MY.UAНовини
Війна у В'єтнамі i падіння Сайгона: чи може Україна повторити сумний приклад
Війна у В'єтнамі i падіння Сайгона: чи може Україна повторити сумний приклад

Війна у В'єтнамі i падіння Сайгона: чи може Україна повторити сумний приклад

30 квітня 1975 року Народна армія В'єтнаму та Національний фронт визволення Південного В'єтнаму (В'єтконг) штурмом взяли Сайгон (тепер Хошимін). Ця битва ознаменувала кінець війни у ​​В'єтнамі і призвела створення республіки під владою комуністичної партії. Фокус спробував знайти у цій історії моменти, що перегукуються з долею і досвідом сучасної України.

В українському суспільстві глибоко укорінилася думка, про неймовірно глибокий та міцний стратегічний зв’язок нашої держави із країнами західної цивілізації. Усі ми щиро переконані, що перемога нашої справи — це само собою успіх ще й західного демократичного ліберального проекту, а загибель України веде до неминучого краху західної цивілізації та світової свободи загалом.

Як аргумент часто наводиться приклад, що призвів до початку Другої світової війни, коли "зрада" Чехословаччини й Польщі врешті призвела до страшної катастрофи. Проте страшна правда полягає у тому, що у всесвітній історії можна знайти й кардинально інші приклади — навіть у тому ж XX столітті. Фокус дослідив історію іншої "зради" — коли могутній союзник "здав" свого протеже.

Могутні держави розділяють країни

В Україні часто згадують про корейський сценарій. Проте в тій же Східній Азії була ще одна держава, розділена просто по географiчнiй паралелі, щоправда, 17-й, тобто значно південніше. Південну Корею залишили у статусі-кво, тобто нападників все ж відігнали назад до стартових позицій. Півострів був розділений не за результатами Корейської війни (це якраз була спроба його об’єднати, просто зі сторони "поганих хлопців"), а після Другої світової. Тобто США допомогли залишитися Південній Кореї з тими територіями, з якими вона вийшла із японської окупації.

Важливо Україні пропонують "38-му паралель". Чим загрожує розподіл за прикладом Північної та Південної Кореї

З Південним В’єтнамом все вийшло набагато гірше, адже тут північні товариші таки довели справу до кінця й таки об’єднали В’єтнам під прапорами комунізму.

Історія схожа із корейською, проте є й суттєві відмінності. Після Другої світової війни обидві держави опинилися в зонах окупації різних союзників, що й зумовило їх подальший розвиток після розриву колишніх членів антигітлерівської коаліції — в Азії вона була, найімовірніше, антияпонською. І тут зав’язана ключова відмінність — Корея була окупована (ще до Першої світової війни) Японією, яка Другу світову програла. Натомість В’єтнам був французькою колонією — і Париж захотів її назад, після років насичення місцевого населення ідеями боротьби з колоніалізмом та за власну державність (як виявилося, малася на увазі лише боротьба з Японією).

Французький Індокитай був частиною Французької колоніальної імперії в Південно-Східній Азії. Федерація трьох в"єтнамських регіонів Тонкін (Північ), Аннам (Центральна) і Кохінхіна (Південь) та королівства Камбоджа була утворена в 1887 році. Лаос був доданий у 1893 році, а Гуанчжоуань — у 1900 році. Столиця була перенесена з Сайгона до Ханоя в 1902 році
Фото: Getty Images

Країна розділилася у пошуках союзників

Налаштований на визвольну війну в’єтнамський народ зумів завдати достатньо дошкульних поразок французьким експедиційним силам, щоб заставити уряд вивести свої війська із країни. Так склалося, що основні сили антифранцузької боротьби зосередилися у колишній зоні китайської окупації, в той час, як французи не погребували залучити до післявоєнного колоніального управління В’єтнамом колишніх колаборантів.

