MY.UAНовини
Загадкові смерті китайських учених: хто усуває експертів у ШІ та військових технологіях
Загадкові смерті китайських учених: хто усуває експертів у ШІ та військових технологіях

Загадкові смерті китайських учених: хто усуває експертів у ШІ та військових технологіях

За останні роки п'ять китайських учених, які працювали у сфері ШІ та військових технологій, померли за загадкових обставин. Також наклав на себе руки видатний експерт у сфері біотехнологій. А тим часом ФБР веде неафішоване розслідування проти вчених з КНР. Фокус зібрав що відомо про загадкову смерть вчених, які досягли успіхів.

Китай і США завжди суперничали у сфері технологій. З поверненням Дональда Трампа в Білий дім це суперництво стало ще більш явним, адже 45-й і 47-й президент США хоче зробити Америку великою, повернути на американську землю всі важливі виробництва і якимось чином скинути Китай з п'єдесталу головного постачальника різноманітної електроніки. Ставки високі, адже Директор з технологій США Майкл Краціос заявив, що його завдання — забезпечити перевагу Америки в нових технологіях, які нібито можуть маніпулювати "часом і простором".

Майкл Краціос і Дональд Трамп
Фото: The White House

У його словах багато популізму, але війна у сфері високих технологій і справді триває, до того ж із жертвами, таємними розслідуваннями з боку ФБР і звинуваченнями у шпигунстві. І саме жертви цієї технологічної сутички оточує ореол таємничості, адже обставини їхньої смерті неясні, а офіційно повідомляють, що вони просто працювали на знос.

Китай ще до введення Трампом приголомшливо високих мит на імпорт примудрився влізти на територію, якою США заслужено пишалися, — сферу штучного інтелекту, що розвивається, незважаючи на похмурі передбачення у фільмі "Термінатор". Причому зробили це ефективніше і набагато дешевше, ніж Сем Альтман з його ChatGPT. Виявилося, що щоб створити DeepSeek зовсім не потрібні мільярди доларів, а тільки ботан, відданий справі Комуністичної партії Китаю і невелика команда геніїв. Яким тепер заборонено залишати Китай, щоб уникнути витоку знань.

Лян Веньфен (праворуч) — творець DeepSeek
Фото: Скриншот

Виявилося, що DeepSeek нічим не гірший, ну крім того, що він, як справжній китайський ШІ, ігнорує деякі історичні події, що затьмарюють репутацію Китаю. Але ШІ — це не тільки запити на хвилюючі теми, на кшталт того, коли почалася Друга світова війна і як у КНР гноблять уйгурів, а й військова сфера, де, ймовірно, Китай теж випереджає США. Це не точно, але навіть китайські авто теоретично можуть шпигувати за своїми власниками, і Tesla Ілона Маска тут явно програє в масштабах поширення. Тож китайські вчені перебувають під прицілом одразу двох країн: США, які підозрюють їх у шпигунстві, і власної країни, яка вимагає від них чудових результатів і передачі важливих даних.

За останні роки п'ять вчених у сфері ШІ померли за загадкових обставин, і їхні смерті роблять ще більш таємничими обставини смерті видного біотехнолога з Китаю, що яскраво описує ту тіньову війну, що ведеться в кампусах наукових університетів.

П'ять китайських учених у сфері ШІ померли за загадкових обставин

Об'єднує китайських учених, які померли в період 2022-2025 рр., кілька чинників: вони домоглися величезних успіхів, вони займалися штучним інтелектом, більшість навчалися в США і померли за загадкових обставин. Більшість із них перебували в розквіті сил і зробили відкриття в таких ключових галузях, як комп'ютерний зір, військовий штучний інтелект і медичний ШІ. Список не включає ще низку вчених, які займалися дронами і військовими технологіями і які гинули не менш раптово і дивно: у ДТП, коли їхнє авто знищила вантажівка на шосе.

