MY.UAНовини
Феномен «Альтернативи для Німеччини». Чому німці не щеплені від правого радикалізму
Феномен «Альтернативи для Німеччини». Чому німці не щеплені від правого радикалізму

Феномен «Альтернативи для Німеччини». Чому німці не щеплені від правого радикалізму

Феномен «Альтернативи для Німеччини». Чому німці не щеплені від правого радикалізму

Новий коаліційний уряд Німеччини готовий до роботи, й «Німеччина знову на вірному шляху», як заявив нещодавно ймовірний канцлер Фрідріх Мерц.

Тим часом в одному з опитувань громадської думки крайня права націоналістична партія «Альтернатива для Німеччини» (AдН) уперше вийшла в лідери з 25%. Християнські демократи Мерца з 24% посіли лише друге місце.

Як Німеччина могла опинитися в такій ситуації? І що це означає для ФРН і не тільки?

Популярність АдН, здавалося б, неухильно зростає: 2023 року вона виграла вибори мера в Любуші-на-Одері, Рагун-Єсніці та Пірні, а 2024-го на виборах у східних регіонах посіла перше (Тюрингія) або друге (Саксонія, Бранденбург) місця. На національних виборах у лютому 2025 року вона отримала більшість у східних землях Німеччини. Загалом по країні 21% молоді (від 18 до 24 років) цього разу проголосував за АдН.

Німеччина була яскравим прикладом протистояння в жахливій історії. Британський історик Тімоті Ґартон Еш написав 2011 року: «Сучасна Німеччина пропонує золотий стандарт для роботи зі складним минулим». Німецький історик Ян Вернер Мюллер зазначив 2010 року, що визнання нацистських злочинів могло б стати рутиною. Але, писав він, «Німеччина, як і раніше, є однією з небагатьох європейських країн без успішної популістської правої партії». Після нацизму націоналізм був повністю дискредитований, зауважив він.

Тепер, 15 років по тому, АдН лідирує в опитуваннях. 55% німців 2024 року в опитуванні громадської думки підтримали «повністю» або «частково» підведення риски під нацистським минулим, що на 2% більше, ніж 2020 року.

 Справді, небагато країн розбиралися зі своїми минулими злочинами так ретельно, як Німеччина. Правда, німцям є над чим працювати — більше, ніж багатьом іншим. Правда також, що нам, німцям, довелося програти не одну, а дві світові війни, й цього було недостатньо, нам усе ще був потрібен легкий поштовх із боку союзних держав після 1945 року. Але потім розпочався вражаючий процес: після денацифікації, яку німці пережили після Другої світової війни під тиском союзників, відбулося студентське повстання 1968 року. Цього року значною мірою діти повстали проти невизнаного нацистського минулого своїх батьків. Коли активісти 1968 року проникли до політичного істеблішменту, неприйняття нацизму стало ще сильнішою частиною німецької ідентичності.

Однак процес був непослідовним. Він також почасти перетворився на ритуал. Зрештою, це не відбулося географічно по всій Німеччині. Схід був геть іншою історією.

Погляньмо спочатку на Захід до об’єднання Німеччини 1990 року. Денацифікація, попри її масштаб, була неповною. Робилися винятки для здібних фахівців. Тиск США ослабнув, коли почалася холодна війна й Вашингтону знадобилися німецькі людські ресурси.

Повстання 1968 року було мотивоване критикою невизнання спадкоємності нацистської еліти. Воно поставило антинацизм у центр німецького саморозуміння. Активісти 1968 року інституціоналізували це в освіті майбутніх поколінь у культурі пам’яті. Діти цих активістів із 1970-х років довідалися про нацистське минуле й визнали відповідальність. Однак були негативні реакції з боку деяких консерваторів, котрі критикували занадто велике розміщення нацистського минулого в центрі всього. Й нарешті (хоча здебільшого це було маргінальним явищем) правий радикалізм ніколи не помирав у німецькій політиці. Наприклад, Націонал-демократична партія Німеччини отримала на виборах у землях Баден-Вюртемберга 1964 року 9,8%, «Республіканці» 1992-го — 10,9%, Німецький народний союз у Саксонії-Анхальт 1998 року — 12,8%.

