MY.UAНовини
Епоха-війна. Хибна віра
Епоха-війна. Хибна віра

Епоха-війна. Хибна віра

Коли бачите будь-яку війну, шукайте в ній політику.
#
Джерело

Звісно, сучасні війни інколи закінчуються швидкими перемогами. 1967 року Ізраїль витратив менше ніж тиждень, перемігши коаліцію арабських держав у Шестиденній війні. За три роки Індія втрутилася у боротьбу за незалежність Бангладеш, і лише за 13 днів перемогла Пакистан.

Перемога Великої Британії над Аргентиною у Фолклендській війні 1982 року відбулася досить швидко. Але після закінчення Холодної війни було багато збройних зіткнень, у яких перші успіхи сповільнювалися, втрачали імпульс або не досягали достатнього, перетворюючи конфлікти на щось набагато більш складне.

Дійсно, для когось проблема тривалих воєн може дати важливу перевагу. Заколотники, терористи, повстанці та сепаратисти можуть почати свої кампанії, знаючи: потрібен час, щоб підірвати усталені структури влади. Просто пережити своїх більш могутніх ворогів.

Коли знаєш, що тобі навряд чи вдасться перемогти у швидкому зіткненні, більше шансів буде на успіх у довгій і напруженій боротьбі. Тоді, коли ворог уже виснажений і втрачає бойовий дух.

Антиколоніальні рухи та джихадистські угруповання починали війни, що тривали десятиліттями. Це сталось не через погану стратегію. У них не було іншого вибору. Коли є факт військового втручання сильної іноземної армії, найкращий вихід — дати ворогу втомитися від безрезультатної боротьби. А потім повернутися, коли настане час. Так «Талібан» успішно зробив в Афганістані.

Великі держави, навпаки, схильні вважати свою значну військову перевагу ключем до швидкої перемоги. Це надмірна самовпевненість. Тоді вони не в змозі оцінити межі військової сили і ставлять цілі, які можуть бути досягнуті (якщо взагалі можуть бути досягнуті) лише шляхом тривалої боротьби.

Наголошуючи на негайних результатах на полі бою, держави можуть нехтувати ширшими елементами, необхідними для успіху. Це досягнення умов для тривалого миру чи ефективне управління окупованою територією, де ворожий режим уже повалено, але законний уряд іще не встановлено.

Від деяких варіантів здригнуться і вороги, і власне керівництво.

На практиці проблема полягає не просто в плануванні довгих воєн замість коротких. Насамперед це про планування воєн, які мають дієву теорію перемоги з реалістичними цілями. І незалежно від того, скільки часу може знадобитися для їх реалізації.

Ефективна стратегія війни — питання не лише методів, а й політичної мети. Бойові дії більш успішні, коли поєднані з обмеженими політичними амбіціями.

Війна в Перській затоці 1991 року вдалася, бо адміністрація Буша-старшого хотіла вигнати Ірак з Кувейту, а не повалити режим Саддама Хусейна. Вторгнення Росії в Україну 2022 року могло бути більш успішним, якби вона зосередилася на Донбасі, а не намагалася взяти під контроль усю державу.

З обмеженими амбіціями легше йти на компроміс. Дієва теорія вимагає стратегії, де військові та політичні цілі узгоджені. Чи не єдиним способом розв’язання суперечки є повна поразка ворога. У такому разі для успіху потрібні достатні ресурси.

В інших випадках військова ініціатива може стати твердим розрахунком, що це приведе до швидких переговорів. Так думали в Аргентині 1982 року, атакувавши Фолклендські острови.

Коли 1973 року президент Єгипту Анвар ас-Садат наказав своїй армії перетнути Суецький канал, це робили задля створення умов для прямих переговорів з Ізраїлем. Єгипетське військо було відкинуте, зате збулось політичне бажання керівництва.

Недооцінка політичних і військових ресурсів противника. Ось одна з головних причин, чому стратегії швидкої війни призводять до невдачі. Аргентина припускала, що Британія прийме факт окупації Фолклендських островів. Там навіть не думали, що натомість Лондон (при всіх своїх проблемах) надішле оперативну групу для звільнення територій.

