MY.UAНовини
Загадкові смерті китайських учених: хто усуває експертів у ШІ та військових технологіях
Загадкові смерті китайських учених: хто усуває експертів у ШІ та військових технологіях

Загадкові смерті китайських учених: хто усуває експертів у ШІ та військових технологіях

За останні роки п'ять китайських учених, які працювали у сфері ШІ та військових технологій, померли за загадкових обставин. Також наклав на себе руки видатний експерт у сфері біотехнологій. А тим часом ФБР веде неафішоване розслідування проти вчених з КНР. Фокус зібрав що відомо про загадкову смерть вчених, які досягли успіхів.

Китай і США завжди суперничали у сфері технологій. З поверненням Дональда Трампа в Білий дім це суперництво стало ще більш явним, адже 45-й і 47-й президент США хоче зробити Америку великою, повернути на американську землю всі важливі виробництва і якимось чином скинути Китай з п'єдесталу головного постачальника різноманітної електроніки. Ставки високі, адже Директор з технологій США Майкл Краціос заявив, що його завдання — забезпечити перевагу Америки в нових технологіях, які нібито можуть маніпулювати "часом і простором".

Майкл Краціос і Дональд Трамп
Фото: The White House

У його словах багато популізму, але війна у сфері високих технологій і справді триває, до того ж із жертвами, таємними розслідуваннями з боку ФБР і звинуваченнями у шпигунстві. І саме жертви цієї технологічної сутички оточує ореол таємничості, адже обставини їхньої смерті неясні, а офіційно повідомляють, що вони просто працювали на знос.

Китай ще до введення Трампом приголомшливо високих мит на імпорт примудрився влізти на територію, якою США заслужено пишалися, — сферу штучного інтелекту, що розвивається, незважаючи на похмурі передбачення у фільмі "Термінатор". Причому зробили це ефективніше і набагато дешевше, ніж Сем Альтман з його ChatGPT. Виявилося, що щоб створити DeepSeek зовсім не потрібні мільярди доларів, а тільки ботан, відданий справі Комуністичної партії Китаю і невелика команда геніїв. Яким тепер заборонено залишати Китай, щоб уникнути витоку знань.

Лян Веньфен (праворуч) — творець DeepSeek
Фото: Скриншот

Виявилося, що DeepSeek нічим не гірший, ну крім того, що він, як справжній китайський ШІ, ігнорує деякі історичні події, що затьмарюють репутацію Китаю. Але ШІ — це не тільки запити на хвилюючі теми, на кшталт того, коли почалася Друга світова війна і як у КНР гноблять уйгурів, а й військова сфера, де, ймовірно, Китай теж випереджає США. Це не точно, але навіть китайські авто теоретично можуть шпигувати за своїми власниками, і Tesla Ілона Маска тут явно програє в масштабах поширення. Тож китайські вчені перебувають під прицілом одразу двох країн: США, які підозрюють їх у шпигунстві, і власної країни, яка вимагає від них чудових результатів і передачі важливих даних.

За останні роки п'ять вчених у сфері ШІ померли за загадкових обставин, і їхні смерті роблять ще більш таємничими обставини смерті видного біотехнолога з Китаю, що яскраво описує ту тіньову війну, що ведеться в кампусах наукових університетів.

П'ять китайських учених у сфері ШІ померли за загадкових обставин

Об'єднує китайських учених, які померли в період 2022-2025 рр., кілька чинників: вони домоглися величезних успіхів, вони займалися штучним інтелектом, більшість навчалися в США і померли за загадкових обставин. Більшість із них перебували в розквіті сил і зробили відкриття в таких ключових галузях, як комп'ютерний зір, військовий штучний інтелект і медичний ШІ. Список не включає ще низку вчених, які займалися дронами і військовими технологіями і які гинули не менш раптово і дивно: у ДТП, коли їхнє авто знищила вантажівка на шосе.

