MY.UAНовини
«Останнє бажання» Путіна. Що «заважає» агресору миритися?
«Останнє бажання» Путіна. Що «заважає» агресору миритися?

«Останнє бажання» Путіна. Що «заважає» агресору миритися?

Сьогоднішній багато в чому вирішальний раунд перемовин в Лондоні щодо завершення війни в Україні відбудеться без участі представників країни-агресора. Утім, очевидно, що країни, які обговорюватимуть умови потенційного перемир’я (Україна, США, Британія, Франція, Німеччина), будуть зважати на вимоги Кремля, які той раніше передав американцям.

Серед побажань Москви буквально на днях з’явилося щось новеньке: була озвучена готовність на прямі переговори з Києвом та вимога зняти перепону, яка такому діалогу заважає. Хоча раніше Росія відкидала саму можливість бачити в Україні суб’єкта переговорів.

Бомба уповільненої дії

Раптовій зміні настрою в Кремлі передувало «великоднє перемир’я», яке також досить несподівано оголосив в односторонньому порядку російський правитель Володимир Путін. Президент України Володимир Зеленський за результатами «доби тиші» заявив, що Росія не дотримувалася повного припинення вогню, але відзначив, що навіть у такому квазіваріанті перемир’я мало свої плюси. І навіть після того, як агресор 21 квітня продовжив бойові дії з ще більшою інтенсивністю, Зеленський запевнив, що Україна готова і надалі демонструвати конструктив, аби досягти безумовного припинення вогню з подальшим встановленням реального і тривалого миру.

Підкреслено миролюбна риторика українського лідера останнім часом стала вже традиційною, а от заява Путіна у понеділок щодо перспектив переговорного процесу стала в деякому сенсі сенсацією. Він пояснив логіку останніх кривавих ударів російськими ракетами по українських цивільних об’єктах (звісно, не обійшлося без цинічних уточнень про «військові цілі») та додав, що пропозицію Києва не бити по об’єктах цивільної інфраструктури «треба проаналізувати». І найнеочікуваніше – заявив, що «це все предмет для ретельного дослідження, можливо, і в двосторонньому порядку, в результаті діалогу».

Це була перша за довгий час заява Путіна, в якій він припустив ймовірність контакту безпосередньо з українською владою. Раніше він вимагав обговорення долі України лише з «її «хазяями», а останнім часом взагалі заперечував легітимність Зеленського та української влади як такої.

Та коли у кремлівського диктатора часом траплялися припливи миролюбності, він бідкався на те, що українська сторона сама унеможливила будь-який діалог з ним. Як великий знавець українського правового поля Путін полюбляє згадувати указ українського президента від 30 вересня 2022 року. Ним було запроваджено у дію рішення РНБО «Щодо дій України у відповідь на спробу Російської Федерації анексувати території нашої держави, з метою гарантування безпеки євроатлантичного простору, України та відновлення її територіальної цілісності». В першому пункті цього рішення йдеться про неможливість проведення переговорів з Путіним, якого офіційний Київ на той момент ще визнавав президентом РФ.

Той самий указ 2022 року, який викликає роздратування у Кремлі

Історія появи цього рішення, яке, на думку Путіна, блокує перемовини між Україною та Росією, багато в чому є емоційною. Саме 30 вересня 2022 року Путін підписав документ про «приєднання» до РФ тимчасово окупованих Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, де Росія, за аналогією з Кримом ніби провела відповідні «референдуми». Світ прогнозовано не визнав такої нахабної анексії українських територій. А Україна, на відміну від ООН, НАТО та інших міжнародних організацій, не обмежилася лише засудженням крадіжки, а офіційно визнала Путіна недоговороздатним. Пізніше, в січні 2025 року, Зеленський пояснював мотиви прийняття цього рішення досить несподівано: за його словами, таким чином він зупинив прояви сепаратизму в країні, бо на той момент «було багато перемовних процесів (з Росією), багато тіньових політичних коридорів».