Врешті північ країни встановила комуністичний лад і, відтак, опинилася у радянському фарватері (цікаво, що комуністичний лідер, герой перемоги над французами Хо Ші Мін свою освіту здобув у Парижі, де й захопився комуністичними ідеями), натомість південна частина країни звернулася по військово-технічну допомогу до більш грізної сили — США.

Північ країни встановила комуністичний лад, а Південний В"єтнам звернувся по військово-технічну допомогу до США
Фото: Фокус

Американці у В’єтнамі

Спочатку співпраця обмежувалася військово-технічним співробітництвом — у Південний В’єтнам було спрямовано кілька тисяч військових інструкторів, які мали навчати місцевих вояків використовувати західну військову техніку та навички ведення бойових дій. Проте вже на початку 1960-х кількість американських інструкторів стала аномально високою — приблизно 23 тисячі. Для Вашингтона зберегти Південний В’єтнам стало питанням принципу, американці не погребували навіть прямим військовим втручанням, аби не допустити перемоги комуністів. Водночас знехтувавши тим фактом, що, на відміну від ситуації в Європі та тій же Кореї, вони підтримують режим, далекий від народної популярності.

Війна у В'єтнамі: документальні кадри
Війна у В'єтнамі: документальні кадри
Війна у В'єтнамі: документальні кадри
Війна у В'єтнамі: документальні кадри
Війна у В'єтнамі: документальні кадри
Війна у В'єтнамі: документальні кадри
Війна у В'єтнамі: документальні кадри
Війна у В'єтнамі: документальні кадри

Врешті В’єтнамська кампанія трансформувалася із матеріально-технічної підтримки США свого союзника у прямий конфлікт між США та Північним В’єтнамом. Ця війна тривала упродовж восьми років (1965-1973 рр.) і завершилася визнанням США Північного В’єтнаму та виводом американських військ з регіону.

Паризькі угоди гарантували мир

Цікаво, що переговори між сторонами тривали близько 5-ти років (з 1968 по 1973 рік). Всього було проведено 201 офіційну зустріч та ще понад два десятки таємних. Укладена угода між чотирма сторонами — США, Комуністичний уряд Північного В’єтнаму, Уряд Південного В’єтнаму, а також Тимчасовий революційний уряд Південного В’єтнаму як окрема сторона переговорів. Всього договір містив 9 розділів та 23 статті.

Але якщо коротко — то його суть така:

  • Бойові дії мають негайно припинитися
  • Американські війська мають покинути регіон протягом наступних двох місяців
  • Народ Південного В’єтнаму може визначитися зі своїм майбутнім на чесних та вільних виборах, що мали відбутися під міжнародним контролем
  • Окремо прописувалося, що будь-який поділ В’єтнаму є тимчасовим
  • Контроль за виконанням угоди покладався на міжнародну комісію у складі Польщі, Угорщини (представники Організації Варшавського договору, тобто де-факто маріонетки СРСР, який підтримував Північний В’єтнам), Індонезії та Канади (останню через кілька місяців замінив Іран). Відтак комісія складалася порівну із комуністичних країн та країн де правили підтримувані Вашингтоном авторитарні режими.

"Беззахисний" Ніксон

Президент США Річард Ніксон пообіцяв, що у випадку будь-якої військової загрози збоку Північного В’єтнаму або спроби ним порушити умови договору США обрушать на нього усю свою вогневу міць. Наймогутніша держава у світі не збиралася виходити із війни з ганьбою. Щоправда, тодішній Державний секретар США Генрі Кіссінджер згадував, що американська адміністрація надіялася, що армія Південного В’єтнаму протримається ще хоча б кілька років і тоді ганьба поразки оминула б США.

Президент США Річард Ніксон і радник з національної безпеки та державний секретар Генрі Кіссінджер у Білому домі
Фото: Getty Images

Проте президент Ніксон, який обіцяв захистити народ Південного В’єтнаму (а якщо бути точнішим — тих, хто підтримував американську присутність у країні), не зміг захистити себе самого. Невдовзі розгорівся Вотергейтський скандал, і Білому Дому вже було не до В’єтнаму.