  • Відкрив цей похмурий список Сунь Цзянь, який помер у червні 2022 року. Головний науковий співробітник пекінської компанії Megvii Technology, що займається розробкою ШІ, помер від раптової хвороби у віці 45 років. Megvii займається розробкою програмного забезпечення для розпізнавання зображень і глибокого навчання. Раніше Цзянь працював у Microsoft. На його ім'я також було отримано 35 патентів США, 13 з яких було зареєстровано на міжнародному рівні.
  • Фен Янхе помер у 38 років у липні 2023 року в Пекіні дорогою на "важливу місію". Фен був експертом зі штучного інтелекту китайського оборонного сектору й одним з ініціаторів розроблення програмного забезпечення ШІ, використовуваного у військових симуляціях War Skull I і War Skull II, які використовує Народно-визвольна армія Китаю для моделювання військових ігор. Раніше Фен вивчав статистику в Гарвардському університеті та високопродуктивні обчислення в Університеті Айови в рамках спільної навчальної програми з 2011 по 2013 рік.
Фен Янхе на зустрічі з військовими
Фото: Скриншот
  • Тан Сяоу помер 2023 року у віці 55 років від таємничої хвороби. Тан був професором Китайського університету Гонконгу і засновником технологічної компанії SenseTime. Тан 1990 року Тан здобув ступінь бакалавра в Китайському університеті науки і технологій, а потім переїхав до США для навчання в аспірантурі. У 1991 році він здобув ступінь магістра в Рочестерському університеті, а в 1996 році — докторський ступінь у Массачусетському технологічному інституті. Тан, чиї наукові інтереси охоплювали комп'ютерний зір, розпізнавання образів і обробку відео, сприяв індустріалізації технології штучного зору в Китаї.
  • Хе Чжі, співзасновник і головний директор з інновацій компанії Yidu Tech, що працює у сфері охорони здоров'я на основі штучного інтелекту, помер 2024 року у віці 41 року через висотну хворобу.
  • Цюань Юйхуей помер у 39 років 14 січня 2025 року. Цюань був експертом з комп'ютерної обробки зображень. Куан навчався в Китаї, а потім у 2016 році в Національному університеті Сінгапуру. Куан займався передовими напрямками обчислювальної фотографії, неконтрольованого навчання та аналізу текстур. Він опублікував понад 80 наукових праць високого рівня, а 2024 року його занесли до списку "2 відсотків найкращих учених світу" Стенфордського університету.

Таємничі смерті китайських учених породжують теорії змови

Офіційно китайські ШІ-науковці померли від перевтоми та спричинених нею недуг. Але саме це було названо причиною самогубства ще одного видатного вченого чоловіка. 5 років тому у США таємниче загинув відомий китайський учений Тао Нунцзянь. У поліції заявили, що Тао наклав на себе руки через "стреси, пов'язані з роботою".

Тао Нунцзянь офіційно наклав на себе руки, у що його колеги не вірять
Фото: Скриншот

56-річний Тао Нунцзянь був провідним дослідником і засновником двох біотехнологічних стартапів. Він отримав безліч нагород і понад 10 мільйонів доларів США у вигляді фінансування від Національного інституту охорони здоров'я (NIH) США за ці роки. Його знайшли мертвим біля чотириповерхового паркінгу на території кампусу Університету Аризони після очевидного падіння з висоти. Раніше поліція стверджувала, що він займався спортом і впав сам, потім — що це було самогубство.

Але обставини його смерті витягли на поверхню цікавий факт про те, що Національний інститут охорони здоров'я США (NIH) та ФБР ретельно вивчають діяльність китайських науковців та студентів, які перебувають у США.

APA Justice — некомерційна група, що виступає за громадянські права азіатсько-американських громад — заявила торік, що Тао, якого вони назвали "відомим китайським професором", наклав на себе руки внаслідок розслідувань ініційованих NIH.

Національний інститут охорони здоров'я США з 2018 року NIH проводив конфіденційні розслідування і карає вчених за їхні зв'язки з Китаєм, — запевняють розслідувачі.

До 2020 року розслідування NIH, що проводяться паралельно з Міністерством юстиції США і ФБР, були в самому розпалі. Понад 250 дослідників із КНР у США були звинувачені в тому, що вони не розкрили свою роботу в Китаї, яка перетинається з їхніми дослідженнями, що фінансуються Національними інститутами охорони здоров'я США, або порушили інші правила, і тому їх було притягнуто до відповідальності. У 2022 році Джо Байден припинив розслідування, які китайські ЗМІ називали "полюванням на відьом". Але після повернення Дональда Трампа до Білого дому та початком торговельної війни з Китаєм, не виключено, що "полювання" відновиться.

