Папу Римського обирає колегія кардиналів, відома як конклав. Обрання є довічним, проте Папа має право зректися престолу за власним бажанням. Для обрання Папи необхідна підтримка щонайменше двох третин голосів кардиналів. Це правило діє з 1179 року, до цього достатньо було простої більшості.
Про лідерів серед кандидатів, які можуть стати наступним Папою ранішеписав New York Post.
Кардинал П'єтро Паролін, 70 років, Італія:
Державний секретар Ватикану, і є одним із головних претендентів на папський престол за версіями букмекерів. Його часто називають політично стриманим та поміркованим. Значну частину своєї кар’єри Паролін провів у дипломатичних структурах Святого Престолу, зокрема працював у ватиканських представництвах у Нігерії та Мексиці. Кардинальський сан він отримав із рук Папи Франциска, який згодом призначив його і на посаду державного секретаря. Окрім італійської, Паролін вільно володіє французькою, англійською та іспанською мовами. Його вважають довіреною особою Франциска і можливим продовжувачем його спадщини.
Кардинал Фрідолін Амбонго Бесунгу, 65 років, Демократична Республіка Конго:
Наразі про цього кандидата мало що відомо. Єдиним фактом є те, що Бесунгу виступив проти чинного Папи, хоча, за припущенням New York Post, це могло відбутися з його негласної згоди.
Причиною розбіжностей стала декларація Fiducia supplicans, оприлюднена Ватиканом у грудні 2023 року. Цей документ дозволив католицьким священникам благословляти одностатеві та неодружені пари. Декларація була видана Дикастерією доктрини віри, відомством, відповідальним за чистоту католицького віровчення. У відповідь на це Бесунгу оголосив декларацію недійсною на території Африки. За інформацією Catholic Herald, він міг отримати чіткі інструкції від Папи Франциска під час термінової зустрічі, що відбулася після оприлюднення декларації. Очікується, що папство Бесунгу розцінюватиметься як рішучий виклик ліберальним поглядам Папи Франциска.
Кардинал Вім Ейк, 71 рік, Нідерланди:
Вім Ейк, ще один консервативний критик Папи Франциска, відомий своєю незгодою не лише з благословенням одностатевих пар, але й з можливістю повторних шлюбів для розлучених. У 2015 році кардинал Ейк став співавтором книги "Одинадцять кардиналів говорять про шлюб і сім’ю: нариси з пастирської точки зору". Ця праця стала реакцією на рішення Папи Франциска щодо дозволу повторних цивільних шлюбів без попереднього анулювання першого церковного шлюбу. Ейк у своїй частині книги назвав такі шлюби "формою перелюбу".
Кардинал Петер Ерде, 72 роки, Угорщина:
Петер Ерде отримав кардинальський сан у досить ранньому віці, будучи призначеним Папою Іоанном Павлом II у 2003 році. Однак, на відміну від свого попередника, він не успадкував його широту поглядів та емпатію. Ерде, подібно до Бесунгу та Ейка, дотримується консервативних поглядів. Він виступає проти причастя розлучених або повторно одружених католиків, посилаючись на доктрину про непорушність шлюбу.
Кардинал Луїс Антоніо Тагле, 67 років, Філіппіни:
Луїса Антоніо Тагле часто називають "лівим" кардиналом і навіть порівнюють з "азіатським Папою Франциском" через його прогресивні погляди. Він критикує офіційну позицію Церкви щодо ЛГБТ-спільноти, а також розлучених і повторно одружених католиків. У 2015 році в одному з інтерв'ю Тагле заявив, що "суворе" ставлення Церкви до геїв, розлучених та самотніх матерів негативно впливає на її місіонерську діяльність. Кардинал Тагле є активним прихильником концепції церкви, яка "виходить назовні", тобто церкви, "що йде до чоловіків та жінок і до їхніх конкретних життєвих ситуацій, несучи їм Євангеліє", як він сам неодноразово зазначав. За своїми ідеологічними переконаннями він справді близький до Папи Франциска, поділяючи та поширюючи його погляди.
Кардинал Реймонд Берк, 76 років, Сполучені Штати Америки:
Кардинал Реймонд Берк відомий як один із найвпливовіших архіконсерваторів, особливо у питаннях щодо розлучених та повторно одружених пар, а також в інших аспектах церковного життя. Уродженець Вісконсину та колишній архієпископ Сент-Луїса, Берк критично висловився щодо готовності Папи Франциска дозволити розлученим і повторно одруженим парам приймати Євхаристію. Він є прихильником латинської меси та відкрито критикує ліберальні тенденції понтифікату Папи Франциска.
Кардинал Маріо Ґрек, 67 років, Мальта:
а відміну від Берка, нинішній генеральний секретар Синоду єпископів, Маріо Ґрек, розглядається як поміркований кандидат на можливу заміну Папи Франциска. У своїх публічних виступах він наголошує на важливості "пастирської креативності", стверджуючи, що "було б самогубством повертатися до старих моделей душпастирства".
Кардинал Маттео Дзуппі, 69 років, Італія:
Маттео Зуппі, президент Італійської єпископської конференції, є уродженцем Риму та обіймав важливу посаду архієпископа Болоньї, що робить його впливовою фігурою у Ватикані Папи Франциска. У 2023 році Зуппі, якого вважають близьким до Франциска, було доручено важливу миротворчу місію в Україні, під час якої він зустрівся з президентом Володимиром Зеленським.
На сьогодні у світі нараховується 253 кардинали, однак право голосу мають лише 138 з них. Виборники повинні бути молодші 80 років. Голосування кардиналів відбувається таємно, після чого їхні бюлетені спалюються. Колір диму з труби над місцем засідання конклаву сигналізує про результати голосування: чорний дим означає, що Папу не обрано, а білий сповіщає про обрання нового понтифіка. Для отримання потрібного кольору до полум'я додають спеціальні хімічні речовини. Обрання Папи також супроводжується звуком дзвонів.