MY.UAНовини
Іронія історії або Квітневі пристрасті Михайла Горбачова
Іронія історії або Квітневі пристрасті Михайла Горбачова

Іронія історії або Квітневі пристрасті Михайла Горбачова

Історія справді нічого не вчить більшу частину людства. Проте чи це означає, що історію не слід вивчати та розуміти? Зовсім ні. По-перше, є ще менша частина людського загалу (іноді дуже мізерна, та все ж…). По-друге, навіть коли хтось напряму не сприймає уроки історії, то якісь натяки все ж може почути і – нехай із великим запізненням – зрозуміти.

Отож…

Для читачів молодшого покоління події квітня 1985 року виглядають, мабуть, чимось на кшталт фантастичних сюжетів із життя інших цивілізацій. Для читачів середнього покоління – відгомоном раннього дитинства. Лише для старшого покоління ті події запам’яталися як певний маркер переходу від однієї, совєтської цивілізації до іншої, більш-менш постсовєтської.

Адже квітень 1985 року, головною подією якого на просторах СССР став пленум ЦК КПСС, де з доповіддю виступив новопосталий генсек Михаїл Горбачов (наймолодший за півстоліття партійний вождь), справді явив (чи, точніше, здавалося, що явив) «промінь сонця у темному царстві».

Потім історики сперечатимуться, чи справді той пленум розпочав перебудову, яка врешті-решт вилилася у бодай часткову демократизацію політичного життя, піднесення національних рухів і розвал КППС та СССР, чи ще не розпочав, а тільки передував їй.

Бо дійсно – пленум, який відбувся 23 квітня, поставив задачу «прискорення соціально-економічного розвитку», а головним важелем назвав «інтенсифікацію економіки та пришвидшення науково-технічного прогресу».

Втім, ужито було і термін «перебудова», але у значенні поліпшення «розвиненого соціалізму», конкретно – «перебудови управління та планування».

Але мова наразі не про це, а про інше: про підстави, які спонукали ЦК і його генсека до спроб змінити чинну ситуацію на краще (в їхньому, ясна річ, розумінні), та про ілюзії компартійного керівництва і його зашореність на постулатах совєтської міфології, про нездатність комуністичних бонз і їхніх учених консультантів раціонально осмислювати суспільство, в якому вони жили.

Як на мене, останні речі не втратили своєї актуальності – адже самозасліплення траплялося і трапляється у різних типах суспільства, з різною соціальною міфологією й ідеологією, від античності до сьогодення.

Відтак погляньмо, які підстави були покладені в основу запланованого ЦК «прискорення» і «перебудови управління та планування». Слід одразу сказати, що підстави то були реальні, проте чи здатні були хоч більш-менш адекватно осмислити реальність Горбачов і Ко – ще велике питання.

Отже, 4 квітня 1985 року. Політбюро ЦК КПСС обговорювало уже не в перший раз проблему пияцтва. Доповідав голова КПК (комітету партійного контролю) Соломенцев. За його словами, по СССР щорічно 9 мільйонів осіб із серйозним рівнем сп’яніння підбирали на вулицях. Лише обслуговуючий персонал витверезників налічував 75 тисяч осіб. Півтора мільйона осіб перебували на примусовому лікуванні алкоголізму. Жінки становили понад третину п’яниць й алкоголіків, молодь – половину.

А у царській Росії, наголошував очільник КПК, жінок-п’яниць майже не було, молоді і поготів. Загалом за споживанням алкоголю на душу населення СССР перевищив дореволюційну Росію у два з половиною рази. Пияцтво спричиняло 30 мільярдів рублів на рік прямого збитку, а непрямих – аж 80 мільярдів, тоді як дохід від продажу горілки становив лише 5 мільярдів.

Сам Горбачов зазначив, що йдеться не лише про головну соціальну проблему теперішнього часу, а про біологічний стан народу, про його генетичне майбутнє. Він говорив: якщо ми цієї проблеми не вирішимо, ні про який комунізм не може бути й мови.

Коли заступник голови Держплану СССР Деменцов спробував попросити, щоб не відразу скасовували горілчані статті доходу, мовляв, важко буде залатати бюджет, Горбачов його «зрізав»: у комунізм на горілці хочеш в’їхати!

