/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2F9fee16581ffc514c267feac7be716b34.jpg)
Українські роботи на полі бою з Росією змінюють перебіг війни – подробиці
Україна активно впроваджує роботизовані системи на полі бою, перетворюючи війну на випробувальний полігон новітніх технологій.
Один із прикладів — «Змій» наземний робот, створений українськими розробниками для розмінування.
Він повзає близько до землі, знешкоджуючи міни, і керується дистанційно оператором із захищеного укриття.
Його дія беззвучна та точна — ідеальний варіант для мінної війни.
Про це пише The Telegraph.
«Змій» — лише один із десятків моделей, які входять до нового підрозділу ЗСУ — Сил безпілотних систем.
У 2025 році Україна планує розгорнути до 15 тисяч таких бойових платформ.
Це відповідь на брак живої сили, адже українські війська часто перебувають у меншості в порівнянні з російськими в пропорції один до трьох.
У бойових умовах навіть найкращий солдат поступається інженеру з контролером у руках, що керує безпілотником з безпечного укриття.
За словами розробників, завдання роботів — не замінити піхоту, а доповнити її, забезпечити технологічну перевагу та зменшити втрати серед бійців.
Україна стала першою державою, яка на державному рівні створила спеціалізований кластер Brave1 — платформу для інновацій у сфері роботизації війни.
Бойові роботи вже використовуються на передовій — не лише повітряні дрони, а й наземні машини з кулеметами, які можуть патрулювати, вести розвідку, транспортувати спорядження та навіть штурмувати окопи.
Наприклад, платформа D-21-12R здатна не лише вести вогонь, а й виконувати інженерні завдання на фронті.
Її «побратим» — робот «Fury» — брав участь у битві за Курськ у вересні 2024 року, де за допомогою кулемета та дронів-камікадзе зачистив російську траншею.
У грудні Україна провела першу в історії повністю роботизовану операцію поблизу Липців на Харківщині.
У ній брали участь дрони-розвідники, бойові дрони та наземні системи.
За словами офіцера 13-ї бригади «Хартія», ворог не очікував атаки з землі та з неба одночасно.
Це спричинило паніку серед російських військових, а саму операцію визнано успішною та тактично інноваційною.
Однак техніка ще далека від досконалості.
Частина роботів велика, дорога, нестійка до перешкод і потребує вдосконалення.
Експерти з Brave1 наголошують: більшість машин ще тестуються в бойових умовах і не завжди працюють на 100%.
Водночас цим роботам уже вдається виконувати «нудну, брудну та небезпечну» роботу — перевозити поранених, доставляти вантажі, розміновувати території.
Штучний інтелект дедалі активніше інтегрується у військові системи.
Новітні дрони, як-от OWE-V від компанії Stark, вже здатні вражати цілі на відстані 100 км, обходячи засоби радіоелектронної боротьби.
Керівник компанії, колишній посадовець НАТО Філіп Локвуд, наголосив: сучасні війни неможливо виграти зі старими підходами — майбутнє за автономними системами.
Але виникає етичне питання — наскільки безпечно дозволяти роботам приймати рішення про вбивство.
За словами Катерини Бондар, експертки з військового ШІ, технологія автономного виявлення та ураження цілей уже існує, але військові поки не довіряють їй повністю.
У майбутньому, вважає вона, люди ухвалюватимуть рішення, а машини їх виконуватимуть.
Але важливо чітко прописати правила — аби уникнути жертв серед цивільних або дружнього вогню.
Колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний попереджає: Захід надто довго ігнорував потенціал автономних систем.
«Україна вже здобула неоціненний досвід — і союзникам слід його перейняти, якщо вони хочуть вижити», — написав він у колонці для Defense One.
Майбутнє війни вже тут.
І хоча роботи ще не замінили людей, кожна вдала розробка наближає день, коли основну частину небезпечної роботи на фронті виконуватимуть машини.