Дональд Трамп із підписаним указом про підвищення мит на імпорт
Фото: Getty Images

У Китаї в соцмережах вважають, що китайські вчені були вбиті. І вже закликали владу провести ретельне розслідування, сподіваючись, що "уряд посилить захист ключових талантів".

Хто вбиває китайських учених

Відповідно до законів Пекіна про національну розвідку китайські фірми зобов'язані "підтримувати, допомагати і співпрацювати" з державною розвідкою.

Також у Китаї з 2008 року існує план "Тисяча талантів". Його мета — набрати китайських та іноземних фахівців з-за кордону для роботи в китайських університетах і науково-дослідних інститутах. Програма охоплює практично всі дисципліни природничих наук і технологій. Успішні кандидати мали бути схвалені Організаційним відділом Центрального Комітету КПК, що означає, що вони були ретельно вивчені на найвищому політичному рівні. Яскравий приклад — Чжан Шоучен, професор фізики зі Стенфорда, чия робота нагадує діяльність "сплячого агента" з розвідки. Він пожинав плоди своєї наукової діяльності з 1980-х, досліджував усе: від нових матеріалів квантової гравітації до штучного інтелекту, йому пророкували Нобелівську премію, але коли він створив собі репутацію, йому довелося "ділитися знаннями" з батьківщиною. У 2018 році він таємничим чином наклав на себе руки.

Сі Цзіньпін на зустрічі з військовими
Фото: Скриншот

До програми "Тисяча талантів" було залучено понад 40 000 експертів. Цікаво, що назва програми зникла з офіційного використання відтоді, як адміністрація президента Дональда Трампа почала звинувачувати Китай у систематичному крадіжці американських технологій. Але за лаштунками вона триває, як і раніше.

"Таємничий" і "загадковий" — головні епітети, що супроводжують смерті китайських учених. Найчастіше вони виглядають випадковими, як ДТП, раптова хвороба, або самогубство. Наукова діяльність вимотує, тож коли черговий геній помирає в розквіті років — це майже не повинно викликати зайвих запитань. Однак викликає, бо США і Китай конкурують у всіх сферах діяльності: від технологічної до військової і навіть борються за звання головної наддержави світу. Тож не можна виключати, що смерті китайських учених можуть бути наслідками їхнього наукового шпигунства. І це не можна довести.

Єдиний випадок, коли в смерті вчених безпосередньо звинувачували розвідку іншої держави — це загибель п'яти вчених-ядерників з Ірану з 2010 до 2020 рр. Тоді Тегеран заявив, що їх убив Ізраїль. Ізраїль не підтвердив, але й не спростував свою роль. А тодішній міністр оборони Ізраїлю Моше Яалон сказав: "Ми діятимемо в будь-який спосіб і не бажаємо терпіти ядерний Іран". Повідомлялося, що кампанію вбивств було нібито припинено у 2013 році після дипломатичного тиску з боку Сполучених Штатів, які намагалися домовитися про обмеження на ядерну діяльність Ірану.

ШІ-розпізнавання облич
Фото: ленивый кот

Вчені — це легка ціль. Вони не глави держав і не видатні політики. Їх занадто багато, щоб забезпечити їм усім захист, до того ж не завжди зрозуміло, чиї дослідження потенційні вороги і суперники вважатимуть небезпечними для себе. Але зрозуміло, що на тлі того, як розвиваються технології і як тісно вони переплітаються з військовою сферою, саме науковці є найвірогіднішою ціллю держави-конкурента.

"Немає сумнівів, що Китай і США перебувають у дедалі більших перегонах за передові технології, і що особисті ризики для тих, хто в них бере участь, збільшуються", — обережно натякає Цзюньхуа Чжан, вчений і експерт у галузі ШІ.

Нагадаємо, раніше Фокус писав про те, що навіть брат Чарльза, короля Великої Британії, виявився пов'язаний з китайським шпигуном. Пан Ян Тенбо все заперечує.

