MY.UAНовини
Армія США покидає Європу: як Росія хоче випробувати 5 статтю НАТО і чи встоїть ЄС без України
Армія США покидає Європу: як Росія хоче випробувати 5 статтю НАТО і чи встоїть ЄС без України

Армія США покидає Європу: як Росія хоче випробувати 5 статтю НАТО і чи встоїть ЄС без України

Європейські чиновники відчутно нервують, коли Вашингтон укотре порушує питання скорочення військової присутності США у Європі. Адміністрація Дональда Трампа розглядає варіант виведення близько 10 тисяч своїх солдатів зі східного флангу НАТО в межах скорочення витрат і переміщення звільнених сил для стримування Китаю.

Сполучені Штати протягом понад 80 років були головним гарантом безпеки Європи, але, видається, ця константа ризикує бути зміненою: європейці залишаться ослабленими перед загрозою військового вторгнення з боку Росії.

24 Канал проаналізував зміни в американській політиці безпеки, оцінив можливості Європи захистити себе власними силами та визначив, яку роль у цьому процесі може відіграти Україна.

Америка покине Європу?

Високопосадовці Пентагону вирішують долю 20-тисячного угруповання військ США в східній частині Європи, яке адміністрація Джо Байдена у 2022 році, на тлі російського вторгнення, скерувала для укріплення оборони держав – членів НАТО, що межують з Україною, зокрема Польщі та Румунії.

Точних даних Пентагон наразі не озвучує, але очікується, що США можуть вивести до половини сил, розміщених Байденом.

Американські та європейські чиновники, ознайомлені з цим питанням, підозрюють, що такі дії ризикують завдати шкоди всій європейській безпеці та зробити справжній подарунок Владіміру Путіну.


Солдати США прибувають до Європи після оголошення Пентагону про перекидання додаткових сил для підтримки союзників по НАТО, 2022 рік / Фото US Army

Росіяни можуть розцінити дії США як частину ширшої стратегії з виведення американських сил із Європи та загалом послаблення блоку НАТО.

У майбутньому це дасть Росії можливість випробувати п'яту статтю на слабких прикордонних державах, як-от країни Балтії. Додаткової напруги європейцям додає й те, що такі рішення США збігаються із зусиллями Дональда Трампа завершити війну в Україні.

Це наводить на думку, що послаблення європейської безпеки може бути зумовлене тактикою Білого дому щодо поступок Росії в обмін на компроміси з боку Кремля у врегулюванні війни. Адже до початку повномасштабного вторгнення Путін ставив ультиматум США щодо виведення сил НАТО зі сходу Європи. Врешті Трамп особисто спростував це припущення у спілкуванні з журналістами.


Ніхто мене про це не просив, тому я не думаю, що нам доведеться це робити. Я б не хотів цього робити. Але це питання ніколи не виникало,
– зазначив Дональд Трамп.

США сьогодні виконують провідну роль в управлінні силами НАТО в Європі, і в разі зменшення присутності американських військ виникає ризик завдати шкоди також національній безпеці самих Штатів. Таких висновків дійшли як у Сенаті США, так і в Європейському командуванні американських збройних сил; з цієї причини там закликають залишити чисельність військ на нинішньому рівні. На думку військово-політичної еліти, це потрібно для стримування експансіоністських намірів Росії проти союзників у Європі.

Варто зауважити, що США контролюють свій власний арсенал тактичної ядерної зброї на території Європи, що є важливим елементом стримування ще від початку Холодної війни.

Франція та Велика Британія також мають ядерні боєголовки, але вони надто потужні, підпадають під визначення стратегічної зброї і не підходять для обмеженого ураження ворожих цілей у разі загрози. Західні аналітики стурбовані, що вилучення американської тактичної ядерної зброї із системи безпеки Європи створює "прогалину стримування", яку може використати Росія завдяки власному арсеналу.

  • Згідно з даними Європейського командування США, загальна кількість американських військ у Європі станом на початок 2025 року становить близько 84 тисяч військовослужбовців.
  • Від початку повномасштабного російського вторгнення це число коливається від 75 до 105 тисяч американських солдатів залежно від регулярних ротацій або військових навчань.

Загалом США мають на території Європи більше 40 військових баз, які розі по всьому континенту – від Гренландії та Ісландії до Туреччини та країн Балтії.


Розміщення американських баз на території Європи та чисельніcть військ США у різних країнах континенту / Інфографіка Counsil on Foreighn Relations

Перебуваючи на території Європи, американські солдати не лише забезпечують оборону континенту від зовнішніх загроз, але й обмінюються досвідом, навчають союзні армії, зокрема Збройні Сили України, та керують розміщенням тактичної ядерної зброї США на території Європи.

