MY.UAНовини
Феномен «Альтернативи для Німеччини». Чому німці не щеплені від правого радикалізму
Феномен «Альтернативи для Німеччини». Чому німці не щеплені від правого радикалізму

Феномен «Альтернативи для Німеччини». Чому німці не щеплені від правого радикалізму

Феномен «Альтернативи для Німеччини». Чому німці не щеплені від правого радикалізму

Новий коаліційний уряд Німеччини готовий до роботи, й «Німеччина знову на вірному шляху», як заявив нещодавно ймовірний канцлер Фрідріх Мерц.

Тим часом в одному з опитувань громадської думки крайня права націоналістична партія «Альтернатива для Німеччини» (AдН) уперше вийшла в лідери з 25%. Християнські демократи Мерца з 24% посіли лише друге місце.

Як Німеччина могла опинитися в такій ситуації? І що це означає для ФРН і не тільки?

Популярність АдН, здавалося б, неухильно зростає: 2023 року вона виграла вибори мера в Любуші-на-Одері, Рагун-Єсніці та Пірні, а 2024-го на виборах у східних регіонах посіла перше (Тюрингія) або друге (Саксонія, Бранденбург) місця. На національних виборах у лютому 2025 року вона отримала більшість у східних землях Німеччини. Загалом по країні 21% молоді (від 18 до 24 років) цього разу проголосував за АдН.

Німеччина була яскравим прикладом протистояння в жахливій історії. Британський історик Тімоті Ґартон Еш написав 2011 року: «Сучасна Німеччина пропонує золотий стандарт для роботи зі складним минулим». Німецький історик Ян Вернер Мюллер зазначив 2010 року, що визнання нацистських злочинів могло б стати рутиною. Але, писав він, «Німеччина, як і раніше, є однією з небагатьох європейських країн без успішної популістської правої партії». Після нацизму націоналізм був повністю дискредитований, зауважив він.

Тепер, 15 років по тому, АдН лідирує в опитуваннях. 55% німців 2024 року в опитуванні громадської думки підтримали «повністю» або «частково» підведення риски під нацистським минулим, що на 2% більше, ніж 2020 року.

 Справді, небагато країн розбиралися зі своїми минулими злочинами так ретельно, як Німеччина. Правда, німцям є над чим працювати — більше, ніж багатьом іншим. Правда також, що нам, німцям, довелося програти не одну, а дві світові війни, й цього було недостатньо, нам усе ще був потрібен легкий поштовх із боку союзних держав після 1945 року. Але потім розпочався вражаючий процес: після денацифікації, яку німці пережили після Другої світової війни під тиском союзників, відбулося студентське повстання 1968 року. Цього року значною мірою діти повстали проти невизнаного нацистського минулого своїх батьків. Коли активісти 1968 року проникли до політичного істеблішменту, неприйняття нацизму стало ще сильнішою частиною німецької ідентичності.

Однак процес був непослідовним. Він також почасти перетворився на ритуал. Зрештою, це не відбулося географічно по всій Німеччині. Схід був геть іншою історією.

Погляньмо спочатку на Захід до об’єднання Німеччини 1990 року. Денацифікація, попри її масштаб, була неповною. Робилися винятки для здібних фахівців. Тиск США ослабнув, коли почалася холодна війна й Вашингтону знадобилися німецькі людські ресурси.

Повстання 1968 року було мотивоване критикою невизнання спадкоємності нацистської еліти. Воно поставило антинацизм у центр німецького саморозуміння. Активісти 1968 року інституціоналізували це в освіті майбутніх поколінь у культурі пам’яті. Діти цих активістів із 1970-х років довідалися про нацистське минуле й визнали відповідальність. Однак були негативні реакції з боку деяких консерваторів, котрі критикували занадто велике розміщення нацистського минулого в центрі всього. Й нарешті (хоча здебільшого це було маргінальним явищем) правий радикалізм ніколи не помирав у німецькій політиці. Наприклад, Націонал-демократична партія Німеччини отримала на виборах у землях Баден-Вюртемберга 1964 року 9,8%, «Республіканці» 1992-го — 10,9%, Німецький народний союз у Саксонії-Анхальт 1998 року — 12,8%.

