MY.UAНовини
Причиною війни між Індією та Пакистаном може стати боротьба за воду: чи розпочнеться ядерна війна в Азії
Причиною війни між Індією та Пакистаном може стати боротьба за воду: чи розпочнеться ядерна війна в Азії

Причиною війни між Індією та Пакистаном може стати боротьба за воду: чи розпочнеться ядерна війна в Азії

Війна Індії та Пакистану може призвести до глобальної фінансової кризи та мільйонних жертв (населення обох держав — близько 2 млрд осіб). Найгірше, що обидві країни можуть використовувати ядерну зброю, а тоді почнеться третя світова війна. Ситуацію розжарив теракт 22 квітня, але Фокус досліджував передісторію конфлікту: чим зумовлена ​​війна за воду, яка так легко може перерости в ядерну війну.

Квітневе загострення: теракт у "індійській Швейцарії"

22 квітня група озброєних людей розстріляла туристів в індійському штаті Кашмір: загинуло 26 людей, ще 17 поранено. Район Пахалгам, де сталася НП, називають індійською Швейцарією, туди приїжджають не лише туристи, а й кінематографічні групи заради прекрасних пейзажів. Але Пахалгам — це ще й населена переважно мусульманами спірна територія. Офіційно вона перебуває під контролем Індії, але Пакистан цю землю вважає за свою.

Терористичне угруповання "Опір Кашміру", яке взяло на себе відповідальність за загибель туристів, заявило, що в Кашмірі нині проживає понад 85 тисяч "чужинців" — і вони не збираються з цим миритися. Індія, у свою чергу, оперативно дала зрозуміти, що не має наміру миритися з актами насильства.

Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту
Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту
Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту
Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту

За словами обурення і співчуттями, які приніс прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, були конкретні кроки: вже зупинено авіасполучення і торгівлю між Індією і Пакистаном (а як мінімум двоє з терористів виявилися його громадянами), з країни вислані дипломати, а з кордону йдуть повідомлення про перестрілки. Договори про спільне використання водного басейну річки Інд.

Війна за воду між Індією та Пакистаном, втім, почалася не вчора: цю бомбу уповільненої дії було закладено ще в роки перерозподілу територій після розпаду Британської імперії.

Води великих річок можуть стати причиною масштабної війни

Регіон Азійської суші, який умовно розташований між Тихим та Індійським океанами – найбільш заселена у світі місцевість. Тут мешкає більше половини населення Землі. Проте рівень технологічного розвитку та соціальної організації суспільства в Індії, Пакистані, Бангладеш та інших країнах регіону залишають бажати кращого. Це призводить до низького рівня життя значної частини населення та дефіциту в забезпеченні базових потреб, зокрема у воді.

Ми вже говорили, що Китай контролює постачання питної води жителів регіону. Однак ситуація в Індостані далеко не лінійна: насправді Індія, яка має вигляд жертви з боку Китаю, сама активно використовує своє географічне положення та бере під контроль води річок, що випливають із її території в бік Пакистану. Крім того, у самій Індії за гармонійний розподіл водних ресурсів іде гостра боротьба між штатами — з перипетіями та пристрастями, гідними боллівудських серіалів.

Обміління Інду та Гангу, викликане таненням льодовиків, призводить до конфліктів за воду і всередині Індії.
Фото: pexels.com

Пакистан та Індія почали конфліктувати майже відразу після здобуття незалежності в середині ХХ століття. Залишаючи свої індійські колонії та проводячи межі нових держав, британці заклали кілька мін відстроченої дії. Основний сюжет конфлікту розгортається навколо штату Кашмір, а важливим базисом конфлікту є розподіл водних ресурсів. Зараз водопостачання Пакистану на 80% залежить від Індії. Це стало наслідком проведення кордонів, які не враховували географічне розподілення водних ресурсів у цьому посушливому регіоні. У результаті поділу Індостану на дві держави річка Інд опинилася в Пакистані, а Ганг — в Індії. Тим не менш, Інд харчується водами з Гімалайських льодовиків, що розташовані на території Індії. У 1960 р. між країнами було підписано договір, що передбачав гармонійний розподіл водних ресурсів однієї з найважливіших водних артерій регіону. Проте за більш ніж пів століття багато що змінилося.