Війни часто розпочинаються через хибну віру в те, що вороже населення може швидко піддатись агресору. Загарбнику легко припустити, що частина населення прийме його армію. Так було під час вторгнення Іраку в Іран 1980 року та під час зустрічної атаки Ірану проти іракців.

Росія напала на Україну з подібними сподіваннями. Вона припустила, що серед населення є певна меншина «в облозі» (у цьому випадку — російськомовні), яка вітатиме її сили. Також було сподівання, що владі в Києві бракує легітимності, а тому її легко повалити. І на те, що обіцянки Заходу щодо підтримки України не матимуть великого значення. Втім, жодне із цих припущень не пережило перших днів війни.

Коли план швидкої війни не приносить очікуваної перемоги, завдання для військових лідерів — досягти нового співвідношення між засобами та цілями. У вересні 2022 року президент Росії зрозумів, що ризикує зазнати принизливої поразки, якщо не виведе на фронт більше солдатів. Також йому довелось переорієнтувати економіку на військові потреби.

Як лідер авторитарної держави, Путін давно придушив внутрішню опозицію та має контроль над ЗМІ. Тож йому не потрібно було турбуватися про громадську думку. Проте йому потрібна була нова «легенда».

До війни він стверджував, що Україна — несправжня держава, а «неонацистські» лідери захопили там владу шляхом державного перевороту 2014 року. Тож згодом він не міг пояснити, чому така країна не розвалилась під ударом переважної російської армії. Тому Путін змінив подачу: буцімто Україна була використана країнами НАТО, зокрема США та Британією, для досягнення «власних русофобських цілей».

Спочатку Кремль представив вторгнення як обмежену «спеціальну військову операцію». Згодом зобразив це як екзистенційну боротьбу. Замість того, щоб битись із Україною, Росія тепер узялась демонструвати країнам НАТО, що її не зламають економічні санкції чи поставки зброї в Україну.

Описуючи війну як оборонну, російський уряд весь час казав своєму народу, скільки поставлено на карту, водночас попереджаючи: тепер не буде швидкої перемоги. Замість того, щоб зменшити цілі, Кремль збільшив їх. І так «виправдав» додаткові зусилля.

Захопивши окремі території чотирьох українських областей на додачу до Криму та продовжуючи вимагати нейтрального уряду в Києві, Росія зробила війну важчою, а не легшою для завершення. Ця ситуація ілюструє складність припинення війн, які не йдуть за планом. Імовірність невдачі часто додає політичну мету — бажання уникнути видимої слабкості та навіть некомпетентності.

Занепокоєння репутацією було однією з причин, чому уряд США тримався у В’єтнамі ще довго після того, як стало зрозуміло, що перемога вже недосяжна.

Що потрібно, аби замінити невдалу теорію на більш перспективну? Потрібно не лише переоцінити фактичну силу ворога, а й визнати недоліки в політичних припущеннях, які спричинили війну.

Припустімо, що зусилля президента США Дональда Трампа щодо припинення вогню в Україні мають успіх. Війну заморожено по лінії фронту. Москва могла б зобразити свої територіальні здобутки як своєрідний успіх — але вона не може по-справжньому претендувати на перемогу, поки в Україні діє незалежний і прозахідний уряд.

Поляки готуються до виборів і БЗВП.

Якби Україна тимчасово погодилася з територіальними втратами, але нарощувала сили та мала гарантії безпеки від західних партнерів — результат усе одно був би далекий від заявленої вимоги Росії: це демілітаризована та нейтральна Україна.

Єдине, чого в такій ситуації досягла б Росія — це те, що вона залишиться керувати окупованою територією та субсидувати руїни з обуреним населенням. А ще ж треба тримати війська для захисту «лінії заморозки».

