MY.UAНовини
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності

Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності

Минає четвертий місяць, як в Україні запрацювала нова система з призначення групи інвалідності. З 1 січня замість МСЕК по всій країні запрацювали ЕКОПФО - експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Станом на початок квітня, як повідомив голова Комітету ВР з питань здоров'я Михайло Радуцький, у 294 закладах створено понад 1,4 тисячі команд, до складу яких входить більше 6,6 тисячі фахівців.

Реформа рекламувалася як «ліки» проти корупції, суттєве полегшення для пацієнтів і повна цифровізація медичної документації. Проте перший досвід показав, що на практиці все не пішло так гладко, як сподівалися. Про суттєві моменти, які забули або не врахували, Коротко про розповіли захисники прав пацієнтів та юристи.

Онкохвору оцінили за 2 хвилини

- Я припускаю, що у авторів реформи були найкращі наміри, але зв’язок з реальним станом речей вони втратили. Або опір іде на рівні виконавців, - каже голова ініціативи «Захист прав людей з інвалідністю» Юрій Гончаренко. – Реформа подавалася як незалежне, комплексне оцінювання стану фізичного і ментального здоров’я людини, її можливості до роботи, самообслуговування. У нашому випадку перебування в кабінеті, де знаходилася експертна команда, тривало 2 хвилини. І, наскільки я спостерігав, а ми приїхали раніше призначеного часу, так само миттєво оцінювали й інших пацієнтів.

Юрій каже, що його дружина проходила онкологічну комісію.

- У МОЗ вказують на постанову Кабміну №1338, де написані діагнози, відповідно до яких має бути встановлена група. Мовляв, для чого зайве витрачати час. Добре, ми так і розраховували. У нас є два підтверджені діагнози, відповідно з якими дружині мали подовжити 2-у групу, на якій вона була два роки. Але нам дали 3-ю і на один рік. А деяким хворим, до нас надходили такі скарги, взагалі групу скасували. З роботи експертних команд, на моє бачення, виключено такий важливий компонент, як оцінювання сукупного стану організму. Мені важко говорити про інші хвороби, але в онкології це дуже суттєвий момент, бо люди проходять курси отруйної хіміотерапії, переносять хірургічні втручання. А питання ставиться так: якщо є прогноз людині на життя - байдуже, якої воно буде якості, - то це інвалідність 3-ї групи або взагалі про групу ніби не йдеться. А коли людина приречена на смерть, то дадуть 2-у групу.

Електронний висновок не вважають за документ

Тим, хто не стикався з такою проблемою, важко зрозуміти, що різниця між групами не тільки в розмірі пенсії.

- В онкології дуже дорогі ліки, які люди не можуть купувати самі. Для 2-ї групи вони безкоштовні, для 3-ї - тільки знижка. Так само як на ходунки, милиці, інші допоміжні засоби, яких потребують люди з інвалідністю. Наприклад, в оптиці для 3-ї групи знижок немає, для 2-ї – є. Інвалідів 2-ї групи мають пропускати без черги. Скажете, кому зараз потрібна така пільга? А уявіть: людина з села їде в обласний центр. Одна маршрутка зранку, інша – на початку вечора. Щоб отримати всі послуги за день, пройти без черги в різні кабінети дуже цінно. Крім того, є міжнародні благодійні програми, де група теж має значення. Мій знайомий вивозив батька з 2-ю групою на безкоштовне лікування в Австрію, з 3-ю це було б неможливо, - пояснює Юрій Гончаренко.

Правозахисник каже, що із суцільною цифровізацією оцінювання теж виникли проблеми. Висновок про інвалідність відображається в електронному реєстрі. Здебільшого чиновники або продавці ліків таку електронну «ксиву» не хочуть визнавати.

