MY.UAНовини
Українські канали у Польщі. Чи чекають нас на сусідньому ринку
Українські канали у Польщі. Чи чекають нас на сусідньому ринку

Українські канали у Польщі. Чи чекають нас на сусідньому ринку

У Польщі живе понад півтора мільйона українців. І це потенційна аудиторія для українських мовників, які виходять на цей ринок.

За інформацією з кількох джерел «Детектора медіа», наміри запустити спільний канал для Польщі медіагрупи обговорюють уже близько року. Про те, чи ці плани будуть реалізовані, а також про особливості польського ринку та можливу українську експансію читайте у матеріалі.

Які українські канали є на польському ринку

На початку повномасштабного вторгнення запит на інформацію про події в Україні був високий і водночас деякі європейські регулятори заборонили своїм провайдерам транслювати російські пропагандистські канали. Такі рішення вже прийняли Польща, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Греція, Молдова, Велика Британія, Словаччина й Канада. Деякі з цих держав заборонили всі російські канали, інші — лише декілька.

Це створило умови, за яких ці місця зайняли українські мовники. Не стала винятком і Польща. Але вже згодом більшість із них вийшла з мереж, оскільки для трансляції за кордоном потрібно мати права на контент на певні території. Наприклад, на початку великої війни у польських мережах виходило Суспільне.

«Станом на зараз санкціонованого Суспільним розповсюдження телеканалів поза межами України немає або не має бути. Ми обмежені ліцензійними правами на контент, який виходить в ефірі наших телеканалів. Саме тому, зокрема, в наших угодах з ОТТ-платформами передбачене геоблокування», — розказав директор з організації та розвитку мереж телерадіомовлення Суспільного Дмитро Грузинський.

Схожа ситуація з іншими каналами, які мають закупний контент. Легше вийти на закордонний ринок мовникам, які виробляють майже винятково власний продукт (наприклад, інформаційні канали або створені на основі бібліотек контенту продакшнів).

Однак попри це польський ринок перебуває у фокусі уваги українських медіа. «На початку 2023 року 3,5 мільйона українців проживали у Польщі. Це велика аудиторія, й українські мовники були б дуже актуальними», — каже технічний директор Концерну РРТ Сергій Семерей.

Зараз кількість українців у Польщі скоротилася, багато українських біженців переїхало до Німеччини та Канади, бо Польща надає не найбільші виплати. Ще частина повернулася в Україну.

На кінець лютого 2025 року, за інформацією Управління у справах іноземців, у Польщі постійно перебуває 1.55 мільйона громадян України (про це пише Gremi Personal). До них належать українці, які перебувають у Польщі на підставі постійного дозволу на перебування, тимчасового дозволу на перебування, карти резидента Європейського Союзу та на підставі спецзакону про допомогу громадянам України. За інформацією Управління у справах іноземців, українці продовжують бути найбільш численною групою іноземців — 78% від загальної кількості іноземних громадян у Польщі.

Це якраз та аудиторія, яка цікавить українських дистрибуторів. Тому на початку 2025 року група «1+1 медіа» запустила пакет українських каналів у мережах найбільших польських провайдерів Cyfrowy Polsat, Netia та Vectra. Це вісім мовників із дистрибуційного портфоліо групи: «1+1 International», «Kvartal TV», «Кускус», «Xsport+», «STARfamily», «STARcinema», «Film UA Drama», «Дача». Пакет називається «Україна». Сервіси підтримують смартфони, планшети, комп’ютери та Smart TV. Вони поширюються у Польщі за моделлю a la carte (індивідуальна передплата, а не в загальному пакеті — «ДМ»).

Як розказала «Детектору медіа», Анастасія Піддубна, керівниця відділу дистрибуції телеканалів ДП «Мультимедійна платформа іномовлення України», телеканал «FreeДом» ретранслюється у найбільших телемережах Польщі, зокрема: Vectra SA, Polsat Box (Cyfrowy Polsat S.A.), Canal +, Toya, Avios TV, а також на чеській ОТТ-платформі GoNet TV, мережах Asta-Net S.A., Volta Communications Sp. z o.o., Telewizja Kablowa Strzebielino, Multiplay тощо. Канал «Дім» доступний на польському ринку у мережах: WIDE-NET II Sp. z o.o., Avios TV, GoNet TV, Multiplay.

Також сигнал телеканалу «Дім» доступний для прийому з супутників Hotbird 13G та Astra-4A, а «FreeДом» — із супутника Hotbird 13G.

