MY.UAНовини
Меморандум про копалини підписано. За ким останнє слово в «мінеральній угоді»?
Меморандум про копалини підписано. За ким останнє слово в «мінеральній угоді»?

Меморандум про копалини підписано. За ким останнє слово в «мінеральній угоді»?

17 квітня стало відомо, що Україна та Сполучені Штати Америки підписали меморандум про намір укласти угоду щодо рідкісноземельних металів.

Міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила: «Важливо, що ми підтверджуємо нашими домовленостями прагнення Американського народу інвестувати разом з Українським народом у вільну, суверенну та безпечну Україну».

Звучить обнадійливо, хоча з текстом самої угоди широкий український загал не ознайомлений. 

2017 року Ашраф Гані, тодішній президент Афганістану підписав із тодішнім президентом США Дональдом Трампом угоду щодо видобутку рідкісноземельних металів. Ашраф Гані сподівався, що цей документ стане гарантією економічної стабільності і допоможе Афганістану ефективніше боротися з «Талібаном».

Однак сталося не так, як гадалося. 15 серпня 2021 року Кабул захопили таліби. Американські війська хутко залишили авіабазу Баграм. Тонни військової техніки опинились в руках талібів, які взялися переслідувати й страчувати всіх, хто співпрацював із Заходом.

Згодом Дональд Трамп почав погрожувати припинити фінансову допомогу Афганістанові, якщо таліби не повернуть США дороговартісне озброєння. Однак далі погроз не пішло...

Тепер американський президент пропонує аналогічну угоду Україні – про видобуток рідкісноземельних металів. Ті ж обіцянки, ті ж запевнення про «взаємовигідне партнерство». Повіримо? Приклад Афганістану вже довів, що «рідкісноземельні угоди» не захищають від війни, не зупиняють агресора і не гарантують безпеки.

Ба більше. В історії можна знайти чимало прикладів, які показують, як поводяться у критичній ситуації недавні союзники-партнери. Досить згадати В'єтнам, Афганістан, Сирію...

І тут варто зробити уточнення. Партнер – це насамперед рівноправний спільник у творенні чогось вкрай потрібного одне одному. Приміром, два боксери на рингу, що виступають в однаковій ваговій категорії, є партнерами. Але про яке партнерство боксерів можна вести мову, коли один – важковаговик, а інший – «муха». Партнерами вони можуть бути лише за шахівницею або ж спільно вирішуючи якусь приватну справу.

У торгівлі партнерами можуть бути підприємства різної «вагової» категорії – літакобудівники і творці новітніх комп’ютерних технологій. Без надійного програмного забезпечення жоден сучасний літак не злетить.

Бізнесмени різних країн ведуть торговельні перемовини і залагоджують свої партнерські справи без втручання державних чиновників.

Стратегічними партнерами є гієна, антилопа, лев. Вони підтримують рівновагу в природі. 1859 року в Австралію з Англії привезли 16 кролів. Відтоді війна з ними не припиняється ні на мить – маленькі вухаті створіння безперестанно знищують трав’яний покров. Запитання: чи є маленький кролик стратегічним партнером для кенгуру, качконоса чи вівці (10 кролів з’їдають стільки ж трави, скільки одна вівця)?

Але ми не про це. Ми про «рідкісноземельний меморандум» і наступну угоду про надра. Добре, що США згодилися пов'язати її з Будапештським меморандумом. Але треба підстрахуватися. Економічна пастка в угоді може бути захована. Тож без отримання жорстких гарантій безпеки, зафіксованих у документі, підписувати його немає сенсу.

Угода має бути багатостороння. Не лише США повинні володіти ексклюзивним правом на розробку українських надр і отримання зиску від експлуатації корисних копалин. Ця «мінеральна угода» не повинна перетворитись на брутальний гешефт. У документі чітко має бути зафіксоване суверенне право українців контролю за власними природними ресурсами.

Для того, щоб ЄС не втратив інтересу до України в угоді має бути зазначено, що серед інвесторів, крім американців, обов’язковою умовою є присутність європейців з їхніми технологіями. Логічно стане вимога створення наглядової ради з представників України, США і ЄС.

