MY.UAНовини
За крок від газової кризи. Чи встигне Україна підготуватися до наступної зими?
За крок від газової кризи. Чи встигне Україна підготуватися до наступної зими?

За крок від газової кризи. Чи встигне Україна підготуватися до наступної зими?

За крок від газової кризи. Чи встигне Україна підготуватися до наступної зими?

Після атак ворога по українській інфраструктурі газовидобутку та складного проходження зими 2024/25 створення запасів газу на наступну зиму може стати для України справжнім викликом.

Звісно, необхідність імпортувати газ для створення його запасу на зиму не є чимось новим та екстраординарним. Україна з часів незалежності завжди споживала газу більше, ніж видобувала, а різницю імпортувала. До 2015 року Україна імпортувала газ із РФ, а після — виключно з європейських газових ринків.

Наприклад, в останній довоєнний 2021 рік споживання становило 28,7 млрд кубометрів газу, а власний видобуток — лише 19,8 млрд.

Єдиною причиною, чому споживання газу в 2022–2023 роках майже покривалося власним видобутком, було не значне зростання видобутку, а, навпаки, значне зменшення споживання через війну та втрату територій (особливо густозаселених регіонів Східної та Південно-Східної України), а також суттєве падіння виробництва. В результаті цього споживання газу 2022 року знизилося десь на третину, до 19,5 млрд кубометрів, що майже повністю покривалося власним видобутком — 18,5 млрд.

Попри те, що державні і приватні видобувники докладають зусиль, аби збільшити власний видобуток навіть в умовах воєнного часу, торік загальний видобуток газу збільшився лише на 2,2% і ще навіть не повернувся на рівень 2021 року (19,12 млрд кубометрів проти 19,80 млрд). Водночас 2024-го, за моїми оцінками, споживання підвищилося на 10%, до 21,80 млрд кубометрів, в основному за рахунок часткового відновлення промисловості та зростання обсягів виробництва електрики з газу.

Враховуючи результати ворожих атак по видобувних потужностях, оцінюю, що 2025 року загальний видобуток зменшиться до 18,16 млрд кубометрів, при цьому споживання зросте до 22,9 млрд, що створить дефіцит балансу газу у розмірі 4,73 млрд кубометрів (див. рис. 1). Його треба буде компенсувати імпортом, бо зробити це за рахунок перехідних залишків у підземних сховищах газу (ПСГ) неможливо: на початок сезону закачування у ПСГ буде лише близько 0,67 млрд кубометрів газу.

ZN.UA

Крім того, зважаючи на те, що споживання взимку значно зростає, для проходження зимового сезону потрібно створити запас активного газу на рівні мінімум 8,2 млрд кубометрів, — це відповідає рівню запасів минулого року. А бажано 9 млрд кубометрів, щоб мати хоч якийсь резервний обсяг газу. Для цього, враховуючи власний видобуток, потребу в імпорті газу я оцінюю на рівні 5,5–6,3 млрд кубометрів. Останні оцінки НАК «Нафтогаз України» щодо обсягу необхідного імпорту становили 4,6 млрд кубометрів. На імпорт зазначених обсягів потрібно буде 2,5–3 млрд дол. США.

Де взяти гроші на імпорт газу

Фінансування імпорту — це питання, яке щороку героїчно вирішують «Нафтогаз» та уряд. Хоча його взагалі не мало б існувати, якби ціни на газ у країні були ринковими, бо тоді це була б проблема лише тимчасових кредитних ліній на зимовий період. Але в Україні ціна на газ завжди була політичним питанням, тому ринку газу зараз майже не існує, а переважна частина споживачів отримують газ від «Нафтогазу» за регульованими цінами, які значно нижчі від імпортного паритету: населення купує газ за ціною 7,96 грн/кубометр; ТЕС, ТЕЦ, газотурбінні та газопоршневі установки — 14–18 грн, для облгазів на виробничо-технологічні витрати — 7,42 грн/кубометр. При цьому вартість імпортного газу перевищує 20 грн за кубометр.

