/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Ffcd22f4558de3662478071a3f28fb59b.jpg)
Ядерна загроза: Україна отримає ізраїльську плацентарну терапію проти радіаційного ураження
Український банк пуповинної крові Hemafund підписав ексклюзивну угоду з ізраїльською біотехнологічною компанією Pluri (раніше відомою як Pluristem) для накопичення та розповсюдження інноваційної терапії PLX-R18, яка дозволяє лікувати життєво небезпечну променеву хворобу, пише Times of Israel.
Це рішення прийняте на тлі майже трирічної війни між Росією та Україною та зростаючих ядерних загроз, особливо після нещодавнього удару російського безпілотника по укриттю Чорнобильської АЕС, повторних обстрілів атомної електростанції на півдні України та погроз президента Росії Володимира Путіна використати ядерну зброю.
За умовами угоди та за умови отримання зовнішнього державного фінансування і фінансування від приватного сектору, Pluri виробить та поставить 12 000 доз препарату, яких вистачить для лікування 6 000 пацієнтів. Препарати зберігатимуться та керуватимуться компанією Hemafund, яка відповідатиме за їх доставку до медичних установ по всій Україні в разі ядерної аварії чи атаки.
"Наші засоби кріозберігання та логістична мережа ставлять нас у гарне положення для підтримки впровадження PLX-R18 як потенційного життєво важливого інструменту для готовності до радіаційних надзвичайних ситуацій в Україні", — заявив засновник Hemafund Ярослав Ісаков. "Хоча ми сподіваємося, що такі методи лікування залишаться запобіжними, наша мета — бути готовими до розповсюдження цієї потенційної терапії в разі надзвичайної ситуації".
Розроблена терапія використовує стовбурові клітини, вилучені з плаценти, яку пожертвували здорові жінки після кесаревого розтину в лікарнях Ізраїлю. Ці клітини вирощуються в спеціальних 3D-біореакторах з мікросередовищем, яке імітує умови людського організму. За даними компанії, одна донорська плацента може забезпечити лікування понад 20 000 пацієнтів.
"Клітини — це будівельні блоки життя — все в нашому світі починається і закінчується клітинами", — пояснив головний комерційний директор Pluri Німрод Бар Цві. "Після того, як флакон з клітинами вводиться в м'яз, він стимулює власні можливості організму людини для реактивації та регенерації клітин крові, пом'якшує наслідки радіаційного опромінення, і ми спостерігаємо одужання".
PLX-R18 працює шляхом стимулювання організму до відновлення всіх трьох типів клітин крові, які виробляються в кістковому мозку: білих та червоних кров'яних тілець, а також тромбоцитів. Ці клітини руйнуються під впливом радіації, що призводить до тяжкої анемії, інфекції та кровотечі, і без ефективного лікування смерть може настати за чотири-вісім тижнів.
Клінічні дослідження на тваринах показали зростання рівня виживання з 29% у групі плацебо до 97% у групі, що отримувала лікування. Цікаво, що застосування PLX-R18 як профілактичного заходу за 24 години до опромінення, а потім знову через 72 години після опромінення, призвело до збільшення показників виживання з 4% у групі плацебо до 74% у групі лікування.
Очікується, що співпраця принесе понад 100 мільйонів доларів для обох сторін. Сторони також працюватимуть над просуванням клінічних випробувань та отриманням необхідних регуляторних дозволів від Міністерства охорони здоров'я України для реєстрації препарату.
"На сьогодні, наскільки нам відомо, не існує інших методів лікування радіаційного отруєння з використанням стовбурових клітин, взятих із плаценти", — зазначив Бар Цві. "Здатність лікувати гостре радіаційне опромінення за допомогою клітинної терапії та масштабувати її для масового виробництва — це те, де ми унікальні, оскільки ми можемо постачати тисячі й тисячі флаконів великій кількості людей".
Американське Управління з контролю за продуктами і ліками (FDA) вже схвалило заявку на дослідження PLX-R18 для лікування променевої хвороби та надало йому статус препарату для лікування рідкісних захворювань. Це означає, що у разі ядерної події Pluri могла б використовувати препарат для лікування потерпілих.
Компанія Pluri, яка котирується на біржах NASDAQ та Тель-Авіва, має виробничий заклад клітинної терапії у Матамському парку передових технологій у Хайфі, який призначений для обробки великомасштабного виробництва клітинних терапій. Його також можна мобілізувати для масового виробництва для реагування на глобальні надзвичайні ситуації, якщо ядерні загрози посиляться. Фірма налічує загалом 130 співробітників.
Pluri також співпрацює з Міністерством оборони США. У липні 2023 року вона отримала трирічний контракт на 4,2 мільйона доларів від Національного інституту здоров'я США для продовження розробки свого нового методу лікування смертельної променевої хвороби та співпраці з Інститутом досліджень радіобіології Збройних сил Міністерства оборони США в Меріленді.
У рамках контракту Національний інститут алергії та інфекційних захворювань (NIAID) фінансуватиме остаточні дослідження, необхідні для схвалення FDA. Pluri сподівається, що схвалення зробить її прийнятною для закупівлі Стратегічним національним запасом США як медичного контрзаходу при впливі ядерної радіації.