Теги за темою
Китайсмертьвчені
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
"Вирішальний" раунд? Росія і Україна знову сядуть за стіл переговорів у Стамбулі – чого нам чекати
Telegraf
2025-07-21T10:00:58Z
Зеленський призначив 16 послів
УкраинФорм
2025-07-21T10:00:39Z
СБУ отримала дані про всі слідчі дії НАБУ та САП
ZN UA
2025-07-21T10:00:35Z
Нардеп Христенко отримав підозру в державній зраді та впливі на НАБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T10:00:09Z
БіГ, Емірати, Японія, Канада: куди поїдуть новопризначені українські посли
ZN UA
2025-07-21T09:57:52Z
Румунія піднімала винищувачі через атаку РФ та зафіксувала заліт повітряних цілей
Европейская правда
2025-07-21T09:51:55Z
Кабмін перейменував два міністерства
1News
2025-07-21T09:51:00Z
Видання Telegraph розповіло, де влітку відпочиватимуть Трамп і Венс
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T09:45:58Z
В України триває сезонне зниження цін на картоплю
AgroPortal
2025-07-21T10:00:28Z
Alaska Airlines знову зупинила рейси через збій в ІТ-системі
InternetUA
2025-07-21T09:58:39Z
Глобальні зміни в торгівлі пшеницею: що чекає на Україну?
Agravery
2025-07-21T09:46:17Z
Україна цьогоріч планує витратити на оборону ₴2,6 трильйона - понад 30% свого ВВП
УкраинФорм
2025-07-21T09:45:42Z
"Роснефть" назвала санкції ЄС проти індійського НПЗ необґрунтованими
iPress
2025-07-21T09:45:21Z
Через електромобілі та Трампа: Jaguar Land Rover анонсував значне скорочення персоналу
AutoGeek
2025-07-21T09:42:44Z
Екстремальні погодні умови спричиняють стрибки цін на продукти харчування по всьому світу - FT
УкраинФорм
2025-07-21T09:39:43Z
Добиває українську промисловість: в Укрзалізниці пояснили, на які потяги "полює" Росія
24tv
2025-07-21T09:33:04Z
Україна імпортувала на 25% більше добрив
AgroPortal
2025-07-21T09:30:32Z
На Львівщині викрили на хабарі посадовця мерії одного з районів та діючу адвокатку
Украина Криминальная
2025-07-21T09:57:35Z
“Розмародерили телефони, планшети”: у Києві пограбували магазин, який постраждав через обстріли
TSN
2025-07-21T09:48:24Z
До кінця тижня в Україні зменшиться кількість дощів і повернеться спека - синоптик
УкраинФорм
2025-07-21T09:42:47Z
Спочатку відступили, а потім зайшли з новими силами: бійці ССО відбили позиції ЗС РФ на Запоріжжі
Фокус
2025-07-21T09:42:37Z
Метро "Лук’янівська" знову відкрили: станція працює у звичному режимі
24tv
2025-07-21T09:39:20Z
Обстріл Києва: що відбувається на місці обстрілів
TSN
2025-07-21T09:36:13Z
Кельтський гороскоп на 21 липня 2025 року: Ракам — опора і впевненість, Водоліям — натхнення і м’якість
TSN
2025-07-21T09:36:12Z
Ворог ударив по житлових кварталах Херсона - снаряд влучив у одну з квартир, є поранений
УкраинФорм
2025-07-21T09:33:48Z
Вода в Кременчуцькому водосховищі змінила колір: люди панікують, але чи є привід?
Telegraf
2025-07-21T09:27:16Z
Прорив у виробництві веганського сиру та йогурту: модифіковані бактерії відкривають новий шлях
Фокус
2025-07-21T08:45:18Z
Чотири фази менструального циклу: особливості кожної з них, як вони впливають на настрій і самопочуття
TSN
2025-07-21T08:36:45Z
Революція в трансплантології: хірурги вперше реанімували “мертве” серце дитини на операційному столі
ZN UA
2025-07-21T08:07:03Z
Як працює кофеїн під час тренування у спеку
24tv
2025-07-21T08:03:35Z
Їсти груші стало небезпечно через незвичних комах: у чому проблема
Telegraf
2025-07-21T06:39:37Z
Пам’яті медсестри Оксани Чіхрак
УкраинФорм
2025-07-21T06:03:23Z
Вакцина Pfizer від коронавірусу могла змінити наші очі: що показало дослідження