Хоча Росія не змогла виграти війну, але й поки що не програла. Вона була змушена вийти з певних територій, завойованих на початку війни. Та з кінця 2023 року повільно, але продовжує досягати успіхів на сході. З іншого боку, Україна також не програла, бо успішно протистояла російським спробам і змушувала Росію платити високу ціну за кожен квадратний кілометр. А головне, що вона залишається державою й функціонує.

Відмінність між «перемогою» і «непрограшем» життєво важлива, та її важко зрозуміти. Різниця не інтуїтивна через припущення, що у війні завжди є переможець. Тому що в будь-який час може здатися, що одна сторона перемагає, навіть якщо вона насправді ще нічого не виграла.

Ситуація «непрограшу» не зовсім охоплена такими термінами, як безвихідь і глухий кут. Вони означають невеликі військові рухи. Обидві сторони можуть «не програвати», і жодна з них не буде здатна нав’язати свої умови іншій. Навіть якщо певні сторони іноді можуть покращити свої позиції.

Ось чому пропозиції щодо припинення тривалих війн набувають форми закликів до припинення вогню. Та проблема з припиненням вогню полягає в тому, що сторони конфлікту схильні розглядати їх як паузу в бойових діях.

Вони можуть мати невеликий вплив на основні суперечки. Тоді це просто дасть обом сторонам час на відновлення для наступного раунду двобою. Припинення вогню, яке 1953-го завершило Корейську війну, тривало понад 70 років. Але конфлікт залишається невирішеним. І обидві сторони досі продовжують готуватися до війни.

Більшість моделей ведення війни припускають взаємодію між двома кадровими арміями. За цією концепцією, перемога настає тоді, коли ворожі сили більше не можуть функціонувати. Тоді такий результат має перетворитися на політичну перемогу: переможена сторона не має іншого вибору, як прийняти умови ворога.

Після років напруженості й періодичних боїв одна сторона може опинитися в такому становищі, коли вона може претендувати на однозначну перемогу. Одним із прикладів є наступ Азербайджану на Нагірний Карабах 2023 року. Він, цілком можливо, завершив тридцятирічну війну з Вірменією.

Примітка перекладача. Нещодавно пан Алієв знову скаржився на обстріли своїх прикордонників із боку вірмен. Зазвичай це відбувається до того, як Вірменія дізнається, що когось обстрілювала. Тож я б не був таким упевненим щодо завершення війни.

Але, навіть якщо армія все ще функціонує, на її керівництво може зростати тиск для пошуків виходу із конфлікту. Передусім через сукупні втрати (людські та економічні). Або може не бути жодної перспективи справжньої перемоги, як це визнала Сербія під час війни в Косово (1999 рік).

