MY.UAНовини
Епоха-війна. Не за три дні?
Епоха-війна. Не за три дні?

Епоха-війна. Не за три дні?

Від деяких варіантів здригнуться і вороги, і власне керівництво.
#
Джерело

Під час операції «Буря в пустелі» США та їхні союзники продемонстрували свою силу на землі, в повітрі й на морі. Все закінчилося за кілька тижнів. Контраст між виснажливою і невдалою війною Штатів у В’єтнамі та СРСР у Афганістані не міг бути більш різким.

Швидка перемога привела до розмов про нову еру війни — так звану революцію у військовій справі. Тоді здавалось, відтепер вороги будуть переможені за допомогою швидкості та військового маневру, а інтелектуальні дані в реальному часі нададуть розумні датчики. Вони скерують негайні атаки за допомогою розумної зброї.

Ці сподівання виявилися нетривалими. Антиповстанські кампанії Заходу в перші десятиліття цього століття, які стали називати «вічними війнами», не відзначалися швидкістю. Військова кампанія в Афганістані була найдовша в історії США, і зрештою виявилася невдалою: незважаючи на те, що на початку вторгнення талібів витіснили, вони зрештою повернулись.

Ця проблема не обмежується США та їхніми союзниками. У лютому 2022 року Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, прагнучи захопити її за лічені дні. Тепер, навіть якщо буде досягнуто припинення вогню, війна вже точиться понад три роки. І домінували тут виснажливі бої, а не сміливі та зухвалі маневри.

Коли Ізраїль атакував Газу у відповідь на напад «ХАМАСу» та захоплення заручників, президент США Джо Байден закликав, щоб ізраїльська операція була «швидка, рішуча та переконлива». Але ці бойові дії тривають 15 місяців. Вони поширились на фронти в Лівані, Сирії та Ємені.

Лише в січні 2025 року було досягнуто вельми нетривкого припинення вогню. Втім, ще до середини березня війна спалахнула знову. І це ми ще не згадували численні конфлікти в Африці (зокрема в Судані та Сахелі), яким кінця-краю не видно.

Ідею раптових наступів, які можуть привести до вирішальної перемоги, почали впроваджувати у військово-теоретичну думку ще у ХІХ столітті. Але знову і знову їхні прихильники показували, як важко довести війну до швидкого успішного завершення.

Влітку 1914 року європейські військові лідери були впевнені, що війна може бути «закінчена до Різдва». Цю фразу досі використовують, коли прогнози генералів звучать надто оптимістично. Натомість бої тривали до листопада 1918 року. Дійсно, там були швидкі наступи, але лише після років нищівної окопної війни вздовж майже статичних ліній фронту.

Чули, як китайські тревел-блогери поринули в політику?

1940 року Німеччина захопила значну частину Західної Європи. За лічені тижні вона добилась успіху шляхом блискавичної війни, поєднавши бронетехніку й авіацію. Але не змогла виконати завдання. Після початкових швидких наступів проти СРСР в 1941 році Німеччина була втягнута в жорстоку війну з величезними жертвами з обох сторін. Та, як ви пам’ятаєте, закінчилася майже через чотири роки, ще й повним крахом Третього Рейху.

Подібним чином виглядають рішення військового керівництва тогочасної Японії. У грудні 1941 року та здійснила раптовий напад на США. Але в серпні 1945-го все це закінчилося катастрофічною поразкою Японської імперії.

В обох світових війнах ключем до перемоги була не стільки військова майстерність, скільки неперевершена витривалість.

Проте, незважаючи на цю довгу історію затяжних конфліктів, військові стратеги продовжують формувати своє мислення навколо коротких війн. Так, щоб усе мало вирішуватися в перші дні чи навіть години бою. За цією моделлю все ще можна розробити стратегії, які здивують ворога швидкістю, напрямком і жорстокістю початкової атаки.

