MY.UAНовини
Харчування в Україні та Європі: в чому різниця і де здоровіше
Харчування в Україні та Європі: в чому різниця і де здоровіше

Харчування в Україні та Європі: в чому різниця і де здоровіше

Ми, звісно, і раніше знали, що у кожній країні свої харчові пристрасті, але за останні роки чимало українців змогли переконатися на власному досвіді: щоденне харчування в Україні та Європі – це небо і земля. Чи можна сказати, що їжа українців в цілому більш здорова, ніж їжа європейців, чому мешканці Європи не дуже часто готують домашні страви і головне: українці дійсно багато їдять? Ці питання ми обговорили зі співвітчизниками, які вже декілька років живуть за кордоном, та з дієтологом-консультантом Альоною Юдіною.

Інша культура харчування

Перше, на що звертаєш увагу у європейських супермаркетах, - це безліч напівфабрикатів. Навіть деруни, млинці, сирники та оладки продаються не тільки у відділах кулінарії, але й у вакуумі з великим терміном придатності.

Заморожені продукти – то окрема історія. Заморожене можна зустріти геть усе: рибні палички, котлети, м’ясні та сирні кульки, овочі (окремі та мікси), бургери, нагетси, торти тощо. Звісно, в Україні все це також є. Але якщо у більшості українських господарок це, скоріше, «швидка допомога» на форс-мажор, то в Європі – часто саме щоденне харчування.

Продається багато готових салатів - як вже із заправкою, так і з соусами окремо, які місцеві споживачі купують кілограмами. Причому, на наш погляд, вони трохи дивні. Наприклад, німці люблять салат з вареної картоплі, цибулі, оцту та майонезу. А, скажімо, в Естонії картопляний салат (аналог олів’є) заправляють такою кількістю майонезу та сметани, що там все «плаває».

Відверто кажучи, європейські господині і на приготування салату вдома витрачають небагато часу, адже, наприклад, на вінегрет чи олів’є можна купити вже варені та порізані інгредієнти. 

- Очікувала, що іспанська кухня – корисна та легка, як класична середземноморська, але, на жаль, реальність виявилася іншою, – каже Оксана, яка два роки мешкає у передмісті Барселони. – Дуже багато жирних місцевих страв – хамон, паелья (причому навіть із морепродуктами, хоча мені здавалося, що це точно має бути легкою стравою). Тапас – це взагалі суцільне розчарування. До приїзду в Іспанію я думала, що це місцеві закуски, але виявляється, що це взагалі будь-які закуски до напоїв, знов-таки, найчастіше смажені в олії. Чуррос – смажене тісто, яке подають із цукром або гарячим шоколадом, – це взагалі смерть шлунку. Але місцеві це все поглинають у промислових масштабах.

Олена, яка живе у Вільнюсі три роки, каже, що до місцевої їжі вже звикла, але овочі та фрукти їй досі не смачні - ані взимку, ані сезонні літні, все якесь без запаху й смаку. Тістечка й торти Олена практично не купує – як на неї, все занадто солодке. Але в Литві, за її словами, дуже смачний житній хліб.

Навіть з морепродуктами іспанська паелья – не самий дієтичний продукт.

У Європі їдять багато цукру, жиру та оцту

На думку дієтологів, харчування українців в цілому можна вважати більш здоровим, ніж харчування європейців, хоча б завдяки тому, що ми більше звикли готувати вдома, а в Європі частіше вживають готову їжу та напівфабрикати.

Дієтолог-консультант Альона Юдіна. Фото: instagram.com/dietolog_alenayudina

До того ж ми їмо гарячу їжу, яка, за словами дієтолога-консультанта Альони Юдіної, є обов’язковою складовою здорового харчування. Їжа має бути теплою, але у багатьох країнах Європи цього немає: вони не бачать нічого поганого у бутербродах на сніданок, обід та вечерю.

- У Європі часто їдять їжу, яку можна назвати одним словом – сухом’ятка, - зазначила у розмові з Коротко про дієтологиня. – Там зовсім інша культура харчування. Наприклад, на сніданок їдять бутерброди, пластівці з молоком, сік, багато хліба або булочок, йогурт, джеми. Вечеря – так само бутерброди: хліб, ковбаса, сир.

