MY.UAНовини
Ми їх втрачаємо — як Росія працює з окупованими територіями і як варто було б відповісти Україні
Ми їх втрачаємо — як Росія працює з окупованими територіями і як варто було б відповісти Україні

Ми їх втрачаємо — як Росія працює з окупованими територіями і як варто було б відповісти Україні

Росія намагається "зробити своїми" населення окупованих українських територій. Констатуючи цей очевидний факт, аналітик Ігар Тишкевич розбирає в тонкощах методику, яку при цьому застосовує РФ, з якої вже виводить механізми протидії

Пропаганда, підкуп, переселення і... економія

Як Росія намагається "зробити своїми" окуповані території

Що ми знаємо про процеси на окупованих територіях? Інформації вкрай мало і вона мізерна. Принаймні в публічному полі. Водночас частина міст перебуває в окупації з 2014, частина з 2022. Там живуть люди і йдуть якісь процеси. Зрештою, Росія, заявивши, що вона "приросла новими областями", веде політику з їхньої "деукраїнізації". І це вкрай важливо з огляду на розмови про можливе заморожування війни.

Як оцінити? Будь-які дії, будь-яка політика потребує ресурсів. Ресурси — це бюджет. І, аналізуючи російські фінанси, можна вийти на досить цікаві висновки. Зокрема на те, якими областями Кремль "готовий торгувати", якщо події підуть за негативним для РФ сценарієм і заморозка буде потрібна швидко. Почнемо.

Контури політики Кремля

Після окупації територій і проведення "референдумів" перед РФ постало кілька політичних завдань:

  1. Показати своєму населенню, що "Росія наводить порядок". Тобто потрібні кадри умовного "великого будівництва".
  2. Створити таку ж картинку на зовнішньому полі. Демонструвати відновлення мирного життя і, нібито, кращі ніж в Україні умови для громадян.
  3. Забезпечити керованість процесами. Тобто вирішити питання кадрів і виконання ухвалених рішень.
  4. Забезпечити лояльність місцевого населення, а в перспективі — і його асиміляцію.

За п. 1 інформація іноді проходить. Наприклад, та сама залізнична гілка до Криму, або автодороги. Але для Росії ключовим (зокрема в питаннях утримання ситуації) є люди. Точніше, їхня демонстративна підтримка Кремля як зайвий аргумент "обґрунтованості" окупації та підтвердження територіальних претензій до України. Тому зупинюся на механізмах, які можуть забезпечити результати за пп. 3 и 4. До таких можна віднести...

Насичення своїми управлінцями. Росія не надто довіряє "чужим" лідерам — а окуповані території (навіть окуповані у 2014 році) "своїми" поки що не стали. Крім того, РФ веде політику з мінімізації самостійності "Суб'єктів Федерації". У такому разі наївно було б вважати, що Путін зробить ставку на місцеві еліти. Навіть якщо ті 1000 разів клястимуться у вірності царю. Що і відбувається. З 2023 року почалося масове завезення російських управлінців на ключові посади. Місцеві, для картинки, звісно, залишаються. Але діяти самостійно не можуть — на кожному етапі прядіння рішень (і їх виконання) є приїжджі кадри. Частина з яких використовує роботу "в нових регіонах" як трамплін для кар'єрного зростання. Ці пташенята Кирієнка (він куратор кадрової політики і політики на окупованих територіях) через 4-5 місяців "відрядження" йдуть на підвищення. Друга група — ті, хто приїхав надовго. Рівень представників цієї підгрупи нижчий, але високих ділових якостей від них не вимагають. Потрібна старанність, відрив від місцевих еліт і лояльність. Найчастіше подяка Кремлю, оскільки попереднє місце життя і роботи могло бути не надто комфортним (навіть порівняно з прифронтовими регіонами).

У Криму РФ уже випробувала пропагандистські контури русифікації
Фото: скріншот

Питання демонстративної лояльності в короткостроковій перспективі вирішуються через політику заміщення населення. Частина проукраїнськи налаштованих жителів покинула територію. Тих, хто залишився, змушують брати російські паспорти. Спочатку це стало обов'язковим для будь-яких операцій з нерухомістю (зокрема підтвердження права власності), для роботи. Далі — указ Путіна, що вимагає "легалізуватися громадян України, які незаконно перебувають у РФ" з терміном до 10.09. Простіше кажучи, жителям ТОТ пропонують отримати російський паспорт або виїхати. І, нарешті, стимулювання зворотного процесу — повернення біженців на окуповані території. Тут є батіг і пряник: загроза (реалізована) націоналізації "безгоспної" нерухомості, а з іншого боку — бюджетні компенсації за пошкоджене внаслідок бойових дій майно.

