MY.UAНовини
Геополітика проти глобалізації. Що робитимуть центробанки
Геополітика проти глобалізації. Що робитимуть центробанки

Геополітика проти глобалізації. Що робитимуть центробанки

Геополітика проти глобалізації. Що робитимуть центробанки

Упродовж двох останніх десятиліть центробанки працюють у турбулентному світі. Показово, що вихідна точка цієї турбулентності — глобальна фінансова криза — стала завершальною крапкою заперечення «кінця історії» монетарної політики. Здавалося, світ віднайшов золотий грааль внеску центробанків у макроекономічну стабільність: таргетування інфляції, гнучкі обмінні курси, незалежність монетарних регуляторів. Прогрес глобалізації вселяв надію на те, що цей золотий грааль сяятиме усім, хто торуватиме шлях усталеним набором структурних реформ. Але не так сталося, як гадалося.

Долання наслідків глобальної фінансової кризи, європейської боргової кризи, а потім і ковідної кризи доповнило центробанківський лексикон новими поняттями. Кількісне пом’якшення, неконвенціональна політика, роздування центробанківського балансу, контроль кривої дохідності, викуп активів — набір фраз, немислимий у період «кінця історії».

Втім, за понад десять років експериментів із відповіддю центробанків на проблему кволого зростання та ризиків дефляції новаторські практики стали складовою арсеналу антикризових і посткризових акцій. Вони збагатили досвід реагування на шоки глобального масштабу, в яких підтримка фінансового сектора розглядалася як наріжний камінь запобігання тому, що затяжна рецесія може перетворитися на нескінченну макрофінансову агонію.

Водночас разом із вправним балансуванням на межі підтримання економічної активності та загравання з проінфляційними очікуваннями почала вимальовуватися похмура тінь надмірної ліквідності у фінансовому секторі. Роздування бульбашки вартості активів на початках не викликало заперечень. Його завжди можна було кваліфікувати як посткризове відновлення. Але що агресивнішим було накачування ліквідності центробанками у відповідь на кожен наступний шок, то більше давалися взнаки побічні наслідки неконвенціональної монетарної терапії.

Монетарні стимули, які, неначе сонаром, вловлювалися вартістю активів, стали тривожити популізм. Монетарна політика, в ідеалі покликана бути нейтральною щодо соціального аспекту економіки, почала розглядатись як щось таке, що збагачує заможний клас, статки якого примножуються на дріжджах ліквідності, створюваної центробанками. Атаки популістів на центробанки стали повсюдним явищем. Так само популізм атакує відкритість і глобальну інтеграцію. Кількість обмежувальних торговельних заходів почала зростати експоненційно.

Поява геополітичної напруги на ґрунті ковідного стресу тільки посилила цей процес. Якщо ліві популісти атакували центробанки з міркувань необхідності розвинути кількісні пом’якшення у бік простої людини, то праві сувереністи вбачали в незалежних центробанках прояв глобальної еліти, вороже налаштованої до прагнення відновити контроль націоналістичних урядів над процесами в економіці. На тлі цього гучний голос зеленого порядку денного закликав центробанки активно включитися в процеси досягнення кліматичної нірвани.

Інфляційний сплеск 2021–2022 років знову похитнув центробанківський світ. Виявилося, що довіра до моделей може притупляти природний антиінфляційний інстинкт. Розвал глобальних зв’язків, хай навіть і тимчасовий, абсолютно несумісний із масштабними макроекономічними стимулами. А розумінню монетарної політики бракує забутих скрижалей «золотої ери». Невчасний розворот відсоткових ставок не створює додаткових можливостей для економічного зростання, а потребуватиме більш жорсткої реакції на інфляцію пізніше. Очевидно, що будь-які істотні зрушення в глобальній економіці змінюють умови підтримання цінової стабільності. Глобалізація не може підмінити незалежність монетарних органів, оскільки її структурний вплив на інфляцію вразливий до швидких розворотів.

Можна довго говорити про нелінійні зв’язки в макроекономіці та жонглювати епітетами на позначення тимчасовості інфляційного тиску, але інфляційний сплеск став досить вагомим голосом, що закликав до пробудження. Світ хоч і змінюється, але макроекономіка залишається. Країни з ринками, що формуються, продемонстрували, хто краще засвоїв уроки інфляційної нестабільності. Чи не вперше різке підвищення ставок у розвинених країнах не супроводжувалося кризою в решті світу. Центробанки в країнах з середніми доходами зіграли на випередження.

