/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Ff41c86c38e9f59e2dae8939151de0511.jpg)
FT: Путін запропонував зупинити вторгнення в Україну по поточній лінії фронту
За даними Financial Times, Росія готова відмовитися від претензій на території чотирьох частково окупованих українських областей, які залишаються під контролем Києва. Водночас США розглядають можливість визнання російської анексії Криму як частину мирного плану.
Владімір Путін повідомив спеціальному посланнику Трампа Стіву Віткоффу під час зустрічі в Санкт-Петербурзі, що Москва може відмовитися від претензій на території чотирьох частково окупованих українських областей, які залишаються під контролем Києва, зазначає видання з посиланням на джерела, знайомі з ситуацією.
У відповідь США запропонували ідеї можливого врегулювання, які включають визнання Вашингтоном російської власності над Кримським півостровом, а також принаймні визнання фактичного контролю Кремля над частинами чотирьох областей, які він наразі утримує.
Ця пропозиція є першою формальною ознакою того, що Путін готовий відступити від своїх максималістських вимог щодо припинення вторгнення, які він висував з початку війни три роки тому.
Європейські посадовці, поінформовані про американські зусилля щодо припинення війни, застерігають, що Путін, ймовірно, використає видиму поступку як приманку, щоб спонукати Трампа прийняти інші вимоги Росії та нав'язати їх Україні як доконаний факт.
"Зараз на Київ здійснюється великий тиск, щоб він відмовився від певних позицій, щоб Трамп міг заявити про перемогу", — сказав один із них.
Українські посадовці мають зустрітися з європейськими та американськими представниками в Лондоні в середу для обговорення останніх пропозицій. Однак Віткофф і держсекретар США Марко Рубіо скасували свою участь у зустрічі, за даними американських і європейських посадовців. Очікується, що посланник Трампа з питань України Кіт Келлогг все ж візьме участь. Радник Путіна з питань зовнішньої політики заявив у вівторок, що Віткофф відвідає Москву пізніше цього тижня.
Дмитро Пєсков, прес-секретар Путіна, заявив FT: "Ведеться напружена робота. Ми розмовляємо з американцями. Робота складна і займає багато часу, тому важко очікувати негайних результатів, і робота не може проводитися публічно".
Трамп опублікував у соціальних мережах у неділю, що сподівається, що Україна і Росія "домовляться цього тижня", а потім "почнуть вести бізнес зі Сполученими Штатами Америки, які процвітають, і заробляти статки!"
США запропонували ідеї, які, на думку Білого дому, могли б сформувати контури можливої угоди, на зустрічі в Парижі минулого тижня з європейськими та українськими посадовцями. Президент України Володимир Зеленський заявив у вівторок, що не отримував від Трампа пропозиції із конкретними кроками щодо припинення війни Росії. Але він сказав, що після встановлення перемир'я буде готовий до прямих переговорів з Путіним.
"Є сигнали, ідеї, дискусії, але це не офіційна пропозиція", — сказав Зеленський. Якщо така офіційна пропозиція надійде, "ми відповімо".
За даними FT, американські пропозиції включають розгортання європейського миротворчого контингенту в Україні, а також окремих невійськових сил, не пов'язаних з НАТО, для моніторингу припинення вогню вздовж демілітаризованої зони, що охоплює всю понад 1000-кілометрову лінію фронту.
Ці сили працюватимуть спільно з українськими та російськими силами, які контролюватимуть перемир'я на своїх відповідних сторонах так званої лінії контакту.
У рамках потенційної угоди Україна зобов'язалася б не відвойовувати силою окуповані Росією території, тоді як Росія погодилася б зупинити повільне просування своєї армії.
Неясно, чи просив Трамп Україну формально визнати анексію Криму Росією. Але Зеленський повторив свою позицію щодо Чорноморського півострова у вівторок, заявивши: "Україна не визнає окупацію Криму. Це наша територія, територія народу України, тут нема про що говорити".
Росія також відкинула деякі пропозиції США, включаючи військову присутність країн НАТО в Україні.
Але люди, знайомі з ситуацією, сказали, що Путін потенційно готовий поступитися у своїй попередній вимозі щодо повного контролю над чотирма прифронтовими українськими областями — Донецькою, Луганською, Херсонською та Запорізькою — якщо США зроблять ширші геополітичні поступки Москві, такі як визнання її контролю над Кримом і заборона Україні вступати в НАТО.