Важливо Війна за воду. Річки Ферганської долини як контрольний пакет для управління Середньою Азією

За останні кілька десятиліть кліматичні зміни призвели до висушування і так майже пустельної території. Водозабезпечення Індостану знизилося вдвічі. У таких умовах для уряду кожної з перенаселених країн, як Індії, так і Пакистану, забезпечення водою саме своїх громадян стає пріоритетнішим за виконання будь-якого міжнародного договору. Річки Інд і Ганг стали вже не просто джерелом питної води для населення, а й незамінним джерелом води для зрошення сільськогосподарських угідь (іригаційні системи Пакистану – найбільші у світі; для їхнього функціонування використовується 70% водних ресурсів країни). Зрозуміло, що відбір води для поливу полів скорочує повноводність річки та шкодить водопостачанню сусідів.

Уряд у Нью-Делі дедалі частіше направляє води з Інду та Гангу до своїх зневоднених регіонів Пенджаб, Джаму та Кашмір. Це суперечить договору від 1960 року, який не порушувався навіть під час активних фаз воєнних дій між країнами – а вони у ХХ ст. спалахували неодноразово. Однак за останні п'ять років Індія ставила під сумнів подальше дотримання угоди з Пакистаном про воду. Відбувалося це у 2016 та 2019 роках, після спалахів насильства в Кашмірі (сутички між пропакистанськими бойовиками й індійськими військовими призвели навіть до обміну артуадарами між державами). Індія звинувачувала в цьому Пакистан і погрожувала перекрити йому воду. Ісламабад відповідав зосередженням військ уздовж кордону між державами. Обидва рази питання вдавалося вирішити дипломатичним шляхом. Однак майбутнє залишається туманним.

Важливим базисом конфлікту між Індією та Пакистаном є поділ водних ресурсів
Фото: pexels.com

Учені прогнозують, що до кінця століття кількість води в регіоні зменшиться ще вдвічі. Це призведе до спустошення Індостану, і тоді перед Нью-Делі постає питання: подавати воду з контрольованих нею річок лише своїм громадянам або "дозволити" їй текти до Пакистану.

Для Пакистану отримання достатньої кількості води – питання життя та смерті його аграрної сфери. У разі обмілення Інду та приток Гангу від голоду та спраги у двохсотмільйонному Пакистані загине близько 45-50 млн людей.

Це не менше, ніж від застосування зброї масового ураження. Отже, двом ядерним державам доведеться достатньо попрацювати в інженерно-технічному напрямку, щоб не доводити ситуацію до такого трансцендентного вибору. В іншому випадку

на світ чекає ядерна війна за воду.

Обмілення Інду та Гангу, викликане таненням льодовиків, призводить до конфліктів за воду та всередині Індії. Між двома індійськими штатами Карнатака (населення — понад 60 млн осіб) і Тамілнад (70 млн жителів) відбувається конфлікт, схожий на те, що відбувається між двома державами. Причина — річка Кавері, яка протікає через обидва штати, бере свій початок на пагорбах Брахмагірі та впадає в Бенгальську затоку.

Ворожнеча за воду між цими територіями почалася ще наприкінці XIX століття: тоді в регіоні почалася індустріалізація, і почали впроваджуватись іригаційні системи. Природних запасів води не вистачало ні тамілам, ні жителям Карнатаки. У 1890 була проведена перша конференція з цивілізованого розподілу водних ресурсів, підсумки якої повинні були задовольнити обидві сторони.

Однак після здобуття Індією незалежності в 1947 році всі договори, які були підписані раніше, були анульовані, і конфлікти між штатами Карнатака та Тамілнад почалися з чистого листа.

Це була справжня війна за воду: з актами насильства та людськими жертвами. З 1974 року арбітром у ситуації став виступати Верховний суд Індії. У 2007 році він своїм рішенням визначив, скільки води має отримувати від річки Кавері кожен штат, проте жоден із них не залишився задоволеним цим рішенням. Справа в тому, що за цей час індустріалізація й урбанізація регіону лише посилилася. Зросла й чисельність населення. Регіон через форсовану індустріалізацію та засилля технологічних виробництв стали називати індійською "Кремнієвою долиною". Проте води поменшало.

Важливо Імперія води: як контроль над річками дарує Китаю необмежену владу

Департамент водних ресурсів штату Карнатака заявляє про малу кількість опадів, що сприяє дефіциту води, – у цій місцевості лише 55 дощових днів на рік. Шкодять зволоженню земель надмірні викиди хімікатів і греблі, споруджені вище за течією. Тому влада штату змушена відбирати воду з річки за допомогою іригаційних систем.

Схожа ситуація і в Тамілнаді, проте після відбору води на території штату Карнатака води в річці залишається ще менше. У Тамілнаді зростає смертність від самогубств і хвороб серцево-судинної системи. Влада штату пов'язує це з нестачею водних ресурсів: спрага вбиває.

