MY.UAНовини
Прогнози демографа: чи зможе Україна подолати демографічну кризу після війни
Прогнози демографа: чи зможе Україна подолати демографічну кризу після війни

Прогнози демографа: чи зможе Україна подолати демографічну кризу після війни

За підрахунками Центру економічної стратегії, станом на кінець листопада 2024 року за межами України перебувало 5,2 мільйона українських біженців. Із них 3,7 мільйона виїхали через західні кордони. 

Факти ICTV розпитали у демографа, старшої наукової співробітниці Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Світлани Аксьонової, що чекає на Україну після закінчення війни та яка ситуація наразі. 

Скільки жінок виїхало з України під час війни 

За Центру економічної стратегії, переважну частину українських біженців досі становлять дорослі жінки. У грудні 2024 року їхня частка становила 44% від загальної кількості біженців, що на 6 відсоткових пунктів менше порівняно з початком року, коли цей показник був 50%. Натомість кількість дорослих чоловіків серед біженців зросла до 27% — на 9 пунктів більше, ніж у січні (18%). 

Зараз дивляться

Жінки з дітьми, як і раніше, залишаються найчисельнішою категорією серед біженців. Якщо на початку року діти становили близько третини всіх, то до грудня ця частка знизилася з 32% до 29%. Основною причиною стало помітне скорочення кількості хлопчиків віком від 0 до 9 років — з 9% до 6%. 

Найбільшу вікову групу серед біженців продовжують становити жінки віком 35–44 роки, з яких понад половина (54%) виїхали за кордон разом із дітьми. 

Ще до початку повномасштабної війни в Україні спостерігався низький рівень народжуваності, а обсяги еміграції значно перевищували імміграцію, що вже тоді сприяло скороченню та старінню населення. Однією з серйозних проблем, яку може посилити невчасне повернення біженців, стане ще більше ускладнення демографічної ситуації. 

Найбільші втрати у структурі населення спричинені виїздом дітей і жінок репродуктивного віку. Якщо ці категорії не повернуться, чисельність населення й надалі зменшуватиметься, а старіння лише прискориться. 

Що буде з Україною після закінчення війни: прогноз, скільки біженців планує повертатися додому 

Відповідно до даних опитувань ЦЕС, тенденція до зменшення кількості біженців, які планують повернення в Україну, зберігається. Наприкінці 2024 року вперше частка охочих повернутися стала меншою за 50% опитаних. Дехто з тих, хто раніше мав намір повернутися, зараз схиляється до рішення залишитися за кордоном. Водночас частина біженців, які на початку року планували повернення, вже здійснили його. 

Серед основних причин, що заважають поверненню, — як воєнні, так і соціально-економічні: нестабільна безпекова ситуація, невизначеність майбутнього, відсутність житла, низький рівень доходів і труднощі з працевлаштуванням в Україні. 

Скрин ЦЕС: Опитування

Що буде з Україною після закінчення війни: демограф 

За словами демографа, старшої наукової співробітниці Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Світлани Аксьонової, наразі можна говорити про багато варіантів, що залежить від того, коли та на яких умовах закінчиться війна.  

Є такий досвід у світі, коли фактично перемир’я встановлюється, але жодного мирного договору не підписується. Саме з цим пов’язано дуже багато невизначених моментів, які ускладнюють прогнози щодо того, що буде після війни.  

– Якщо дійсно буде вигідна для України мирна угода, то можна говорити про позитивний сценарій демографічного розвитку, – зазначає експерт.  

Якщо говорити про народжуваність, то навіть у країнах, які не ведуть жорстоку війну, в якій зараз перебуває Україна, а мають більш-менш налагоджену ситуацію, дуже сильно на народжуваність впливає момент невизначеності та нерозуміння того, що буде далі. Сім’ї відмовляються від народження дітей, коли не відчувають впевненості у своєму майбутньому.  

– Такий вектор був притаманний Україні ще до війни 2014 року. Коли ми проводили соціальні опитування, то визначили, що серед причин, які стають основними для відмови від народження дітей, є: матеріальне забезпечення, житлові проблеми, невпевненість у своєму майбутньому. Як не дивно, але ця невпевненість виявилася доволі потужним фактором, що впливав на плани сімей щодо народження або відмови від народження дітей, – розповіла експерт.  