А ось східна частина Німеччини.

НДР була геть іншою історією. Тут ніколи не було такого пропрацювання нацистського минулого, як, попри всі недоліки цього процесу, на Заході.

НДР позиціонувала себе як антифашистська. Вона критикувала Західну Німеччину як країну, якою керували еліти з нацистським минулим. Але правда полягала в тому, що в радянській окупаційній зоні денацифікація з 1945 року спочатку проводилася суворо, але також використовувалася як привід для придушення критиків нового режиму. І незабаром здібних адміністраторів із нацистським минулим прагматично реабілітували. В НДР не було повстання й трансформації 1968 року. Східнонімецьке суспільство не мало конфлікту поколінь щодо нацистського минулого. Східні німці жили в офіційній брехні про те, що їхня держава не має проблем із нацистською спадщиною. І громадяни НДР після нацистського правління відразу перейшли до соціалістичної диктатури.

З 1990 року ці східні німці знову стали частиною возз’єднаної Німеччини. І замість того, щоб країна працювала з ними над їхнім минулим, вони пережили ще один травматичний досвід. Вони здобули свободу та процвітаючу державу загального добробуту. Але НДР і біографії її громадян були відкинуті й нешановані — як відхилення від норми Західної Німеччини, що «перемогла». Економічні перетворення відчутно вдарили по східних німцях. Багато найпідприємливіших громадян залишили Схід, аби розпочати все заново на Заході.

Отже, возз’єднана Німеччина, з одного боку, визначила себе в глибокому та систематичному плані проти правого радикалізму. Визнання свого нацистського минулого було частиною її ДНК.

Та водночас на Заході денацифікація була непослідовною, й інституціоналізація «ніколи знову» після 1968 року, можливо, не створила живої присутності в серцях усіх громадян. Східні федеральні землі насправді взагалі не пройшли крізь такий процес. Натомість вони пережили безперервну диктатуру та бездумне відкидання Заходом після возз’єднання.

Це була возз’єднана Німеччина.

Роками й десятиліттями після 1990-го німецькі еліти продовжували визначати свою країну через неприйняття правого радикалізму.

Однак зростаюча меншість не погодилася. З масштабною міграцією після Арабської весни та відкриттям кордонів Ангелою Меркель антимігрантські настрої посилилися. За часів COVID поширилися теорії змови проти політичної еліти. Сповільнення економічного зростання — особливо на Сході — посилило невдоволення тими, хто був при владі. А революція в соціальних мережах сприяла радикалізму й заскочила традиційні партії зненацька.

Що Німеччина пообіцяла Україні в новій коаліційній угоді

Також ксенофобське насильство, хоч і спорадичне, ніколи не зникало. Антиіммігрантські заворушення в Хоєрсверді 1991 року, вбивства Націонал-cоціалістичного підпілля між 2000 і 2007 роками чи расистська стрілянина в Ханау 2020-го — ось деякі з найяскравіших прикладів. Антисемітське насильство зросло (хоча також було пов’язане з мусульманською імміграцією). Були скандали з правими радикалами в поліції.

AдН вдалося каналізувати всі ці суспільні тенденції й невдоволення в сильний політичний імпульс. Можливо, за допомогою комунікації та дезінформаційної підтримки з боку Росії, якій AдН симпатизує.

В опитуваннях громадської думки під час федеральних виборів 55% німців заявили: AдН краще за інших зрозуміла, що громадяни більше не почуваються в безпеці. 46% зазначили, що вважають правильним те, що AдН хотіла обмежити міграцію більше, ніж інші партії. Обидва показники зросли порівняно зі 43 і 35% відповідно 2021 року. Схоже, багато хто вважає, що усталені партії нічого не роблять, тому AдН є останнім шансом. І найвищий знак протесту.