Зі свого досвіду життя в Німеччині Альона Юдіна розповідає, що обід німців також особливо «здоровим» не назвеш. Це переважно рис та макарони, іноді - картопля. Гречка в Німеччині продається хіба що в польських та російських магазинах. Німці їдять багато м’ясних продуктів, переважно ковбас, риба з’являється на столі нечасто.

Загалом європейці їдять їжу, в якій дуже багато цукру, жиру та оцту, додає спеціаліст. Наприклад, у Німеччині цукор присутній у складі будь-якого хліба. У складі салатів - завжди оцет. І майже вся їжа подається в жирних соусах.

- Справа навіть не тільки у напівфабрикатах, а у культурі, яка не передбачає витрачення часу на приготування їжі, - каже спеціаліст. – Більшість європейців не бачать в цьому сенсу, бо цінують вільний час та не пов’язують проблеми зі здоров’ям з нездоровим харчуванням. Вони приходять в ту ж кав’ярню, де дуже багато різних булочок, круасанів, бутербродів, пирогів, тістечок, беруть до цього чай або каву і вважають це нормальним прийомом їжі. Плюс в Європі часто проводяться різноманітні заходи на вулиці, тому там дуже популярний вуличний фастфуд та сосиски-сардельки на грилі, де реально буде 50 г жиру на 100 г продукту.

Приміром, одна з улюблених страв німців, яку подають чи не на всіх вуличних ярмарках, – каррівурст. Фото: toptravelsights.com

Чи дійсно українці багато їдять?

Колись заява соціального міністра про те, що українці занадто багато їдять, викликала неабиякий резонанс. Одних вона розсмішила, інших - обурила. Проте Альона Юдіна також вважає, що українці їдять відносно багато, бо в нас повноцінні сніданки, обіди та вечері. А у європейців у кращому разі повноцінним є тільки обід. А сніданок та вечеря – це, зазвичай, пластівці або бутерброди.

З салатами європейці теж не заморочуються. Часто купують вже відварені та порізані овочі – залишається лише заправити. Фото: Фото: Pexels.com

Водночас, їжа українців більш здорова, бо вони, у порівнянні з західними сусідами, більше уваги приділяють правильному харчуванню і навіть «важкі страви» на кшталт олів’є намагаються «полегшити»: замінити ковбасу куркою, додати більше свіжих огірків та зелені, прибрати картоплю, замінити майонез легким соусом.

За статистикою, в Україні досить високе споживання яєць, і це можна пояснити як спробою зекономити, так і знов-таки намаганням більш збалансовано харчуватися. Так, ціни на яйця зараз б’ють рекорди, але це все одно дешевше, ніж м'ясо та риба. Між тим, кажуть дієтологи, яйця – це джерело білку тваринного походження, який є невід’ємною частиною нашого раціону, а нестача білку призводить до втрати м’язової маси. Якщо людина прибирає з раціону білок, вона може навіть трохи скинути вагу, але за композитним складом частка жиру збільшиться.

- До мене на консультації досі приходять люди з моделями харчування з 1980-1990-х, - підсумувала Альона Юдіна. – Проте відсоток тих, хто цікавиться здоровою їжею, хто намагається принаймні збалансувати своє харчування, постійно збільшується. Люди починають розуміти, що вони часто їдять «сміття», і з кожним роком кількість свідомих людей зростає. 

Звісно, продовжує дієтолог, відмовитися від звичного раціону дуже важко. Перше, що запитують клієнти, - це скільки часу потрібно харчуватися, щоб покращити самопочуття, скинути вагу тощо. І коли чують у відповідь, що така харчова поведінка має стати стилем життя, у багатьох це просто не вміщується в голові.

- Тому ми починаємо діяти маленькими кроками, - каже дієтолог. - Дві булочки на день замінюємо на одну булочку, лимонад – на мінералку, біле борошно – на цільнозернове, рафіновану олію в салатах - на нерафіновану оливкову або інші види рослинних олій, рафіновану олію для смаження – на масло гхі або кокосову олію. Звісно, іноді хочеться і жирного, і солоденького, але ж не кожен день. Потрібно розуміти, що бургери, картопля фрі та інший фастуд – це точно "нездорове" щоденне харчування. 80-90% раціону – здорова їжа, 10-20% - те, чого дуже хочеться, - це цілком нормальна пропорція. Головне, що люди намагаються бути у потоці однодумців з правильним харчуванням, що вони роблять свідомий вибір на користь здорової їжі, і нація стає здоровішою.