Коли одна зі сторін конфлікту переживає зміну режиму, це може привести до раптового припинення бойових дій. Однак навіть по завершенню тривалі війни залишають гіркий і так само тривалий спадок.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Серйозні розбіжності: в ЗМІ скептично оцінюють шанси України та США домовитися
Telegraf
2025-04-26T00:18:17Z
Більшість американських виборців не підтримують підхід Трампа до війни в Україні ‒ опитування
ZN UA
2025-04-26T00:09:58Z
США можуть остаточно вийти із мирних переговорів: що буде "останньою краплею"
GlavRed
2025-04-26T00:09:06Z
Україна й Росія близькі до угоди, тепер треба зустріч на "найвищому рівні" ‒ Трамп
ZN UA
2025-04-25T23:24:56Z
Зеленський анонсував вагомі зустрічі, які наблизять тишу для України
УкраинФорм
2025-04-25T23:12:17Z
РФ підозрює українські спецслужби у вбивстві генерала
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T23:06:38Z
Це буде кінець для США: Зеленський пояснив, чим небезпечна перемога Росії в Україні
Telegraf
2025-04-25T23:00:53Z
Президент Литви назвав "бомбою уповільненої дії" можливе визнання Криму за РФ
Европейская правда
2025-04-25T22:40:30Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
"Шановне панство", "жіночко" і не тільки. Українські звертання, які шалено дратують росіян
Telegraf
2025-04-25T23:30:13Z
"Пародія із палок на українську ракету-дрон": РФ почала атакувати Україну новим видом БпЛА
Фокус
2025-04-25T23:27:16Z
Їхнє життя обірвалось миттєво: у Павлограді загинули донечка та батько
GlavRed
2025-04-25T22:25:53Z
Телеканал «FreeДом» транслюватиме церемонію поховання Папи Франциска
InternetUA
2025-04-25T21:30:32Z
Навіщо в храмах підвішували страусині яйця - розгадка таємниці під склепінням
GlavRed
2025-04-25T21:27:10Z
Росія обірвала юні життя: що відомо про жертв атаки на Київ 24 квітня
24tv
2025-04-25T20:46:46Z
Привілей білого: які 7 відомих жінок можуть носити білий одяг при зустрічі з Папою у Ватикані
24tv
2025-04-25T20:39:11Z
Після смерті Папи Франциска кількість переглядів "Конклаву" зросла на 283%
Подробности
2025-04-25T20:21:02Z
Рубль проти долара: як Центральна Азія отримує прибуток – аналіз
Хвиля
2025-04-25T23:18:29Z
Нафтова галузь росії б’є рекорди буріння, попри санкції – Bloomberg
iPress
2025-04-25T21:34:38Z
Україна отримає від Світового банку $70 мільйонів для підтримки енергосистеми - Шмигаль
УкраинФорм
2025-04-25T21:16:16Z
Тарифи Трампа тиснуть: Hyundai переносить виробництво на іншу локацію
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T20:57:57Z
Швейцарія увійшла до "привілейованої групи" країн для переговорів зі США щодо тарифів
iPress
2025-04-25T19:52:27Z
Українцям можуть нарахувати борги за газ: у якому разі загрожують
Хвиля
2025-04-25T19:45:14Z
Бензин Е5 з 1 травня: чим загрожує нововведення старим авто
Хвиля
2025-04-25T19:25:20Z
Запаси золота в Україні: в яких регіонах є родовища дорогоцінного металу
24tv
2025-04-25T19:18:12Z
Світові ціни на нафту впали більш ніж на 3% за тиждень
360ua.news
2025-04-25T19:12:29Z
Гурт Within Temptation зняв стрічку про незламність українців
ZN UA
2025-04-25T22:52:06Z
Роботу Пікассо знайшли на секонд-хенді: за скільки її продали
Фокус
2025-04-25T19:36:50Z
У Дніпрі студенти зіграли виставу в пам’ять про 17-річну Вероніку Карячку, яку вбила РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T19:03:09Z
10 червня на Docudays UA - лекція Алекса Малишенка, розбір документальних фільмів і дискусія про онлайн-прокат документального кіно
Детектор М
2025-04-25T18:42:15Z
Зірка "Ангелів Чарлі" ошелешила своїм недоглянутим виглядом