Діюча модель ще якось могла працювати, коли потреби в імпорті були мінімальні, але зараз за такої значної потреби в імпорті дорожчого газу з Європи «Нафтогазу» буде вкрай складно покрити різницю між цінами без додаткового зовнішнього фінансування. Саме покладання спецобов’язків на «Укрнафту» продавати весь видобутий газ «Нафтогазу» по 12 грн за кубометр стало очікуваним кроком з часткового розв’язання проблем фінансування НАК. Але не думаю, що цього буде достатньо, бо це лише 1,17 млрд кубометрів на рік.

Історично майже завжди через популістське небажання влади збільшувати ціни на газ для українських споживачів «Нафтогаз» фінансувався з бюджету України: схема з випуском ОВДП і поповнення його статутного капіталу. Але такий підхід не тільки робив НАК хронічно збитковою, а й був значним тягарем для бюджету країни. І фактично це означало субсидіювання дешевого газу для всіх споживачів, навіть для тих, хто має можливість сплачувати ринкову ціну. Таке цінове викривлення не тільки призвело до того, що фінансування з бюджету «Нафтогазу» становило 5% ВВП України (114 млрд грн 2014 року), а й створювало можливості для маніпуляцій із «дешевим» газом.

Тільки 2015 року, після тиску з боку Міжнародного валютного фонду, Україна зробила реальні кроки із впровадження ринкового ціноутворення на газ. У квітні 2015-го при уряді Яценюка та за активної позиції «Нафтогазу» ціни на газ зробили ринковими, для чого збільшили їх майже в 4,5 разу разом з одночасним впровадженням системи адресних житлових субсидій для захисту вразливих верств населення. Це дало очікуваний результат: «Нафтогаз» перетворився з «чорної діри» на донора бюджету України. 2016 року виплати групи до держбюджету становили 74 млрд грн, або близько 10% доходів бюджету, а 2017-го група «Нафтогаз» сплатила до державної скарбниці 110 млрд грн, забезпечивши близько 15% доходів бюджету України.

Та, на жаль, ці ринкові здобутки з часом потьмяніли. Через внутрішні та зовнішні фактори державне регулювання на ринку газу значно посилилося. А вже 2021 року «Нафтогаз» знову гарячково шукав кошти на закупівлю газу на зиму 2021/22. Тоді компанії потрібно було терміново знайти кошти для імпорту 900 млн кубометрів, бо грошей у неї вже не було. Про це «Нафтогаз» у вересні 2021-го повідомив КМУ своїм листом, в якому інформував про потребу у коштах у розмірі 123 млрд грн, у тому числі на закупівлю імпортного газу — 44,5 млрд. Тоді уряд вирішив надати «Нафтогазу» кошти за рахунок прибутків «Оператора газотранспортної системи України» за 2020–2022 роки шляхом укладання угоди між ним і дочірньою структурою «Нафтогазу», згідно з якою ОГТСУ мав перерахувати 47,9 млрд грн. Після відповідного урядового розпорядження №1187-р та наказу Міненерго №230 ОГТСУ перерахував кошти структурам «Нафтогазу», про що міністр Герман Галущенко 6 жовтня 2021 року прозвітував на засіданні уряду. Цим рішенням уряд фактично профінансував НАК на суму 47,9 млрд грн за рахунок нерозподіленого прибутку ОГТСУ за 2020–2021 роки, який теоретично мав би надійти до бюджету України як дивіденди, тому можна сказати, що це було майже фінансування «Нафтогазу» з бюджету.

Із початком війни через значне падіння споживання газу Україна майже не імпортувала його в 2022–2024 роках. 2022-го частина імпорту фінансувалася за рахунок пільгового кредиту у 350 млн дол. від Канади та інших донорів, а також кредитних ліній Європейського банку реконструкції та розвитку. Крім того, активно відбиралися перехідні запаси газу з ПСГ. Якщо до 2022 року зазвичай Україна виходила з опалювального сезону із залишками газу в обсязі 3,5–4,5 млрд кубометрів (без урахування 4,6 млрд кубометрів активного газу, який виконує функцію буферного), то цього року залишиться приблизно 0,67 млрд кубометрів, тобто обмеженість імпорту у минулі роки було компенсовано відбором майже всього доступного газу з ПСГ. Цього року таке вже не пройде, бо перехідних запасів у ПСГ лише 0,67 млрд кубометрів і без імпорту не обійтися (див. рис. 2).

