідерландські розробники представили революційну систему розмінування Mine Kafon Ball
InternetUA
2025-04-20T14:01:17Z
iPhone 17 Pro Max встановить новий рекорд автономності
InternetUA
2025-04-20T13:31:26Z
Огляд електричного пікапа Riddara RD6: Як справляється перший позашляховик Geely на електриці?
Топ Жир
2025-04-20T16:00:00Z
Ця поширена звичка на заправці може стати причиною дорогого ремонту
24tv
2025-04-20T15:51:05Z
Знижки на Dodge Charger були вражаючі? Подивіться на знижки на Hornet!
Топ Жир
2025-04-20T14:45:29Z
Tesla відкладає випуск дешевшої та компактнішої моделі Y, планує скорочену версію Model 3
Топ Жир
2025-04-20T13:15:42Z
Незважаючи на санкції, Росія отримує новий Патруль від Nissan з Китаю
Топ Жир
2025-04-20T11:45:29Z
Tesla Model Y стала фаворитом українського імпорту
360ua.news
2025-04-20T08:18:50Z
На дорожні випробування виїхав електричний Jeep Compass
AutoCentre
2025-04-20T07:07:55Z
XPeng планує продавати гібрид пікапа та дрону вже у 2026 році
Portaltele
2025-04-20T05:43:28Z
Hennessey Performance представила оновлений Venom F5 Evolution
Portaltele
2025-04-20T05:43:05Z