Але ставка тільки на місцеве населення ризикована. У Кремлі це розуміють і реалізують стару імперську політику "заміщення". Коли замість депортованих або знищених (у нашому випадку так само біженців в Україні та Європі) завозиться лояльне населення з депресивних регіонів РФ. І ці, новоприбулі, громадяни будуть щиро вдячні Путіну і сприйматимуть загрозу повернення територій Україні як загрозу їхнім життєвим інтересам. У Криму, до речі, РФ встигла замістити до 20% населення.

Асиміляція. Найскладніший і довготривалий проєкт. Завдання — виростити нове покоління вже російських громадян. Цю політику РФ без обмежень проводила в Криму і, зі своєю специфікою, відносно успішно провела на території т. зв. ЛДНР (там на початковому етапі створювали регіональну, але вже не українську ідентичність). Для цих цілей потрібні кадри — вчителі, викладачі ВНЗ, працівники бібліотек, будинків культури тощо. Таких людей треба привозити і, бажано надовго, залишаючи їх жити в новому регіоні. І, нарешті, просто регулярні заходи (починаючи від свят, закінчуючи оформленням вулиць), які створюють потрібний і, найголовніше, постійний фон. Далі працює час.

Усе перераховане вище можливе лише за наявності ресурсів. Насамперед грошових. Тому доречно оцінити плановані витрати РФ у так званих "нових регіонах". Точніше, субвенції, що йдуть із центру, — їхній розмір і специфіка дозволяють судити про контури політики на окупованих територіях.

Фінансування російської політики на окупованих територіях відбувається за кількома напрямами, зафіксованими в Бюджеті РФ на 2025 рік:

  • ухвалена за аналогією з "кримською" державна програма "Відновлення та соціально-економічний розвиток Донецької Народної Республіки, Луганської Народної Республіки, Запорізької області та Херсонської області". Її загальний бюджет на 2025 рік становить 319,6 мільярда російських рублів або (за середньорічним курсом) близько 3 мільярдів доларів. У масі своїй це якраз створення "картинки" — інвестиції в будівництво, інфраструктуру, об'єкти медичного обслуговування тощо;
  • цільове фінансування на проєкти в інтересах інших відомств. Наприклад, частина дорожнього будівництва проходить по бюджету міністерства оборони. Частина робіт із відновлення роботи портів — за програмою "сприяння експорту";
  • утримання структур МВС, Слідкому, ФСБ, так само як і службове житло для таких категорій — бюджети відповідних відомств. Більша частина бюджетів цих відомств закрита. Але за тими даними, які вдалося зібрати, на забезпечення відомчим житлом офіцерів передбачено витратити щонайменше 140 мільйонів російських рублів (близько 14,7 мільйонів доларів). При цьому варто мати на увазі, що значна частина "квадратних метрів" — це вилучене "в дохід держави" житло українців, які виїхали з окупованої зони. І до вересня розміри цього житлового фонду збільшаться кратно. Ще раз повторю: цифри на житло мінімальні — те, що автори закону про бюджет (або спікери на виступах у думі) не вважали за потрібне приховати під грифом "таємно";
  • але є і ще один механізм. Точніше, набір таких — прописані окремо 222 напрямки, за якими передбачено міжбюджетні трансферти і субвенції для Суб'єктів Федерації на виконання важливих для центральної влади завдань. Окуповані території України проходять за 177 із них. Причому 32 (і лише 11 — за згаданою вище держпрограмою) — спрямовані виключно на Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області (окуповані РФ їхні частини) України.

Останні якраз дають уявлення про специфіку роботи з перетворення окупованих територій на "свої". Причому як з погляду пріоритетів, так і з погляду етапу реалізації: за частиною з напрямів цифри витрат вказані приблизні — просто рівними частками на кожну з областей. Що свідчить про розуміння необхідності витрат, але відсутність уявлення, скільки грошей необхідно в реальності. А ось частину напрямів прораховували і планували детально.

