MY.UAНовини
Причиною війни між Індією та Пакистаном може стати боротьба за воду: чи розпочнеться ядерна війна в Азії
Причиною війни між Індією та Пакистаном може стати боротьба за воду: чи розпочнеться ядерна війна в Азії

Причиною війни між Індією та Пакистаном може стати боротьба за воду: чи розпочнеться ядерна війна в Азії

Війна Індії та Пакистану може призвести до глобальної фінансової кризи та мільйонних жертв (населення обох держав — близько 2 млрд осіб). Найгірше, що обидві країни можуть використовувати ядерну зброю, а тоді почнеться третя світова війна. Ситуацію розжарив теракт 22 квітня, але Фокус досліджував передісторію конфлікту: чим зумовлена ​​війна за воду, яка так легко може перерости в ядерну війну.

Квітневе загострення: теракт у "індійській Швейцарії"

22 квітня група озброєних людей розстріляла туристів в індійському штаті Кашмір: загинуло 26 людей, ще 17 поранено. Район Пахалгам, де сталася НП, називають індійською Швейцарією, туди приїжджають не лише туристи, а й кінематографічні групи заради прекрасних пейзажів. Але Пахалгам — це ще й населена переважно мусульманами спірна територія. Офіційно вона перебуває під контролем Індії, але Пакистан цю землю вважає за свою.

Терористичне угруповання "Опір Кашміру", яке взяло на себе відповідальність за загибель туристів, заявило, що в Кашмірі нині проживає понад 85 тисяч "чужинців" — і вони не збираються з цим миритися. Індія, у свою чергу, оперативно дала зрозуміти, що не має наміру миритися з актами насильства.

Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту
Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту
Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту
Після розстрілу туристів громадяни Індії вийшли на масові акції протесту

За словами обурення і співчуттями, які приніс прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, були конкретні кроки: вже зупинено авіасполучення і торгівлю між Індією і Пакистаном (а як мінімум двоє з терористів виявилися його громадянами), з країни вислані дипломати, а з кордону йдуть повідомлення про перестрілки. Договори про спільне використання водного басейну річки Інд.

Війна за воду між Індією та Пакистаном, втім, почалася не вчора: цю бомбу уповільненої дії було закладено ще в роки перерозподілу територій після розпаду Британської імперії.

Води великих річок можуть стати причиною масштабної війни

Регіон Азійської суші, який умовно розташований між Тихим та Індійським океанами – найбільш заселена у світі місцевість. Тут мешкає більше половини населення Землі. Проте рівень технологічного розвитку та соціальної організації суспільства в Індії, Пакистані, Бангладеш та інших країнах регіону залишають бажати кращого. Це призводить до низького рівня життя значної частини населення та дефіциту в забезпеченні базових потреб, зокрема у воді.

Ми вже говорили, що Китай контролює постачання питної води жителів регіону. Однак ситуація в Індостані далеко не лінійна: насправді Індія, яка має вигляд жертви з боку Китаю, сама активно використовує своє географічне положення та бере під контроль води річок, що випливають із її території в бік Пакистану. Крім того, у самій Індії за гармонійний розподіл водних ресурсів іде гостра боротьба між штатами — з перипетіями та пристрастями, гідними боллівудських серіалів.

Обміління Інду та Гангу, викликане таненням льодовиків, призводить до конфліктів за воду і всередині Індії.
Фото: pexels.com

Пакистан та Індія почали конфліктувати майже відразу після здобуття незалежності в середині ХХ століття. Залишаючи свої індійські колонії та проводячи межі нових держав, британці заклали кілька мін відстроченої дії. Основний сюжет конфлікту розгортається навколо штату Кашмір, а важливим базисом конфлікту є розподіл водних ресурсів. Зараз водопостачання Пакистану на 80% залежить від Індії. Це стало наслідком проведення кордонів, які не враховували географічне розподілення водних ресурсів у цьому посушливому регіоні. У результаті поділу Індостану на дві держави річка Інд опинилася в Пакистані, а Ганг — в Індії. Тим не менш, Інд харчується водами з Гімалайських льодовиків, що розташовані на території Індії. У 1960 р. між країнами було підписано договір, що передбачав гармонійний розподіл водних ресурсів однієї з найважливіших водних артерій регіону. Проте за більш ніж пів століття багато що змінилося.