Як би то не було, наразі указ діє. Глашатай російського правителя Дмитро Пєсков після заяви свого патрона про готовність до «двостороннього діалогу» оголосив, що заради цього Україна повинна піти на кроки, які «юридично розчистять перешкоди» для прямих переговорів з Російською Федерацією. Вочевидь, йдеться якраз про скасування того самого указу, існування якого так «муляє» Путіну.

Опустимо зараз дискусії навколо різних пропозицій «замирення», до яких можуть схиляти Україну цього тижня, і їхньої життєздатності. Натомість спробуємо відповісти на питання: чи завадить існування указу-табу провести прямі перемовини між Росією та Україною, якщо до них все-таки дійде?

Варіант перший: вести перемовини не з Путіним

Коли Путін каже, що Україна відмовляється вести перемовини з Росією, він, як завжди, маніпулює. В указі Зеленського йдеться про неможливість проведення переговорів саме з російським лідером. Формально це не заважає проведенню домовленостей та підписанню документів з будь-якими офіційними (або навіть неофіційними) російськими особами, яким Путін публічно надасть необхідні повноваження. При цьому не має лишатися сумнівів, що російський правитель погоджує та зобов’язується виконувати ті домовленості, під якими підпишуться його представники. Або він може навіть поставити автограф сам, коли всі документи вже будуть узгоджені, де-юре лишаючись над процесом.

Так само й Володимир Зеленський може вести перемовини з путінською командою не самостійно, а через делегованих ним довірених осіб.

Приклад таких домовленостей «чужими руками», який одразу спадає на думку, – сумнозвісні Мінські угоди. Хоча тоді безпосередньо перемовини проводили якраз лідери держав, підсумковий документ що з російського, що з українського боку підписували другорядні персони – тодішній посол Росії в Україні Михайло Зурабов та експрезидент Леонід Кучма, який на той момент не займав жодних посад. Про представників сепаратистів ЛДНР без будь-якого статусу годі й згадувати. Більш-менш офіційний статус цей документ набув після його схвалення резолюцією Ради безпеки ООН, але він так і не був ратифікований Верховною Радою. 

У перемовинах у Мінську брали участь безпосередньо президенти Росії та України, але багатостраждальний підсумковий документ вони доручили підписувати іншим
фото: Reuters

Приклад Мінських угод, які були політичним, а не юридично обов’язковим документом, якраз демонструє, що такі договори, написані і підписані «на колінці», є, м’яко кажучи, недовговічними. А враховуючи, як російський диктатор «у польоті» змінює свої власні обіцянки, документ, що буде підписаний умовним Сергієм Лавровим, матиме ще меншу легітимність.

Тому такий формат двостороннього діалогу, в якому голови держав будуть задіяні непрямо, є цілком робочим, але диявол, як завжди, буде ховатися в деталях…

Варіант другий: залучити посередників

По суті, спілкування через посередників теж можна вважати двостороннім діалогом. Ніхто ж не вважає третьою стороною діалогу тих же перекладачів. Американці вже намагалися реалізувати принцип «човникової дипломатії» під час перемовин в Саудівської Аравії. За попереднім задумом, вони мали виконувати роль «бігунців» між окремими кімнатами з українською та російською делегаціями і передавати сторонам конфлікту вимоги, які ті висують одна одній. Але тоді така концепція не дуже спрацювала.

Росія та Україна вже неодноразово спілкувалися через посередників і навіть досягали певних домовленостей: по «зерновій угоді» (через Туреччину) та обміну полоненими (через Катар).

У такого формату, звісно, вистачає недоліків: залучення зайвої «прокладки» у перемовному процесі може призвести до ефекту «зіпсованого телефона» – посередники можуть свідомо чи ні спотворювати вимоги сторін. Та й динаміка та можливість швидкої реакції за наявності «човників» будуть явно страждати.