  • Відкрив цей похмурий список Сунь Цзянь, який помер у червні 2022 року. Головний науковий співробітник пекінської компанії Megvii Technology, що займається розробкою ШІ, помер від раптової хвороби у віці 45 років. Megvii займається розробкою програмного забезпечення для розпізнавання зображень і глибокого навчання. Раніше Цзянь працював у Microsoft. На його ім'я також було отримано 35 патентів США, 13 з яких було зареєстровано на міжнародному рівні.
  • Фен Янхе помер у 38 років у липні 2023 року в Пекіні дорогою на "важливу місію". Фен був експертом зі штучного інтелекту китайського оборонного сектору й одним з ініціаторів розроблення програмного забезпечення ШІ, використовуваного у військових симуляціях War Skull I і War Skull II, які використовує Народно-визвольна армія Китаю для моделювання військових ігор. Раніше Фен вивчав статистику в Гарвардському університеті та високопродуктивні обчислення в Університеті Айови в рамках спільної навчальної програми з 2011 по 2013 рік.
Фен Янхе на зустрічі з військовими
Фото: Скриншот
  • Тан Сяоу помер 2023 року у віці 55 років від таємничої хвороби. Тан був професором Китайського університету Гонконгу і засновником технологічної компанії SenseTime. Тан 1990 року Тан здобув ступінь бакалавра в Китайському університеті науки і технологій, а потім переїхав до США для навчання в аспірантурі. У 1991 році він здобув ступінь магістра в Рочестерському університеті, а в 1996 році — докторський ступінь у Массачусетському технологічному інституті. Тан, чиї наукові інтереси охоплювали комп'ютерний зір, розпізнавання образів і обробку відео, сприяв індустріалізації технології штучного зору в Китаї.
  • Хе Чжі, співзасновник і головний директор з інновацій компанії Yidu Tech, що працює у сфері охорони здоров'я на основі штучного інтелекту, помер 2024 року у віці 41 року через висотну хворобу.
  • Цюань Юйхуей помер у 39 років 14 січня 2025 року. Цюань був експертом з комп'ютерної обробки зображень. Куан навчався в Китаї, а потім у 2016 році в Національному університеті Сінгапуру. Куан займався передовими напрямками обчислювальної фотографії, неконтрольованого навчання та аналізу текстур. Він опублікував понад 80 наукових праць високого рівня, а 2024 року його занесли до списку "2 відсотків найкращих учених світу" Стенфордського університету.

Таємничі смерті китайських учених породжують теорії змови

Офіційно китайські ШІ-науковці померли від перевтоми та спричинених нею недуг. Але саме це було названо причиною самогубства ще одного видатного вченого чоловіка. 5 років тому у США таємниче загинув відомий китайський учений Тао Нунцзянь. У поліції заявили, що Тао наклав на себе руки через "стреси, пов'язані з роботою".

Тао Нунцзянь офіційно наклав на себе руки, у що його колеги не вірять
Фото: Скриншот

56-річний Тао Нунцзянь був провідним дослідником і засновником двох біотехнологічних стартапів. Він отримав безліч нагород і понад 10 мільйонів доларів США у вигляді фінансування від Національного інституту охорони здоров'я (NIH) США за ці роки. Його знайшли мертвим біля чотириповерхового паркінгу на території кампусу Університету Аризони після очевидного падіння з висоти. Раніше поліція стверджувала, що він займався спортом і впав сам, потім — що це було самогубство.

Але обставини його смерті витягли на поверхню цікавий факт про те, що Національний інститут охорони здоров'я США (NIH) та ФБР ретельно вивчають діяльність китайських науковців та студентів, які перебувають у США.

APA Justice — некомерційна група, що виступає за громадянські права азіатсько-американських громад — заявила торік, що Тао, якого вони назвали "відомим китайським професором", наклав на себе руки внаслідок розслідувань ініційованих NIH.

Національний інститут охорони здоров'я США з 2018 року NIH проводив конфіденційні розслідування і карає вчених за їхні зв'язки з Китаєм, — запевняють розслідувачі.

До 2020 року розслідування NIH, що проводяться паралельно з Міністерством юстиції США і ФБР, були в самому розпалі. Понад 250 дослідників із КНР у США були звинувачені в тому, що вони не розкрили свою роботу в Китаї, яка перетинається з їхніми дослідженнями, що фінансуються Національними інститутами охорони здоров'я США, або порушили інші правила, і тому їх було притягнуто до відповідальності. У 2022 році Джо Байден припинив розслідування, які китайські ЗМІ називали "полюванням на відьом". Але після повернення Дональда Трампа до Білого дому та початком торговельної війни з Китаєм, не виключено, що "полювання" відновиться.