Ось воно, найголовніше: пияцтво заважає руху до комунізму…

Що ж намітило політбюро (і потім затвердив квітневий пленум?). Ліквідовувалося виробництво «бормотухи» (дешевих сортів вина, найчастіше не виноградного), різко скорочувалося виробництво горілки, за самогон мали накладатися штрафи не по 100-200 рублів, а по 1000 – на перший раз, а потім – кримінальна відповідальність.

Що цікаво: запланована була ліквідація всіх ресторанчиків при райкомах й обкомах, призначених для задоволення потреб номенклатури. Заборонялися банкети з алкоголем – за рідкісними винятками. Для номенклатурних керівників усіх рангів встановлювалася сувора відповідальність за появу у п’яному вигляді на роботі – нещадне та негайне зняття, аж до виключення з партії, з публікацією у пресі про їхні гріхи.

Але старші за віком члени політбюро під час обговорення питання, що зайняло дві години, нагадали: у 1973 році була ухвалена не менш грізна постанова. Рік, два на її виконання щось робили, а потім стало ще гірше: споживання алкоголю в СССР із того часу подвоїлося…

Це не зупинило заповзятих реформаторів: пияцтву – бій! І головними у цьому бою мали стати різке зниження виробництва алкоголю та покарання за самогоноваріння й випивку на роботі.

При цьому ніхто, включно з самим Горбачовим, не запитав себе: а чого в царській Росії – далеко не передовій державі, «тюрмі народів» – люди (навіть росіяни, історично прихильні до «зеленого змія») так не пиячили? Грошей не було? Чи з інших причин? Чому цілком реальне політичне та національне безправ’я (яке поменшало тільки у 1905 році) та непрості соціально-економічні проблеми не викликали у молоді та жінок бажання безпробудно пити?

З іншого боку, з якого дива з 1973 по 1985 роки споживання алкоголю в СССР зросло удвічі? Не було, куди людям вкласти гроші (в державній торгівлі – так, але ж був чималий «чорний ринок», і працювали цеховики?) Чи, може, комунізм став примарою (як й інші високі, нехай ілюзорні цілі)? Чи діяли ще якісь загадкові чинники?

Партійне керівництво мудрувати не стало, хоча одна з відповідей – масова зневіра в комунізмі – лежала на поверхні. Інша теж була очевидною, оскільки з середини 1970-х наростала загальносуспільна деградація, на чолі якої сидів (бо стояти й ходити йому вже було важко) «дорогий Леонід Ілліч».

Проте навіть на Брежнєва не спихнули всенародний алкоголізм – забагато в політбюро фігурувало ще брежнєвських кадрів. І винними виявилися, крім горілчаних заводів, виноградники України, Молдови, Грузії, Вірменії…

А це – марочні вина, натуральні та кріплені, й коньяки, які споживалися більш «цивілізованими» верствами населення, а на додачу виноградний сік і грона винограду як товар. Начебто нищення виноградників не планували, але це виявилося найлегшим, тут можна було позмагатися з сусідами.

У підсумку антиалкогольна боротьба завдала серйозного удару сільському господарству, передусім Молдови та Грузії, спричинила потужний сплеск самогоноваріння (від міліції і судів відкупалися грошима чи натурою), відтак і нехватку цукру (довелося запроваджувати талони на нього).

Ба більше – виявилося, що не 5 мільярдів рублів давала у бюджет горілка, а 20 мільярдів. І вже у 1986 році довелося різко збільшити її виробництво (що не зменшило всенародне обурення, обсяг самогоноваріння та черги за алкоголем). І пішло-поїхало. Іншими словами, наче вмотивована добрими намірами антиалкогольна кампанія в підсумку допомогла послабити СССР і «добити» КПСС.

Ось така іронія історії.

А на засіданні політбюро 11 квітня 1985 року Горбачов оголосив інші дані, які також вимагали реакції. Йшлося про харчову галузь. При виробленні харчових товарів 50-60% займала ручна праця. Продуктивність праці під час переробки сільгосппродукції була у два з половиною рази нижчою, ніж на Заході.

