/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F250%2F4ebb6efd275a680b08b4eb8e3007ff06.jpg)
Коралові рифи опинилися під загрозою
Глобальне знебарвлення коралових рифів охопило 84% їхньої площі – це найгірший показник за всю історію спостережень.
Коралові рифи, які часто називають “тропічними лісами океану”, зазнають масштабного знебарвлення, що стало найсильнішим за весь період наукових спостережень.
За Міжнародної ініціативи з коралових рифів, нині постраждали 84% усіх рифів світу. Це вже четвертий випадок глобального знебарвлення з 1998 року, і нинішня ситуація виявилася навіть серйознішою за попередню хвилю 2014–2017 років.
“Ми спостерігаємо те, що повністю змінює нашу планету і здатність океанів підтримувати життя і засоби до існування” – заявив Марк Ікін, експерт з коралових рифів і представник Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США.
2023 рік став найспекотнішим в історії. Середня температура поверхні океанів сягнула рекордних 20,87°C, що стало смертельно небезпечним для коралів. Рифи важливі не лише для біорізноманіття – вони забезпечують морепродукти, приваблюють туристів та захищають узбережжя від штормів.
Через масштабність явища вченим навіть довелося оновити шкалу попередження про знебарвлення. Наразі дослідники в різних куточках світу, зокрема в Таїланді, працюють над вирощуванням коралів у лабораторіях. Втім, на їхню думку, справжній порятунок полягає в радикальному скороченні викидів парникових газів.
“Усі зусилля матимуть сенс лише тоді, коли ми усунемо головну причину змін клімату – викиди від спалювання викопного палива”, – підсумував Ікін.
Раніше повідомлялося, що Найбільший у світі айсберг A23a, площа якого перевищує 3 тисячі квадратних кілометрів, сів на мілину.