ZN.UA

Для оплати імпорту газу на зиму потрібно 2,5–3 млрд дол. Частину «Нафтогаз» планує профінансувати за рахунок донорів, але навряд чи вони прокриють усю необхідну суму. Поки оголошено про плани залучити лише 0,4 млрд дол. від донорів. Решту треба шукати.

Шлях перший — стандартний. За рахунок бюджету. Але тут можуть бути складнощі з МВФ, який дуже ретельно дивиться за бюджетними видатками України. Навряд чи Фонд дозволить таке значне фінансування «Нафтогазу» з бюджету без одночасного приведення цін до ринкових. Уряд може спробувати знову знайти кошти у державних підприємств, як було зроблено 2021 року з ОГТСУ, або у державних банків, але наразі мені невідомі державні компанії з наявними значними вільними коштами. Думаю, що і залучити зовнішні кредити від західних банків і міжнародних фінансових організацій буде неможливо без пояснення окупності закупівлі газу (збільшення цін для споживачів), а розміщення бондів наразі нереальне.

ЄС не включить у новий пакет санкцій заборону імпорту російського скрапленого газу – ЗМІ

Шлях другий — ринковий. Повернутися на шлях дерегуляції ринку газу та привести ціни на газ і тарифи на послуги ГТС і газорозподільних мереж до ринкових рівнів, як було зроблено 2015 року. Досвід у країни вже є і механізм субсидій нормально працює. Такий шлях дав би можливість залучити зовнішнє фінансування та західних трейдерів.

Що вибере влада, складно прогнозувати, особливо зважаючи на постійні чутки про можливі вибори в Україні після припинення бойових дій. Але я особисто не очікую, що влада піде на повернення ринкового ціноутворення. Також можливі якісь несистемні рішення. Наприклад, впровадження зобов’язання для великих споживачів газу купувати виключно імпортний продукт тощо.