Меморіал ветеранів війни у ​​В'єтнамі в День пам'яті
Меморіал ветеранів війни у ​​В'єтнамі в День пам'яті
Меморіал ветеранів війни у ​​В'єтнамі в День пам'яті

Ця війна була досить болючим питанням для американського суспільства, адже на ній загинули та зникли безвісти понад 50 тисяч американських військовослужбовців, а ще десятки тисяч стали каліками й наповнили вулиці американських міст, постійно нагадуючи місцевим обивателям про жахи війни.

За цих умов опозиційна Демократична партія використовувала війну як ще одне слабке місце влади республіканців, яких розтрощив Вотергейтський скандал. Так, наче це не їх адміністрація й прийняла рішення про введення військового контингенту у країну у 1965 році. Проте, хто це пам’ятав в розпал порушення процедури імпічменту президенту, його відставки та загальної політичної кризи у США! За цих обставин у жодного конгресмена не була ні найменшого бажання брати на себе антирейтинг та ставати дотичним до війни у В’єтнамі — слово, якого усі політики в цей період намагалися уникати, як чуми у Середньовіччі.

Внутрішня криза виводить Вашингтон із гри

Тому, коли Північний В’єтнам став порушувати умови перемир’я, Конгрес не зміг навіть профінансувати матеріальну підтримку союзного Південного В’єтнаму. При цьому у Сайгоні щиро вірили у непорушність американських гарантій, тому не економили боєприпасів, поки взимку 1975 не відчули їх дефіцит.

Натомість у Північному В’єтнамі усе зрозуміли правильно. У Білому Домі місце в Овальному кабінеті зайняв єдиний президент, за якого не проголосував жоден виборець. Адже Джеральд Форд був призначений (а не обраний) замість віцепрезидента Спіро Агню лише за 9 місяців до своєї інавгурації президентом США. А як ставилися до регіону на Капітолійському пагорбі, вже було вказано вище. Тож було зрозуміло, що кращого шансу для об’єднання В’єтнаму не буде.

Паризька угода про припинення війни та відновлення миру у В'єтнамі — дипломатична угода, підписана у Парижі 27 січня 1973 року за підсумками чотирирічних переговорів
Фото: Википедия

В комуністичному В’єтнамі досі вважають, що пункт угоди про тимчасове розділення країни надав їм юридичне право на "об’єднання В’єтнаму". Це яскравий приклад того, як юридичні факти підлаштовують під реалії, які формуються на полі бою. А тут перевага була у Півночі.

Військова операція, яку розробила армія Північного В’єтнаму, була розрахована на більше як рік і мала завершитися не пізніше 1976 року — тоді у США мали відбутися нові вибори.

Залишені напризволяще

Вже після перших боїв стало зрозуміло, що без прямої американської підтримки армія Південного В’єтнаму небоєздатна. Після падіння Данангу — другого за величиною міста В’єтнаму — у країні почалася паніка. Військові Півдня дезертирували, захоплювали катери та самовільно пливли на них до американських військових кораблів.

У Сайгоні залишався обмежений п’ятитисячний змішаний американський контингент — осередки роботи спецслужб, дипломатичне представництво і десятки тисяч в’єтнамців, які допомагали США усі ці роки.

В'єтнамська війна — збройний конфлікт у В'єтнамі, Лаосі та Камбоджі, який тривав близько 20 років - до падіння Сайгона 30 квітня 1975 року
Фото: Getty Images

Хроніка падіння Сайгона. "Біле Різдво"

Проте посол США у В’єтнамі Грем Мартін вперто не хотів організовувати евакуацію. Американські офіцери клялися своїм в’єтнамським колегам, що ніколи не залишать їх напризволяще ворогу. В той же час Конгрес вкотре відмовив президенту у виділенні будь-яких коштів на допомогу Південному В’єтнаму.

