MY.UAНовини
«Це наш культурний код, те, що нас об’єднує». Суспільне презентувало фільм «Вальс із системою»
«Це наш культурний код, те, що нас об’єднує». Суспільне презентувало фільм «Вальс із системою»

«Це наш культурний код, те, що нас об’єднує». Суспільне презентувало фільм «Вальс із системою»

23 квітня цього року в просторі «Артпричал» у Києві відбувся допрем’єрний показ документального фільму «Вальс із системою», створений ФОП Надією Парфан («Фаланстер Філмз») на замовлення Суспільного.

«Два кольори», «Пісня про рушник», «Як тебе не любити, Києве мій», «Черемшина» та багато інших — це пісні, які написані в 1950—60-х роках, але популярні й нині. Як їх створювали, в яких умовах, на які домовленості з власним сумлінням доводилося йти, аби вижити в добу ідеологічного тиску — про це розповідає двосерійний фільм «Вальс із системою».

Поети й композитори тієї доби часто змушені були стримувати свій патріотизм, цензурувати себе, підтримуючи такт радянської ідеології. Інакше — щонайменше звинувачення у «буржуазному націоналізмі», цькування у медіа й спільноті, заборона публікувати твори. Як говорить у фільмі оповідач Юрій Макаров, «танець із системою був небезпечний або для кар’єри, або для душі, або і для того й того».

Ведучий заходу Альберт Цукренко сказав, що це «великий і довгий проєкт, над яким працювала велика команда». Далі глядачі мали можливість побачити тих, хто працював над створенням фільму.

Альберт Цукренко

Першим на сцену піднявся співавтор ідеї та оповідач у фільмі Юрій Макаров, появу якого присутні у залі глядачі зустріли оплесками. Він прийшов на презентацію стрічки «Вальс із системою» після тижневого перебування у лікарні, де опинився після скоєного на нього нападу. Розповів, що почувається нормально, а настрій має святковий, «адже цього дня чекав чотири роки, нещодавно прочитав у новині на «Детекторі медіа», що чотири роки тому було затверджено на пітчингу тему фільму “Вальс із системою”, а далі були ковід, війна… Тож уже й махнув рукою, але, як раніше казали, “за нами не пропадьот”».

А пригадуючи, з чого все починалося, Юрій Макаров назвав трьох людей, які мали стосунок до народження ідеї стрічки та подальшого втілення її в життя. Це співавторка програми «Музичний лекторій» на телеканалі «Культура» Любов Морозова, яка «якось звернула увагу, що інтонація української пісні після смерті Сталіна помінялася, помінявся музичний розмір». Це член наглядової ради Суспільного Євген Глібовицький, який «висловив неординарну думку, що починаючи з 50-х років був специфічний період, коли українці пізнавали один одного. Українці, які десятиліттями перебували в різних державах і не спілкувалися взагалі, у них був різний досвід політичний, юридичний, культурний, у них навіть мови відрізнялися, і єдине, на чому вони могли розумітися — це коли, перехиливши першу чарку, вони починали співати». А людиною, яка зуміла сформулювати цю ідею так, щоб «надалі вона зажила своїм життям», за словами Юрія Макарова, був Лук’ян Галкін.

Юрій Макаров

У документальному фільмі «Вальс із системою» відтворена та історична доба, яку зі своєї юності пам’ятає і сам Юрій Макаров.

«Це було частиною мого життя. Ми з мамою жили за адресою Хрещатик, 2, на місці нинішнього “Українського дому”. Володимирська гірка і те, що тоді називалося Первомайський парк, було утикане репродукторами, з яких лунало те, що було тодішньою поп-культурою. Це була наполовину радянщина, а друга частина — так тоді звучав час — українська пісня. Значна частка була надзвичайно вартісна вже тоді, тебе переслідувала і ти її співав, вона ставала частиною твоєї ідентичності», — розповів Юрій Макаров.

  • Читайте також: «Життя — наївне мистецтво»: фантастичний світ картин Марії Примаченко та життя українських дітей під час війни

Оплесками глядачі зустріли й ту частину команди, яка наступною вийшла на сцену. Це режисер фільму Сергій Лисенко, сценарист Віталій Бардецький, продюсери Ілля Гладштейн, Лук’ян Галкін та Альона Голякова.