Через постійну ймовірність того, що США можуть бути втягнуті у війну з Китаєм, постає актуальна проблема: яка життєздатність таких стратегій? Чи може Китай швидко захопити острів після блискавичної операції? Чи Тайвань за підтримки США витримає таку атаку і зупинить її?

Очевидно лише те, що зростає напруга. Також є неузгодженість у плануванні оборони. Деякі стратеги, помітивши тенденцію до затягування конфліктів, вже попереджають про небезпечну оману «швидкої війни».

Наголошуючи на нетривалих конфліктах, стратеги надто покладаються на початкові плани, які можуть бути нереалізовані на практиці. Ще й із гіркими наслідками. Ендрю Крепіневич стверджував, що тривала війна США з Китаєм «включатиме такі методи, з якими у обох воюючих сторін мало досвіду», і що вона може стати «вирішальним військовим випробуванням нашого часу».

Крім того, є неспроможність підготуватися до тривалих війн наперед. Це створює нову вразливість. Щоб перейти від короткої війни до тривалої, держави мають висувати різні вимоги до своїх військових і суспільства. Тож доведеться переоцінити свої цілі і те, що вони готові витримати задля їх досягнення.

Коли військові стратеги визнають, що велика сучасна війна може не закінчитися швидко, їм доведеться мислити інакше. Короткі війни ведуться будь-якими ресурсами, доступними на даний момент. Тривалі війни вимагають розвитку спроможностей, як уже показала постійна трансформація бойових дій на прикладі безпілотників в Україні.

Швидкі війни можуть викликати лише тимчасові збої в економіці та суспільстві країни. Вони навіть не вимагають розгалужених ліній постачання. Зате тривалі війни вимагають стратегій підтримки населення, функціонування економіки та безпечних способів переозброєння, поповнення військ.

Щоб воювати довго, вам знадобиться постійна адаптація і навіть еволюція. Чим довше триває конфлікт, тим сильніший тиск на інновації. Надто — у технологіях, які можуть привести до прориву. Навіть для великої держави нездатність готуватися до викликів, які вона планує пережити, може стати катастрофою.

Справедливе питання — наскільки реалістичним є планування воєн без чіткої фінальної точки. Можна підтримувати тривалу антиповстанську кампанію. Можна готуватися до конфлікту, який спричинив би тривалі й значні втрати людей, техніки та боєприпасів, ще й протягом тривалого періоду. Це різні речі.

Для такого планування є перешкоди: їхній армії може не вистачати ресурсів для підготовки до тривалої війни. Відповідь на цю дилему полягає не в підготовці до війн невизначеної тривалості. Варто розробляти такі військові теорії, які будуть реалістичні в політичних цілях та гнучкі щодо методів їх реалізації.

Переваги швидких війн надто очевидні. Це миттєвий успіх за цілком прийнятну ціну. Вони настільки очевидні, що не вдається навести аргументи на користь свідомого початку тривалої війни. Навпаки: визнавши саму лише ймовірність того, що війна може стати затяжною, ви можете піддавати сумнівам характеристики чиєїсь армії.

Якщо стратеги не дуже впевнені (або зовсім не впевнені) в тому, що наступна війна може бути швидка, то єдине розумне рішення — не починати її взагалі. Проте для країни рівня США неможливо виключити конфлікт з іншою великою державою, навіть якщо швидка перемога не гарантована.

Наприклад, західні лідери і мають певну огиду щодо втручання в громадянські війни. Та дуже висока ймовірність, що дії супротивника стануть настільки шкідливими, що втручання стане обов’язковим. І вже незалежно від того, скільки часу це потребує.

Ось чому військові стратеги далі будують плани навколо швидкої війни. Це відбувається навіть у тих випадках, якщо у їхніх розрахунках уже не вдається уникнути затяжного конфлікту.

