MY.UAНовини
Долар, євро, депозити, золото: куди вигідно вкласти кошти для отримання високого доходу
Долар, євро, депозити, золото: куди вигідно вкласти кошти для отримання високого доходу

Долар, євро, депозити, золото: куди вигідно вкласти кошти для отримання високого доходу

Українцям доступний доволі обмежений арсенал для здійснення інвестицій, проте зараз є інструменти, що дозволяють громадянам отримувати непогану дохідність. Як і куди вкласти кошти, на який період краще відкрити депозит, чи варто купувати золоті зливки та іноземну валюту, дослідив Фокус.

Валютні коливання через загострення політичних реалій та торгову війну США з Китаєм та іншими країнами посилюються. Це впливає і на український валютний ринок, де останніми тижнями впевнено укріплення позицій демонструє євровалюта. 23 квітня офіційний курс євро – 47,71 грн за долар, і експерти кажуть, що найближчим часом євро буде цікавішою для інвесторів, аніж долар США. Що відбувається з валютами, які варіанти інвестування для гривні вигідні сьогодні та чи варто вкладатись у золото і криптоактиви?

Депозитам – зростання: як і чому змінюються ставки за вкладами

Інфляція в Україні зростає – в березні сягнула 14,6% (рік до року). На цьому фоні НБУ залишив у квітні незмінною облікову ставку – 15,5%. На думку фахівців Нацбанку, це сприятиме підтриманню стійкості валютного ринку, збереженню контролю над інфляційними очікуваннями та поступовому сповільненню інфляції до цілі 5%.

Тим часом, ставки за строковими вкладами фізичних осіб зростають – так банки реагують на інфляційний тиск і політику НБУ щодо збереження рівня облікової ставки. Вже наприкінці березня банки підтягнули ставки за річними та піврічними вкладами на 0,5-1 в.п. Зараз очікується нова хвиля підвищення ставок. "Прогнози свідчать про можливе подальше зростання ставок за умови збереження інфляційного тиску та адаптації банків до нових ринкових умов", — зауважив Олександр Супрунович, директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку.

З огляду на інфляцію багато депозитних пропозицій не принесуть інвесторам реального доходу, кажуть фахівці
Фото: Getty Images

Загалом у банках кажуть, що найбільшою популярністю користуються вклади у гривні на термін 3-6 місяців. "Частка строкових депозитів у загальному обсязі коштів населення складає 34-35% по банківській системі. Найчастіше клієнтів-фізосіб цікавлять вклади на 3 місяці, менший пріоритет у вкладів на 6 міс і на більш довгий термін", — зазначив Руслан Левчин, начальник управління казначейських операцій та менеджменту активів і пасивів Укрсиббанку.

Максимальні ставки банки часто пропонують за гривневими вкладами на термін 3-5 місяців, тому зберігається найвища зацікавленість у таких депозитах. "Зазвичай фізичні особи обирають строкові депозити з фіксованою процентною ставкою, що забезпечують надійний і гарантований дохід. Здебільшого, це вклади в національній валюті терміном до 6 місяців, де банки пропонують максимальні ставки. Валютні депозити менш популярні, проте для вкладників, які мають заощадження в іноземній валюті, вони цікаві, особливо в умовах коливань національної валюти", — зазначив Супрунович.

Важливо Нові суми військового збору в Україні: чи зростуть відрахування з депозитів

Проте не завжди рівень ставок в банках покриває інфляцію: якщо поглянути на умови банків, то у великих державних банках за річним вкладом ставка 13%, а в банках з іноземним капіталом – взагалі менше 7% річних. Тобто ставки за депозитами у великих банках відстають від темпів інфляції. А з урахуванням податку на доходи від депозиту (23% від суми доходів відраховується – це 18% ПДФО та 5% військовий збір) говорити про надприбутки від вкладів не доводиться.

Оподаткування вкладів зменшує дохід вкладника на 23%
Фото: Getty Images

"Покриття офіційної інфляції, яка наблизилась до 15%, та відставання депозитних ставок від фактичного темпу підвищення споживчих цін і вартості життя, які оцінюються в 17–20%, взагалі важко називати "привабливими умовами", а тим паче "інструментом отримання пасивного доходу в гривні". Необхідність сплати податків з таких доходів ставить депозити в завідомо програшне положення навіть стосовно ОВДП у разі майже співставних номінальних ставок дохідності. Дохідність валютних депозитів залишається символічною і не здатна покрити ризиків зв’язування ліквідності", — розповіли Фокусу аналітики КИТ Group.