Дональд Трамп із підписаним указом про підвищення мит на імпорт
Фото: Getty Images

У Китаї в соцмережах вважають, що китайські вчені були вбиті. І вже закликали владу провести ретельне розслідування, сподіваючись, що "уряд посилить захист ключових талантів".

Хто вбиває китайських учених

Відповідно до законів Пекіна про національну розвідку китайські фірми зобов'язані "підтримувати, допомагати і співпрацювати" з державною розвідкою.

Також у Китаї з 2008 року існує план "Тисяча талантів". Його мета — набрати китайських та іноземних фахівців з-за кордону для роботи в китайських університетах і науково-дослідних інститутах. Програма охоплює практично всі дисципліни природничих наук і технологій. Успішні кандидати мали бути схвалені Організаційним відділом Центрального Комітету КПК, що означає, що вони були ретельно вивчені на найвищому політичному рівні. Яскравий приклад — Чжан Шоучен, професор фізики зі Стенфорда, чия робота нагадує діяльність "сплячого агента" з розвідки. Він пожинав плоди своєї наукової діяльності з 1980-х, досліджував усе: від нових матеріалів квантової гравітації до штучного інтелекту, йому пророкували Нобелівську премію, але коли він створив собі репутацію, йому довелося "ділитися знаннями" з батьківщиною. У 2018 році він таємничим чином наклав на себе руки.

Сі Цзіньпін на зустрічі з військовими
Фото: Скриншот

До програми "Тисяча талантів" було залучено понад 40 000 експертів. Цікаво, що назва програми зникла з офіційного використання відтоді, як адміністрація президента Дональда Трампа почала звинувачувати Китай у систематичному крадіжці американських технологій. Але за лаштунками вона триває, як і раніше.

"Таємничий" і "загадковий" — головні епітети, що супроводжують смерті китайських учених. Найчастіше вони виглядають випадковими, як ДТП, раптова хвороба, або самогубство. Наукова діяльність вимотує, тож коли черговий геній помирає в розквіті років — це майже не повинно викликати зайвих запитань. Однак викликає, бо США і Китай конкурують у всіх сферах діяльності: від технологічної до військової і навіть борються за звання головної наддержави світу. Тож не можна виключати, що смерті китайських учених можуть бути наслідками їхнього наукового шпигунства. І це не можна довести.

Єдиний випадок, коли в смерті вчених безпосередньо звинувачували розвідку іншої держави — це загибель п'яти вчених-ядерників з Ірану з 2010 до 2020 рр. Тоді Тегеран заявив, що їх убив Ізраїль. Ізраїль не підтвердив, але й не спростував свою роль. А тодішній міністр оборони Ізраїлю Моше Яалон сказав: "Ми діятимемо в будь-який спосіб і не бажаємо терпіти ядерний Іран". Повідомлялося, що кампанію вбивств було нібито припинено у 2013 році після дипломатичного тиску з боку Сполучених Штатів, які намагалися домовитися про обмеження на ядерну діяльність Ірану.

ШІ-розпізнавання облич
Фото: ленивый кот

Вчені — це легка ціль. Вони не глави держав і не видатні політики. Їх занадто багато, щоб забезпечити їм усім захист, до того ж не завжди зрозуміло, чиї дослідження потенційні вороги і суперники вважатимуть небезпечними для себе. Але зрозуміло, що на тлі того, як розвиваються технології і як тісно вони переплітаються з військовою сферою, саме науковці є найвірогіднішою ціллю держави-конкурента.

"Немає сумнівів, що Китай і США перебувають у дедалі більших перегонах за передові технології, і що особисті ризики для тих, хто в них бере участь, збільшуються", — обережно натякає Цзюньхуа Чжан, вчений і експерт у галузі ШІ.

Нагадаємо, раніше Фокус писав про те, що навіть брат Чарльза, короля Великої Британії, виявився пов'язаний з китайським шпигуном. Пан Ян Тенбо все заперечує.