Альберт Цукренко, Лук’ян Галкін, Альона Голякова, Ілля Гладштейн, Сергій Лисенко, Віталій Бардецький

Режисер фільму Сергій Лисенко сказав, що для себе визначив жанр стрічки як документальний мюзикл і намагався досягти того, щоб «пісні рухали сюжет, адже це пісні, які створювали нашу ідентичність». «У 70—80-ті роки ми слухали Led Zeppelin, Sex Pistols, The Doors, а все те, що доносилося до нас із того “брехунця”, ми сприймали як радянщину. Наші серця належали зовсім іншій музиці — західному року. Але з плином часу я почав розуміти, що на мою душу ось ці пісні впливають. “Пісня про рушник”, приміром. А з 2014 року я взагалі почав розуміти, що це дійсно наш культурний код, це те, що нас об’єднує», — сказав Сергій Лисенко.

Сергій Лисенко та Віталій Бардецький

Віталій Бардецький розповів, що «50—60-ті роки — це музика мого батька, який був заввідділу культури в нашому райцентрі, це була напівкомуністична естрада. Я слухав тільки західну музику, і цю музику не сприймав абсолютно. Тому фільм став для мене цілковитим викликом. Ми почали робити кіно — і я почав працювати над сценарієм, достоту не знаючи, що це таке. І тим цікавіше було для мене в це зануритися. Насправді це сильно змінило моє ставлення до цієї музики, тому що культурний розвиток не зовсім синхронізований із розвитком історичним. Я почав бачити, що ці етапи розвитку української культури, музики, пісні не завжди синхронні з розвитком суспільним».

Лук’ян Галкін сказав, що історія фільму не втрачає своєї актуальності, адже «це історія про людей, які могли тримати те, що фактично радянську систему пережило, те, що ми зараз можемо переосмислювати, причому з абсолютно різних позицій. З одного боку, захоплюватися піснями, обговорювати їх актуальність, адже передусім вони викликають емоційний відгук. З іншого — робити якість свої висновки стосовно авторів і їхніх рішень, не засуджуючи, але й не заплющуючи очі на те, що конкретно могло відбуватися, коли ці пісні створювали, в час, коли радянська імперія мала ще існувати довго».

Лук’ян Галкін

Продюсер Ілля Гладштейн розповів, що найбільшим викликом для нього при створенні фільму був його бюджет, а найприємнішим моментом є те, що цей фільм стався. Альона Голякова поділилася, що «фільм знімали під час вибухів, монтували під час відімкнень світла. Просто хочу подякувати усім людям, завдяки яким ми можемо бути тут і подивитися першу серію фільму».

Альона Голякова й Ілля Гладштейн

Фільм побудований навколо вітчизняних хітів, які стали символами епохи, та водночас містить колективний портрет творців української пісні — Платона Майбороди, Андрія Малишка, Степана Сабадаша, Ігоря Шамо, Дмитра Павличка, Олександра Білаша.

У документальному проєкті «Вальс із системою» взяла участь низка діячів культури, журналістів та істориків, чиї експертні коментарі звучать у кадрі. Зокрема поет Юрій Рибчинський, культурологиня Наталія Кривда, літературознавець Ростислав Семків, музикант Святослав Вакарчук, історик Олександр Палій, музикант Кирило Стеценко, музикознавиця Валентина Кузик, кінознавець Сергій Тримбач, музикант Альберт Цукренко, радіожурналістка Олеся Білаш, поет Віктор Герасимов, радіоведуча Галина Бабій, музичний журналіст Філ Пухарєв, музикант Михайло Хома, музикантка Олександра Кольцова, журналіст Ярослав Щербаков, радіоведучий Дмитро Бакал, літературознавиця Ярина Цимбал, колекціонер музики Ігор Калиниченко, ексдиректор Національної філармонії Дмитро Остапенко, директор музею «Українського радіо» Анатолій Табаченко.

  • Читайте також: Цей фільм — інтелектуальна провокація

Автори фільму «Вальс із системою» шукають відповіді на питання, як ті часи й побут впливали на українську інтелігенцію та її твори, за яких обставин народилася одна з головних пісень епохи «Два кольори», чого боявся автор композиції, чи правда, що пісня «Києве мій» була написана на замовлення радянської влади й чому були популярні й куди зникли пісні про дорогу, шахтарів і кукурудзу.

Над проєктом працювала творча група Суспільного мовлення: режисер Сергій Лисенко, сценарист Віталій Бардецький, співавтор ідеї та оповідач Юрій Макаров, продюсери Ілля Гладштейн, Лукʼян Галкін та Альона Голякова, співавторка ідеї Любов Морозова та інші.

Під час показу фільму «Вальс із системою»

Документальний фільм «Вальс із системою» може бути цікавим як людям, які жили в радянські часи, так і молоді, яка прагне знати та розуміти історію свого народу. За допомогою історичних кадрів і через музику та пісні, що звучать у стрічці, глядачі зможуть відчути атмосферу тих часів.