Фокус
2025-07-21T05:45:57Z
Мільйони людей помилково вважають, що вони мають алергію: вчені розповіли про результати нового дослідження
Знай
2025-07-21T04:54:20Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Леся Нікітюк відповіла відомій акторці, яка дорікнула їй за знімання у фільмі: "Більше не буду"
TSN
2025-07-21T09:51:24Z
Легендарна українська акторка Наталія Сумська приголомшила, як її кликали працювати в Росію
24tv
2025-07-21T09:51:07Z
Після відео з коханкою гурт Coldplay почав попереджати, що глядачів можуть знімати на камеру
24tv
2025-07-21T09:39:54Z
На Європейському кінофестивалі у Малайзії покажуть українську комедію «Смак свободи»
Детектор М
2025-07-21T09:36:24Z
Акторів нудило під час зйомок: якою була найогидніша сцена в "Гаррі Поттері"
24tv
2025-07-21T09:33:18Z
Найкращі поєднання кольорів на літо: названо найпопулярніші відтінки
24tv
2025-07-21T09:24:52Z
Замах на витвір мистецтва: у Франції відвідувачка з’їла банан за 6,2 мільйона доларів
24tv
2025-07-21T09:09:28Z
Скандальні російськомовні концерти Сердючки. Директор розважального комплексу сплатить штраф
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T09:06:44Z
Зірка хору "Гомін" розсекретив розмову з дружиною Ющенка та подарунок від них: "Не дарма прожив"
TSN
2025-07-21T09:06:09Z
Ідеально в таку спеку: готуємо кавунове мохіто, яке освіжить і приємно здивує смаком
24tv
2025-07-21T09:51:24Z
Чому шашлик виходить не соковитим: ви неправильно його маринуєте — ось, як треба
TSN
2025-07-21T09:36:11Z
Популярний колір фарби робить дім холодним: якого відтінку краще уникати
24tv
2025-07-21T09:30:36Z
Китайський гороскоп на завтра 22 липня: Тиграм - драма, Козлам - труднощі
GlavRed
2025-07-21T09:27:46Z
Вапняний наліт у туалеті зникне, якщо раз на тиждень наливати в унітаз 1 натуральний засіб
GlavRed
2025-07-21T09:27:06Z
Що робити, коли ліжко займає майже всю спальню: 5 способів збільшити її
24tv
2025-07-21T09:09:03Z
Рунічний гороскоп на 21 липня 2025 року: Близнятам — фокус на словах, Скорпіонам — день змін
TSN
2025-07-21T09:06:36Z
Ним би пишались ресторани: грузинський салат з баклажанів – так смакує довершеність
24tv
2025-07-21T08:33:38Z
Емоційне вигорання в благодійності: практики турботи та підтримки
Детектор М
2025-07-21T08:30:16Z
Трагічно загинула у 35 років: як виглядає могила поетеси Олени Теліги
Telegraf
2025-07-21T10:00:16Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Сумській області: хто може розраховувати на виплати майже 11 тисяч гривень
Политека
2025-07-21T10:00:06Z
"Треба працювати, брати камеру до рук і документувати історію". Як минули "Медіадні Премії імені Георгія Ґонґадзе. Харків"
Детектор М
2025-07-21T09:57:52Z
Владика УГКЦ відвідав українську громаду в італійському Річчоне
УкраинФорм
2025-07-21T09:36:26Z
Дружина загиблого офіцера зробила зворушливе татуювання: історія кохання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T09:33:09Z
Розкриті технічні характеристики українського ударного дрона FlyCat
InternetUA
2025-07-21T09:31:37Z
Безкоштовне житло для ВПО в Одесі: що відомо про новий реєстр
Политека
2025-07-21T09:30:45Z
Тактика ударів РФ змінюється: українців попередили про нову небезпеку
GlavRed
2025-07-21T09:27:17Z
Які свята відзначаємо у серпні: календар на кожний день
Gazeta UA
2025-07-21T09:24:23Z
Усик повторив історичне досягнення легендарного Мухаммеда Алі
24tv
2025-07-21T10:00:40Z
Артета — про трансфер Субіменді: Він обрав Арсенал, попри вигідніші пропозиції
Football.ua
2025-07-21T09:57:09Z
