Вступ Канади в ЄС малоймовірний, але не неможливий – Politico
Вступ Канади в ЄС малоймовірний, але не неможливий – Politico
У той час як президент США Дональд Трамп перевертає відносини з Канадою, запроваджуючи високі тарифи та пишучи войовничі пости в соцмережах, канадці задумуються над тим, чи не пора їм шукати більш надійних союзників. Питання членства Канади в ЄС немає в бюлетенях, підготованих до квітневих виборів, але опитування показують, що жителі країни заінтриговані ідеєю приєднання до блоку, пише Politico.
Згідно з нещодавнім опитуванням, 44% канадців заявили, що підтримують ідею членства в Євросоюзі. Тоді як виступили проти цього 34%.
Головний речник Європейської комісії Паула Піньо зазначила, що Брюссель «пишається результатами такого опитування». Однак, схоже, підтвердила, що згідно з керівними договорами блоку, лише європейські країни мають право на членство в ЄС.
Вступ Канади до ЄС може здатися надуманим навіть для Комісії. Однак за словами експертів ЄС, які розбирали це питання для Politico, хоча такий гамбіт навряд чи буде успішним, він насправді не є неможливим.
Справа Канади як 28-го члена блоку, зазначають у виданні, ґрунтується в основному на емоціях. Хоча Канада і Євросоюз розділені Атлантичним океаном і тисячами кілометрів, вони мають багато спільних інтересів: міцні економічні зв'язки, спільні демократичні цінності та, звичайно, головний біль, який спричиняє адміністрація Дональда Трампа.
Звідси виникає питання, крім базової географії чи визначає ще щось країну європейською, і чи може Канада претендувати на це? Адже Піньо вказала на термінологію статті 49 Договору про Європейський Союз, яка говорить, що «будь-яка європейська держава ... може подати заявку на вступ до Союзу»
«Бути європейцем – це більше стан душі… Юридично і формально європейська держава насправді не визначена, і, дивлячись в минуле, у нас були європейські держави, які в певному сенсі не обмежувалися європейським континентом», – сказала в інтерв'ю Politico професорка зовнішньої підтримки демократії ЄС в Маастрихтському університеті Жизель Боссе.
Вона додала, що країни Євросоюзу мають заморські території в Карибському басейні, Тихому океані та Арктиці. За її словами, канадці – це «особливі європейці» з таких причин, як їхня віра в соціальну державу, політична і правова системи, засновані на європейських моделях. Крім того, багато канадців мають континентальне походження.
Професор європейської політики у Вищій технічній школі Цюриха Франк Шіммельфенніг висловив схожу думку, коли коментував дискусію про те, що означає бути європейцем поза межами розміщення на карті світу. За його словами, «Канада, безумовно, відповідає цьому критерію», адже ця країна «у багатьох відношеннях, ймовірно, ближча до європейських цінностей, інститутів і політики, ніж багато з нинішніх країн-кандидатів».
Хоча деякі канадські настрої є позитивними, будь-яке рішення, зрештою, належить Європейській Комісії та країнам-членам блоку. Щоправда, поки деякі дослідники ЄС мають аргументи щодо того, чому членство Канади можливе, інші вилили холодну воду на цю перспективу.
Для початку канадці повинні бути дуже серйозно налаштовані щодо своєї так званої європейськості. На думку Боссе, відповіді на опитування, можливо, були «емоційним кроком з боку канадців».
До вступу в ЄС у 2004 році країни Центральної Європи постійно говорили про свій вступ як про «повернення до Європи» – місця своєї історичної приналежності.
Канадці не висловлювали подібних настроїв, принаймні, поки що.
На думку заступника директора Центру європейських реформ Яна Бонда, «було б надзвичайно важко довести, що Канада є європейською країною» з кількох причин. Він зазначив, що навіть якби вона пройшла тест на так звану європейськість, на заваді стала б «практична економіка».
«Тоді Канаді довелося б встановити митний кордон між собою і США і застосовувати тарифи та правила ЄС до імпорту зі США... Це було б неймовірно економічно руйнівним. Це переважило б будь-які вигоди, які вона могла б отримати від членства протягом багатьох-багатьох років», – додав Бонд.
Він сказав, що прийняття нового члена до блоку вимагатиме одностайності. Ба більше, для цього навіть потрібні референдуми у деяких країнах-членах, таких як Франція.
«Як часто французькі фермери голосували за вільну торгівлю з іншими частинами світу? ... Вони скоріше підпалюють речі, намагаючись не допустити цього. Я не думаю, що це можливо в короткостроковій перспективі через процедури та стан союзу і розширення», – додав Бонд.
За його словами, Канада замість членства могла б покращити свою угоду про економічне партнерство з ЄС. І, схоже, канадська влада вже працює над цим.
Новий прем'єр-міністр Марк Карні здійснив свій перший закордонний візит до Франції 17 березня, щоб обговорити з президентом Еммануелем Макроном розбудову міцніших економічних, оборонних і комерційних зв'язків.
Але він, можливо, також припустився фатальної помилки для будь-яких далекосяжних амбіцій ЄС, коли назвав Канаду «найбільш європейською з неєвропейських країн».
Якщо Брюссель «робив нотатки», це може обернутися проти нього, якщо Канада коли-небудь подасть заявку на членство.
Нагадаємо, прем'єр-міністр Канади та лідер Ліберальної партії Марк Карні оприлюднив свою передвиборчу платформу, де зробив акцент на нових оборонних витратах і зміцненні країни на тлі експансіоністської риторики президента США Дональда Трампа.
Карні також пообіцяв співпрацювати з Європою в питаннях безпеки в Арктиці. Крім того, партія хоче побудувати нові торговельні відносини з Європою та Азією, розглядаючи нові угоди.