Загалом європейські національні армії надзвичайно тісно інтегровані з американськими військами та в багатьох аспектах покладаються винятково на Штати.

Наприклад, такі складні процеси, як перевезення літаками великих вантажів або заправлення винищувачів у повітрі, сьогодні забезпечуються винятково американцями. Натепер європейці банально не мають змоги замінити США в цьому напрямку, отже, власноруч не спроможні виконати навіть прості військові завдання, впевнені деякі європейські чиновники.

Європа мусить взяти відповідальність за власну безпеку

Протягом останніх 80 років європейські армії дуже покладалися на підтримку США, тож заміна американців потребуватиме часу та мільярдів євро. Якщо гроші європейські держави й зможуть знайти, то часу у Європи немає взагалі.

Навряд чи саме зараз США підуть на повне виведення своїх військ із Європейського континенту, однак навіть суттєве зменшення їх чисельності розв'яже руки Росії. Адже, попри всі миротворчі наміри Дональда Трампа, питання врегулювання війни в Україні не зрушило з місця, отже, небезпека з боку Росії залишається і надалі.

Додатковою проблемою стало те, що Трамп послаблює саме східний фланг НАТО, де сьогодні та в найближчі роки існуватиме реальний ризик вторгнення або обмежених військових операцій із боку Росії. Подібні рішення завдають шкоди також миротворчим зусиллям самих європейців.

"Коаліція охочих" – спільні наміри європейських держав розмістити свої війська на території України для підтримки миру – ризикує зірватися через відсутність підтримки з боку американців. Наразі Європа просить США забезпечити логістику та захист повітряного простору, якщо вона розмістить свої війська на землі.

На сьогодні навіть це виглядає не дуже реалістичним, адже Білий дім намагається перекласти абсолютно всю відповідальність за безпеку України на плечі Європи.


Зустріч "Коаліції охочих" у Парижі 17 квітня 2025 року / Фото ОП

Водночас виведення американських військ із таких країн, як Польща, змушує місцеву владу замислитися щодо захисту власних кордонів, адже країна межує з Білоруссю. Поляки вже стикалися зі штучно створеною міграційною кризою, яку Кремль розгорнув через маріонеткову владу в Мінську.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск не підтримує відправлення польських військ у післявоєнну Україну, адже вони можуть знадобитися для стримування агресії або провокацій проти самої Польщі.

У цьому контексті доволі лицемірною виглядає позиція прихильників Дональда Трампа, які обмеженням американського захисту пропонують "карати" європейські країни за недостатнє фінансування військової галузі.

Трамп неодноразово заявляв, що прагне змусити європейців платити більше за власну безпеку, та називав остаточну мету у 5% від національного ВВП на оборонні витрати.

Проблема полягає в тому, що Польща – одна з небагатьох країн Європи, яка наблизилася до цього показника. Сьогодні загальні оборонні витрати Польщі становлять понад 4% ВВП. Це суперечить логіці заяв Трампа, адже, згідно з його власними вимогами, Польщу варто заохочувати, а не карати виведенням американських військ.

Витрати на оборону країн – членів НАТО у 2023 – 2024 роках / Інфографіка DW

Європа, відчуваючи реальний ризик залишитися сам на сам із зовнішньою загрозою, висуває пропозиції щодо посилення своїх оборонних спроможностей.

  • Плани розробляються дуже різноманітні – від збільшення військових витрат на рівні ЄС до створення окремої від НАТО внутрішньоєвропейської армії.
  • На тлі допомоги Україні Європа наростила виробництво боєприпасів, зокрема артилерійських снарядів, проте технічна відсталість у виробництві складніших систем залишається.
  • Європа наразі не здатна створити винищувачі нового покоління або ракетні системи, які в сучасній війні відіграють дуже важливу роль.

Великою перевагою Європейського Союзу, як і його найбільшою вадою, є те, що це все-таки союз багатьох держав. З переваг: можна об'єднувати зусилля, розподіляти витрати та, зрештою, не залишити беззахисними навіть малі європейські країни, які через свої розміри та економічну вагу не здатні забезпечити себе всім потрібним захистом.