Отже, ще до війни для більшості молодих сімей бажання народити дитину залежало саме від того, які перспективи вони бачать перед собою.

На думку демографа, зараз ситуація з невизначеністю погіршилася. Багато сімей думають, чи народжувати дитину, відкласти або взагалі відмовитися від цієї ідеї. Народити одну дитину більшість сімей наважується, а от що стосується другої-третьої, то тут ситуація гірша.  

За словами демографа, умови миру після закінчення війни значною мірою визначатимуть міграційні установки. Тобто втікачі від війни, які наразі перебувають за кордоном, на основі цих мирних домовленостей вирішуватимуть, чи повертатися їм в Україну, чи залишатися за кордоном. 

– Якщо війна якнайшвидше закінчиться, причому на вигідних для України умовах, якщо прозорість цього договору буде прийнятною для більшості українців, то, можливо, відбудеться значне зростання народжуваності, – вважає експерт.  

Якщо ж якась з умов мирного договору буде неприйнятною для певної категорії населення, то це також впливатиме на демографічну ситуацію та народжуваність. 

— Коли мене питали у 2022 та 2023 роках щодо народжуваності після війни, то я говорила, що завжди настає дія компенсаційного механізму. Цей компенсаційний ефект проявляється в тому, що відкладені народжуваності реалізуються після зникнення загрозливої ситуації. Але наразі важко говорити навіть про це, бо теперішній етап в нашій історії може показати зовсім інші результати, навіть стосовно тих механізмів, які вже перевірені протягом XX століття. Тобто ті механізми, які завжди спрацьовували в минулому, цього разу можуть не спрацювати, – вважає експерт. 

Говорити про кількість людей, які повернуться в Україну після закінчення війни, також важко, бо це залежатиме від того, на яких умовах закінчиться війна. Тобто чи буде підписаний мирний договір, на скільки років він буде прийнятним для української спільноти.  

У будь-якому випадку, незалежно від умов завершення війни, якась частина повернеться, але конкретний відсоток залежатиме саме від того, чи вигідно буде українцям повертатися додому. У будь-якому випадку певна частина залишиться за кордоном через те, що умови для них будуть неприйнятними. 

Наразі на підконтрольній Україні території мешкає близько 30-31 мільйон осіб. Це відповідно до досліджень, які проводили в інституті, а також даних ООН. 

Демограф зазначила, що чим довше триватиме війна, тим менше людей повернеться в Україну. Зокрема, це пов’язано з тим, що у людей, коли вони приїжджають на нове місце, завжди шок, також відбувається певна адаптація. Якщо на початку більшість переселенців говорить, що обов’язково повернеться в Україну, то з часом ця впевненість зникає.  

Через три роки війни дуже багато людей вже знайшли собі роботу, облаштувалися на новому місці, тому все менше ймовірності, що вони повернуться в Україну після її закінчення.  

— На початку війни ми бачили, що дуже важко відбувалася адаптація людей, які погано знають мову країни, до якої вони приїхали. Але чим довше люди перебувають за кордоном, тим більше мовні труднощі стираються.  

Якщо на початку війни багато дітей, які влаштовувалися у нові школи за кордоном, дуже важко комунікували та знаходили собі друзів, то наразі вже більш-менш у дітей та у сімей постійне соціальне оточення. Отже, люди знайшли собі друзів, знайомих, і вже немає того мовного бар’єру, який заважав спілкуватися. 

