В Україні активно продають грузинські вина, бренді та коньяки, які виробляють спонсори російських загарбників — список торгових марок
Україна посідає третє місце з експорту вина з Грузії. Складно знайти магазин, де б його не продавали. І це було б цілком зрозуміло, якби більшість присутніх в Україні грузинських виробників не почувалися досить добре і на російському ринку, зазначає видання The Page.
Ба більше, якщо подивитися на власників грузинських виноробень, можна прослідкувати їхній зв’язок з проросійською партією «Грузинська мрія» та особисто з її засновником та «сірим кардиналом» країни Бідзіною Іванішвілі.
До 2019 року в Україні на грузинське вино припадало понад 70% імпорту. Станом на 2024-й частка грузинського вина, за оцінками учасників ринку, не перевищує 20% у категорії імпортного вина в пляшках. І хоча кількість пропозицій значно поменшала, слід уважніше читати етикетку.
Понад половини грузинського винограду переробляє компанія, що набліжена до Бідзіни Іванішвілі. Джерело: depositphotos
Кіндзмараулі з політичним присмаком
У 2006 році росія ввела ембарго на грузинські вина, яке скасувала лише у червні 2013 року. Відтоді росія залишається головним закордонним ринком для грузинського вина. Грузія не підтримала санкції проти росії та путіна, що не дивно, враховуючи давні зв’язки Іванішвілі з бізнес-елітою країни-агресорки.
Більшість міжнародних компаній залишили росію, щоб не підтримувати її військовий потенціал. Але деякі великі грузинські винороби не лише продовжують працювати з рф, а з 2022 року значно збільшили обсяги продажів. Грузія експортує в росію 74,5% вина власного виробництва, і лише у 2024 році отримала за це близько $180 млн.
Кілька держав, зокрема й Україна, ввели санкції проти низки грузинських чиновників, перелік яких очолює Бідзіна Іванішвілі, а ось його спонсори залишаються поза увагою. Сам Іванішвілі не займається вином напряму, але має величезний вплив на галузь через родичів, друзів та прямих спонсорів «Грузинської мрії».
Transparency International провела розслідування про джерела фінансування партії Іванішвілі та з’ясувала, скільки виноробів в той чи інший спосіб її підтримують.
Власник найбільших виноробень Грузії Вахтанг Карічашвілі є публічним донором «Грузинської мрії». Він має зокрема російське громадянство та є бізнес-партнером двоюрідного брата Іванішвілі Учі Мамацашвілі. Його група компаній Bolero переробляє понад половину винограду, що вирощують в Грузії. Також Карічашвілі співпрацює з підсанкційними росіянами.
Наприклад, серед компаній в рф, з якими співпрацює Bolero, є ТОВ «Логистика Альтернатива», яка контролюється ПАТ «Магнит». Основним акціонером ПАТ «Магнит» (29,2% акцій) є Marathon Group Олександра Винокурова, який перебуває під санкціями ЄС, Великої Британії, Канади, Швейцарії, Австралії, України, Нової Зеландії. Крім того, він є зятем міністра закордонних справ рф Сергія Лаврова.
У жовтні 2023-го Національне агентство з питань запобігання корупції внесло Bolero у перелік «міжнародних спонсорів війни». Однак українські санкції проти грузинських виноробів, що співпрацюють з рф, на цьому обмежуються.
Грузія продовжує нарощувати експерт вина до рф. Джерело: depositphotos
Як винороби спонсорують проросійську «Грузинську мрію»
За даними ТІ, головні гравці на ринку вина Грузії пов’язані з партією влади і з Бідзіною Іванішвілі. Саме такі компанії посилюють залежність грузинських виноробів від російського ринку. Тут діє кругова порука: винороби мають державну підтримку у вигляді субсидій, але вони також є донорами «Грузинської мрії».
«У 2017-2023 роках виноробні компанії отримали фінансування у розмірі 169 млн ларі (близько 2,5 млрд грн) від державних агропроєктів, з яких 74 млн ларі (близько 1 млрд грн) були розподілені між тими компаніями, власники та/або менеджери яких пожертвували гроші «Грузинській мрії». Загалом вони пожертвували партії влади 6,1 млн ларі (приблизно 91 млн грн)», — говориться в розслідуванні Transparency International.
З 20 виноробень, що отримали найбільше субсидій, 15 є донорами «Грузинської мрії». Не забула держава і про родичів Іванішвілі. Компанії його рідного брата Олександра «Дугладзе» та «Котехі-Гурджаані» також у списку найбільших отримувачів бюджетних коштів.
За статистикою, з 10 найбільших експортерів грузинського вина до рф 8 компаній — донори партії влади. Серед них компанії рідного та двоюрідного братів Бідзіни Іванішвілі. Всі ці компанії майже одночасно отримали гігантські замовлення від найбільших російських торгових мереж.
Грузинські винороби тісно пов’язані з проросійською партією Бідзіни Іванішвілі. Джерело: depositphotos
Чому грузинський бізнес іде на співпрацю з рф
Виключати грузинських виноробів з політики та спиратися лише на питання бізнесу, аж ніяк не виходить. Підприємці пам’ятають про ембарго з боку рф, яке вона в будь-який момент може повторити, а також знають про додаткові ризики від співпраці з підсанкційними компаніями та особами.
Перший посол Грузії в Україні, економіст за фахом Валерій Чечелашвілі наполягає, що для будь-якого бізнесу експортувати в одну країну більше ніж 30% дуже небезпечно. Показники експорту до рф свідчать про політичний вплив, а також тиск на грузинський бізнес з боку росіян.
«В Грузії дуже багато виноробень знаходяться у руках росіян. Їм так простіше працювати. Вони тут заробляють, а потім везуть до себе додому на продаж та виводять капітал. І це стосується не лише вина. У «Боржомі» велика частка російського капіталу, електророзподільна мережа належить «РосЕнерго». У нас тут і «Лукойл» дуже добре почувається. росія — другий торговий партнер Грузії після Туреччини», — пояснює Чечелашвілі в коментарі The Page.
За його словами, для грузинських виноробів український ринок дуже привабливий і за нього варто боротися. Однак виробнику все ж таки слід обрати сторону і не фінансувати війну. До речі, чимало грузинських виробників залишили російський ринок після початку повномасштабного вторгнення в Україну.
З власних джерел The Page відомо, що українські винороби намагаються просунути санкції проти грузинських колег. І це дійсно питання безпеки. Адже кожна така пляшка вина може перетворитися на набої, що будуть використані проти українських захисників.
Щоб не підтримувати війну, слід обережніше обирати грузинське вино. Джерело: depositphotos
Яких торгових марок слід уникати при виборі грузинського вина
І поки українська влада майже не звертає уваги на етикетку грузинського вина, це завжди можуть зробити покупці. Журналісти The Page підготували перелік торгових марок, яких слід уникати, щоб не підтримувати агресію проти власної країни. Крім вина, сюди також входять наступні бренді та коньяки:
- Gurji
- Піросмані
- Old Kakheti
- Шато Кахети
- Kartuli Vazi
- Old Cellar
- Aladari
- Sarajishvilі
- Eristavi
- Старий погреб
- Matiane
- Iverioni
- Асканелі
- Александров
- Tbilisoba
- Gremiseuli
- Легенди Колхіди
- Тбілісо/Tbiliso
- Сборная
- GIBSON’S
- Karteli
- Тифлиси Марани
- BAKHTRIONI
- GELATI
- Basiani
Автор: Наталія Каплан
Джерело: The Page