«Aльтернатива для Німеччини» дистанціюється від нацизму, але навмисно залишається в сірій зоні. Член-засновник партії та колишній співкерівник парламентської групи Александр Гауланд 2018 року заявив, що 12 років нацистської історії були «лише шматком пташиного лайна порівняно з більш як тисячею років німецької історії». Главу AдН у Тюрингії Бйорна Хьокке засудили 2024 року за проголошення двох перших слів гасла Alles für.., який глядачі завершили словами Deutschland! («Усе для Німеччини» гасло «Штурмових загонів», бойової організації гітлерівської Націонал-соціалістської німецької робочої партії. — Ред.).

Водночас обоє демонстративно дистанціюються від націонал-соціалізму. AдН постійно перевіряє та розширює межі того, що можна казати в Німеччині, де екстремістська риторика є кримінальним злочином.

Німеччина вже мало чим відрізняється від решти західних країн, де схожі праві та крайні праві політичні рухи набирають голоси виборців. Вони стверджують, що тільки вони контролюватимуть міграцію, гарантуватимуть безпеку, припинятимуть зловживання соціальною системою, із чим традиційні партії не справляються. І більшість із них є дружніми до Росії, від якої, як каже багато хто, вони отримують допомогу в комунікації та дезінформації.

Тож у Німеччині більше немає нічого особливого.

За винятком нацистського минулого.

Частина світових політиків, зокрема віцепрезидент США Джей Ді Венс, заявляють, що AдН становить важливу частину електорату й недемократично її відсторонювати. Називати AдН нацистами, кажуть вони, — це хитрощі істеблішменту, щоб не допустити її до влади. Заблокувати саме ту партію, яка готова наполегливо вирішувати проблеми сьогодення.

Інші бачать ту саму реальність із протилежного боку: ті, хто каже, що AдН — це нормально, хочуть нормалізувати власні радикальні праві позиції. У Німеччини потрібно вчитися, до чого може призвести така нормалізація.

Німеччина — особливе політичне поле битви. Був лише один Третій Райх і Голокост. ЄС було засновано, щоб унеможливити війну в Європі, інтегрувавши Німеччину. НАТО було засновано, щоб «утримувати росіян осторонь, американців — усередині, а німців — під».

Усупереч тому, що думав багато хто, німці виявилися нещепленими від правого радикалізму. Ми, як і інші, відкриті ксенофобам, які прагнуть зруйнувати усталену демократичну систему.

Піднесення АдН показує, що жодні уроки минулого не замінять дій і готовності ризикувати сьогодні. Й найкращі політичні ідеї та гасла можуть закостеніти.

