MY.UAНовини
"Шахеди" з отрутою: як РФ використовує заборонені речовини в атаках проти України
"Шахеди" з отрутою: як РФ використовує заборонені речовини в атаках проти України

"Шахеди" з отрутою: як РФ використовує заборонені речовини в атаках проти України

Росія може використовувати хімічну отруту в «Шахедах», щоб вбити або покалічити тих, хто їх виявить.

Наскільки це реально, що кажуть військові фахівці та як Москва використовує хімічну зброю проти українських військових, порушуючи всі міжнародні угоди.

Про це та інше — далі в ексклюзиві TСН.

РФ може запускати отруйні «Шахеди».

Російські окупанти можуть вдаватися до жахливої тактики, наносячи хімічні отруйні речовини на свої дрони-камікадзе, типу Shahed 136/"Герань-2».

Мета — завдати додаткової шкоди тим, хто наважиться підбирати уламки збитих БпЛА.

Про це повідомляє міжнародна розвідувальна спільнота Inform.

Napalm, посилаючись на декілька військових джерел.

Хоча масовість цього явища поки не підтверджена, Inform.

Napalm закликає до максимальної обережності та категорично не торкатися уламків без попереднього аналізу на хімічну небезпеку.

Ця інформація викликає особливе занепокоєння, враховуючи багату історію Росії у використанні бойових отруйних речовин, зокрема резонансні випадки отруєнь, організовані російськими спецслужбами за кордоном.

Станом на 17 квітня 2025 року офіційні українські джерела поки що не надавали розгорнутих коментарів щодо цієї конкретної інформації від Inform.

Проте, з огляду на попередні випадки використання Росією небезпечних хімічних речовин проти українських військових, до цієї інформації варто ставитися з підвищеною увагою.

Варто додати, що керівник Центру протидії дезінформації РНБО України Андрій Коваленко наприкінці березня 2025 також розповідав, що росіяни почали активно застосовувати скиди з отруйними речовинами.

Відомо про декілька випадків за останній час, зокрема, на Куп’янському напрямку.

Фактично Росія використовує заборонені хімічні речовини, порушуючи всі можливі правила ведення війни.

Що кажуть військові експерти.

Оглядач порталу «Мілітарний» Вадим Кушніков, коментуючи на Громадському радіо ймовірність застосування отруйних речовин на дронах, пояснив фізичні обмеження такого способу.

За його словами, нанесення отрути на зовнішню поверхню БпЛА призведе до швидкої втрати її ефективної концентрації через високу швидкість польоту.

Експерт припустив, що такі речовини, скоріш за все, можуть застосовуватися у поєднанні з іншими бойовими засобами.

Він навів приклади заборонених Женевською конвенцією боєприпасів, які Росія використовує від 2022 року, зокрема ручні гранати К-51 та спеціальні боєприпаси до підствольних гранатометів РГР, що містять бойову отруйну речовину CS (іритант).

Вадим Кушніков зазначив, що CS у малих дозах має подразнювальний ефект, але при високих концентраціях може бути смертельною.

Зазвичай ворог застосовує її на лінії фронту проти українських опорних пунктів для виведення з ладу оборонців.

Ця речовина, за його словами, заборонена Женевською конвенцією ще від 1938 року.

Вадим Кушніков додав, що ще минулого тижня повідомлялося про те, що зафіксували «Шахеди», які несли додаткові уражаючі елементи, які скидали за шляхом свого слідування.

Він наголосив, що це є першочерговою загрозою для цивільного населення та прямим актом терору.

За словами Кушнікова, механіка дії отруйних речовин спрямована на тероризування цивільних, і їхнє скидання може відбуватися як під час польоту дрона, так і після його ураження засобами ППО, з метою збільшення супутніх втрат серед мирного населення.

Військовий експерт Сергій Грабський в ефірі «Новини.

LIVE» також зазначив, що наносити отруйну речовину на поверхню безпілотника недоцільно, але існує інший спосіб хімічного ураження.

Він зазначає, що цілком реально, що росіяни можуть закріплювати на своїх «Шахедах» капсули з отруйною речовиною.

Водночас він зазначив, що наразі відомо лише про кілька поодиноких випадків використання отруйних капсул в російських дронах, тому про масштабну загрозу поки що не йдеться.

Центр верифікував цю інформацію у спецслужбах.

Відомо, що в одному з БпЛАлена капсула з концентрованою бойовою отруйною речовиною «CS» (іритант).

