MY.UAНовини
Акт ядерного шантажу: в якому стані укриття Чорнобильської АЕС після удару РФ
Акт ядерного шантажу: в якому стані укриття Чорнобильської АЕС після удару РФ

Акт ядерного шантажу: в якому стані укриття Чорнобильської АЕС після удару РФ

14 лютого 2025 року Росія вдарила дроном в укриття над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС. БпЛА пробив дах, спричинив пожежі та значні пошкодження конструкцій. Наслідки вдалося ліквідувати лише 7 березня – через три тижні після атаки.

Факти ICTV запитали в очільника Державної інспекції ядерного регулювання – головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олега Корікова про те, завдяки чому вдалося запобігти викиду радіації та в якому стані зараз перебуває арка НБК укриття Чорнобильської АЕС після російського удару.

Яких пошкоджень зазнав НБК над четвертим енергоблоком ЧАЕС

За інформацією Державного спеціалізованого підприємства Чорнобильська АЕС, внаслідок атаки РФ була зруйнована зовнішня обшивка арки НБК площею близько 15 кв. м, частково пошкоджені внутрішня обшивка арки, гараж технічного обслуговування системи основних кранів та обладнання цієї системи.

Зараз дивляться

Рятувальники здійснили часткове розкриття конструкцій зовнішньої обшивки арки. Загалом зроблено близько 200 отворів загальною площею 50 кв. м, щоб загасити пожежу та ліквідувати загоряння герметувальних мембран.

Влучання безпілотника та подальша пожежа призвели до розгерметизації кільцевого простору та основного об’єму арки НБК. Лише 7 березня, тобто через три тижні після удару РФ, ухвалено рішення про скасування стану надзвичайної ситуації на комплексі НБК об’єкту Укриття.

– Фактично Росія атакувала абсолютно мирний об’єкт, унікальний за своєю складністю та функціоналом. Основна функція НБК – захисна. Він мав захищати довкілля від можливого радіоактивного впливу від зруйнованого реактора № 4 ЧАЕС та об’єкта Укриття, який було споруджено ще в грудні 1986 році, одразу після аварії на ЧАЕС, – розповів очільник Держатомрегулювання Олег Коріков.

В якому зараз стані НБК і чи пошкоджено Саркофаг

За інформацією ДСП Чорнобильська АЕС, на цей час ситуація на об’єкті стабілізована. Але втрачено функцію, яка початково ставилася в проєкті будівництва НБК, зазначив Коріков, тобто ізоляцію об’єкта Укриття для захисту довкілля і персоналу від ймовірних впливів радіації.

За його словами, змінилися властивості НБК, передбачені його проєктом, зокрема щодо герметичності, умов вентиляції основного об’єму та кільцевого простору НБК, працездатності системи основних кранів та іншого.

Коріков зазначив, що за таких умов ДСП ЧАЕС не може забезпечити виконання всіх проєктних та технологічних вимог, які встановлені у регламенті експлуатації комплексу НБК.

– ДСП ЧАЕС розробило рішення Щодо експлуатації комплексу Нового безпечного конфайнмента та об’єкта Укриття в умовах часткових відхилень від проєктно-технологічних вимог ПК-1 НБК. Воно визначає як особливості експлуатації комплексу НБК-ОУ в умовах, що склалися, так і передбачає заходи подолання наслідків повітряної атаки. Зазначене рішення погоджено Держатомрегулювання, – сказав Коріков.

Він наголосив, що на об’єкті Укриття (тобто Саркофаг над поставарійним енергоблоком № 4 ЧАЕС) не зафіксовано перевищення експлуатаційних меж та безпечної експлуатації за показниками, що характеризують стан будівельних конструкцій.

Як вдалося запобігти викиду радіації на ЧАЕС

Олег Коріков розповів, що на комплексі НБК-ОУ здійснюється радіаційний контроль як системами автоматизованого контролю, так і з використанням переносного та лабораторного обладнання.

Зокрема, фахівці проводять регулярний радіаційний контроль повітря в місцях розгерметизації мембран арки НБК.

За його словами, стабільність радіаційної обстановки можна пояснити тим, що під час повітряної атаки були пошкоджені тільки конструкції НБК, а сам об’єкт Укриття (Саркофаг) не зазнав пошкоджень.