Варіант третій: скасувати указ

Мабуть, варіант, який виглядає найпростішим. Якщо питання щодо особистої зустрічі лідерів України та РФ стоятиме руба, то нічого не заважає Володимиру Зеленському просто скасувати свій указ від 2022 року. Рішення щодо неможливості проводити перемовини з Путіним не ратифікувалося Верховною Радою, тож все залежить від особистої волі президента.

Звісно, виникнуть питання, чому у 2022 році з Путіним розмовляти не можна було, а за два роки, після ще більших смертей та руйнувань, ситуація докорінно змінилася. До того ж, є такий нюанс, що Київ не вважає Путіна за легітимного російського президента.

Але якщо на кону стоятиме питання миру, зрозуміло, що буде не до таких «дрібниць».

Варіант четвертий: нічого не робити

Урешті указ Зеленського дворічної давнини є суто внутрішнім документом, який, до того ж, є досить розпливчастим. Чи вважати формулювання «констатувати неможливість проведення переговорів з Путіним» прямою забороною на ведення переговорів? Чи можна трактувати його просто як визнання неадекватності вищого російського керівництва, але все одно намагатися з ним говорити?

Але як би в Києві не ставилися до цього указу та як би його не читали, він вже став «червоною ганчіркою» для Путіна, який прямо казав: існування цього документа ставить під питання легітимність будь-яких переговорів. Тож, вочевидь, російських правитель особисто за стіл перемовин до показового анулювання указу, що так його дратує, навряд чи сяде.

А от сам автор скандального «декрету» Володимир Зеленський, схоже, не надто переоцінює його значення. Принаймні, в останніх заявах він запевняє, що організація переговорів між українськими та російськими делегаціями не є великою проблемою.

«Якщо буде політична воля, передусім, з боку росіян, хоч вони і не хочуть закінчувати війну, то не є проблема зустрічі. Тут питання абсолютно прагматичне, якщо є напрацьовані варіанти, що можуть наблизити до закінчення війни, то можемо рухатись», – запевняв український президент у березні.

А напередодні перемовин в Лондоні Зеленський заявив, що готовий до прямих перемовин з Путіним, як тільки буде встановлено режим припинення вогню (а не тільки ударів по якійсь інфраструктурі). «Якщо русскі готові до повного припинення вогню, то після цього і з розумінням, на який термін це, ми готові до будь-якого формату перемовин з ними. До будь-якого», – підкреслив він.

Тож багато в чому надуману проблему з «шашечками» будуть вирішувати тоді, коли стане зрозуміло, куди, власне, їхати далі.

