MY.UAНовини
Стукайте, і вам відкриють, або Чому треба ходити на події, де обговорюють інші війни
Стукайте, і вам відкриють, або Чому треба ходити на події, де обговорюють інші війни

Стукайте, і вам відкриють, або Чому треба ходити на події, де обговорюють інші війни

У неділю я повернулася з мого першого Міжнародного фестивалю журналістики в Перуджі (Італія), який вважається одним із головних журналістських заходів року — місцем, що об’єднує всіх, хто працює з медіа, як безпосередньо, так і дотично. Я, особисто, — одна з тих, хто змінив напрям: працювала комунікаційницею в Слідство.Інфо, коли почалася повномасштабна війна (а це було дуже близько до написання новин у форматі соцмереж), згодом стала журналісткою з агропродовольчої політики в EURACTIV у Брюсселі, а зараз вже два з половиною роки досліджую медіа в Оксфорді — зокрема, як формується знання про сучасну війну. 

На фестиваль я поїхала із очікуваннями -- і одним із них було побачити українців на панелях іноземців, зокрема про війни, і навпаки. На жаль, того не сталося -- з різних причин, зокрема того, що на таких івентах ніколи немає часу, і кожен має свою адженду і список тих впливових, із ким треба переговорити.  

Але зі своєї вежі, помітила кілька речей. 

Українські панелі все ще були відокремлені від інших — тих, що стосувалися нинішніх або недавніх війн у світі, як-от Палестина чи Сирія. Вони були розміщені не за тематикою, а за геополітичним принципом. 

Одним із найбільш показових прикладів була участь головної редакторки Kyiv Independent Ольги Руденко в панелі, присвяченій цензурі та самоцензурі, разом з Омером Бенжакобом (розслідувальним журналістом Haaretz, що працює на перетині нацбезпеки, геополітики й технологій) та Міланом Черни — розслідувальником з Shomrim, єдиної незалежної некомерційної розслідувальної медіаорганізації в Ізраїлі. Модераторкою події була Вівіан Шиллер, директорка Aspen Digital. Але — і особливо коли йдеться про питання цензури та самоцензури — контексти країни-агресора і країни, яка зазнає вторгнення, очевидно не вкладаються в одну й ту саму рамку. Тут, звісно, є й інше питання -- чому в Україні багато журналістів Ізраїль досі не оцінюють з критичної точки зору саме як агресора, і чому під новинами про розбомблений госпіталь і вбитих дітей у Палестині купа сердець і лайків від українців — але то тема для окремої розмови.  

Повертаючись до цензури, її природа в Україні та Ізраїлі досить різна - і це було досить помітно навіть у промовах спікерів. В Україні журналісти — навіть якщо й відчувають тиск з боку державних структур, які часто апелюють до “підриву національної безпеки” — усе ж мають більше простору для відкритої критики уряду, ніж в Ізраїлі. Ольга підмітила, що в Україні є 3 види взаємодії: правила формальні, правила неформальні, і речі по типу прослуховування з боку СБУ опозиційних журналістів, погрози, дзвінки. Тим не менш, незалежні медіа —  та і їх аудиторія —  все ще зберігають високий рівень критики щодо влади, якщо вона робить щось не так.  

Хоча і українські, і ізраїльські спікери згадували, що стикаються з критикою за те, що їхня робота нібито загрожує державним інтересам, суть цієї критики звучала дуже по-різному. В Ізраїлі журналістів звинувачують у публікаціях про витік даних, наприклад, через Strava, яка показує позиції солдатів — хоча контраргумент звучить так: мовляв, вони й так усе зливають у TikTok. В Україні ж журналістів звинувачують у “зраді”, коли вони викривають зловживання владою — як у кейсі “яєць по 17 гривень” і завищених цін при закупівлях для армії. 

Однак одна з найважливіших реплік пролунала з аудиторії — і, що показово, була визнана, але так і не проговорена: чому ізраїльські журналісти зосереджуються на самому факті викриття, а не на змісті відео, де їхні солдати грабують, знущаються і скоюють воєнні злочини? На жаль, питання було поставлено емоційно і викликало захисну реакцію: “Якщо ви звинувачуєте мене у співучасті — то так, я співучасник, бо плачу податки в Ізраїлі.” Українські розслідувачі, з якими я спілкувалася у своєму дослідженні, казали, що працювали б над справами, де українські військові могли б бути винні у зловживаннях чи злочинах, — якби мали достатньо доказів. Бо такі злочини —  це така сама загроза державності та рідним і друзям у війську, якщо вони є системними і непокараними.  

Крім того, ми діємо в умовах, де український уряд публічно підтримує Ізраїль і мовчить, коли той починає бойові дії проти Лівану і продовжує бомбардувати лікарні в Газа, де перебуває винятково цивільне населення. Тим часом українські військові досі боронять країну в її законних кордонах — що ставить ці два випадки в абсолютно різні правові рамки. І тому створення панелей здавалося радше відтворенням існуючих стереотипів і політичних поділів, аніж осмисленням подій за суттю.