Також Коріков додав, що самі ж конструкції НБК є новими та виготовленими з “чистих” матеріалів (тобто не містять радіоактивного забруднення), тому їхнє пошкодження не призвело до викиду радіації.

Ще один важливим фактором стало те, що під час російської атаки на об’єкті Укриття не здійснювали жодних робіт, які могли б спричинити підйом та викид радіоактивного пилу через пошкоджені конструкції НБК, наголосив очільник Держатомрегулювання.

Скільки часу і коштів потрібно для відновлення конфайнмента

Зараз експлуатаційна організація, тобто ДСП Чорнобильська АЕС, має здійснити оцінку того, скільки часу та коштів потребуватиме відновлення чи ймовірна модифікація Нового безпечного конфайнмента, звернув увагу головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України.

За необхідності може розглядатися залучення профільних організацій, зокрема міжнародних. Така оцінка має базуватися на комплексному обстеженні пошкоджених будівельних конструкцій НБК, пояснив Коріков.

– Основне завдання Держатомрегулювання полягає в забезпеченні регулювального супроводу проєктів щодо реконструкції та ремонту НБК, що має розробити ДСП ЧАЕС, з метою дотримання вимог українського законодавства з ядерної та радіаційної безпеки, – наголосив він.

Як зараз моніторять стан укриття на ЧАЕС

Раніше згадане рішення ДСП ЧАЕС Щодо експлуатації комплексу нового безпечного конфайнмента та об’єкта Укриття в умовах часткових відхилень від проєктно-технологічних вимог ПК-1 НБК передбачає виконання невідкладних і довгострокових заходів подолання наслідків повітряної атаки.

За словами Корікова, невідкладними тимчасовими заходами є закриття отворів, утворених внаслідок удару БпЛА та пожежі. Попередньо, для цього має бути виконане комплексне обстеження пошкоджених конструкцій НБК.

Він пояснив, що довгострокові заходи передбачають розроблення Плану реалізації організаційних та організаційно-технічних заходів щодо відновлення або модифікації НБК.

Зокрема, цей план має включати проєкти виконання робіт, будівельно-монтажні роботи, індивідуальні та комплексні випробування, підготовку звіту з переоцінки безпеки комплексу НБК-ОУ та інше.

Терміни виконання заходів залежатимуть від наявності фінансового забезпечення цих робіт, стверджує головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України.

– Що стосується моніторингу стану комплексу НБК-ОУ, то він виконується власними силами ДСП ЧАЕС відповідно до експлуатаційно-технічної документації. Також у рамках проведення комплексних обстежень передбачається залучення сторонніх профільних організацій, – сказав Коріков.

Що має зробити світ, щоб запобігти подібним російським атакам

Запобігти російським атакам та ймовірним аваріям можна лише жорсткою принциповою позицією цивілізованого світу, яка має полягати в припиненні будь-якої співпраці з РФ у сфері використання ядерної енергії, переконаний очільник Держатомрегулювання.

На думку Корікова, світовий ринок для Росії має бути закритим. Зокрема, для російського ядерного палива, обладнання, реакторів та іншого.

– Атака на НБК 14 лютого 2025 року – далеко не перший випадок з початку повномасштабної війни РФ проти України, коли ядерні об’єкти в Чорнобильській зоні відчуження та на іншій території України стають мішенню для російських військ, – наголосив він.

За його словами, удар безпілотником по споруді над зруйнованим енергоблоком № 4 Чорнобильської АЕС – це продовження ядерного терору Росії, який розпочинався у 2022 році з окупації Зони відчуження і розташованих на її території підприємств, діяльність яких пов’язана з поводженням з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом.

Потім ядерний терор продовжився окупацією Запорізької АЕС та ударами по енергетичних об’єктах України, що створює великі загрози для ядерної та радіаційної безпеки, звернув увагу Коріков.

