/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F8869431e03c397f6a325c69d1b530de0.jpg)
Людське око змусили побачити новий колір: який він має вигляд
Учені розробили так званий метод "захоплення людського ока", щоб змусити його побачити абсолютно новий колір. Цей колір дослідники назвали "оло".
Про це пише LiveScience.
За словами авторів відкриття, їхній метод дає змогу людському оку побачити абсолютно нові кольори, які донедавна залишалися за межами можливостей людського зору.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
У рамках експерименту п'ять добровольців змогли побачити колір, названий "оло". Його дослідники описують, як "синьо-зелений безпрецедентної насиченості".
"Кінцева мета експерименту — забезпечити програмований контроль над кожним фоторецептором сітківки. Попри те, що цього поки що не було досягнуто, метод, який ми розробили, показує, що таке можливо на практиці", — каже співавтор дослідження з Каліфорнійського університету в Берклі Джеймс Фонг.
Вчені стверджують, що управління сітківкою ока на такому рівні відкриє нові способи вивчення зору. Наприклад, це могло б стати лікуванням для таких захворювань очей, як дальтонізм.
Відомо, що очі людини містять світлочутливі клітини, які називаються фоторецепторами. Вони бувають двох видів: палички та колбочки. Палички в оці відповідають на нічний зір, реагуючи на низькі рівні фотонів. Колбочки керують нашим зором за яскравого освітлення, а також вони спеціалізуються на виявленні певних довжин хвиль видимого світла — червоного, зеленого і синього. Ці три типи колбочок відповідно називаються "L", "M" і "S", відповідно до довгих, середніх і коротких довжин хвиль видимого спектра, до яких вони найбільш чутливі.
Колбочки М найбільш чутливі до зеленого кольору, але технічно вони реагують на цілий спектр кольорів, який повністю перекривається з довжинами хвиль, на які реагують колбочки L і S. Таким чином, у природних умовах людина не може активувати колбочки M, не активуючи також колбочки L і S. Вчені задалися питанням, що станеться, якщо активувати виключно колбочки M.
Саме стимуляція колбочок М і відкрила новий колір "оло". Учені кажуть, щоб уявити собі цей колір, потрібно згадати світло від зеленої лазерної указки, а потім збільшити його насиченість. Порівняно з "оло" лазерне світло матиме вигляд "блідого".
Попри те, що новий метод уже зміг розсунути межі людського зору, у ньому ще є деякі обмеження.
Приміром, щоб побачити новий колір учасники не могли дивитися прямо на дисплей, бо колбочки в самому центрі сітківки дуже малі, що ускладнює локалізацію лазерного світла. Учасники дослідження дивилися на дисплей периферичним зором, концентруючись на фіксованій точці трохи осторонь від цілі.
Нагадаємо, вчені розповіли, з чого складаються наші унікальні очі та як вони працюють. Наші очі є геніальним продуктом еволюції, що поєднують у собі неймовірні елементи, до деяких з яких найкращі інженери планети не наблизяться і в найближчі тисячоліття.