Це високотоксична речовина подразнювальної дії.

Ворожі БПЛА можуть розкидати капсули з отруйною речовиною.

Натомість інформація, поширена деякими медіа, що самі корпуси російських дронів обробляються руйнівними речовинами, не підтверджується, додають там.

Згідно з інформацією посольства в США за 2024 рік, Вашингтон має підтвердження використання Росією хімічної зброї проти українських військових.

Зокрема, йдеться про хлорпікрин, який також застосовувався як засіб боротьби з масовими заворушеннями, що є порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї.

Хлоропікрин є задушливою речовиною, яка під час вдихання викликає сильне подразнення шкіри, очей та дихальних шляхів, а також шлунково-кишкового тракту.

У випадках значного впливу це може становити смертельну небезпеку через потенційне накопичення рідини в легенях.

За даними посольства США, застосування таких хімікатів російською стороною не є поодиноким випадком і, ймовірно, має на меті витіснення українських сил з укріплених позицій та їх відведення на лінію вогню.

У заяві також наголошується, що Росія зберігає незаявлену програму виробництва хімічної зброї та щонайменше двічі за останні роки використовувала хімічну зброю, таку як нервово-паралітична речовина «Новачок», під час спроб вбивства.

З метою приховання своїх порушень та відвернення уваги, Кремль систематично поширює необґрунтовані звинувачення на адресу Сполучених Штатів та України щодо нібито використання ними хімічної та біологічної зброї в Україні.

Ця тактика дезінформації використовується Росією для неправдивого звинувачення інших у тих самих діях, які вона сама вчиняє або планує вчинити.

Від початку повномасштабного вторгнення Москва постійно поширювала неправдиві заяви про українську хімічну зброю, зокрема, твердження про виявлення «хімічно небезпечних речовин», звинувачення України у використанні БПЛА для хімічних атак та заяви про підтримку Сполученими Штатами такого використання.

Усі ці твердження є неправдивими.

Насправді, Росія має активну програму виробництва хімічної зброї та порушує свої міжнародні зобов’язання.

Британське видання The Telegraph також провело своє розслідування, що «російські війська здійснюють систематичну кампанію незаконних хімічних атак проти українських військових».

У матеріалі зазначається, що кілька українських солдат, дислоковані на позиціях по всій лінії фронту детально розповіли, як їхні позиції майже щодня зазнавали атак невеликих безпілотників, в основному скидаючи сльозогінний газ, а також інші хімічні речовини.

Зокрема, у матеріалі згадується газ, відомий як CS, і який зазвичай використовується ворожим спецназом.

Хімічний слід Кремля: від Грузії до України — історія заборонених атак.

Застосування Росією хлорпікрину в Україні стало першим зафіксованим випадком використання цієї отруйної речовини на полі бою від часів Першої світової війни.

Проте, слід зазначити, що Кремль і раніше вдавався до використання хлорпікрину.

Зокрема, 1989 року Радянський Союз застосував його для придушення демонстрацій у Грузії.

Російський уряд систематично вдавався до брехливих заяв, щоб захистити свого союзника — сирійський режим — від відповідальності за неодноразове застосування хімічної зброї режимом Башара Асада у період від 2013 до 2019 року.

Крім того, Кремль заперечував свою причетність до отруєння Сергія Скрипаля та його доньки Юлії у Великій Британії 2018 року нервово-паралітичною речовиною «Новачок», а також до смерті британської громадянки в Еймсбері, що стала наслідком цієї ж атаки.

Аналогічно Кремль намагався уникнути відповідальності за отруєння «Новачком» російського опозиційного політика Олексія Навального 2020 року.

У всіх цих випадках кремлівські пропагандисти використовували ту саму тактику, яку ми спостерігаємо сьогодні щодо України — звинувачення інших у злочинах, скоєних Росією, та інсценування так званих «провокацій».

Кремль послідовно використовував своє членство в міжнародних організаціях, таких як Рада безпеки ООН та Організація із заборони хімічної зброї, як майданчик для поширення своєї дезінформації.

Попри зусилля Росії з маніпулювання громадською думкою та впливу на посадовців різних країн, 29 листопада 2023 року Москва вперше в історії втратила своє місце у Організація із заборони хімічної зброї, яке перейшло до України, Литви та Польщі.

Цей факт продемонстрував рішучість держав-учасниць ОЗХЗ притягнути Росію до відповідальності за її дії через агресивну війну проти України та триваючі порушення Конвенції про хімічну зброю.