– На превеликий жаль, за жоден зі цих злочинів РФ не покарана. Тому світ має знайти нові дієві механізми впливу на країну, яка вдається до ядерного терору, для повернення її в правове поле, – резюмував очільник Держатомрегулювання.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Нормализует пищеварение, поддерживает сердце и укрепляет иммунитет: удивительная польза гороха
Знай
2025-07-05T20:51:28Z
Защитите себя от преждевременной смерти: ученые назвали идеальное время для сна
Знай
2025-07-05T19:51:03Z
После 50 лет вы в группе риска: болезнь, незаметно лишающая зрения
Знай
2025-07-05T13:51:31Z
Сок для здоровья сердца: ученые назвали самый лучший напиток для женщин после 50 лет
Gazeta UA
2025-07-05T14:06:48Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Евро пробьет отметку 50: эксперт назвал фактор, который ослабит гривну в июле
Хвиля
2025-07-05T20:15:04Z
Отчетность онлайн: предприниматели 3 группы должны подать декларацию
Апостроф
2025-07-05T19:00:57Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Массированный удар РФ по Киеву: возросло количество погибших
ZN UA
2025-07-05T09:21:32Z
Россия попытается напасть на Соединенные Штаты - Рютте
Корреспондент
2025-07-05T21:39:34Z
"Есть готовность помогать с Patriot": Зеленский назвал разговор с Трампом "самым лучшим за все время"
Апостроф
2025-07-05T20:57:46Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T11:30:19Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Почему нельзя передавать вещи через порог: объяснение
Gazeta UA
2025-07-05T21:39:06Z
День ангела 6 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-05T21:18:00Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Генштаб: украинцы поразили в РФ предприятие по производству компонентов для "Шахедов" и "Искандеров"
Апостроф
2025-07-05T15:36:28Z
Бои в Днепропетровской области - правда или фейк? В ОСУВ "Хортица" раскрыли правду
Новости Украины
2025-07-05T19:48:43Z
РФ сбросила УАБы на прифронтовое село Харьковской области
Корреспондент
2025-07-05T16:36:20Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
День Военно-Морских Сил Украины: история
ZN UA
2025-07-05T21:33:55Z
Уроки языка: как сказать на украинском "клюв"
ZN UA
2025-07-05T21:03:42Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
История из Найт-Сити: представлен первый тизер аниме Cyberpunk: Edgerunners 2
GameMag
2025-07-05T20:21:45Z
Юрий Никитин показал свою 94-летнюю маму и раскрыл их трогательное обещание
TSN
2025-07-05T16:09:08Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
Атака РФ: в Чугуеве большой пожар, 11 раненых
Корреспондент
2025-07-05T07:03:42Z
В Николаеве и Запорожской области раздались взрывы
Корреспондент
2025-07-05T23:36:33Z
Россия руководила терактом по Телеграмм: в Одессе задержали исполнителя
Comments UA
2025-07-05T21:39:28Z
В России на трассе сгорела колонна военных машин. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-04T22:51:19Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:30:58Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
В Украине снизился спрос на новые коммерческие автомобили
Корреспондент
2025-07-04T12:54:50Z
Не только парковка в тени: 5 советов, которые помогут предотвратить нагрев авто в жару
Telegraf
2025-07-04T12:48:25Z
Сколько стоит страховка авто от дронов, ракет и ПВО: считаем на примере Volkswagen
VGorode
2025-07-04T12:27:19Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Молодой талант Реала повторил знаковое достижение Роналду
Корреспондент
2025-07-05T20:57:23Z
Степанов оформил дубль в товарищеском поединке
Корреспондент
2025-07-05T20:24:48Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Кохан завоевал бронзу на этапе Бриллиантовой лиги в США
Корреспондент
2025-07-05T19:15:03Z
Неожиданный вылет: действующая чемпионка Уимблдона покидает турнир
Корреспондент
2025-07-05T18:21:05Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Астрономы обнаружили в космосе суперземлю, содержащую значительные запасы воды
TSN
2025-07-05T19:36:53Z
Птицы, произошедшие от динозавров почему-то не имеют габаритов предков: ученые раскрыли причины
Фокус
2025-07-05T19:36:49Z
Официально: Once Human выйдет на PlayStation 5 и Xbox Series X|S в 2026 году
GameMag
2025-07-05T19:01:44Z
В сети появился опенинг хоррора Silent Hill f со стенда Konami на Anime Expo 2025
GameMag
2025-07-05T18:54:17Z
В поместье Джорджа Вашингтона обнаружили уникальные артефакты прошлого: они старше революции в США
Фокус
2025-07-05T18:30:25Z
Black Desert раздают бесплатно в Steam — акция продлится неделю
GameMag
2025-07-05T17:42:53Z
iPhone 16 Pro Max піднявся на третій рядок рейтингу найкращих камерофонів
Portaltele
2025-07-05T17:42:30Z