Судячи з перемовин у Парижі за участю України, США, Франції, Британії і Німеччини, пріоритети Дональда Трампа змістились. Не на користь України. Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що Сполучені Штати можуть припинити спроби досягти мирної угоди між Росією й Україною.

Інакше кажучи, Америка «вмиває руки». Шантаж європейців? Можливо. Але так чи інакше постає закономірне питання: чи можна мати справу з США? Відповідь не оптимістична: будь-яке довгострокове планування з нинішньою адміністрацією Білого дому позбавлене сенсу.

Існуючий формат переговорів з США про «мінеральні ресурси» потребує інтернаціоналізації. Не можна залишити Україну без економічної складової. Надто великий ризик для її суверенітету криється в затвердженні механізму щодо розподілу прибутків. У документах має бути зафіксовано, що відповідальність за успішну реалізацію домовленостей передусім лежить на нинішній адміністрації Дональда Трампа.

Ab ovo. Україна володіє значними запасами рідкоземельних металів, зокрема титану, берилію, цирконію та літію. Вони критично важливі для електроніки, оборонної промисловості та енергетики.

Однак їхній видобуток вимагає значних інвестицій та використання сучасних технологій. Саме тому Україна потребує залучення надійних інвесторів з технологіями, необхідними для успішної конкуренції на глобальному ринку.

Наступного тижня, ймовірно, відбудеться підписання угоди про рідкісноземельні метали. Чи все врахувала українська сторона?

Адже скандальних історій, пов’язаних з підготовкою цього багатостраждального документа було предостатньо.

Перш ніж залучати інвестора до розробки українських родовищ, очевидно, треба провести ревізію корисних копалин та повернути багатющі надра у власність України. Річ у тім, що упродовж трьох десятиліть дозволи на експлуатацію комерційно привабливих родовищ були практично безоплатно роздані «поважаним» людям.

Питання про їх повернення законному власникові – українському народові – неодноразово порушувались, однак упереваж звершувались традиційними відписками, які губились у владних кабінетах. Тож перш ніж остаточно зважитись на укладання вкрай важливої угоди, треба пригадати повчальні історичні прецеденти.

Підрахувати та розділити нематеріальні активи у матеріальній формі неможливо. Потрібна фахова оцінка запасів природних ресурсів України за міжнародними стандартами JORC (Australasian Joint Ore Reserves Committee – Австралазійський об’єднаний комітет із рудних запасів).

І перш ніж майбутні трильйони гривень опиняться в державній скарбниці, треба вкласти мільярди в розробку і виробництво. І тут партнерство із Заходом неминуче. Разом з тим слід захистити власні інтереси й інтереси нащадків. І це головне. А надто в умовах війни.

Україна має найбільші в Європі поклади титану та володіє п’ятою частиною світових запасів титанових руд. Це вкрай важлива сировина для виробництва аерокосмічної продукції, медичних препаратів, фарб. Через вступ у зону вільної торгівлі з ЄС Україна дістає унікальну можливість постачати титанову продукцію для високотехнологічних виробництв світу.

У найближчі п’ять років на розвиток титанової галузі в Україні знадобиться, за оцінками економістів, близько двох з половиною мільярдів доларів. А це не що інше, як своєрідний локомотив економіки України. 

Інформація до роздумів 1

Дражливій титановій темі була присвячена моя стаття «Про титанових «бульфроґів» і державний Think Tank», оприлюднений ще 14 березня 2015 року на шпальтах «Української правди». Зацитую кілька фрагментів з написаного: «Виробництво титану високого рівня переробки – це надзвичайно привабливий сектор ринку з надвисокою доданою вартістю. Але. Всі українські керманичі належали/належать до класичної транснаціональної групи, відомої широкому загалові як номенклатура. Впереваж пересічний номенклатурник діє як жаба, що сидить на березі річки і полює на комах. Жаба не виявляє жодної ініціативи, сидить нерухомо і хапає лише ту комаху, котра потрапляє в її поле зору, в зону досяжності її хапального руху. Це можна перевірити шляхом простенького експерименту: наближаючи до жаб’ячого рота соломинку, її жаба неодмінно схопить, і не відпустить навіть якщо жабу піднімете в повітря – повна аналогія з номенклатурниками, які також вкрай неохоче залишають те, що хапнули…».

