Все про похорон Папи: Франциск змінив традиції прощання з понтифіками
У Ватикані повідомили про дату похорону Папи Франциска – у суботу, 26 квітня. До цього часу починаючи з середи, 23 квітня, віруючі зможуть попрощатися з ним у базиліці Святого Петра. Коротко про – про церемонію похорону 266-го понтифіка Римо-католицької церкви.
Ритуальний процес триватиме до суботи
Папа Франциск, 266-й понтифік Римо-католицької церкви, помер 21 квітня 2025 року у віці 88 років у своїй резиденції Casa Santa Marta у Ватикані. Причина смерті, згідно з офіційною заявою Ватикану, - інсульт, за яким виникла незворотна серцева недостатність, ускладнена хронічними захворюваннями, такими як двостороння пневмонія та діабет 2-го типу. Смерть була оголошена о 9.45 ранку 21 квітня кардиналом Кевіном Фарреллом, камерленго Святої Римської Церкви.
Після оголошення смерті понтифіка почався ритуальний процес підготовки до поховання. Покої Папи були опечатані, тіло поміщене у труну, а у вівторок, 22 квітня, кардинали Римо-католицької церкви збиралися для обговорення організації похорону.
Як повідомив головний церемоніймейстер папських літургійних богослужінь архієпископ Дієго Равеллі, труну з тілом покійного Папи Франциска перенесуть до базиліки з каплиці «Дома святої Марти».
«Після короткої молитви, яку проведе кардинал-камерленго Кевін Фарелл, процесія пройде через площу Святої Марії та Римських першомучеників через арку під дзвіницею на площу Святого Петра, а звідти – до базиліки через центральний вхід. У головного престолу кардинал-камерленго очолить Літургію Слова, після якої можна буде віддати честь покійному», - повідомляє видання Vatican News. Похорон Папи розпочнеться у суботу, о 10:00 у соборі Святого Петра у Ватикані.
Скромність і ще раз скромність
На відміну від більшості понтифіків, Франциска буде поховано не у Ватиканських гротах під собором Святого Петра, а в римській базиліці Santa Maria Maggiore. Це рішення він прийняв за життя, пояснивши, що часто відвідував цю базиліку для молитов перед та після своїх апостольських подорожей.
Скромність Папи Франциска виявлялася не лише за його життя, а й після «Повернення в Дім Батька», як назвали його смерть у Ватикані. Він чітко висловив бажання бути похованим у базиліці Санта-Марія-Маджоре в Римі, а не у традиційних Ватиканських гротах, що є значним відхиленням від звичаїв (ця базиліка знаходиться не на території Держави Ватикан, а в центрі Риму, на Есквілінському пагорбі). У заповіті Папи, датованому 29 червня 2022 року, йдеться про те, що він хотів просту могилу «в землі, без особливої прикраси, з єдиним написом - Franciscus. Могила буде розташована в ніші в бічному проході між каплицею Павла та каплицею Сфорца, поруч із іконою Богоматері Salus Populi Romani, що має наголосити на відданості Папи Діві Марії.
Франциск взагалі значно спростив традиційний ритуал папського похорону, який вважав надто помпезним. Про це він згадував у своїй книзі: "Надія: Автобіографія" (Hope: The Autobiography), опублікованій у січні 2025 року, де написав, що похоронна служба "надлишкова". Так, за заповітом Папи, скорочено кількість нічних бдінь, урочиста церемонія закриття труни скасована. Ритуал стане більш схожим на похорон звичайного християнина.
Також тіло Франциска не виставлене на піднесенні (катафалці) для публічного прощання, як було раніше, а одразу поміщене у відкриту труну, яку перенесуть до собору Святого Павла. При цьому знову Папа відійшов від традиції: тіла його попередників поміщалися у три вкладені труни з кипарису, свинцю та дуба, а Папа Франциск, швидше за все, буде похований лише в одній дерев'яній труні. Похорон збереже канонічну структуру, що включає всенічне бдіння, відспівування та поховання, але без зайвої пишноти.
Навіть витрати на свої похорони Папа передбачив: анонімний благодійник заздалегідь переказав на рахунок базиліки Santa Maria Maggiore певну суму, яка має покрити вартість поховання Папи.
Попрощатися з Папою можуть усі бажаючі у базиліці Святого Петра до 26 квітня. Фото: vaticannews.va
ХАМАС надіслав співчуття
Похорон Папи Римського зазвичай збирає лідерів з усього світу. Поки що немає точного списку делегацій, які прибудуть у суботу до Ватикану, але очікується участь багатьох високопосадовців. Наприклад, президент США Дональд Трамп висловив намір відвідати похорон, хоча остаточне рішення, як зазначили у пресслужбі, залежить від його графіка.
Президент України Володимир Зеленський також буде у Ватикані, і це вже підтверджено офіційно. Інші світові лідери поки що шлють співчуття. Лідери Євросоюзу Урсула фон дер Ляєн та Роберта Метсола відзначили смирення та любов Франциска до вразливих людей. Представник ООН Філіппо Гранді підкреслив його захист бідних, біженців та жертв війни. Глибоку скорботу висловили прем'єр-міністр Ірландії Мікал Мартін та прем'єр-міністр Італії Джорджа Мелоні.
Дещо несподіваним виглядало співчуття від Палестинського терористичного угруповання ХАМАС. Там заявили, що Папа Франциск присвятив життя відстоюванню гуманістичних та релігійних цінностей, «послідовно виступав проти воєн та агресії».
В Аргентині влада оголосила тиждень жалоби у зв'язку зі смертю Франциска, уродженця Буенос-Айреса.
Після поховання понтифіка розпочнеться дев'ятиденний період жалоби, званий «новендіалі», що відповідає давнім римським традиціям. Потім кардинали розпочнуть підготовку папського конклаву для обрання нового Папи. За законами Ватикану, конклав не повинен розпочатися не раніше 6 травня 2025 року (через 15 днів після смерті Франциска), але якщо всі кардинали-виборщики прибудуть до Риму раніше, то дата може змінитися.
До речі
Три цікаві факти про базиліку Санта-Марія-Маджоре
1. За легендою, у серпні 352 року нашої ери уві сні Папі Ліберію з'явилася Богородиця і наказала побудувати храм на місці, де випаде сніг. 5 серпня на Есквілінському пагорбі у Римі випав сніг. Нині щороку цього дня у базиліці Санта-Марія-Маджоре розкидають білі пелюстки – «сніг», щоб нагадати про диво.
2. Базиліка Санта-Марія-Маджоре стала взірцем для сотень інших церков, присвячених Богоматері по всьому світу. Недаремно її назва буквально перекладається як "Велика Свята Марія".
3. Вона одна з чотирьох папських базилік нарівні із собором Святого Петра, Святого Іоанна на Латерані та Святого Павла за міськими стінами. Але на відміну від них, вона вважається найдавнішою з великих християнських храмів, присвячених Богородиці.
Місцем свого поховання Франциск вибрав базиліку Санта-Марія-Маджоре. Фото: wikipedia.org