Однак час працює проти нас. Максимальна гарантована потужність імпорту газу в Україну становить приблизно 50 млн кубометрів на добу, або 1,5 млрд кубометрів на місяць. Тобто, щоб імпортувати 4,6 млрд кубометрів газу (як планує «Нафтогаз»), потрібно три місяці, а щоб закачати 6 млрд — чотири місяці імпорту на максимальній потужності за всіма напрямками (Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія / «Трансбалканський газопровід»). Але не факт, що всі необхідні обсяги можна буде купити протягом зазначених трьох-чотирьох місяців, щоб організувати імпорт на максимальних обсягах. Тому потрібно мінімум п’ять місяців, а це означає, що імпорт у значних обсягах треба починати вже у травні, щоб до 1 листопада закачати необхідні обсяги газу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Винищувачі F-16, Patriot, танки Leopard і мільярди євро: як Нідерланди посилюють Україну
24tv
2025-04-23T16:03:08Z
Добровольцю з Литви, що загинув в Україні, посмертно вручать почесну нагороду
Европейская правда
2025-04-23T16:01:33Z
Які виплати на дітей із 1 травня – суми
Факти ICTV
2025-04-23T16:01:26Z
Робота для пенсіонерів у Дніпрі: роботодавці готові платити від 23 тисяч, перелік привабливих вакансій
Политека
2025-04-23T16:01:15Z
Які мінімальні виплати військовим в Україні у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-23T16:01:14Z
Венс розповів про зустріч з Папою перед його смертю: "Це було благословення"
Европейская правда
2025-04-23T16:00:44Z
В МЗС заявили, що Папа Франциск особисто долучився до звільнення командирів "Азову"
24tv
2025-04-23T16:00:42Z
ЗСУ отримали на озброєння "Генерала Черешню": новий безпілотник з електродвигуном
InternetUA
2025-04-23T15:58:41Z
"Вірджинії" не втекти: Китай створює проривну технологію у сфері виявлення субмарин
Фокус
2025-04-23T15:27:59Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Визнання Криму російським не зупинить війну, Путін спробує нарізати Україну, як салямі
GlavRed
2025-04-23T16:03:55Z
Українська делегація прибула до Вашингтона на збори Світового банку й МВФ
24tv
2025-04-23T16:03:17Z
Віддати РФ 4 області: Кошовий розкритикував Арестовича і озвучив США свій "мирний план"
Фокус
2025-04-23T16:03:12Z
"Це не наша війна": у Трампа зробили гучну заяву про досягнення миру в Україні
GlavRed
2025-04-23T16:03:12Z
Юрій Макаров після нападу відвідав презентацію фільму «Вальс із системою»
Детектор М
2025-04-23T16:01:12Z
Назвали "купкою молодших партнерів" та пригрозили: у Вашингтоні наїхали на союзників
Telegraf
2025-04-23T15:57:37Z
Сікорський і Рубіо поговорили про переговори щодо України і тиск на РФ
Европейская правда
2025-04-23T15:55:10Z
Рубіо: США "зробили все можливе" для миру в Україні та "краще розуміють" РФ
Европейская правда
2025-04-23T15:48:25Z
Демі Мур визнана найкрасивішою за версією People у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-23T16:00:08Z
Матір Бейонсе повідомила, що їй діагностували рак молочної залози
24tv
2025-04-23T15:57:09Z
MamaRika – "Зв’язок" – 8 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-23T15:51:30Z
Бред Пітт передумав одружуватися з Інес Де Рамон - ЗМІ
GlavRed
2025-04-23T15:36:45Z
«Венздей» повертається: перший тизер другого сезону і дата виходу
ITC
2025-04-23T15:27:17Z
Венздей 2 сезон: Netflix показав перший трейлер і оголосив дату релізу
Факти ICTV
2025-04-23T15:21:54Z
Кума Зеленського пояснила, чому пішла з «Кварталу 95»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T15:15:04Z
Сукні, які носили наші бабусі будуть в моді у 2025 році: ось як вони виглядають
24tv
2025-04-23T15:12:09Z
Зʼявився тизер другого сезону "Венздей: коли вийде серіал
Фокус
2025-04-23T14:57:28Z
Дієта довголіття: науково доведено, що цей тип харчування продовжує активне життя
