MY.UAНовини
Причиною війни між Індією та Пакистаном може стати боротьба за воду: чи розпочнеться ядерна війна в Азії
Причиною війни між Індією та Пакистаном може стати боротьба за воду: чи розпочнеться ядерна війна в Азії

Причиною війни між Індією та Пакистаном може стати боротьба за воду: чи розпочнеться ядерна війна в Азії

Війна Індії та Пакистану може призвести до глобальної фінансової кризи та мільйонних жертв (населення обох держав — близько 2 млрд осіб). Найгірше, що обидві країни можуть використовувати ядерну зброю, а тоді почнеться третя світова війна. Ситуацію розжарив теракт 22 квітня, але Фокус досліджував передісторію конфлікту: чим зумовлена ​​війна за воду, яка так легко може перерости в ядерну війну.

Квітневе загострення: теракт у "індійській Швейцарії"

22 квітня група озброєних людей розстріляла туристів в індійському штаті Кашмір: загинуло 26 людей, ще 17 поранено. Район Пахалгам, де сталася НП, називають індійською Швейцарією, туди приїжджають не лише туристи, а й кінематографічні групи заради прекрасних пейзажів. Але Пахалгам — це ще й населена переважно мусульманами спірна територія. Офіційно вона перебуває під контролем Індії, але Пакистан цю землю вважає за свою.

Терористичне угруповання "Опір Кашміру", яке взяло на себе відповідальність за загибель туристів, заявило, що в Кашмірі нині проживає понад 85 тисяч "чужинців" — і вони не збираються з цим миритися. Індія, у свою чергу, оперативно дала зрозуміти, що не має наміру миритися з актами насильства.

Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту
Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту
Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту
Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту

За словами обурення і співчуттями, які приніс прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, були конкретні кроки: вже зупинено авіасполучення і торгівлю між Індією і Пакистаном (а як мінімум двоє з терористів виявилися його громадянами), з країни вислані дипломати, а з кордону йдуть повідомлення про перестрілки. Договори про спільне використання водного басейну річки Інд.

Війна за воду між Індією та Пакистаном, втім, почалася не вчора: цю бомбу уповільненої дії було закладено ще в роки перерозподілу територій після розпаду Британської імперії.

Води великих річок можуть стати причиною масштабної війни

Регіон Азійської суші, який умовно розташований між Тихим та Індійським океанами – найбільш заселена у світі місцевість. Тут мешкає більше половини населення Землі. Проте рівень технологічного розвитку та соціальної організації суспільства в Індії, Пакистані, Бангладеш та інших країнах регіону залишають бажати кращого. Це призводить до низького рівня життя значної частини населення та дефіциту в забезпеченні базових потреб, зокрема у воді.

Ми вже говорили, що Китай контролює постачання питної води жителів регіону. Однак ситуація в Індостані далеко не лінійна: насправді Індія, яка має вигляд жертви з боку Китаю, сама активно використовує своє географічне положення та бере під контроль води річок, що випливають із її території в бік Пакистану. Крім того, у самій Індії за гармонійний розподіл водних ресурсів іде гостра боротьба між штатами — з перипетіями та пристрастями, гідними боллівудських серіалів.

Обміління Інду та Гангу, викликане таненням льодовиків, призводить до конфліктів за воду і всередині Індії.
Фото: pexels.com

Пакистан та Індія почали конфліктувати майже відразу після здобуття незалежності в середині ХХ століття. Залишаючи свої індійські колонії та проводячи межі нових держав, британці заклали кілька мін відстроченої дії. Основний сюжет конфлікту розгортається навколо штату Кашмір, а важливим базисом конфлікту є розподіл водних ресурсів. Зараз водопостачання Пакистану на 80% залежить від Індії. Це стало наслідком проведення кордонів, які не враховували географічне розподілення водних ресурсів у цьому посушливому регіоні. У результаті поділу Індостану на дві держави річка Інд опинилася в Пакистані, а Ганг — в Індії. Тим не менш, Інд харчується водами з Гімалайських льодовиків, що розташовані на території Індії. У 1960 р. між країнами було підписано договір, що передбачав гармонійний розподіл водних ресурсів однієї з найважливіших водних артерій регіону. Проте за більш ніж пів століття багато що змінилося.