І ось… 24 лютого 2022 року. Десь ще тривала дискусія, підвищувати ставки чи ні, а світ уже змінився. Нова ера геополітичного надлому кинула виклик глобалізації. Разом із тим вона кинула виклик і центробанкам. Навряд чи вперше за останній час від центробанків вимагатимуть забагато. Але точно вперше за багато десятиліть це «забагато» буде супроводжуватися вкрай високим рівнем загроз позаекономічного характеру.

Отже, що змінилося? Очевидно, що геополітична напруга, яка супроводжується більш високими і волатильними цінами на сировину, явно не буде сприятливою для можливостей підтримувати низьку та стабільну інфляцію. Фрагментація глобальної економіки та переналаштування глобальних ланцюгів постачань є додатковими факторами тиску на боці витрат. Глобальна інтеграція вже не обдаровуватиме плодами стійкого дезінфляційного тиску. Стабілізація інфляції вже не виглядатиме легкою прогулянкою. І при цьому більшість країн упритул наблизилися до вичерпання фіскального простору. Нагромаджений рівень боргів так чи інакше збільшуватиме політичну ціну кожного наступного підвищення відсоткових ставок, примножуючи невдоволення монетарною політикою.

Потреби у відновленні військової промисловості так само, як і нагромаджені борги, вже розглядаються як фактори, що розвертають нейтральні ставки вгору. Те ж саме стосується тягаря витрат на декарбонізацію. Вищі нейтральні ставки означають лише одне: боротися з прискоренням інфляції з 2 до 3% шляхом підвищення ставок з 0 до 0,25% уже буде неможливо. Але якщо ставки повернуться до своїх природних додатних значень, то це ще не означає, що це є прийнятним політичним сценарієм, в якому всі звикли до чудодійного підтримання низької інфляції на основі ставок, близьких до нуля. Нескладно уявити, що центробанкам доведеться маневрувати у вузькій акваторії політичного запиту на підтримку фіскальних дій, адресованих національній безпеці, та невизначеності, що спричиняється геополітичною напругою і посиленням факторів тиску на витрати.

Втім, геополітика завдала нового удару по глобалізації. Так званий день звільнення, що ознаменував перехід США в режим торговельної війни глобальних масштабів, не просто посилив напругу довкола монетарної політики. Він чітко демонструє, що точка відліку фрагментаризації глобальної економіки, асоційована з фашистською агресією московії, може виявитися досить низько порівняно з планкою руйнації глобальних зв’язків. Підвищені тарифи вже сприймаються окремими центробанками як фактори прискорення інфляції. Вони закладають зміни тарифів у прогнозні моделі й отримують результати, які допускають необхідність підтримувати вищі ставки навіть за умови дії факторів, що гальмуватимуть економіку в силу невизначеності та перебудови глобальних зв’язків. Питання стосовно того, чи буде підвищення тарифів швидкоплинним шоком, не є тривіальним. Саме по собі підвищення тарифів матиме наслідки не стільки для інфляції, скільки для корекції рівня цін. Але найнебезпечнішим є те, наскільки руйнівними виявляться тарифи для глобальних ланцюгів постачань.

Саме в площині деструктивних наслідків для ланцюгів створення доданої вартості криється найбільша небезпека для центробанків. Підвищувальний тиск на ціни з боку витрат потребуватиме жорсткішої монетарної політики. А сповільнення глобальної економіки, зниження потенційного ВВП у більшості країн світу та стагнація інвестицій вимагатимуть протилежного. Питання не в тому, що підвищення тарифів виглядає як шок пропозиції, що швидко минає. Питання не в тому, що це очевидне запрошення у світ глобальної стагфляції. Питання в тому, що, потрапивши у цей світ, важко з нього вийти. Саме тоді, коли моменти невизначеності розтягуються в роки, з’являється спокуса переформатувати усталені інститути, захист яких може виявитися переобтяженим втомою від нескінченного потоку поганих новин.

У таких умовах незалежність центробанків мала би виступити інституційним якорем стабільності. Але саме вона може зазнати масштабної деформації під тиском, на перший погляд, переконливих закликів до боротьби за виживання у геополітичних джунглях. ФРС може опинитися на першій лінії оборони. І це жахливий сигнал для всього світу, який водночас може вказувати на те, як не треба робити. Консолідація в світі всупереч тиску на незалежних регуляторів у США також є можливим сценарієм.