Не мали очисних споруд 1300 молочних, сироварних, маслоробних заводів, 200 м’ясокомбінатів, 103 консервні фабрики, 60 крохмально-патокових заводів. В результаті величезні збитки завдавалися довкіллю. Найслабшим місцем харчового «блоку» було зберігання.

Так, забезпеченість сховищами для плодів, овочів та картоплі становила лише 26% від обсягів врожаїв, але й ті сховища не відповідали сучасним вимогам. У багатьох районах не вистачало елеваторів. У торгівлі при зберіганні й транспортуванні щорічно втрачався мільйон тонн картоплі, близько мільйона трьохсот тисяч тонн овочів. Відтак втрати виробленої сільгоспсировини досягали 25%.

Горбачов сипав і сипав цифрами. 140 м’ясокомбінатів узагалі не мали холодильників, 42% таких комбінатів потребували термінового капітального ремонту. При заготівлі та транспортуванні худоби гинуло 100.000 тонн м’яса. Через нестачу потужностей з переробки щороку пропадало до мільйона тонн виловленої риби.

Ось такі дані – й чимало не менш красномовних інших – навів Горбачов, а родзинкою на торті став його висновок: якби у кооператорів був би повноцінний транспорт у необхідних кількостях, вони збільшили б обсяг закупівель сільськогосподарської продукції населення на 15-20%, тобто на 1,5 млрд рублів (кооперація, ясна річ, малася на увазі не незалежна, а офіційна, одержавлена, яка, втім, мала більшу гнучкість, аніж державна система сільгоспзаготівель і торгівлі).

Наведені генсеком цифри являли собою смертний вирок «розвиненому соціалізму» та всій совєтській економіці. Чи розумів це Горбачов, який непогано розбирався у сільському господарстві ще зі Ставропільщини? Ні. Він і далі сподівався на «перебудову управління», на роль «партії Леніна».

Навіть ленінські ідеї про «соціалізм як лад цивілізованих кооператорів» і про бодай обмежене використання ринкових механізмів він не насмілився нагадати членам політбюро, хоча, поза сумнівом, вони були йому відомі.

Утім, видається, перехід до НЕП-2 уже був історично неможливим. От у В’єтнамі консультанти з команди Горбачова такий перехід підготували, і вічно голодний комуністичний В’єтнам за два роки нагодував себе та почав експортувати сільгосппродукцію, і не лише її, бо там на завойованому у 1975 році Півдні збереглися селяни та ремісники, а в «таборах для перевиховання» – недобиті підприємці та фінансисти. А в СССР довелося «прискорюватися».

Утім, існував іще одним вагомий чинник, використавши який КПСС могла б дещо поліпшити стан економіки. Але тільки наприкінці 1988 року до Горбачова щось у цьому сенсі почало доходити, він на політбюро заявив, що, мовляв, у нас завелика армія, аж 6 мільйонів, її треба скорочувати, економіка не витримує.

Ясна річ, не витримувала – бо у мирний час всі військові формування мають становити близько 1% населення, тоді як їх в СССР було близько 2,5%; названі генсеком 6 мільйонів не включали в себе прикордонників, внутрішні війська, спецформування КҐБ тощо.

Про ненажерливий совєтський ВПК і говорити не варто…

Які висновки можна з цього зробити? Їх щонайменше три.

По-перше, «розвинений соціалізм» конав уже тоді, у першій половині 1980-х, і спроби його реанімувати були приречені на невдачу.

По-друге, у квітні 1985 року важливі симптоми кризи були названі, хоч і не всі, проте не осмислені, не проаналізовані, тож спроби подолати кризу в межах заклинань про «соціалістичний вибір» були апріорі неможливими. Ба більше – ці спроби тільки розхитували чинну систему. І розхитали-таки її.

