/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F32%2F60928f1610f32ca83f2e4884381a1b7b.jpg)
Закатована в полоні журналістка Вікторія Рощина: через стан тіла встановити причини смерті не вдалося
Через стан тіла встановити причини смерті журналістки Вікторії Рощиної, яка перебувала у російському полоні, не вдалося. Експертиза показала численні травми та сліди катування. Про це розповів начальник Департаменту війни Офісу Генпрокурора Юрій Бєлоусов під час брифінгу.
За його словами, процес ідентифікації тіла розпочався ще 28 лютого 2025 року, коли під час огляду тіл в одному з моргів було знайдено бирку з прізвищем "Рощина". Згодом провели молекулярну експертизу, результати якої підтвердили особу загиблої. Для цього відібрали зразки ДНК у батьків Вікторії, які дали майже збіг у 99%.
Втім, встановити точну причину смерті не вдалося через складний стан тіла — воно зазнало муміфікації. В межах розслідування призначено додаткову судово-медичну експертизу, до якої планують залучити французьких експертів.
За попередніми даними, на тілі Вікторії виявили сліди катувань: численні садна, крововиливи, зламане ребро та можливі ознаки застосування електроструму. Ці обставини будуть детально досліджені під час додаткових експертиз.
У ході розслідування прокурори оперують тим, що під час обміну тіло вже було доставлене. За словами Бєлоусова, смерть точно наступила під час перебування на території, яку контролює Росія.
Раніше Вікторія Рощина неодноразово висвітлювала події на тимчасово окупованих територіях, працюючи в зоні підвищеного ризику. Вона зникла безвісти у 2023 році під час виконання редакційного завдання. Довгий час її доля залишалася невідомою.
Що відомо про Вікторію Рощину
Вікторія Рощина перебувала на фронті від початку повномасштабного вторгнення. 16 березня 2022 року стало відомо про перше затримання журналістки. Її утримували представники Федеральної служби безпеки РФ (ФСБ). Тоді вона перебувала в окупованому Бердянську. 22 березня того ж року російські військові звільнили Рощину з полону, змусивши записати відео, де вона каже, що не має претензій до спецслужб РФ.
Міжнародний фонд підтримки жінок у ЗМІ повідомив, що Вікторія Рощина зникла 3 серпня на окупованій території, звідки вела репортаж. Родина журналістки боялася, що її утримують росіяни.
За словами її батька, 27 липня Рощина вирушила з України до Польщі й мала дістатися окупованих територій на сході України (через Росію) за три дні. Коли рідні розмовляли з нею 3 серпня, журналістка повідомила, що кілька днів проходила перевірки на кордоні, але не сказала, де саме перебуває.
Спершу заяву про її зникнення подали українським правоохоронним органам 12 серпня. Родина також зареєструвала офіційну справу про зникнення в СБУ, Міністерстві реінтеграції та в Офісі омбудсмена 21 вересня.
"Українська Служба безпеки підтвердила нам, що Вікторію взяли в полон росіяни. Посадовці кажуть нам, що в російських в’язницях є багато "заморожених" українських арештантів, серед яких може бути й вона", – зазначив батько журналістки.
Про смерть Вікторії стало відомо 10 жовтня 2024 року. Представник ГУР Андрій Юсов у коментарі Суспільному повідомив, що Вікторія Рощина була у списках на обмін і найближчим часом мала повернутися додому. 11 жовтня в Офісі генпрокурора повідомили, що у звʼязку з інформацією про смерть української журналістки Вікторії Рощиної у РФ, кримінальне провадження, відкрите за фактом її зникнення, докваліфіковано. Тепер йдеться про воєнний злочин, поєднаний з умисним вбивством.
Вікторія Рощина працювала на "Українському радіо", "UA:Перший", hromadske, в "Українській правді", "Новости Донбасса", "Цензор.нет" та "Радіо Свобода". У 2022-му вона отримала нагороду Міжнародного жіночого медійного фонду "За мужність у журналістиці".