MY.UAНовини
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності

Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності

Минає четвертий місяць, як в Україні запрацювала нова система з призначення групи інвалідності. З 1 січня замість МСЕК по всій країні запрацювали ЕКОПФО - експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Станом на початок квітня, як повідомив голова Комітету ВР з питань здоров'я Михайло Радуцький, у 294 закладах створено понад 1,4 тисячі команд, до складу яких входить більше 6,6 тисячі фахівців.

Реформа рекламувалася як «ліки» проти корупції, суттєве полегшення для пацієнтів і повна цифровізація медичної документації. Проте перший досвід показав, що на практиці все не пішло так гладко, як сподівалися. Про суттєві моменти, які забули або не врахували, Коротко про розповіли захисники прав пацієнтів та юристи.

Онкохвору оцінили за 2 хвилини

- Я припускаю, що у авторів реформи були найкращі наміри, але зв’язок з реальним станом речей вони втратили. Або опір іде на рівні виконавців, - каже голова ініціативи «Захист прав людей з інвалідністю» Юрій Гончаренко. – Реформа подавалася як незалежне, комплексне оцінювання стану фізичного і ментального здоров’я людини, її можливості до роботи, самообслуговування. У нашому випадку перебування в кабінеті, де знаходилася експертна команда, тривало 2 хвилини. І, наскільки я спостерігав, а ми приїхали раніше призначеного часу, так само миттєво оцінювали й інших пацієнтів.

Юрій каже, що його дружина проходила онкологічну комісію.

- У МОЗ вказують на постанову Кабміну №1338, де написані діагнози, відповідно до яких має бути встановлена група. Мовляв, для чого зайве витрачати час. Добре, ми так і розраховували. У нас є два підтверджені діагнози, відповідно з якими дружині мали подовжити 2-у групу, на якій вона була два роки. Але нам дали 3-ю і на один рік. А деяким хворим, до нас надходили такі скарги, взагалі групу скасували. З роботи експертних команд, на моє бачення, виключено такий важливий компонент, як оцінювання сукупного стану організму. Мені важко говорити про інші хвороби, але в онкології це дуже суттєвий момент, бо люди проходять курси отруйної хіміотерапії, переносять хірургічні втручання. А питання ставиться так: якщо є прогноз людині на життя - байдуже, якої воно буде якості, - то це інвалідність 3-ї групи або взагалі про групу ніби не йдеться. А коли людина приречена на смерть, то дадуть 2-у групу.

Електронний висновок не вважають за документ

Тим, хто не стикався з такою проблемою, важко зрозуміти, що різниця між групами не тільки в розмірі пенсії.

- В онкології дуже дорогі ліки, які люди не можуть купувати самі. Для 2-ї групи вони безкоштовні, для 3-ї - тільки знижка. Так само як на ходунки, милиці, інші допоміжні засоби, яких потребують люди з інвалідністю. Наприклад, в оптиці для 3-ї групи знижок немає, для 2-ї – є. Інвалідів 2-ї групи мають пропускати без черги. Скажете, кому зараз потрібна така пільга? А уявіть: людина з села їде в обласний центр. Одна маршрутка зранку, інша – на початку вечора. Щоб отримати всі послуги за день, пройти без черги в різні кабінети дуже цінно. Крім того, є міжнародні благодійні програми, де група теж має значення. Мій знайомий вивозив батька з 2-ю групою на безкоштовне лікування в Австрію, з 3-ю це було б неможливо, - пояснює Юрій Гончаренко.

Правозахисник каже, що із суцільною цифровізацією оцінювання теж виникли проблеми. Висновок про інвалідність відображається в електронному реєстрі. Здебільшого чиновники або продавці ліків таку електронну «ксиву» не хочуть визнавати.