Теги за темою
КитайСмертьученые
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мер міста у Південній Каліфорнії запропонував роздати наркотики безхатькам
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T21:39:25Z
Time вдруге присвятив обкладинку покійному Папі Франциску
InternetUA
2025-04-21T20:55:30Z
Діти на війні
Gazeta UA
2025-04-21T20:48:54Z
У небі над Львівщиною кружляв загадковий літак: яка мета його появи
GlavRed
2025-04-21T20:27:33Z
"Люфтить" від кількох пострілів: окупанти використовують дешеві китайські аналоги АКМС
Фокус
2025-04-21T20:21:09Z
Літак-розвідник зі Швеції кружляв над Львовом: що про нього відомо
Telegraf
2025-04-21T20:12:04Z
Меми про смерть Папи Римського заполонили мережу: почитайте найдотепніші
Telegraf
2025-04-21T20:06:34Z
Ватикан повідомив причину смерті Папи. Політичне життя Святого Престолу - на паузі
Gazeta UA
2025-04-21T19:54:23Z
Чи існують програми з підтримки української мови та мовні курси для українців за кордоном
24tv
2025-04-21T19:51:47Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Війна, день 1153. США пропонують Україні відмовитися від Криму та членства в НАТО — WSJ
Football.ua
2025-04-21T22:01:06Z
Росія вивела у Чорне море 6 ракетоносіїв, залп майже 50 "Калібрів", – монітори
24tv
2025-04-21T21:54:41Z
"Для РФ це колапс": генерал розкрив головну мету Кремля з "перемир'ям"
GlavRed
2025-04-21T21:28:41Z
На війні загинув автор популярного пропагандистського каналу РФ
Фокус
2025-04-21T21:27:41Z
Україна зберігає пропозицію не бити по цивільній інфраструктурі, очікуємо чіткої відповіді від РФ – Зеленський
Факти ICTV
2025-04-21T21:25:43Z
США свідомо тримають переговори з РФ у певному форматі: Клімкін про зустріч у Лондоні
Факти ICTV
2025-04-21T21:04:46Z
У Генсека ООН заявили, що під час «великоднього перемир’я» обидві сторони продовжували бойові дії
УкраинФорм
2025-04-21T21:03:02Z
Хронологія війни — день 1154: загострення ситуації на фронті та продовження повітряного терору
Telegraf
2025-04-21T21:00:18Z
На будь-який смак: що робити з білками, які залишилися після випікання пасок
24tv
2025-04-21T21:00:41Z
Помідори виростуть вдвічі більшими: додайте в ґрунт одне добриво
24tv
2025-04-21T19:27:29Z
Які помилки під час прийому ліків здатні звести нанівець усе лікування
Gazeta UA
2025-04-21T19:24:41Z
Користь для мозку і контроль ваги: 9 переваг волоських горіхів
GlavRed
2025-04-21T18:27:53Z
Поширені комбінації харчових добавок можуть підвищувати ризик діабету 2 типу
24tv
2025-04-21T18:03:23Z
Тест на IQ: тільки 5% геніїв можуть знайти фальшивого лікаря за 5 секунд
GlavRed
2025-04-21T16:27:57Z
Названо ідеальну довжину для денного сну: це менше, ніж ви думали
24tv
2025-04-21T16:03:04Z
Регулярне споживання йогуртів знижує ризик раку молочної залози
360ua.news
2025-04-21T16:00:26Z
Несподівана причина головного болю – ваші зуби мудрості
24tv
2025-04-21T15:33:28Z
"Мені не соромно": Slavia зізналася, з ким з українського шоу-бізу готова "сісти за стіл"
GlavRed
2025-04-21T20:27:34Z
"Ми вирішили": Юлія Саніна розповіла, куди вона зникла разом із чоловіком
GlavRed
2025-04-21T20:27:02Z
Ви маєте це знати: яка стрижка підійде під ваш тип волосся
24tv
2025-04-21T20:03:36Z
"Пропагує українство": Таїсія Повалій остаточно залишилася без нічого
GlavRed
2025-04-21T19:27:42Z
Зрадниця Лорак зробила заяву після новини про нове кохання її чоловіка