GlavRed
2025-04-25T18:27:10Z
Скандал не завадив: звинувачений у домаганнях Білоус продовжує працювати у театрі
24tv
2025-04-25T18:24:35Z
У Києві відкрилась виставка маріупольської писанки «Іканича»
УкраинФорм
2025-04-25T18:10:46Z
Kharkiv Music Fest стартує 2 травня - що у програмі
УкраинФорм
2025-04-25T18:01:37Z
Що відомо про зустріч Потапа і Каменських на тлі чуток про розлучення - деталі
GlavRed
2025-04-25T17:27:43Z
ДБР викрило нову схему виїзду за кордон: скільки загрожує організатору
Gazeta UA
2025-04-25T23:27:28Z
Він повинен був будувати літаки: у Києві ракета вбила 17-річного Даню та його батьків
GlavRed
2025-04-25T21:27:58Z
Киянин обіцяв експрацівнику системи МВС за ₴170 тис. допомогти з бронюванням та працевлаштуванням на керівну посаду в поліцію
Украина Криминальная
2025-04-25T21:09:44Z
На Вінниччині чоловік зрізав 180 метрів телекомунікаційного кабелю
InternetUA
2025-04-25T21:04:41Z
У Стамбулі знову відбулися сильні афтершоки: місцева влада каже, що "це нормально"
24tv
2025-04-25T20:03:43Z
В мережі пишуть, що чоловіка з "епілепсією" нібито викинули з ТЦК: у військкоматі прокоментували
Фокус
2025-04-25T19:06:30Z
У М'янмі затримали астролога з TikTok, який пророкує новий потужний землетрус
InternetUA
2025-04-25T18:49:40Z
Нацгвардієць врятував з-під завалів сім'ю із 3-річною дитиною та собакою
Khreschatyk
2025-04-25T18:15:54Z
В Еквадорі землетрус зруйнував будівлі
УкраинФорм
2025-04-25T18:10:54Z
Лікарі назвали ознаки цукрового діабету
Подробности
2025-04-25T20:48:59Z
Найкращий чай від болю в горлі: одиниці знають
24tv
2025-04-25T19:42:46Z
Як правильно робити кунілінгус: покрокова інструкція
24tv
2025-04-25T19:42:16Z
Чарівна паличка для шкіри - що таке праймер і як правильно його використовувати
GlavRed
2025-04-25T19:25:13Z
Антикандидна дієта: чи справді їжа може допомогти побороти молочницю
24tv
2025-04-25T17:30:31Z
Мешканці Китаю використовують «чіп тверезості»: як він працює
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T17:18:31Z
Ці 5 фруктів допоможуть краще спати: варто почати їсти їх вже зараз
24tv
2025-04-25T17:04:42Z
Батьки поїхали на дачу, а діти лишились вдома і загинули від удару балістикою. Вони виявилися дітьми лікаря клініки КНУ
Khreschatyk
2025-04-25T16:57:04Z
Алгоритми надії: чи здатний штучний інтелект допомогти українськім військовим з ПТСР?
ITC
2025-04-25T15:58:23Z
В останні дні квітня погода в Україні суттєво погіршиться: чого чекати на початку травня
Фокус
2025-04-25T21:51:38Z
Вже відгриміла понад сотня боїв: Генштаб розкрив найгарячіші точки на фронті
24tv
2025-04-25T20:00:08Z
Синоптики попередили про сильний вітер найближчими годинами та зміну погоди у Києві
Gazeta UA
2025-04-25T19:51:19Z
Opening Pandora’s box: why U.S. can't recognize Crimea as Russian
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T19:30:38Z
Росія втратила понад 880 танків на сході України від початку року, – ОСУВ "Хортиця"
24tv
2025-04-25T19:06:52Z
Добре спілкується і рухає кінцівками: у якому стані важкопоранений воїн Віталій Шумей
24tv
2025-04-25T19:03:58Z
Росіяни все ближче просуваються до адмінкордону з Дніпропетровською областю
Telegraf
2025-04-25T18:51:52Z
Точицький обговорив з працівниками культури Запорізької області евакуацію культурних цінностей
УкраинФорм
2025-04-25T18:49:20Z
У Харкові будують ще три підземні школи
24tv
2025-04-25T18:24:29Z
Купити – це тільки частина справи: як легко відкрити кокос – не треба ножа чи штопора
24tv
2025-04-25T21:09:36Z
У Львові зняли обмеження для туристів: найпопулярніша вежа міста стала ще доступнішою
