MY.UAНовини
Відварені інопланетяни "з часничком": чи справді вчені знайшли життя на далекій планеті
Відварені інопланетяни "з часничком": чи справді вчені знайшли життя на далекій планеті

Відварені інопланетяни "з часничком": чи справді вчені знайшли життя на далекій планеті

Умови далекої планети зовсім не подарунок

"Ну так що, відбулося? Ми вже не одні у всесвіті?" Напевно, ці питання поставили собі всі любителі космосу, коли почули новину про цікавузнахідку на віддаленій планеті K2-18 b.

Ця планета ще з 2019 року перебуває під пильною увагою вчених після того, як два незалежні дослідження виявили наявність на ній водяного пару. При цьому вона ще й розташована в так званій "заселеній зоні" навколо своєї зірки, де, як вважається, є умови для зародження життя (завдяки наявності води в рідкому вигляді).

У 2023 році телескоп Джеймс Вебб виявив на ній сліди органіки у вигляді метану та вуглекислого газу. І хоч ці сполуки підвищують рівень інтриги, але таких молекул вистачає й у відкритому космосі. Тому вченим треба було щось надійніше. І ось, у квітні 2025 року зусилля дали результати.

Нове дослідження доступне в The Astrophysical Journal Letters, а "Телеграф" пропонує подивитися, що там написано.

Киплячий бульйон

Перш ніж лізти в нетрі органічної хімії, варто коротко пояснити, що собою являє планета з нудною назвою K2-18 b, або більш "епічною" EPIC 201912552 b.

Обертається вона навколо червоного карлика (маленька і відносно холодна зірка) K2-18, розташованого в західній частині сузір’я Лева на відстані 124 світлових років від Землі. Якщо вам захочеться подивитися на нього, то, на жаль, не вийде: зірка надто тьмяна, щоб побачити її неозброєним поглядом. Але якщо у вас під рукою є спеціальне обладнання, то шукайте її неподалік Вовка 359 (іноді згадується як Вольф 359).

Згадана у дослідженні планета за масою приблизно дорівнює дев’яти масам Землі, що дозволяє іменувати її "суперземлею". Вона має низьку щільність, через що також може потрапляти до категорії "мінінептунів" — проміжних планет між газовими гігантами та планетами на зразок нашої.

Дані спектроскопії показують, що вона також може бути гіпотетичним "гікеаном" — планетою, повністю покритою водою. І це може пояснити її низьку густину.

Атмосфера там переважно складається з водню. Цей газ дуже добре вміє вловлювати тепло та утримувати його на планеті, а тому донедавна вважалося, що температура в атмосфері K2-18 b може досягати 150-300 градусів за Цельсієм. У новому дослідженні вчені теж приходять до подібних висновків.

Попри це, у планети може бути крижане ядро. Однак у цьому випадку воно утворилося б не через низьку температуру, а через колосальний тиск.

Якщо це складно уявити, то в глибинах земних океанів можна знайти з’єднання під назвою гідрат метану, яке виглядає як лід і може зберігати тверду форму навіть за температури до +10 градусів при тиску в 100 атмосфер. На K2-18 b лід може перебувати під тиском у тисячу разів більше та гіпотетично розігріватися понад +50 градусів.

Гідрат метану

Нові дослідження показують, що в певних умовах, якщо температура не перевищує 374 градуси за Цельсієм, а тиск 218 атмосфер, рідка вода схожа на земну існувати може. На K2-18 b це реально лише у випадку, якщо воднева атмосфера відносно тонка.

Якщо підсумувати все сказане вище, стають зрозумілими дві речі: ця планета ну зовсім не схожа на нашу, а умови там точно не подарунок (для нас як мінімум).

Як у цьому випадку там могло з’явитися життя? Це гарне питання.

Пахне "на любителя"

Повернемося "до наших баранів". У 2025 році вчені зрозуміли, що водою та метаном "ситий не будеш" і провели пошуки більш надійних маркерів, які могли б свідчити про те, що в цьому киплячому бульйоні є якісь натяки на життя. Так, вони знайшли їх.