По-третє, і нині хтось – і не лише в Україні, і передусім не в ній, бо у нас війна, а це особлива реальність – живе в полоні міфологем того чи іншого ґатунку, і затіває своє «прискорення соціально-економічного розвитку», свою «перебудову управління» в межах зробленого «вибору», ігноруючи зауваги незашорених міфами інтелектуалів. А тим часом іронія історії невблаганна…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
День святого Юрия: история и запреты
ZN UA
2025-04-22T21:33:29Z
День святого Георгия Победоносца: что запрещено делать сегодня, чтобы избежать неудач
Telegraf
2025-04-22T21:21:23Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Компенсация расходов на коммунальные услуги: украинцы могут получить новую помощь
Знай
2025-04-21T16:12:03Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Украина передала Китаю доказательства участия граждан и компаний в войне
Лига
2025-04-22T22:33:02Z
Путину понравится? Какой ультиматум США везут в Лондон — СМИ
Telegraf
2025-04-22T22:15:55Z
Утвердили новое административно-территориальное деление Украины
Gazeta UA
2025-04-12T07:12:37Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Трампу предлагают более жесткую позицию по отношению к Путину, однако есть препятствие, - WSJ
Telegraf
2025-04-15T09:01:03Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Мышцы, кожа и мозг: удивительные свойства семян подсолнечника
Знай
2025-04-22T19:51:19Z
Топ продуктов, которые вредно есть на ночь
Comments UA
2025-04-22T18:30:57Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Певицу из Украины, развлекающую россиян, опустили во время эфира шоу в РФ
Comments UA
2025-04-22T19:57:28Z
Папика нашла: запроданка Соломко хвастается жизнью со своим престарелым мужем
GlavRed
2025-04-22T19:33:08Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Умерла заслуженная артистка Украины Изабелла Павлова-Рушковская
Факти ICTV
2025-04-21T15:36:34Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Одессе после атаки произошли пожары, есть пострадавшие
Корреспондент
2025-04-22T22:24:25Z
Взрывы в Полтаве 22 апреля: город под массированной атакой БпЛА
Факти ICTV
2025-04-22T20:42:58Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
IKEA не вернется в Украину, как планировалось ранее
Gazeta UA
2025-04-22T22:18:07Z
Газ для Китая будет еще дешевле: РФ пошла на невероятные уступки
Comments UA
2025-04-22T21:27:04Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне ударили по Харькову: есть три "прилета"
Gazeta UA
2025-04-22T23:03:47Z
Взрывы в Полтаве 22 апреля: возникли перебои со светом, есть попадания в двух районах
Факти ICTV
2025-04-22T21:21:53Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Уведут от измены: пять ключевых фраз, которые мужчина должен слышать чаще
Gazeta UA
2025-04-22T21:39:11Z
Простая формула здорового питания, которую легко запомнить и брать с собой в супермаркет
Знай
2025-04-22T20:51:10Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Где лучше выращивать кабачки, если не на огороде: четыре неожиданные идеи
Gazeta UA
2025-04-22T16:31:25Z
Ошибки при нанесении макияжа: как правильно скрыть недостатки и подчеркнуть плюсы
Знай
2025-04-22T15:51:23Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Барселона мінімально здолала Мальорку
Football.ua
2025-04-22T21:28:16Z
За место в Лиге чемпионов: Манчестер Сити побеждает Астон Виллу
Корреспондент
2025-04-22T21:15:33Z
Бензема назвал имя лучшего футболиста современности
Корреспондент
2025-04-22T20:54:29Z
Назван соперник Богачука и дата следующего боя
Корреспондент
2025-04-22T20:30:29Z
Планирует победить Усика: Итаума поделился стратегией
Корреспондент
2025-04-22T19:57:28Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Мошенники завалили письмами клиентов Ощадбанка: как не потерять доступ к счету
Хвиля
2025-04-22T19:45:45Z
Франція в січні збільшила експорт металопрокату на 16,9% р./р
AgroNews
2025-04-22T18:22:25Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Stellantis отозвала почти 50 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-04-22T16:51:06Z
В "Дии" появится новая полезная функция для водителей: детали
Comments UA
2025-04-22T12:31:59Z
Sony показала «начинку» PS5 Pro — с системой охлаждения на основе жидкого металла
ITC
2025-04-22T12:10:38Z
Готовим авто к жаре: что нужно сделать до начала лета
Знай
2025-04-22T11:51:07Z
Перекус за рулем может обойтись в 275 000 гривен: о каком правиле не знает большинство водителей
Comments UA
2025-04-22T11:18:52Z
Ключевые причины поломок АКПП: большинство водителей этого не знает
Comments UA
2025-04-22T07:54:27Z
Лишат прав и отберут авто: водителям переписали наказание за распространенное правонарушение
Знай
2025-04-22T02:51:05Z