- Скрін-шот у «Дії» не вважають за документ навіть в управлінні транспорту. Чому не зробили хоча б як у «Резерв+», де можна згенерувати PDF-документ з QR-кодом? Або принаймні на рівні Кабінету міністрів не зобов’язали всі державні установи приймати електронні висновки ЕКОПФО? Ми виявили ще одну проблему – оскарження на висновок. Обіцяного електронного оскарження досі в системі немає – сьогодні були у сімейного лікаря, перевіряли. Тиждень тому відправили поштою паперову скаргу до Центру оцінювання в Дніпрі, адреса якого вказана на сайті МОЗ. 16-го числа лист прийшов на пошту і досі там лежить. Ніхто по нього не приходить, а термін подачі скарги спливає. Я знаю багато випадків, коли люди вже свій час втратили.

У коментарях до різних постів у соцмережах ми також знайшли чимало скарг на пониження в групі інвалідності, на відмову у групі після двох операцій на серці, на проблему в оскарженні рішення експертної команди, на відсутність в її складі психологів та реабілітологів, хоча такі і були обіцяні в анонсі реформи. Навіть шириться конспірологічна версія, ніби хочуть штучно зменшити армію інвалідів, бо вона постійно зростає через ветеранів фронту, цивільних, які потрапляють під обстріли, через постійні стреси війни.

Планували на роки, а зробили за місяць

Тим часом є й інша точка зору.

- Не всі люди з онкозахворюваннями можуть розраховувати на інвалідність, - зазначає президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк. – Набираємо в Google «рак виліковний» - і отримаємо підтвердження. Якщо людина пройшла курс хіміотерапії, якщо немає метастазів, то вона може жити нормальним життям. Так само і після операцій. Операції робляться, щоб стан хворого поліпшився. А якщо він погіршується, то це треба чимось доводити – проходити обстеження, отримувати медичну документацію.

Правозахисник каже, що до їхньої організації також надходило декілька скарг на неправомірне скасування інвалідності. Втім, він вважає, що відповідальність за це не можна покладати лише на лікарів.

- Припустимо, є документи за 2023-2024 роки, а на переогляд інвалідності пацієнт подається у 2025-му. Але ж існує таке поняття, як реабілітація. Минуло більше року після останньої госпіталізації, за цей час людина нічого не робила, щоб поновити своє здоров’я. Не обстежувалася додатково, не лікувалася. Отже, або не мала в тому потреби, або не хотіла. У пацієнта немає доказів, що його стан погіршився або, як мінімум, не покращився. Такі нюанси завжди були і будуть.

Водночас Віктор Сердюк погоджується, що пазли у новій системі поки не складаються у єдину картинку.

- На комісію виносяться різні кейси. Для лікаря, який їх розглядає, це додаткове навантаження, він має кинути своїх хворих і займатися тим, чим займалися до 2024 року експерти, які отримували за це зарплату, аналізували, давали заключення і не витрачали свій робочий час на лікування пацієнтів. Тобто зараз експертна робота - це додаткове навантаження на лікарів, в тому числі і сімейних. Це наслідок прискорення реформи, яка спершу планомірно готувалася, а потім наказали зробити за місяць. От воно і не завжди гладко. Треба було починати з пілотного проєкту в одній чи кількох областях, - переконаний Віктор Сердюк.

Замість офтальмолога - невропатолог

Скарги на недосконалість нової системи надходять і від військових. Щоправда, стосуються вони більше направлень на ЕКОПФО, ніж роботи самих експертних команд.

- Часто військового, який служить, з госпіталю виписують без направлення на комісію. Або дають направлення з формулюванням, пов’язаним з військовою службою, але не пов’язаним із захистом Вітчизни, - розповідає військовий адвокат, юрист Центру надання підтримки ветеранам Роман Лихачов. – А це чуттєва різниця у виплатах. Є також скарги по заниженню групи. Наприклад, людину лікували по кількох напрямках, а у виписці значиться тільки поранення, контузія не врахована. Плюс до цього направлення можуть гальмувати у військовій частині, бо навіть 3-я група інвалідності є підставою для звільнення і виплат, а командири в цьому не зацікавлені. У мене багато хлопців, які після поранення ніяк не можуть потрапити на експертизу по інвалідності.