Новий уряд Німеччини несе неймовірну відповідальність за те, щоб доводити: засвоєння уроків не сповільнить, а може зробити ефективнішим і привабливішим для виборців вирішення проблем. Абсолютно життєво важливо, щоб Німеччина була «знову на вірному шляху» — хороша Німеччина.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Фінансовий гороскоп на тиждень з 28 липня по 2 серпня
GlavRed
2025-07-27T12:00:12Z
Як врятувати улюблену білу футболку від жовтих плям поту
Telegraf
2025-07-27T11:48:18Z
Так просто ще не бувало: готуємо домашній мармелад з 3 інгредієнтів, які треба тільки змішати
24tv
2025-07-27T11:33:59Z
Не лише, щоб покупатися: 5 причин, чому варто поїхати на Світязь ще цього літа
24tv
2025-07-27T11:06:22Z
Кінець липня, а качанів ще немає: чим обробити капусту, щоб виросли гігантські головки
TSN
2025-07-27T11:06:11Z
Знайдіть 5 офісних небезпек за 10 секунд: оптична ілюзія перевірить вашу гостроту зору
Фокус
2025-07-27T11:00:55Z
Як доглядати за волоссям влітку, щоб воно не перетворилося на солому
Gazeta UA
2025-07-27T10:36:24Z
Вапняний наліт "сповзе" з плитки та лійки миттєво: який засіб творить дива
GlavRed
2025-07-27T10:27:57Z
День бургера: як приготувати вдома найпопулярніший фастфуд світу
Gazeta UA
2025-07-27T09:39:34Z
Який костюм купити на літо: ефектний образ від шведської моделі
24tv
2025-07-27T11:54:54Z
Донька Стіва Джобса зіграла пишне весілля за понад 6 млн доларів: хто наречений і які гості були з РФ
TSN
2025-07-27T11:51:32Z
2 мінісеріали на Netflix, які можна подивитися за день
24tv
2025-07-27T11:48:11Z
"Нові правила гри": Лідія Таран заговорила про особисте життя
GlavRed
2025-07-27T11:45:50Z
У Польщі видали двомовну збірку Юлії Мусаковської «Незручні вірші»
УкраинФорм
2025-07-27T11:45:40Z
Леся Нікітюк зізналася, як змінилося її життя після народження сина
24tv
2025-07-27T11:42:43Z
Зеленська презентувала новий епізод освітнього серіалу «Люди з досвідом війни»
УкраинФорм
2025-07-27T11:15:42Z
Під час фестивалю в Юрмалі: Лайма Вайкуле публічно висловилась про війну Росії з Україною
24tv
2025-07-27T11:06:45Z
Секрет стильного гардероба: ось 3 речі з секонду, які зекономлять вам тисячі
24tv
2025-07-27T11:06:36Z
Не "лікуючий лікар": як правильно розповісти про роботу медиків
24tv
2025-07-27T12:06:23Z
Скільки годин краще спати, щоб не зашкодити своєму оранізму
24tv
2025-07-27T11:36:51Z
"Наше мислення дійсно дещо інше" - Безугла розповіла, що має синдром Аспергера
Gazeta UA
2025-07-27T11:24:26Z
Чому після схуднення на Оземпік "падають" сідниці
24tv
2025-07-27T08:12:38Z
Уряд доручив МОЗ та Мінсоцполітики вирішити проблемні питання з протезування
УкраинФорм
2025-07-27T07:30:53Z
Які хвороби можуть загрожувати кожному знаку зодіаку: пояснення астрологів
TSN
2025-07-27T07:18:47Z
Червоний рівень магнітної бурі, як уберегти себе?
360ua.news
2025-07-27T07:18:00Z
Скільки заробляють медики в Україні й де платять більше
24tv
2025-07-27T06:36:58Z
Привітання з Днем медичного працівника: які теплі слова сказати лікарям
24tv
2025-07-27T05:12:12Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Україна вдарила санкціями по постачальниках ресурсів для російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T12:09:26Z
Західні санкції проти Росії посилюють ізоляцію Калінінграда - розвідка
УкраинФорм
2025-07-27T12:00:23Z
У Зеленського розповіли, чого чекають від 19-го пакета санкцій ЄС проти РФ