Води в Індостані стає все менше, а потреби в ній зростають у шаленому темпі
Фото: pexels.com

У цій ситуації федеральний уряд демонструє своє безсилля реально вплинути на ситуацію, а вчені прогнозують лише погіршення ситуації.

Таким чином, ситуація з водою в регіоні рухається в безвихідь. Води стає все менше, а потреби в ній зростають у шаленому темпі.

На воді базується економіка регіону, а нестача води загрожує життям десятків мільйонів людей.

Боротьба за воду та ядерна війна

Наявність ядерної зброї в Пакистані й Індії надає потенційному конфлікту статусу глобальної загрози. Тим часом у самій Індії воду не можуть поділити між собою дві адміністративні одиниці, які, незважаючи на рішення органів центральної влади, продовжують егоїстично експлуатувати водні ресурси, ставлячи під загрозу життя своїх співгромадян.

А що ж наука, що сучасні технології? Усі зусилля науки та результати технічного прогресу спрямовані збільшення споживання води, а не її відновлення. Безконтрольна вирубка лісів, танення льодовиків, надшвидка індустріалізація регіону, збільшення мережі іригаційних систем у поєднанні з природним зростанням кількості населення ведуть регіон до катастрофи, що може струснути всю планету.

Теги за темою
війнавода
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Світлана Білоножко провідала могилу чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:45:00Z
Чи можна прати речі у пральній машині у неділю: священник здивував відповіддю
GlavRed
2025-04-28T08:43:38Z
В Литві не бачать необхідності впроваджувати військовий призов для жінок
Европейская правда
2025-04-28T08:43:33Z
"Не заглядайте під підлогу": загадкова записка налякала нових мешканців
Фокус
2025-04-28T08:42:19Z
На обеліску зі Стародавнього Єгипту знайшли таємний напис: він 180 років простояв на площі в Парижі
Фокус
2025-04-28T08:42:12Z
Належали відомим монархам: 10 благородних королівських імен для хлопчиків і дівчаток
24tv
2025-04-28T08:42:03Z
Трійця-2025: коли відзначаємо та головні традиції Зелених свят
Gazeta UA
2025-04-28T08:39:47Z
Розкриті технічні характеристики південнокорейської балістичної ракети KTSSM Block I класу «земля-земля»
InternetUA
2025-04-28T08:31:14Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
СБУ затримала подружжя зрадників, які на замовлення рашистів готували теракти у Дніпрі
Украина Криминальная
2025-04-28T08:48:01Z
Іран відбив масштабну кібератаку після вибуху в порту та провалу ядерних переговорів - Reuters
InternetUA
2025-04-28T08:46:39Z
Кремль чекає від України сигнал про відновлення прямих перемовин
ZN UA
2025-04-28T08:45:07Z
У Британії побоюються, що Росія звинуватить миротворців в Україні у порушенні прав людини
Лига
2025-04-28T08:43:53Z
Майже всі пакистанці вимушено залишили Індію
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:42:33Z
Австрійські ультраправі потроїли свій результат на місцевих виборах у Відні
Европейская правда
2025-04-28T08:37:21Z
Розмова Зеленського та Трампа у Ватикані: для кого призначався третій стілець
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:37:15Z
Янукович отримав другий вирок в Україні: 15 років тюрми
Лига
2025-04-28T08:33:38Z
Китайські інвестори влаштували рекордний відтік акцій із Гонконгу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:45:49Z
В Росії спад економічної активності: виробництво товарів знизилося
24tv
2025-04-28T08:42:27Z
Як Marketing Mix Modeling змінює світ медіареклами в Україні: від хаосу до прибутків
Детектор М
2025-04-28T08:31:40Z
Квоти ЄС на імпорт української пшениці: коли можуть запровадити обмеження
AgroPortal
2025-04-28T08:30:47Z
Оціночна вартість виробника "Моршинської" за півтора року подвоїлась та сягнула майже 6 млрд грн
Telegraf
2025-04-28T08:24:43Z
Як перевірити долари на справжність в домашніх умовах
24tv
2025-04-28T08:24:16Z
Дохід ресторанів та готелів зріс за рік: хто став лідером на ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:15:55Z