Альтернативою депозитам експерти називають державні облігації (ОВДП). Ставки за військовими облігаціями виглядають приємніше за депозитні, проте і термін погашення паперів – довше. Наприклад, 22 квітня Мінфін провів аукціон з розміщення ОВДП, де ставка за паперами на 427 днів зі ставкою 16,35%, на 630 днів зі ставкою 17,1% та з погашенням через 1085 днів – зі ставкою 17,8%. Проте експерти не схильні рекомендувати вкладати кошти у такі довгострокові інструменти. Натомість кажуть про доцільність купівлі ОВДП з меншим терміном погашення – до 6 місяців.

Більш цікавою, ніж депозити, може бути інвестиція у купівлю ОВДП
Фото: pixabay.com

Як пояснили Фокусу аналітики КИТ Group, одного із найбільших операторів ринку обміну валют в Україні, сьогодні можна розглядати короткострокові вкладення в гривневі інструменти терміном не більш як 1–4 місяці. Це стосується зокрема і державних облігацій. "Щодо ОВДП буде логічною тактикою придбати папери для "тимчасового паркування" вільних коштів без валютних і курсових ризиків. Дохідність ОВДП зараз здатна щонайменше покрити інфляцію. Більш довгострокові гривневі вкладення, нашу думку, ризикові з огляду на ймовірне прискорення інфляції та можливий курсовий зсув у другому півріччі, ймовірно, восени", — вважають аналітики компанії.

Валюта у портфелі інвесторів: чи купувати долари або краще звернути увагу на євро

У квітні на валютному ринку євровалюті вдалось суттєво покращити свої позиції, зокрема завдяки чиннику "мит Трампа". Експерти кажуть: тепер євровалюта знаходиться у кращій ситуації, ніж американський долар. Адже розпочата президентом США Дональдом Трампом торгова війна з Китаєм та іншими країнами впливає на те, що у всьому світі інвестори вирішують вийти з доларових інвестицій, поки не вщухне "тарифна буря".

Важливо Трамп проти Китаю: чому США почали торгову війну з КНР та як це вбиває глобальну економіку

В Україні також зараз євро укріплюється. "На євро в Україні впливають міжнародні котирування євро проти долара, де зараз спостерігається дуже висока волатильність та глобальні рухи основних валют світу через тарифні війни Трампа з усім світом та Китаєм зокрема", — зауважив у коментарі Фокусу дилер департаменту глобальних ринків ОТП БАНК Антон Курінний.

Долар все ще залишається головною валютою у світі, і експерти не радять відмовлятись від інвестицій в американську валюту
Фото: unsplash.com

Сергій Мамедов, віцепрезидент Асоціації українських банків, голова правління Глобус Банку, також зазначає, що головна причина посилення позицій євро — це нова торговельна політика США, яка створює передумови для глобальних викликів долар. Саме тому для накопичень експерти радять обирати кілька іноземних валют. Поки що немає причин відмовлятися від долару, але звернути увагу на євро, швейцарські франки та британський фунт стерлінгів інвесторам варто.

Важливо Долар втрачає, євро набирає обертів. Що з валютою у квітні та як може змінитись курс гривні

На думку аналітиків КИТ Group, в умовах глобальної політичної невизначеності та структурного ослаблення долара оптимальною стратегією залишається мультивалютний портфель. "Ми бачимо тренд на зростання попиту на євро — не лише в Україні, а й у глобальному вимірі. На практиці це означає можливість використовувати долар як валюту ліквідності або хеджу, а євро – для тривалих накопичень", — пояснюють аналітики компанії.

Євровалюта покращує свої позиції завдяки втратам долара на тлі торгової війни, розпочатої Трампом
Фото: Pixabay

Також фінансисти вважають, що криптовалюти теж можуть бути у портфелях інвесторів, а увагу слід звернути увагу стейблкоїни, прив’язані до надійних активів, насамперед USDC. "Щодо класичної крипти(ВТС, ETH тощо) та похідних активів на їхній основі — це вже більше інвестиційні інструменти. Їхній вибір — питання смаку конкретного інвестора, його апетиту до ризику та готовності до волатильності. Але пам’ятайте головне: будь-який криптоактив — стейблкоїни чи класична крипта — не заміна звичним фіатним валютам, а додатковий рівень валютної диверсифікації та підтримки ліквідності свого портфеля заощаджень", — прокоментували аналітики КИТ Group.