Що стосується технічних аспектів навігації по цих джунглях, то досвід, набутий центробанками, залишає крихту оптимізму. Мандат і гнучкість можуть не суперечити одне одному, якщо спираються на непохитний інституціональний фундамент. Гнучкість монетарної політики — це не алгоритм штучного інтелекту. Це поєднання довіри, здобутої професіоналізмом, із підтвердженням, що незалежність регуляторів є найкращим навігаційним інструментом у бурхливі часи.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Чутливі фото поранених українців здійняли ґвалт у соцмережах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T16:24:17Z
Росія активізує розробку морських безпілотників - розвідка
УкраинФорм
2025-04-24T16:13:25Z
Яку зарплату отримують викладачі Львівської політехніки
24tv
2025-04-24T16:12:56Z
«Карітас України» відкрив збір на утримання шести прихистків для 154 українців старшого віку
Детектор М
2025-04-24T16:04:03Z
Наступний Папа Римський: як і коли оберуть, хто серед фаворитів і що казали про Україну
24tv
2025-04-24T16:03:52Z
Жінка отримала обручку мрії завдяки відмові нареченої сусіда-мільйонера
Фокус
2025-04-24T16:00:33Z
"Ви є у мене, а я – у вас": ведуча 24 Каналу заплакала в ефірі через смертельну атаку по Києву
24tv
2025-04-24T15:51:37Z
$5 тис. виплат при народженні: чи покращить це демографічну ситуацію у США
Факти ICTV
2025-04-24T15:51:29Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Так катували журналістку Рощину, що причину її смерті встановити не вдалося, - Офіс Генпрокурора
Комсомольская правда
2025-04-24T16:24:07Z
ЄСПЛ заявив про порушення у справі про корупцію ексглави НАБУ Ситника
Европейская правда
2025-04-24T16:22:08Z
У РФ знищено ворожий літак Су-30СМ вартістю $50 млн: деталі від ГУР
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T16:21:56Z
Нехороший, поганий, злий: чому Трамп розгортає психологічну війну проти Зеленського
Фокус
2025-04-24T16:21:41Z
FT: Рютте попросить США не змушувати Україну до невигідної "мирної угоди"
Европейская правда
2025-04-24T16:21:20Z
Трамп і Ко несуть солідарну з Путіним відповідальність за останні атаки по Україні
GlavRed
2025-04-24T16:15:31Z
Засекречений і самотній: у мережі показали фото можливого сина Путіна
24tv
2025-04-24T16:15:28Z
Президент Польщі: Україні доведеться піти на поступки у перемовинах щодо "миру"
Европейская правда
2025-04-24T16:10:14Z
Бос Netflix: «Ми рятуємо Голлівуд, кінотеатри застаріли»
ITC
2025-04-24T15:55:25Z
Неприємна для мене історія: Вадим Лисиця зраджував дружині з Оленою Тополею
Факти ICTV
2025-04-24T15:51:10Z
Театр Лесі Українки покаже прем’єру трагедії Евріпіда від польського режисера
УкраинФорм
2025-04-24T15:34:37Z
Фільм «Битва за Світло» виклали у вільний доступ
УкраинФорм
2025-04-24T15:34:07Z
"Горить усередині": у родині турецької зірки - співака Таркана сталося горе
GlavRed
2025-04-24T15:27:44Z
Унікально і розкішно: Кім Кардашян розмістила у своїй вітальні диван "космічної ери"
24tv
2025-04-24T15:15:47Z
Фіналістка шоу "Супер топ-модель по-українськи" Саша Літвін вийшла заміж
Комсомольская правда
2025-04-24T14:46:28Z
Голлівудський актор зробив татуювання з українською символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T14:42:24Z
Українських фотографів-документалістів розкритикували за фото з постраждалими від російського удару по Києву
ZN UA
2025-04-24T14:34:22Z
Мозкові імпланти для лікування симптомів хвороби Паркінсона тепер вміють підлаштовувати під пацієнта
ZN UA
2025-04-24T15:01:22Z
Компенсують «сидячу» роботу: названо оптимальну кількість кроків для щоденної ходьби
ITC
2025-04-24T14:55:05Z
Весняне прибирання без стресу: які речі краще одразу замінити, а не намагатися вимивати
24tv
2025-04-24T14:36:02Z