- Скрін-шот у «Дії» не вважають за документ навіть в управлінні транспорту. Чому не зробили хоча б як у «Резерв+», де можна згенерувати PDF-документ з QR-кодом? Або принаймні на рівні Кабінету міністрів не зобов’язали всі державні установи приймати електронні висновки ЕКОПФО? Ми виявили ще одну проблему – оскарження на висновок. Обіцяного електронного оскарження досі в системі немає – сьогодні були у сімейного лікаря, перевіряли. Тиждень тому відправили поштою паперову скаргу до Центру оцінювання в Дніпрі, адреса якого вказана на сайті МОЗ. 16-го числа лист прийшов на пошту і досі там лежить. Ніхто по нього не приходить, а термін подачі скарги спливає. Я знаю багато випадків, коли люди вже свій час втратили.

У коментарях до різних постів у соцмережах ми також знайшли чимало скарг на пониження в групі інвалідності, на відмову у групі після двох операцій на серці, на проблему в оскарженні рішення експертної команди, на відсутність в її складі психологів та реабілітологів, хоча такі і були обіцяні в анонсі реформи. Навіть шириться конспірологічна версія, ніби хочуть штучно зменшити армію інвалідів, бо вона постійно зростає через ветеранів фронту, цивільних, які потрапляють під обстріли, через постійні стреси війни.

Планували на роки, а зробили за місяць

Тим часом є й інша точка зору.

- Не всі люди з онкозахворюваннями можуть розраховувати на інвалідність, - зазначає президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк. – Набираємо в Google «рак виліковний» - і отримаємо підтвердження. Якщо людина пройшла курс хіміотерапії, якщо немає метастазів, то вона може жити нормальним життям. Так само і після операцій. Операції робляться, щоб стан хворого поліпшився. А якщо він погіршується, то це треба чимось доводити – проходити обстеження, отримувати медичну документацію.

Правозахисник каже, що до їхньої організації також надходило декілька скарг на неправомірне скасування інвалідності. Втім, він вважає, що відповідальність за це не можна покладати лише на лікарів.

- Припустимо, є документи за 2023-2024 роки, а на переогляд інвалідності пацієнт подається у 2025-му. Але ж існує таке поняття, як реабілітація. Минуло більше року після останньої госпіталізації, за цей час людина нічого не робила, щоб поновити своє здоров’я. Не обстежувалася додатково, не лікувалася. Отже, або не мала в тому потреби, або не хотіла. У пацієнта немає доказів, що його стан погіршився або, як мінімум, не покращився. Такі нюанси завжди були і будуть.

Водночас Віктор Сердюк погоджується, що пазли у новій системі поки не складаються у єдину картинку.

- На комісію виносяться різні кейси. Для лікаря, який їх розглядає, це додаткове навантаження, він має кинути своїх хворих і займатися тим, чим займалися до 2024 року експерти, які отримували за це зарплату, аналізували, давали заключення і не витрачали свій робочий час на лікування пацієнтів. Тобто зараз експертна робота - це додаткове навантаження на лікарів, в тому числі і сімейних. Це наслідок прискорення реформи, яка спершу планомірно готувалася, а потім наказали зробити за місяць. От воно і не завжди гладко. Треба було починати з пілотного проєкту в одній чи кількох областях, - переконаний Віктор Сердюк.

Замість офтальмолога - невропатолог

Скарги на недосконалість нової системи надходять і від військових. Щоправда, стосуються вони більше направлень на ЕКОПФО, ніж роботи самих експертних команд.

- Часто військового, який служить, з госпіталю виписують без направлення на комісію. Або дають направлення з формулюванням, пов’язаним з військовою службою, але не пов’язаним із захистом Вітчизни, - розповідає військовий адвокат, юрист Центру надання підтримки ветеранам Роман Лихачов. – А це чуттєва різниця у виплатах. Є також скарги по заниженню групи. Наприклад, людину лікували по кількох напрямках, а у виписці значиться тільки поранення, контузія не врахована. Плюс до цього направлення можуть гальмувати у військовій частині, бо навіть 3-я група інвалідності є підставою для звільнення і виплат, а командири в цьому не зацікавлені. У мене багато хлопців, які після поранення ніяк не можуть потрапити на експертизу по інвалідності.