У соцмережах можна зустріти розповіді про брак лікарів, особливо на периферії. Волонтерка Наталя Арістова розповіла про випадок, коли висновок про комісування зробила лікар-терапевт замість хірурга, бо хірурги працювали з новими пораненими, а система не пропустила такий документ в базу по ЕКОПФО. У коментарях є згадування про бійця, якого в Тернополі описувала невропатолог замість офтальмолога. Система направлення прийняла, але групу не дали, бо невропатолог помилилася в діагнозі.

- Зараз триває процес адаптації, коли щось прибирається, щось додається, і ми ще не до кінця зрозуміли, що отримали: нове «обличчя» чи той же «профіль», тільки з іншого боку, - каже голова ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко. – Водночас маємо розуміти, що реформи під час війни - це завжди важко. Багато лікарів мобілізовано, і для роботи в експертних комісіях дійсно може не вистачати фахівців, а довгі очікування пов’язані з тим, що і на фронті, і в тилу травмується багато людей.

А як справи з хабарями?

Стрімка реформа медико-соціальної експертизи почалася восени минулого року після черги корупційних скандалів, зокрема після «ліжка з доларами» в квартирі керівниці Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи. Було заявлено, що нова система виключає підкуп експертів, оскільки вони до останнього дня не знають, кого будуть оцінювати, а пацієнт – хто його буде оцінювати. Наші консультанти відзначають, що поки скарг на службові зловживання не надходить, електронна система прозора. Але… перший «дзвіночок» уже був. У березні цього року поліція Харківської області повідомила про затримання лікаря-кардіолога, який правив зі свого пацієнта 1000 доларів, аби вирішити питання з подовженням групи інвалідності. У ініціативі «Захист прав людей з інвалідністю» вважають, що такий випадок може бути не один.

- Про лікарню, де буде проводитися оцінювання, пацієнти знають за 2-3 тижні до процедури, - каже Юрій Гончаренко. - Взагалі вона може бути просто одна – профільна. Цього часу цілком достатньо, щоб знайти людину, яка завчасно дізнається про склад експертної команди і допоможе «замовити» потрібний результат. Припускаю, що автори реформи не знають, наскільки корумпована зараз медицина і що фактично за все в профільних лікарнях треба класти "в кишеню" від 200 до 500 гривень. Плюс до того зараз, коли дозволене дистанційне оцінювання, великої ваги набувають лабораторні аналізи і дослідження. І також можна купити потрібні.

Правозахисник відмічає: якщо до реформи треба було контролювати статки та спосіб життя працівників близько 200 МСЕК по країні, то тепер - це десятки тисяч експертних команд. І їх представники не є суб'єктами декларування та моніторингу.