А ось східна частина Німеччини.

НДР була геть іншою історією. Тут ніколи не було такого пропрацювання нацистського минулого, як, попри всі недоліки цього процесу, на Заході.

НДР позиціонувала себе як антифашистська. Вона критикувала Західну Німеччину як країну, якою керували еліти з нацистським минулим. Але правда полягала в тому, що в радянській окупаційній зоні денацифікація з 1945 року спочатку проводилася суворо, але також використовувалася як привід для придушення критиків нового режиму. І незабаром здібних адміністраторів із нацистським минулим прагматично реабілітували. В НДР не було повстання й трансформації 1968 року. Східнонімецьке суспільство не мало конфлікту поколінь щодо нацистського минулого. Східні німці жили в офіційній брехні про те, що їхня держава не має проблем із нацистською спадщиною. І громадяни НДР після нацистського правління відразу перейшли до соціалістичної диктатури.

З 1990 року ці східні німці знову стали частиною возз’єднаної Німеччини. І замість того, щоб країна працювала з ними над їхнім минулим, вони пережили ще один травматичний досвід. Вони здобули свободу та процвітаючу державу загального добробуту. Але НДР і біографії її громадян були відкинуті й нешановані — як відхилення від норми Західної Німеччини, що «перемогла». Економічні перетворення відчутно вдарили по східних німцях. Багато найпідприємливіших громадян залишили Схід, аби розпочати все заново на Заході.

Отже, возз’єднана Німеччина, з одного боку, визначила себе в глибокому та систематичному плані проти правого радикалізму. Визнання свого нацистського минулого було частиною її ДНК.

Та водночас на Заході денацифікація була непослідовною, й інституціоналізація «ніколи знову» після 1968 року, можливо, не створила живої присутності в серцях усіх громадян. Східні федеральні землі насправді взагалі не пройшли крізь такий процес. Натомість вони пережили безперервну диктатуру та бездумне відкидання Заходом після возз’єднання.

Це була возз’єднана Німеччина.

Роками й десятиліттями після 1990-го німецькі еліти продовжували визначати свою країну через неприйняття правого радикалізму.

Однак зростаюча меншість не погодилася. З масштабною міграцією після Арабської весни та відкриттям кордонів Ангелою Меркель антимігрантські настрої посилилися. За часів COVID поширилися теорії змови проти політичної еліти. Сповільнення економічного зростання — особливо на Сході — посилило невдоволення тими, хто був при владі. А революція в соціальних мережах сприяла радикалізму й заскочила традиційні партії зненацька.

Що Німеччина пообіцяла Україні в новій коаліційній угоді

Також ксенофобське насильство, хоч і спорадичне, ніколи не зникало. Антиіммігрантські заворушення в Хоєрсверді 1991 року, вбивства Націонал-cоціалістичного підпілля між 2000 і 2007 роками чи расистська стрілянина в Ханау 2020-го — ось деякі з найяскравіших прикладів. Антисемітське насильство зросло (хоча також було пов’язане з мусульманською імміграцією). Були скандали з правими радикалами в поліції.

AдН вдалося каналізувати всі ці суспільні тенденції й невдоволення в сильний політичний імпульс. Можливо, за допомогою комунікації та дезінформаційної підтримки з боку Росії, якій AдН симпатизує.

В опитуваннях громадської думки під час федеральних виборів 55% німців заявили: AдН краще за інших зрозуміла, що громадяни більше не почуваються в безпеці. 46% зазначили, що вважають правильним те, що AдН хотіла обмежити міграцію більше, ніж інші партії. Обидва показники зросли порівняно зі 43 і 35% відповідно 2021 року. Схоже, багато хто вважає, що усталені партії нічого не роблять, тому AдН є останнім шансом. І найвищий знак протесту.