У ролі маркерів виступили дві сполуки: диметилсульфід (CH3-S-CH3, далі DMS) і диметилдисульфід (CH3-S-S-CH3, далі DMDS). Обидві ці речовини характеризуються не тільки складними назвами, але й неприємним запахом. Наприклад, DMS порівнюють з вареною капустою або кукурудзою, а також з "ароматами" водоростей або протухлої цибулі. DMDS пахне ще гірше — як гнилий часник, а іноді його взагалі описують як запах горілої гуми.

Фішка у тому, що на Землі ці речовини синтезуються виключно біологічним шляхом і переважно морськими організмами. На інших планетах, звичайно, не все так однозначно, але про це трохи нижче.

Присутність молекул цих речовин на K2-18 b була доведена з ймовірністю в 99,7% (або 3-сигми). Це може здатися значним, але вченим треба мати ймовірність у 99,99999% (5-сигм), щоб сказати, що там точно вони є.

Окей, тобто там "практично точно і напевно" зафіксовано маркери життя? Так! Але є маленький нюанс…

Трішки складних слів

Для виявлення якихось речовин у атмосфері інших планет використовується метод спектрального аналізу.

Якщо пояснювати простими словами: під час того, як планета проходить між нами (спостерігачем) і своєю зіркою, світло зірки проходить крізь атмосферу планети. Зі шкільних підручників можна згадати, що світло має властивість розділятися на хвилі різної довжини при заломленні. Різні речовини блокують хвилі характерної лише довжини. Те світло, яке залишилося не заблокованим, дає можливість зрозуміти, наявність чого спостерігається в атмосфері тієї чи іншої планети. І що потужніші інструменти є в людства, тим більше точно вчені можуть відстежити присутність будь-якої речовини.

Цим способом в атмосфері K2-18 b було знайдено DMS та DMDS… ну, або щось одне. Однак зрозуміти точно, чи мають вчені справу з DMS чи DMDS, вони не змогли. Адже спектр цих речовин приблизно однаковий і навіть можливостей "Вебба" не вистачило, щоб помітити різницю.

Джеймс Вебб вважається найпотужнішим космічним телескопом сучасності

"Необхідні додаткові спостереження, щоб підвищити надійність результатів та усунути нерозрізненість між DMS та DMDS", — сказано в тексті дослідження.

Якщо синтез DMS Землі може відбуватися лише біологічним шляхом, то з DMDS справи трішечки складніше. Гіпотетично в деяких умовах, при сильному вулканізмі або сильній радіації DMDS може бути синтезований в "природних умовах" без участі живих організмів (нагадаємо, до речі, що K2-18 b обертається навколо червоного карлика, а такі зірки набагато активніше Сонця, їх періодичні спалахи несуть потужні хвилі радіації). Тому вченим дуже важливо розділити ці дві речовини та зрозуміти, що вони бачать.

Втім, як говорилося вище, K2-18 b, швидше за все, океанічна планета з крижаним ядром. Тобто вулкани там навряд чи знайдуться. А якщо вони там і є, то вчені виявили б в атмосфері інші, більш прості сполуки на основі сірки — типу сірководню (H2S), сірковуглецю (CS2), діоксиду сірки (SO2) та інші незрозумілі комбінації літер і цифр. Але, спойлер: їх там немає.

"Ми не знайшли значних ознак інших молекул, передбачених для багатих на водень атмосфер, включаючи H2S і SO2, у спектрах K2-18 b", — пишуть автори дослідження.

Окрім того, на сцену виходить ще один чинник. Річ у тому, що водень є сильним відновником і, напевно, він би відразу розщепив складні сірчані сполуки на простіші речовини, як то вже згаданого сірководню. І сталося б це перед тим, як DMDS встиг би синтезуватися. Тому єдиним небіологічним способом його одержання у випадку K2-18 b були б процеси, з якими людство ніколи не стикалося і які воно не розуміє.

Але є й простіший варіант — вчені просто щось неправильно виміряли.