Під час Холодної війни основною причиною, чому обидві сторони не виділили ресурси для підготовки до довгої війни, було припущення, що ядерну зброю буде використано раніше. Зараз ця загроза теж є. Але перспектива переростання конфлікту у катастрофу лише додає ваги планам, спрямованим на швидку перемогу звичайним озброєнням.

Стратегії ведення цього типу війни націлені передусім на швидке пересування. Також є елемент несподіванки та достатня сила для завдавання переможного удару, перш ніж ворог буде здатен адекватно відповісти.

Нові технології ведення війни оцінюють за тим, як вони допоможуть досягти швидкого успіху на полі бою. Зовсім не такі критерії, як забезпечення міцного миру. Приміром, штучний інтелект. Його використання дасть можливість військовим оцінювати ситуацію на полі бою та визначати варіанти дій, а вже потім упроваджувати це за лічені секунди.

Україна не на десерт, раптом що.

Життєво важливі рішення можуть з’явитись настільки швидко, що керівники ледве зрозуміють, що відбувається. І це не кажучи про самих ворогів.

Зацикленість на швидкості настільки пустила коріння, що у США цілі покоління військових командирів здригаються від однієї думки про позиційну війну. Рішучий маневр вважають шляхом до швидких перемог.

Інакше виглядає ситуація в Україні. Там обидві сторони насамперед знижують можливості одна одної, а прогрес вимірюється кількістю загиблих, знищеним обладнанням і вичерпаними запасами боєприпасів. Це не лише пригнічує, це забирає час і дуже дорого коштує.

Знову ж, в Україні обидві сторони вже витратили надзвичайну кількість ресурсів. Поки що жодна не наближається до нічого, що нагадувало б перемогу. Не всі війни ведуться з такою високою інтенсивністю, як російсько-українська, але навіть тривала нерегулярна війна може завдати значних збитків, спричинивши відчуття марності на додаток до зрослих витрат.

В обох світових війнах ключем до перемоги була непереможна витривалість. Хоча відомо, що сміливі раптові атаки часто дають набагато менше, ніж обіцяно. Ще відомо, що набагато легше почати війни, ніж завершити їх.

Та стратеги все одно стурбовані тим, що потенційні вороги можуть бути більш упевнені у власних планах швидкої перемоги та діятимуть відповідно. Бо це означає, що від стратегів вимагається зосередитися лише на початковій фазі війни.

Можна припустити, що Китай має стратегію окупації Тайваню. Буцімто вона спрямована на те, щоб застати Штати неготовими — з такими засобами, що або не мають надії на успіх, або значно погіршать ситуацію. Щоб передбачити таку атаку, американські стратеги присвятили багато часу оцінці потенційної допомоги США та інших союзників.

Мовляв, Штати й інші держави допоможуть Тайваню зірвати ворожий бліцкриг, як це зробила Україна в лютому 2022 року. Далі доведеться ускладнити для китайців проведення їхньої операції на відстані від материка.

Але навіть цей сценарій може легко призвести до затягування. Якщо перші контратаки тайванських сил і їхніх союзників будуть успішні — Китай може буксувати, але не відступити. Саме тоді Тайвань і Штати все одно зіткнуться з проблемою: китайські сили вже присутні на острові.

