MY.UAНовини
Харчування в Україні та Європі: в чому різниця і де здоровіше
Харчування в Україні та Європі: в чому різниця і де здоровіше

Харчування в Україні та Європі: в чому різниця і де здоровіше

Новина російською
image

Ми, звісно, і раніше знали, що у кожній країні свої харчові пристрасті, але за останні роки чимало українців змогли переконатися на власному досвіді: щоденне харчування в Україні та Європі – це небо і земля. Чи можна сказати, що їжа українців в цілому більш здорова, ніж їжа європейців, чому мешканці Європи не дуже часто готують домашні страви і головне: українці дійсно багато їдять? Ці питання ми обговорили зі співвітчизниками, які вже декілька років живуть за кордоном, та з дієтологом-консультантом Альоною Юдіною.

Інша культура харчування

Перше, на що звертаєш увагу у європейських супермаркетах, - це безліч напівфабрикатів. Навіть деруни, млинці, сирники та оладки продаються не тільки у відділах кулінарії, але й у вакуумі з великим терміном придатності.

Заморожені продукти – то окрема історія. Заморожене можна зустріти геть усе: рибні палички, котлети, м’ясні та сирні кульки, овочі (окремі та мікси), бургери, нагетси, торти тощо. Звісно, в Україні все це також є. Але якщо у більшості українських господарок це, скоріше, «швидка допомога» на форс-мажор, то в Європі – часто саме щоденне харчування.

Продається багато готових салатів - як вже із заправкою, так і з соусами окремо, які місцеві споживачі купують кілограмами. Причому, на наш погляд, вони трохи дивні. Наприклад, німці люблять салат з вареної картоплі, цибулі, оцту та майонезу. А, скажімо, в Естонії картопляний салат (аналог олів’є) заправляють такою кількістю майонезу та сметани, що там все «плаває».

Відверто кажучи, європейські господині і на приготування салату вдома витрачають небагато часу, адже, наприклад, на вінегрет чи олів’є можна купити вже варені та порізані інгредієнти. 

- Очікувала, що іспанська кухня – корисна та легка, як класична середземноморська, але, на жаль, реальність виявилася іншою, – каже Оксана, яка два роки мешкає у передмісті Барселони. – Дуже багато жирних місцевих страв – хамон, паелья (причому навіть із морепродуктами, хоча мені здавалося, що це точно має бути легкою стравою). Тапас – це взагалі суцільне розчарування. До приїзду в Іспанію я думала, що це місцеві закуски, але виявляється, що це взагалі будь-які закуски до напоїв, знов-таки, найчастіше смажені в олії. Чуррос – смажене тісто, яке подають із цукром або гарячим шоколадом, – це взагалі смерть шлунку. Але місцеві це все поглинають у промислових масштабах.

Олена, яка живе у Вільнюсі три роки, каже, що до місцевої їжі вже звикла, але овочі та фрукти їй досі не смачні - ані взимку, ані сезонні літні, все якесь без запаху й смаку. Тістечка й торти Олена практично не купує – як на неї, все занадто солодке. Але в Литві, за її словами, дуже смачний житній хліб.

Навіть з морепродуктами іспанська паелья – не самий дієтичний продукт.

У Європі їдять багато цукру, жиру та оцту

На думку дієтологів, харчування українців в цілому можна вважати більш здоровим, ніж харчування європейців, хоча б завдяки тому, що ми більше звикли готувати вдома, а в Європі частіше вживають готову їжу та напівфабрикати.

Дієтолог-консультант Альона Юдіна. Фото: instagram.com/dietolog_alenayudina

До того ж ми їмо гарячу їжу, яка, за словами дієтолога-консультанта Альони Юдіної, є обов’язковою складовою здорового харчування. Їжа має бути теплою, але у багатьох країнах Європи цього немає: вони не бачать нічого поганого у бутербродах на сніданок, обід та вечерю.

- У Європі часто їдять їжу, яку можна назвати одним словом – сухом’ятка, - зазначила у розмові з Коротко про дієтологиня. – Там зовсім інша культура харчування. Наприклад, на сніданок їдять бутерброди, пластівці з молоком, сік, багато хліба або булочок, йогурт, джеми. Вечеря – так само бутерброди: хліб, ковбаса, сир.

Зі свого досвіду життя в Німеччині Альона Юдіна розповідає, що обід німців також особливо «здоровим» не назвеш. Це переважно рис та макарони, іноді - картопля. Гречка в Німеччині продається хіба що в польських та російських магазинах. Німці їдять багато м’ясних продуктів, переважно ковбас, риба з’являється на столі нечасто.