GlavRed
2025-04-21T19:27:21Z
Могилевська показала, як із доньками готувалася до Великодня: зворушливе відео
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T18:45:08Z
Крістен Стюарт та Ділан Мейєр одружилися у Лос-Анджелесі
360ua.news
2025-04-21T18:36:57Z
Ірландія на Євробаченні 2025: хто така Emmy та про що її пісня Laika Party
Факти ICTV
2025-04-21T18:06:22Z
Знищення репутації та малі роялті: як ШІ-компанії купують обличчя акторів і користуються ними
Фокус
2025-04-21T17:30:47Z
У ДТП на Львівщині загинули троє чоловіків
Факти ICTV
2025-04-21T21:09:29Z
В Іспанії оскаженілий 500-кілограмовий бик атакував людей, є потерпілі: очевидці показали відео
24tv
2025-04-21T20:54:32Z
Був світлою дитиною: Росія вбила у Херсоні 16-річного Сашка у день його народження
24tv
2025-04-21T20:10:10Z
У Флориді в аеропорту спалахнув літак, евакуювали майже триста людей
УкраинФорм
2025-04-21T18:46:42Z
У США літак з майже 300 пасажирами спалахнув відразу після зльоту
24tv
2025-04-21T18:33:21Z
На Харківщині через російські атаки загинули двоє мирних жителів
Комсомольская правда
2025-04-21T18:28:26Z
У Києві викрили шахраїв, які купували iPhone за фальшиві долари
InternetUA
2025-04-21T18:19:05Z
Біля берегів Нідерландів судно наїхало на вітрову турбіну, є постраждалі
Европейская правда
2025-04-21T18:13:15Z
На Тернопільщині 19-річна породілля покинула новонародженого сина на вулиці - її знайшла поліція
УкраинФорм
2025-04-21T17:33:12Z
Росіяни обстріляли Харківщину: є загиблі і постраждалі
Gazeta UA
2025-04-21T22:01:16Z
Йшли закріплятися, але не вийшло: бійці НГУ взяли у полон російських піхотинців
24tv
2025-04-21T21:54:40Z
Лінія фронту станом на 21 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T21:45:06Z
Ворог атакує Україну дронами
УкраинФорм
2025-04-21T21:31:09Z
Шлях до пекла: військовий розповів про бої біля Часового Яру
Gazeta UA
2025-04-21T21:28:05Z
Один ранок на нулі
Gazeta UA
2025-04-21T21:12:17Z
Гнилі зуби дракона
Gazeta UA
2025-04-21T20:42:03Z
Новий графік автобусів в Харкові: місцевим варто врахувати зміни
Политека
2025-04-21T20:01:32Z
Росіяни кошмарять Одесу: над містом багато БПЛА, чути вибухи
Telegraf
2025-04-21T19:54:27Z
Не в той час народились: яка епоха підходить кожному знаку зодіаку
Gazeta UA
2025-04-21T21:39:53Z
Буряк зійде вже на другий день: експерт сказав, у чому замочити насіння овоча
GlavRed
2025-04-21T21:28:39Z
Дешево, практично та неймовірно смачно: рецепт "тієї самої" запіканки з локшиною і сиром
24tv
2025-04-21T19:30:23Z
Рослини вам подякують: ось що потрібно підживити попелом вже зараз
24tv
2025-04-21T19:24:49Z
Жити з одним чи з кількома: вся суть моногамії та немоногамії у простих словах
24tv
2025-04-21T18:48:11Z
Фінансовий прогноз за місяцем народження: коли народжуються справжні мільйонери
GlavRed
2025-04-21T17:27:31Z
Те, що треба після свят: як приготувати улюблену "Мімозу" по-новому – поринаємо в ностальгію
24tv
2025-04-21T17:12:25Z
Усіма улюблений салат Мімоза заграє новими смаками - оригінальний рецепт
GlavRed
2025-04-21T16:27:10Z
Чому в огірків гіркі "попки" і як цього уникнути: поради щодо вирощування овоча
Telegraf
2025-04-21T15:54:33Z
Колишній чемпіон світу назвав слабке місце Усика у реванші з Дюбуа
ZN UA
2025-04-21T21:46:29Z
Брентфорд готовий поборотися з Наполі за Судакова — GMS
Football.ua
