MY.UAНовини
Акт ядерного шантажу: в якому стані укриття Чорнобильської АЕС після удару РФ
Акт ядерного шантажу: в якому стані укриття Чорнобильської АЕС після удару РФ

Акт ядерного шантажу: в якому стані укриття Чорнобильської АЕС після удару РФ

14 лютого 2025 року Росія вдарила дроном в укриття над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС. БпЛА пробив дах, спричинив пожежі та значні пошкодження конструкцій. Наслідки вдалося ліквідувати лише 7 березня – через три тижні після атаки.

Факти ICTV запитали в очільника Державної інспекції ядерного регулювання – головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олега Корікова про те, завдяки чому вдалося запобігти викиду радіації та в якому стані зараз перебуває арка НБК укриття Чорнобильської АЕС після російського удару.

Яких пошкоджень зазнав НБК над четвертим енергоблоком ЧАЕС

За інформацією Державного спеціалізованого підприємства Чорнобильська АЕС, внаслідок атаки РФ була зруйнована зовнішня обшивка арки НБК площею близько 15 кв. м, частково пошкоджені внутрішня обшивка арки, гараж технічного обслуговування системи основних кранів та обладнання цієї системи.

Зараз дивляться

Рятувальники здійснили часткове розкриття конструкцій зовнішньої обшивки арки. Загалом зроблено близько 200 отворів загальною площею 50 кв. м, щоб загасити пожежу та ліквідувати загоряння герметувальних мембран.

Влучання безпілотника та подальша пожежа призвели до розгерметизації кільцевого простору та основного об’єму арки НБК. Лише 7 березня, тобто через три тижні після удару РФ, ухвалено рішення про скасування стану надзвичайної ситуації на комплексі НБК об’єкту Укриття.

– Фактично Росія атакувала абсолютно мирний об’єкт, унікальний за своєю складністю та функціоналом. Основна функція НБК – захисна. Він мав захищати довкілля від можливого радіоактивного впливу від зруйнованого реактора № 4 ЧАЕС та об’єкта Укриття, який було споруджено ще в грудні 1986 році, одразу після аварії на ЧАЕС, – розповів очільник Держатомрегулювання Олег Коріков.

В якому зараз стані НБК і чи пошкоджено Саркофаг

За інформацією ДСП Чорнобильська АЕС, на цей час ситуація на об’єкті стабілізована. Але втрачено функцію, яка початково ставилася в проєкті будівництва НБК, зазначив Коріков, тобто ізоляцію об’єкта Укриття для захисту довкілля і персоналу від ймовірних впливів радіації.

За його словами, змінилися властивості НБК, передбачені його проєктом, зокрема щодо герметичності, умов вентиляції основного об’єму та кільцевого простору НБК, працездатності системи основних кранів та іншого.

Коріков зазначив, що за таких умов ДСП ЧАЕС не може забезпечити виконання всіх проєктних та технологічних вимог, які встановлені у регламенті експлуатації комплексу НБК.

– ДСП ЧАЕС розробило рішення Щодо експлуатації комплексу Нового безпечного конфайнмента та об’єкта Укриття в умовах часткових відхилень від проєктно-технологічних вимог ПК-1 НБК. Воно визначає як особливості експлуатації комплексу НБК-ОУ в умовах, що склалися, так і передбачає заходи подолання наслідків повітряної атаки. Зазначене рішення погоджено Держатомрегулювання, – сказав Коріков.

Він наголосив, що на об’єкті Укриття (тобто Саркофаг над поставарійним енергоблоком № 4 ЧАЕС) не зафіксовано перевищення експлуатаційних меж та безпечної експлуатації за показниками, що характеризують стан будівельних конструкцій.

Як вдалося запобігти викиду радіації на ЧАЕС

Олег Коріков розповів, що на комплексі НБК-ОУ здійснюється радіаційний контроль як системами автоматизованого контролю, так і з використанням переносного та лабораторного обладнання.

Зокрема, фахівці проводять регулярний радіаційний контроль повітря в місцях розгерметизації мембран арки НБК.

За його словами, стабільність радіаційної обстановки можна пояснити тим, що під час повітряної атаки були пошкоджені тільки конструкції НБК, а сам об’єкт Укриття (Саркофаг) не зазнав пошкоджень.

Також Коріков додав, що самі ж конструкції НБК є новими та виготовленими з “чистих” матеріалів (тобто не містять радіоактивного забруднення), тому їхнє пошкодження не призвело до викиду радіації.

Ще один важливим фактором стало те, що під час російської атаки на об’єкті Укриття не здійснювали жодних робіт, які могли б спричинити підйом та викид радіоактивного пилу через пошкоджені конструкції НБК, наголосив очільник Держатомрегулювання.

Скільки часу і коштів потрібно для відновлення конфайнмента

Зараз експлуатаційна організація, тобто ДСП Чорнобильська АЕС, має здійснити оцінку того, скільки часу та коштів потребуватиме відновлення чи ймовірна модифікація Нового безпечного конфайнмента, звернув увагу головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України.