«Aльтернатива для Німеччини» дистанціюється від нацизму, але навмисно залишається в сірій зоні. Член-засновник партії та колишній співкерівник парламентської групи Александр Гауланд 2018 року заявив, що 12 років нацистської історії були «лише шматком пташиного лайна порівняно з більш як тисячею років німецької історії». Главу AдН у Тюрингії Бйорна Хьокке засудили 2024 року за проголошення двох перших слів гасла Alles für.., який глядачі завершили словами Deutschland! («Усе для Німеччини» гасло «Штурмових загонів», бойової організації гітлерівської Націонал-соціалістської німецької робочої партії. — Ред.).

Водночас обоє демонстративно дистанціюються від націонал-соціалізму. AдН постійно перевіряє та розширює межі того, що можна казати в Німеччині, де екстремістська риторика є кримінальним злочином.

Німеччина вже мало чим відрізняється від решти західних країн, де схожі праві та крайні праві політичні рухи набирають голоси виборців. Вони стверджують, що тільки вони контролюватимуть міграцію, гарантуватимуть безпеку, припинятимуть зловживання соціальною системою, із чим традиційні партії не справляються. І більшість із них є дружніми до Росії, від якої, як каже багато хто, вони отримують допомогу в комунікації та дезінформації.

Тож у Німеччині більше немає нічого особливого.

За винятком нацистського минулого.

Частина світових політиків, зокрема віцепрезидент США Джей Ді Венс, заявляють, що AдН становить важливу частину електорату й недемократично її відсторонювати. Називати AдН нацистами, кажуть вони, — це хитрощі істеблішменту, щоб не допустити її до влади. Заблокувати саме ту партію, яка готова наполегливо вирішувати проблеми сьогодення.

Інші бачать ту саму реальність із протилежного боку: ті, хто каже, що AдН — це нормально, хочуть нормалізувати власні радикальні праві позиції. У Німеччини потрібно вчитися, до чого може призвести така нормалізація.

Німеччина — особливе політичне поле битви. Був лише один Третій Райх і Голокост. ЄС було засновано, щоб унеможливити війну в Європі, інтегрувавши Німеччину. НАТО було засновано, щоб «утримувати росіян осторонь, американців — усередині, а німців — під».

Усупереч тому, що думав багато хто, німці виявилися нещепленими від правого радикалізму. Ми, як і інші, відкриті ксенофобам, які прагнуть зруйнувати усталену демократичну систему.

Піднесення АдН показує, що жодні уроки минулого не замінять дій і готовності ризикувати сьогодні. Й найкращі політичні ідеї та гасла можуть закостеніти.