У соцмережах можна зустріти розповіді про брак лікарів, особливо на периферії. Волонтерка Наталя Арістова розповіла про випадок, коли висновок про комісування зробила лікар-терапевт замість хірурга, бо хірурги працювали з новими пораненими, а система не пропустила такий документ в базу по ЕКОПФО. У коментарях є згадування про бійця, якого в Тернополі описувала невропатолог замість офтальмолога. Система направлення прийняла, але групу не дали, бо невропатолог помилилася в діагнозі.

- Зараз триває процес адаптації, коли щось прибирається, щось додається, і ми ще не до кінця зрозуміли, що отримали: нове «обличчя» чи той же «профіль», тільки з іншого боку, - каже голова ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко. – Водночас маємо розуміти, що реформи під час війни - це завжди важко. Багато лікарів мобілізовано, і для роботи в експертних комісіях дійсно може не вистачати фахівців, а довгі очікування пов’язані з тим, що і на фронті, і в тилу травмується багато людей.

А як справи з хабарями?

Стрімка реформа медико-соціальної експертизи почалася восени минулого року після черги корупційних скандалів, зокрема після «ліжка з доларами» в квартирі керівниці Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи. Було заявлено, що нова система виключає підкуп експертів, оскільки вони до останнього дня не знають, кого будуть оцінювати, а пацієнт – хто його буде оцінювати. Наші консультанти відзначають, що поки скарг на службові зловживання не надходить, електронна система прозора. Але… перший «дзвіночок» уже був. У березні цього року поліція Харківської області повідомила про затримання лікаря-кардіолога, який правив зі свого пацієнта 1000 доларів, аби вирішити питання з подовженням групи інвалідності. У ініціативі «Захист прав людей з інвалідністю» вважають, що такий випадок може бути не один.

- Про лікарню, де буде проводитися оцінювання, пацієнти знають за 2-3 тижні до процедури, - каже Юрій Гончаренко. - Взагалі вона може бути просто одна – профільна. Цього часу цілком достатньо, щоб знайти людину, яка завчасно дізнається про склад експертної команди і допоможе «замовити» потрібний результат. Припускаю, що автори реформи не знають, наскільки корумпована зараз медицина і що фактично за все в профільних лікарнях треба класти "в кишеню" від 200 до 500 гривень. Плюс до того зараз, коли дозволене дистанційне оцінювання, великої ваги набувають лабораторні аналізи і дослідження. І також можна купити потрібні.

Правозахисник відмічає: якщо до реформи треба було контролювати статки та спосіб життя працівників близько 200 МСЕК по країні, то тепер - це десятки тисяч експертних команд. І їх представники не є суб'єктами декларування та моніторингу.