Отже, чим більш комфортним стає життя за кордоном, тим менша ймовірність, що переселенці повернуться на територію України. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Де найкраще жити у Польщі: рейтинг найздоровіших міст
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:09:45Z
Розкриті технічні характеристики високоточної снайперської гвинтівки CheyTac M200 Intervention
InternetUA
2025-04-25T05:04:46Z
Не 25 квітня: коли в Україні святкують День доньки
24tv
2025-04-25T05:03:48Z
В Чорному морі залишається один корабель РФ з "Калібрами"
Gazeta UA
2025-04-25T05:00:59Z
Найдешевші квартири у Львові: де орендувати житло за 4 тисячі
Политека
2025-04-25T05:00:34Z
"Не дуже довіряв лікарям". Якими були останні години життя Папи Франциска
Telegraf
2025-04-25T04:51:39Z
Поминальні дні у 2025 році: коли та як поминати померлих
Лига
2025-04-25T04:36:59Z
Переселенців змусять жебракувати, не пошкодують навіть дітей: який документ вимагають
Знай
2025-04-25T04:30:28Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
На час похорону Папи розгорнуть есмінець та антидронові системи
Европейская правда
2025-04-25T05:04:43Z
Китай допомагає Путіну вести війну. Що він постачає для російської армії
Telegraf
2025-04-25T05:00:26Z
Росія активізувала штурми під прикриттям масованого удару – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T04:54:20Z
ЄС затвердив 20 млн євро для протиповітряної оборони Молдови
Европейская правда
2025-04-25T04:46:01Z
Кремль готовий до угоди з США щодо України, але є нюанси – Лавров
Vlasti
2025-04-25T04:45:48Z
У Росії дали 5 років тюрми екскомандувачу 58-ї армії Попову, який критикував великі втрати
УкраинФорм
2025-04-25T04:45:44Z
Зеленський розповів, скільки військової допомоги отримала Україна від США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T04:45:41Z
Трамп пропонує Росії перемогу: що втрачає Україна?
Vlasti
2025-04-25T04:45:18Z
Понад 3000 блоків: канадець вразив світ майстерністю балансування, складаючи "Дженгу"
Фокус
2025-04-25T02:12:08Z
38-річна наречена Стейтема показала ідеальне тіло в люксовому бікіні
Gazeta UA
2025-04-25T01:15:52Z
Справжній український вайб: Шон Пенн привіз із фронту символічне татуювання
GlavRed
2025-04-24T23:27:38Z
Відомий музикант зізнався, де служить після добровільної мобілізації
GlavRed
2025-04-24T21:27:26Z
Легкі фільми на вечір, які допоможуть розслабитись після робочого дня
24tv
2025-04-24T20:45:37Z
DISCOMAN - "Фантастична" – 3 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-24T20:39:31Z
"Купаюся в любові": Злата Огнєвіч поділилася деталями особистого життя
GlavRed
2025-04-24T20:27:45Z
Набрала 30 кг і провали в пам'яті: у РФ згадали про путіністку Едіту П'єху
GlavRed
2025-04-24T20:18:54Z
Неприємна для мене історія: Вадим Лисиця зраджував дружині з Оленою Тополею
Факти ICTV
2025-04-24T20:00:28Z
На Чернігівщині поліція знешкодила бойову частину російського безпілотника
УкраинФорм
2025-04-25T04:45:43Z
Вибухи пролунали на Запоріжжі: область атакують "Шахеди"
24tv
2025-04-25T02:12:29Z
Перша кров? Військові Індії та Пакистану влаштували стрілянину, що відбувається
Telegraf
2025-04-24T23:06:21Z
Водійське посвідчення за 10-17 тис. гривень, перереєстрація авто в обхід черги – 5 тис. – повідомлено про підозри трьом учасникам схем
Украина Криминальная
2025-04-24T22:27:59Z
Батько-вихователь з Херсонщини підозрюється у зґвалтуванні та розбещенні дітей
Украина Криминальная
2025-04-24T22:24:08Z