«Сценарист Віталій Бардецький в архівах СБУ розкопав чимало цікавих сторінок про українських поетів післясталінської доби, яких вважали абсолютно лояльними, офіціозними співцями радянського ладу. Виявляється — нічого подібного. Українська радянська пісня не була проявом прихованого спротиву, але водночас якоюсь мірою самим фактом свого існування вона стала спротивом системі, яка мріяла поховати Україну як країну. І це внесок авторів, про яких довгий час згадували як про витоки ідеологічної системи. Я сподіваюся, цей фільм дозволить докорінним чином переглянути наше уявлення про це», — сказав Юрій Макаров.

Прем’єра документального двосерійного фільму «Вальс із системою» відбудеться 26 квітня о 21:00 на Першому каналі Суспільного та 27 квітня о 13:00 на ютуб-каналі «Суспільне Культура».

Фото: Анастасія Мантач, Суспільне

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Путін не відмовився від своїх максималістських цілей і зберігає мету контролювати Україну, – ISW
24tv
2025-04-26T05:24:36Z
Акт ядерного шантажу: в якому стані укриття Чорнобильської АЕС після удару РФ
Факти ICTV
2025-04-26T05:01:02Z
Сі Цзіньпін оголосив план протидії впливу торговельної війни з США на економіку Китаю
ZN UA
2025-04-26T04:58:20Z
Трамп остаточно вирішив дозволити РФ контролювати окуповані території України – The Times
GlavRed
2025-04-26T04:54:54Z
Через російський удар по будинку у Кам'янському загинув чоловік: подробиці від ОВА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T04:48:27Z
Зеленський заявив, що громадяни Китаю виробляють БпЛА на заводах у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T04:24:18Z
Удар по будинку у Кам’янському та заява Трампа по мир: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T04:21:23Z
Трамп погрожує вийти з переговорів, якщо Зеленський не прийме його план – The Times
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T03:39:13Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Який бізнес можна відкрити в селі для жінки: ідеї для успішного старту
24tv
2025-04-26T05:24:39Z
Це Божественне попередження: яким було передвістя катастрофи в Чорнобилі незадовго до трагедії
Telegraf
2025-04-26T05:18:48Z
Росія атакує Україну новим дроном "Бандероль": що відомо про повітряну загрозу
VGorode
2025-04-26T05:18:33Z
Чи може людина зі статусом дитина війни отримати виплати
24tv
2025-04-26T05:12:31Z
Ці квіти краще не нести на кладовище. Як скласти букет на Поминальні дні
Telegraf
2025-04-26T05:12:22Z
39 роковини Чорнобильської трагедії: що відомо про найбільшу техногенну катастрофу XX століття
24tv
2025-04-26T05:03:19Z
Розкриті технічні характеристики американського підводного дрона Sea Specter
InternetUA
2025-04-26T05:01:32Z
Майстер слова, вбитий кремлівською владою: історія видатного українського поета Миколи Зерова
Telegraf
2025-04-26T05:00:51Z
В США та ОПЕК розповіли, чого очікувати від ринку нафти в 2025 році
24tv
2025-04-26T05:18:08Z
Акцизи на тютюнові вироби різко зросли: коли та на скільки подорожчають цигарки
Хвиля
2025-04-26T05:15:43Z
Чи зросте мінімалка наступного року: українців приголомшили прогнозом
Знай
2025-04-26T05:13:49Z
Найнижчий урожай пшениці за понад десятиліття: що прогнозує USDA для України
Agravery
2025-04-26T05:07:33Z
В Україні подешевшали тепличні огірки
ZN UA
2025-04-26T05:04:50Z
Який мінімальний термін оренди землі можна укласти
24tv
2025-04-26T05:03:57Z
Бензин зі спиртом: чого чекати українцям від нового палива на АЗС
GlavRed
2025-04-26T05:03:15Z
Значно менше ніж очікуєш: скільки насправді отримують ті, хто має мінімалку
24tv
2025-04-26T04:21:36Z
Українці отримують повідомлення про "чужі" борги: в Ощадбанку пояснили причину
Знай
2025-04-26T03:52:17Z
Джамала відповіла на закиди, що народила третю дитину, щоб уберегти чоловіка від мобілізації