Новий уряд Німеччини несе неймовірну відповідальність за те, щоб доводити: засвоєння уроків не сповільнить, а може зробити ефективнішим і привабливішим для виборців вирішення проблем. Абсолютно життєво важливо, щоб Німеччина була «знову на вірному шляху» — хороша Німеччина.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
В Україні скасовано 445 рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям
Известия Киев
2025-07-02T10:35:30Z
Вчені вживили мишам людський "ген мови": результати вразили
GlavRed
2025-07-02T10:27:54Z
Часті нічні кошмари можуть сигналізувати про непереносимість лактози — дослідження
ZN UA
2025-07-02T09:45:46Z
Науковці знайшли новий спосіб виявлення пухлини серця у дітей
ZN UA
2025-07-02T08:09:25Z
Кава і тиск: чи дійсно ваш улюблений напій може зашкодити серцю
24tv
2025-07-02T08:09:24Z
Англія вироблятиме синтетичну людську ДНК
Portaltele
2025-07-02T07:18:18Z
Як схуднути жінкам за 50: це простіше ніж здається
24tv
2025-07-02T07:03:35Z
Профілактика та лікування пухирів: поради дерматологів
Знай
2025-07-02T06:51:36Z
У Росії почалися страйки через невиплату зарплат - розвідка
УкраинФорм
2025-07-02T10:34:01Z
У ЦПД спростували чутки про старт контракту "60+" в Україні
Комсомольская правда
2025-07-02T10:34:00Z
Чернишов заявив, що Міністерство національної єдності “працює у звичайному режимі”
Комсомольская правда
2025-07-02T10:31:30Z
Азербайджан почав закривати російськомовні школи – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T10:30:39Z
РФ тисне на двох фронтах: в AP назвали найкращий сценарій для України у війні
GlavRed
2025-07-02T10:27:08Z
Україна повернула росіянам два тіла, на яких виявили жетони Збройних сил РФ
УкраинФорм
2025-07-02T10:24:12Z
У МЗС пояснили тимчасовому повіреному у справах США критичну важливість оборонної підтримки України
УкраинФорм
2025-07-02T10:21:25Z
Kyivstoner, який виїхав з України під час вторгнення, пояснив, чому не переходить на українську
24tv
2025-07-02T10:21:21Z
Навроцький розповів про зустріч у Брюсселі з Рютте
УкраинФорм
2025-07-02T10:19:47Z
У Мінагрополітики зайшла європейська команда відновлення та реформ
AgroPortal
2025-07-02T10:30:11Z
Українці можуть отримати компенсацію за газ: як це зробити та скільки заплатять
24tv
2025-07-02T10:27:30Z
В Україні різко подорожчало вершкове масло: скільки воно коштує
TSN
2025-07-02T10:18:45Z
Курс євро наблизився до 50 гривень. Один банк продає валюту і дорожче
ZN UA
2025-07-02T10:18:35Z
Пенсійну реформу відкладено: ПФУ з 1 липня виплачує соцдопомогу по-новому
Хвиля
2025-07-02T10:12:27Z
Чи буде в Україні в липні бензин по 70 гривень: експерт пояснив детально
Фокус
2025-07-02T10:12:24Z
Безос продав ще понад 3,3 мільйона акцій Amazon
УкраинФорм
2025-07-02T10:06:20Z
Власник орендує приміщення: чи можна тоді отримати компенсацію за ВПО
24tv
2025-07-02T10:03:17Z
ІМК очікує врожайність пшениці на рівні рекорду
Agravery
2025-07-02T09:45:17Z
Секрет міцної любові: якщо цього бракує у стосунках – готуйтеся до їхнього краху
24tv
2025-07-02T10:36:11Z
Завжди дозволяти собакам сидіти на дивані не можна: кінолог попередив господарів
GlavRed
2025-07-02T10:27:52Z
Туристи масово почали відвідувати Афганістан: яка причина та що їх приваблює
24tv
2025-07-02T10:15:57Z
Юка не цвіте: 10 найпоширеніших помилок у догляді
Gazeta UA
2025-07-02T10:15:13Z
Сяятиме, як нова: як швидко і легко відмити душову кабіну від нальоту
24tv
2025-07-02T09:39:38Z
Ідеально для барбекю: зробіть цей соус до м'яса і вже іншого не схочете
24tv
2025-07-02T09:39:11Z
Гороскоп Таро на завтра 3 липня: Скорпіонам зачаїтися, Тельцям - хороші новини