Загалом європейці їдять їжу, в якій дуже багато цукру, жиру та оцту, додає спеціаліст. Наприклад, у Німеччині цукор присутній у складі будь-якого хліба. У складі салатів - завжди оцет. І майже вся їжа подається в жирних соусах.

- Справа навіть не тільки у напівфабрикатах, а у культурі, яка не передбачає витрачення часу на приготування їжі, - каже спеціаліст. – Більшість європейців не бачать в цьому сенсу, бо цінують вільний час та не пов’язують проблеми зі здоров’ям з нездоровим харчуванням. Вони приходять в ту ж кав’ярню, де дуже багато різних булочок, круасанів, бутербродів, пирогів, тістечок, беруть до цього чай або каву і вважають це нормальним прийомом їжі. Плюс в Європі часто проводяться різноманітні заходи на вулиці, тому там дуже популярний вуличний фастфуд та сосиски-сардельки на грилі, де реально буде 50 г жиру на 100 г продукту.

Приміром, одна з улюблених страв німців, яку подають чи не на всіх вуличних ярмарках, – каррівурст. Фото: toptravelsights.com

Чи дійсно українці багато їдять?

Колись заява соціального міністра про те, що українці занадто багато їдять, викликала неабиякий резонанс. Одних вона розсмішила, інших - обурила. Проте Альона Юдіна також вважає, що українці їдять відносно багато, бо в нас повноцінні сніданки, обіди та вечері. А у європейців у кращому разі повноцінним є тільки обід. А сніданок та вечеря – це, зазвичай, пластівці або бутерброди.

З салатами європейці теж не заморочуються. Часто купують вже відварені та порізані овочі – залишається лише заправити. Фото: Фото: Pexels.com

Водночас, їжа українців більш здорова, бо вони, у порівнянні з західними сусідами, більше уваги приділяють правильному харчуванню і навіть «важкі страви» на кшталт олів’є намагаються «полегшити»: замінити ковбасу куркою, додати більше свіжих огірків та зелені, прибрати картоплю, замінити майонез легким соусом.

За статистикою, в Україні досить високе споживання яєць, і це можна пояснити як спробою зекономити, так і знов-таки намаганням більш збалансовано харчуватися. Так, ціни на яйця зараз б’ють рекорди, але це все одно дешевше, ніж м'ясо та риба. Між тим, кажуть дієтологи, яйця – це джерело білку тваринного походження, який є невід’ємною частиною нашого раціону, а нестача білку призводить до втрати м’язової маси. Якщо людина прибирає з раціону білок, вона може навіть трохи скинути вагу, але за композитним складом частка жиру збільшиться.

- До мене на консультації досі приходять люди з моделями харчування з 1980-1990-х, - підсумувала Альона Юдіна. – Проте відсоток тих, хто цікавиться здоровою їжею, хто намагається принаймні збалансувати своє харчування, постійно збільшується. Люди починають розуміти, що вони часто їдять «сміття», і з кожним роком кількість свідомих людей зростає. 

Звісно, продовжує дієтолог, відмовитися від звичного раціону дуже важко. Перше, що запитують клієнти, - це скільки часу потрібно харчуватися, щоб покращити самопочуття, скинути вагу тощо. І коли чують у відповідь, що така харчова поведінка має стати стилем життя, у багатьох це просто не вміщується в голові.

- Тому ми починаємо діяти маленькими кроками, - каже дієтолог. - Дві булочки на день замінюємо на одну булочку, лимонад – на мінералку, біле борошно – на цільнозернове, рафіновану олію в салатах - на нерафіновану оливкову або інші види рослинних олій, рафіновану олію для смаження – на масло гхі або кокосову олію. Звісно, іноді хочеться і жирного, і солоденького, але ж не кожен день. Потрібно розуміти, що бургери, картопля фрі та інший фастуд – це точно "нездорове" щоденне харчування. 80-90% раціону – здорова їжа, 10-20% - те, чого дуже хочеться, - це цілком нормальна пропорція. Головне, що люди намагаються бути у потоці однодумців з правильним харчуванням, що вони роблять свідомий вибір на користь здорової їжі, і нація стає здоровішою.

