/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F8610c03642cc817f7380eb8ca4da88fd.jpg)
Дорого, чи надто небезпечно: чому зараз не літають на Місяць
Ви дізнаєтесь:
Перший політ на Місяць здійснили ще у 1969 році, а останній - у 1972-му. Минуло понад пів століття, і жодна людина більше не ступала на поверхню нашого природного супутника.
Главред дізнався, чому відтоді, коли був останній політ на Місяць, ніхто так і не розпочинав донедавна місячні програми та чим це пояснюється. Про це пише Alpha Centauri.
Польоти на Місяць відбувалися ще за часів Радянського Союзу. Хоча СРСР довгий час лідирував у космічній гонці, він запізнився з запуском пілотованої програми польоту на Місяць. Заплутане управління, внутрішні суперечності та брак фінансування поставили хрест на місячних амбіціях Радянського Союзу. У 1969 році перша радянська ракета Н-1 вибухнула на старті, і програму було згорнуто.
В той же час США ж змогли реалізувати програму "Аполлон", але і вона виявилася надзвичайно дорогою та небезпечною. Місія "Аполлон-13" ледь не завершилась трагедією після вибуху кисневого балону на борту.
З цього стає зрозуміло, що політ на Місяць - один з найризикованіших кроків у людській історії. Величезна відстань, космічна радіація, метеорити, брак атмосфери та гравітації - усе це створює серйозні загрози. Життя астронавтів залежить від бездоганної роботи всіх систем і найменша помилка може бути фатальною.
Звісно, недостатня кількість коштів також є причиною тривалої відсутності людей на поверхні Місяця. Для порівняння, бюджет NASA, провідного космічного агентства, зараз у кілька разів нижчий, ніж був у часи Холодної війни. Тож зрозуміло, чому бюджет знизився, адже підтримка "непотрібних" космічних досліджень суспільством падає, а загроза світових конфліктів й ядерної війни лишається як ніколи високою.
Попри це, в останні кілька років питання, коли будуть польоти на Місяць, вирішилось. Нове покоління місячних програм вже стартувало. NASA запустило програму "Артеміда", яка має за мету повернення людей на Місяць. У 2022 році успішно відбулася безпілотна місія "Артеміда-1", а в 2025 році планується висадка людей в рамках "Артеміда-3".
Цього разу астронавти летітимуть на Місяць не лише щоб "поставити прапор", а й для досліджень, випробувань нових технологій і підготовки до польотів на Марс.
Місяць - це як Антарктида: колись незвіданий і небезпечний, але дуже перспективний для науки. Сьогодні його активно досліджують за допомогою безпілотників, але пілотовані місії відкриють ще більше можливостей: від видобутку ресурсів до створення бази для польотів на Марс.
Читайте також:
Що таке Alpha Centauri?
Alpha Centauri - двомовний (російсько- та україномовний) науково-популярний проєкт, сайт (портал) та ютуб-канал, який присвячений популяризації космонавтики, астрономії та дослідженню космосу загалом. Цей проєкт був заснований в 2013 році Дмитром Андреєвим, який також є засновником системи колективного перекладу на українську "Паляниця". Початково заснований як російськомовний, сайт згодом став двомовним, також з'явився окремий україномовний канал на Youtube. Станом на 2024 рік це другий за популярністю україномовний ютуб-канал про космос. 14 квітня 2024 року ютуб-канал україномовного розділу перетнув позначку в 100 000 підписників, пише Вікіпедія.