За необхідності може розглядатися залучення профільних організацій, зокрема міжнародних. Така оцінка має базуватися на комплексному обстеженні пошкоджених будівельних конструкцій НБК, пояснив Коріков.

– Основне завдання Держатомрегулювання полягає в забезпеченні регулювального супроводу проєктів щодо реконструкції та ремонту НБК, що має розробити ДСП ЧАЕС, з метою дотримання вимог українського законодавства з ядерної та радіаційної безпеки, – наголосив він.

Як зараз моніторять стан укриття на ЧАЕС

Раніше згадане рішення ДСП ЧАЕС Щодо експлуатації комплексу нового безпечного конфайнмента та об’єкта Укриття в умовах часткових відхилень від проєктно-технологічних вимог ПК-1 НБК передбачає виконання невідкладних і довгострокових заходів подолання наслідків повітряної атаки.

За словами Корікова, невідкладними тимчасовими заходами є закриття отворів, утворених внаслідок удару БпЛА та пожежі. Попередньо, для цього має бути виконане комплексне обстеження пошкоджених конструкцій НБК.

Він пояснив, що довгострокові заходи передбачають розроблення Плану реалізації організаційних та організаційно-технічних заходів щодо відновлення або модифікації НБК.

Зокрема, цей план має включати проєкти виконання робіт, будівельно-монтажні роботи, індивідуальні та комплексні випробування, підготовку звіту з переоцінки безпеки комплексу НБК-ОУ та інше.

Терміни виконання заходів залежатимуть від наявності фінансового забезпечення цих робіт, стверджує головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України.

– Що стосується моніторингу стану комплексу НБК-ОУ, то він виконується власними силами ДСП ЧАЕС відповідно до експлуатаційно-технічної документації. Також у рамках проведення комплексних обстежень передбачається залучення сторонніх профільних організацій, – сказав Коріков.

Що має зробити світ, щоб запобігти подібним російським атакам

Запобігти російським атакам та ймовірним аваріям можна лише жорсткою принциповою позицією цивілізованого світу, яка має полягати в припиненні будь-якої співпраці з РФ у сфері використання ядерної енергії, переконаний очільник Держатомрегулювання.

На думку Корікова, світовий ринок для Росії має бути закритим. Зокрема, для російського ядерного палива, обладнання, реакторів та іншого.

– Атака на НБК 14 лютого 2025 року – далеко не перший випадок з початку повномасштабної війни РФ проти України, коли ядерні об’єкти в Чорнобильській зоні відчуження та на іншій території України стають мішенню для російських військ, – наголосив він.

За його словами, удар безпілотником по споруді над зруйнованим енергоблоком № 4 Чорнобильської АЕС – це продовження ядерного терору Росії, який розпочинався у 2022 році з окупації Зони відчуження і розташованих на її території підприємств, діяльність яких пов’язана з поводженням з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом.

Потім ядерний терор продовжився окупацією Запорізької АЕС та ударами по енергетичних об’єктах України, що створює великі загрози для ядерної та радіаційної безпеки, звернув увагу Коріков.