Як розказує Геннадій Невмержицький, директор із розвитку компанії TGL, яка займається дистрибуцією у Польщі, українським супутниковим каналам, щоб потрапити до кінцевого споживача у Польщі, потрібно не лише бути присутніми на «відкритому супутнику», а й увійти у пропозицію місцевих супутникових провайдерів: «Відкритий супутник є. Але для польських абонентів важливо мати польську звукову доріжку. Тому 98% підключені до локальних гравців. Тому, щоб український канал зміг достукатися до аудиторії у Польщі, йому потрібно потрапити у пакет провайдера».

Специфіка польського ринку кабельних і супутникових провайдерів

За словами Геннадія Невмержицького, найбільш розповсюдженим у Польщі є кабельне та супутникове телебачення. Основні супутникові гравці — це Polsat і CANAL+.

А серед кабельних провайдерів найбільші мережі у Польщі мають Vectra, Polsat, Netia, Play.

«Ще є кабельна та ОТТ-платформа CANAL+, T-mobile TOYA та Orange. Остання компанія також надає послуги мобільного зв’язку й інтернету. Orange та CANAL+ мають зв’язок із Францією. Решта польські компанії. Більшість польських провайдерів (такі як Vectra, Polsat, Netia) мають національне покриття. Але є компанії, які орієнтуються на певні регіони. Наприклад, TOYA націлена на центральну Польщу. Також є місцеві компанії, які працюють у своїх воєводствах», — розказує він.

Переважно на ринку присутні локальні або локалізовані канали, бо аудиторія споживає контент переважно польською мовою. Пакет кабельного провайдера може мати понад 200 польськомовних каналів. За словами Геннадія Невмержицького, на ринку присутні лише 1—2% каналів іноземною мовою.

Схема співпраці провайдерів і медіа для потрапляння в пакети та виплати роялті подібна до України. «Популярні канали отримують роялті від провайдерів за право трансляції. Нішеві або нові можуть сплачувати за входження у мережі. Але існують і бартерні моделі співпраці, коли можуть ділити доходи від реклами. Але навіть на безплатній основі поляки не завжди хочуть брати українські канали», — розказує Геннадій Невмержицький.

Деякі великі мережі розглядають українські канали як додатковий маркетинговий хіт, який може посилити послугу, бо у частини польських мереж зараз є такі мовники, а в інших ще ні. Але така зацікавленість, на думку директора з розвитку TGL, на «низькому, формальному рівні».

Також він розказує, що, приміром, у Vectra пакет українських каналів, які дистрибутує «1+1 медіа», розповсюджується на умовах «a la carte». І реалізується за моделлю поділу прибутку за фактичних абонентів.

Окрім цього, складнощі для входження у мережі польських провайдерів ще пов’язані з тим, що мовники мають бути технічно доступні у Польщі, а також не закритися через два-три місяці після підписання угоди. А такі складнощі виникали під час блекаутів, українські компанії могли мати проблеми з трансляцією. Також деякі канали, які виходять на польський ринок, можуть припинити свою роботу (наприклад, так сталося з Ukraine World News).

«Якщо канал один раз уже вийшов із мереж, удруге його вже не включать. Бо оператор має велику відповідальність перед абонентом, і за законодавством він зобов’язаний надавати ту послугу, про яку дав рекламу та підписав угоду. Якщо за період цієї угоди послуга погіршується, то абонент має право подати позов до суду і засудити оператора. Тому польські провайдери зараз досить скептично дивляться на українські канали», — каже Геннадій Невмержицький.

ОТТ-сервіси з українськими каналами на польському ринку

Окрім локальних провайдерів, на польському ринку є ОТТ-сервіси, які надають доступ до українських каналів. Серед них і вітчизняні гравці Megogo та Sweet.tv.

Megogo вийшов на польський ринок у лютому 2023 року. Відкрив там офіс, включив у пропозицію польські канали, а також 70 українськомовних телеканалів у окремому пакеті «ТБ» та «Кіно UA».

Валерія Толочина, Global Chief Marketing Officer Megogo, оцінює вихід на цей ринок як «значний прогрес», оскільки за ці роки сервісу вдалося збільшити кількість передплатників у кілька разів. Утім, вийти на самоокупність поки що не вдалося.

«Від самого початку ми розуміли, що досягнення самоокупності вимагатиме часу, тому підходили до цього питання з довгостроковим баченням. Польський стримінговий ринок дуже конкурентний — тут представлені як великі глобальні платформи, так і сильні локальні гравці. Утім, нам вдалося закріпитися і поступово зміцнювати свої позиції. Ми впевнено рухаємося до цілей самоокупності», — каже Валерія Толочина.

За її словами, спершу більшість користувачів сервісу справді були українці. Але згодом ситуація змінилася: «Не через втрату українських глядачів, а завдяки зростанню інтересу з боку польської аудиторії. Сьогодні польські користувачі становлять більшість нових підписок — із суттєвою перевагою. Наш сервіс у Польщі зараз орієнтований насамперед на польського глядача».