2025-04-21T21:34:57Z
Бетіс із голом Антоні впевнено переграв Жирону з Циганковим
Football.ua
2025-04-21T21:04:50Z
Циганков провалив черговий матч за кризову Жирону: команда стрімко наближається до зони вильоту
24tv
2025-04-21T21:03:34Z
Манчестер Юнайтед очолює перегони за Куньєю — Романо
Football.ua
2025-04-21T20:31:07Z
Лідс та Бернлі оформили повернення в АПЛ після нетривалої паузи: хто претендує на третю путівку
24tv
2025-04-21T20:03:05Z
Мілан націлився на ще одного форварда — ЗМІ
Football.ua
2025-04-21T20:01:02Z
Барселона хоче викласти 40 мільйонів за форварда, який став вигнанцем у Манчестер Юнайтед
24tv
2025-04-21T19:24:41Z
Гоу Ехед Іглс у драматичному фіналі вперше в історії виграли Кубок Нідерландів
Football.ua
2025-04-21T19:16:57Z
Митна політика «фінансового генія» Трампа та його тиск на ФРС призвели до чергового обвалу на фондових ринках
Украина Криминальная
2025-04-21T21:57:32Z
Державний оператор тилу розширив функціонал системи DOT-Chain
УкраинФорм
2025-04-21T21:55:57Z
На ринку нафту зафіксували стрімкий обвал
24tv
2025-04-21T21:39:50Z
Нафтогаз залучив мільярди євро: на що підуть кошти
Хвиля
2025-04-21T20:36:40Z
Торгова напруга зростає: Китай реагує на плани США щодо суднових зборів
Хвиля
2025-04-21T20:15:10Z
Тіньова економіка України. Як змінюється ситуація та чим це загрожує бізнесу
360ua.news
2025-04-21T19:18:49Z
Чи можна посадити садок на сільськогосподарській землі
24tv
2025-04-21T19:00:48Z
Уряд змінив правила для проєктів зі значними інвестиціями
24tv
2025-04-21T19:00:18Z
Ціни на овочі знову оновили: скільки коштують огірки та помідори
Хвиля
2025-04-21T18:48:18Z
США випробовують конкурента нейроімпланта Neuralink: у чому його особливість
InternetUA
2025-04-21T20:43:33Z
Вдруге за тиждень: популярний стримінговий сервіс знову зазнав масштабного збою
Фокус
2025-04-21T20:00:26Z
Українські айтівці опинилися під прицілом хакерів
InternetUA
2025-04-21T18:46:39Z
Час ще є: коли і де дивитися метеоритний потік Лірид
Telegraf
2025-04-21T18:45:20Z
Кіберполіція попереджає про шахрайства: фішингові посилання
Украина Криминальная
2025-04-21T18:00:25Z
Ілон Маск готується піти з уряду
iPress
2025-04-21T17:31:48Z
ОАЕ першими в світі використовуватимуть ШІ для написання законів
iPress
2025-04-21T17:31:02Z
Дуров пригрозив виходом Telegram з ринку: яка причина такого категоричного рішення
InternetUA
2025-04-21T17:28:26Z
Жінка знайшла замкнені двері у своєму 200-річному будинку, шокована тим, що за ними ховалось
24tv
2025-04-21T17:27:28Z
Buick представив новий підбренд Electra
Топ Жир
2025-04-21T22:00:45Z
Тарифи Трампа підвищують середню рекламну ціну на нові автомобілі понад 50 тисяч доларів знову
Топ Жир
2025-04-21T21:15:06Z
Нове гібридне покоління від Hyundai: збільшення паливної ефективності на 45%
Топ Жир
2025-04-21T20:45:55Z
Концепт седана від Buick на рівні з S-Class за розміром
Топ Жир
2025-04-21T20:15:35Z
Одна з найвродливіших моделей Aston Martin у сучасні часи
Топ Жир
2025-04-21T19:30:27Z
Як у Франції зробили перший у світі автомобіль
AutoCentre
2025-04-21T19:18:29Z
Toyota завершує розробку RAV4 2026
360ua.news
2025-04-21T18:00:47Z
Tesla кібервантажівка розпізнає себе як смітник
Топ Жир
2025-04-21T18:00:40Z
Швидке заряджання батарей CATL робить зарядження ЕС настільки швидким, як заправка бензином
Топ Жир
2025-04-21T18:00:19Z