Природа самоцензури також доволі специфічне питання —  і тут стало питання модерації. Модераторка ставила питання лише про реакцію аудиторії, не торкаючись інших причин. Натомість, українські медіа, до прикладу, не опублікують певну статтю не тому, що це буде неприємно їх читачам (візьмімо, наприклад, статті про мобілізацію чи незаконний виїзд закордон), а ті, які можуть потенційно загрожувати безпеці героїв. Знову ж, багато чула це від різних журналістів/ок і різних видань у межах свого дослідження.

Хоч я й припускаю, що звинувачення на адресу ізраїльських журналістів — щодо розкриття локацій військових — можуть свідчити про схожі виклики самоцензури, я не маю достатньої експертизи, щоб це стверджувати. Але навіть цей приклад натякає, що — як і в Україні — втрати аудиторії чи прибутків не є основними причинами, чому журналісти починають мовчати. А тому пора питати, а, власне, про що ж вони мовчать, і чому. 

Мені здалося дуже промовистим те, як багато із досвіду сирійських журналістів — після втечі Асада та відкриття численних масових поховань, катівень, порушень прав людини — перегукується з українським контекстом. 

Наприклад, на їх панелі вони багато говорили про документування як функцію медіа. Так само, як і в Сирії, українські медійники роблять багато фото- й відеоматеріалів, які іноді передаються не медіа, а ініціативам, що збирають докази для міжнародних судів. У Сирії таким проєктом є Syrian Archive від Mnemonic — з 2014 року, за словами його засновника Хаді аль-Хатіба, там зібрали понад 6 мільйонів одиниць доказів. Цікаво, що та ж Mnemonic має окремий архівний проєкт з України — Ukrainian Archive — який при цьому не обговорювали разом із сирійським. Відверто, я взнала про це тільки погугливши сирійський проєкт. 

Так само, українську воєнну фотографію цього року в Перуджі не показували взагалі — хоча вона могла б вступити у глибоку розмову з фотографією з Палестини. 

Наприклад, на панелі з палестинською фотографкою Самар Абу Еллоуф говорили журналістка-розслідувачка Года Осман та професорка NYU Лорен Волш, яка керує Gallatin Photojournalism Intensive. Розмова була дійсно глибокою і включала складні питання — зокрема, як Самар розташовує камеру щодо тих, хто вижив (survivor англійською, однак українською ми скажемо потерпілі) у війні (навіть саме слово “вижилі”, а не “жертви”, підкреслювалося), фокусуючись на їхніх обличчях, а не на ампутаціях та травмах (нічого не нагадує?). 

Лорен також підняла тему того, як зображають темношкірі та небілі тіла — бо дослідження свідчать, що їх часто показують з меншою гідністю, ніж білі. Мені б дуже хотілося почути тут і сирійців, і українських фотографів, які працювали, наприклад, у Бучі. Етичні правила воєнної фотографії змушують журналіста щоразу приймати складне рішення — наприклад, знімати чи не знімати похорон, навіть якщо батьки дозволили зйомку. Ця розмова є ключовою для формування нових підходів до зображення війни у світі.

Повертаючись до аудиторій — я не бачила палестинців чи сирійців на подіях, які пропонували українці, і навпаки.Наявні наративи розміщують ці контексти по-різному — залежно від культури, кольору шкіри, навіть географічної близькості. Це все — соціальні конструкції, але з дуже реальними наслідками. У літературі про висвітлення війни вже багато написано про Афганістан та Ірак, а за останні три роки Україна накопичила значний досвід, особливо в адвокації та активізмі, яким інші країни могли б скористатися. Це було не дивно, але сумно — бачити поділ не лише серед спікерів, а й серед аудиторії.   

А що якби українці розповідали про свій досвід адвокації в Європарламенті, а афганці — як діяти під режимом Талібану, і це могло б допомогти Україні в контексті тимчасово окупованих територій? А що якби вони обмінювалися не лише історіями, а й аудиторіями? 

Якщо ми хочемо достукатися до країн глобального півдня —  треба почати ходити на їхні події на спільних конференціях, і, власне, спілкуватися із ними на рівних. І ще дуже багато вчитися і ставити під сумнів власні переконання про те, як працює світ.  

Це неприємно і боляче, бо воно болить, коли твої друзі і рідні на фронті, а ти сам не знаєш, чи не прилетить вночі -- але війна у нас не єдина війна у світі, і у тих же світових медіа ці новини постійно змагаються між собою. Більше того, у них ці війни йдуть уже десятками років. Замість мірятися, хто більше страждає, нам треба вчитися і говорити -- і ходити на події одні до одних, незалежно від того, які релігійні групи чи колір шкіри ми маємо.  