Основним недоліком залишається бюрократія та затягнутий процес прийняття рішень. ЄС має багато розроблених планів, заяв про наміри та інших внутрішніх документів, але реалізація всіх задуманих проєктів часто гальмується. Політичні розбіжності, суперечки щодо обсягів фінансування оборонних замовлень та внутрішній саботаж із боку деяких держав-членів здатні розтягнути весь процес на роки. У сучасних реаліях це може бути фатальним.


Зважаючи на всі проблеми, ідеєю, найбільш реальною з погляду виконання, виглядає створення спільної пан'європейської системи ППО. Європа має безліч видів систем протиповітряної оборони, але ідея полягає в тому, щоб об'єднати їх у спільний щит ППО, здатний захистити ЄС хоча б від ракетних атак.

Попри те що в разі початку реальних бойових дій системи ППО відіграють доволі другорядну роль, подібне об'єднання зусиль усередині Європи здатне підштовхнути держави-члени до глибшої взаємодії в інших галузях оборони.

Мир в Україні збільшує ризики війни для Європи?

Європейці, які сьогодні утримують східний фланг НАТО, стурбовані тим, що, попри війну Росії проти України, Кремль продовжує накопичувати сили вздовж європейських кордонів. Зокрема, великі угруповання російських сил спостерігають Фінляндія, Естонія та Польща. Сьогодні Росія вже розбудовує мережу об’єктів військової інфраструктури вздовж східного фінського кордону та має там близько 20 тисяч солдатів.

Прикордонні держави ЄС занепокоєні, що в разі завершення бойових дій в Україні звільнену живу силу Кремль зможе перекинути для провокацій проти Європи. У такому разі та ж Фінляндія зіткнеться не з кількома бригадами в прикордонній зоні, а вже з повноцінними дивізіями. Естонська розвідка відзначає здатність росіян у короткі строки формувати великі військові з’єднання, тому ставиться до майбутніх загроз украй серйозно.

В очікуванні збільшення загрози з боку Росії східні країни Європи активно зміцнюють прикордонну зону. Країни Балтії – Латвія, Литва та Естонія – уже побудували на кордоні з Росією нові оборонні споруди, зокрема мінні поля та протитанкові загородження.

Водночас Фінляндія розпочала будівництво паркану вздовж кордону з Росією. На завершення будівництва може знадобитися до кількох років, адже загальна протяжність фінсько-російського кордону становить понад 1000 кілометрів.

Польща ж пішла ще далі та розпочала будівництво проєкту "Східний щит" вартістю понад 2,5 мільярда доларів. Варшава називає це найбільшою операцією зі зміцнення східного флангу НАТО з 1945 року.


Усе, що ми робимо тут, а також будемо робити на кордоні з Білоруссю та Україною, спрямоване на стримування й відлякування ймовірного агресора, тому це дійсно інвестиція в мир. Ми витратимо на це мільярди злотих, але нині вся Європа спостерігає з великим задоволенням і підтримає ці інвестиції та нашу діяльність, якщо це буде потрібно,
– зазначив прем'єр Польщі Дональд Туск.


Схематичне зображення укріплень на польському кордоні за програмою "Східний щит" / Інфографіка Daily Mail

Однак, попри всі зусилля з будівництва оборонних споруд, однією з найбільших безпекових проблем Європи залишається її готовність воювати.

Загалом європейським країнам легко надати достатню кількість військ для захисту своїх кордонів, адже сумарно вони налічують майже 2 мільйони військовослужбовців, із яких 1,3 мільйона – з країн – членів ЄС. Втім, на практиці багато з цих військ непридатні до розгортання і ведення сучасних бойових дій через брак мотивації, навичок і технічної бази.

Американський контингент в Європі не має такої значної чисельності сил і здебільшого займається обслуговуванням військових баз США та налагодженням взаємодії з європейськими арміями. Однак сама присутність американців на території Європейського Союзу відіграє суттєву стримувальну роль. Прямого військового зіткнення з американськими військами росіяни точно не прагнуть, принаймні на цьому етапі, отже, в разі їхнього виведення в Кремля розв’язуються руки.

Москва й за наявності американців не цурається здійснювати провокації та диверсії проти країн – членів НАТО. Чого варті лише використання хімічної зброї на території Великої Британії у 2018 році або диверсія з підривом чеського складу з боєприпасами у 2014-му. У разі, якщо США зовсім залишать Європу, Кремль може розпочати повноцінну гібридну війну проти ЄС та НАТО, а подібні випадки суттєво почастішають.