А ще європейці люблять дуже щедро заливати страви соусами. Особливо картопляні салати. Фото: zuckerjagdwurst.com

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна закликала Євросоюз удвічі знизити граничну ціну на російську нафту
ГЛАВКОМ NET
Трамп та Венс провели зустріч з братом Папи Римського у Білому домі
ГЛАВКОМ NET
Журнал Newsweek назвав найвпливовішого лідера світу
ГЛАВКОМ NET
Трамп оголосив про створення американського протиракетного «Золотого купола»
ГЛАВКОМ NET
Зеленський зідзвонився зі Стармером: говорили про санкції проти РФ
ГЛАВКОМ NET
Папа Римський готовий прийняти у Ватикані переговори між Україною та РФ – Мелоні
ГЛАВКОМ NET
«Продовжуємо працювати над посиленням тиску на РФ». Сибіга зустрівся з Калас
ГЛАВКОМ NET
У ЄС пояснили, чому Медведчук вдруге опинився під санкціями
Европейская правда
Сенатори США подали резолюцію про повернення українських дітей до укладення мирної угоди
ГЛАВКОМ NET
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
Прощання з Максимом Неліпою: оголошено місце і час
ГЛАВКОМ NET
Донька Мозгової заручилася з коханою
ГЛАВКОМ NET
Іво Бобул виказав образу на покійного Назарія Яремчука
ГЛАВКОМ NET
76-річна Кеті Бейтс приголомшила схудненням на 45 кіло і розсекретила, як їй це вдалося
ТСН
З Кеті Перрі злетів бюстгальтер просто під час концерту
ТСН
«Було заборонено співати». Соліст Ziferblat розповів про проблеми зі здоров'ям
ГЛАВКОМ NET
Відомому гурту заборонили проводити благодійні концерти одразу в двох містах України і здивували чому
TSN
Які продукти не треба мити перед приготуванням: про це майже ніхто не знає
ТСН
Чому тріскається морква і що робити, щоб коренеплоди виросли рівними та гладкими
TSN
Кукурудза: які елементи живлення потрібні культурі на старті росту
AgroPortal
Найефективніший засіб від колорадських жуків на думку агрономів: потрібно лише розчинити у воді доступний продукт
TSN
Чим видалити борщівник з ділянки: як самостійно боротися з бур’яном і перемогти
TSN
Як посадити огірки в пластикових пляшках: переваги методу і покрокова інструкція
ТСН
Bukovel доєднався до міжнародної програми Climate Friendly Travel
TSN
Весняне закушування з редискою, яке готується за 15 хвилин: стане "родзинкою" на столі
ТСН
Які слова ніколи не бувають вставними: що потрібно знати, щоб уникати пунктуаційних помилок
TSN
Мікропластик у їжі: вчені виявили загрозливі наслідки для мозку
ГЛАВКОМ NET
Один хитрий трюк, який допомагає знизити калорійність картоплі та рису: тепер улюблені страви можна їсти навіть на дієті
ТСН
Як і коли правильно обрізати іриси: секрети пишного цвітіння
TSN
Найкращий спосіб приготування сосисок: один невеликий нюанс робить їх дуже смачними
TSN
Лаврове листя творить дива: сім способів застосування, про які ви точно не знали
TSN
Улюблений напій виявився рятівником чоловічої потенції: про це мало хто знає
TSN
Забудьте про майонез та олію: ця заправка зробить найпростіший салат в рази смачнішим
ТСН
В Україні зросла кількість хворих на алергію: чи пов'язано це з війною
ТСН
Сезон черешні: кому не можна їсти літні ягоди і чому
ТСН
Сформовано першу в ЗСУ штурмову мотоциклетну роту
ГЛАВКОМ NET
Переселенців теж покличуть: в Україні оновили правила мобілізації
FaceNews
У чотирьох областях України зʼявиться соціальне таксі: як це працюватиме
ГЛАВКОМ NET
На Рівненщині місцеві знищили дерев’яний храм 18 століття
ГЛАВКОМ NET
Винищувачі НАТО кілька разів супроводжували літаки РФ минулого тижня
Европейская правда
Суд відібрав доньку у найстаршої матері України
ГЛАВКОМ NET
Нова зброя для України: KNDS Belgium та «Укроборонпром» домовились про спільне виробництво
ТСН
Ектора Хіменеса-Браво, який мобілізувався до ЗСУ, сьогодні помітили в Харкові: нові фото та відео
FaceNews
Скандал з фіктивними "бойовими" виплатами у 155-й бригаді: ОК "Захід" проводить розслідування