Европейская правда
2025-07-27T11:58:04Z
Уповноважений Зеленського із санкційної політики оцінив готовність Трампа ввести обмеження проти нафти з РФ
УкраинФорм
2025-07-27T11:57:20Z
Соратниця Ющенка розповіла, як Росія зірвала об'єднання українських церков після Помаранчевої революції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T11:33:37Z
У Кремлі відповіли на питання про бачення відносин з Україною після війни
ZN UA
2025-07-27T11:30:43Z
Економіка та оборона: Свириденко підбила підсумки першого тижня роботи нового уряду
УкраинФорм
2025-07-27T11:21:48Z
Дехто боїться, – нардепка спрогнозувала результати голосування за новий законопроєкт щодо НАБУ
24tv
2025-07-27T11:18:12Z
Розкриті технічні характеристики нової турецької крилатої ракети Çakır
InternetUA
2025-07-27T12:04:34Z
Росіяни розробили інтерактивну «азбуку перемоги» для першокласників на ТОТ
Детектор М
2025-07-27T12:03:40Z
Вони влаштуються на роботу найшвидше: кого шукають роботодавці у 2025 році
24tv
2025-07-27T12:00:26Z
Чи можуть забрати авто за несплату штрафів через ухилення від мобілізації - пояснення
TSN
2025-07-27T11:51:42Z
Щорічний парад на день ВМФ у Санкт-Петербурзі скасували через "найбільшу атаку дронів"
24tv
2025-07-27T11:36:51Z
Німецькі розробники представили новітні ударні дрони Virtus для ЗСУ
InternetUA
2025-07-27T11:34:57Z
Фермер виготовляє кашу з льону, якій немає аналогів
AgroPortal
2025-07-27T11:30:56Z
Ухилянтів дістануть у власних домівках: що почали робити ТЦК
Знай
2025-07-27T11:30:44Z
Чотири міста України можуть залишитись без води: у чому причина
GlavRed
2025-07-27T11:27:41Z
На півночі Індії через тисняву в храмі загинули шестеро людей, десятки постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T11:21:29Z
У Кривому Розі поліція перевіряє відео побиття чоловіка військовим ТЦК – відео
Лига
2025-07-27T11:18:01Z
У дворі їх не має бути: в ці дерева найчастіше влучає блискавка
24tv
2025-07-27T11:00:30Z
У США через проблему із шасі загорівся літак, є постраждалий
УкраинФорм
2025-07-27T11:00:26Z
В Одесі пролунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T10:30:41Z
Ленінградську область РФ атакували дрони, в регіоні зупиняли авіасполучення
УкраинФорм
2025-07-27T10:27:46Z
Таїланд раптово зупинив бої з Камбоджею: подробиці
iPress
2025-07-27T10:19:42Z
Через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі: зʼявилися моторошні кадри
GlavRed
2025-07-27T09:54:06Z
У Ленінградській області лунали вибухи після атаки дронів: припинено роботу аеропорту
Gazeta UA
2025-07-27T09:42:45Z
Ідеальна операція: ЗСУ вибили ворога і просунулися на Запоріжжі
24tv
2025-07-27T12:09:19Z
"Вже є напівкільце": названо два важливих міста, які РФ хоче захопити
GlavRed
2025-07-27T11:54:02Z
Хочуть взяти Покровськ у напівоточення, – ОСУВ "Хортиця" про мету окупантів на Донеччині
24tv
2025-07-27T11:48:25Z
В Одесі гримлять вибухи: місто атакує рій російських дронів
GlavRed
2025-07-27T11:45:32Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Харківській області: що змінилося для місцевих жителів
Политека
2025-07-27T11:30:27Z
Коригував удари РФ по інфраструктурі: жителя Донеччини засудили на 15 років за держзраду
InternetUA
2025-07-27T11:28:32Z
Ворогу вкотре не вдалося наблизитися до адмінкордону на Новопавлівському напрямку - Трегубов
УкраинФорм
2025-07-27T11:27:51Z
Водіям назвали актуальні ціни на пальне у Київській області