Росія вдарила «шахедами» по Харкову: у місті виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T22:03:07Z
Він був дуже хорошою людиною, – друзі розповіли про загиблого в Києві 17-річного хлопця
24tv
2025-04-24T20:57:20Z
СБУ викрила хакерів, які обкрадали банківські рахунки та криптогаманці громадян ЄС та США
InternetUA
2025-04-24T20:45:50Z
Шахраї виманили у пенсіонерки заощадження, замаскувавшись під міжнародну організацію
InternetUA
2025-04-24T19:28:26Z
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності
Комсомольская правда
2025-04-25T05:04:43Z
Чип тверезості: в Китаї перевинайшли "кодування" від алкоголізму
24tv
2025-04-25T04:54:28Z
Довідка про необхідність постійного догляду: як її отримати
ZN UA
2025-04-24T23:42:09Z
Smile Boutique NY - ваш надійний партнер у посмішці
Gazeta UA
2025-04-24T21:06:47Z
Уся причина в холодильнику: експерт розповіла, чому цибуля швидко псується і як цього уникнути
Фокус
2025-04-24T19:27:30Z
Дефіцит заліза губить дітям майбутнє: вчені дізналися про нову небезпеку для новонароджених
Фокус
2025-04-24T17:45:50Z
Як краплі проти нежитю стають залежністю і що допоможе вирватися з неї: поради лікарки
24tv
2025-04-24T17:42:56Z
Андрій Матюха і його фонд: підтримка медицини, культури та українського суспільства
Telegraf
2025-04-24T17:36:48Z
Мозкові імпланти для лікування симптомів хвороби Паркінсона тепер вміють підлаштовувати під пацієнта
ZN UA
2025-04-24T15:01:22Z
913 мільярдів гривень українцям та бізнесу має виплатити Росія
24tv
2025-04-25T05:06:42Z
Пенсії, субсидії та лікарняні: хто з українців ще отримає виплати за квітень
Хвиля
2025-04-25T05:06:14Z
Стало відомо, на скільки подорожчав один з овочів борщового набору
ZN UA
2025-04-25T05:04:16Z
Що таке форс-мажор у договорі оренди землі та коли він наступає
24tv
2025-04-25T05:03:26Z
Сільгоспземля — актив, у який можна інвестувати з мінімальним ризиком
AgroPortal
2025-04-25T05:00:44Z
Фальсифікат кави та спецій відомих брендів: судитимуть п’ятьох організаторів виробництва
УкраинФорм
2025-04-25T04:45:11Z
Будуть рости як на дріжджах: чим підживити огірки для гігантського урожаю
Telegraf
2025-04-25T04:06:59Z
Росіяни отримують економічну вигоду з окупованої частини України: роз’яснення ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T04:03:58Z
Ашан, Варус та МегаМаркет встановили нові ціни на каву, вершки та молоко
Хвиля
2025-04-25T03:33:25Z
Мінус ще майже 1200 окупантів та 400 одиниць техніки: втрати ворога станом на 25 квітня
24tv
2025-04-25T05:12:58Z
Заморозки вдарять знову: синоптики назвали дату й області
24tv
2025-04-25T05:03:03Z
ЗС РФ мали успіхи на фронті: окупували село на Донеччині й просунулися біля двох, — DeepState
Фокус
2025-04-25T05:00:39Z
ЗСУ провели контратаку на Херсонщині та просунулися у Торецьку: огляд фронту від ISW
24tv
2025-04-25T04:54:02Z
На сміттєзвалищі під Києвом волонтери знайшли сотні вмираючих собак та цуценят: влада мовчить – люди рятують
Знай
2025-04-25T04:51:48Z
Ворог минулої доби атакував Запорізьку область 536 разів
УкраинФорм
2025-04-25T04:45:19Z
Меджліс кримськотатарського народу відкидає будь-які пропозиції щодо російського статусу Криму
УкраинФорм
2025-04-25T04:45:09Z
В Україні у п’ятницю очікуються короткочасні дощі, місцями грози
УкраинФорм
2025-04-25T04:45:08Z
Окупантів у Криму атакували дрони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T04:39:12Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти метелика
GlavRed
2025-04-25T03:27:29Z
Це справа кількох хвилин: як приготувати найніжнішу печінку – секретний спосіб з окропом
