Суд назвав рішення про закриття «Голосу Америки» «свавільним» і наказав відновити його роботу
Федеральний суд у Вашингтоні визнав рішення президента США Дональда Трампа закрити Голос Америки таким, що порушує закон і конституцію. Суддя зобов'язав адміністрацію Трампа відновити роботу медіаресурса, пише Politico та колишній журналіст української служби Остап Яриш.
За даними видання, окружний суддя Ройс Ламберт заявив, що через дії адміністрації з ліквідації Голосу Америки та інших інформаційних структур були позбавлені роботи сотні журналістів і співробітників. Багатьох із них можуть депортувати в їхні країни. Суддя також вказав, що розпуск був прямим порушенням кількох федеральних законів США - а рішення “свавільним і примхливим”.
- Адвокати уряду стверджували, що розпуск Голосу Америки не порушує права журналістів, передбачених Першою поправкою, адже йдеться про розпуск всієї агенції, а не про переслідування окремих журналістів через їхню позицію. Суддя з цими аргументами не погодився. “Відсутній не лише обґрунтований аналіз з боку відповідачів, а й будь-який аналіз взагалі”, - написав він у своєму висновку, - наголошує Яриш.
Суддя наказав адміністрації Трампа негайно відновити мовлення Голосу Америки, поновити всіх співробітників і підрядників на роботі й розморозити фінансування для інших афілійованих мереж, як-от Радіо Вільна Азія і Близькосхідна мережа мовлення.
Ярош наголосив, що це вже друге судове рішення щодо відновлення «Голосу Америки» і воно стосується працівників, яких відправили у відпустку чи звільнили після виконавчого указу Дональда Трампа 14 березня. Перед цим інший суддя заморозив процес розпуску організації та звільнення працівників.
- Зараз маємо більше конкретики - але все одно це ще не означає негайного повернення мовлення Голосу Америки, - пояснив журналіст.
Він додав, що у подальшому очікується, що уряд подаватиме апеляцію і боротьба в судах продовжиться. Допоки триватиме розгляд апеляції, Голос Америки, скоріш за все, не відновить роботу.
- Зараз замість щоденних ефірів Голосу Америки на YouTube та супутнику уряд досі транслює на повторі коротке рекламне відео. Не виключено, що далі справа може дійти до Верховного суду США. Окреме питання - як адміністрація буде виконувати рішення судів. Але це вже забігання наперед. Поки - стежимо за розвитком далі, - написав Ярош.
Голос Америки був заснований ще в 1942 році. Видання вважається ключовим компонентом американської "м'якої сили", спрямованої на просування демократії за кордоном.
- 16 березня після припинення фінансування "Голосу Америки" Білий дім опублікував перелік претензій до роботи видання. Адміністрація Дональда Трампа заявила, що більше не дозволить платникам податків фінансувати "радикальну пропаганду".
- 21 березня стало відомо, що співробітникам ліквідованого видання "Голос Америки", які перебували у Сполучених Штатах із робочої візи, наказали залишити країну протягом 30 днів.