Комсомольская правда
2025-04-26T05:01:27Z
Меланії Трамп – 55: як за роки життя змінилась перша леді США
24tv
2025-04-26T04:03:38Z
Колаборація року: ці нові Stone Island – найоригінальніші New Balance весни 2025
24tv
2025-04-26T03:21:41Z
Гурт Within Temptation зняв стрічку про незламність українців
ZN UA
2025-04-25T22:52:06Z
Роботу Пікассо знайшли на секонд-хенді: за скільки її продали
Фокус
2025-04-25T19:36:50Z
У Дніпрі студенти зіграли виставу в пам’ять про 17-річну Вероніку Карячку, яку вбила РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T19:03:09Z
10 червня на Docudays UA - лекція Алекса Малишенка, розбір документальних фільмів і дискусія про онлайн-прокат документального кіно
Детектор М
2025-04-25T18:42:15Z
Зірка "Ангелів Чарлі" ошелешила своїм недоглянутим виглядом
GlavRed
2025-04-25T18:27:10Z
Скандал не завадив: звинувачений у домаганнях Білоус продовжує працювати у театрі
24tv
2025-04-25T18:24:35Z
На Житомирщині лікаря судитимуть за отримання хабарів
Украина Криминальная
2025-04-26T05:15:47Z
Удар по Кропивницькому: у ДСНС показали наслідки ворожої атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T04:33:22Z
Нічна атака на Камʼянське: дрон влучив у багатоповерхівку, серед поранених – дитина
Факти ICTV
2025-04-26T04:24:25Z
Пошкоджено офіси й склади, виникли пожежі: в ДСНС показали наслідки атаки по Кропивницькому
24tv
2025-04-26T04:18:01Z
Росія вдарила по Харкову: в одному із районів видно дим
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T03:54:43Z
На Дніпропетровщині ворожий безпілотник поцілив у девʼятиповерхівку: є постраждалі
Gazeta UA
2025-04-26T03:21:14Z
Палають квартири: Росія атакувала БпЛА житлову багатоповерхівку на Дніпропетровщині
Фокус
2025-04-26T01:42:51Z
У Кам'янському безпілотник влучив у дев’ятиповерхівку: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T01:12:18Z
ДБР викрило нову схему виїзду за кордон: скільки загрожує організатору
Gazeta UA
2025-04-25T23:27:28Z
Що варто включити в раціон при високому холестерині, а від яких продуктів слід відмовитися: пояснення лікаря
Gazeta UA
2025-04-26T00:33:41Z
Лікарі назвали ознаки цукрового діабету
Подробности
2025-04-25T20:48:59Z
Найкращий чай від болю в горлі: одиниці знають
24tv
2025-04-25T19:42:46Z
Як правильно робити кунілінгус: покрокова інструкція
24tv
2025-04-25T19:42:16Z
Чарівна паличка для шкіри - що таке праймер і як правильно його використовувати
GlavRed
2025-04-25T19:25:13Z
Антикандидна дієта: чи справді їжа може допомогти побороти молочницю
24tv
2025-04-25T17:30:31Z
Мешканці Китаю використовують «чіп тверезості»: як він працює
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T17:18:31Z
Ці 5 фруктів допоможуть краще спати: варто почати їсти їх вже зараз
24tv
2025-04-25T17:04:42Z
Батьки поїхали на дачу, а діти лишились вдома і загинули від удару балістикою. Вони виявилися дітьми лікаря клініки КНУ
Khreschatyk
2025-04-25T16:57:04Z
Мінус 1110 окупантів, танки, артсистеми й сотні іншої техніки: втрати ворога на 26 квітня
24tv
2025-04-26T05:24:29Z
Карта бойових дій в Україні станом на 26 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T05:24:00Z
На Донеччині Сили оборони знищили штурмову групу та бронетехніку російських військ за допомогою FPV-дронів
Gazeta UA
2025-04-26T05:13:39Z
СБУ арештувала судно російського «тіньового» флоту, яке вивезло з Криму 5 тис. тонн награбованого українського зерна
Украина Криминальная
2025-04-26T05:12:26Z
Похолодання в Україні: чи буде знову йти сніг
24tv
2025-04-26T05:03:54Z
Новий графік автобусів в Одеській області: як тепер курсуватиме місцевий транспорт
Политека
2025-04-26T05:01:43Z
Після заморозків прийде тепло: якою буде погода наприкінці квітня та у травні
Факти ICTV
