/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F036556fe2c74bc90ea82eafa53a3433b.jpg)
Чи замінить ШІ лікарів: думки вчених про роль штучного інтелекту у медицині
Переваги штучного інтелекту дедалі активніше проявляються у різних сферах. ШІ — це створена людьми технологія, яка дозволяє машинам навчатися, розпізнавати об’єкти, ухвалювати рішення та виконувати завдання. Він допомагає вченим розробляти нові ліки, підбирати препарати та багато іншого. Але чи зможе штучний інтелект замінити лікарів?
Ми живемо в епоху стрімкого розвитку технологій. У медицині, освітніх проєктах та інших галузях можливості штучного інтелекту невпинно зростають.
Але чи несуть інновації загрозу людству — і чи зможе ШІ замінити лікарів?
“Людську думку ніколи в житті ніщо не замінить. Але ми можемо за допомогою комп'ютера швидко прорахувати математичні та фізичні формули, опрацювати величезну базу даних якихось наукових досліджень”, — зазначає професор, доктор медичних наук Михайло Матяш.
“Мабуть, штучний інтелект буде більш корисний для діагностики, тобто МРТ та КТ-скани. Чому так? Нейрохірургія — це тонка соціалізована галузь медицини. Не можна сказати, що кожна операція ексклюзивна, але в кожній операції є нюанси. Хто буде відповідати, якщо штучний інтелект забуксує, не знатиме, що робити? Як це буде?”, — додає нейрохірург Геннадій Струц.
Штучний інтелект — створена людьми технологія, яка дозволяє машинам навчатися, розпізнавати об'єкти, ухвалювати рішення і виконувати певні завдання. Науковці зазначають, що ШІ вже стає частиною нашого життя, навіть якщо ми цього не усвідомлюємо.
“Комп'ютер робитиме те, що ми йому запропонуємо і як ми його запрограмуємо. Він полегшуватиме нам виконувати свої функції. Він ніколи не замінить наші емоції та інтелект, і ніколи не замінить наше мислення. За нас він думати не буде”, — наголошує професор Матяш.
Штучний інтелект допомагає вченим розробляти нові ліки, прогнозувати виникнення епідемії, підбирати медичні препарати для лікування пацієнтів, створювати індивідуальні моделі органів, виявляти рідкісні патології на генному рівні, організувати візит до лікаря.
Корисними є інновації в галузях відновлювальної медицини та психічного здоров'я.
“Наскільки ефективно, застосовуючи інструменти штучного інтелекту, можна дослідити й об'єктивізувати, прибравши суб'єктивний чинник в дослідженні людей щодо їх емоційної та когнітивної сфер, уваги, пам'яті, мислення? Це дуже перспективний напрямок. Я тільки підтримую. Будемо вчитися інструментам ШІ, щоб ефективно його використовувати в нашій повсякденній лікарській практиці”, — додає Михайло Матяш.
Та попри приголомшливі можливості новітніх технологій, ризики безумовно є. І насамперед — це відкритість та безпека. Навіть хрещений батько штучного інтелекту Джефрі Гінтон визнав, що до кінця незрозуміло, чого очікувати від машин у майбутньому.
Тож, цифровий світ неминучий, але розвивати технології слід розсудливо та обережно.