Карта оточення Сайгона народною армією В'єтнаму
Фото: Википедия

Коли війська Півночі почали брати в кільце Сайгон, президент країни Нгуєн Ван Тхієу залишив столицю. Він передав посаду віцепрезиденту Чан Ван Хуонгу, який пробув на посаді всього один день. Його місце зайняв генерал Дуонг Ван Мінь, а багатомільйонне місто охопила справжня паніка. Пілоти ВПС Південного В’єтнаму самовільно захопили гелікоптери та стали вивозити на них свої сім’ї до американських кораблів, які розташували за кількадесят кілометрів від берегів В’єтнаму у нейтральних водах Південнокитайського моря.

Американці намагалися вивезти якомога більше своїх прихильників — всього їх було близько десяти тисяч
Американці намагалися вивезти якомога більше своїх прихильників — всього їх було приблизно десять тисяч

Тоді американці таки почали евакуацію. Кодовим сигналом для її початку стала фраза "Біле Різдво". Гвинтокрили ЦРУ курсували між Сайгоном та американськими кораблями безперервним потоком — війська Півночі їх не збивали.

Американці намагалися вивезти якомога більше своїх прихильників — всього їх було приблизно десять тисяч. Кадри, як люди відчайдушно чіпляються за кузов гелікоптера, який злітає із даху американського посольства (насправді це була будівля де розміщувалися співробітники ЦРУ) облетіли увесь світ.

Гелікоптер злітає із даху посольства США
Фото: Википедия

Аби встигнути усіх вивезти, пілоти провели у повітрі 19 годин без перерви. На борту американського авіаносця персонал почав скидати прямо у воду непрацюючі машини, щоб звільнити місце на злітному майданчику для евакуаційних гвинтокрилів, які все прибували та прибували. Вдалося евакуювати близько 7000 осіб (з них 5,5 тисяч — в’єтнамці).

Перемога комунізму

Перші військові Півночі увійшли у Сайгон в ніч на 30 квітня 1975 року. Вже після сходу сонця вони тріумфували. Гордо в’їхали на бронетехніці у палац президента. Провели вулицями міста парад військовополонених та гордо красувалися на вулицях окупованої столиці ворожої республіки.

Перші військові Півночі увійшли у Сайгон в ніч на 30 квітня 1975 року. Вже після сходу сонця вони тріумфували
Перші військові Півночі увійшли у Сайгон в ніч на 30 квітня 1975 року. Вже після сходу сонця вони тріумфували
Перші військові Півночі увійшли у Сайгон в ніч на 30 квітня 1975 року. Вже після сходу сонця вони тріумфували
Перші військові Півночі увійшли у Сайгон в ніч на 30 квітня 1975 року. Вже після сходу сонця вони тріумфували
Перші військові Півночі увійшли у Сайгон в ніч на 30 квітня 1975 року. Вже після сходу сонця вони тріумфували
Перші військові Півночі увійшли у Сайгон в ніч на 30 квітня 1975 року. Вже після сходу сонця вони тріумфували

Полковник Буй Тін при прийомі капітуляції від генерала Міня заявив, що війну програли американці, а в’єтнамцям нічого боятися. Навпаки потрібно радіти, адже війна нарешті завершилася. З цим важко було погодитися мільйонам прихильників Південного В’єтнаму, яких комуністична влада піддавала репресіям (переслідування, відправлення у концентраційні табори та навіть фізичні розправи) наступні роки.

США ввели жорстке економічне ембарго проти комуністичного В’єтнаму і не визнавали цю державу до 1995 року. Проте у Хошиміні не сильно турбувалися щодо цього. Через три роки, утвердившись при владі, комуністи розгорнули нову хвилю репресій проти своїх ворогів усередині країни. Це спричинило нову хвилю біженців. Люди тікали з країни просто у човнах, на яких випливали у відкритий океан. На них так і говорили — "люди у човнах". Таких назбиралося приблизно мільйон.