- Зрозуміло, що реформу не зупинити. Стара система була погана, нова не гірша, але й у багатьох моментах і не краща. Ці моменти треба виправляти, щоб вони не заскорузли, - переконаний Юрій Гончаренко.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ціни на вершкове масло у світі зросли до рекордних значень
24tv
2025-07-07T19:03:53Z
Tesla подешевшала на $80 млрд після заяви Маска про створення партії
InternetUA
2025-07-07T19:01:52Z
Комунальні платіжки подешевшають на 25-50%: хто платитиме менше
Знай
2025-07-07T18:36:09Z
Дрон окупантів пролетів над фермерами на Херсонщині: в мережі поширили відео
24tv
2025-07-07T18:33:12Z
СБУ оголосила в розшук виробника чаю Lovare у справі про пособництво Росії
Комсомольская правда
2025-07-07T18:06:02Z
Лише кілька з 129 китайських виробників електромобілів зможуть пережити жорстоку кризу на ринку
Топ Жир
2025-07-07T18:03:25Z
Україна ввела санкції проти 60 криптовалютних компаній, які допомогали рф відмивати кошти
ITC
2025-07-07T17:10:54Z
Глобальні біржові криптовалютні продукти зафіксували приплив рекордних $1,04 млрд за тиждень
ITC
2025-07-07T17:10:35Z
Виробляє "Шахеди": у мережі показали розрастання економічної зони "Алабуга" в Росії
24tv
2025-07-07T17:06:45Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У Південній Кореї розробили першу у світі рекомбінантну вакцину проти сибірки
УкраинФорм
2025-07-07T17:57:21Z
Чи можна накопичити вітаміни за літо
24tv
2025-07-07T17:12:18Z
Україна проведе фармацевтичний воркшоп на конференції з відновлення в Римі
УкраинФорм
2025-07-07T16:48:22Z
Один з найкращих делікатесів сезону: як приготувати смачні лисички в сметані
24tv
2025-07-07T16:45:33Z
Як перевірити ягоди й фрукти на нітрати - тривожні ознаки, про які варто знати
GlavRed
2025-07-07T16:27:27Z
Безпечної дози не існує: продукти з магазину, які варто обмежити задля здоров’я
24tv
2025-07-07T16:21:50Z
Як безпечно пережити +30° і вище: у МОЗ дали поради
УкраинФорм
2025-07-07T16:03:41Z
Хусити обстріляли грецький танкер у Червоному морі, є загиблі
Европейская правда
2025-07-07T19:21:28Z
Швейцарія виділить 5 мільярдів франків на відбудову України - Зеленський
УкраинФорм
2025-07-07T19:21:01Z
Політтехнолог про Трампа і розчаруванні в путіні: «Це прозріння настає дуже повільно»
Политека
2025-07-07T19:18:47Z
Проти громадянина Ірану Багеряна хочуть відкрити справу за обман на мільйони з паспортами країн ЄС
Знай
2025-07-07T19:15:57Z
У Польщі затвердили дату присяги обраного президента перед парламентом
Европейская правда
2025-07-07T19:09:56Z
ЄС призначив колишню єврокомісарку спецпредставницею з питань українців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T19:09:54Z
Члени БРІКС відреагували на погрози Трампа про додаткові мита
iPress
2025-07-07T19:09:33Z
Британія готова фінансувати українські дрони-перехоплювачі вже цього місяця, - Зеленський
Хвиля
2025-07-07T19:09:32Z
Європа працює зі США над збільшенням тиску на Путіна – МЗС Німеччини
Лига
2025-07-07T19:09:27Z
Зеленський присвоїв звання Героя України полеглим захисникам
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T19:24:38Z
Армія РФ атакувала критичну інфраструктуру на Сумщині, частина споживачів - без світла
УкраинФорм
2025-07-07T19:18:41Z
Розплачується за кредит життям: полонений окупант розповів, як опинився на війні проти України
TSN
2025-07-07T19:18:24Z
Тролейбус №11 тимчасово змінить маршрут
Мій Харків
2025-07-07T19:13:11Z
Повернувся, щоб попрощатись: після звільнення з полону помер Валерій Зеленський
GlavRed
2025-07-07T19:06:29Z
МКСК не давало дозволів на проведення робіт на фундаментах палацу Розумовського в Києві