24tv
2025-04-25T20:15:59Z
Точно кращі, аніж магазинні: готуємо тонкі та хрумкі коржі для "Наполеона"
24tv
2025-04-25T19:54:10Z
Ви могли й не помітити: ознаки того, що успіху досягти вдалося
24tv
2025-04-25T19:12:54Z
Найпоширеніші помилки у догляді за гортензіями: як уникнути втрати цвітіння
24tv
2025-04-25T19:03:43Z
Голова обертом від таких обертів: ось 5 найміцніших сортів пива у світі
24tv
2025-04-25T18:45:24Z
Будьте уважні: в які дні не варто ходити на шопінг у травні
24tv
2025-04-25T18:36:57Z
10 речей, які повинен знати кожен перед тим, як заводити котів чи собак
GlavRed
2025-04-25T18:27:34Z
Пісок, спека та гарний настрій: 4 знаки зодіаку, які цього літа поїдуть на море
24tv
2025-04-25T18:21:52Z
Стало відомо місце проведення єврокубкових матчів "Динамо" у новому сезоні
ZN UA
2025-04-25T22:22:50Z
Барселона вийшла до фіналу Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2025-04-25T22:03:20Z
Барселона – Реал: онлайн-трансляція фіналу Кубка Короля
24tv
2025-04-25T21:57:19Z
Фінал Кубка Іспанії на грані зриву: Реал дав остаточну відповідь
24tv
2025-04-25T21:00:13Z
Патріс Евра проведе дебютний бій в MMA
Football.ua
2025-04-25T20:49:08Z
Зоря — Лівий Берег 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-25T20:42:15Z
"Розганяв Євромайдан": журналісти розкритикували Шевченка через голову Запорізької ОАФ, деталі
Фокус
2025-04-25T20:36:22Z
Реал хоче відсторонити головного суддю фіналу Кубка Іспанії – ЗМІ
Football.ua
2025-04-25T20:35:09Z
Штутгарт сенсаційно поступився Гайденгайму наприкінці матчу
Football.ua
2025-04-25T20:31:53Z
Автомобіль Chevy S10 отримує відмінну ювілейну версію, яка не призначена для США
Топ Жир
2025-04-26T00:00:12Z
Схований ас BMW M може виявитися сучасною версією M1
Топ Жир
2025-04-25T23:15:29Z
Каліфорнія швидше, ніж сподівалася, закінчується номерами автомобільних номерних знаків, але є виправлення
Топ Жир
2025-04-25T23:00:28Z
Tesla пропонує кредити на Model 3 під 0% річних і відновлює можливість перенесення FSD
Топ Жир
2025-04-25T22:00:32Z
Mercedes-AMG намікає на суперседан: чи стане він наступним GT з чотирма дверима?
Топ Жир
2025-04-25T21:15:19Z
Маверік коштує на $4K менше, ніж EV від Slate, і не потрібно навіть крутити віконами
Топ Жир
2025-04-25T20:45:23Z
Новий електричний Range Rover має більше потужності, ніж автомобіль з Twin-Turbo V8
Топ Жир
2025-04-25T20:00:09Z
Торговець автомобілями підозрюється в зменшенні пробігу автомобілів на 100 тисяч миль
Топ Жир
2025-04-25T19:45:50Z
"Червоні лінії" для водія - що патрульні не мають права робити при зупинці авто
GlavRed
2025-04-25T19:25:20Z
Оновлення Windows 11 несподівано "воскресило" 20-річний баг у GTA San Andreas
InternetUA
2025-04-25T23:43:44Z
Samsung відновила розгортання прошивки One UI 7
InternetUA
2025-04-25T21:16:32Z
Меми перетворили на зброю: вчені заявили, що їх використовують для розпалювання конфліктів
InternetUA
2025-04-25T20:13:10Z
Ухилянтам надійдуть сповіщення: як повідомлять про розшук
Знай
2025-04-25T19:30:53Z
Китайські хакери атакували російський уряд оновленим вірусом RAT
InternetUA
2025-04-25T19:22:50Z
Близнюки захоплюють світ: сьогодні їх народжується на 30% більше, ніж будь-коли
Фокус
2025-04-25T19:12:32Z
Оновлення Windows 11 24H2 "оживило" 20-річний баг у GTA: San Andreas
24tv
2025-04-25T18:45:22Z
Міняєте або продаєте телефон? Ось 6 важливих кроків, які не можна пропустити
InternetUA
2025-04-25T18:37:37Z
Xiaomi представила один із найдорожчих моніторів у своїй історії — Redmi Monitor G Pro 27U
ITC
2025-04-25T18:15:57Z