В’єтнам же встиг перемогти ще й КНР, яка здійснила спробу невдалого вторгнення у лютому 1979 року. Чи применшив такий успіх армії Північного В’єтнаму ганьбу США — питання риторичне. У Вашингтоні ж після взяття Сайгона ще 16 років не наважувалися здійснювати прямих військових інтервенцій, надаючи перевазі економічному впливу та проведенні спеціальних операцій. Проте згодом провели успішну кампанію проти Іраку і навіть на кілька десятиліть стали єдиним світовим гегемоном.

Важливо Бамбукова дипломатія В'єтнаму — шанс на виживання чи шлях до катастрофи?

Чи можна провести паралелі між подіями у Східній Азії п’ятдесят років тому та у Східній Європі зараз? Справді, є певні схожі риси — самі собою ці війни були епізодом більш масштабного протистояння, боротьби систем за гегемонію у світі.

Парадоксально, але якраз боротьбою свободи проти авторитаризму війни у В’єтнамі та Кореї не були. Адже в обох південних частинах цих країн проамериканські уряди були далекими від ідеалу свободи та демократії. Натомість сучасна Російська Федерація являється набагато ближчою до Сполучених Штатів ідеологічно, ніж був Радянський Союз.

Варто наголосити, що, на відміну від В’єтнамської війни, агресія РФ проти України не носить характеру громадянської війни, як би не хотіла її подати в такому аспекті кремлівська пропаганда. Не можна однозначно визначити, чи агресія Росії проти України є епізодом глобального протистояння різних ідеологічних систем, чи навпаки глобальна геополітика стала заручником багатовікового протистояння України та Росії.

Ключовою ж відмінністю між Україною та Південним В’єтнамом є те, що Україну насправді залишили ще до повномасштабного вторгнення. Нам присилали каски, а ми зупинили наймогутнішу армію на материку. В той час як армія Південного В’єтнаму цілком і повністю надіялася на американську підтримку.

Евакуація в міжнародному аеропорту в Кабулі 19 серпня 2021 року
Фото: Getty Images

Тому тут аналогії радше можна проводити з Афганістаном — і кадри останніх днів падіння Кабула справді дуже нагадують останні дні Сайгона. Чи закінчиться ця геополітична поразка для американців знову хепіендом у середньостроковій перспективі, прогнозувати ніхто не візьметься.

Повномасштабна війна в Україні: документальні фото
Повномасштабна війна в Україні: документальні фото
Повномасштабна війна в Україні: документальні фото
Повномасштабна війна в Україні: документальні фото
Повномасштабна війна в Україні: документальні фото
Повномасштабна війна в Україні: документальні фото
Повномасштабна війна в Україні: документальні фото
Повномасштабна війна в Україні: документальні фото