УкраинФорм
2025-07-07T19:06:12Z
Західні області накрила сильна негода
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T19:00:58Z
Нова система оплати проїзду в Івано-Франківську: жителям повідомили про кардинальні зміни
Политека
2025-07-07T19:00:30Z
Спека до +34 вдарить по Україні: синоптики назвали області, яких торкнеться негода
Хвиля
2025-07-07T18:57:58Z
"Суцільне аніматорство": вчителька звільнилась з державної школи через абсурдні вимоги
TSN
2025-07-07T19:18:59Z
Скільки українських учнів перебувають на ТОТ та чи вчаться у нашій системі освіти
24tv
2025-07-07T19:18:17Z
Новий порядок видачі направлень на ВЛК: що змінилося
Знай
2025-07-07T19:06:48Z
Україна працює зі США щодо комплексів Patriot і ракет до них, – Зеленський
24tv
2025-07-07T19:06:26Z
Кабмін уточнив перелік платних послуг в освітній сфері
24tv
2025-07-07T18:48:23Z
Коли в Україні зʼявиться чотириденний робочий тиждень? Служба зайнятості зробила заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T18:48:06Z
В Україні затвердили нові правила перевезення тварин в автобусах
УкраинФорм
2025-07-07T18:39:35Z
Мільйони гривень: гурт "Курган & Agregat" озвучив рекордну суму, яку зібрав на потреби бійців
24tv
2025-07-07T18:39:17Z
Вітвіцька розповіла про відбудову "Охматдиту" після удару РФ: яка орієнтовна дата закінчення робіт
TSN
2025-07-07T18:36:24Z
Маловідомий курорт з мінеральними водами: ще одна чудова локація на Закарпатті
24tv
2025-07-07T19:18:56Z
Чарівні гості літа: як привабити світлячків у свій сад і зберегти їхню магію
24tv
2025-07-07T18:57:46Z
Ангели у плоті: названо 3 знаки зодіаку з золотим серцем і прекрасною душею
GlavRed
2025-07-07T18:27:37Z
Липень – не для роботи: кому зірки наполегливо рекомендують піти у відпустку
24tv
2025-07-07T18:21:26Z
Насолода повинна бути безпечною: як правильно вибирати морозиво
24tv
2025-07-07T18:18:14Z
Ці 5 рослин ростуть навіть у найбіднішому ґрунті: вони повернуть сад до життя
24tv
2025-07-07T17:39:56Z
Як олія допомагає боротися з неприємним запахом ‒ корисні поради
Gazeta UA
2025-07-07T16:48:42Z
Лише люди з високим IQ впораються: яке число зображене на малюнку
GlavRed
2025-07-07T16:27:35Z
Містер Олімпія порадив найкраще тренування для всього тіла для чоловіків
24tv
2025-07-07T15:57:45Z
Повалені дерева та зірвані покрівлі: Рівненщиною пронісся буревій – відео наслідків
24tv
2025-07-07T19:12:12Z
У Харкові кількість постраждалих через ранкові атаки дронів зросла до 82, одна людина загинула
УкраинФорм
2025-07-07T18:57:57Z
В Одесі на пляж викинуло уламки дрона: реакція відпочивальників потрапила на відео
Фокус
2025-07-07T18:57:10Z
У Рівному судитимуть матір, яка залишила немовля на балконі на дві доби, а потім винесла на смітник
УкраинФорм
2025-07-07T18:39:44Z
Засуджено російського агента, який намагався спалити будівлю Укрпошти на Вінниччині
InternetUA
2025-07-07T18:33:27Z
У горах бля кордону з Румунією виявили тіло чоловіка: чи був він ухилянтом
TSN
2025-07-07T18:21:50Z
Загадкові смерті у Мінтрансі та атаки дронів на ТЦК: головне за 7 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T17:51:11Z
Він викрав Mustang з автосалону, але забув про одну важливу деталь
Топ Жир
2025-07-07T17:33:17Z
Поліція розслідує бійку підлітків, яку знімали та поширювали в соцмережах
InternetUA
2025-07-07T17:31:16Z
Вийшов трейлер фільму оскароносного режисера Чернова "2000 метрів до Андріївки"
Комсомольская правда
2025-07-07T19:21:22Z
Помер український митець Володимир Наумець
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T19:03:34Z
Найтрендовіший манікюр літа: ідеї дизайнів з модним омбре