Реєстр для шахраїв від НБУ: хто ризикує потрапити у список
24tv
2025-04-28T08:07:41Z
Саудівська Аравія і Катар профінансують виплату боргу Сирії Світовому банку
Хвиля
2025-04-28T08:06:15Z
Крістіна Орбакайте прийняла важливе рішення і возз'єднається з Аллою Пугачовою
GlavRed
2025-04-28T08:43:25Z
Євробачення-2025: встановлено нові правила для глядачів та учасників
1News
2025-04-28T08:36:51Z
Це просто якийсь сюр, – відомий актор-військовий різко висловився про "Холостяк" з Цимбалюком
24tv
2025-04-28T08:24:37Z
Сотні тисяч квітів в одному місці: куди поїхати в Україні, щоб побачити поля тюльпанів
24tv
2025-04-28T08:12:02Z
Ліззо розповіла, що допомогло втратити їй понад 50 кг ваги
Фокус
2025-04-28T07:51:31Z
5 культових польських фільмів про Україну, які має побачити кожен
24tv
2025-04-28T07:36:42Z
Вітальня Сари Джесіки Паркер — найсміливіший тренд 2025 року
24tv
2025-04-28T07:30:38Z
Це хіт 2025: як виглядає трендова стрижка, яку зовсім непотрібно укладати
24tv
2025-04-28T07:12:37Z
Зірка Гаррі Поттера Руперт Грінт став батьком вдруге – фото та ім’я малюка
Факти ICTV
2025-04-28T07:06:39Z
В горах Румунії врятували чотирьох українців
Европейская правда
2025-04-28T08:45:54Z
Засуджено водія, який без документів на несправному мотоциклі збив жінку з дитиною на руках у Кременці
Украина Криминальная
2025-04-28T08:43:50Z
У Литві почали розслідування через масштабну пожежу на сміттєпереробному заводі
Европейская правда
2025-04-28T08:37:35Z
Водієві, який в’їхав у натовп людей у Ванкувері, висунули звинувачення у вбивстві
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:24:14Z
Увага, розшукується 12-річна Ульяна Мамонова!
Украина Криминальная
2025-04-28T08:15:51Z
Аварія у США: через потужний торнадо 130 вагонів поїзда зійшли з рейок
Факти ICTV
2025-04-28T08:13:57Z
Рятувальники виявили тіло чоловіка під час ліквідації загоряння трави на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T07:42:19Z
На 60 діб взято під варту рівнянина, який до смерті забив знайомого
Украина Криминальная
2025-04-28T07:12:57Z
Увага розшук! Поліція Чернігівщини розшукує зниклу безвісти 17-річну дівчину
Украина Криминальная
2025-04-28T07:10:28Z
Як втрата емпатії може свідчити про лобово-скроневу деменцію
24tv
2025-04-28T08:18:42Z
Встановлення інвалідності: що змінилося для пацієнтів
Украина Криминальная
2025-04-28T08:12:09Z
Чому у людей з віком зʼявляється живіт: вчені пояснили складний механізм
24tv
2025-04-28T07:48:55Z
Урожаю заздритимуть усі сусіди: елементарне підживлення для полуниці
24tv
2025-04-28T07:30:47Z
До 20 годин поза тілом: новий метод зберігання донорських легень перед пересадкою
Факти ICTV
2025-04-28T06:03:01Z
Моніторинговий візит до Івано-Франківської установи виконання покарань №12: неналежні умови утримання, недоступність медичної допомоги, зловживання у сфері праці засуджених
Украина Криминальная
2025-04-28T06:01:35Z
Мʼясо птиці виявилось небезпечнішим, ніж вважалось
24tv
2025-04-28T05:33:22Z
В Україні стартував сезон кліщів: вчені дізналися, яка група крові їх приваблює
Хвиля
2025-04-28T03:31:28Z
Мало хто знає: чим небезпечна куркума для організму
GlavRed
2025-04-28T03:25:22Z
Перший заступник Кличка прокоментував скандал із вечерею на водоканалі у день жалоби
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:45:59Z
Масовий мор. В окупованому Маріуполі б'ють на сполох через екоцид
Telegraf
2025-04-28T08:45:28Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:44:28Z
Відключення води у Львові 28 квітня: мешканців екстрено попередили про обмеження
Политека
2025-04-28T08:31:12Z
Лідери громадської думки вимагають звільнення всієї шайки Кличка
Khreschatyk
2025-04-28T08:27:37Z
Китайський гороскоп на завтра 29 квітня: Зміям - проблеми зі здоров'ям, Коням - стрес
GlavRed
2025-04-28T08:27:03Z
Унікальна операція. Оператори БпЛА звільнили українських бійців з полону