А ще європейці люблять дуже щедро заливати страви соусами. Особливо картопляні салати. Фото: zuckerjagdwurst.com

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мінкульт визнав критично важливою компанію Вакарчука «Суперсиметрія» і «Підпільний стендап»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:30:55Z
Україна на більш ніж 400 млрд збільшила витрати на оборону - до держбюджету вже внесено відповідні зміни
Известия Киев
2025-07-17T05:28:53Z
Уряд затвердив порядок відбору проб ґрунтів сільськогосподарських земель після розмінування
Agravery
2025-07-17T05:22:42Z
«Антонов» пояснив, який цивільний літак пролетів кілька днів тому над Києвом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:18:23Z
Пенсія українця зі стажем 31 рік: як розрахувати виплати
24tv
2025-07-17T05:06:48Z
Як приватизувати землю біля будинку: деталі процедури
24tv
2025-07-17T05:06:39Z
Переробка соняшнику в Україні скоротилася до рекордних показників
Хвиля
2025-07-17T05:06:38Z
Рис, гречка та макарони: де шукати найдешевші крупи цього літа
Хвиля
2025-07-17T03:27:29Z
Пошта та банки: як ПФУ розподіляє гроші на пенсії, субсидії та лікарняні у липні
Хвиля
2025-07-17T03:00:46Z
Трамп погрожує «друзям» Путіна: чи покарають Китай, Індію та інших за торгівлю з Росією
TSN
2025-07-17T05:30:45Z
Найжорстокіші санкції проти Росії: у Сенаті США повідомили, коли можуть ухвалити законопроєкти
TSN
2025-07-17T05:30:17Z
Невідомі дрони намагалися прорватися до Москви: у росіян істерика через вибухи
GlavRed
2025-07-17T05:27:26Z
50 днів від Трампа для Путіна. Це зрада чи перемога?
GlavRed
2025-07-17T05:27:19Z
Трамп заявив, що торговельна угода з ЄС "можлива", хоч він і "байдужий" до цього
Европейская правда
2025-07-17T05:19:39Z
У Рубіо відмовилися розповідати, скільки країн погодилися купувати американську зброю для ЗСУ
ZN UA
2025-07-17T05:03:22Z
Латвія закликала Трампа ввести санкції негайно
Лига
2025-07-17T05:01:32Z
Я думав, ми вже домовилися, – Трамп підрахував, скільки разів його "кинув" Путін
24tv
2025-07-17T04:30:50Z
Велика Британія та Німеччина готуються підписати оборонну угоду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T04:27:05Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Загроза для мозку: популярний підсолоджувач виявився небезпечним
TSN
2025-07-17T05:03:12Z
Сонячний удар: симптоми, перша допомога та чи врятує капелюх
24tv
2025-07-17T04:18:14Z
В Україні майже 1 000 медзакладів надають розширений пакет медпослуг ветеранам
УкраинФорм
2025-07-17T00:27:15Z
Чому для зумерів 35 років – це вже "поважний" вік: результати опитування
TSN
2025-07-16T19:52:42Z
Чи можна займатись сексом під час місячних
24tv
2025-07-16T19:18:27Z
Курячий бульйон проти застуди: наскільки ефективна ця страва
24tv
2025-07-16T18:22:26Z
В Україні викрили постачання ліків до Росії
360ua.news
2025-07-16T17:46:49Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Боєць ГУР самотужки стримав російський штурм на Куп’янському напрямку
УкраинФорм
2025-07-17T05:30:45Z
Карта бойових дій в Україні станом на 17 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:24:05Z
Масована атака на Дніпропетровщину: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:06:42Z
Пізні культури на півдні і сході України страждають від спеки, на заході — від злив
AgroPortal
2025-07-17T05:00:58Z
На Херсонщині за добу через ворожі удари дістали поранення троє людей
УкраинФорм
2025-07-17T05:00:14Z
Новий графік поїздів на Дніпропетровщині: яких змін чекати місцевим
Политека
2025-07-17T05:00:00Z
Ліквідація російського генерала Гудкова: підозра впала на... главу генштабу Герасимова