Кількість передплат на українськомовний пакет залишалася стабільною, а всі інші сегменти, включно з польським, демонстрували стабільне зростання.

Валерія Толочина розказує, що попри конкуренцію, Megogo вдалося вирізнитися завдяки контент-стратегії. Зокрема, це трансляції масштабних подій: бій Усик — Дюбуа, місцевий популярний ММА-турнір і Кубок африканських націй. «Також ми запустили дві брендові кампанії, які отримали позитивні відгуки за креативність. Продовжуємо акцентувати на тому, що нас відрізняє: зручність доступу, висока якість сервісу та конкурентна ціна», — додає вона. Валерія Толочина каже, що розвиток сервісу у Польщі відбувається за планом і відповідає стратегічним цілям.

Директор Sweet.tv Олександр Резунов також вважає польський ринок стратегічним напрямком розвитку. А про те, чи він самоокупний, розказав у коментарі «Детектору медіа»: «Цей напрямок має свою самоокупність, звісно, але при цьому ми інвестуємо в продукт, нові моделі монетизації (такі як створення власних телеканалів і продаж реклами на них) і локальний маркетинг. Наш фокус — це побудова платформи №1 у Східній Європі за охопленням та інноваційністю».

Сервіс також повністю локалізований для польського ринку й орієнтований на локальну авдиторію. Розроблений польський інтерфейс і платіжна система, клієнтська підтримка, є ретрансляція польських телеканалів, локалізація бібліотеки фільмів польською мовою.

За словами Олександра Резунова, Sweet.tv розвиває пропозицію та будує продукт саме для поляків — вони можуть підключити різні пакети майже з усіма найкращими польськими каналами, бібліотекою фільмів із польською озвучкою тощо: «Плюс наші власні (ексклюзивні) канали також мають польську локалізацію. Ми бачимо значний попит із боку польського споживача, і це підтверджує, що наша платформа як продукт+контент створює ту цінність, якої, схоже, не вистачає іншим платформам. Звісно, при цьому багато українців у Польщі користуються нашою платформою — це логічно, враховуючи високу впізнаваність бренду серед них».

Окрім польського ринку, Sweet.tv є на ринках Словаччині, Чехії, Угорщині, Румунії та Болгарії.

За останні два роки кількість активних локальних користувачів у Польщі зросла в кілька разів.

«У цьому нам значно допомогла технологічність платформи, яка дозволяє швидко адаптувати продукт під швидкі зміни на ринку (особливо в Польщі). Наприклад, це створення власних телеканалів на платформі. І далі — технологія таргетованої реклами в реальному часі за багатьма критеріями (як географія, контент, час, платформи тощо). При цьому свій внесок зробив запуск колаборацій із ключовими польськими партнерами. Це також демонструє довіру до продукту як із боку польського бізнесу, так і з боку польського споживача», — розказує Олександр Резунов.

Також на польському ринку працює чеський сервіс GoNet TV, який має понад 40 українських каналів у окремому пакеті. Він працює у країнах ЄС, і його пропозиція розрахована на тих, хто залишив Україну через війну.

Українські канали можуть потрапити у польський цифровий мультиплекс

Ще однією можливістю виходу на польський ринок для українських каналів могло бути входження у цифровий ефір. І такі плани дійсно були. Як розказав «Детектору медіа» Сергій Семерей, у перший рік повномасштабної війни Концерн РРТ звернувся до польських колег, національного цифрового оператора Emitel, і запитав, чи могли б українські канали розпочати мовлення у Польщі. «Польські компанії були до нас дуже дружніми. У перші роки війни багато допомагали. Для відновлення мовлення після обстрілів вони організували логістичний хаб у Любліні. Європейські оператори, які мали вживане обладнання у хорошому стані, привозили його до Любліна, а вони за свої кошти вантажили його і передавали нам. Це дуже допомогло у 2022 році відновлювати ефір», — каже Сергій Семерей.

Польський регулятор Emitel опрацював це питання й у 2023 році запропонував запустити мовлення українських каналів у MUX 5 (470—694 МГц), який на той момент працював у експериментальному режимі.

«Концерн РРТ розказав про таку можливість українським каналам, але вона залишилася нереалізованою. Можливість зайти в польські загальнонаціональні телевізійні мультиплекси є і зараз. У цьому році будуть через конкурси доукомплектовуватися MUX 8 (174—230 МГц) і MUX 5, так що за бажання українським мовникам можна працювати у цьому напрямі», — розказав Сергій Семерей.

Плани з запуску спільного каналу медіагруп

Таким чином можливості виходу на польський ринок є, хоча монетизація може бути довготривалою. На думку Геннадія Невмержицького, якби українські виробники вийшли на цей ринок з українським каналом польською мовою, то його б активно почали дивитися за 3—5 років: «Тут досить націоналізований ринок і прибуток».