Важливо Війна за воду. Річки Ферганської долини як контрольний пакет для управління Середньою Азією

За останні кілька десятиліть кліматичні зміни призвели до висушування і так майже пустельної території. Водозабезпечення Індостану знизилося вдвічі. У таких умовах для уряду кожної з перенаселених країн, як Індії, так і Пакистану, забезпечення водою саме своїх громадян стає пріоритетнішим за виконання будь-якого міжнародного договору. Річки Інд і Ганг стали вже не просто джерелом питної води для населення, а й незамінним джерелом води для зрошення сільськогосподарських угідь (іригаційні системи Пакистану – найбільші у світі; для їхнього функціонування використовується 70% водних ресурсів країни). Зрозуміло, що відбір води для поливу полів скорочує повноводність річки та шкодить водопостачанню сусідів.

Уряд у Нью-Делі дедалі частіше направляє води з Інду та Гангу до своїх зневоднених регіонів Пенджаб, Джаму та Кашмір. Це суперечить договору від 1960 року, який не порушувався навіть під час активних фаз воєнних дій між країнами – а вони у ХХ ст. спалахували неодноразово. Однак за останні п'ять років Індія ставила під сумнів подальше дотримання угоди з Пакистаном про воду. Відбувалося це у 2016 та 2019 роках, після спалахів насильства в Кашмірі (сутички між пропакистанськими бойовиками й індійськими військовими призвели навіть до обміну артуадарами між державами). Індія звинувачувала в цьому Пакистан і погрожувала перекрити йому воду. Ісламабад відповідав зосередженням військ уздовж кордону між державами. Обидва рази питання вдавалося вирішити дипломатичним шляхом. Однак майбутнє залишається туманним.

Важливим базисом конфлікту між Індією та Пакистаном є поділ водних ресурсів
Фото: pexels.com

Учені прогнозують, що до кінця століття кількість води в регіоні зменшиться ще вдвічі. Це призведе до спустошення Індостану, і тоді перед Нью-Делі постає питання: подавати воду з контрольованих нею річок лише своїм громадянам або "дозволити" їй текти до Пакистану.

Для Пакистану отримання достатньої кількості води – питання життя та смерті його аграрної сфери. У разі обмілення Інду та приток Гангу від голоду та спраги у двохсотмільйонному Пакистані загине близько 45-50 млн людей.

Це не менше, ніж від застосування зброї масового ураження. Отже, двом ядерним державам доведеться достатньо попрацювати в інженерно-технічному напрямку, щоб не доводити ситуацію до такого трансцендентного вибору. В іншому випадку

на світ чекає ядерна війна за воду.

Обмілення Інду та Гангу, викликане таненням льодовиків, призводить до конфліктів за воду та всередині Індії. Між двома індійськими штатами Карнатака (населення — понад 60 млн осіб) і Тамілнад (70 млн жителів) відбувається конфлікт, схожий на те, що відбувається між двома державами. Причина — річка Кавері, яка протікає через обидва штати, бере свій початок на пагорбах Брахмагірі та впадає в Бенгальську затоку.

Ворожнеча за воду між цими територіями почалася ще наприкінці XIX століття: тоді в регіоні почалася індустріалізація, і почали впроваджуватись іригаційні системи. Природних запасів води не вистачало ні тамілам, ні жителям Карнатаки. У 1890 була проведена перша конференція з цивілізованого розподілу водних ресурсів, підсумки якої повинні були задовольнити обидві сторони.

Однак після здобуття Індією незалежності в 1947 році всі договори, які були підписані раніше, були анульовані, і конфлікти між штатами Карнатака та Тамілнад почалися з чистого листа.

Це була справжня війна за воду: з актами насильства та людськими жертвами. З 1974 року арбітром у ситуації став виступати Верховний суд Індії. У 2007 році він своїм рішенням визначив, скільки води має отримувати від річки Кавері кожен штат, проте жоден із них не залишився задоволеним цим рішенням. Справа в тому, що за цей час індустріалізація й урбанізація регіону лише посилилася. Зросла й чисельність населення. Регіон через форсовану індустріалізацію та засилля технологічних виробництв стали називати індійською "Кремнієвою долиною". Проте води поменшало.

Важливо Імперія води: як контроль над річками дарує Китаю необмежену владу

Департамент водних ресурсів штату Карнатака заявляє про малу кількість опадів, що сприяє дефіциту води, – у цій місцевості лише 55 дощових днів на рік. Шкодять зволоженню земель надмірні викиди хімікатів і греблі, споруджені вище за течією. Тому влада штату змушена відбирати воду з річки за допомогою іригаційних систем.

Схожа ситуація і в Тамілнаді, проте після відбору води на території штату Карнатака води в річці залишається ще менше. У Тамілнаді зростає смертність від самогубств і хвороб серцево-судинної системи. Влада штату пов'язує це з нестачею водних ресурсів: спрага вбиває.

Води в Індостані стає все менше, а потреби в ній зростають у шаленому темпі
Фото: pexels.com

У цій ситуації федеральний уряд демонструє своє безсилля реально вплинути на ситуацію, а вчені прогнозують лише погіршення ситуації.