24tv
2025-04-23T15:21:29Z
Реформа МСЕК: на які строки встановлюють інвалідність за новою системою та від чого вони залежать
Украина Криминальная
2025-04-23T14:27:45Z
Яку вправу робити щодня, якщо у вас сидяча робота і болить спина
Gazeta UA
2025-04-23T13:51:44Z
Вчені створюють ШІ, який допоможе відновити голос після травм і хвороб
InternetUA
2025-04-23T13:31:16Z
За вимагання коштів у пацієнтів медзаклади будуть штрафувати – НСЗУ
Факти ICTV
2025-04-23T12:03:21Z
Продукт №1 в раціоні: чим корисні каперси для чоловіків і жінок
Gazeta UA
2025-04-23T11:34:12Z
Який симптом свідчить про те, що більше не можна їсти солодощі: пояснення лікарів
TSN
2025-04-23T11:28:50Z
П’ять фактів про користь білого вина
TSN
2025-04-23T11:28:44Z
Можете залишитися без урожаю: чим підживити часник, якщо рослина пожовтіла
GlavRed
2025-04-23T11:28:31Z
Росіяни атакували дроном автобус в Марганці: загинули 9 людей, ще 49 отримали поранення
FaceNews
2025-04-23T15:37:10Z
Житель Вінниччини побив колишню дружину в присутності малолітньої доньки
Украина Криминальная
2025-04-23T15:33:02Z
У «Москва-Сіті» спалахнула пожежа після серії вибухів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T15:27:27Z
Сильний землетрус у Стамбулі: постраждали понад 150 осіб
Европейская правда
2025-04-23T15:27:03Z
Чоловіку присудили випробувальний термін, бо він купував та зберігав дитячу порнографію
InternetUA
2025-04-23T15:25:27Z
В одному з районів Києва пролунав вибух: що відомо
Telegraf
2025-04-23T15:21:16Z
В Австралії снайпери розстріляли з гелікоптера понад 700 коал: названо причину
Фокус
2025-04-23T15:18:18Z
В Індії бойовики відкрили вогонь по туристах: загинуло 26 людей
iPress
2025-04-23T15:12:50Z
На Рівненщині внаслідок вибуху небезпечних предметів травмувалися двоє підлітків
Украина Криминальная
2025-04-23T15:12:15Z
На ринок випускають аграрного робота для овочівництва
AgroPortal
2025-04-23T16:00:34Z
Прибуток Tesla обвалився на 71% — Маск у смуті, але не поспішає йти з DOGE
ITC
2025-04-23T15:55:32Z
Ринкова волатильність після мит Трампа зірвала велике IPO корейської LG в Індії
InternetUA
2025-04-23T15:49:36Z
Штрафи за якість газу стримують розвиток вітчизняного видобутку – депутатка
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T15:42:32Z
5 найбільших помилок: на що звернути увагу й чого уникати, купуючи квартиру у 2025 році
24tv
2025-04-23T15:42:28Z
Суд зобов'язав «Південний ГЗК» Ахметова сплатити до бюджету 3,7 млрд грн
AIN
2025-04-23T15:37:52Z
Світовий банк вчергове погіршив прогноз щодо відновлення ВВП України
ZN UA
2025-04-23T15:33:50Z
В яких числах приходить пенсія та як дізнатися про її нарахування
Факти ICTV
2025-04-23T15:31:46Z
Нова мітла в Intel: компанія готується до звільнень 20 000 працівників
ITC
2025-04-23T15:27:01Z
рф намагається прорвати адмінмежі Дніпропетровської області до 9 травня – ЗСУ
iPress
2025-04-23T16:03:44Z
Знайшли слабке місце: ЗС РФ прорвали оборону ЗСУ в районі Торецька і рухаються до траси, — DeepState
Фокус
2025-04-23T16:01:30Z
У Львові розпочалася ексгумація останків радянських солдатів
Комсомольская правда
2025-04-23T15:55:53Z
На Харківщині підлітки показували нацистську символіку на меморіалі жертвам Голокосту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T15:55:34Z
Окупанти просунулися в трьох населених пунктах на Торецькому напрямку, — DeepState
Фокус
2025-04-23T15:42:47Z
Російський БпЛА вдарив по Чугуєву: постраждав мирний житель
Мій Харків
2025-04-23T15:31:37Z
Росія готує десант на Дніпрі: окупанти намагаються закріпитися на островах Херсонщини
Gazeta UA
2025-04-23T15:21:52Z
Відключення світла в Харкові та області 24 квітня: яка зараз ситуація в енергосистемі
Политека
2025-04-23T15:19:48Z