Офіційно про наміри запустити спільний канал для Польщі з контентом трьох найбільших медіагруп не оголошували. Два обізнаних джерела «Детектора медіа» розповіли, що такі плани були та можуть бути реалізовані у майбутньому, бо в експансії на польський ринок українські виробники зацікавлені. А польські мовники купують український контент, показують історичні серіали тощо.

Утім, медіагрупи поки не підтверджують наміри щодо спільного мовника. Операційний директор підрозділу Pay TV медіагрупи Starlight Media Віталій Сперкач у коментарі «ДМ» сказав, що SLM «продає свій контент за кордоном, але про створення каналу не йдеться». Пресслужби «1+1 медіа» та групи «Інтер» поки що не відповіли на запитання «ДМ».

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Польща
Джерело матеріала
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
Изменения в команде. Первое увольнение Трампа
Корреспондент
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
США выходят из переговоров Украины и РФ - Госдеп
Корреспондент
Трамп готов ввести новые санкции против России
Gazeta UA
США могут выйти из переговоров: какими будут последствия для Украины
Comments UA
Сергей Стерненко показал первое фото из больницы после ранения: как выглядит блогер
Фокус
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
Всеобщая мобилизация: какие обязанности есть у граждан сейчас
ZN UA
Стало известно имя нового старейшего человека в мире
Корреспондент
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
Гай Ричи снимет сиквел «Дома у дороги» с Джейком Джилленхолом
GameMag
Звезда "Остаться в живых" круто водит и стреляет в трейлере сериала "Дастер"
GameMag
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
Оборонные гиганты объединились: Baykar и Leonardo официально приступили к стратегическому партнерству
Хвиля
Налоговая скидка: можно ли получить за благотворительность
ZN UA
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
Ключевой период опасности алкоголя: ученые выяснили, как смена сезонов влияет на любителей выпить
Фокус
Учёные создали экологичную технологию нанесения серебра в электронике
Корреспондент
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
Гамак, ходунки и круг для купания: педиатрина повествует об опасности популярных вещей для малышей
Знай
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
Пострадавших в результате атаки на Запорожье стало больше
Корреспондент
В Запорожье вытащили из-под завалов человека
Корреспондент
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
Число пострадавших в Запорожье выросло
Корреспондент
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
Ударные дроны массированно атакуют Крым, среди целей - военные аэродромы
ZN UA
Ситуация совсем непростая: где на фронте тяжелее всего
Comments UA
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
Как тонко намекнуть гостям, что им пора домой после долгих посиделок
Gazeta UA
Казахстан вводит "золотую визу": кто может претендовать
Апостроф
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
Колега Довбика по сборной рассказал о его проблемах в Роме
Корреспондент
Лидирует звезда ПСЖ: представлен обновленный список претендентов на "Золотой мяч"-2025
ZN UA
Реал продлит контракты с двумя легендарными игроками
Корреспондент
Андрей Матюха и Favbet Foundation: поддержка молодежного спорта в Украине
Telegraf
Менеджер Усика: Дюбуа сейчас лучший соперник для Александра
Корреспондент
Российский теннисист угрожал убить соперника во время матча
Telegraf
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
Новое поколение Toyota Camry получило спецверсию
Корреспондент
Нужно ли включать фары днем в городе и когда это обязательно
Факти ICTV
Расход топлива снизится в разы: что нужно знать, как новичку, так и водителю со стажем
Comments UA
Нового конкурента Toyota RAV4 от Jeep полностью рассекретили до премьеры
Фокус
Уникальная окраска: Феррари обновила болид и костюмы для Гран-при Майами
Корреспондент
Это может сохранить жизнь: что делать водителю, если в дороге вас застала воздушная тревога
Comments UA
Водителям рассказали о скрытой кнопке на зеркале заднего вида и о ее назначении
Gazeta UA
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
Глава Epic Games Тим Суини бросает новый вызов Steam — разработчикам игр предложили нулевую комиссию
GameMag
Сильные магнитные бури: когда они будут в мае
ZN UA
Редкие бронзовые диски нашли археологи
Gazeta UA
"Браво!": Президент Франции Эммануэль Макрон поздравил разработчиков Clair Obscur: Expedition 33 с огромным успехом
GameMag
Челсі без проблем обіграв Юргорден
Football.ua
Геймдиректор NieR: Automata и Astral Chain Такахиса Таура покинул PlatinumGames — новая NieR может находиться в разработке
GameMag
Ожидание подходит к концу: Игроки скоро смогут прикоснуться к Hollow Knight: Silksong
GameMag