TSN
У Мексиці невідомі застелили двох помічників мера Мехіко
ГЛАВКОМ NET
У Стамбулі стався землетрус магнітудою 4,0
ГЛАВКОМ NET
Жінка згоріла живцем у непрацюючому кіоску: деталі вбивства біля вокзалу в Києві
ГЛАВКОМ NET
У Тульській області прогриміли вибухи: регіон під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
На Закарпатті засуджено подружжя, яке закувало сина в ланцюг і підпалило
ГЛАВКОМ NET
До суду скеровано справу хакера, який торгував талонами «е-черги» сервісних центрів МВС
ГЛАВКОМ NET
У Японії арештовано мафіозі, бо їх офіс розташований близько до бібліотеки
ГЛАВКОМ NET
Чоловіка, який захищав село від окупантів, засудили: в чому його звинуватили
ТСН
У фінській школі стався напад з ножем, підозрюваний – учень
Европейская правда
У Харкові прогриміли вибухи: місто під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
Спалах гепатиту А у Києві: стала відома причина спалаху хвороби
VGorode
Лінія фронту станом на 20 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
Гороскоп на 21 травня: Терезам - гармонія у стосунках, Скорпіонам - усамітнення
FaceNews
У екопарку в Харкові собака взяла під опіку тигренят, від яких відмовилась мама
ГЛАВКОМ NET
Чому Кримський міст досі не знищений: речник ВМС пояснив
TSN
Іноземка намагалася вивезти з України старовинну картину
ГЛАВКОМ NET
«Київтеплоенерго» ліквідувало 15-метровий «фонтан» на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
"Фонтан" на Осокорках: в "Київтеплоенерго" прокоментували прорив труби
ТСН
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
Настрої українського бізнесу покращились: дефіцит кадрів — головна проблема
AgroPortal
Чехія за час війни збільшила постачання агропродукції до України на 60%
AgroPortal
Україна пропонує США угоду про вільну торгівлю
AgroPortal
«Є дуже серйозна небезпека, і не лише для Енергодара». Експрацівник ЗАЕС пояснив, чому росіяни не в змозі запустити станцію
ГЛАВКОМ NET
Черешня за тисячу. Столичний супермаркет шокує цінами на фрукти
ГЛАВКОМ NET
У Бразилії вперше виявили пташиний грип на фермі: ЄС і Китай призупинили імпорт
AgroPortal
Американська кукурудза витіснила українську з міжнародного ринку
AgroPortal
Сибіга закликав знизити стелю ціни на російську нафту до $30
Европейская правда
Corteva Agriscience увійшла в 50 найкращих роботодавців України
Agravery
Науковці наблизилися до «теорії всього»: гравітація може бути зовсім іншою
TSN
Переворот у космології: ця галактика може довести існування невідомої темної матерії
TSN
Новий вид бактерій: знайдений на орбіті мікроорганізм шокував вчених
ТСН
Магнітна буря 20 травня: яка її активність
TSN
Темні смуги на Марсі: дослідження поставило крапку в суперечці про воду на Червоній планеті
ТСН
Цікаві факти про іриси: квіти, що пройшли крізь віки
ТСН
У Лохнеського чудовиська з’явилось "дитинча": мисливець показав фото істоти
TSN
"Дія" стане як ChatGPT?: в Україні з’явиться ШІ-асистент для держпослуг
ТСН
Звичайний давач смартфона може шпигувати за вами: дослідники виявили нову загрозу
ТСН
Став відомий склад збірної України з пляжного футболу на перший етап Євроліги
ГЛАВКОМ NET
У тренера збірної Росії з футболу виявилося дві дружини
ГЛАВКОМ NET
Пішов з життя 31-річний гравець збірної Ізраїлю з футболу
ГЛАВКОМ NET
Визначилися всі суперники України на чемпіонаті світу з хокею 2026 року
ГЛАВКОМ NET
Чемпіонат світу з футболу : визначилися всі учасники турніру, на якому гратиме Україна
ГЛАВКОМ NET
Жіноча збірна України з футболу у червні зіграє товариську гру з Польщею
ГЛАВКОМ NET
Екстенісиста академії Надаля відсторонено від змагань за вживання кокаїну
ГЛАВКОМ NET
Британець перетнув Австралію за 35 днів і заявив про новий світовий рекорд
ТСН
Скандал на Кубку України з бодібілдингу: один з учасників виступав під російський реп
ГЛАВКОМ NET