Програму «єОселя» планують масштабувати
Програму «єОселя» планують масштабувати
Компанія «Укрфінжитло», що надає пільгові іпотечні кредити в межах програми «єОселя», планує докапіталізацію за рахунок співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. Це дозволить значно розширити обсяги виданих кредитів. Як повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади та очільниця партії «Слуга народу» Олена Шуляк, незважаючи на війну, програма «єОселя» продовжує збільшувати кількість виданих кредитів, пише РБК-Україна.
Станом на 9 квітня 2025 року «Укрфінжитло» видала майже 16,4 тисячі кредитів на суму близько 27 млрд гривень. Найбільше позик отримали мешканці Київської області та міста Києва — відповідно близько 4,5 тисячі та 3,5 тисячі кредитів. «єОселя» вже покриває понад 90% іпотечного ринку України, що є значним досягненням за два роки роботи. Водночас програма ще не здатна повністю вирішити житлові проблеми всіх потребуючих, оскільки умови для багатьох залишаються надто складними.
«Але тут потрібно зрозуміти, що за рахунок однієї державної програми неможливо покрити всі ті потреби, які виникли в Україні за всі роки незалежності. Так, у нас наразі колосальний дефіцит житлового фонду – якісного, сучасного, комфортного. Це потрібно враховувати», — пояснила Шуляк.
Вона також зазначила, що перед компанією стоїть виклик у сотні мільярдів доларів на майбутнє, тому темпи роботи будуть збільшуватися.
«Навіть попри війну, «єОселя» зробила ринок більшим, оскільки вже у минулому році «Укрфінжитло» видала іпотечних кредитів на загальну суму у 15 млрд гривень. Але наразі у неї звичайна ринкова проблематика – вона залучає кошти на відкритому ринку, а не з бюджету. Тобто, це все позики, які мають повернути», — пояснила вона.
За даними «Укрфінжитло», серед виданих 16,4 тисячі кредитів майже немає проблемних позичальників, що відкриває можливості для подальшої співпраці з міжнародними фінансовими інституціями.
«Зараз компанія працює з МВФ, йде робота над адаптацією стратегії компанії, після чого її зможуть докапіталізовувати. Це дасть можливість в рази масштабувати обсяги виданих кредитів. Водночас, компанія планує збільшувати долю житла від забудовника. Так, раніше це було 10%, а зараз вже 54% виданих кредитів», — повідомила Шуляк.
Вона додала, що програму «єОселя» вже можна поєднувати з державною програмою компенсацій за зруйноване або пошкоджене житло «єВідновлення». Сертифікат «єВідновлення» можна використовувати як перший внесок за «єОселею».
Шуляк також нагадала про необхідність розширення програми. Останні зміни, внесені восени 2024 року, підвищили доступність умов для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), зокрема збільшили допустимий вік житла для купівлі з 3 до 10 років на вторинному ринку за умови експертного звіту про відповідність житла державним будівельним нормам.
«Позитивний момент в тому, що їм дозволили купувати житло на вторинному ринку по всій території України... Але цього для ефективності програми замало», — вважає вона.
Наступними кроками у розширенні «єОселі» для ВПО мають стати зниження відсоткової ставки з 7% до 3% та зменшення першого внеску з 20% до 15%.