З початку вторгнення росіян з регіонів України евакуйовано понад пів мільйона музейних експонатів
З початку вторгнення росіян з регіонів України евакуйовано понад пів мільйона музейних експонатів
Понад 546 тисяч музейних предметів евакуйовано з різних регіонів України з початку повномасштабного вторгнення Росії. Про це повідомило Міністерство культури та стратегічних комунікацій.
З початку повномасштабного вторгнення Росії з різних регіонів України евакуйовано понад 546 тисяч музейних предметів. Найбільше культурних цінностей вдалося евакуювати з Харківської та Донецької областей. Загалом процес евакуації охопив колекції 63 музеїв у 12 регіонах України. Музеї самостійно визначали пріоритети, при цьому першочергово вивозилися предмети першої категорії цінності.
Наразі евакуйовані предмети зберігаються в 21 українському музеї. Частина з них експонується, решта — перебуває у фондах. Проте для надійного зберігання всіх евакуйованих цінностей необхідно ще близько 19 тисяч кубічних метрів приміщень, тоді як наявні майже тисяча квадратних метрів для зберігання покривають потреби лише однієї з областей на наступному етапі евакуації.
Зважаючи на безпекову ситуацію, деталі подальших етапів евакуації не розголошуються. Проте всі дії перебувають під постійним контролем Міністерства культури та стратегічних комунікацій.
Крім того, міжнародні виставки стали важливим інструментом для збереження української культурної спадщини під час війни. Згідно з українським законодавством, переміщення культурних цінностей за кордон можливе тільки для експозицій, реставрації чи наукових досліджень. У 2022-2024 роках українські музейні предмети були представлені на 162 виставках у різних країнах Європи та світу. Зокрема, з січня 2025 року 60 картин з Одеського музею західного і східного мистецтва виставлені в Берліні.
У зв’язку з цим Міністерство культури України розробило законопроект, що інтегрує міжнародні практики у вітчизняне законодавство. Він дозволить здійснювати евакуацію цінностей за кордон в умовах війни, спираючись на досвід інших країн. Наприклад, Франція має закон, що дозволяє пропонувати тимчасовий притулок для музейних колекцій інших країн у разі збройного конфлікту. Для цього необхідно отримати запит від відповідної держави або Ради безпеки ООН.
Допомогу в збереженні української культурної спадщини активно надають закордонні партнери. Вони забезпечують українські музеї пакувальними матеріалами для евакуації та обладнанням для захисту будівель музеїв від обстрілів. Крім того, партнери надають обладнання для збереження музейних фондів, зокрема осушувачі, зволожувачі, засоби живлення та освітлення.
Нагадаємо, станом на осінь 2024 року в Україні зазнали збитків від російських окупантів понад 2100 об’єктів культурної інфраструктури без урахування пам’яток культурної спадщини. З них 374 — знищені повністю (17,6 %).
Найбільших втрат і збитків культурна інфраструктура зазнала у Донецькій, Харківській, Херсонській, Київській, Миколаївській, Запорізькій, Луганській областях.
Найчисельнішою групою об’єктів культурної інфраструктури, які зазнали пошкоджень чи руйнувань, є клубні заклади (48,2% від загальної кількості закладів культури, які зазнали пошкоджень).