/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F8956dd3eb49f709e77f76dd029054f31.jpg)
Фірма сина відомого київського забудовника судиться з ГУР через цікаву нерухомість у центрі
Санаторій в центрі міста довели до занепаду й продали за безцінь
Навколо будівлі колишньої водогрязелікарні, що розташована в Києві у Дніпровському районі, точиться судова суперечка. Право на нерухомість намагається відстояти ТОВ "Київінвест", що належить Іллі Кушніру – колишньому депутату Київради й синові екскерівника скандального "Київміськбуду", оточеного корупційними скандалами. Парадокс полягає в тому, що відповідачем у справі є Головне управління розвідки (ГУР) Міноборони та одна з військових частин. А паралельно у суді розглядається й інша справа, де фігурує те саме спірне майно, адже у силовиків є питання до законності придбання курортного закладу.
Унікальну лікарню пустили з молотка
Висотна будівля, навколо якої розгорівся скандал, – це колишня Київська бальнеологічна лікарня по вулиці Гетьмана Павла Полуботка (колишня Попудренка), 34. Вона була єдиною в Україні, що розташовувалась в місті поза межами курорту та перебувала у державній системі профспілкових санаторних закладів. На сайті приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України (ПрАТ "Укрпрофоздоровниця") й досі є сторінка закладу, де зазначено, що в ньому можна було пройти діагностику та різноманітні процедури з лікування захворювань органів опори й руху, а також сечостатевої системи. Зокрема, тут пропонували лікування мінеральними водами з Моршина, озокеритом з Прикарпаття, грязями з Куяльницького лиману, теплом, фізіо- та голкорефлексотерапію, підводний душ-масаж тощо. До послуг відпочивальників були також басейн, тренажерні зали, кафе, перукарня, сауна, аптека.
Працювала лікарня, яка була популярною серед киян і мешканців інших регіонів, очевидно до 2018 року. Тоді в лютому на одному з центральних каналів виходив сюжет, який розповідав про широкий спектр водних оздоровчих процедур, що надають в закладі, й демонструвались заповнені пацієнтами кабінети. Аж раптом за кілька місяців фінансовий стан лікарні значно погіршився, принаймні на цьому наполягало керівництво підприємства, про що свідчать матеріали судової справи.
У відповідь правління "Укрпрофоздоровниці" провело збори, нібито щоб знайти шляхи порятунку унікального закладу. Серед варіантів була реорганізація форми власності лікарні з державної на приватну та залучення інвестора для проведення модернізації, або продаж санаторію на торгах. Та чомусь дуже оперативно наглядова рада ПрАТ ухвалила рішення, що подальше використання бальнеолікарні не є доцільним, тож його варто пустити з молотка. До кінця року була проведена нібито незалежна оцінка, яка визначила, що ціна основної будівлі площею 11672,3 кв. метра та гаражів площею 356,9 кв. метрів становить 70 млн 814 тис. гривень, тобто 5886,8 грн./кв.м, а також проведені позачергові збори акціонерів, які дали згоду на таку оборудку.
І вже у середині квітня 2019 року були проведені торги, переможцем яких було визнано товариство з обмеженою відповідальністю "Київінвест". За лікарняну будівлю фірма запропонувала 74 млн 355 тис. гривень. Таким чином фінальна вартість квадратного метра склала 6181,24 грн. При тому, що за аналітичними даними, у першому півріччі 2019 року комерційна нерухомість економкласу в столиці коштувала 24 тис. грн/кв. метр, а ціни на будівлі класу "еліт" досягала 54 тис. грн/кв. метр.
До фінансової частини оборудки ще повернемось, а поки зосередимо увагу на "Київінвесті". Ця компанія, за даними сервісу Опендатабот, була створена в листопаді 2006 року Ігорем Мельником й займалась діяльністю готелів і подібних засобів тимчасового розміщення. Згодом власники кілька разів змінювались – у 2015-му фірма перейшла до мешканців столиці Грача Антоняна та Давида Ростомяна, у 2019-му до бенефіціарів додалась кіпрська компанія Amethystos Capital Investments LTD. У 2021 її замінило Акціонерне товариство "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний фонд "Орландо". Керівником цього АТ на той момент був Ілля Кушнір – син Ігоря Кушніра, що тоді був президентом та головою правління ПрАТ "Холдингова компанія "Київміськбуд". Наразі "Орландо", в якому Ілля Ігорьович є кінцевим бенефіціаром, належить 100% корпоративних прав в ТОВ "Київінвест".
Кримінальна справа не завадила заявити права на землю
Менш ніж за рік після того, як "Київінвест" став фактично належати корпоративному фонду "Орландо", вибухнув скандал з незаконною приватизацією санаторно-курортних закладів. Зокрема, в липні 2022 року Державне бюро розслідувань повідомило про викриття масштабної схеми розкрадання майна профспілкових організацій. З кінця 90-х десятки об’єктів нерухомості за безцінь перейшли до приватних рук. Наприклад, готелі "Турист" та "Дружба" у Києві, санаторії "Куяльник" у Одесі, "Поляна" на Закарпатті тощо.
Пізніше стало відомо, що загалом йдеться про 230 санаторіїв, реабілітаційних центрів й навчально-спортивних, загальна вартість яких складала оцінили у 25 млрд гривень. За даними СБУ, до оборудок виявились причетними четверо колишніх посадовців Головного управління комунальної власності КМДА та заступник голови Федерації профспілок України. Яким, за даними ЗМІ, виявився Володимир Саєнко, якому було повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою). А дії його подільників у кабінетах столичної адміністрації були кваліфіковані як зловживання владою або службовим становищем ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.