Знайшли основний фактор, який сприяє довгому та здоровому життю
24tv
2025-04-24T14:18:07Z
З’ясувалося, що популярний препарат від облисіння призводить до імпотенції, депресії та навіть суїцидальних думок
Украина Криминальная
2025-04-24T14:01:05Z
Вбиває грип і COVID: вчені створили фарбу, яка моментально знищує бактерії і віруси
ITC
2025-04-24T13:31:41Z
Не тільки через рибу: в Україні зафіксували незвичний випадок зараження вкрай небезпечною хворобою
Telegraf
2025-04-24T13:30:33Z
В «Охматдиті» відкрився сучасний відділ нефрології та діалізу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:48:32Z
Сезон кліщів почався: як уникнути зараження хворобою Лайма
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T12:09:36Z
У школі на заході Франції сталася різанина, є загиблий
Европейская правда
2025-04-24T16:00:26Z
Зруйновані гаражі, спалені авто: відео наслідків російської атаки на Голосіївський район
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T15:39:46Z
У Києві через російський масований удар загинули 12 людей, травмованих - 90
УкраинФорм
2025-04-24T15:34:13Z
На тренувальній базі Кривбасу сталась пожежа
Football.ua
2025-04-24T15:28:33Z
Кількість загиблих у Києві зросла до 10 осіб – фото
Лига
2025-04-24T15:27:42Z
У столиці загинув 17-річний підліток - його друзі та дівчина відранку чекали на диво
Khreschatyk
2025-04-24T15:24:11Z
У столиці розслідують діяння блогера, що публічно знущався з тварин
Khreschatyk
2025-04-24T15:18:37Z
У Києві 76-річну жінку ошукали на понад ₴320 тис. нібито "перевіркою грошей" від імені СБУ
Khreschatyk
2025-04-24T15:15:58Z
У Лодзі масштабна аварія водопроводу, на вулицях утворилися ріки: відео з місця події
24tv
2025-04-24T15:09:07Z
Потрапив під обстріл на Луганщині: у лікарні помер російський пропагандист Нікіта Гольдін
24tv
2025-04-24T16:24:38Z
Травневі щасливчики: три знаки Зодіаку, яким пощастить у травні 2025 року
Фокус
2025-04-24T16:21:37Z
Графіки відключення світла в Одесі та області на 25 квітня: у ДТЕК терміново попередили українців
Политека
2025-04-24T16:15:17Z
Українська влада більше не включає загиблих маріупольців у статистику вбитих Росією цивільних
FaceNews
2025-04-24T16:01:02Z
Внаслідок атаки РФ пошкоджено Краматорський вокзал – УЗ
1News
2025-04-24T15:48:38Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 25 квітня: готуйтеся до дощів із грозами
Политека
2025-04-24T15:48:14Z
Гороскоп на завтра 25 квітня: Близнюкам - прибуток, Скорпіонам - велика удача
GlavRed
2025-04-24T15:45:47Z
У Києві серед загиблих після атаки – брат і сестра: вони є дітьми лікаря клініки КНУ
24tv
2025-04-24T15:42:50Z
Замок доктора, в якому жив Петлюра: що відомо про історичний будинок у центрі Києва
24tv
2025-04-24T15:39:18Z
Мита Трампа б’ють по Маску: в Tesla затримки з виробництвом робота Optimus через «проблему з китайськими магнітами»
ITC
2025-04-24T16:11:49Z
Такого ще не було: в Україні різко злетіли ціни на яблука, подорожчав і виноград
Хвиля
2025-04-24T15:48:35Z
Деякі українці отримають знижку на електроенергію в травні: що потрібно знати
Фокус
2025-04-24T15:36:16Z
Укрзалізниця призначила додатковий поїзд до Ужгорода
УкраинФорм
2025-04-24T15:34:40Z
Ціни на АЗС у травні 2025: експерт розповів, як зміниться вартість пального
Факти ICTV
2025-04-24T15:34:37Z
Transparency International Ukraine торік допомогла заощадити держбюджету ₴2 мільярди
УкраинФорм
2025-04-24T15:34:35Z
Агентство відновлення цьогоріч планує відремонтувати 135 мостів
УкраинФорм
2025-04-24T15:34:33Z
Китай маскує свої товари під південнокорейські для обходу мит США
FaceNews
2025-04-24T15:34:27Z
На відбудову спрямували ще ₴200 мільйонів від оренди торговельних площ Ocean Plaza
УкраинФорм