Павло Вуєць, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Перший був, а другого не буде: яке ім'я оминають усі Папи Римські й до чого тут Страшний Суд
24tv
2025-04-23T19:21:43Z
"Навіть якщо просто зробили вигляд": чому Кравець пішла з Кварталу насправді
GlavRed
2025-04-23T19:03:43Z
Грошова допомога мобілізованим у Дніпрі: хто отримає від 24 224 гривень
Политека
2025-04-23T19:00:42Z
Принцу Луї – сім років: опубліковано новий портрет онука короля Чарльза
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T18:54:47Z
«Яєчками» по «штукатурці». Відома філологиня рознесла вщент колегу, який оголосив фемінітиви необов'язковими
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T18:51:31Z
ЗСУ вдарили по заводу "шахедів" у Татарстані на відстані понад 1000 км, - Генштаб
Хвиля
2025-04-23T18:51:12Z
Венс розповів про зустріч з Папою перед його смертю: "Це було благословення"
Европейская правда
2025-04-23T18:48:12Z
Розкриті технічні характеристики нового американського наземного бойового робота Ultra
InternetUA
2025-04-23T18:42:40Z
Як можна бути щасливими під час війни? Соціолог пояснив феномен українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T18:33:36Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Трамп накинувся на Зеленського через Крим: Україна втратила його "багато років тому"
Европейская правда
2025-04-23T19:25:06Z
"Це не наша війна": у Трампа зробили гучну заяву про досягнення миру в Україні
GlavRed
2025-04-23T19:21:18Z
Росія втратила свої бази в Сирії через Асада, – NYT
24tv
2025-04-23T19:21:00Z
Позиція США щодо Криму не влаштовує Європу: є дві причини, пише FT
Telegraf
2025-04-23T19:19:00Z
Шмигаль і глава Мінфіну США домовились продовжити роботу над "угодою про надра"
Европейская правда
2025-04-23T19:13:36Z
Шмигаль зустрівся з міністром фінансів США Бессентом: про що говорили
Лига
2025-04-23T19:12:36Z
Шмигаль зустрівся з Бессентом: обговорили санкції проти РФ та створення інвестиційного фонду
Хвиля
2025-04-23T19:09:18Z
Фінляндія проти примусу України до відмови від територій: Стубб розповів про мирні переговори
24tv
2025-04-23T19:06:12Z
На 15% знижує ризики деменції: фактор, який варто взяти під контроль
24tv
2025-04-23T19:21:15Z
100 кг за 382 дні: історія найдовшого голодування в історії медицини
Знай
2025-04-23T17:51:54Z
Що приховує запаморочення: від стресу до серйозних хвороб
24tv
2025-04-23T17:51:23Z
Ви могли цього не знати: що не можна робити у свій день народження
24tv
2025-04-23T16:48:03Z
Словаччина призупиняє закупівлю вакцин проти COVID-19 на час їхньої перевірки
Европейская правда
2025-04-23T16:37:39Z
Дієта довголіття: науково доведено, що цей тип харчування продовжує активне життя
24tv
2025-04-23T15:21:29Z
Реформа МСЕК: на які строки встановлюють інвалідність за новою системою та від чого вони залежать
Украина Криминальная
2025-04-23T14:27:45Z
Яку вправу робити щодня, якщо у вас сидяча робота і болить спина
Gazeta UA
2025-04-23T13:51:44Z
Вчені створюють ШІ, який допоможе відновити голос після травм і хвороб
InternetUA
2025-04-23T13:31:16Z
Цимбалюк відреагував на чутки про роман із відомою співачкою та можливе батьківство
GlavRed
2025-04-23T19:21:47Z
Clair Obscur: Expedition 33 стала найрейтинговішою грою 2025 року – критики в захваті
24tv
2025-04-23T19:00:05Z
Справа випадку: як одягається відома модель Джіджі Хадід
24tv
2025-04-23T19:00:00Z
10 серіалів на Netflix, які найчастіше дивляться українці
24tv
2025-04-23T18:06:22Z
У Гельсінкі з благодійним концертом виступить Національна капела бандуристів України
УкраинФорм