Важливо Війна за воду. Річки Ферганської долини як контрольний пакет для управління Середньою Азією

За останні кілька десятиліть кліматичні зміни призвели до висушування і так майже пустельної території. Водозабезпечення Індостану знизилося вдвічі. У таких умовах для уряду кожної з перенаселених країн, як Індії, так і Пакистану, забезпечення водою саме своїх громадян стає пріоритетнішим за виконання будь-якого міжнародного договору. Річки Інд і Ганг стали вже не просто джерелом питної води для населення, а й незамінним джерелом води для зрошення сільськогосподарських угідь (іригаційні системи Пакистану – найбільші у світі; для їхнього функціонування використовується 70% водних ресурсів країни). Зрозуміло, що відбір води для поливу полів скорочує повноводність річки та шкодить водопостачанню сусідів.

Уряд у Нью-Делі дедалі частіше направляє води з Інду та Гангу до своїх зневоднених регіонів Пенджаб, Джаму та Кашмір. Це суперечить договору від 1960 року, який не порушувався навіть під час активних фаз воєнних дій між країнами – а вони у ХХ ст. спалахували неодноразово. Однак за останні п'ять років Індія ставила під сумнів подальше дотримання угоди з Пакистаном про воду. Відбувалося це у 2016 та 2019 роках, після спалахів насильства в Кашмірі (сутички між пропакистанськими бойовиками й індійськими військовими призвели навіть до обміну артуадарами між державами). Індія звинувачувала в цьому Пакистан і погрожувала перекрити йому воду. Ісламабад відповідав зосередженням військ уздовж кордону між державами. Обидва рази питання вдавалося вирішити дипломатичним шляхом. Однак майбутнє залишається туманним.

Важливим базисом конфлікту між Індією та Пакистаном є поділ водних ресурсів
Фото: pexels.com

Учені прогнозують, що до кінця століття кількість води в регіоні зменшиться ще вдвічі. Це призведе до спустошення Індостану, і тоді перед Нью-Делі постає питання: подавати воду з контрольованих нею річок лише своїм громадянам або "дозволити" їй текти до Пакистану.

Для Пакистану отримання достатньої кількості води – питання життя та смерті його аграрної сфери. У разі обмілення Інду та приток Гангу від голоду та спраги у двохсотмільйонному Пакистані загине близько 45-50 млн людей.

Це не менше, ніж від застосування зброї масового ураження. Отже, двом ядерним державам доведеться достатньо попрацювати в інженерно-технічному напрямку, щоб не доводити ситуацію до такого трансцендентного вибору. В іншому випадку

на світ чекає ядерна війна за воду.

Обмілення Інду та Гангу, викликане таненням льодовиків, призводить до конфліктів за воду та всередині Індії. Між двома індійськими штатами Карнатака (населення — понад 60 млн осіб) і Тамілнад (70 млн жителів) відбувається конфлікт, схожий на те, що відбувається між двома державами. Причина — річка Кавері, яка протікає через обидва штати, бере свій початок на пагорбах Брахмагірі та впадає в Бенгальську затоку.

Ворожнеча за воду між цими територіями почалася ще наприкінці XIX століття: тоді в регіоні почалася індустріалізація, і почали впроваджуватись іригаційні системи. Природних запасів води не вистачало ні тамілам, ні жителям Карнатаки. У 1890 була проведена перша конференція з цивілізованого розподілу водних ресурсів, підсумки якої повинні були задовольнити обидві сторони.

Однак після здобуття Індією незалежності в 1947 році всі договори, які були підписані раніше, були анульовані, і конфлікти між штатами Карнатака та Тамілнад почалися з чистого листа.

Це була справжня війна за воду: з актами насильства та людськими жертвами. З 1974 року арбітром у ситуації став виступати Верховний суд Індії. У 2007 році він своїм рішенням визначив, скільки води має отримувати від річки Кавері кожен штат, проте жоден із них не залишився задоволеним цим рішенням. Справа в тому, що за цей час індустріалізація й урбанізація регіону лише посилилася. Зросла й чисельність населення. Регіон через форсовану індустріалізацію та засилля технологічних виробництв стали називати індійською "Кремнієвою долиною". Проте води поменшало.

Важливо Імперія води: як контроль над річками дарує Китаю необмежену владу

Департамент водних ресурсів штату Карнатака заявляє про малу кількість опадів, що сприяє дефіциту води, – у цій місцевості лише 55 дощових днів на рік. Шкодять зволоженню земель надмірні викиди хімікатів і греблі, споруджені вище за течією. Тому влада штату змушена відбирати воду з річки за допомогою іригаційних систем.

Схожа ситуація і в Тамілнаді, проте після відбору води на території штату Карнатака води в річці залишається ще менше. У Тамілнаді зростає смертність від самогубств і хвороб серцево-судинної системи. Влада штату пов'язує це з нестачею водних ресурсів: спрага вбиває.

