Китай залишає Трампа у незручному становищі з митами
Китай залишає Трампа у незручному становищі з митами
Китай залишає президента Трампа сам на сам із митами, заявивши, що не веде жодних переговорів зі США, у той час як ці впроваджені митні ставки завдають політичної й економічної шкоди саме Вашингтону, пише The Hill.
Трамп і Білий дім наполягають, що США й Китай просуваються до укладання угоди, але не надали жодних конкретних доказів. Китайські посадовці спростували ці заяви та розкритикували підхід адміністрації Трампа.
Попри те, що в четвер фондові ринки зросли, торговельна війна вже завдала економічної шкоди США та політичної шкоди Трампу.
Індекс S&P знизився на 10% порівняно з початком президентства Трампа, а побоювання щодо рецесії в США посилилися. Також зростають побоювання щодо стабільності долара.
Рейтинги схвалення Трампа знизилися відтоді, як почалася торговельна війна. За даними Decision Desk HQ/The Hill, середній рейтинг схвалення Трампа на початку президентства перевищував 50%, але наприкінці квітня впав нижче 45%.
Головною причиною зниження його підтримки стала економіка — сфера, яка ще торік була сильною стороною Трампа. Згідно з оприлюдненим у середу опитуванням Reuters/Ipsos, рейтинг схвалення дій президента в економічній сфері становить 37% — це найнижчий показник за обидва його терміни.
Крім того, Трамп дедалі активніше натякає на готовність переглянути мита, заявивши цього тижня, що вони можуть бути знижені. Це сталося на тлі нестабільності на ринку облігацій і попереджень з боку бізнес-лідерів, що тарифи можуть призвести до порожніх полиць у магазинах уже за кілька тижнів.
Його слова пролунали після того, як міністр фінансів Скотт Бессент на закритій зустрічі з інвесторами у вівторок повідомив, що очікує «деескалації» торговельної війни між США та Китаєм.
Усе це, ймовірно, дає Китаю більше важелів впливу у протистоянні двох економічних гігантів.
«У цій грі в "хто перший моргне", саме Трамп виглядає тим, хто, попри жорстку риторику, схильний поступитися. Адже він уже показав, що здатен відступити під достатнім тиском», — вважає старший аналітик Beacon Policy Advisors Оуен Тедфорд.
Ще два фактори грають на руку Пекіну: по-перше, Китай краще підготувався до цього конфлікту; по-друге, саме Трампа світова спільнота сприймає як ініціатора торговельної війни. Це дозволяє Китаю залишатися незламним, навіть якщо американські тарифи б'ють по його економіці.
Тедфорд зазначив, що це означає небажання голови КНР Сі Цзіньпіна виглядати тим, кого змусили до поступок. І тому Пекін може вирішити просто дочекатися, поки США здадуться, або змусити Трампа діяти в односторонньому порядку.
У четвер Трамп наполягав, що його команда веде переговори з Китаєм — після того, як речник Міністерства торгівлі КНР Хе Ядун заявив, що «будь-які твердження про прогрес у торговельних переговорах між Китаєм і США є безпідставними, як спроба зловити вітер, і не мають жодного фактичного підґрунтя».
Трамп також розкритикував ЗМІ, звинувативши їх у викривленому висвітленні позиції Китаю.
«Сьогодні зранку були зустрічі, і ми проводимо переговори з Китаєм. Тому я думаю… як завжди, ви все неправильно подаєте», — сказав Трамп, додавши, що, можливо, «розкриє цю інформацію пізніше», коли його запитали, хто саме з американської сторони веде розмови з китайськими колегами.
Експерти вважають, що Китай навмисно відкидає ідею активних переговорів щодо скасування тарифів, оскільки розуміє, що ці тарифи є неприйнятними для США.
Трампзапровадив 125%мита на китайські товари — на додачу до вже наявних 20%. Хоча це вдарить по китайському експорту, водночас воно шкодить американським споживачам та деяким компаніям. У відповідь Китай завдав удару по США — наприклад, Міністерство сільського господарства США повідомило, що Китай скасував закупівлю 12 тисяч тонн американської свинини.
«Очевидно, що тут триває позиційна боротьба. Якщо ви на боці Китаю, то, дивлячись на останні дії Трампа, приходите до висновку: він припустився величезної помилки — застосував усю свою “зброю” одразу. Погрожував так, що сам не зможе ці погрози виконати. Зараз він у пастці», — сказав колишній високопосадовець Палати представників із питань нацбезпеки.
Водночас він зазначив, що Китай усе ж буде зацікавлений у переговорах, адже його економіка побудована на експорті, а країна виробляє більше, ніж може спожити сама.
«Усім очевидно, що підтримувати такі гігантські мита неможливо. Американцям потрібні тостери, і ми не почнемо виробляти їх тут найближчим часом. У Китаї — величезне безробіття серед молоді, й їм потрібно забезпечувати робочі місця. Тобто виграють усі. Проте, попри весь негатив з боку Китаю, Сі з останнього тижня виходить у ролі переможця й державника», — сказав він.
Генеральні директори Walmart, Target і Home Depot зустрілися з Трампом у понеділок. Під час зустрічі вони висловили свої побоювання щодо зростання цін для споживачів, зокрема в період святкового сезону наприкінці року, повідомив журналістам один лобіст.
«Чинні мита не можуть утримуватися довго, і очевидний шлях до вирішення — це переговори, спрямовані на деескалацію. Але проблема в тому, що лідери США й Китаю не можуть дійти згоди щодо того, як почати ці переговори», — зазначив Тедфорд.
За його словами, аби зрушити ситуацію з мертвої точки, Трампу, можливо, доведеться або знизити мита, або погодитися на вимогу Китаю щодо проведення переговорів на нижчому рівні за участю конкретного представника адміністрації. Трамп же вважає за краще вести переговори особисто або на найвищому рівні, включно із зустрічами з Сі.
«Його наполягання на особистій участі у початку переговорів може затягнути їх старт — навіть якщо США готові знизити тарифи», — пояснив Тедфорд і додав, що з часів терактів 11 вересня китайський лідер жодного разу сам не ініціював прямих переговорів із президентом США.
«Найближчим фактором, що може змусити Трампа змінити курс, є тиск фінансових ринків і бізнес-спільноти. Але що довше він зволікатиме, то більш помітними будуть економічні збитки — і це вплине на його подальші рішення», — підсумував експерт.