24tv
2025-04-25T03:06:31Z
Чим підживити перець навесні: очікуйте на багатий врожай
24tv
2025-04-24T21:15:56Z
Як давня фортеця перетворилася на містичну заброшку, і що ще можна побачити на Замковій горі у Києві
Telegraf
2025-04-24T21:01:14Z
Це мусить спробувати кожен: спагеті з мʼятою та лимоном – унікальне відчуття легкості
24tv
2025-04-24T20:57:45Z
Варіанти привітань для чоловіка з Днем народження: він гарантовано не залишиться байдужим
24tv
2025-04-24T20:09:52Z
Чим підживити часник для великого урожаю: секрети, про які не знають
24tv
2025-04-24T20:06:25Z
Найстаріший рецепт у світі, якому 4 тисячі років: чи вистачить вам хоробрості приготувати таке сьогодні
Знай
2025-04-24T19:51:14Z
Коли в холодильнику порожньо, а в магазин йти немає сил: ситна страва, яка врятує кожного
24tv
2025-04-24T19:36:32Z
Болонья – Емполі 2:1 Відео голів та огляд матчу Кубка Італії
Football.ua
2025-04-25T05:00:53Z
Педрі – найкращий гравець Ла Ліги у квітні
Football.ua
2025-04-25T04:40:01Z
Атлетіко Мадрид — Райо Вальєкано 3:0 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-25T04:25:37Z
Ла Ліга. Атлетіко розгромив Райо Вальєкано, Бетіс — Вальядолід
Football.ua
2025-04-24T22:10:57Z
Зубков допоміг Трабзонспору пройти до фіналу Кубка Туреччини
Football.ua
2025-04-24T21:57:26Z
На Мюллера з'явився новий претендент
Football.ua
2025-04-24T21:12:09Z
Гол Коваленка не допоміг Емполі уникнути вильоту від Болоньї в 1/2 фіналу Кубка Італії
Football.ua
2025-04-24T20:58:49Z
Анчелотті знає, хто може стримати Ямаля у фіналі з Барселоною
Football.ua
2025-04-24T20:39:13Z
Почеттіно може повернутися в Тоттенгем
Football.ua
2025-04-24T20:16:13Z
Гібрид, якому позаздрить електрокар: Zeekr 9X проїжджає понад 380 км на електротязі
ITC
2025-04-25T05:07:07Z
В Україну їде новий кросовер Chery Tiggo: всі подробиці
ЗаРулем
2025-04-25T04:09:25Z
Інноваційний Slate атакує ринок електромобілів із пікапом за менше ніж $20,000, що може перетворюватися на SUV
Топ Жир
2025-04-25T03:30:31Z
Як уникнути штрафу за перевищення швидкості: допоможе лише одна кнопка в авто
GlavRed
2025-04-25T03:27:40Z
Ваша машина вміє більше: 5 секретних функцій, про які ви не знали
24tv
2025-04-25T03:21:33Z
Лише 80 кабріолетів Mercedes DTM було коли-небудь продано громадськості
Топ Жир
2025-04-25T01:15:11Z
Новий Land Rover Defender V8 вразить вас своїми чарами, але ціна вас здивує
Топ Жир
2025-04-25T00:45:46Z
Покупець подає позов на Nissan через неповідомлені проблеми з замком дверей Rogue
Топ Жир
2025-04-25T00:00:29Z
NHTSA зробила реальним мрію Маска про роботаксі, скасувавши звіти про аварії
Топ Жир
2025-04-24T22:45:48Z
Огляд смартфона POCO F7 Ultra: несподівано дорогий, очікувано потужний
ITC
2025-04-25T05:07:54Z
Користувачі Apple частіше обирають доступніші моделі iPhone
InternetUA
2025-04-25T04:01:31Z
Bithumb попередила про ризики після атаки на телеком-гіганта Південної Кореї
InternetUA
2025-04-25T03:52:30Z
Загадка для найрозумніших: чим відрізняються 2 курки
GlavRed
2025-04-25T03:27:41Z
Як швидко вимити мультипіч до блиску: хитрий лайфхак з TikTok
GlavRed
2025-04-25T03:27:21Z
TSMC наростила виробництво чипів за вдосконаленим техпроцесом N3P
InternetUA
2025-04-25T03:01:16Z
Instagram починає ловити підлітків, які прикидаються дорослими в мережі: як каратимуть
Знай
2025-04-25T02:51:34Z
Apple почала повне оновлення команди розробників Siri
InternetUA
2025-04-25T02:01:39Z
Представлена ​​перша в світі операційна система для квантових комп’ютерів
InternetUA
2025-04-24T21:04:26Z