Поширюючи дезінформацію через засоби масової інформації та міжнародні платформи, Росія прагне створити плутанину та спотворити факти, щоб посіяти достатньо сумнівів і підірвати єдність та ефективність міжнародної реакції на використання нею власної хімічної зброї.

Якщо ви виявили небезпечний предмет — негайно відійдіть на відстань не менше 100 метрів та повідомте про це за номерами 101 (ДСНС) або 102 (поліція).

У жодному разі не пересувайте його і не намагайтеся знешкодити.

Попередьте людей поблизу небезпеки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
100 мільярдів євро на кону: ЄС готує масштабний фонд, але є нюанси
GlavRed
2025-07-08T22:03:51Z
Німці стали пити рекордно мало пива
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T22:03:08Z
Ціни на ключові продукти злетіли до небес - яка причина аномального подорожчання
GlavRed
2025-07-08T19:27:48Z
В Україні оновили порядок нарахування виплат: що зміниться для нинішніх та майбутніх пенсіонерів
Хвиля
2025-07-08T19:27:13Z
Мінімалка зросте в три етапи: скільки отримуватимуть українці у найближчі три роки
Знай
2025-07-08T19:06:48Z
В Україну заходить великий гравець оборонки: Excalibur Army відкриває офіс і запуск виробництва
24tv
2025-07-08T19:06:44Z
Кінець російській нафті: в Угорщині пропонують відновити трубопровід "Одеса-Броди"
TSN
2025-07-08T19:03:07Z
Яким чином відновити втрачені документи на землю: деталі процедури
24tv
2025-07-08T19:00:35Z
У мережі поскаржились на роботу "Укрзалізниці": у чому річ і що відповіли у компанії
Telegraf
2025-07-08T19:00:06Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Які продукти провокують появу неприємного запаху тіла: сім найгірших
Gazeta UA
2025-07-08T21:42:33Z
Радіологи стали набагато точніше передбачати рак грудей: що стоїть за їхнім успіхом
Фокус
2025-07-08T19:42:48Z
Поширена інфекція призведе до 12 мільйонів випадків раку шлунка у молодих людей
24tv
2025-07-08T19:06:20Z
Ми щодня стаємо трохи дурнішими, використовуючи ChatGPT: вчені пояснили, як це відбувається
24tv
2025-07-08T19:06:19Z
7 прихованих небезпек у вашому домі, які не можна ігнорувати
24tv
2025-07-08T19:00:20Z
Чому на газоні з’являються коричневі плями: як їх позбутися
24tv
2025-07-08T16:48:46Z
Найкращі дієти для чоловіків різного віку
24tv
2025-07-08T16:18:14Z
Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт лідерів Талібану за утиски жінок в Афганістані
ZN UA
2025-07-08T22:15:51Z
Законопроєкт про посилення санкцій США проти Росії внесуть на розгляд Конгресу 9 липня
ZN UA
2025-07-08T22:15:12Z
Трамп був здивований заявою Пентагону про призупинення передачі зброї Україні – АР
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T22:12:59Z
Росіяни запустили збір координат ТЦК: у ЦПД повідомили, що спецслужбам вже відомо, хто передавав дані
ZN UA
2025-07-08T22:06:08Z
У Херсоні судитимуть двох зрадників, які допомагали окупантам створювати воєнізовану охорону на захопленій залізничній станції
Украина Криминальная
2025-07-08T21:57:28Z
Сибіга дав пораду, як сприймати новини зі США
Европейская правда
2025-07-08T21:42:11Z
Позиція США на підтримку України залишається незмінною - Держдеп
УкраинФорм
2025-07-08T21:36:20Z
CNN: у Трампа обговорять у вівторок питання про постачання зброї Україні
Европейская правда
2025-07-08T21:27:40Z
Жорсткі санкції проти РФ і не тільки: сенатор Ліндсі Грем пояснив погрозу Трампа
TSN
2025-07-08T21:21:59Z
Потрапив у полон, рятуючи пораненого побратима: додому повернувся Василь Штогун з Тернопільщини
УкраинФорм
2025-07-08T22:09:22Z
Оголосили підозри двом військовим із Житомирщини, які перейшли на бік росіян
УкраинФорм
2025-07-08T21:57:54Z