– На превеликий жаль, за жоден зі цих злочинів РФ не покарана. Тому світ має знайти нові дієві механізми впливу на країну, яка вдається до ядерного терору, для повернення її в правове поле, – резюмував очільник Держатомрегулювання.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя хранить яйца в дверце холодильника: ключевые причины, о которых нужно знать
TSN
2025-07-28T12:21:56Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
В Мексике нашли потерянный город майя - легендарную "Страну белых ягуаров"
Апостроф
2025-07-28T12:33:19Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Салат-лето за 5 минут: рецепт с огурцами и яйцами, покоривший вкусовые рецепторы
Знай
2025-07-28T20:51:08Z
Даже не представляете, как это просто: рецепт пирога со шпинатом
Telegraf
2025-07-28T19:24:42Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Брэдли Купер готовится к предложению младшей на 20 лет всемирно известной модели: что известно - СМИ
TSN
2025-07-28T16:06:38Z
Даша Ульянова в крошечном бикини устроила соблазнительную фотосессию в бассейне
Gazeta UA
2025-07-28T11:48:39Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Вышел первый трейлер третьей части фильма Аватар
Корреспондент
2025-07-28T20:03:10Z
"Каждый день сюрприз": Решетник показал новые фото со съемок "Холостяка" с Цымбалюком
Апостроф
2025-07-28T15:51:21Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
У 56-летней Дженнифер Лопес на сцене упала юбка: зрители начали свистеть
Фокус
2025-07-28T09:45:58Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Названы неожиданные свойства винограда, о которых никто не знал
TSN
2025-07-28T12:21:56Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Изменение образа жизни даже после 60 лет снижает риски этой болезни
Comments UA
2025-07-28T19:57:39Z
Эта болезнь для взрослых смертельно опасна: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-28T18:27:43Z
Названо белье, которое "убивает" мужское здоровье
Comments UA
2025-07-28T10:45:33Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
В Киеве разоблачили чиновника «Укртелекома», который шпионил для ФСБ
Апостроф
2025-07-28T20:00:06Z
На Житомирщине во время родов умер ребенок: врачу объявлено подозрение
Корреспондент
2025-07-28T19:12:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Хоронили в закрытом гробу и под песни. Стефанчук, Притула и другие посетили прощание с нардепом Рущишиным
Telegraf
2025-07-28T12:15:55Z
В МИД возмутились участием спикера Совета Федерации РФ в конференции в Швейцарии
Европейская правда
2025-07-28T20:45:21Z
Россия официально закрывает границы с Украиной: что это значит
Comments UA
2025-07-28T20:06:00Z
Президент Турции намекнул на близкое завершение войны в Украине
TSN
2025-07-28T19:40:26Z
«Россияне, пожалуй, сами офигели»: Безуглая о митингах в Киеве
Comments UA
2025-07-28T20:45:04Z
Бережная временно возглавит министерство культуры и стратегических коммуникаций
Лига
2025-07-28T20:27:05Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Человечество не имеет права закрывать глаза на такие ужасы: в МИД срочно обратились к МУС
Comments UA
2025-07-28T14:00:17Z
Беда со здоровьем или гамаши? Толстые щиколотки Трампа обеспокоили людей
Telegraf
2025-07-28T11:30:52Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
В ТЦК Полтавщины заявили о побеге мобилизованных
Корреспондент
2025-07-26T13:45:23Z
Семьи погибших в плену военных будут получать по 15 млн гривен
Апостроф
2025-07-28T20:45:02Z
Оккупанты готовят большое наступление: КНДР направит войска
Знай
2025-07-28T20:30:39Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
За 1,4 тыс. долларов помогал уклонистам: ГБР задержало в Харькове чиновника ГСЧС
Апостроф
2025-07-28T17:04:00Z
ЦПД опроверг фейк РФ о "военнослужащем ВСУ, расстелявшем командира"
Корреспондент
2025-07-28T15:15:11Z
Николаев на двое суток может остаться без воды
Новости Украины
2025-07-28T13:48:33Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
«Все прилетает четко, цели сливает кто-то из наших», - Z-канал жалуется, что на Сумском направлении выживают за счет сбросов с дронов
Новости Украины
2025-07-28T20:39:37Z
Могут ли россияне захватить Покровск: военный оценил шансы захватчиков
Telegraf
2025-07-28T20:24:40Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Ярмоленко раскрыл сроки окончания своей карьеры
Корреспондент
2025-07-28T20:39:03Z
Фанаты Баварии определили лучшего футболиста сезона
Корреспондент
2025-07-28T19:33:41Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
«Мир рухнул», - российская спортсменка оценила проигрыш Украине на чемпионате мира. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-28T19:09:51Z
Китайскому Temu грозит штраф от ЕС за продажу "незаконных товаров"
Европейская правда
2025-07-28T13:58:07Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Экономика Беларуси находится в стагнации из-за интеграции с РФ
Апостроф
2025-07-28T19:36:12Z
Тарифы снова поднимают: за что заставят платить еще больше
Знай
2025-07-28T18:30:20Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Таинственный межзвездный объект несется сквозь Солнечную систему — он больше Эвереста
TSN
2025-07-28T13:48:51Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Mortal Kombat: Legacy Kollection может выйти под конец сентября
GameMag
2025-07-28T20:15:50Z
Могут шпионить и угонять данные: какие программы запрещено устанавливать военным
Знай
2025-07-28T20:12:11Z
Пламенная небылица: Обзор One-Eyed Likho
GameMag
2025-07-28T19:04:33Z
Ученые смоделировали последствия ядерной зимы для агрикультуры
Корреспондент
2025-07-28T18:54:03Z
NaVi официально подтвердила уход S1mple
Корреспондент
2025-07-28T18:45:12Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
Керамические тормозные диски: преимущества и недостатки запчастей
Мій Харків
2025-07-28T19:51:44Z
Mitsubishi окончательно уходит из Китая после почти 30 лет работы
Корреспондент
2025-07-28T19:30:53Z
Honda представила компактный электрокар N-ONE e
Корреспондент
2025-07-28T18:48:54Z
Почти 1000 сил и "Мавик" на крыше: семейный кроссовер от BYD показали до премьеры
Фокус
2025-07-28T18:00:56Z
Государство потратит почти 18 миллионов на внедорожники Toyota
Comments UA
2025-07-28T11:24:08Z
Культовое американское авто 60-х простояло почти полвека брошенным в гараже
Фокус
2025-07-28T10:45:55Z
Трасса Спа-Франкоршам покорилась Оскару Пиастри
Корреспондент
2025-07-27T18:03:51Z
Обратите внимание на что водителям, чтобы избежать штрафов за фары
UAToday
2025-07-27T16:57:15Z