Специфіка грошових витрат. Говоримо про цифри

Для початку варто згадати програми інвестицій у картинку "змін". Програмою (що логічно) передбачено закупівлю ліків, субвенції медичним установам. Але крім цього, фінансування різного роду спортивних структур і навіть "АНО" — так називаються неприбуткові організації в РФ. Наприклад, кошти на участь "збірних" регіону в змаганнях. Далі, облаштування спортивних залів, відкритих майданчиків. Природно, шкіл. І, наприклад, громадського транспорту і шкільних автобусів. І тут перше "але". Дивно, що громадський транспорт для т. зв. ЛДНР, а в програмі шкільних автобусів "забули" Херсонську область. Те ж саме щодо автомобілів "швидкої допомоги". Знову "без херсонців". Забігаючи наперед, скажу, що це не унікальні подібні перекоси. Одним словом, витрати, результати яких можна "показати" місцевим жителям — це близько 75 мільйонів доларів в еквіваленті.

При цьому, наприклад, програма облаштування "сільських територій" демонструє відсутність реальних планів, але наявність грошей — виділили "по 500 мільйонів" кожному з регіонів. Без деталізації та конкретики.

Природно, що про успіхи має хтось розповісти. Тому за гроші федерального бюджету будуть створюватися регіональні інформаційні системи. Із сумарним бюджетом програми 1,688 мільярда російських рублів. Сюди ж варто додати ще приблизно 1,15 мільярда грантів і субвенцій різним АНО "в центрі" для роботи на "нових територіях" і створення "патріотичного контенту".

Сумарно на створення картинки успіхів "мирного життя" РФ витратить у доларовому еквіваленті близько 401 мільйона доларів США.

Але цього мало. Кремлю необхідно провести заміщення населення — частину видавити з окупованих територій, частину, навпаки, повернути. І привезти своїх. Тут починається найцікавіше.

Гроші залишаються головним аргементом у боротьбі за населення

Росія запустила програму "компенсацій" за пошкоджене і знищене внаслідок бойових дій майно. Для отримання виплат, звісно, необхідно мати російський паспорт і звернутися до місцевих органів влади. На ці цілі заплановано витратити понад 21 мільярд російських рублів (226 мільйонів доларів США). З яких 16 — у Донецькій області. При цьому програма розрахована щонайменше на три роки. У бюджетних планах схожі витрати закладено і на 2026, і на 2027 роки. Хороший "стимул" для тих, хто замислить повернутися. Викликає питання лише непропорційно мала частка Запорізької та Херсонської областей. Але чому так — трохи пізніше.

Наступний етап — залучення нових жителів. Управлінців, учителів, пропагандистів тощо. Простіше кажучи, тих, хто правитиме і виховуватиме місцеве населення. Для таких передбачені надбавки до заробітної плати, порівнянні з "північними коефіцієнтами". А також одноразова виплата "підйомних". У тому числі молодим фахівцям. У сумах це виглядає так:

  • працівники культури — 620 мільйонів;
  • медики в сільській місцевості — 270 мільйонів;
  • учителі початкової та середньої школи — 2,11 мільярда. Плюс додаткова доплата — 294 мільйони. Плюс "підйомні" вчителям за переїзд — 16 мільйонів;
  • і, нарешті, найбільш "жирна" стаття — доплати всім (!) бюджетникам — 14 мільярдів. І якщо брати розбивку по регіонах, то сума кожної з областей істотно перевищує середні показники по РФ для окремого суб'єкта федерації.

Якщо ви думаєте, що це все, є ще й пільги з оплати послуг ЖКГ. До числа пільговиків, природно, входять і "нові жителі". На ці цілі РФ готова витратити ще 819 мільйонів.

Сумарно на доплати і пільги йде не менше 19 мільярдів рублів або 190 мільйонів доларів.

При цьому впадає в око перекіс у сумах, що виділяються на "працівників культури" — найбільше на Луганську та Херсонську області. Далеко не найбільш густонаселені. Але, можливо, найбільш проблемні з точки зору сприйняття жителями "великої російської культури". Такий непропорційний перекіс, але вже тільки по Луганській області, стосується стимулів для переїзду вчителів.