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T04:54:12Z
Такої спеки вже не буде: коли до України завітає похолодання з дощами
Фокус
2025-07-17T04:51:36Z
Понад 600 ударів: загарбники за добу обстріляли 14 населених пунктах Запоріжжя
УкраинФорм
2025-07-17T04:39:06Z
Росіяни збільшують випуск антиукраїнських пропагандистських видань. Моніторинг роботи Держкомтелерадіо за перше півріччя 2025 року
Детектор М
2025-07-17T05:30:42Z
Дрони, перша допомога та боротьба з фейками: що тепер вивчають підлітки на уроках "Захист України"
Хвиля
2025-07-17T05:30:12Z
Житло майже безоплатно: які програми діють в Австралії для тих, хто потребує
24tv
2025-07-17T05:30:09Z
Безкоштовне житло для ВПО у Черкаській області: хто надасть дах над головою
Политека
2025-07-17T05:30:05Z
Мобілізація в Україні: як виключений з обліку може перевірити розшук від ТЦК
24tv
2025-07-17T05:27:30Z
"Підпільний стендап", телеканали та видавництва: які ще компанії отримали бронь від мобілізації
Фокус
2025-07-17T05:21:52Z
Правила перетину кордону з Румунією: які речі перевозити заборонено
Знай
2025-07-17T05:06:56Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів в Одесі: хто гарантовано отримає допомогу
Политека
2025-07-17T04:30:13Z
ТЦК викликає попри діючу відстрочку: коли можна анулювати повістку і як це зробити правильно
Знай
2025-07-17T04:06:09Z
Ви точно його пам’ятаєте: яке взуття було наймоднішим у 90-х
Telegraf
2025-07-17T04:03:58Z
Відомий український артист зізнався у почуттях до Злати Огнєвіч
GlavRed
2025-07-17T03:27:26Z
Буде тобі, враже, так, як відьма скаже: Укрпошта презентувала нову тематичну серію поштових марок
Взгляд
2025-07-17T03:00:29Z
Суд, штраф, заборона: Емма Вотсон виявилася злісною порушницею закону
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
60-річна Елізабет Херлі розкрила свій головний секрет ідеальних фото
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
Надя Дорофєєва показала доньку від Positiff: емоційний коментар співачки
GlavRed
2025-07-16T22:27:23Z
У Києві відбувся ексклюзивний показ «Операції Курськ»
УкраинФорм
2025-07-16T21:42:54Z
З високим рейтингом: 5 нових маловідомих серіалів, які ви могли пропустити
24tv
2025-07-16T21:36:39Z
Ексучасниця дуету "Алібі" показала дорослого сина
GlavRed
2025-07-16T20:27:25Z
Росія масовано атакувала Дніпро дронами: спалахнули пожежі, є жертва й постраждалі
24tv
2025-07-17T05:31:17Z
У Санкт-Петербурзі літали невідомі безпілотники: в аеропорту затримували рейси
24tv
2025-07-17T05:30:19Z
Заплатили до $9000 в криптовалюті незнайомцю з Telegram: на кордоні затримали групу «туристів»
InternetUA
2025-07-17T05:28:23Z
Атака дронів по Дніпру: одна людина загинула, ще п'ятеро постраждали
УкраинФорм
2025-07-17T05:24:26Z
У Білій Церкві водій на легковику збив дитину на пішохідному переході
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:18:41Z
Росіяни атакували з дрона чоловіка у Дніпровському районі Херсона
УкраинФорм
2025-07-17T04:27:50Z
Посадовицю "Київтелесервісу" підозрюють у переплаті 50 млн грн за мережеве обладнання
InternetUA
2025-07-17T04:27:06Z
Поблизу курортного Коблева на Миколаївщині військові виявили та знешкодили декілька якірних мін
УкраинФорм
2025-07-17T04:09:32Z
На Прикарпатті трьох осіб звинувачують в організації втечі ухилянтів до Румунії та Молдови
УкраинФорм
2025-07-17T03:57:22Z
Коли найкраще користуватися туалетом у літаку: стюардеса відкрила таємницю
24tv
2025-07-17T05:27:03Z
Швидка насолода: готуємо теплий азійський салат за 15 хвилин – рецепт Ектора
24tv