24tv
2025-07-07T18:42:39Z
Унікальну фігурку Халка 1979 року вперше виставлять на аукціон
360ua.news
2025-07-07T18:36:48Z
У Братиславі відбулася прем’єра документального фільму про українок у Словаччині
УкраинФорм
2025-07-07T18:15:03Z
Неймовірні статки Педро Паскаля: скільки заробляє зірка "Останніх з нас" та "Мандалорця"
24tv
2025-07-07T18:06:32Z
Молодший на 9 років наречений Лесі Нікітюк висловився про батьківство та як на нього вплинула служба
TSN
2025-07-07T17:33:54Z
Злочинними стали навіть музичні інструменти: чому СРСР полював на кобзарів
GlavRed
2025-07-07T17:27:46Z
"Лабубу – це демон, який несе нещастя в дім": культурологи розповіли жахи про походження іграшки
FaceNews
2025-07-07T17:09:39Z
Фенікс виділив 12 мільйонів доларів на швидкісні камери для боротьби з необережними водіями
Топ Жир
2025-07-07T19:18:33Z
Продажі Dodge, Alfa Romeo та Chrysler різко впали у першому півріччі
Топ Жир
2025-07-07T18:48:56Z
Двигуни Paccar MX-13 від вантажівок DAF встановили на революційне судно
AutoCentre
2025-07-07T17:21:18Z
Нова несправність у мультимедійній системі посилила хвилю відкликань автомобілів Ford
Топ Жир
2025-07-07T16:33:02Z
Новий Chevrolet, похований на 50 років, виглядає неймовірно добре для свого віку
Топ Жир
2025-07-07T16:03:56Z
Від Lamborghini до Rolls-Royce: де в Україні найбільше їздять дорогі автівки
TSN
2025-07-07T15:21:14Z
Новий електричний позашляховик Porsche встановлює рекорди ще до появи у салонах
Топ Жир
2025-07-07T15:18:37Z
FIAT та Vilebrequin створили модний Topolino
AutoCentre
2025-07-07T15:12:10Z
Найвитриваліший Jeep Compass має хитромудрий салон, який непомітно приховує бруд
Топ Жир
2025-07-07T14:48:08Z
Плануєте змінювати смартфон? Три основні моменти, які важливо врахувати перед покупкою
InternetUA
2025-07-07T19:21:12Z
Чому Wi-Fi погано ловить? Топ-5 несподіваних причин
360ua.news
2025-07-07T19:18:50Z
Уявний час перестав бути лише математичною концепцією — нове відкриття фізиків
360ua.news
2025-07-07T18:00:10Z
Чому ваш повербанк "помирає" завчасно: топ-8 шкідливих звичок
InternetUA
2025-07-07T17:58:36Z
Ніхто не вірить: 17-місячна дитина стала зіркою інтернету за один рух
Фокус
2025-07-07T17:27:38Z
У смартфонів Pixel після оновлення до Android 16 виникли проблеми з екраном блокування
InternetUA
2025-07-07T17:07:49Z
Земля прискорює обертання: найкоротші дні 2025 року будуть вже цього літа
24tv
2025-07-07T17:06:31Z
Ніби з іншої планети: українські полярники показали, як замерзає океан в Антарктиці
24tv
2025-07-07T17:06:20Z
Штучний інтелект у роботі компаній, коли економія часу обертається збитками
360ua.news
2025-07-07T17:03:06Z
Арсенал наближається до фінальної домовленості щодо Дьокереша після переговорів у Португалії
Football.ua
2025-07-07T19:15:33Z
Дружина футболіста Шахтаря показа ідеальну фігуру на відпочинку: вогняні фото
24tv
2025-07-07T19:03:30Z
Балотеллі зацікавив два клуби
Football.ua
2025-07-07T18:54:52Z
Жіночий ЧЄ-2025 з футболу: Іспанія розгромила Бельгію
УкраинФорм
2025-07-07T18:51:50Z
Українські гранди понесли мільйонні збитки у 2024 році: цифри вражають
24tv
2025-07-07T18:42:11Z
Колишній гравець Баварії Рафінья: Футболісти Баварії пішли в роздягальню ПСЖ за Доннаруммою, щоб вимагати вибачень за травму Мусіали
Football.ua
2025-07-07T18:25:29Z
Англія трансферна. Літні переходи-2025
Football.ua
2025-07-07T18:25:27Z
Річчі: Я повинен подякувати Юричу та Ванолі за те, що опинився в Мілані
Football.ua
2025-07-07T17:58:20Z
«Люблю грати за терористів». Усик розповів про захоплення комп'ютерною грою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T17:54:55Z