Води в Індостані стає все менше, а потреби в ній зростають у шаленому темпі
Фото: pexels.com

У цій ситуації федеральний уряд демонструє своє безсилля реально вплинути на ситуацію, а вчені прогнозують лише погіршення ситуації.

Таким чином, ситуація з водою в регіоні рухається в безвихідь. Води стає все менше, а потреби в ній зростають у шаленому темпі.

На воді базується економіка регіону, а нестача води загрожує життям десятків мільйонів людей.

Боротьба за воду та ядерна війна

Наявність ядерної зброї в Пакистані й Індії надає потенційному конфлікту статусу глобальної загрози. Тим часом у самій Індії воду не можуть поділити між собою дві адміністративні одиниці, які, незважаючи на рішення органів центральної влади, продовжують егоїстично експлуатувати водні ресурси, ставлячи під загрозу життя своїх співгромадян.

А що ж наука, що сучасні технології? Усі зусилля науки та результати технічного прогресу спрямовані збільшення споживання води, а не її відновлення. Безконтрольна вирубка лісів, танення льодовиків, надшвидка індустріалізація регіону, збільшення мережі іригаційних систем у поєднанні з природним зростанням кількості населення ведуть регіон до катастрофи, що може струснути всю планету.

Теги за темою
войнавода
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Главный оппонент Орбана завершил протестный марш в Румынию
Европейская правда
2025-05-24T10:49:42Z
Суд запретил Трампу отменять право Гарварда принимать иностранных студентов
Европейская правда
2025-05-24T08:54:52Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
2025-05-16T20:54:33Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
У Меркьюри была внебрачная дочь - Daily Mail
Корреспондент
2025-05-23T21:57:00Z
Эмма Уотсон вернулась к Канни после 12-летнего перерыва
Корреспондент
2025-05-23T15:48:52Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Идеальное мясо для шашлыка: рекомендации по выбору от диетолога
UAToday
2025-05-24T10:03:47Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
В Испании хотят бороться с наплывом туристов новым налогом на аренду жилья
Европейская правда
2025-05-23T16:02:21Z
Гороскоп на 24 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-23T15:30:26Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
Воздушные силы раскрыли детали атаки на Киев
Корреспондент
2025-05-24T08:48:56Z
Опять завод "Энергия"? В РФ говорят о "падении" БПЛА в промзоне Ельца после новой атаки
UAToday
2025-05-24T07:24:49Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Россия модернизировала баллистику - Воздушные силы
Корреспондент
2025-05-24T10:24:06Z
В приложении "Дія" будут проводить технические работы: какие сервисы будут временно недоступны
UAToday
2025-05-24T08:30:14Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
ЕС выделит Украине еще 900 млн евро на закупку оружия за счет доходов от росактивов
Европейская правда
2025-05-12T14:07:06Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Удар по порту в Одессе: число погибших увеличилось
Корреспондент
2025-05-24T07:54:17Z
Удар дронов и баллистики по Киеву: спасатели рассказали о ликвидации последствий
UAToday
2025-05-24T07:24:56Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Массированные обстрелы Киева: пожары вспыхнули сразу в нескольких районах
VGorode
2025-05-24T06:45:40Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Пенсионный фонд увеличил выплаты за последний месяц
Корреспондент
2025-05-24T09:45:46Z
Россия заключит с Бахрейном трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
2025-05-23T17:48:58Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
2025-05-23T17:39:25Z
Курс валют на 23 мая: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-05-23T17:38:26Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
В Украине разработали дрон Батяр, похожий на "шахед"
Корреспондент
2025-05-23T21:18:31Z
ИИ Microsoft предсказывает погоду и природные катастрофы точнее людей
Корреспондент
2025-05-23T20:24:24Z
Anthropic представила новые ИИ-модели Claude 4
Корреспондент
2025-05-23T20:03:19Z
Apple планирует выпустить умные очки в 2026 году - СМИ
Корреспондент
2025-05-23T17:27:20Z
Хаббл сфотографировал наклонённую галактику NGC 3511
Корреспондент
2025-05-23T15:12:32Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Салах удостоился звания лучшего футболиста сезона АПЛ
Корреспондент
2025-05-24T10:57:24Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Французский гранд близок к подписанию экс-вундеркинда Барселоны
Корреспондент
2025-05-24T08:30:42Z
Новицкий сохранил чемпионский титул, нокаутировав противника
Корреспондент
2025-05-24T08:18:55Z
Эвертон готов оформить переход футболиста, ставшего открытием сезона в АПЛ
Корреспондент
2025-05-24T08:00:36Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Итальянская Giamaro Automobili представила свои первые гиперкары
Корреспондент
2025-05-23T20:15:02Z
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
2025-05-23T17:15:08Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент
2025-05-20T19:09:19Z