MY.UAНовини
Чи є життя поза межами Сонячної системи? Зроблено гучне наукове відкриття
Чи є життя поза межами Сонячної системи? Зроблено гучне наукове відкриття

Чи є життя поза межами Сонячної системи? Зроблено гучне наукове відкриття

Чи є життя поза межами Сонячної системи? Зроблено гучне наукове відкриття

Чи існує життя поза межами нашої Сонячної системи? Минулого тижня команда вчених Кембриджського університету астрономії за допомогою телескопа «Джеймс Вебб» виявила в атмосфері далекої планети K2-18b, яка обертається навколо червоного карлика на відстані 124 світлових років від Сонячної системи, виразні сліди диметилсульфіду. Цей газ на Землі виробляють лише морські мікроорганізми. Новина спричинила значний резонанс. Адже досі в космосі не вдавалося знайти достатньо переконливих ознак існування життя.

K2-18b належить до класу планет, яких немає в нашій Сонячній системі. Це суперземля (або субнептун) із радіусом у 2,6 раза більшим за земний і низькою середньою густиною. Вона обертається навколо своєї зірки — червоного карлика K2-18 за 33 дні й розташована у зоні, придатній для життя. Середня температура на планеті трохи нижча за нуль градусів. У складі її атмосфери астрономи виявили водень, а також метан і вуглекислий газ. Утім, важко сказати, якою є поверхня K2-18b — кам’янистою з товстою оболонкою чи має склад, подібний до Нептуна. Не виключено також, що на планеті може існувати океан.

Опосередковано виявлення диметилсульфіду в атмосфері планети в кількості, яка у 20 разів перевищує земну, справді може вказувати на неспростовні ознаки біологічної активності. Проте не всі науковці погоджуються з таким оптимістичним висновком. Скептики зазначають відсутність слідів супутніх молекул, наприклад етану. Дехто зауважує, що науці ще мало відомо про хімію таких світів, як субнептуни, до яких належить планета K2-18b. Тому робити однозначні висновки про біологічне походження диметилсульфіду передчасно. Можливо, на небесному тілі відбуваються невідомі фізико-хімічні процеси, які й зумовлюють появу цієї речовини.

Людство давно підозрювало, що навколо інших зірок за аналогією із Сонцем можуть обертатися планети. Але до кінця 1980-х років у науковців не було технічної можливості перевірити свої цілком обґрунтовані припущення. Вчені могли лише гадати, який вигляд можуть мати планети біля далеких зірок. Проте з кінця ХХ століття, з появою сучасних спектрометрів, світ екзопланет нарешті став доступним для вивчення. Згодом до пошуку планет поза межами Сонячної системи долучилися потужні космічні телескопи нового покоління й наземні обсерваторії.

Станом на сьогодні вже відкрито й підтверджено близько 7500 екзопланет, які обертаються навколо своїх зірок. І їх кількість лише зростатиме. За орієнтовними оцінками, в нашій галактиці Чумацький Шлях може бути щонайменше 100 мільярдів планет. Це грандіозна цифра, яка, здається, відкриває широкі перспективи для пошуку інопланетних форм життя. Науковці підрахували, що в середньому на одну зірку припадає принаймні одна планета. Приблизно одна з п’яти сонцеподібних зірок має планету розміром із Землю в зоні проживання. Але не все так просто, як здається на перший погляд.

Серед десятків мільярдів екзопланет, які кружляють навколо своїх світил, безперечно, знайдуться подібні до Землі небесні тіла. Деякі з них навіть будуть розташовані в придатній для життя зоні навколо своєї зорі, де можливе існування води в рідкій формі. Але наразі можна констатувати: більшість виявлених астрономами екзопланет не схожі на Землю. З одного боку, це логічно. Відшукати в космічному просторі невеликі планети земної групи значно важче, ніж небесні тіла з великим радіусом. З іншого боку, відкриті світи часто не схожі й на інші планети Сонячної системи.

Виявилося, що навколо чужих зірок обертаються гарячі юпітери, які за розмірами схожі на наш Юпітер, але розташовані поблизу свого материнського світила й мають температуру 1000–2000 градусів Цельсія. А ще в галактиці дуже поширений клас планет, якому дали назву «суперземлі». Ці небесні тіла мають радіус, більший за земний, але менший за Уран і Нептун. Їхня маса у декілька разів перевищує масу Землі. До них можуть належати як світи з кам’янистою поверхнею, так і покриті льодом та водою з атмосферою, що складається з водню та гелію. В нашій Сонячній системі таких небесних тіл просто не існує.