Водночас наявність України в конструкції європейської оборони не збільшує, а, навпаки, зменшує ризики майбутньої війни у Європі. Так чи інакше, після будь-якої зупинки бойових дій в Україні Кремлю знадобиться час для накопичення сил та реформування власної армії. Протягом цього періоду Україна здатна передати європейцям увесь накопичений досвід в обмін на гарантії безпеки, миротворчий контингент, інвестиції у ВПК тощо.

Правильне використання українського досвіду в обороні та стримуванні Росії разом із європейським фінансуванням здатне допомогти реорганізувати всю систему безпеки Європи навіть за межами НАТО. Будь-який мирний час варто використовувати для підготовки до майбутньої війни як Україні, так і всій Європі.

Жорсткий удар по безпеці Європи від американської адміністрації, на перший погляд, виглядає як зрада союзників, але водночас відкриває можливості для самих європейців досягти повної безпекової автономії.

Слабкі європейські армії, цілком сконцентровані на невизначеній підтримці з боку США, виглядають сьогодні ласим шматком для Кремля в його експансіоністських намірах, але швидкі та дієві реформи в питаннях безпеки Європи здатні зрізати під корінь амбіції Владіміра Путіна або будь-якого його наступника, й Україна може відіграти в цьому процесі провідну роль.

Теги за темою
Дональд ТрампНАТО
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Гороскоп сегодня 27 июля: осторожность с финансами, возможны сплетни и недомогания
Знай
2025-07-27T01:45:56Z
Легкий и освежающий: салат с тунцом, который идеально подходит для жаркого дня
Telegraf
2025-07-26T18:09:05Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Эти пироги тают во рту: понравятся даже гурманам, а готовятся проще простого
Telegraf
2025-07-26T16:31:50Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Три знака Зодиака в списке победителей: август подготовил им удивительные изменения
Знай
2025-07-27T02:51:18Z
Новое начало: Джеймс Ганн показал трейлер второго сезона сериала «Миротворец»
GameMag
2025-07-26T23:45:42Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
День медика в Украине: как и кого нужно поздравлять с профессиональным праздником
Comments UA
2025-07-27T03:00:25Z
День медицинского работника: история
ZN UA
2025-07-26T21:33:05Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Израиль возобновил сброс гуманитарной помощи в Газу
Корреспондент
2025-07-27T04:39:16Z
В США сделали предупреждение для Украины: что ждет страну в ближайшие месяцы
Comments UA
2025-07-27T04:27:58Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украинцев массово штрафуют за дома в селах – кого накажут
Знай
2025-07-27T04:30:17Z
Родителям обещают щедрые выплаты: кто может получить 50 тысяч гривен
Знай
2025-07-27T04:12:44Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Россия содрогалась от взрывов: где горит стратегический объект после ударов дронов
Comments UA
2025-07-27T04:00:31Z
Россия атаковала Украину: где были слышны взрывы
Comments UA
2025-07-27T03:42:15Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Итоги 26.07: Украина и Россия обменялись ударами
Корреспондент
2025-07-27T04:21:43Z
Россия готовит усиление обстрелов Украины, взрывы в Харькове: главные новости ночи 27 июля 2025 года
TSN
2025-07-27T04:06:47Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Вратарь сербской сборной станет игроком Наполи
Корреспондент
2025-07-26T21:42:37Z
Пятилетняя Регина покорила Говерлу: самая молодая рекордсменка Украины без посторонней помощи
Comments UA
2025-07-26T21:24:56Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Дьекереш отметил особую радость от перехода в Арсенал
Корреспондент
2025-07-26T21:15:58Z
В игре за Слован против Прешова Кухаревич выделяется игрой с забитым мячом
Корреспондент
2025-07-26T20:33:55Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Украина готовится к зиме: кто не останется без света при отключениях
Хвиля
2025-07-27T04:30:25Z
ЕС уменьшил помощь Украине - NYT
Gazeta UA
2025-07-27T03:06:53Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Ученые выяснили, безопасны ли электронные сигареты во время беременности: исследование впечатляет
TSN
2025-07-27T04:21:03Z
Археологи открыли нетронутую гробницу этрусков
Gazeta UA
2025-07-26T22:42:13Z
Вы удивитесь, насколько это просто: как увеличить время автономной работы любого iPhone - простой трюк
Знай
2025-07-26T18:51:11Z
Google представил ИИ-инструмент, который может расшифровывать древние тексты
UAToday
2025-07-26T16:51:59Z
Опубликованы фотографии портативной игровой ретро-консоли без стиков XU20 V32
Знай
2025-07-26T16:51:20Z
Ученые нашли новый вид динозавра, который мог щебетать и свистеть, как птица
TSN
2025-07-26T15:18:09Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z