Як уже дізналась Україна, застрягти у війні можна і через те, що необережний ворог неправильно розрахував ризики.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Вдова убитого в Киеве казахского оппозиционера пожаловалась на слежку
Апостроф
2025-04-23T05:33:41Z
Когда первые слова после плена — для мамы, в них вся правда о материнской силе
Лига
2025-04-23T05:07:45Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Компенсация расходов на коммунальные услуги: украинцы могут получить новую помощь
Знай
2025-04-21T16:12:03Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Исторический прецедент: трое экспрезидентов США выступили с критикой Трампа
Факти ICTV
2025-04-20T14:48:08Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
Депутаты хотят усилить мобилизацию: медлить нельзя
Знай
2025-04-23T05:30:55Z
Рашисты заявили о готовности к переговорам с Украиной, но снова начали ставить условия
Известия Киев
2025-04-23T05:24:41Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Утвердили новое административно-территориальное деление Украины
Gazeta UA
2025-04-12T07:12:37Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Распространенный продукт, который опасно употреблять на завтрак
Comments UA
2025-04-23T04:00:37Z
Молодость под угрозой: три привычки, которые добавляют возраста
Gazeta UA
2025-04-23T00:00:32Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Даша Квиткова в лифе и ультракороткой юбке посветила ногами в центре Токио
Gazeta UA
2025-04-23T01:15:53Z
Певицу из Украины, развлекающую россиян, опустили во время эфира шоу в РФ
Comments UA
2025-04-22T19:57:28Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Умерла заслуженная артистка Украины Изабелла Павлова-Рушковская
Факти ICTV
2025-04-21T15:36:34Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T04:03:27Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Появились фото последствий удара дронов по Полтаве: есть "прилеты" и раненые
ZN UA
2025-04-23T05:27:32Z
В Киевской области из-за падения обломков дрона загорелся гостиничный комплекс
Комсомольская правда
2025-04-23T05:22:39Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Нацбанк согласовал Тигипко покупку одного из старейших банков Украины
ZN UA
2025-04-23T05:31:20Z
Reuters: ЕС рассматривает варианты запрета новых контрактов на российский газ
Европейская правда
2025-04-23T05:09:02Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Перемирия не ждите: как РФ готовится к наступлению на севере Донецкой области
Фокус
2025-04-23T05:15:14Z
В одном районе Харькова сразу шесть "прилетов": жуткие последствия массированного удара
Comments UA
2025-04-23T04:12:12Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Любовный гороскоп сегодня, 23 апреля: кто ощутит поддержку партнера, а кого накроет волна непонимания
Знай
2025-04-23T04:12:34Z
Где лучше сажать тыкву: как правильно выбрать участок
Gazeta UA
2025-04-23T03:24:08Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Финансовый гороскоп на сегодня, 23 апреля: кому придется затянуть пояс, а кто получит шанс на прибыль
Знай
2025-04-23T03:12:24Z
Уведут от измены: пять ключевых фраз, которые мужчина должен слышать чаще
Gazeta UA
2025-04-22T21:39:11Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Барселона мінімально здолала Мальорку
Football.ua
2025-04-22T21:28:16Z
За место в Лиге чемпионов: Манчестер Сити побеждает Астон Виллу
Корреспондент
2025-04-22T21:15:33Z
Бензема назвал имя лучшего футболиста современности
Корреспондент
2025-04-22T20:54:29Z
Назван соперник Богачука и дата следующего боя
Корреспондент
2025-04-22T20:30:29Z
Планирует победить Усика: Итаума поделился стратегией
Корреспондент
2025-04-22T19:57:28Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Миллионы владельцев iPhone 16 могут получить компенсации: Apple оказалась в центре скандала
Знай
2025-04-23T04:51:01Z
В Україні прогнозують зростання цін на м’ясо
AgroNews
2025-04-23T04:09:33Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Мощная консоль PlayStation 5 Pro получила улучшенную систему охлаждения на основе жидкого металла
GameMag
2025-04-22T23:28:23Z
Stellantis отозвала почти 50 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-04-22T16:51:06Z
В "Дии" появится новая полезная функция для водителей: детали
Comments UA
2025-04-22T12:31:59Z
Sony показала «начинку» PS5 Pro — с системой охлаждения на основе жидкого металла
ITC
2025-04-22T12:10:38Z
Готовим авто к жаре: что нужно сделать до начала лета
Знай
2025-04-22T11:51:07Z
Перекус за рулем может обойтись в 275 000 гривен: о каком правиле не знает большинство водителей
Comments UA
2025-04-22T11:18:52Z
Ключевые причины поломок АКПП: большинство водителей этого не знает
Comments UA
2025-04-22T07:54:27Z