Компенсація втрат: ворог перекинув свіжі сили на південь України
Хвиля
2025-07-08T21:30:14Z
Лінія фронту станом на 8 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:27:03Z
Росіяни влаштували новий нічний обстріл: у Києві чули вибухи
Telegraf
2025-07-08T20:24:00Z
"Люди божеволіли": росіяни про подробиці операції "Труба" в Суджі
TSN
2025-07-08T20:18:59Z
На фронті - 148 зіткнень, ЗСУ знешкодили майже 180 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-08T20:18:39Z
"Силам оборони доводиться відходити": ситуація на Запоріжжі загострилась, деталі
GlavRed
2025-07-08T20:15:01Z
Графік відключення газу у Вінницькій області: де тимчасово не надаватимуть послуги
Политека
2025-07-08T20:00:59Z
Спільне виробництво зброї, яке зміцнює Україну: яка країна ЄС вже долучилася
GlavRed
2025-07-08T21:27:37Z
Що не можна робити 9 липня, аби не опинитися у біді
Telegraf
2025-07-08T21:24:58Z
Держслужба з етнополітики виявила ознаки афілійованості УПЦ з Російською православною церквою
УкраинФорм
2025-07-08T21:21:04Z
"Простий процес": в Міноборони пояснили, як та коли повернутись з СЗЧ за спрощеною процедурою
Фокус
2025-07-08T21:12:59Z
По всі Україні оголошено ракетну небезпеку: що відомо
TSN
2025-07-08T20:18:26Z
Повний місяць у липні 2025: як побачити "Оленячий місяць" в Україні
24tv
2025-07-08T20:06:34Z
Ольга Стефанішина прокоментувала «крінж-відео» Мінʼюсту
Детектор М
2025-07-08T19:57:46Z
Залишила паспорт і телефон: в Італії зникла 18-річна українка Марія Бугайова
24tv
2025-07-08T19:51:31Z
Освітня сфера на порозі змін: масштабні реформи, скорочення шкіл і злиття вишів
ZN UA
2025-07-08T19:49:28Z
Виграла бій у тата: Slavia вперше розкрила ім'я новонародженого сина
GlavRed
2025-07-08T21:48:38Z
Де зараз акторка Анастасія Шульга, яка знімалась у кліпі "Океану Ельзи"
24tv
2025-07-08T20:33:52Z
"Шок і втрата": мама чотирьох Інна Мірошиченко розповіла про викидень
GlavRed
2025-07-08T20:27:50Z
Під неї плакали мільйони: якою була найпопулярніша пісня світу в 1998 році
24tv
2025-07-08T19:21:43Z
Дружина Остапчука розбила його телефон під час сварки і майстерно вийшла з ситуації: "Не всі вдома"
TSN
2025-07-08T18:48:21Z
На одному подиху: 3 короткі турецькі серіали, які можна подивитися за вечір
24tv
2025-07-08T18:39:36Z
У Стокгольмі відбудеться четвертий Український культурний фестиваль
УкраинФорм
2025-07-08T18:21:37Z
Скарлетт Йоганссон стала найкасовішою акторкою в історії кіно
360ua.news
2025-07-08T18:06:44Z
Як російський триколор: Бейонсе здивувала неоднозначним сценічним вбранням
Telegraf
2025-07-08T18:06:43Z
Забута зірка 90-х: салат з сардиною, який завжди буде у пригоді
24tv
2025-07-08T21:27:25Z
Зупинити жовтіння листя троянд дуже просто: ось основні рекомендації
24tv
2025-07-08T20:27:52Z
Золотисті пляжі і комфортна вода: маловідомий острів у Європі пропонує сховатися від спеки
24tv
2025-07-08T20:06:18Z
Швидко, ситно і оригінально: рецепт хумусу з буряка – намазка на всі випадки життя
24tv
2025-07-08T19:42:58Z
Як перетворити балкон на розкішний сад: 5 правил від квіткових дизайнерів
Telegraf
2025-07-08T19:30:56Z
Гороскоп на 9 липня: Близнюки - відкрийте очі, Терези - будьте чесними
FaceNews
2025-07-08T19:21:38Z
Шпаки атакують: що робити, щоб зберегти урожай вишні
24tv
2025-07-08T19:12:05Z
Домашні улюбленці допомагають старшим людям залишатися здоровими: вчені назвали основні види
Фокус
2025-07-08T19:00:57Z
Копійчаний засіб, який точно спрацює: як позбутися бронзівки на рослинах
24tv
2025-07-08T18:51:37Z
У Норвегії тимчасово закрили аеропорт через дрон туриста
iPress
2025-07-08T21:51:48Z
Жінка продавала дитячу коляску і втратила понад 47 тис. грн
InternetUA
2025-07-08T21:33:09Z