Відварені інопланетяни

"Є ще 0,3% ймовірності того, що це може бути статистична випадковість", — сказав автор дослідження Нікку Мадхусудхан на радіо ВВС.

Його команда поки не поспішає заявляти про сенсаційну знахідку, а замість того пропонує почекати "рік-два", поки вони перевіряють ще раз результати і пошукають способи небіологічного синтезу DMS і DMDS. Ну, чи спробують знайти інші з’єднання, які блокують ту саму хвилю світла.

Інші вчені теж поки що закликають не поспішати з висновками. Що вже казати, якщо в науковій спільноті досі точаться суперечки про те, чим є K2-18 b. Іноді навіть звучать версії, що планета взагалі є мініатюрним газовим гігантом, на якому немає ні океану, ні атмосфери.

Однак якщо вона справді є безмежним океаном, у якому життя можливе лише в невеликій зоні між розпеченою атмосферою і стисненим під величезним тиском ядром, то виникають і інші питання. Наприклад, як воно могла там з’явитися?

Згідно з сучасними переконаннями, життя на Землі зародилося в пористих стінах чорних курців — глибоководних геотермальних джерел. Вони не просто забезпечили необхідні мінерали та умови, а й витягли органічні сполуки з морської води. Тобто, всі необхідні компоненти для зародження життя були зібрані в обмеженому просторі, а тепло послужило енергією для запуску первинних реакцій.

Чорний курець

На K2-18 b життю довелося б зароджуватися безпосередньо в товщі води, в безкрайньому океані, будучи "затиснутим" між двома екстремальними середовищами, в яких навряд чи щось зможе вижити.

Однак подальші міркування на цю тему вестимуть у сферу спекуляцій. Тому зараз залишається лише чекати нових досліджень на цю тему та сподіватися, що у найближчі кілька років професор Мадхусудхан та його команда таки зможуть знайти відповіді на всі питання.