Золотий запас: як золото реагує на політичні ризики і чи купувати зливки у банках

На тлі високих геополітичних і економічних ризиків золото все частіше цікавить інвесторів, а ціна на метал вже оновила історичний максимум – 21 квітня перевищила 3400 доларів за унцію. Як йдеться у статті Bloomberg, торговий конфлікт, розпочатий президентом США Дональдом Трампом, вивів з рівноваги ринки, викликавши стрімкий перетік учасників ринку в активи-притулки. Серед таких активів традиційно і золото. Аналітики Goldman Sachs нещодавно підвищили прогноз щодо вартості золота: там кажуть, що до кінця 2025 року ціна на метал зросте до $3700 за унцію, а до середини 2026 року – до 4000 дол за унцію.

Золото у всі часи вважається активом, що має низькі ризики та рятує інвесторів від втрат
Фото: НБУ

В Україні можна придбати золоті зливки у банках, найліквіднішими є зливки вагою 100 грамів. Проте чи вдасться заробити на золотих інвестиціях, питання доволі непросте. Адже у банках курс продажу й курс купівлі золота має дуже широкий спред. До того ж, зараз, коли золото вийшло на свій ціновий пік, скоріше, є сенс виходити з інвестицій тим, хто купував зливки у 2022-2024 роках.

Важливо Золота лихоманка Трампа: що з цінами на банківські метали і чи варто купувати зливки