Дрони атакували Курщину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T21:24:55Z
В іспанській Валенсії спалахнула пожежа в житловому будинку, 14 постраждалих
Европейская правда
2025-07-08T20:27:40Z
На границе с Румынией нашли мертвого мужчину в горах
Новости Украины
2025-07-08T20:18:21Z
Відомі німецькі автобани потріскались від спеки – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:12:41Z
Дві жінки стали жертвами телефонних шахраїв, втративши чималенькі гроші
InternetUA
2025-07-08T19:31:29Z
На Харківщині жінка заявила, що її побили під час мобілізації сина
УкраинФорм
2025-07-08T19:21:38Z
Шахрайство на виплатах загиблого військового: поліцейські затримали родича працівниці ТЦК
TSN
2025-07-08T18:33:13Z
Таємниці, приховані в деталях: незвичайні рулети, які розкривають свої секрети лише при уважному розгляді
Топ Жир
2025-07-08T22:03:37Z
Завод Nissan, який переживає складні часи, може почати виробництво невідомих електромобілів
Топ Жир
2025-07-08T20:48:58Z
Новий торговий знак Dodge підтверджує назву Outlaw для потужної версії Charger з ДВЗ
Топ Жир
2025-07-08T20:03:04Z
Bentley показала концепт свого першого електромобіля
1News
2025-07-08T19:45:10Z
Pagani представила новий спідстер Codalunga у стилі 1960-х років
Топ Жир
2025-07-08T19:33:21Z
Продажі Mercedes значно знизилися через подвійне підвищення митних тарифів Трампа
Топ Жир
2025-07-08T18:48:18Z
Bentley презентує свій перший електромобіль — розкішний седан з підвищеною посадкою та тримісним салоном
Топ Жир
2025-07-08T17:48:34Z
У червні українці купили рекордну кількість нових електромобілів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T17:24:13Z
Volkswagen представив новий позашляховик Jetta, який не буде доступний для покупки
Топ Жир
2025-07-08T17:18:01Z
Тепер Gemini може читати WhatsApp без вашого дозволу
InternetUA
2025-07-08T22:01:35Z
OpenAI посилила кіберзахист після підозр у шпигунстві з боку китайської компанії DeepSeek
iPress
2025-07-08T21:51:37Z
Війна проти комарів: китайці створили побутову "ППО"
TSN
2025-07-08T21:21:30Z
Google Pixel 10 і Pixel 10 Pro отримають нові кольори та версію на 1 ТБ
InternetUA
2025-07-08T20:57:22Z
ШІ навчився брехати, погрожувати та шантажувати — все заради власної вигоди
InternetUA
2025-07-08T20:01:19Z
"Підтримую всією душею": ШІ Ілона Маска звернувся до українців після баталії з росіянами
Telegraf
2025-07-08T19:48:02Z
В Індії жінка поскаржилась на чоловіка через втрату підписників в Instagram
360ua.news
2025-07-08T19:15:07Z
Триває прийом заявок на отримання гранту для створення коротких документальних фільмів та контенту для соцмереж
Детектор М
2025-07-08T18:57:41Z
Чат-бот Ілона Маска Grok зарядився «потужністю» і неочікувано зайняв проукраїнську позицію
AIN
2025-07-08T18:06:24Z
Циганков готовий цього літа залишити Жирону — Джейкобс
Football.ua
2025-07-08T21:24:49Z
Челсі вийшов у фінал Клубного чемпіонату світу завдяки шаленим голам новачка: відеоогляд матчу
24tv
2025-07-08T21:09:54Z
Лідс зробив третю пропозицію щодо одного з головних символів Ньюкасла
Football.ua
2025-07-08T20:52:55Z
Жуан Педро забив дебютний гол за Челсі у ворота рідного клубу
Football.ua
2025-07-08T20:24:37Z
Усик відверто зізнався, чи був насправді нокдаун у першому бою з Дюбуа
24tv
2025-07-08T20:18:48Z
Брага підписала гравця збірної Швеції
Football.ua
2025-07-08T19:55:14Z
К'єлліні став співвласником Лос-Анджелеса
Football.ua
2025-07-08T19:34:14Z
Присвоєння «Героя України» закатованому юному футболісту. Петиція набрала потрібні голоси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T19:18:21Z
Український голкіпер "Реала" Лунін потрапив у мовний скандал, сказавши російською у США
ZN UA
2025-07-08T19:15:01Z