GlavRed
2025-07-02T09:27:03Z
А може ти і сала не їси? 5 замінників, деякі з яких коштуватимуть значно дешевше
Telegraf
2025-07-02T09:18:49Z
Неодмінно запросіть гостей на цей кабачковий "торт": як приготувати вишукану сезонну страву
Telegraf
2025-07-02T09:18:15Z
«Дрібне» хуліганство на $200 000: айтівець отримав 7 місяців тюрми за помсту роботодавцю
ITC
2025-07-02T10:35:38Z
Розкриті технічні характеристики французької автоматичної гвинтівки FAMAS F1
InternetUA
2025-07-02T10:31:54Z
Наймогутніші артефакти в грецькій міфології: топ 6 символів влади та долі
Фокус
2025-07-02T10:30:16Z
По 8 годин на лижах при -40: латвієць дістався Південного полюса, щоб допомогти Україні
Фокус
2025-07-02T10:27:42Z
Буданов розповів про провальну спробу росіян атакувати експериментальними морськими дронами
УкраинФорм
2025-07-02T10:27:27Z
Усі учасники основних сесій НМТ-2025 отримали результати тестування
24tv
2025-07-02T10:15:42Z
Бідний ведмедик втратив ікло, але увійшов в історію стоматології: поставили найбільшу коронку у світі
Фокус
2025-07-02T10:15:01Z
Болота з алігаторами охоронятимуть новий табір мігрантів у США
360ua.news
2025-07-02T10:12:59Z
Сполучені Штати зупинили постачання зброї в Україну на кілька місяців – NYT
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T10:12:25Z
Нова система оплати за проїзд у Запоріжжі: до чого доведеться звикати мешканцям
Политека
2025-07-02T10:30:00Z
Бунятов про запорізький напрямок: росіяни підсилюють ділянки, на яких вдалося просунутися
ZN UA
2025-07-02T10:22:30Z
Під Києвом рибалка самотужки наловив майже 100 кг риби: тепер у нього проблеми
Telegraf
2025-07-02T10:21:12Z
Катували українців у тимчасово окупованому Купʼянську: 18 учасників злочинної групи отримали підозри
Украина Криминальная
2025-07-02T10:09:11Z
Росія знову підкинула рештки своїх солдатів до тіл українських захисників
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T10:06:35Z
На Донеччині військовий намагався продати 12 гранатометів
1News
2025-07-02T10:00:13Z
Подорожчання проїзду Сумській області: що зміниться для місцевих жителів
Политека
2025-07-02T10:00:06Z
Коридори життя. ЗСУ облаштовують антидронові тунелі: як це працює
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T09:48:49Z
Російські БпЛА вдарили по Купʼянщині, постраждали двоє людей
Мій Харків
2025-07-02T09:40:19Z
Молодий француз: у Агутіна і Варум сталися зміни в особистому житті
GlavRed
2025-07-02T10:27:52Z
Через два роки після розлучення: лідер Без Обмежень повідомив про заручини
GlavRed
2025-07-02T10:27:46Z
Лідер гурту БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ освідчився коханій: "Мільйони мільярдів "так"
24tv
2025-07-02T10:21:55Z
Мала давати концерт в Києві в лютому 2022: де зараз співачка Йолка, яка народилася в Україні
Telegraf
2025-07-02T10:09:18Z
Донька зірки "Коли ми дома" Шелігі розповіла про її стан: Майже весь час у маренні
Комсомольская правда
2025-07-02T09:51:53Z
16-й Одеський міжнародний кінофестиваль оголосив склад відбіркової комісії
Детектор М
2025-07-02T09:48:23Z
У Києві відкрили виставку картин Артура Котика, написаних під час війни
УкраинФорм
2025-07-02T09:45:14Z
Що носити дівчатам низького росту, щоб візуального його видовжити: основні секрети
24tv
2025-07-02T09:36:03Z
Її не впізнати: як змінилась Анна Поліщук, яка зіграла роль Віки Ковальової у "Сватах"
24tv
2025-07-02T09:24:11Z
В Одесі затримала наркокур’єра з героїном з Туреччини на ₴63 млн
Украина Криминальная
2025-07-02T10:18:11Z
У Луцьку демонтують частину будинку, що найбільше постраждала від удару РФ