"Інвестиції в золото — це насамперед інструмент збереження, а не приросту капіталу. Його перевага — захист від інфляції та валютних коливань у довгостроковому горизонті(від п’яти років і більше). Серед недоліків, якщо говорити про фізичне золото, це складність швидкого закриття позиції та виходу в кеш, витрати на зберігання, нерозумно широкий спредміж купівлею та продажем. Формування "золотого запасу" у власному портфелі заощаджень доречне лише після формування резервів у класичних валютах. Мінімальна логічна сума для входу — від $3–5 тис. в еквіваленті з горизонтом від 5 років", — зазначили аналітики КИТ Group.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейські лідери поговорили з Трампом перед його дзвінком Путіну
Европейская правда
2025-05-19T05:04:42Z
Вибори президента Румунії: реакція голів Євросоюзу та Єврокомісії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:03:09Z
Венс після зустрічі із Зеленським заявив про спільну мету України і США
Европейская правда
2025-05-19T04:58:31Z
Путін впевнений, що зможе взяти під повний контроль чотири регіони України – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T04:57:53Z
Трамп відреагував на повідомлення про рак у Байдена
Европейская правда
2025-05-19T04:52:48Z
Праворадикал Сіміон, визнав свою поразку на президентських виборах у Румунії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T04:34:57Z
Чи справді Кремль уже готує росіян до укладання мирної угоди: відповідь аналітиків
ТСН
2025-05-19T04:33:22Z
У Байдена виявили агресивну форму раку, який дав метастази
Европейская правда
2025-05-19T04:28:37Z
Рубіо розповів, що буде в разі відмови Росії від 30-денного перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T03:42:01Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": перемогу в конкурсі здобула Австрія
TSN
2025-05-18T22:41:57Z
Фінал "Євробачення-2025" у фото: порушення правил і переможець із симпатією до путіністки
ТСН
2025-05-18T22:41:53Z
"Євробачення-2025": текст і переклад пісні Wasted Love переможця конкурсу JJ
TSN
2025-05-18T22:41:47Z
"Євробачення-2025": результат голосування конкурсу
ТСН
2025-05-18T22:41:34Z
"Євробачення-2025": хто став журі від України та яка країна отримала від них найбільше балів
ТСН
2025-05-18T22:41:24Z
"Євробачення-2025": яке місце посіла Україна на конкурсі
TSN
2025-05-18T22:41:20Z
"Євробачення-2025": хто з країн поставив найвищі бали Україні та Ziferblat у фіналі
TSN
2025-05-18T22:41:15Z
Яке сьогодні, 19 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-19T04:09:21Z
19 травня — яке церковне свято, чому цього дня не можна давати в борг хліб і сіль
ТСН
2025-05-19T03:09:00Z
18 травня — яке церковне свято, запам’ятайте, які справи не можна розпочинати цього дня
ТСН
2025-05-18T22:41:35Z
Яке сьогодні, 18 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
ТСН
2025-05-18T22:41:12Z
Втрати Росії: Генштаб оновив дані станом на 18 травня
ТСН
2025-05-18T22:40:49Z
РФ змінює тактику застосування «Шахедів»: деталі від військового
ТСН
2025-05-18T22:40:26Z
Інтронізація Папи Римського 18 травня: Лев XIV офіційно вступив на посаду Понтифіка
ТСН
2025-05-18T22:39:49Z
Стало відомо, чи зустрінеться Папа Римський із Зеленським
ТСН
2025-05-18T22:39:41Z
Генштаб відреагував на звинувачення комбата Ширшина: буде розслідування
ТСН
2025-05-18T22:39:36Z
Названо симптом, який говорить про те, що вам більше не можна пити каву
TSN
2025-05-18T22:39:40Z
1 грам на літр води — і спатифілум тонутиме у хмарі квітів: рослина постійно випускатиме бутони
ТСН
2025-05-18T22:39:25Z
Скільки кроків потрібно зробити щодня для профілактики раку - дослідження
ТСН
2025-05-18T22:37:39Z
Банани на межі зникнення через зміни клімату
AgroPortal
2025-05-18T10:30:18Z
Розведення чи забій: як раціон свиней залежить від місця їх збуту
AgroPortal
2025-05-18T09:00:30Z
Україну 17 травня накрила потужна магнітна буря: як вберегтися
TSN
2025-05-17T20:26:51Z
Найгірший сніданок: що не можна їсти зрання
ТСН
2025-05-17T20:26:34Z
Чому досвідчені кухарі радять варити пельмені в молоці: спробуйте хоча б раз — результат вас неодмінно здивує
TSN
2025-05-17T20:25:53Z
Замініть сніданок і схуднете на два розміри одягу за п’ять місяців: що потрібно їсти на початку дня
TSN
2025-05-17T20:25:32Z
Втрати ворога станом на 19 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T04:45:08Z
У бою проти окупантів загинув білоруський доброволець
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T04:03:58Z
Бджоли лишилися без кормової бази: як це позначиться на медозборі
AgroPortal
2025-05-19T04:00:30Z
У Черкасах прогриміли вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T03:30:43Z
Україну накриють дощі: прогноз погоди на 19 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T03:09:33Z
Україною шириться повітряна тривога: які області "почервоніли"
TSN
2025-05-18T23:21:59Z
Уночі 18 травня російські безпілотники атакували Україну: де лунали вибухи
TSN
2025-05-18T22:41:50Z
На околиці Києва гучно від російських безпілотників: працює ППО
TSN
2025-05-18T22:41:40Z