2025-04-26T05:01:10Z
У Чорному морі затримали судно, яке вивозило українське зерно з Криму
AgroPortal
2025-04-26T05:00:31Z
На Сумщині росіяни штурмують позиції ЗСУ відразу у кількох місцях і мали успіх, щонайменше, на одній ділянці - ISW
ZN UA
2025-04-26T04:21:15Z
Так курку ви ще не готували: як її потушкувати у горіховому соусі
Telegraf
2025-04-26T03:15:33Z
Купити – це тільки частина справи: як легко відкрити кокос – не треба ножа чи штопора
24tv
2025-04-25T21:09:36Z
У Львові зняли обмеження для туристів: найпопулярніша вежа міста стала ще доступнішою
24tv
2025-04-25T20:15:59Z
Точно кращі, аніж магазинні: готуємо тонкі та хрумкі коржі для "Наполеона"
24tv
2025-04-25T19:54:10Z
Ви могли й не помітити: ознаки того, що успіху досягти вдалося
24tv
2025-04-25T19:12:54Z
Найпоширеніші помилки у догляді за гортензіями: як уникнути втрати цвітіння
24tv
2025-04-25T19:03:43Z
Голова обертом від таких обертів: ось 5 найміцніших сортів пива у світі
24tv
2025-04-25T18:45:24Z
Будьте уважні: в які дні не варто ходити на шопінг у травні
24tv
2025-04-25T18:36:57Z
10 речей, які повинен знати кожен перед тим, як заводити котів чи собак
GlavRed
2025-04-25T18:27:34Z
ПСЖ — Ніцца 1:3 Відео голів та огляд матчу Ліги 1
Football.ua
2025-04-26T05:13:36Z
Барселона — Реал Мадрид. Напередодні
Football.ua
2025-04-26T05:01:40Z
Челсі — Евертон. Напередодні
Football.ua
2025-04-26T04:55:17Z
Стало відомо місце проведення єврокубкових матчів "Динамо" у новому сезоні
ZN UA
2025-04-25T22:22:50Z
Барселона вийшла до фіналу Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2025-04-25T22:03:20Z
Барселона – Реал: онлайн-трансляція фіналу Кубка Короля
24tv
2025-04-25T21:57:19Z
Фінал Кубка Іспанії на грані зриву: Реал дав остаточну відповідь
24tv
2025-04-25T21:00:13Z
Патріс Евра проведе дебютний бій в MMA
Football.ua
2025-04-25T20:49:08Z
Зоря — Лівий Берег 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-25T20:42:15Z
Нідерланди закуповують тактичні машини Oshkosh JLTV для охорони берегів
InternetUA
2025-04-26T05:22:12Z
Продаж Mazda EZ-60 стартує наприкінці серпня 2025 року
Portaltele
2025-04-26T04:28:38Z
Увага потрібна кінному фільмовій зірці — Мустангу
Топ Жир
2025-04-26T01:45:31Z
"Вандал по сусідству": у США дятел-лиходій пошкодив 25 автомобілів
Фокус
2025-04-26T00:51:06Z
Новий розкішний седан від Huawei конкурує з Rolls-Royce на ринку
Топ Жир
2025-04-26T00:45:35Z
Автомобіль Chevy S10 отримує відмінну ювілейну версію, яка не призначена для США
Топ Жир
2025-04-26T00:00:12Z
Схований ас BMW M може виявитися сучасною версією M1
Топ Жир
2025-04-25T23:15:29Z
Каліфорнія швидше, ніж сподівалася, закінчується номерами автомобільних номерних знаків, але є виправлення
Топ Жир
2025-04-25T23:00:28Z
Tesla пропонує кредити на Model 3 під 0% річних і відновлює можливість перенесення FSD
Топ Жир
2025-04-25T22:00:32Z
Кумедна головоломка: знайдіть 3 відмінності в картинках із собакою за 19 сек
GlavRed
2025-04-26T03:27:26Z
Кіберполіція запустила кампанію проти шахрайства щодо військовополонених
InternetUA
2025-04-26T03:01:52Z
Оновлення Windows 11 несподівано "воскресило" 20-річний баг у GTA San Andreas
InternetUA
2025-04-25T23:43:44Z
Samsung відновила розгортання прошивки One UI 7
InternetUA
2025-04-25T21:16:32Z
Меми перетворили на зброю: вчені заявили, що їх використовують для розпалювання конфліктів
InternetUA
2025-04-25T20:13:10Z
Ухилянтам надійдуть сповіщення: як повідомлять про розшук
Знай
2025-04-25T19:30:53Z
Китайські хакери атакували російський уряд оновленим вірусом RAT
InternetUA
2025-04-25T19:22:50Z
Близнюки захоплюють світ: сьогодні їх народжується на 30% більше, ніж будь-коли
Фокус
2025-04-25T19:12:32Z
Оновлення Windows 11 24H2 "оживило" 20-річний баг у GTA: San Andreas
24tv
2025-04-25T18:45:22Z