І, нарешті, житлове будівництво. Тут ключовими є три програми:

  1. Поліпшення житлових умов для ветеранів війни та осіб, прирівняних до них.
  2. Будівництво житла для ветеранів війни та осіб, прирівняних до них.
  3. Субвенції на будівництво нового житла місцевою владою.

Перші дві програми передбачають чітко визначену цільову групу. Логічно припустити, що це не "ветерани ВВВ" — таких залишилося вкрай мало. Натомість це можуть бути "ветерани СВО", просто військові відставники. На житло таким у чотирьох окупованих областях у 2025 році витратять понад 1 мільярд російських рублів. І тут знову дивовижний перекіс — найбільші витрати припадають на ... Запорізьку область. Найменші — Луганська та Херсонська.

А ось за програмою будівництва житла місцевою владою ще більше пікантного. Заплановано виділення грошей на Луганську та Донецьку області. На Запорізьку у 2025 році 0. Перші транші у 2026. А ось на Херсонську 0 на всі три роки бюджетних планів. Дивно, чи не так?

Кілька слів про перекоси

Говорячи про перекоси в бюджетному фінансуванні помітно, що культурна й освітня компонента різко посилюється в окупованих частинах Херсонської та Луганської областей. Там із "русским миром", мабуть, не все гладко. Із Запорізькою областю є плани кардинальної зміни демографічної картини регіону шляхом завезення туди "молодих фахівців" і військових відставників. Простіше кажучи, створення якогось аналога "кримнашу".

Але при цьому РФ не поспішає з капітальними вкладеннями в Херсонській області і переносить витрати по Запорізькій на 2026 рік. Що дозволяє припускати сприйняття цих регіонів Кремлем як "розмінної монети", якщо війна піде за вкрай небажаними для Росії сценаріями. Звісно, не йдеться про всю Запорізьку область — не для того туди завозять військових. Та й Херсонську ніхто так просто "повертати" не буде. Але поки немає контурів угод, Путін не поспішає витрачати гроші. При цьому продовжуючи роботу із заміщення населення і вирощування лояльності місцевих жителів.

Що з цього Україні? Як мінімум оцінювати, які програми веде РФ, і своєчасно на них реагувати:

  • заміщення населення — це тривожний процес. Але, знаючи, кого везуть, можна зробити для таких "нових жителів" переїзд щонайменше психологічно некомфортним;
  • Росія займається школами — не варто повторювати помилок політики щодо ОРДЛО. Необхідні механізми реальної пропозиції освітнього та культурного контенту нашим людям в окупації;
  • Кремль підкуповує "компенсаціями" — є сенс проаналізувати соціальну підтримку тимчасово переміщених осіб і подумати, як підтримати цих людей. Зокрема й житлом (не модульним, звісно);
  • зрештою, РФ намагається "нагородити" своїх солдатів українськими землями і нерухомістю. Ніхто не заважає Україні подумати над механізмами залучення до переселення на сьогодні прифронтові (або окуповані) території іноземних добровольців, які зараз допомагають відбивати російську агресію.