Бої на Костянтинівському напрямку: росіяни наступають у бік Мирнограда та Покровська — оглядач
ТСН
2025-05-18T22:41:26Z
Смертельна ДТП на Кіровоградщині: за кермом був 14-річний підліток
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:03:55Z
Цивільний загинув у харківському ТЦК: керівників відсторонено від роботи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T01:51:35Z
Внаслідок зіткнення мексиканського судна з Бруклінським мостом загинули двоє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T01:15:55Z
У Нью-Йорку корабель під прапором Мексики врізався в Бруклінський міст
ТСН
2025-05-18T22:41:42Z
У Києві гримлять вибухи
ТСН
2025-05-18T22:41:26Z
Наслідки атаки РФ на Київщину: одна загибла, є поранені, пошкоджено будинки
TSN
2025-05-18T22:41:23Z
Зіткнення корабля з Бруклінським мостом у Нью-Йорку: скільки жертв та постраждалих
TSN
2025-05-18T22:40:48Z
Росіяни всю ніч атакували Київщину: з’явилися фото наслідків
ТСН
2025-05-18T22:40:18Z
У Фінляндії зіткнулися й розбилися два гелікоптери: які наслідки
ТСН
2025-05-18T22:40:09Z
Як виростити щедрий урожай картоплі без прополювання та підгортання: корисний лайфгак
ТСН
2025-05-18T22:40:30Z
Названо знаки зодіаку, яким доля завжди дарує другий шанс: таких щасливців лише два
TSN
2025-05-18T22:40:26Z
Проклята фортеця над Збручем: історія і легенди Скала-Подільського замку
ТСН
2025-05-18T22:39:39Z
Цей кущ цвіте понад 120 днів, тому його неодмінно треба посадити у своєму саду
ТСН
2025-05-18T22:38:49Z
Вісім найсмачніших і найкращих начинок для млинців: про такі мало хто знає
ТСН
2025-05-18T22:37:17Z
День ангела 19 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-18T22:36:51Z
Не буряк і не томатна паста: що додати в борщ, щоб він вийшов насиченого червоного кольору
TSN
2025-05-17T20:25:56Z
Чим полити троянди навесні 2025 року, щоб вони пишно квітнули і стали прикрасою саду
ТСН
2025-05-17T20:24:56Z
Додайте до гречки один продукт — страва стане, наче з мішленівського ресторану
TSN
2025-05-17T20:24:32Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Переробники овочів страхують експорт в ЕКА
AgroPortal
2025-05-19T05:00:15Z
Курс валют в Україні: коли долар почне дорожчати і скільки може коштувати гривня через 100 днів
ТСН
2025-05-19T03:09:49Z
Забруднення води в Україні: еколог сказав, в яких регіонах проблема є найбільшою і чому
ТСН
2025-05-18T22:39:56Z
Промисловий експорт України може постраждати через мита CBAM — Прокіп
ТСН
2025-05-18T22:38:30Z
Виробництво яєць на птахофабриках України перевищило 6 млрд
AgroPortal
2025-05-18T13:00:54Z
За час незалежності площі під цукровим буряком в Україні знизилися ушестеро
AgroPortal
2025-05-18T12:30:10Z
Українським виробникам харчів допоможуть з виходом на ринок Німеччини
AgroPortal
2025-05-18T11:30:52Z
Курс валют в Україні 18 травня 2025 року: скільки коштує долар та євро
VGorode
2025-05-18T08:57:39Z
Ваучери на насіння і добрива: стартувала нова програма підтримки фермерів Сумщини
Agravery
2025-05-18T08:31:36Z
Магнітна буря 19 травня: з якою силою штормитиме
ТСН
2025-05-19T04:33:12Z
Екологічна катастрофа наближається: комахи гинуть у нерівній боротьбі за виживання
ТСН
2025-05-18T22:40:48Z
Це змінить полюс обертання Землі: вчені зробили гучне відкриття
ТСН
2025-05-18T22:38:54Z
Унікальна знахідка археологів: виявлено монументальне зображення давніх божеств Ассирії
ТСН
2025-05-18T22:38:30Z
Золотий Будда понад тисячу років приховував величезний скарб: знахідка здивувала археологів
ТСН
2025-05-18T22:38:24Z
Штучний інтелект провалив завдання, яке під силу кожному школяреві: яку слабкість виявили дослідники
ТСН
2025-05-18T22:36:01Z
Про що "говорять" дельфіни: сенсаційне відкриття дослідників
TSN
2025-05-17T20:26:18Z
Місяць повільно віддаляється від Землі: чи загрожує нам його втрата
ТСН
2025-05-17T20:22:13Z
ЦРУ знайшло інопланетян: названо місце розташування бази прибульців
ТСН
2025-05-17T20:21:26Z
Ультрамарафонцю з РФ не зарахували світовий рекорд через російський прапор
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T16:00:58Z
«Динамо» достроково стало чемпіоном України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T14:33:39Z
Міжнародна федерація футбольної історії та статистики назвала найкращого гравця в історії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T14:12:39Z
Найкращий результат за останні 24 роки: Ярослава Магучіх виграла золотий етап Континентального туру в Токіо
FaceNews
2025-05-18T13:45:35Z
«Нелюди вирішили поховати». Тренерка з РФ прокоментувала скандал навколо російських фігуристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:45:42Z
Яке громадянство має ексфутболіст Анатолій Тимощук: що кажуть російські реєстри про нового «клієнта» СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:00:16Z
Чемпіонський парад «Барселони» зібрав більше 600 тисяч учасників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:48:59Z
ЗМІ назвали головну трансферну ціль «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:06Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z