Теги за темою
Космос
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
СБУ викрила "крота" в елітному підрозділі НАБУ: суд обрав йому запобіжний захід
FaceNews
2025-07-22T11:15:49Z
У Греції затримали колишнього "володаря Молдови" Плахотнюка
Европейская правда
2025-07-22T11:10:16Z
"Наслідки для держави будуть катастрофічними": НАБУ І САП підпорядкували генпрокурору
FaceNews
2025-07-22T11:09:00Z
ЗМІ: Трамп ухвалив рішення про вихід США з ЮНЕСКО
Европейская правда
2025-07-22T11:03:01Z
Росія відповіла на 17 і 18 пакети санкцій ЄС
Европейская правда
2025-07-22T10:54:22Z
Зеленський анонсував нові обміни полоненими між Україною та РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:54:08Z
Парламент України обмежив повноваження НАБУ та САП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:48:58Z
ЄС стурбований ситуацією з НАБУ та САП та вказує на умови підтримки України
Европейская правда
2025-07-22T10:46:10Z
Як із фільму жахів. Запорізька область потерпає від нашестя сарани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:21:18Z
Окупанти в Криму бояться ударів Сил оборони – партизани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:15:45Z
Рух ділянкою Берестейського проспекту 23 липня буде частково обмежено
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:33:28Z
Загибель хлопця на канатній дорозі у Києві: під суд піде п'ятеро осіб, причетних до трагедії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:21:00Z
Україну накриє негода: перелік областей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:09:24Z
Росія захопила населений пункт біля адмінмежі Дніпропетровщини
FaceNews
2025-07-22T07:57:12Z
Росіяни окупували Грушівське
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:54:45Z
Олег Тягнибок зафіксував нашестя сарани на Запорізьку область
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:39:31Z
У Києві виявлено сумнівний тендер на понад 100 млн грн: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:42:13Z
Український гурт «Антитіла» заспівав українською мовою хіт «Смотри в меня» і представив кліп, яким просто довів до мурах, адже там показані реалії війни.
FM-TV
2025-07-22T10:49:26Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
У трьох областях України зафіксовано спалахи гострих кишкових інфекцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:45:05Z
Яка їжа влітку особливо небезпечна? Фахівець дав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:06:37Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Українці в лідерах. Іноземці скуповують житло в одній із туристичних країн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:06:58Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Шмигаль розповів, звідки планує брати кошти на оборону України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:00:28Z
Сестра принців Гаррі та Вільяма знайдена мертвою у Британії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:48:26Z
Папа Римський Лев XIV хоче відновити відносини з РПЦ
FaceNews
2025-07-22T07:51:41Z
Литовська кампанія "Radarom!" придбала для України понад 2 тисячі дронів
Европейская правда
2025-07-22T07:43:34Z
Україна та Данія розробляють перехоплювач дронів зі штучним інтелектом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:21:02Z
ГУР показав з чого складається новий російський безпілотник
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:09:25Z
Швейцарські юристи допоможуть Україні повернути кошти за неякісні та непоставлені боєприпаси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:48:28Z
Стало відомо, скільки засуджених служать у лавах ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:21:15Z
Штрафи ТЦК за неоновлення даних. Що змінилося і чого чекати військовозобов'язаним
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:48:27Z
Pepsi випустила корисну колу: рецепт напою змінено вперше за 20 років
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:48:35Z
Названо трійку компаній-лідерів на ринку розмінування сільгоспземель
AgroPortal
2025-07-22T10:30:32Z
Оприлюднено рейтинг найбільших інвесторів в освіту в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:09:38Z
На Херсонщині зберуть набагато менше кавунів, ніж до війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:00:59Z
Вишня від населення врятувала сезон заморожування в Україні
AgroPortal
2025-07-22T10:00:51Z
Суд у Гаазі зняв арешт із активів «Газпрому»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:57:32Z
Порт Чорноморськ прийняв перше лінійне контейнерне судно
Agravery
2025-07-22T09:45:14Z
Перший міністр транспорту України оцінив наслідки тарифної ініціативи «Укрзалізниці» «для підтримки портів»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:33:55Z
Литовська компанія-посередник перевела «15 танків» російським IT-фахівцям
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:09:39Z
Тхеквондист Гарбар здобув бронзу Універсіади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:03:35Z
«Хамрун» – «Динамо»: де дивитися гру кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:57:11Z
Олімпійський чемпіон з РФ, який погорів на допінгу, поскаржився на англосаксів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:42:50Z
Поліція затримала киянина, який відкрив стрілянину, святкуючи перемогу Усика
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:33:07Z
Українські арбітри працюватимуть на грі кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:30:13Z
Україна здобула першу нагороду Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:20Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Суд відсторонив Гадзала від керівництва НААН
AgroPortal
2025-07-22T11:00:30Z
На Одещині посадовця ТЦК спіймали на хабарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:24:16Z
Підпільний нафтозавод працював на Київщині. Поліція повідомила, куди збувалося пальне
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:18:10Z
Літак німецьких ВПС здійснив аварійну посадку через дим на борту
Европейская правда
2025-07-22T10:09:52Z
РФ пошкодила пожежно-рятувальну частину в Одесі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:36:03Z
Евакуація стає небезпечною: стало відомо, скільки людей залишаються у Покровську
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:54:22Z
Нічний удар по Києву 21 липня: пожежі ліквідовано, аварійні роботи тривають
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:06:56Z
Зменшував штрафи підприємцям за винагороду: на Хмельниччині затримали податківця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:42:05Z
Дрони РФ атакували Дніпропетровщину: пошкоджені підприємства, виникла пожежа
FaceNews
2025-07-22T07:39:18Z
Морські мешканці потерпають від аномальної спеки Середземномор'я: вчені б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:15:05Z
YouTube-канали Китаю, Росії та інших країн видалено: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:22Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
У McDonald's новий конкурент? Маск відкрив кафе Tesla
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:54:25Z
Українці все частіше купують гібриди та електрокари: рейтинг лідерів ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:51:56Z
Двигун не глушити: порада патрульного, яка допоможе уникнути зайвих питань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:50Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z