2025-04-23T18:03:21Z
Бред Пітт передумав одружуватися з Інес Де Рамон - ЗМІ
GlavRed
2025-04-23T17:06:41Z
«Венздей» повертається: перший тизер другого сезону і дата виходу
ITC
2025-04-23T16:42:39Z
Зʼявився тизер другого сезону "Венздей: коли вийде серіал
Фокус
2025-04-23T16:33:38Z
Відкрита подача заявок на кінофестиваль Saimaa Film Festival 2025
Детектор М
2025-04-23T16:16:50Z
У Києві затримали чоловіка, який кинув гранату на автомобіль
УкраинФорм
2025-04-23T19:21:09Z
В Австралії снайпери розстріляли з гелікоптера понад 700 коал: названо причину
Фокус
2025-04-23T19:06:58Z
Удар РФ по автобусу в Марганці: кількість постраждалих зросла до 54, дев’ятеро загиблих
УкраинФорм
2025-04-23T18:16:12Z
Російський дрон атакував село в Куп’янському районі, двоє постраждалих
УкраинФорм
2025-04-23T18:09:07Z
У Запоріжжі засудили експоліцейського за передачу інформації ритуальникам про померлих містян
InternetUA
2025-04-23T18:07:20Z
Детонація продовжується, а мешканці рахують дірки: що відбувається після вибуху на арсеналі під Москвою
Telegraf
2025-04-23T17:54:12Z
СБУ затримала коригувальника російських ракетно-дронових ударів по Черкащині
InternetUA
2025-04-23T17:25:07Z
Двоє людей постраждали внаслідок атаки російського дрона по селу на Купʼянщині
Мій Харків
2025-04-23T17:22:06Z
У Марганці оголосили три дні жалоби за загиблими внаслідок ранкового російського удару
Комсомольская правда
2025-04-23T16:51:07Z
Більше не 220: Україну переведуть на новий стандарт напруги струму
Хвиля
2025-04-23T19:24:05Z
В якій державі зараз найбільші запаси золота
24tv
2025-04-23T19:15:14Z
Світовий банк підтвердив прогноз зростання ВВП України на 2025 рік
360ua.news
2025-04-23T19:12:03Z
Майже 59 гривень за літр: АЗС знову підвищили ціни на бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2025-04-23T19:03:43Z
Скільки землі може отримати учасник бойових дій у 2025 році
24tv
2025-04-23T19:00:52Z
Алкогольний бізнес іде в плюс, а бюджет – ні: що відбувається з податками
24tv
2025-04-23T18:51:56Z
Найбільша китайська держкомпанія відновила закупівлю російської нафти – медіа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T18:45:12Z
У Трампа допускають можливість зниження тарифів для Китаю до початку переговорів із Пекіном
УкраинФорм
2025-04-23T18:33:33Z
Skoda пропонує приємні умови кредитування з перевагою для клієнта
AutoCentre
2025-04-23T18:27:38Z
На фронті за добу стались 124 боєзіткнення, найгарячіший - Покровський напрямок
УкраинФорм
2025-04-23T19:21:08Z
В Києві обмежать рух транспорту Дніпровським узвозом
AutoCentre
2025-04-23T18:57:38Z
Росіяни просунулись на Донеччині: під ударом Торецьк, Тарасівка і Неліпівка, – DeepState
24tv
2025-04-23T18:36:02Z
Завершення опалювального сезону в Одесі: наскільки подорожчає комуналка
Политека
2025-04-23T18:30:59Z
У Львові розпочалася ексгумація останків радянських солдатів
Комсомольская правда
2025-04-23T18:27:19Z
Будували для заводської еліти: історія будинку, який став одним з символів Харкова
Telegraf
2025-04-23T18:18:46Z
Платитимуть 32 грн? У Львові хочуть збільшити ціни на проїзд
Telegraf
2025-04-23T17:57:34Z
Це був улюблений курорт киян початку XX століття, а сьогодні розвинене місто: де воно знаходиться
Telegraf
2025-04-23T17:48:07Z
Росія атакує "Шахедами": де існує небезпека
24tv
2025-04-23T17:30:08Z
Не треба випікання, і результат буде кращим за магазинний: легкий рецепт торта "Снікерс"
24tv
2025-04-23T19:15:02Z
Це не музей: 10 речей, які нарешті варто викинути з гаража
24tv
2025-04-23T19:00:04Z
Навіщо перед посадкою на картоплі робити надріз: хитрість, про яку знають не всі