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:21:58Z
Росіяни лишилися в землі: у ЗСУ розповіли про потужну атаку ворога на Костянтинопіль
24tv
2025-04-28T08:06:49Z
Боєзіткнення і спроби прорвати оборону: DeepState розповів про ситуацію на Покровському напрямку
24tv
2025-04-28T08:03:59Z
Як зберігати полуницю, щоб вона залишалася свіжою довше: лайфхак від фермерів
GlavRed
2025-04-28T08:27:59Z
Король салатів: готуємо класичний "Цезар" – він підкорює усіх
24tv
2025-04-28T07:51:40Z
Які дивовижні автобуси працювали донедавна на Мальті
AutoCentre
2025-04-28T07:34:44Z
Гороскоп на завтра 29 квітня: Близнюкам - хороші події, Левам - подарунок
GlavRed
2025-04-28T07:27:30Z
Що не можна робити в понеділок, щоб не притягнути негаразди
24tv
2025-04-28T07:12:59Z
Не підлетять на кілометр: як захистити дім від молі
24tv
2025-04-28T06:36:56Z
Від такої рибки неможливо відірватися: як її приготувати у томатному соусі
Telegraf
2025-04-28T06:12:16Z
На море, шопінг чи в пустелю: коли найкраще летіти в ОАЕ
24tv
2025-04-28T06:00:19Z
Солодка магія на кожен день: готуємо тістечка за лічені хвилини – вам не повірять, що це реально
24tv
2025-04-28T05:27:32Z
Раньєрі після 1:0 з Інтером: Цю перемогу ми присвячуємо нашим уболівальникам
Football.ua
2025-04-28T08:48:22Z
Індзагі про поразку від Роми: Нам бракувало холоднокровності, але тепер всі думки — про Барселону
Football.ua
2025-04-28T08:37:21Z
Українські експерти боксу про майбутній матч: Усик став ще потужнішим, Дюбуа — небезпечнішим
Комсомольская правда
2025-04-28T08:33:41Z
Hyperpunk Race Watkins Glen – як пройшов 4 етап українського NASCARу
AutoCentre
2025-04-28T08:31:21Z
Отримає 100 тисяч фунтів. Трампу підкорилося унікальне досягнення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:06:52Z
Усик і Дюбуа висловилися про свій майбутній бій
Gazeta UA
2025-04-28T08:00:27Z
Салах: Слот зробив мене краще як гравця
Football.ua
2025-04-28T07:58:44Z
Збірна України з самбо здобула 43 нагороди на чемпіонаті Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T07:57:31Z
Волинець: Завжди приємно повертатись до Ковалівки
Football.ua
2025-04-28T07:54:29Z
Новий спорткар BMW M2 Racer втратив 165 к.с. порівняно з дорожнім автомобілем
Топ Жир
2025-04-28T08:45:24Z
Tesla нібито «накручує» одометри, щоб уникати гарантійних ремонтів — позов у США
ITC
2025-04-28T08:43:56Z
Старовинний 100-річний мотоцикл пішов із молотка за ціною нового суперкара
Фокус
2025-04-28T08:42:05Z
Купеподібний кросовер за $18 200: електромобіль Toyota bZ5 дебютував у Шанхаї
AutoGeek
2025-04-28T08:30:45Z
На продаж виставили п’ять Dodge Demon із нульовим пробігом
AutoCentre
2025-04-28T08:13:02Z
З дроном у кузові: гібридний пікап Geely Radar показали офіційно
AutoGeek
2025-04-28T07:36:36Z
Mercedes презентував подовжений CLA
AutoCentre
2025-04-28T07:16:30Z
Представлено нестандартний корейський фургон-позашляховик із багатим оснащенням
Фокус
2025-04-28T07:12:28Z
Стартують продажі старшого брата Дастера: може отримати 200-сильний двигун
ЗаРулем
2025-04-28T07:03:12Z
У мережі поширилась інформація про хакерську атаку на "Епіцентр": що відомо
Фокус
2025-04-28T08:42:01Z
Збій в Епіцентрі 28 квітня: як ситуацію пояснили в компанії
Факти ICTV
2025-04-28T08:37:24Z
Астрономи вперше виявили екзопланету, що обертається навколо двох зірок під кутом 90 градусів
24tv
2025-04-28T08:33:58Z
Шутер La Quimera від творців Metro відклали в день релізу — перші відгуки катастрофічні
ITC
2025-04-28T08:25:37Z
У Швейцарії запустили першу у світі сонячну станцію на залізній дорозі
ITC
2025-04-28T08:25:23Z
Вчені знайшли причину, чому вулкан Єллоустоун досі не вибухнув
360ua.news
2025-04-28T08:21:03Z
Китай обіцяє обійти США у розробці нових надпотужних чипів: що про це відомо
Фокус
2025-04-28T08:15:30Z
Китайська Huawei розробляє новий ШІ-чип як альтернативу процесорам Nvidia
AIN
2025-04-28T07:51:08Z
Чекліст для бізнесу: чи пройдете ви аудит без SIEM
Корреспондент
2025-04-28T07:36:49Z