2025-04-24T15:34:18Z
Долина нарцисів у Хусті та каштани у Києві: топ-5 місць в Україні, куди треба поїхати у травні
24tv
2025-04-24T16:06:28Z
На ці 3 дні краще нічого не планувати: місячний календар на травень
24tv
2025-04-24T16:00:41Z
Чому сняться померлі родичі - відповідь священника
GlavRed
2025-04-24T15:27:20Z
Коли садити огірки на город за місячним календарем: ідеальні дати
24tv
2025-04-24T15:09:08Z
Парфуми, які розривають тікток: цей аромат треба спробувати кожній жінці
24tv
2025-04-24T14:48:33Z
На вагу золота: яка кава найдорожча у світі й до чого тут слони
24tv
2025-04-24T14:33:46Z
5 хвилин і готово: як видалити застарілий жир із витяжки на кухні
GlavRed
2025-04-24T14:27:12Z
3 знаки зодіаку, які до кінця весни поїдуть в довгоочікувану подорож
24tv
2025-04-24T14:12:43Z
У вас буде лише 5 днів у травні: коли найкраще садити кукурудзу
Telegraf
2025-04-24T14:06:31Z
Циганков вийде в стартовому складі Жирони на матч проти Леганеса
Football.ua
2025-04-24T16:10:20Z
Українець Ткаченко продовжив контракт з Вердером до 2026 року
Football.ua
2025-04-24T15:58:56Z
Лунін не зіграє у фіналі Кубка Іспанії проти Барселони
Football.ua
2025-04-24T15:40:05Z
«Манчестер Сіті» хоче заплатити за двох гравців «Реала» 200 млн євро – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T15:39:54Z
Тренер англійського клубу зробив важливу заяву щодо футболіста збірної України
24tv
2025-04-24T15:39:24Z
Юбенк-молодший – Бенн: відомий гонорар бою, який збере аншлаг
24tv
2025-04-24T15:27:30Z
Президент Лестера: Варді – більше, ніж легенда клубу
Football.ua
2025-04-24T14:58:31Z
Мілан розглядає новий контракт із Йовичем
Football.ua
2025-04-24T14:48:58Z
Суркіс був помічений у Монако за кермом розкішного авто
ГЛАВКОМ NET
2025-04-24T14:48:55Z
Ghost of Yōtei вийде 2 жовтня ексклюзивно для Playstation 5. Розробники показали новий трейлер
AIN
2025-04-24T16:13:03Z
iPhone 16e захоплює ринок: смартфон перевершив результати iPhone SE в США
24tv
2025-04-24T16:10:44Z
Вчені запропонували перетворити Сонце на величезний телескоп
Portaltele
2025-04-24T16:10:25Z
Вчені пропонують замінити добрива біостимуляторами на основі морських водоростей
AgroPortal
2025-04-24T16:00:38Z
«Гарна, але з багами». Clair Obscur: Expedition 33 стартувала з 91% позитивних оцінок у Steam
ITC
2025-04-24T15:55:51Z
Вийшов суперфлагман Honor GT Pro — Galaxy S25 Ultra «на стероїдах» за вдвічі меншу ціну
ITC
2025-04-24T15:55:07Z
Засновник Cardano Чарльз Хоскінсон: «Ethereum не проживе більш як 10-15 років»
ITC
2025-04-24T15:55:04Z
Збій у системі «Укргазбанку» — досі можуть траплятися помилки в окремих операціях з пластиковими картками
AIN
2025-04-24T15:51:48Z
Банк UGB відновив роботу всіх сервісів після ворожої атаки
УкраинФорм
2025-04-24T15:34:52Z
Renault 5 Turbo 3E обійдеться дорожче Porsche 911 Carrera S
AutoCentre
2025-04-24T16:15:25Z
У Європі падають продажі нових авто: статистика АСЕА
AutoCentre
2025-04-24T15:15:59Z
Ще не встигли використати Dodge Challenger Hellcat: останній виклик продається за $16 тис. менше, ніж рекомендована роздрібна ціна
Топ Жир
2025-04-24T14:45:01Z
Ви точно здивуєтесь, дізнавшись справжнє значення логотипа Audi: що приховують кільця
24tv
2025-04-24T14:27:39Z
Що означає дорожній знак з авто, плюсом та цифрою: нововведення для водіїв
GlavRed
2025-04-24T14:27:00Z
BMW презентував лімітоване купе M4, присвячене легендарній трасі
AutoCentre
2025-04-24T14:16:17Z
Honda випустила GT, але це не таке, як ви думаєте
Топ Жир
2025-04-24T14:15:18Z
Открийте для себе нові можливості на аукціоні Mecum з моделями автомобілів Die Casts
Топ Жир
2025-04-24T13:30:45Z
Результат здивує: водіїв закликали натерти автомобіль маскою для волосся
GlavRed
2025-04-24T13:28:06Z