Аналіз уже відкритих екзопланет свідчить про певну унікальність Сонячної системи. З не зовсім зрозумілих причин модель, у якій усі внутрішні планети є невеликими за розмірами й належать до скелястих світів, а зовнішні — виключно до газових або льодяних гігантів, рідко трапляється в космосі. Натомість поширенішими є інші системи. У деяких із них усі планети належать до скелястих. Або ж ближче до зорі обертаються планети-гіганти, а далі від неї — малі планети. Часто ж у розташуванні планет різних типів узагалі немає жодних закономірностей. Кругове правильне обертання планет навколо своєї зорі, характерне для нашого світу, теж важко назвати звичним. Тим часом такий тип орбіти може бути важливим для появи життя. Здається, Сонячна система має певні унікальні риси, які справді можуть бути не надто поширеними у Всесвіті.

Є й інша проблема: не всі класи зірок однаковою мірою підходять для зародження й підтримання життя на планетах. Найсприятливішими для біологічної еволюції є зорі з температурою фотосфери від 4000 до трохи більш як 7000 кельвінів (у Сонця вона становить близько 5770 К°). Це зорі спектральних класів K, G та F (за винятком найбільших представниць цього різновиду). Такі небесні світила живуть відносно довго, мають достатню світність і можуть зберігати стабільність упродовж мільярдів років, що є важливим для біологічної еволюції. Проте сумарна частка зірок цих трьох спектральних класів у населенні галактики становить не більш як 20%. Що вища температура зорі, то коротший її вік. Помаранчеві карлики класу K живуть від 15 до 50 мільярдів років і становлять близько 12% населення галактики. Зорі класу G (до яких належить наше Сонце) можуть існувати в середньому 10–15 мільярдів років. Вони безпечніші в плані радіаційного випромінювання, але їх кількість у галактиці не надто значна — близько 7,5%. Зорі класу F більші та гарячіші. Проте перебувають на головній послідовності лише кілька мільярдів років.

Планета K2-18b обертається навколо червоного карлика K2-18 із температурою близько 3450 К°. До червоних карликів (спектральний клас М) належить більшість зірок нашої галактики (від 70 до 80%). У них є одна важлива перевага — довга тривалість життя. Вважається, що через повільне протікання термоядерних процесів ці зорі можуть існувати сотні мільярдів і навіть трильйони років, тоді як вік нашого Всесвіту оцінюють у 13,8 мільярда років. Однак у червоних карликів є серйозні мінуси, здатні дуже ускладнити біологічну еволюцію. Зона придатності для життя у зірок класу M має неширокий діапазон і проходить дуже близько від небесного світила. Через це планети, які там розташовані, з більшою ймовірністю можуть зазнавати агресивної дії радіоактивного випромінювання. Крім того, небесні тіла, що кружляють занадто близько від своєї материнської зорі, переважно повернені до неї одним боком через синхронне обертання. Відсутність зміни дня та ночі на планеті зменшує ймовірність появи там життя, хоча не виключає її повністю.

Варто також зауважити: половина всіх зірок нашої галактики належить до подвійних. А близько 10% — до потрійних систем. Такі небесні тіла обертаються навколо спільного гравітаційного центру. Наприклад, найближча до Сонця зоряна система Альфа Центавра є потрійною. Подвійні й потрійні зорі мають власні планети. Але специфіка гравітаційних взаємодій може робити їхні орбіти вкрай нетиповими та видовженими, що негативно впливатиме на біологічну еволюцію.

Якщо все піде за планом, 2027 року НАСА запустить космічний телескоп «Ненсі Грейс Роман». Завданням космічної обсерваторії стане подальший пошук великих екзопланет розміром із Юпітер методом гравітаційного мікролінзування. Телескоп спробує відповісти на питання: наскільки часто трапляються інші планетні системи, схожі на Сонячну, та які типи планет є в зовнішніх холодних регіонах.