2025-07-17T04:54:23Z
Найкращі пряні парфуми для чоловіків на будь-який смак: добірка з 10 від Esquire
24tv
2025-07-17T04:00:35Z
Пролежить аж до весни: як правильно зберігати часник, щоб він не гнив
GlavRed
2025-07-17T03:27:01Z
Такі деруни вийдуть ще смачнішими: як їх приготувати із вершково-грибною начинкою
Telegraf
2025-07-17T03:18:31Z
Що насправді приховують публікації у соцмережах: ознаки низької самооцінки
Знай
2025-07-17T02:51:48Z
Проблеми стануть вашими друзями, якщо не викинете цю річ. Що може накликати біду
Telegraf
2025-07-17T00:33:10Z
Що не варто зберігати у пластикових контейнерах: 4 домашні предмети
24tv
2025-07-16T23:12:43Z
День ангела 17 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-16T23:12:17Z
Парма цікавиться півзахисником, який не потрібен Арсеналу
Football.ua
2025-07-17T05:22:13Z
"Не даю жодних шансів": ексчемпіон світу зробив категоричний прогноз на битву Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-17T05:06:18Z
Вердер домовився з нападником Ювентуса
Football.ua
2025-07-17T05:00:28Z
Ільвес — Шахтар. Напередодні
Football.ua
2025-07-17T04:45:46Z
Троянда за останні гроші і шкільна любов: історія кохання Олександра Усик та дружини Катерини
24tv
2025-07-17T04:18:58Z
До 5 тисяч доларів за бій: які зарплати можуть отримувати боксерські рефері
24tv
2025-07-17T03:54:35Z
Народилась у Росії та шкільна любов боксера: що відомо про неймовірну дружину Олександра Усика
24tv
2025-07-17T02:15:04Z
Мілан вибув із перегонів за Ніколасом Джексоном
Football.ua
2025-07-16T21:43:25Z
Лукман повідомив Аталанту про готовність перейти в Інтер
Football.ua
2025-07-16T21:21:36Z
Влетів в евакуатор і майже рік пробув у комі: як найстрашніша загибель пілота змінила Формулу-1
24tv
2025-07-17T04:15:19Z
Фірма з евакуації авто зловживала становищем, вимагаючи до 15 тисяч доларів за повернення машин
Топ Жир
2025-07-17T01:18:50Z
Subaru встановлює додаткову плату у 7000 доларів за нову гібридну версію Crosstrek
Топ Жир
2025-07-17T00:48:49Z
Штурмують ринок в Україні: експерти назвали ТОП-5 найнадійніших китайських авто
GlavRed
2025-07-17T00:27:34Z
“Екологічний” завод GM вироблятиме не лише електромобілі, а й великі бензинові авто
Топ Жир
2025-07-17T00:03:56Z
Найпопулярніша модель Mitsubishi перейде на гібридну версію до 2026 року
Топ Жир
2025-07-16T23:18:22Z
Унікальний Mazda RX-7 з фільму “Токійський дрифт” від Veilside був проданий за мільйон
Топ Жир
2025-07-16T23:03:24Z
Volvo почне виробляти позашляховики у США, щоб уникнути митних зборів Трампа
Топ Жир
2025-07-16T22:03:53Z
Порше ніколи не були дешевими, але тепер їх ціни значно зросли
Топ Жир
2025-07-16T20:33:39Z
ШІ проти людей. Дослідження показало, чиї робочі місця вже перебувають під загрозою
InternetUA
2025-07-17T05:22:58Z
Найбільший фрагмент Марса на Землі продано на аукціоні за $5,3 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T05:16:57Z
Магнітна буря 17 липня: яка її потужність
TSN
2025-07-17T05:03:13Z
Як очистити розʼєм зарядки смартфона без ризику
InternetUA
2025-07-17T05:01:02Z
Українські розробники інтегрували систему машинного зору у вітчизняні бойові дрони
InternetUA
2025-07-17T04:01:44Z
lifecell пояснив українцям, як врятувати eSIM та номер за 3 кроки
Хвиля
2025-07-17T03:51:34Z
Чоловік втратив 150 тисяч гривень, намагаючись купити смартфон онлайн
InternetUA
2025-07-17T03:16:11Z
ChatGPT перетвориться на онлайн-магазин: що відомо про співпрацю з Shopify
InternetUA
2025-07-17T02:03:38Z
Торік викиди вуглецю технологічного гіганта Amazon зросли вперше за три роки - Bloomberg
InternetUA
2025-07-17T01:01:17Z