- Зрозуміло, що реформу не зупинити. Стара система була погана, нова не гірша, але й у багатьох моментах і не краща. Ці моменти треба виправляти, щоб вони не заскорузли, - переконаний Юрій Гончаренко.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
У Демпартії вважають, що Конгрес не підтримає вторгнення в Гренландію
Европейская правда
2025-04-25T17:36:43Z
НСЖУ виключила зі своїх лав трьох медійників з Маріуполя, які співпрацюють з окупаційною владою
Детектор М
2025-04-25T17:36:35Z
Зеленський розповів про відповідь України на "мирні пропозиції" Трампа
Европейская правда
2025-04-25T17:36:09Z
Президент Литви назвав "бомбою уповільненої дії" можливе визнання Криму за РФ
Европейская правда
2025-04-25T17:28:48Z
Підрив генерала в РФ та заяви Трампа про Крим: головні новини України
GlavRed
2025-04-25T17:27:23Z
Найбільші аеропорти Бельгії через страйк анонсували скасування рейсів
Европейская правда
2025-04-25T17:22:54Z
Трамп хоче завершити війну в Україні якнайшвидше
360ua.news
2025-04-25T17:12:56Z
За який жест у Німеччині можна отримати штраф
24tv
2025-04-25T17:04:53Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Автор найвідомішої книги про вибори Папи Римського допустився помилок, описуючи конклав
24tv
2025-04-25T17:21:24Z
Отримував по $7000 на місяць: чоловіка "утримували" 15 багатих жінок
Фокус
2025-04-25T17:12:55Z
Вступ на магістратуру у 2025 році: умови та дати подання заяв
Факти ICTV
2025-04-25T17:07:13Z
"Черговий бзик за наші гроші": lifecell розлютив українців новою послугою
Telegraf
2025-04-25T17:04:04Z
«Картина не з приємних»: військовий симулятор змоделював удар РФ по Британії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T17:00:16Z
Вивчав авіаційну та ракетно-космічну техніку в КАФК - ким був загиблий 17-річний Данило
Khreschatyk
2025-04-25T16:48:22Z
Для України важливо бути присутньою на прощанні з Папою Франциском - Зеленський
УкраинФорм
2025-04-25T16:48:19Z
РФ втратила 1000 танків з початку року – Сирський
1News
2025-04-25T16:36:43Z
Що відомо про зустріч Потапа і Каменських на тлі чуток про розлучення - деталі
GlavRed
2025-04-25T17:27:43Z
Дали 500 тисяч за "будинок з фільму жахів 90-х": про які помилки пошкодували покупці
Фокус
2025-04-25T17:21:44Z
7 найрейтинговіших фільмів у світі, які має побачити кожен фанат якісного кіно
24tv
2025-04-25T17:04:39Z
Скандал із домаганнями у КНУТКіТ: народний артист України Богдан Бенюк став на захист викладачів
24tv
2025-04-25T17:04:17Z
Прем'єри тижня: LIDA LEE заспівала про незручну дівчину, Quest Pistols переклали українською хіт "Разные"
Комсомольская правда
2025-04-25T16:34:25Z
У Познані відбудеться дитячий польсько-український концерт солідарності
УкраинФорм
2025-04-25T16:25:02Z
Можна подивитися за день: серіал, який став найпопулярнішим на Нетфлікс
24tv
2025-04-25T16:18:49Z
На Волині стартував фестиваль тюльпанів
AgroPortal
2025-04-25T16:00:11Z
Несподіваний погляд на класика: у Харкові презентують оперу-кабаре про Шевченка
24tv
2025-04-25T15:54:30Z
У Києві сталася смертельна ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T17:27:46Z
Нацгвардієць врятував з-під завалів сім'ю із 3-річною дитиною та собакою
Khreschatyk
2025-04-25T17:24:16Z
Удар РФ по Павлограду: дрон росіян влучив у квартиру і вбив батька і доньку
Фокус
2025-04-25T16:15:58Z
Перед судом постане 15-річна дівчина, яка заклала вибухівку біля відділу поліції у Харкові
24tv
2025-04-25T16:00:34Z
В "Аврорі" повідомили, що загинула їх співробітниця, її чоловік та син, донька перебуває в лікарні
Khreschatyk
2025-04-25T15:57:51Z
