ЄС може замінити допомогу США Україні, збільшивши внески лише на 0,2% ВВП ‒ аналітики
ЄС може замінити допомогу США Україні, збільшивши внески лише на 0,2% ВВП ‒ аналітики
Європейський Союз має потенціал повністю компенсувати втрату фінансової підтримки України з боку Сполучених Штатів, якщо Вашингтон припинить надання допомоги. Для цього, за підрахунками німецьких аналітиків, достатньо було б збільшити внесок країн ЄС на 0,21% їхнього сукупного річного ВВП ‒ із 44 до 82 мільярдів євро.
Такі оцінки навів директор Центру міжнародних фінансових досліджень при Інституті Кіля Крістоф Требеш під час онлайн-дискусії "Державні фінанси України на третьому році війни", пише Kyiv Post.
За словами експерта, подібне збільшення фінансової участі не становить надмірного навантаження для країн ЄС. «Ми не говоримо про величезні суми. У масштабах загального бюджету це радше "побічна стаття", ніж значні зусилля", ‒ зазначив Требеш.
Він підкреслив, що ключову роль у реалізації такого кроку могли б відіграти інституції ЄС та п’ять провідних економік регіону ‒ Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія та Іспанія. Зокрема, Європейська комісія могла б активізувати Програму макрофінансової допомоги, аби збільшити обсяг підтримки України. На думку аналітика, для досягнення необхідного рівня достатньо, щоб ці країни збільшили свої річні витрати на допомогу Україні з нинішніх 0,1% ВВП до 0,2%.
Требеш звернув увагу на наявну диспропорцію у внесках: деякі менші країни вже витрачають значно більшу частку свого ВВП на підтримку України, ніж економічно потужні держави. Наприклад, Данія спрямувала майже 2,5% свого ВВП, у той час як Велика Британія ‒ лише 0,5%, а Німеччина ‒ 0,1%.
"Скандинавські та балтійські країни, такі як Данія, Естонія, Латвія та Литва, демонструють значно вищу частку допомоги у порівнянні з такими великими західноєвропейськими країнами, як Франція та Іспанія", ‒ зазначив експерт.
Окремо він зупинився на питанні військової допомоги. США залишаються провідним постачальником сучасного озброєння ‒ зокрема, систем HIMARS і ракет Patriot ‒ які важко замінити. За його словами, Європі слід активніше розвивати співпрацю як із власними виробниками, так і з українськими підприємствами оборонного сектору.
Нагадаємо, за даними The New York Times, наразі у Вашингтоні практично не ведуться активні переговори щодо ухвалення нового пакета військової допомоги Україні.