Пошук і вивчення екзопланет триває. Хоча відкрито вже тисячі позаземних світів, які обертаються навколо далеких зірок, це мізерна частка від усіх планет нашої галактики. Тому висновки про поширеність придатних для життя небесних тіл у космосі ще можуть кардинально змінитися. Ми ще багато чого не знаємо про природу екзопланет і закономірності їх утворення. Але здається, що знайти гідних кандидатів для підтримання складних високоорганізованих життєвих форм у космосі є непростою справою.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Оккупанты готовятся к наступлению в Украине на мотоциклах - отчет ISW
Gazeta UA
2025-04-27T11:33:48Z
На аукционе продали за рекордную сумму письмо выжившего пассажира "Титаника"
Комсомольская правда
2025-04-27T11:31:50Z
Зачем нужно ходить спиной вперед 27 апреля и где нельзя оставлять алкоголь сегодня: приметы и запреты на Стефана
Знай
2025-04-27T02:03:32Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
В Украине ликвидировали сына замглавы ЦРУ, который воевал за Россию - СМИ
Корреспондент
2025-04-25T15:54:39Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
CNN: Арестован человек по делу о краже сумки у министра внутренней безопасности США
Лига
2025-04-27T12:00:35Z
Разведка Британии рассказала, как РФ вербует иностранцев на войну против Украины
Европейская правда
2025-04-27T11:57:47Z
Путин заявил о "полном увольнении" Курской области - в Украине опровергли
Лига
2025-04-26T14:27:13Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Сумма в платежке сократится: кто из украинцев получит скидку на электроэнергию в мае
Знай
2025-04-27T11:12:04Z
Украинцам назвали размер налогов на большие квартиры и дома в 2024 и 2025 году
UAToday
2025-04-27T11:06:22Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Выжила после нападения ХАМАСа: что известно о представительнице Израиля на Евровидении 2025
Факти ICTV
2025-04-27T11:49:36Z
Экс-"ВИА Гра" Ксения Попова сообщила о гибели отца на войне
TSN
2025-04-27T11:27:41Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Наезд на людей в Канаде: погибли девять человек
Корреспондент
2025-04-27T11:57:03Z
Россия ночью дронами атаковала Павлоград: погиб мужчина, ранен ребенок
UAToday
2025-04-27T11:06:07Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Важные признаки недостатка и переизбытка йода в организме
UAToday
2025-04-27T11:06:35Z
Под мышками будет сухо, а одежда не будет иметь неприятного запаха и пятен от пота: сделайте вот это
TSN
2025-04-27T10:45:10Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Ортопедическая обувь: комфорт и забота о здоровье стоп
Gazeta UA
2025-04-27T10:31:13Z
Любимые супы могут быть опасными: украинцам рассказали, что они неправильно делают зажарку с луком
Знай
2025-04-27T09:51:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
На Закарпатье аист принес в гнездо флаг Украины
Корреспондент
2025-04-27T12:01:54Z
Ситуация на фронте на утро 27 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-27T11:06:22Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Ворскла з асистом Ісенка не помітила Верес
Football.ua
2025-04-27T12:01:51Z
Еще одна украинская теннисистка обыграла россиянку в Испании
ZN UA
2025-04-27T12:01:01Z
Бенн не исключает повторного боя с Юбенко-младшим
Корреспондент
2025-04-27T11:21:59Z
Лечче не будет бойкотировать игру с Аталантой и выйдет на поле
Корреспондент
2025-04-27T10:27:33Z
В украинском футболе произошел "фильм ужасов"
Telegraf
2025-04-27T10:24:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Как привлечь удачу: тайный ритуал с монетами и липой - Фортуна нападет на вас резко
Знай
2025-04-27T10:51:15Z
Новолуние в Тельце 27 апреля 2025: популярные приметы и предрассудки
TSN
2025-04-27T10:45:53Z
Девам следует добавить энергичности, а Ракам будет тяжело: гороскоп по картам Таро на 27 апреля 2025 года
TSN
2025-04-27T10:45:14Z
Почему тюльпаны не цветут: распространенные причины
TSN
2025-04-27T10:45:12Z
Астрологи назвали знак зодиака, который способен искренне любить всю жизнь
TSN
2025-04-27T08:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
2025-04-27T08:27:18Z
Как открыть стиральную машину, если дверца заклинила: простая и понятная инструкция
TSN
2025-04-26T20:42:48Z
5%, 18% и военный сбор: как не влететь на налоги при продаже авто
Знай
2025-04-26T18:51:40Z
Электромобиль и вода: что будет, если заехать в лужу на "электричке"
UAToday
2025-04-26T11:03:50Z
Водителей штрафуют за еду: почему поедание за рулем может дорого стоить
Знай
2025-04-26T07:51:55Z
За какой дорожный знак можно получить штраф более чем 20 000 гривен: что нужно знать водителям
UAToday
2025-04-26T05:30:36Z
Автомобили имеют скрытые функции: пять секретных, о которых вы не знали
Gazeta UA
2025-04-26T02:18:27Z
Представлен лимитированный Porsche 911 Spirit 70
Корреспондент
2025-04-25T21:24:26Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В космосе вышел из-под контроля российский военный спутник: чем это может угрожать нашей планете
UAToday
2025-04-27T11:06:51Z
Что нужно сделать, если смартфон начал медленно работать: советы экспертов
Фокус
2025-04-27T09:51:20Z
Топ-5 недооцененных функций смартфона, которые вы, вероятно, не используете
Фокус
2025-04-27T09:00:25Z
"Я не компьютерная модель": Белла Рамзи объяснила, почему исчезла из соцсетей после буллинга за роль Элли в The Last of Us
Знай
2025-04-27T08:51:39Z
На Солнце аж 12 групп пятен. Спровоцируют ли они новую магнитную бурю на неделе
Telegraf
2025-04-27T08:03:33Z
Маленькие зеленые человечки: люди станут совершенно новым видом, как это может произойти
Фокус
2025-04-27T07:42:00Z