У Павлограді російський дрон убив шахтаря Олексія Хлібця і його 15-річну доньку Валерію
24tv
2025-04-25T15:54:54Z
У Києві спалахнула пожежа в торговельному центрі «Лавина»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:45:27Z
Поліцейські Дніпра повідомили про підозру чоловіку, який викрав гроші з картки військового
Украина Криминальная
2025-04-25T15:31:25Z
У Стамбулі досі фіксують серію підземних поштовхів після сильного землетрусу
Европейская правда
2025-04-25T15:10:59Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Запоріжжі: за що доведеться платити більше у травні
Политека
2025-04-25T17:30:33Z
Війна в Україні завершиться у 2025 році - прогноз МВФ
GlavRed
2025-04-25T17:27:53Z
Нафта у США буде дешевою недовго: Bloomberg пояснило, що відбуватиметься із цінами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T16:57:10Z
ARK Invest: навіть за найгіршого сценарія біткоїн коштуватиме $300 тис. до 2030 року
ITC
2025-04-25T16:37:54Z
Загальний дохід VEON зріс до понад $4 млрд у 2024 році. В Україні він склав $925 млн — річний звіт
AIN
2025-04-25T16:36:18Z
ОККО Group планує запустити біоетанольний завод у 2026 році — деталі
AIN
2025-04-25T16:09:35Z
Росія планує постачати газ союзнику з 2025 року – очікують погодження ціни
24tv
2025-04-25T15:54:01Z
Китайського виробника Wi-Fi-роутерів звинувачують у штучному заниженні ціни в США
InternetUA
2025-04-25T15:46:08Z
Росія нарощує буріння нафти до рекордного рівня за п'ять років – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:27:03Z
Антикандидна дієта: чи справді їжа може допомогти побороти молочницю
24tv
2025-04-25T17:30:31Z
Мешканці Китаю використовують «чіп тверезості»: як він працює
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T17:18:31Z
Ці 5 фруктів допоможуть краще спати: варто почати їсти їх вже зараз
24tv
2025-04-25T17:04:42Z
Батьки поїхали на дачу, а діти лишились вдома і загинули від удару балістикою. Вони виявилися дітьми лікаря клініки КНУ
Khreschatyk
2025-04-25T16:57:04Z
Алгоритми надії: чи здатний штучний інтелект допомогти українськім військовим з ПТСР?
ITC
2025-04-25T15:58:23Z
Як працює підземний шпиталь ЗСУ від «Метінвесту» на лінії фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:18:56Z
Як оформити інвалідність в Україні 2025: куди звертатися та які документи необхідні
Факти ICTV
2025-04-25T15:07:48Z
Скільки насправді потрібно стояти у планці задля досягнення бажаного результату
24tv
2025-04-25T14:45:35Z
Вдовиний горб: що це, чому виникає та як побороти
24tv
2025-04-25T14:16:34Z
Дощі з грозами та заморозки: які регіони атакує штормова погода
GlavRed
2025-04-25T17:27:59Z
Крим другу ніч поспіль під масованою атакою дронів: до чого готуються ЗСУ
24tv
2025-04-25T17:12:43Z
Заморозки в Україні: чи буде знову різке похолодання, як на початку квітня
24tv
2025-04-25T17:04:49Z
Робота для пенсіонерів в Одесі: хто може отримувати 16 тисяч без досвіду
Политека
2025-04-25T16:31:59Z
Кремль ліквідовує дев’ять шахт на окупованому Донбасі під приводом «нерентабельності»
УкраинФорм
2025-04-25T16:25:55Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області 26 квітня: хто надовго залишиться без електрики
Политека
2025-04-25T16:15:55Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 26 квітня: грозові дощі, град і шквальний вітер
Политека
2025-04-25T15:48:29Z
Якою буде погода в Україні у травні: прогноз синоптиків
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:36:49Z
Масове смаження шашликів просто у дворі багатоповерхівок у Києві шокувало українців: "Не знають, що таке ліс"
Telegraf
2025-04-25T15:21:43Z