Хвиля
2025-07-27T11:18:02Z
Завтра в Україні дощі, грози та спека - подекуди до +38°
УкраинФорм
2025-07-27T11:09:20Z
Артета прокоментував трансфер Дьокереша
Football.ua
2025-07-27T12:00:56Z
У МОК розповіли про можливий допуск росіян на зимову Олімпіаду-2026
ZN UA
2025-07-27T11:57:07Z
Реал Мадрид відпустив свого вихованця до Штутгарта
Football.ua
2025-07-27T11:51:49Z
Мілан підтвердив переговори з Брюгге щодо Яшарі
Football.ua
2025-07-27T11:48:42Z
Лілль продовжив контракт зі своїм капітаном
Football.ua
2025-07-27T11:24:36Z
Рома зробила запит щодо півзахисника РБ Лейпциг
Football.ua
2025-07-27T11:04:44Z
Зірка Шахтаря опинився на радарі тріумфатора Ліги Європи
24tv
2025-07-27T11:00:38Z
Президент Комо мріє про трансфер Мессі
Football.ua
2025-07-27T10:58:08Z
Влахович може перейти до Мілана
Football.ua
2025-07-27T10:40:47Z
Українці можуть законно списати борг за комуналку: хто має на це право
24tv
2025-07-27T12:06:13Z
Дефіцит продуктів у Черкасах: якому товару українці змушені шукати альтернативу
Политека
2025-07-27T12:00:00Z
Замість надбавки мінус на карті: кого торкнеться жорстке обмеження на пенсії
24tv
2025-07-27T11:36:47Z
Житло доступне, а життя дороге: яка це країна у Європі
24tv
2025-07-27T11:36:42Z
Як зміниться вартість м’яса в Україні: економіст озвучив неочікуваний прогноз
GlavRed
2025-07-27T11:27:17Z
Наука в Україні: яка середня зарплата, та у кого вона зросте до кінця року
ZN UA
2025-07-27T11:21:58Z
Підходить до завершення: чому у світі закінчується ера дешевих продуктів
24tv
2025-07-27T11:06:16Z
Lactalis закриває завод із виробництва рослинних напоїв у Канаді
AgroPortal
2025-07-27T10:30:00Z
У росії цього року єдиним бенефіціаром економіки є ритуальний бізнес – розвідка
iPress
2025-07-27T10:19:39Z
Яка монета першою впаде на дно відра: загадка на логіку
Gazeta UA
2025-07-27T12:06:14Z
Дивно, але працюють: несподівані гаджети, які підключають до смарт-телевізорів
Фокус
2025-07-27T12:00:52Z
Американо-німецька компанія забезпечить Україну дронами з ШІ на $50 млн
360ua.news
2025-07-27T11:57:18Z
У листопаді цього року інопланетяни можуть атакувати Землю – New York Post
TSN
2025-07-27T11:39:10Z
Сили безпілотних систем ЗСУ створили інтерактивну гру про роботу аеророзвідника
InternetUA
2025-07-27T11:04:34Z
Стали відомі кольори та обсяги пам'яті Samsung Galaxy S25 FE
InternetUA
2025-07-27T10:31:17Z
Купатися — це погано: учені розповіли, чому кішки насправді не люблять воду
Фокус
2025-07-27T10:30:13Z
Названо розміри дисплеїв складаного смартфона Apple iPhone Fold
InternetUA
2025-07-27T10:01:42Z
Українські полярники взяли рідкісні зразки тканин косатки в Антарктиці
УкраинФорм
2025-07-27T09:57:27Z
Porsche в заручниках: Білл Гейтс 13 років щодня платив по $28 за авто своєї мрії, яким не міг користуватися
ITC
2025-07-27T11:46:42Z
Як чотиривісні вантажівки використовують для перевезення цінностей
AutoCentre
2025-07-27T11:03:33Z
Швидкісний Corvette E-Ray прибуває до Європи за подвійною ціною та з функцією безшумного руху
Топ Жир
2025-07-27T10:51:41Z
Потужність — понад 700 сил: у Києві помітили новітній BMW на "бляхах" за $160 000
Фокус
2025-07-27T10:42:13Z
Дорога капсула часу: 24-річне купе від Honda продали за ціною Porsche 911 Turbo
Фокус
2025-07-27T09:51:26Z
Toyota оновила моделі Corolla Cross і Frontlander
Gazeta UA
2025-07-27T08:00:48Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z