У Торецьку наші шутрмовики взяли в полон громадянина Сенегалу
ZN UA
2025-04-23T15:12:23Z
Плоди будуть великими й м'ясистими: чим підживити солодкий перець
GlavRed
2025-04-23T15:27:43Z
Як пофарбувати лаковане дерево: 6 простих кроків
24tv
2025-04-23T15:15:26Z
Чим підживити спатифілум вдома: викине нове листя за тиждень
24tv
2025-04-23T15:12:35Z
Божевільно смачна розкіш: яка піца найдорожча у світі і чим така особлива
24tv
2025-04-23T14:42:04Z
Обираємо правильну морилку: на що звернути увагу, аби отримати гарний результат
24tv
2025-04-23T14:30:24Z
Чи можна садити самшит біля дому: одиниці знають відповідь
24tv
2025-04-23T13:54:11Z
Британець замінив каву зеленим чаєм: що відбулось з організмом за місяць
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T13:48:05Z
Диван дешевий чи дорогий, як розпізнати реальну вартість
Gazeta UA
2025-04-23T13:36:33Z
Від бежевого до темно-синього: як вибрати ідеальний колір стін для коридору
24tv
2025-04-23T13:15:52Z
Міжнародна федерація хокею прокоментувала чутки про допуск росіян до Олімпіади-2026
24tv
2025-04-23T16:03:39Z
Джордан, Роналду, Мессі та інші: 10 найбільш оплачуваних спортсменів світу
24tv
2025-04-23T16:03:02Z
Кубок України: «Динамо» та «Буковина» визначили першого фіналіста
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T15:58:11Z
Атлетіко веде переговори щодо трансферу Ромеро
Football.ua
2025-04-23T15:40:34Z
Стародубцева розпочала "тисячник" у Мадриді ефектною перемогою над представницею Чехії
24tv
2025-04-23T15:33:20Z
Іньєста: Хотів би одного дня стати тренером
Football.ua
2025-04-23T15:31:07Z
Фабрегас залишиться в Комо на наступний сезон — Романо
Football.ua
2025-04-23T15:22:42Z
Легенда боксу розповів, як непереможений "Мисливець" зможе стати найвеличнішим бійцем в історії
24tv
2025-04-23T15:21:55Z
На тренувальній базі ФК Кривбас спалахнула пожежа: що відомо
Факти ICTV
2025-04-23T15:12:20Z
OpenAI готова купити браузер Chrome, якщо Google змусять його продати
AIN
2025-04-23T15:42:00Z
16-річного школяра судитимуть за створення "полуничного" контенту за допомогою ШІ
Фокус
2025-04-23T15:27:50Z
Другий трейлер Ghost of Yotei показав ворогів Ацу і розкрив дату релізу — 2 жовтня на PS5
ITC
2025-04-23T15:27:20Z
Південна Корея запустила на орбіту 4-й супутник-розвідник для моніторингу за КНДР
iPress
2025-04-23T15:12:23Z
З нього почався YouTube: що відомо про перше опубліковане відео на платформі
24tv
2025-04-23T15:06:50Z
Такого не чекали: у Шотландії будували поле для гольфу, але все пішло не за планом
Фокус
2025-04-23T15:00:24Z
Instagram запускає відеоредактор Edits — свій аналог CapCut від ByteDance
AIN
2025-04-23T15:00:01Z
Як швидко зарядити смартфон до 100%: секрет зовсім не в зарядному пристрої
Фокус
2025-04-23T14:57:41Z
"Батареї не потрібні": гаджети можуть працювати на воді завдяки новій технології
Фокус
2025-04-23T14:51:53Z
Електричний кросовер MG виглядає як міні-версія Land Cruiser з висувними фарами
Топ Жир
2025-04-23T16:00:36Z
Chery анонсувала появу в Україні оновленого кросовера Tiggo 4
AutoCentre
2025-04-23T15:46:29Z
Електричний автомобіль Denza Z і відсутність руля: конкурент для Porsche 911
Топ Жир
2025-04-23T15:15:32Z
Оливи для сучасних бензинових двигунів: чи потрібні спеціальні?
AutoCentre
2025-04-23T15:09:04Z
Готовий до виклику світових викликів: гібридний пікап Nissan Frontier Pro Plug-in
Топ Жир
2025-04-23T14:30:30Z
Водії навіть не підозрюють: що означає логотип Audi та чому на емблемі 4 кільця
GlavRed
2025-04-23T14:27:38Z
Porsche представив легендарний 911 у стилі диско
AutoCentre
2025-04-23T14:10:27Z
Tesla пропонує модель Y з п’ятирічним фінансуванням без відсотків в Китаї
Топ Жир
2025-04-23T13:45:40Z
Cadillac показує доступний, високопродуктивний електромобіль
Топ Жир
2025-04-23T13:15:39Z