10 речей, які повинен знати кожен перед тим, як заводити котів чи собак
GlavRed
2025-04-25T17:30:05Z
Кущі потонуть у квітах: як обрізати 4 види троянд, щоб вони цвіли інтенсивно
GlavRed
2025-04-25T17:27:36Z
Фіброцемент чи вініл: який сайдинг обрати для будинку
24tv
2025-04-25T16:48:48Z
Щоб не накликати біди: що не можна робити, коли помирає людина
24tv
2025-04-25T16:39:32Z
Як позбутися від молі в шафах: лише одна рослина допоможе забути про шкідників
GlavRed
2025-04-25T16:27:32Z
Що не можна брати із собою у літак: список речей, з якими вас можуть не пустити на борт
24tv
2025-04-25T16:03:40Z
Як комбінувати золоті сережки з іншими прикрасами
Факти ICTV
2025-04-25T15:46:11Z
Справжня перлина грузинської кухні: як вдома приготувати чкмерулі
Gazeta UA
2025-04-25T15:45:41Z
В ці дні пересаджувати рослини не можна: тільки нашкодите їм
24tv
2025-04-25T15:24:49Z
Український футбольний клуб отримав тривалий трансферний бан: названо причину
Telegraf
2025-04-25T17:30:52Z
Костюк з особистим рекордом перемогла чемпіонку US Open на турнірі в Мадриді
24tv
2025-04-25T17:30:18Z
Манчестер Юнайтед та ПСЖ хочуть підписати Лоботку – Tuttomercatoweb
Football.ua
2025-04-25T17:25:48Z
Тебас: В англійській Прем'єр лізі гроші витрачаються безглуздо
Football.ua
2025-04-25T17:21:04Z
Зоря з голом-красенем Антюха втримала перемогу над Лівим Берегом
Football.ua
2025-04-25T16:54:44Z
Анрі не очолить РБ Лейпциг – Bild
Football.ua
2025-04-25T16:52:02Z
Легендарний тренер розповів, чи є Усик найвидатнішим боксером в історії
24tv
2025-04-25T16:51:26Z
Монфіс не зіграє проти росіянина на турнірі в Мадриді: тенісист повідомив причину
24tv
2025-04-25T16:42:00Z
"Барселона" зустрінеться з "Реалом": де і коли дивитися
Gazeta UA
2025-04-25T16:33:56Z
Тюнер оживляє ретро-стиль у вже ретро G-Wagen
Топ Жир
2025-04-25T17:30:38Z
Британець випадково придбав власну машину: як таке можливо
24tv
2025-04-25T17:12:15Z
DAF Trucks виготовив 125 000 вантажівок New Generation
AutoCentre
2025-04-25T17:01:38Z
Падіння вартості Porsche Cayenne Turbo GT на $63K за один рік робить його вигідною покупкою
Топ Жир
2025-04-25T16:45:50Z
Ексклюзивний Hellcat Charger від Шака виглядає яскравіше, ніж його гра, і він на продаж
Топ Жир
2025-04-25T16:15:07Z
Ультрабюджетний електропікап Slate Truck представили в США
24tv
2025-04-25T15:33:14Z
Водіям на замітку: як зміняться штрафи за перевищення швидкості в травні
GlavRed
2025-04-25T15:27:26Z
Сoca-Cola починає випробування водневих вантажівок
AutoCentre
2025-04-25T15:07:10Z
Trumpchi S9 від GAC: висококласний китайський позашляховик з до 501 к.с. гібридною потужністю PHEV
Топ Жир
2025-04-25T14:45:32Z
Прогноз магнітних бур на 25-27 квітня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T17:24:23Z
Вчені вважають, що штучний інтелект може знищити людство вже у 2030 році
InternetUA
2025-04-25T17:13:24Z
Демонструє плавний перехід: археологи виявили унікальний артефакт часів мезоліту
Фокус
2025-04-25T17:00:57Z
ChatGPT відповідає на звинувачення у плагіаті
InternetUA
2025-04-25T16:57:21Z
Вчені вперше зняли на відео рідкісну глибоководну котячу акулу: подивіться, як вона виглядає
Telegraf
2025-04-25T16:48:10Z
У Перу знайшли мумію жінки з вищого світу віком 5 тисяч років
Подробности
2025-04-25T16:36:05Z
Новий чип Ілона Маска дасть сліпим зір, який "перевершить людський"
InternetUA
2025-04-25T16:27:30Z
Напрочуд добре зберіглася: в Перу виявили древнє поховання високопоставленої жінки
Фокус
2025-04-25T16:27:10Z
"Ростуть як яблука": ретривер зворушив соцмережі, бо щодня шукає м'ячик між гілками
Фокус
2025-04-25T16:15:37Z