Поміркуймо. Лише 2024 року Державна служба геології та надр України надала 478 спеціальних дозволів на користування надрами – 378 спецдозволів на користування надрами були надані без проведення аукціонів (у т.ч. за правилом т.з. малого надрокористування), а 100 – за результатами електронних аукціонів. А скільки всього таких дозволів було видано за три десятиліття? Майбутні партнери, потенційні інвестори знають про це?

У жовтні 2024 року Кабмін ухвалив рішення щодо приватизації одного з найбільших виробників титанової сировини у світі Об’єднаної гірничо-хімічної компанії (ОГХК). У результаті Фонд державного майна України 100% пакета акцій продав на приватизаційному аукціоні за 3,93 млрд гривень азербайджанському підприємцю Насібу Гасанову, єдиному учасникові аукціону.

Оборудка більш ніж підозріла. На думку експерта з міжнародних енергетичних та безпекових відносин, президента Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайла Гончара, після приватизації Об’єднаної гірничо-хімічної компанії «сформується новий ланцюжок постачання української титанової сировини для ворога, тобто для провідного холдингу російського ВПК «Ростех», який виробляє усю ту смертоносну машинерію, яка летить на українські міста, промислову інфраструктуру і позиції Сил оборони України». Нагадаймо: у російських ракетах лопатки двигуна зроблені з титанової руди, добутої в Україні. Як можна своєму ворогові давати таку зброю?

Основними виробниками титанового концентрату на планеті є Австралія, США, Норвегія та Україна. «Золоті» українські титанові піски потрібні всьому світові. Тож Україна могла б перетворитись на державу, спроможну впливати на глобальні світові процеси. Зокрема на зміцнення воєнного потенціалу Заходу.

З іншого боку, володіння таким рідкісним природним ресурсом посилило б політичну та економічну підтримку України західними державами. Таке враження, що українські спецслужбісти повірили запевненням прем’єр-міністра Шмигаля як безальтернативним: «Приватизація державних підприємств – це важливий елемент розвитку нашої економіки та збільшення інвестицій. Це також прозорість та зменшення корупційних ризиків, що є системною політикою». 

Інформація до роздумів 2

Розвідані упродовж 2017-2018 років родовища літієвих руд (їх запаси засекречені СБУ) без конкурсів й аукціонів були передані приватним структурам.Так, дозвіл на видобування літію в Полохівському родовищі Держгеонадра у 2017 році отримали компанії ТОВ «Укрлітійвидобування», а на початку 2018-го дозвіл на видобування літію в Шевченкіському родовищі отримала фірма «Петро-Консалтінг».

У Житомирській області та на окупованому Приазов’ї геологами розвідані родовища берилію. Ліцензію на розробку житомирського родовища отримала компанія BGV – власника АТБ Геннадія Буткевича. 

У липні 2021 року бенефіціарним власником ТОВ «Укрлітійвидобування», що володіє спецдозволом на розробку найбагатшого в Україні літієвого родовища в Кіровоградській області, став Сергій Табалов. 

За даними ексголови ДП Українська геологічна компанія, колишнього головного геолога «Укрлітійвидобування» Богдана Слободяна, Полохівське родовище – найбільше родовище літію в Європі. За його словами, воно найкраще вивчене та підготовлене до експлуатації.

Однак Печерський районний суд Києва на вимогу Офісу генпрокурора нещодавно арештував 51 земельну ділянку цього єдиного в Україні ліцензійованого літієвого родовища, яке досліджувало згадуване «Укрлітійвидобування» за міжнародним стандартом JORC.