Будь-які інші реальні (а не просто медійні) проєкти, які посилять позиції України та ускладнять реалізацію російської політики контролю над регіонами. Якщо не працювати зараз, завтра може бути пізно.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо РФ не вистачає коштів: компанії з КНР заходять на окуповані території України, — ЗМІ
Теги за темою
РоссияДНРЛНР
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Как изменился рынок земли спустя 4 года после начала его запуска
Comments UA
2025-07-07T01:21:38Z
В США ожидается множество тарифных соглашений в ближайшее время
Корреспондент
2025-07-06T23:39:18Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Некоторым возместят всю сумму: ряд украинцев могут получить скидку на коммуналку
Знай
2025-07-06T18:00:59Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Щитовидка вам поблагодарит за эти 4 продукта: в каких продуктах больше йода
Знай
2025-07-06T19:51:35Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Убийство "героя РФ" и провал Трампа в переговорах с Путиным: о чем пишут мировые СМИ
Gazeta UA
2025-07-06T08:39:28Z
Операция Черный флаг: Израиль нанес серию авиаударов по Йемену
Корреспондент
2025-07-06T22:57:32Z
В России "засекретили" данные о количестве смертей в стране
Gazeta UA
2025-07-07T02:45:23Z
Министра довели до самоубийства
Gazeta UA
2025-07-07T02:42:59Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
БРИКС склоняются перед Путиным: как саммит в Рио показал настоящие приоритеты группы
TSN
2025-07-06T19:06:26Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Мобилизация женщин: в ЦПД назвали, кто распространяет фейки
Корреспондент
2025-07-07T01:57:10Z
7 июля - какой сегодня праздник, что нельзя делать, все об этом дне
Комсомольская правда
2025-07-07T02:34:53Z
Идентификация: как пройти получателю соцвыплат
ZN UA
2025-07-07T02:24:44Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Киев под атакой БПЛА
Корреспондент
2025-07-07T01:30:17Z
Жара до +36 и грозы: погода на 7 июля разделит Украину
Хвиля
2025-07-07T02:57:06Z
Защитник Азовстали Дианов женился во второй раз
Корреспондент
2025-07-07T02:54:10Z
РФ захватила еще два населенных пункта - DeepState
Корреспондент
2025-07-06T23:39:11Z
РФ атаковала Одессу дронами
Корреспондент
2025-07-06T22:24:13Z
Генштаб: враг за сутки запустил более 1200 дронов
Корреспондент
2025-07-06T21:09:30Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Дух леса танцует вокруг костров: где в Украине есть озеро, возле которого по преданиям живут мавки
Telegraf
2025-07-06T23:33:34Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Буданов стал героем неожиданного, но очень смешного мема по "Игре в кальмара"
Telegraf
2025-07-06T22:30:48Z
Барабанщик группы "Жадан и Собаки" мобилизовался в ряды Нацгвардии
TSN
2025-07-06T17:27:00Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Россияне атаковали жителей Херсона с помощью дронов: есть раненые
Корреспондент
2025-07-07T02:48:52Z
Количество жертв наводнения достигло 78: Трамп посетит Техас
Корреспондент
2025-07-07T01:27:10Z
ОВА показала последствия удара по Николаеву
Корреспондент
2025-07-06T11:00:22Z
Демонстративная бесчеловечность: в ГСЧС реагируют на атаку РФ на спасателей
Корреспондент
2025-07-06T22:15:12Z
Хуситы потопили балкер в Красном море, экипаж спасся
Лига
2025-07-06T22:09:45Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
"Не бита, не крашена" - 5 фраз, разоблачающих перекупов авто
Знай
2025-07-06T20:51:59Z
Теперь нельзя этого делать даже в своем авто: оштрафуют от 5 до 25 тыс. гривен
Знай
2025-07-06T18:30:05Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Опытный механик указал на распространенную ошибку с бензобаком, которая может "убить" автомобиль
Gazeta UA
2025-07-06T18:06:19Z
Для чего водители держат в бардачке автомобиля лак для ногтей: многие не догадываются
Gazeta UA
2025-07-06T11:15:55Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Укрепленные поселения в Аравии опровергают миф о кочевом прошлом
Gazeta UA
2025-07-06T22:42:42Z
Соцсеть Х заблокировала учетную запись Reuters в Индии по неизвестно чьей просьбе
ZN UA
2025-07-06T20:12:44Z
Сибига призвал партнеров инвестировать в инновационные украинские технологии
Апостроф
2025-07-06T20:00:09Z
Археологи в Перу обнаружили мумии, которым более 1000 лет
Новости Украины
2025-07-06T19:24:41Z
"Я в восторге": Clair Obscur: Expedition 33 поразила создателя The Last of Us Нила Дракманна
GameMag
2025-07-06T18:03:29Z
"Заметные различия": ученые рассказали, почему хозяева котов и собак умнее всех остальных
Фокус
2025-07-06T17:12:43Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Тренер Дженоа не захотел видеть легенду АПЛ в своем составе
Корреспондент
2025-07-06T21:03:31Z
Многомиллионный новичок Ан-Насра отправился в аренду
Корреспондент
2025-07-06T18:57:40Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
"Его победили справедливо" - Фроч раскритиковал Фьюри за жалобы после боев с Усиком
Gazeta UA
2025-07-06T18:42:36Z
Шахтер разошелся миром с чешским клубом перед стартом в еврокубках
Корреспондент
2025-07-06T18:15:39Z