Telegraf
2025-04-23T18:33:19Z
Чому фольга має матовий та глянцевий боки: у чому різниця
24tv
2025-04-23T18:30:41Z
Вийде у 10 разів смачніше, ніж у ресторані: рецепт тірамісу з черствих пасок
GlavRed
2025-04-23T18:27:15Z
Цим знакам сняться пророчі сни – перевіряйте, чи ви є серед них
24tv
2025-04-23T18:06:25Z
Туристка об'їздила весь світ і назвала найкраще місце на Землі, яке повинен побачити кожен
24tv
2025-04-23T18:06:17Z
Які електроприлади не можна вмикати в подовжувач: поради експертів
GlavRed
2025-04-23T17:27:16Z
Не просто гігієна: ветеринар розповів, чому коти постійно вилизують шерсть
GlavRed
2025-04-23T17:27:08Z
Кубок України: «Динамо» та «Буковина» визначили першого фіналіста
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T19:24:10Z
Зірковий російський футболіст дивно прокоментував відмову українського гравця від рукостискань у Лізі чемпіонів
ZN UA
2025-04-23T19:04:15Z
Ястремська зіграє з 4-ю «ракеткою» світу на турнірі WTA в Іспанії
УкраинФорм
2025-04-23T19:03:38Z
Приїхав з Бурятії вбивати українців: воїни ЗСУ знищили російського снайпера-боксера
24tv
2025-04-23T19:00:40Z
Ла Ліга: Іньякі Вільямс приніс Атлетіку перемогу над Лас-Пальмас, Сельта на 100% скористалася вилученням у Вільярреала
Football.ua
2025-04-23T19:00:21Z
Серія А: Ювентус поступився Пармі, Дженоа без Маліновського зазнала поразки від Лаціо
Football.ua
2025-04-23T18:43:38Z
Віцепрезидент Top Rank назвав потенційних суперників Ломаченка
24tv
2025-04-23T18:21:49Z
Шахтар в овертаймі дотиснув Полісся та вийшов у фінал Кубка України
24tv
2025-04-23T18:18:56Z
«Шахтар» переміг «Полісся» і зіграє з «Динамо» у фіналі Кубка України з футболу
УкраинФорм
2025-04-23T18:03:52Z
OpenAI готова купити браузер Chrome, якщо Google змусять його продати
AIN
2025-04-23T18:03:10Z
Понад 200 французьких ЗМІ позиваються до Meta
Детектор М
2025-04-23T17:57:10Z
Вигоріло 30%: з'явились перші супутникові фото 51 арсеналу ГРАУ після детонації, — OSINT
Фокус
2025-04-23T17:51:47Z
Тікток розриває вірусний танець: як його повторити
24tv
2025-04-23T17:30:10Z
iPhone 17 Air стане найтоншим смартфоном Apple: у мережі показали дизайн
InternetUA
2025-04-23T17:28:20Z
"Секретна зброя" проти США: Китай створив цілу армію роботів, — NYT
Фокус
2025-04-23T17:15:30Z
Їх краще замінити: названо найгірші паролі, які легко можуть зламати
InternetUA
2025-04-23T16:58:09Z
YouTube святкує 20-річчя: перше відео на платформі стало символом епохи відеоконтенту
24tv
2025-04-23T16:33:22Z
У мережу виклали вражаючий знімок китайського літака нового покоління J-36
InternetUA
2025-04-23T16:28:07Z
Nissan представила новий плагін-гібридний пікап
1News
2025-04-23T19:09:22Z
Бренд DS AUTOMOBILES інтегрує технології Formula E для флагманського електромобіля DS N°8
AutoCentre
2025-04-23T19:07:39Z
Представлений Mercedes-Benz Vision V
Portaltele
2025-04-23T19:04:16Z
Позов у Каліфорнії проти прямих продажів Scout може змінити спосіб, як ви купуєте автомобілі
Топ Жир
2025-04-23T19:00:52Z
Ілон Маск погрожував інженерці Tesla депортацією, коли вона вказала на проблему в гальмах машин
InternetUA
2025-04-23T18:49:20Z
Cadillac CT5-V Blackwing 120-річчя: втрата майже $50,000 після 3,600 милей
Топ Жир
2025-04-23T18:30:13Z
Самому місткому Volkswagen виповнилося 50 років
AutoCentre
2025-04-23T18:19:10Z
Зменшилася кількість моделей з ручною коробкою передач на 57% протягом десяти років
Топ Жир
2025-04-23T17:45:54Z
Новий електричний седан Nissan N7 — це автомобіль, який робить EQS зовсім не таким цікавим, виявляється
Топ Жир
2025-04-23T17:30:58Z