Іран вимагає від США гарантій, що Трамп не вийде з нової “ядерної угоди” — Reuters
Іран вимагає від США гарантій, що Трамп не вийде з нової “ядерної угоди” — Reuters
Іран під час переговорів минулого тижня заявив США, що готовий прийняти деякі обмеження на збагачення урану. Але Тегеран хоче надійних гарантій того, що американський президент Дональд Трамп не вийде з “ядерної угоди”, повідомляє Reuters, посилаючись на слова високопоставленого іранського чиновника.
Іран і США проведуть другий раунд переговорів у суботу, 19 квітня, в Римі — через тиждень після переговорів в Омані, які обидві сторони назвали “позитивними”.
Трамп, який з лютого почав відновлювати кампанію “максимального тиску” на Тегеран, під час свого першого терміну в Білому домі відмовився від іранської ядерної угоди та відновив санкції проти Ірану. З того часу Тегеран не дотримувався обмежень, встановлених угодою для його ядерної програми.
Тегеран підійшов до нових переговорів обережно, скептично ставлячись до того, що вони можуть призвести до угоди, і з підозрою ставлячись до Трампа, який неодноразово погрожував Ірану “бомбардуванням”, якщо той не обмежить свою ядерну програму.
Хоча і Тегеран, і Вашингтон заявили, що налаштовані на дипломатію, сторони досі залишаються далекими один від одного в довготривалій суперечці.
“Червоні лінії Тегерана, встановлені верховним лідером Алі Хаменеї, не можуть бути порушені на переговорах”, - сказав іранський чиновник в інтерв'ю Reuters.
За його словами, ці “червоні лінії” означають, що Іран ніколи не погодиться демонтувати свої центрифуги для збагачення урану, повністю припинити збагачення або зменшити кількість збагаченого урану, який зберігає, до рівня, нижчого за узгоджений у ядерному пакті 2015 року, з якого вийшов Трамп. Іран також не буде вести переговори про свою ракетну програму, яка, на думку Тегерана, не стосується будь-якої ядерної угоди.
“Іран зрозумів у непрямих переговорах в Омані, що Вашингтон не хоче, аби Іран припинив усю ядерну діяльність, і це може стати спільною основою для Ірану і США, щоб почати чесні переговори”, - сказало джерело Reuters.
У п'ятницю, 18 квітня, Іран заявив, що досягнення угоди зі Штатами можливе, якщо Вашингтон “продемонструє серйозність намірів і не буде висувати нереалістичні вимоги”.
Тегеран також висловлював готовність співпрацювати з наглядовим агентством ООН, яке вважає “єдиним прийнятним органом у цьому процесі”, аби надати гарантії того, що його ядерна програма має “мирний характер”. За даними Reuters, Іран сказав американцям, що в обмін на таку співпрацю Вашингтон повинен негайно зняти санкції з нафтового і фінансового секторів Тегерана.
Головний переговірник США Стів Віткофф заявляв, що Штати зосередяться на обмеженні ракетного потенціалу та можливостей збагачення урану, а не на ліквідації всієї ядерної програми Ірану.
Трамп категорично проти отримання Іраном ядерної зброї та вважає, що наразі є два способи вирішення питання іранської ядерної програми: “військовий або досягнення угоди”. Чи можлива нова ядерна угода або ж усе закінчиться бойовими діями, в статтях "Чи розбомбить Трамп Іран "до всіх чортів"?" та “Чи приведуть переговори США та Ірану до вигідного Україні результату?” прогнозував В’ячеслав Ліхачов.