ЗСУ знищили окупанта, який був кандидатом у майстри спорту з армійського рукопашного бою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T09:57:03Z
Челсі розглядатиме виключно продаж Чуквуемеки
Football.ua
2025-07-21T09:52:55Z
Крістал Пелас готовий втримати свого таланта попри інтерес топ-клубів
Football.ua
2025-07-21T09:52:23Z
Неом відмовився від трансферу Акселя Дісасі
Football.ua
2025-07-21T09:42:29Z
Таремі під прицілом клубів АПЛ
Football.ua
2025-07-21T09:39:07Z
Джозеф Паркер заявив про говність кинути перчатку абсолютному чемпіону світу Олександру Усику
Известия Киев
2025-07-21T09:36:28Z
"Іди відсмокчи Усику": тренер Дюбуа накинувся на зіркового боксера після бою за абсолют
24tv
2025-07-21T09:24:27Z
Суспільне: Молочного, якого підозрюють у смертельній ДТП у Києві, взяли під варту без застави
Лига
2025-07-21T10:00:41Z
У Бангладеш літак впав на школу: є поранені та загиблий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T09:54:03Z
В Італії визволили туриста, який застряг у печері
Европейская правда
2025-07-21T09:52:44Z
Молочний виявився сином зірки "Файна Юкрайна": винуватця ДТП у Києві відправили під варту
24tv
2025-07-21T09:51:58Z
На Львівщині п’яний водій втопив авто: пасажир загинув
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T09:51:28Z
У Харкові внаслідок зіткнення автобуса та електросамоката загинув чоловік
Мій Харків
2025-07-21T09:39:50Z
Вночі у Рівненській і Чернівецькій областях сталися вибухи: що відомо
TSN
2025-07-21T09:36:37Z
Масована атака РФ: у Києві вже дев'ять постраждалих, одна людина загинула
УкраинФорм
2025-07-21T09:33:14Z
Слідство завдовжки 10 років: за що вбили відому українську журналістку
Telegraf
2025-07-21T09:33:08Z
Samsung Galaxy S26 може залишитися зі Snapdragon: ціна чіпа не зросте
InternetUA
2025-07-21T09:46:57Z
Новий смартфон Xiaomi здивує користувачів: чого від нього очікують
Фокус
2025-07-21T09:42:52Z
Нова функція покращить у рази фотографії на вашому смартфоні: як її знайти
Фокус
2025-07-21T09:12:54Z
Цей майбутній пристрій Apple отримає відразу дві фронтальні камери
24tv
2025-07-21T09:06:28Z
З озера в Польщі дістали середньовічну балку: у неї було стародавнє обличчя
Фокус
2025-07-21T08:57:57Z
Магнітна буря знову бавиться, а на Сонці є багато плям. Що прогнозують вчені найближчими днями
Telegraf
2025-07-21T08:48:58Z
Google пояснила, як на Android працює система оповіщення про землетруси
InternetUA
2025-07-21T08:46:52Z
Вчені виявили приховані кісткові структури в тілах австралійських ящірок
ZN UA
2025-07-21T08:46:39Z
Виявлений "космічний єдиноріг" кидає виклик законам фізики: вчені спантеличені
Фокус
2025-07-21T08:36:48Z
Tesla прийшла до Індії, але без визнання тих, хто чекав роками
360ua.news
2025-07-21T10:00:27Z
Представлено унікальний 400-сильний супербайк Ferrari
AutoCentre
2025-07-21T09:33:48Z
5 мільйонів доларів за жовту пташку: спроба злетіти з автовоза закінчилась невдачею
Топ Жир
2025-07-21T09:33:29Z
Зовсім інший, ціна відома: розсекречено новий Ford Bronco
ЗаРулем
2025-07-21T09:21:38Z
Швейцарські розробники представили інноваційний розвідувальний дрон Fotokite
InternetUA
2025-07-21T09:19:50Z
Названо найпопулярніші авто в Україні за 2025 рік: які моделі обирають українці
Фокус
2025-07-21T09:15:12Z
Майже 10 тисяч осіб замовили цей незвичайний китайський позашляховик
Топ Жир
2025-07-21T08:48:57Z
Третій на черзі: електричний кросовер Subaru Uncharted показали офіційно
AutoGeek
2025-07-21T08:48:43Z
Запас ходу — 750 км: розкрито подробиці нового конкурента Tesla Model S від Audi
Фокус
2025-07-21T08:21:10Z