Зрештою, як влучно зауважила моя подруга, фестиваль журналістики справді трохи схожий на базар: дещо дуже дороге і несмачне, з гучними іменами, але поверхневими розмовами, а дещо — справжні коштовності, погано прорекламовані, заховані в ранкові або пізні слоти, але з глибоким змістом. У будь-якому випадку — це середовище, з якого можна вчитися. 

 Фото: Ярослава Бухта

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Келлог о заявлении Рубио о возможном выходе из переговоров: Жестоко, но так и должно быть
Лига
2025-04-20T09:49:29Z
Качка об общем фонде с США: куда направят средства
Хвиля
2025-04-20T09:45:12Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Удивите себя и родных. Все языковые нюансы, которые нужно знать к Пасхе
Telegraf
2025-04-19T16:12:53Z
Fox News транслировал богослужение в Москве и "присоединил" Киев к России – фото
Лига
2025-04-20T09:45:07Z
Ответ неожиданный: специалист рассказал, сколько должна спать собака
Фокус
2025-04-20T08:51:44Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Дон Ли выбивает бесовской дух из одержимых в трейлере фильма "Святая ночь: Охотники на демонов"
GameMag
2025-04-19T21:57:25Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T08:43:28Z
Отключение воды в Харькове с 21 по 27 апреля: кому придется потерпеть, список адресов
Политека
2025-04-20T09:31:41Z
Малышей-основателей Киева превратили в ангелочков в честь Пасхи
Комсомольская правда
2025-04-20T09:19:04Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Пейте кофе перед дневным сном: получите заряд энергии
UAToday
2025-04-20T09:00:23Z
Пасха: как избежать переедания на праздник
ZN UA
2025-04-20T00:12:00Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
ТОП-6 продуктов, которые можно есть на ночь
Comments UA
2025-04-19T21:45:42Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
"Нефтяной Чернобыль": произошла самая крупная катастрофа в истории США
Gazeta UA
2025-04-20T03:39:45Z
За неделю уже второй курсант покончил с собой
Корреспондент
2025-04-19T21:09:07Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Китай готовится открыть самый высокий мост в мире
Comments UA
2025-04-20T06:57:35Z
Четыре основных ингредиента – и пикантный салат на столе: как приготовить закуску с картофелем и сельдью
Telegraf
2025-04-20T03:16:01Z
Гороскоп сегодня, 20 апреля: воскресенье вызовов и решимости – кому улыбнется удача, а кого ждут неприятные сюрпризы
Знай
2025-04-20T01:33:12Z
Искусственное мясо не уступило настоящему: ученые узнали, какое из них вкуснее
Фокус
2025-04-19T18:21:13Z
Гороскоп на 20 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-19T15:27:46Z
Увеличить урожай поможет рыба: как ее использовать при посадке помидоров
Telegraf
2025-04-19T15:12:04Z
ТОП странных запретов в Италии, за нарушение которых могут оштрафовать
Comments UA
2025-04-19T14:45:44Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Пенсионеров предупредили о новых правилах выплаты пенсий: теперь больше свободы
Знай
2025-04-20T09:31:32Z
Пасха в 2005 году: как изменилась цена на продукты за 20 лет
Comments UA
2025-04-20T09:12:47Z
Пенсия во Львове: кому повысили выплаты на 400 грн
Политека
2025-04-20T08:00:41Z
Ваша пенсия может быть значительно выше: как заставить ПФУ доплачивать1300 грн ежемесячно
Знай
2025-04-20T07:30:49Z
Льготы на коммуналку: некоторые пенсионеры могут потерять право на помощь
Знай
2025-04-20T07:12:34Z
Цены сделали новый рывок: яблоки, виноград и бананы стали дорогой экзотикой
Знай
2025-04-20T06:12:00Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Промоутер Джошуа раскрыл сроки его следующего боя
Корреспондент
2025-04-20T09:24:13Z
Украинский боксер высказался о своем триумфальном возвращении на ринг
Корреспондент
2025-04-20T09:03:43Z
Футболист РБ Лейпциг рассчитывает на летний трансфер
Корреспондент
2025-04-20T08:33:07Z
Перед встречей с мадридским Реалом Атлетик потерял важного игрока
Корреспондент
2025-04-20T08:06:36Z
Плей-офф НХЛ: Виннипег обыграл Сент-Луис, а Колорадо был сильнее Далласа
Корреспондент
2025-04-20T07:51:02Z
Игрок Байера сузил список клубов, куда может перейти
Корреспондент
2025-04-20T07:45:52Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Ubisoft замахнулся на успех Apex Legends: какой будет новая королевская битва
Знай
2025-04-20T08:51:46Z
Магнитная буря ненадолго затихнет, но скоро возобновит свою силу. Когда ждать нового шторм
Telegraf
2025-04-20T08:00:52Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z