УкраинФорм
2025-07-02T09:54:09Z
У ДТП на Ужгородщині семеро травмованих, серед них троє дітей
Украина Криминальная
2025-07-02T09:39:15Z
У Херсоні одну з поранених під час атаки РФ на лікарню дістали з-під завалів
УкраинФорм
2025-07-02T09:24:17Z
Мешканка Франківщини завербувала знайому для сексуальної експлуатації за кордоном
Украина Криминальная
2025-07-02T09:18:40Z
У Британії назвали офіційну причину пожежі, яка паралізувала "Гітроу"
Европейская правда
2025-07-02T09:18:33Z
Чоловік у комі почув "голос": це змусило його змінити обличчя після пробудження
Фокус
2025-07-02T09:15:42Z
Росіяни знищили термінал «Нової пошти» у Словʼянську — працівники не постраждали
AIN
2025-07-02T09:06:20Z
Cудитимуть 47-річного киянина, який підпалив автомобіль місцевого мешканця
Украина Криминальная
2025-07-02T09:06:20Z
Перший електричний хетчбек Kia EV4 стартував в Європі — рекордний запас ходу та ціна від $47,7 тис
ITC
2025-07-02T10:22:21Z
Kia готує оновлення для свого найбільшого кросовера
AutoCentre
2025-07-02T10:09:55Z
Найбільш “Міцубіші” у цьому новому гібридному кросовері — хіба що логотип
Топ Жир
2025-07-02T09:48:06Z
Назвали найпопулярніший автобренд світу
Gazeta UA
2025-07-02T09:42:08Z
Гібридний кросовер Mitsubishi Grandis вийшов на європейський ринок
AutoGeek
2025-07-02T09:42:05Z
Представлено найдешевший автомобіль Ferrari: подробиці та фото
ЗаРулем
2025-07-02T09:30:48Z
Власникам авто із США загрожують штрафи: за що доведеться викласти круглу суму
GlavRed
2025-07-02T09:27:23Z
Mercedes-AMG випустив спеціальну версію CLA
AutoCentre
2025-07-02T09:10:29Z
Для першого електромобіля бренду: Bentley оновила фірмовий логотип
AutoGeek
2025-07-02T08:33:04Z
betking став офіційним преміум-партнером ФК Олександрія
Football.ua
2025-07-02T10:34:09Z
Колишній тренер Кальярі очолив Кремонезе
Football.ua
2025-07-02T10:31:58Z
Єльшов: Система атестації клубів включає шість пунктів і найголовніше — це фінансовий критерій
Football.ua
2025-07-02T10:31:36Z
"Слава Україні" та подяки ЗСУ і Азову: що написали хокейні вболівальники Kyiv Capitals на льоду
24tv
2025-07-02T10:21:05Z
Грищенко: УАФ може сама покривати фінансування процедури атестації клубів
Football.ua
2025-07-02T10:15:02Z
Кванса — гравець Баєра
Football.ua
2025-07-02T10:13:41Z
Брентвейт підписав новий довгостроковий контракт з Евертоном
Football.ua
2025-07-02T10:09:32Z
Найкрасивіша футболістка світу вразила фанатів навичками володіння м'ячем у бікіні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-02T10:06:11Z
Українка довела до сліз одну з найсильніших тенісисток на планеті: емоційне відео
24tv
2025-07-02T09:54:45Z
Трейлер 3 сезону Marvel Rivals представляє двох неймовірних героїв та нового ворога
24tv
2025-07-02T10:36:38Z
Учені вперше виявили, що косатки діляться їжею з людьми
УкраинФорм
2025-07-02T10:27:51Z
«Спіймати» планету: у науковців є план, як дістатися Седни лише за 10 років
ITC
2025-07-02T10:25:57Z
Розробники The Alters «спалилися», що використовують ШІ — у грі знайшли відповіді чатбота
ITC
2025-07-02T10:22:46Z
Falcon 9 запустив європейський метеорологічний супутник
Portaltele
2025-07-02T10:19:39Z
У 2026 році ємність акумуляторів смартфонів досягне 9000 мАг: як таке можливо
Фокус
2025-07-02T10:15:50Z
Показали рідкісне природне явище над Антарктикою
Gazeta UA
2025-07-02T10:12:29Z
Nintendo випадково розкрила масштаби продажів нової Switch 2, і вони вражають
24tv
2025-07-02T10:09:02Z
Новий нейроімплантат для мозку забезпечує майже миттєве перетворення думок у мовлення
24tv
2025-07-02T10:06:10Z