Можна припустити, що правоохоронці так хвацько взялися пантрувати за українськими надрами через обговорення угоди про мінерали між Україною та США…

За ким буде останнє слово в цих перемовинах?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Иво Бобул рассказал подробности встречи с Элтоном Джоном в Крыму: "Все были в шоке"
TSN
2025-07-26T06:09:20Z
Антонина Хижняк готова стать "Холостячкой": актриса рассказала о близком человеке
Знай
2025-07-26T05:51:40Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Wellboy признался, на кого из звездных певиц положил глаз
Апостроф
2025-07-16T14:36:06Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Магазинное больше не удивит: как сделать идеальное мороженое из трех ингредиентов дома
Telegraf
2025-07-26T07:03:54Z
Мода на крепкий сон: как мир оказался во власти нового тренда и как на этом делают бизнес
Фокус
2025-07-26T07:00:48Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Гости на пороге? Брускеты с авокадо и креветками станут настоящим спасением
Telegraf
2025-07-26T06:12:48Z
Отдых для души среди природы: в центре Украины есть уникальный водоем с кристально чистой водой
Telegraf
2025-07-26T06:12:16Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
С начала года в Украине фиксируют около 15 кибератак ежедневно — Госспецсвязи
Апостроф
2025-07-26T07:33:35Z
ISW: Кремль блокирует встречу лидеров Украины и РФ
Корреспондент
2025-07-26T07:24:56Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Завтрак выходного дня: как легко приготовить идеальный боул
Gazeta UA
2025-07-26T06:15:42Z
5 признаков, что вам не хватает белка: что советуют врачи и нутрициологи
TSN
2025-07-26T04:36:29Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
От этих продуктов жирнеет кожа и появляются прыщи
Comments UA
2025-07-25T21:57:29Z
Что произойдет, если выпить просроченное лекарство
Gazeta UA
2025-07-25T21:42:49Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Условия мобилизации хотят изменить: что будет по контракту 18-24
Знай
2025-07-26T07:12:30Z
Как выглядел в молодости главнокомандующий ВСУ Сырский
Telegraf
2025-07-26T07:06:20Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В Україні прогнозують здешевлення картоплі
AgroNews
2025-07-26T07:07:31Z
Ограничение движения в Полтавской области: местные предупредили об изменениях
Политека
2025-07-26T07:00:58Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Ставрополе РФ гремели взрывы: какой важный объект находился под атакой
TSN
2025-07-26T07:27:25Z
Таиланд отразил вторжение Камбоджи: десятки погибших
Корреспондент
2025-07-26T07:27:01Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
ПСЖ готовит новый шаг для покупки украинского защитника
Корреспондент
2025-07-26T07:18:20Z
Лапорта рассказал, ждать ли болельщикам новых игроков в Барселоне
Корреспондент
2025-07-26T07:00:41Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Усик вспомнил, что чувствовали его дети в первые дни вторжения
Корреспондент
2025-07-26T06:09:07Z
Появилась реакция Месси на решение о его дисквалификации в MLS
Корреспондент
2025-07-26T05:21:58Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Украинцы на грани хлебного кризиса: цена за буханку заставит глотать слезы
Знай
2025-07-26T07:30:22Z
Цены на огурцы в Украине снова растут
Gazeta UA
2025-07-26T07:27:27Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Создатели RPG-сенсации Clair Obscur: Expedition 33 побывали в Square Enix и провели встречу с разработчиками Final Fantasy
GameMag
2025-07-26T07:04:17Z
Искусственный интеллект или искусственное безумие: как ChatGPT довел мужчину до психбольницы... трижды
Знай
2025-07-26T06:51:56Z
СМИ: Microsoft готовится выстрелить новыми анонсами эксклюзивов Xbox Series X|S для PlayStation 5 и Nintendo Switch 2
GameMag
2025-07-26T06:01:51Z
Стало відомо, як захистити українські поля від навали сарани
AgroNews
2025-07-26T06:01:43Z
Продюсер Devil May Cry Хироюки Кобаяси готовится представить свой новый проект — игроков ждет ролевой экшен от ветерана Capcom
GameMag
2025-07-26T05:08:34Z
Магнитная буря 26 июля: чего ожидать от солнечной активности
TSN
2025-07-26T04:09:55Z
Разработчики Marvel Cosmic Invasion показали геймплей за Бета Рэй Билла и Серебряного сёрфера
GameMag
2025-07-26T04:07:48Z
На разгадку имеется 15 сек. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:27:50Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z