А от Київ в кінці лютого 2022 року без будь-якої (хіба окрім моральної) зовнішньої підтримки виглядав зовсім по-іншому. Це не означає, що нам не потрібна зовнішня підтримка. Також далеко не факт, що Україна вистоїть без підтримки Заходу у цій важкій кровопролитній війні. Але справжній урок Сайгона і Кабула полягає в тому, що будь-яка зовнішня підтримка минуча і ми не завжди можемо на неї вплинути. Можливо, Ніксон справді б стримав своє слово і захистив би Південний В'єтнам, якби залишився при владі. Але він пішов достроково і не за своєю волею. А от власна армія та патріотизм і доблесть громадян — це ті речі, які залежать саме від українців і будуть доти, доки буде Україна.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Водители могут избежать штрафа за проезд на красный свет: что нужно сказать патрульному
Знай
2025-04-23T06:51:54Z
Майкл Дуглас и Кэтрин Зета-Джонс разводятся: история любви и совместные фото звездной пары
Gazeta UA
2025-04-23T06:46:58Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Компенсация расходов на коммунальные услуги: украинцы могут получить новую помощь
Знай
2025-04-21T16:12:03Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Исторический прецедент: трое экспрезидентов США выступили с критикой Трампа
Факти ICTV
2025-04-20T14:48:08Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
Россияне уничтожили критический энергетический объект в Херсонской области: глава ОВА рассказал детали
Comments UA
2025-04-23T06:48:01Z
Главы МИД Британии, Франции, Германии и Украины отложили запланированную встречу в Лондоне: детали
Comments UA
2025-04-23T06:39:48Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Утвердили новое административно-территориальное деление Украины
Gazeta UA
2025-04-12T07:12:37Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Симуляция показала страшную правду, что происходит с телом после инъекции Ozempic
Знай
2025-04-23T05:51:26Z
Распространенный продукт, который опасно употреблять на завтрак
Comments UA
2025-04-23T04:00:37Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Даша Квиткова в лифе и ультракороткой юбке посветила ногами в центре Токио
Gazeta UA
2025-04-23T01:15:53Z
Певицу из Украины, развлекающую россиян, опустили во время эфира шоу в РФ
Comments UA
2025-04-22T19:57:28Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Умерла заслуженная артистка Украины Изабелла Павлова-Рушковская
Факти ICTV
2025-04-21T15:36:34Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T05:54:31Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Девять погибших и 30 раненых: новые кадры смертельного удара по автобусу в Марганце
Gazeta UA
2025-04-23T06:54:12Z
Появились фото последствий удара дронов по Полтаве: есть "прилеты" и раненые
ZN UA
2025-04-23T05:42:19Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Reuters: ЕС рассматривает варианты запрета новых контрактов на российский газ
Европейская правда
2025-04-23T06:43:35Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T06:43:26Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
После обстрела Полтавы 13 дронами – разрушения в двух районах, шесть пострадавших
Факти ICTV
2025-04-23T06:46:42Z
В Генштабе рассказали, что происходит на фронте
Корреспондент
2025-04-23T06:30:03Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 23 апреля 2025 года
Фокус
2025-04-23T06:51:39Z
Любовный гороскоп сегодня, 23 апреля: кто ощутит поддержку партнера, а кого накроет волна непонимания
Знай
2025-04-23T04:12:34Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Где лучше сажать тыкву: как правильно выбрать участок
Gazeta UA
2025-04-23T03:24:08Z
Финансовый гороскоп на сегодня, 23 апреля: кому придется затянуть пояс, а кто получит шанс на прибыль
Знай
2025-04-23T03:12:24Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Барселона мінімально здолала Мальорку
Football.ua
2025-04-22T21:28:16Z
За место в Лиге чемпионов: Манчестер Сити побеждает Астон Виллу
Корреспондент
2025-04-22T21:15:33Z
Бензема назвал имя лучшего футболиста современности
Корреспондент
2025-04-22T20:54:29Z
Назван соперник Богачука и дата следующего боя
Корреспондент
2025-04-22T20:30:29Z
Планирует победить Усика: Итаума поделился стратегией
Корреспондент
2025-04-22T19:57:28Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Появилась новая версия приложения Резерв+
Корреспондент
2025-04-23T06:51:47Z
Технічна модернізація у свинарстві: досвід ТОВ «Андалекс»
AgroNews
2025-04-23T06:46:28Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Действенный лайфхак: как охладить салон за 30 секунд без кондиционера
Comments UA
2025-04-23T06:12:59Z
Мощная консоль PlayStation 5 Pro получила улучшенную систему охлаждения на основе жидкого металла
GameMag
2025-04-22T23:28:23Z
Stellantis отозвала почти 50 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-04-22T16:51:06Z
В "Дии" появится новая полезная функция для водителей: детали
Comments UA
2025-04-22T12:31:59Z
Sony показала «начинку» PS5 Pro — с системой охлаждения на основе жидкого металла
ITC
2025-04-22T12:10:38Z
Готовим авто к жаре: что нужно сделать до начала лета
Знай
2025-04-22T11:51:07Z
Перекус за рулем может обойтись в 275 000 гривен: о каком правиле не знает большинство водителей
Comments UA
2025-04-22T11:18:52Z