ОАЕ планують залучати ШІ до написання законів
ОАЕ планують залучати ШІ до написання законів
Об’єднані Арабські Емірати анонсували, що використовуватимуть штучний інтелект для написання законів. Також технологію планують використовувати для внесення змін в чинні законодавчі акти та для узгодження різних нормативних документів.
План регулювання законодавства, керованого ШІ, влада ОАЕ оприлюднила через державні ЗМІ, пише Financial Times. Видання зазначає, що країна вклала мільярдні інвестиції у розвиток цієї технології, тож планує максимально її застосовувати. Цей прецедент є одним з найрадикальніших прикладів у світі використання технології ШІ.
«Ця нова законодавча система, заснована на штучному інтелекті, змінить спосіб створення законів, зробивши процес швидшим і точнішим», — прокоментував інновацію прем'єр-міністр і віцепрезидент ОАЕ, правитель Дубаю Мохаммед ібн Рашид аль-Мактум.
За допомогою ШІ влада Арабських Еміратів хоче відстежувати, як закони та нормативні документи впливають на населення й економіку країни. Для цього планують створити велику базу даних, яка міститиме усе законодавство й нормативні документи державного та місцевого рівня включно з судовими рішеннями. Влада аналізуватиме цю базу даних і за допомогою ШІ визначатиме тенденції, недоліки, системні проблеми тощо. Уряд очікує, що штучний інтелект прискорить процес законотворчості на 70 відсотків.
Дослідники штучного інтелекту обережні в оцінках застосування цієї технології у сфері законотворчості й регулювання політики. Вони припускають, що ШІ може мати певні упередження залежно від того, на основі яких даних його навчали. І незрозуміло, чи технологія інтерпретуватиме закони так, як це роблять люди.
За словами, науковця з Оксфордського університету Вінсента Штрауба, попри те, що моделі штучного інтелекту є вражаючими, «вони продовжують галюцинувати і мають проблеми з надійністю». Він підсумував, що люди все ще не можуть довіряти ШІ.
Викладач Оксфордського Інтернет-інституту Кіган Макбрайд звернув увагу на те, що автократичним ОАЕ легше цифровізувати уряд, ніж багатьом демократичним країнам. Він сказав, що є десятки менших прикладів, коли уряди використовують штучний інтелект, працюючи із законодавством. Але дослідник ніде не стикався із планами, подібними до тих, які має ОАЕ.
«Що стосується амбіцій, [ОАЕ] тут майже на вершині», — сказав Макбрайд.
Науковиця з Університету Бата Марина Де Вос відзначила, що при використанні штучного інтелекту варто превентивно продумувати обмеження для нього та ефективну систему контролю з боку людини.
Нагадаємо, в 2024 році українське Мінцифри презентувало Білу книгу з регулювання ШІ в Україні. Такі документи давно з’явилися в державах, які планують лідирувати у царині розвитку цієї технології. Українську Білу книгу критикували за те, що вона не є ані обов’язковою до виконання, ані не має рекомендаційного характеру. А ідеї у ній хоч і чудові, та надто нереалістичні в реалізації. Як зазначив Сергій Козьяков у статті «Штучний інтелект і Біла книга України. Як наздогнати лідерів?», спроби систематизувати існуючу та прописати нову законодавчу базу щодо використання штучного інтелекту в Україні залишаються надто невпевненими у той час, коли сама технологія активно використовується.
Водночас у статті «Чи може впровадження штучного інтелекту стати частиною судової реформи?» Козьяков розповідає, як технології ШІ можуть допомогти подолати кризу в роботі судів та підвищити ефективність правосуддя.