Топпосадовець ФПУ фігурує й в окремій справі, яка стосується Київської бальнеологічної лікарні. Адже було встановлено, що реальна вартість цього закладу була майже у два рази вищою за запропоновану ТОВ "Київінвест", й на думки експертів складала 138 млн гривень.
При цьому в ході розслідування було встановлено: керівництво "Укрпрофоздоровниці" посприяло тому, щоб видати цей заклад за занедбаний та збитковий, що, звісно вплинуло на результат оцінки вартості об’єкта. А далі до діла брався згаданий заступник голови ФПУ та його спільники (встановлені вони не були), що за допомогою погроз, відкупу та вмовлення добивалися від правління ПрАТ, наглядової ради та загальних зборів акціонерів ухвалення незаконних рішень щодо відчудження нежитлової будівлі лікарні. Очевидно, зиск від такої оборудки та інших Володимир Саєнко мав непоганий, адже намагався за хабар у 150 тис. доларів добитися зміни запобіжного заходу. На чому його й пов’язали працівники ДБР.
Наразі невідомо, чим закінчилась справа, адже останнє засідання, за даними Опендатабот, відбулось ще у 25 січня 2024 року. Цю дату важливо зафіксувати, адже власник ТОВ "Київінвест" мав розуміти, що оборудка з бальнеологічною лікарнею була незаконною. Тим паче, що все профспілкове майно, що фігурувало в справі, було передано Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). Принаймні про це повідомляло Державне бюро розслідувань.
Та це не завадило фірмі звернутися у березні 2024 року до Київської міської ради з проханням надати в оренду земельну ділянку площею 1,5396 га (кадастровий номер 8000000000:66:199:0002), а заодно і змінити її категорію з "земель оздоровчого призначення" на "землі житлової та громадської забудови". Подання заяви збіглося зі складанням Іллею Кушніром, що був депутатом Київської міської ради, з 2021 року, повноважень. Офіційною причиною було назване те, що він "рідко відвідував засідання".
В пояснювальній записці відзначено, що земля потрібна "Київінвесту" для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку. А в дужках до тлумачення проєктного цільового призначення зазначалось "для реконструкції власного нерухомого майна, а саме будівлі бальнеолікарні та гаражів під комплекс будівель багатофункціонального громадського та оздоровчого призначення". Тож з великою вирогідністю фірма мала на меті перетворити нерухомість у черговий торгово-офісний центр.
Варто зазначити, що під проєктом рішення стоїть підпис заступника голови КМДА Петра Оленича (наразі фігурує у так званій "справі Комарницького"), а також голови Постійної комісії Київської міської рази з питань архітектури, містопланування та земельних відносин Михайла Терентьєва, що підозрюються у земельній корупції. В підсумковому варіанті документа фігурував термін оренди вже не 5, а 15 років, і його було ухвалено під номером 628/8594 30 травня 2024 року.
Приватна фірма "бодається" з ГУР Міноборони
Рішення по земельній ділянці, на якій розташована бальнеологічна лікарня, ухвалювалось в той момент, коли відбувався процес набуття власності на будівлю військовими. Зокрема, 1 травня 2024 року командир однієї з частин видав наказ "Про примусове відчуження майна для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану". На процедуру, яка включала оцінку об’єкта нерухомого майна, складання акту про примусове відчуження та державну реєстрацію прав та їх обтяжень на будівлі за адресою вул. Гетьмана Павла Полуботка, 34 за ГУР Міноборони, пішов місяць. Відповідний запис, як зазначено в судовій ухвалі, було внесено 30 травня 2024 року, тобто в день проведення сесії по оренді земельної ділянки.
Попри те, що тривали судові засідання щодо факту незаконної приватизації бальнеологічної лікарні, ТОВ "Київінвест" вирішило поборотися за нерухомість з новим власником. В грудні 2024 року Господарський суд міста Києва прийняв відповідну позовну заяву, відкрив провадження у справі й призначив підготовче засідання на початок лютого 2025 року. Фірма Кушніра наполягала на тому, щоб: визнати протиправним та скасувати згаданий наказ командира в/ч про початок процедури вилучення бальнеолікарні; визнати недійсним звіт оцінювача майна та акт, який відчуження затвердив. Плюс ТОВ наполягало, що необхідно скасувати рішення щодо реєстрації права власності на майно за підрозділом Міноборони та витребувати з володіння (незаконного – на думку "Київінвеста") будівлю лікарні та гаражі.
Наразі відомо, що у справі відбулось одне засідання у березні та два у квітні, а наступне призначене на середину травня. Але які рішення ухвалювались, невідомо, адже справу за клопотанням військових почали розглядати у закритому режимі. Але оскільки в Опендатабот зазначено, що йдеться про ухвали, то можна припустити, що остаточно суд не визначився, на чию сторону він стане – Міноборони чи приватної фірми.
Варто зазначити, що поки тривають суперечки щодо 12 тис. квадратних метрів нерухомості у Дніпровському районі столиці, колишня лікарня-санаторій поступово руйнується. Цей процес занепаду столичного курорту зафіксував минулого року письменник, публіцист та дослідник Кирило Степанець. У своєму відео він показав, що всередині лишились ще старі меблі, прилади та різноманітні ванни, які використовували для проведення процедур тощо. Але в цілому все має занедбаний стан; так само виглядає колишній профспілковий заклад і ззовні — більшість вікон вибита, а стіни розмальовані графіті. Очевидно, щоб привести будівлю до ладу, а тим паче переобладнати її під нові потреби, якщо, наприклад, вона лишиться за ГУР Міноборони, потрібні чималі гроші. Чи знайдуться вони під час війни, і як довго ще триватиме судова суперечка, наразі відкрите питання.
"Телеграф" й надалі слідкуватиме за долею колишньої бальнеолікарні й повідомить, чим закінчаться судові справі, в якій фігурує ця нерухомість.