Таким чином, ситуація з водою в регіоні рухається в безвихідь. Води стає все менше, а потреби в ній зростають у шаленому темпі.

На воді базується економіка регіону, а нестача води загрожує життям десятків мільйонів людей.

Боротьба за воду та ядерна війна

Наявність ядерної зброї в Пакистані й Індії надає потенційному конфлікту статусу глобальної загрози. Тим часом у самій Індії воду не можуть поділити між собою дві адміністративні одиниці, які, незважаючи на рішення органів центральної влади, продовжують егоїстично експлуатувати водні ресурси, ставлячи під загрозу життя своїх співгромадян.

А що ж наука, що сучасні технології? Усі зусилля науки та результати технічного прогресу спрямовані збільшення споживання води, а не її відновлення. Безконтрольна вирубка лісів, танення льодовиків, надшвидка індустріалізація регіону, збільшення мережі іригаційних систем у поєднанні з природним зростанням кількості населення ведуть регіон до катастрофи, що може струснути всю планету.

Теги за темою
войнавода
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Деньги немалые: украинцев будут штрафовать за неправильное использование электроэнергии
Знай
2025-07-09T05:12:59Z
Доллар подорожал: курс валют на 9 июля 2025
TSN
2025-07-09T05:06:27Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
С 2026 года в Украине стартует бесплатная вакцинация от ВПЧ - Минздрав
Корреспондент
2025-07-09T02:30:12Z
Высокие температуры: как пережить жару
ZN UA
2025-07-08T22:21:56Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
У Байдена ответили, действительно ли "тормозили" помощь Украине из-за страха перед Москвой
Comments UA
2025-07-09T05:15:56Z
Стала известна дата, когда законопроект о новых санкциях США против РФ представят в Конгрессе
Comments UA
2025-07-09T05:15:55Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Пять танков и более тысячи "200-х": Генштаб назвал новые потери оккупантов
Gazeta UA
2025-07-09T05:03:48Z
50 тысяч гривен сразу, и это еще не все: что могут получить владельцы разрушенных квартир в Киеве и какие сложности
Telegraf
2025-07-09T04:03:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
В Луцке ночью раздались мощные взрывы: город под массированным ударом
TSN
2025-07-09T03:03:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
10 июля — какой церковный праздник, почему на Антония воду чтят особенно сильно
TSN
2025-07-09T05:06:48Z
Тайвань проводит самые масштабные военные учения в истории
Gazeta UA
2025-07-09T05:06:35Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Какие дни рождения нельзя отмечать и почему: приметы, запреты и объяснения
Comments UA
2025-07-08T21:12:53Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
"Я Мерзликина": экс-жена Розового после развода порадовала себя роскошным подарком
Апостроф
2025-07-09T04:33:21Z
Светлана Тарабарова с мужем показалась за границей на отдыхе без детей: где сейчас супруги
TSN
2025-07-08T19:48:42Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
7 лучших биттеров и ликеров
Взгляд
2025-07-09T05:06:27Z
Грех не приготовить: горячие баклажаны с фаршем, от которых невозможно оторваться, рецепт
Знай
2025-07-09T03:21:49Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Луцк в огне: что известно о ночной атаке РФ
Comments UA
2025-07-09T04:09:51Z
В Україні аномальна спека зміниться грозами та градом
AgroNews
2025-07-09T04:03:08Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Безпілотний автобус Karsan виїде на вулиці Парижа
AutoCentre
2025-07-08T20:00:00Z
На дорогах появились авто с загадочными номерами: что нужно знать водителям
Хвиля
2025-07-08T19:51:16Z
У Porsche упали глобальные продажи, особенно сильно в Китае
Корреспондент
2025-07-08T17:12:57Z
Какое авто выбрать: эксперты назвали производителей самых надежных автомобилей
Фокус
2025-07-08T14:12:35Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Озвучено оновлені ціни на зернові в Україні
AgroNews
2025-07-09T05:09:11Z
СМИ: Microsoft может возродить серию Banjo-Kazooie — грядет конкурент Donkey Kong Bananza?
GameMag
2025-07-09T05:06:05Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Усиление Серии А: амбициозный клуб подписывает чемпиона Европы
Корреспондент
2025-07-09T05:12:31Z
Европа доминирует: последний неевропейский победитель КЧМ был в 2012 году
Корреспондент
2025-07-09T05:03:53Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Жена экс-звезды сборной Украины жестко раскритиковала его нынешний клуб
Корреспондент
2025-07-09T04:48:55Z
Челси - в финале Клубного чемпионата мира благодаря дублю новичка
Корреспондент
2025-07-09T04:09:06Z